Obsah testu
Akumulátorová sekačka je nejlepší řešení, pokud nechcete být omezeni při pohybu a zároveň hledáte tichý stroj. Naše recenze obsahují nejpopulárnější modely rotačních AKU sekaček na trhu. Pomůžeme vám také, jak vybrat vhodnou akumulátorovou sekačku.
TEST: 6 nejlepších AKU sekaček s pojezdem 2025
Recenze AKU sekaček na trávu
Recenze Makita DLM460Z
AKU sekačka Makita DLM460Z Z produkce tohoto výrobce, se nachází v o něco vyšší cenové kategorii, ale jednoznačně se to promítá do kvality výrobku. Nabízí velkou šířku záběru 46 cm. Výšku sečení lze nastavit v rozsahu 2,5 až 7,5 cm a lze to celkem ve 13 stupních. Objem sběrného koše je potom 60 l. Akumulátory jsou zde v provedení 2 x 18 V, ale nejsou součástí dodávky, což platí rovněž pro nabíječku. Výrobce uvádí možnost udržovat trávníky až do plochy 800 m2, což je tedy nadstandard. Hmotnost sekačky je 25,3 kg, což je dáno většími rozměry. O něco vyšší je i hlučnost, která je udávána 93 dB.
Zpracování této sekačky nemáme co vytknout. Provedení je bytelné, což je dáno už samotným ocelovým skeletem. Zajímavostí může výt, že sekačka má ochranu proti stříkající vodě, takže se o ni nemusíte obávat v případě deště nebo mokré trávy. Celkově se jedná o kvalitní produkt, který vyhoví uživatelům, kteří hledají stroj na větší travnaté plochy.
- Kvalita zpracování
- Šířka záběru
- Velký objem sběrného koše
- Vyšší hlučnost
Recenze Makita DLM432Z
Akumulátorová sekačka Makita DLM432Z se nachází zhruba ve střední cenové kategorii, přičemž rozhodně zde připlácíte za kvalitu provedení od této značky. Šířka záběru je velmi dobrých 43 cm, výška sečení je nastavitelná ve 13 polohách od 2 do 7,5 cm. Objem koše na trávu je 50 l. Výrobce uvádí, že ideální je tato sekačka na plochu trávníku do 575 m2. Výhodou tohoto modelu je jednoznačně také přítomnost mulčování, součástí dodávky však není mulčovací klín. Akumulátor také není součástí dodávky.
V rámci recenze musíme ocenit u této sekačky tichý chod. Má ochranu proti stříkající vodě, takže jí nedělá problém vlhké prostředí. Ačkoliv akumulátor si musíte dokoupit, jak jsme zmínili již výše, rozhodně se nám líbila rychlost nabíjení. Sekačka má také velmi solidní hmotnost, která činí 14,9 kg, což přispívá k její obratnosti a jednoduchosti manipulace. Výrobce nabízí prodlouženou záruku na výrobek po dobu 3 let, pokud se zaregistrujete na webu.
- Kvalita dílenského zpracování
- Šířka záběru
- Možnost mulčování
- Mulčovací nástavec je třeba dokoupit
Recenze EXTOL INDUSTRIAL 8795631
Extol Industrial je akusekačka s dlouhou životností a poměrně velkým výkonem. Aby se se sekačkou lépe manipulovalo, byla její hmotnost snížená na minimum. Nemusíte se tak obávat přenášení, čištění či například sekání trávy v kopcovitějším terénu. Extol Industrial také disponuje bezpečnostním klíčem, bez kterého sekačka nepůjde nastartovat. Jedná se tak o skvělý bezpečnostní prvek, který vás jistě potěší.
Samotná baterie je složená z kvalitních článků od známého výrobce Samsung. Můžete se tak spolehnout na kvalitu provedení, dlouho životnost i indikátor nabití. Baterie nabízí kapacitu 2 500 mAh a díky rychlonabíječce ji můžete nabít zhruba za hodinku. Na jedno nabití pak sekačka zvládne pracovat něco přes půl hodiny. Vedle tichého sekání trávy je sekačka tichá také při manipulaci. Kola jsou potažena gumou, takže i když jedete po chodníku, prakticky nic neslyšíte.
- Kvalitní materiály
- Bezpečnostní klíč
- Nízká hmotnost
- Menší koš
- Seká pouze 35 minut
Recenze Riwall PRO RALM 3820 set
AKU sekačka Riwall PRO RALM 3820 set patří mezi levnější produkty v nabídce akumulátorových sekaček. Přesto je šířka záběru sečení solidních 38 cm, přičemž kapacita sběrného koše je rovněž slušných 40 l. Výšku sečení lze upravit v rozsahu 2,5 až 7 cm, což je pro většinu použití dostatečné. Výšku sečení lze nastavit centrálně v šesti krocích. Přes svou relativně nízkou cenu výrobce přibalil hned dvě baterie o kapacitě 4 Ah a k tomu dvě nabíječky. Celková hmotnost je velmi dobrých 14,6 kg.
Tento výrobek s ohledem na dodávku dvou baterií a nabíječek v balení je velmi zajímavý z pohledu ceny a výkonu. Dá se říci, že baterie a nabíječky zde máte při dané ceně tak trochu jako bonus. Také výdrž je odpovídající, kdy je možno sekat zhruba hodinu. Provedení samotného výrobku je samozřejmě kompletně plastové, ale na druhou stranu nelze zpracování nic zásadního vytknout. Se sekačkou se velmi dobře manipuluje.
- Poměr cena/výkon
- 2 baterie a nabíječky v balení
- Nízká hmotnost
- Nic významného
Recenze Fieldmann FZR 2110-LI
Akumulátorová sekačka Fieldmann FZR 2110-LI patří k jedněm z nejlevnějších produktu na trhu v rámci kategorie akumulátorových rotačních sekaček. Baterie má kapacitu 2 Ah a napětí 40 V. S danou kapacitou musíte počítat s menší vydrží, která je okolo půl hodiny, v závislosti na terénu. Výrobce uvádí plochu sečení do 350 m2, ale na jedno nabití to pravděpodobně nezvládnete. Záběr sečení je 32 cm. Sběrný koš je zde plastový, přičemž kapacitu má 30 l. Můžete si nastavit výšku sečení v rozsahu 3,2 až 6,8 cm, což jsou spíše horší hodnoty.
U této sekačky vás určitě zaujme cena, a to i vzhledem k tomu, že zároveň obsahuje v balení nabíječku a baterii. Je to model, který je dobrý spíše na menší zahradu, a to jak s ohledem na záběr sečení, tak s ohledem vydrž na jedno nabití. V takovém případě může určitě vyhovět, na větší zahrady se raději poohlédněte jinde. Z hlediska ekonomie se nám líbilo nastavitelné madlo a snadná manipulace díky nízké hmotnosti.
- Cena
- Nízká hmotnost
- Nastavitelná rukojeť
- Slabší výdrž a výkon
Recenze GARDENA PowerMax Li-40/32
AKU sekačka GARDENA PowerMax Li-40/32 se nachází ve střední cenové kategorii a výrobce uvádí vhodnost pro plochy do 280 m2. Zde chválíme, že udávaná hodnota patří k těm reálnějším a výrobce zde neslibuje něco, co se nedá splnit. U této kontaktní sekačky, která má šířku záběru 32 cm, se vám bude líbit také velmi nízká hmotnost, která je pouze okolo 9 kg. Sběrný koš na objem 30 l. Výšku sečení zde lze nastavit v rozsahu od slušných 2 cm do 6 cm, a to celkem v deseti polohách.
Tento model sekačky je díky své hmotnosti velmi obratný, takže na menší zahrady je naprosto ideální. Dobře si poradí i s hustším travnatým porostem a nedusí se. Na nízké úrovni je hlučnost. K sekačce je přibalena nabíječka a akumulátor, který má kapacitu 2,6 Ah při maximálním výstupní napětí 40 V, což nominálně odpovídá 36 V. Baterie se bohužel poměrně rychleji vybíjí, což je asi hlavní nevýhoda tohoto přístroje. Budete tak muset častěji nabíjet, případně si pořídit druhou baterii.
- Opravdu nízká hmotnost
- Zvládne i hustší porost
- Baterie a nabíječka v balení
- Slabší výdrž baterie
Nejprodávanější AKU sekačky 2025
Potřebujete-li udržovat zahradu, samozřejmě se nevyhnete nákupu sekačky. Hovoříme nyní zejména o sekačce klasického provedení, tedy velké rotační sekačce, která je určena k údržbě souvislých ploch pozemku.
Naše recenze vám představily právě takové sekačky, a to konkrétně v akumulátorovém provedení. Mezi uživateli jsou tyto sekačky stále o něco méně rozšířené, než benzínové nebo elektrické modely s připojením do sítě, ale stávají se stále oblíbenější.
Ten důvod je zřejmý, kde oproti benzínové sekačce je to absence dolévání provozních kapalin a starosti o benzínový motor, oproti elektrické sekačce s kabelem je to potom zejména volnost pohybu. Pokud jste se rozhodli, že je čas na pořízení AKU sekačky, pojďme se podívat na to, jaké otázky byste si měli před výběrem akumulátorové sekačky zodpovědět:
- Jak velký pozemek chcete udržovat – velikost pozemku je důležitá při volbě modelu, který nabídne např. odpovídající šířku záběru nebo velikost sběrného koše. Obecně na příliš velké pozemky výrazně nad 500 m2 se AKU sekačka moc nehodí.
- Jakou potřebujete kapacitu akumulátoru – hodně to ovlivňuje už předchozí bod, tedy velikost vašeho pozemku. Může to souviset ale také s náročností terénu, kdy náročnější terén ukousne více energie z akumulátoru. Proto s tím vždy počítejte.
- Jaký máte na pozemku terén – podle již zmiňované náročnosti terénu je potřeba volit také provedení sekačky, kdy na větší terénní nerovnosti se hodí například lepší kolečka. Sekačka na baterii je obecně dobrá tam, kde potřebujete obratný stroj.
- Jaké extra funkce budete potřebovat – některé sekačky vám mohou nabídnout speciální funkce, jako je třeba mulčování, tedy způsob výhozu posečené trávy, pojezd apod.
Typy pohonů sekaček na trávu
Abyste se mohli dobře rozhodnout, zda je pro vás AKU sekačka to pravé řešení, před tím, než se budeme věnovat podrobněji právě akumulátorovým sekačkám, si probereme všechny možnosti, které máte z hlediska pohonu na výběr:
- Benzínové
- Elektrické
- Akumulátorové
Benzínové sekačky
Pokud se podíváme na benzínové sekačky, tak tyto modely se obecně využívají na časté sekání, také na sekání velkých zahrad nad 500 m2 i mnohem více. Mají na to dostatek výkonu, mnoho modelů má velkou šířku záběru, nijak vás neomezují v pohybu. Ale počítejte s tím, že budou také větší a těžší, než v případě sekaček elektrických nebo akumulátorových.
Mají také menší obratnost, což se řada modelů snaží řešit pojezdem, aby se se sekačkou lépe jelo. Počítejte u benzinových sekaček také s vyšší hlučností, obtěžující mohou být i spaliny z motoru. Je zde také nutnost dolévat provozní kapaliny a rovněž zazimování těchto sekaček vyžaduje určité úkony, je potřeba měnit filtry, svíčky apod.
Elektrické sekačky
Dále tady máme elektrické sekačky, které jsou obecně považovány jako ideální modely pro údržbu běžné zahrady standardních rozměrů. Ideální jsou pro plochy do 500 m2, ale vždy samozřejmě záleží na konkrétním modelu.
Zakoupíte větší i menší elektrické sekačky, pozor si dejte na velikost sběrného koše, abyste nemuseli trávu příliš často vysypávat. Elektrická sekačka je lehká, nevydává takový hluk jako benzínová sekačka, ale zase musíte počítat s tím, že za sebou je potřeba tahat přívod elektrické energie, tedy kabel.
Akumulátorové sekačky
Předmětem našeho testu jsou právě akumulátorové sekačky, které v podstatě řeší neduh elektrických sekaček, a tedy nutnost tahání kabelu. Jejich použitelnost je podobná, jako v případě sekaček elektrických, tedy nejlépe na pozemky do 500 m2. Stejně jako u elektrické sekačky je zde elektromotor, který je v tomto případě ale napájen z baterie.
Baterie zajistí sice volnost pohybu se sekačkou, ale samozřejmě je jasné, že je nutné ji dobíjet. Jak je to s akumulátory do těchto sekaček si řekneme ještě dále, kde je budeme probírat podrobněji. Akumulátorové sekačky také mohou být o něco těžší, než sekačky elektrické, to právě kvůli baterii.
Typy sekaček
Zatím jsme si probrali jednotlivé pohony sekaček na trávu, nyní se ještě podíváme na jednotlivé typy sekaček, které si můžete pořídit. Nejsou to totiž pouze rotační sekačky, na které se zaměřuje naše recenze, ale můžete zakoupit také mnoho dalších typů sekaček. Veškeré sekačky na trhu si můžeme tedy rozdělit takto:
- Rotační
- Bubnové
- Vřetenové
- Lištové
- Strunové
- Robotické
Rotační sekačky
Nejprve se podívejme na klasickou rotační sekačku, kterou má doma v podstatě každý, kdo má zahradu. Náš test obsahuje rotační sekačky akumulátorové, ale samozřejmě jsou běžně také benzínové nebo elektrické. Jsou ideální na středně vzrostlou trávu, princip sekání spočívá v rotujícím noži. Tráva se sbírá do sběrného koše. Rotační sekačka je nejuniverzálnější, přičemž slouží primárně k posekání souvislé plochy zahrady.
Bubnové sekačky
Podobný princip jako u rotační sekačky, najdeme také u bubnové sekačky. Také zde jsou nože, které jsou ale umístěny na bubnu v přední části sekačky. Charakteristikou této sekačky jsou kola jen vzadu, a také zde nenajdete sběrný koš. Většina modelů bubnových sekaček je benzínová a jsou určeny zejména pro sečení vzrostlé trávy.
Vřetenové sekačky
Pokud není vaším cílem pouhé posečení trávy, ale dáváte si záležet také na estetice trávníku, je pro vás ideálním řešením vřetenová sekačka. Díky této sekačce si můžete doma vypěstovat anglický trávník. Pro sečení se zde používají ostré uhlové nože, které netřepí stébla trávy.
Lištové sekačky
Zvláštním typem sekačky je lištová sekačka, která je určena na sekání větší rovných ploch. Název této sekačky plyne z jejího mechanizmu, který používá k sečení. Je zde totiž dlouhá lišta, na které jsou pevné a pohyblivé čepele.
Určeny jsou zejména k sekání vysoké trávy, takže se používají třeba na loukách, v ovocných sadech a na podobných místech. Proto je také žací mechanizmus v přední části. Protože se využívají v horším terénu, mají velká kola, a to jen vzadu. Většina modelů těchto sekaček je benzinových, ale jsou také akumulátorové.
Strunové sekačky
Tento druh sekačky slouží k sekání nejrůznějších zákoutí, k dosečení trávy okolo stromu, plotu a podobně. Sečeme s nimi tedy zejména vzrostlejší trávu, kdy v závislosti na síle struny lze posekat i silnější stébla, různé bodláky, kopřivy apod. K sečení se tedy používá struna, která je v dolní části a automaticky se odvíjí. Je potřeba ji po čase vyměnit.
Strunová sekačka se drží v ruce, přičemž malé modely se mohou ovládat jednou rukou, větší varianty jsou potom určeny k ovládání oběma rukama. Svým způsobem mohou připomínat křovinořez, který je určen i na náletové dřeviny. Zejména větší elektrické akumulátorové modely umožňují vyměnit strunu také za kotouč, čímž podstatě získáte elektrický křovinořez.
Robotické sekačky
Zvláštním druhem sekaček jsou robotické sekačky, které využívají k sekání rotační mechanismus, který je principiálně stejný, jako u klasických rotačních sekaček. Rozdíl je zejména v tom, že dokáží sekat trávu samy. Jsou určeny zejména k průběžné úpravě trávníku, na vzrostlejší trávu nejsou vhodné. Tyto sekačky fungují výhradně na akumulátor, přičemž se dobíjejí v dokovací stanici.
Proč si pořídit akumulátorovou sekačku?
Akumulátorová sekačka má zásadní výhodu v tom, že dokáže odbourat neduhy benzínové i elektrické verze, tedy nutnost pohonných hmot, resp. nutnost přívodního kabelu. Výše jsme už hovořili o některých výhodách akumulátorových sekaček, případně o možných úskalích při jejich pořízení. Shrneme si to nyní v několika bodech.
Důležité parametry při výběru AKU sekačky
Jako v případě libovolného jiného typu sekačky, také u akumulátorové sekačky je potřeba zohlednit při výběru celou řadu parametrů. Zpravidla je nutné, aby tyto parametry reflektovaly, jak a kde budeme sekačku používat. Pojďme si tyto parametry nyní podrobněji rozebrat.
Akumulátor
To zásadní, co odlišuje akumulátorovou sekačku od všech ostatních variant sekaček, je samozřejmě samotná baterie. Při výběru AKU sekačky se dívejte na to, jaké má akumulátor parametry. Akumulátorové sekačky jsou i s ohledem na obecně nižší výkony určeny spíše na menší pozemky, přičemž přibližně platí, že:
Sečená plocha | Ideální kapacita |
---|---|
do 300 m2 | cca 2-3 Ah |
od 300 m2 do 500 m2 | cca 3-4 Ah |
U akumulátorů ale hraje roli také celá řada dalších parametrů, jako je třeba výstupní napětí, kdy teprve v kombinaci s tímto údajem jste schopni zjistit reálnou výdrž. Také musíte počítat s tím, že pokud budete sekat vzrostlejší trávu, sekačka bude mít pochopitelně o něco vyšší odběr, a tak se akumulátor dříve vybije.
Výhodou je, že si můžete zakoupit třeba dvě baterie, takže nemusíte čekat, než dobijete baterii, pokud se vám vybije v průběhu sečení. Existují dokonce sekačky, které jsou už automaticky dodávány se dvěma bateriemi. U některých technických řešení je ale nutno mít dvě baterie nainstalovány pro samotný provoz sekačky, závisí na modelu. Prakticky všechny dnešní baterie do moderní techniky jsou typu Li-Ion, zde není tedy z pohledu výběru co řešit.
To je potenciálně výhoda i nevýhoda. Někteří výrobci totiž používají stejné baterie u různých produktů zahradní techniky, takže zejména pokud jste věrni konkrétní značce, může se stát, že už vhodnou baterii doma máte, a tím vlastně při nákupu sekačky ušetříte. Nevýhoda je to pochopitelně tehdy, pokud zkrátka musíte baterii dodatečně zakoupit.
Napětí akumulátoru
Pojďme se nyní ještě blíže podívat na napětí akumulátoru, což kromě udávané kapacity je jeden z nejpodstatnějších parametrů a udává, jak výkonná vlastně sekačka bude. Přesněji jak výkonný bude elektromotor.
Typické napětí akumulátorů používaných v rotačních AKU sekačkách může začínat i na 18 V, ale tady se ale standardně jedná o kombinaci dvou baterií (tj. dohromady 36 V). 18V baterie jsou typicky také zaměnitelné s celou řadou menšího AKU nářadí stejného výrobce (třeba AKU vrtačka apod.).
Pro takovou baterii pak máte více využití, případně je můžete zaměňovat při práci, zatímco jiná se dobíjí a zlepšíte si tak komfort používání. Myslete na to proto, pokud už máte doma nějaké AKU nářadí od nějaké značky, zda by nebylo výhodné pořizovat od stejného výrobce i další produkty.
Pokud si to shrneme, tak nejčastěji se setkáte s tímto řešením:
– 36 V (ev. 2x 18 V)
– 40 V (ev. 2x 20 V)
Kromě toho jsou tady ještě výkonnější stroje, které využívají až 60V akumulátory, tady už ale počítejte s vyšší cenovkou celé sekačky a více než o hobby řešení už jde o segment poloprofesionálních až profesionálních řešení.
Kromě napětí akumulátoru se zajímejte také o to, jak dlouho budete akumulátor nabíjet dodávanou nabíječkou. Lepší je ale mít vždy náhradu, abyste nemuseli čekat, přičemž někteří výrobci mají dvě baterie už v ceně sekačky (jako záloha jsou použitelné ale pochopitelně pouze tehdy, pokud samotná sekačka nepotřebuje dvě baterie k provozu).
Šířka záběru vs. velikost a charakter zahrady
Dalším velice důležitým parametrem u každé rotační sekačky je šířka jejího záběru. To znamená, kolik toho posečete na jedno přejetí sekačkou. Šířku záběru byste při výběru konkrétního modelu sekačky měli odvíjet od toho, jak velká je vaše zahrada. Pokud totiž budete mít velkou zahradu a zároveň malou šířku záběru, není to o tom, že byste nezvládli trávu posekat, ale poměrně více se nachodíte a bude vám to déle trvat.
Při sekání trávy také zpravidla nevyužíváme vždy úplně celou šířku záběru, protože vždy částečně sekačkou přejíždíme i v místě, které už jsme posekali, což je také potřeba si uvědomit. Pokud jde o šířku záběru akumulátorových sekaček ve vztahu k ploše vaší zahrady, můžeme se na to dívat zhruba takto:
Sečená plocha | Ideální záběr sekačky |
---|---|
do 300 m2 | okolo 30 cm |
od 300 do 500 m2 | okolo 40 cm |
od 500 m2 a více | od 43 cm a více |
Kapacita sběrného koše
Rozhodně není dobré opomenout ani kapacitu sběrného koše. Ty největší sběrné koše u akumulátorových sekaček mají okolo 60 l. Menší modely potom logicky mají také menší sběrný koš, přičemž je to vždy úměrné tomu, na jak velkou plochu je sekačka reálně určena. Počítejte s tím, že u malého sběrného koše budete muset koš častěji vyprazdňovat.
Sběrné koše mohou být u různých modelů sekaček provedeny různě. Zpravidla se jedná o varianty textilní nebo plastové. Textil je více prodyšný, což by mělo zajistit lepší nasávání trávy do koše, ale vždy je to o konstrukci a konkrétním provedení. Plastový sběrný koš se vám zase typicky bude lépe udržovat.
Výška sečení
U každé rotační sekačky, včetně těch akumulátorových, si dávejte pozor také na nastavení výšky sečení. To se dělá buď jednotlivě na kolečkách, nebo centrálně páčkou. Druhá varianta je samozřejmě pohodlnější a zpravidla také nabízí možnost regulovat výšku sečení ve více krocích. Ideální je, aby minimální výška byla aspoň někde okolo 2 až 2,5 cm.
Kolečka a jejich provedení
Také u akumulátorové rotační sekačky jsou samozřejmě důležitá kolečka. Tyto sekačky jsou vybaveny čtyřmi kolečky, kdy v některých případech mohou být přední kolečka o něco menší, než kolečka zadní. Obvyklým materiálem je plast, ale mohou být také gumová.
Konstrukce AKU sekačky
Z hlediska konstrukce samotné akumulátorové sekačky je potřeba vzpomenout také její šasi. Levnější sekačky využívají plasty, což zároveň znamená, že sekačka bude lehčí.
Životnost takového provedení ale může být o něco nižší, než v případě šasi kovového u dražších modelů. Využívány ale mohou být i různé slitiny kovů, které zase hmotnost mohou o něco srazit. Záleží vždy na tom, jak se k tomu výrobce konkrétního modelu postavil.
Hmotnost
Rotační AKU sekačky budou z hlediska hmotnosti o něco těžší než elektrické na kabel, pokud budeme porovnávat dva stroje přibližně stejné velikosti. Je to dáno tím, že u AKU sekačky zvyšuje hmotnost akumulátor. Typická hmotnost se může pohybovat v průměru od 10 do 30 kg.
Hlučnost
Pokud elektrické rotační sekačky mají nižší hlučnost než ty benzínové, tak AKU provedení je ještě tišší. Neplatí to pochopitelně absolutně, ale většina AKU sekaček bude skutečně tišších než jejich sourozenci na kabel do zásuvky, což je dáno obecně nižšími výkony.
Hlučnost se může pohybovat v rozmezí cca od 75 do 95 dB, ale vždy jde také o charakter hluku, který je u AKU sekaček vždy jemnější než třeba u benzínového provedení, kde samozřejmě musíte počítat s hrubým projevem spalovacího motoru. Pro svého uživatele i okolí je tedy AKU sekačka uším příjemnější.
Funkce akumulátorových sekaček
Výše jsme si zmínili ty hlavní parametry, které jsou důležité při výběru akumulátorové sekačky, ale v podstatě také z velké části u většiny rotačních sekaček. Kromě toho ale každý model sekačky může nabídnout mnoho dalších funkcí, které pro vás mohou být při výběru zajímavé. Pojďme se podívat tedy na to, které další funkce můžete u některých AKU sekaček najít:
- Vylepšená ergonomie madla – u mnohých sekaček můžete nastavit madlo tak, aby vám vyhovovalo do ruky, případně jej můžete sklopit. Řada modelů sekaček může mít madlo také polstrované, díky čemuž omezíte otlaky, zejména pokud sekačku vedete holýma rukama.
- Mulčování – některé akumulátorové sekačky mohu nabídnout také mulčování, což znamená, že trávu nesbíráte do sběrného koše, ale je vyhazována zpět na trávník bočním výhozem. Při procesu mulčování je tráva sekána na menší kousky, přičemž ponechána na trávníku poslouží jako hnojivo.
- Pojezd – sekačka jezdí v podstatě sama a není nutné ji tlačit, pouze ji vedete. U některých modelů lze i přizpůsobit rychlost pojezdu. Pojezd je typický zejména pro benzínové sekačky, a to s ohledem na jejich hmotnost. U některých modelů však lze sehnat i AKU sekačka s pojezdem. Také v rámci naší recenze jsme testovali i takový model.
- Boční výhoz – nejedná se o zcela typickou funkci AKU sekaček, ale některé modely ji mohou nabídnout. Boční výhoz se používá hlavně na větších plochách a také proto není u AKU sekaček určených na menší plochy tak typický. Boční výhoz slouží pro sečení bez koše, hlavně u přerostlejší trávy.
- Nastavení výšky sečení – umožňuje každá sekačka. Typické pro levnější sekačky je nastavení výšky sečení na každém kolečku zvlášť. Jinak se nastavuje také centrálně páčkou na rukojeti, což je komfortnější způsob. Typicky nastavíte výšku od cca 2 cm v několika krocích.
- Ukazatel plnosti – informuje nás o zaplnění sběrného koše. Díky tomu máme přehled, kolik trávy je v koši a nemusíme to kontrolovat ručně sejmutím koše nebo čekat až sekačka „přestane brát“ a začne ztrácet výkon.
Jak se starat o AKU sekačku
Péče o zahradní sekačku není nikterak složitá, ale určitě jsou zde určitá specifika, která se týkají speciálně AKU sekaček. Tato specifika jsou pochopitelně spojena zejména s akumulátorem, proto se mu budeme věnovat z hlediska údržby samostatně.
Péče o akumulátor
Drtivá většina současné moderní zahradní techniky využívá akumulátory typu Li-Ion. Ty je vhodné pravidelně nabíjet a nenechávat je dlouho zcela vybité. Optimální úroveň nabití při delším nepoužívání je okolo 60 až 80 %.
Akumulátor vaší AKU sekačky také nenechávejte dlouho na přímém slunci nebo jej nenechávejte dlouhodobě v chladném prostředí. Pokud třeba necháváte AKU sekačku v zimě v zahradním domku, tak baterie určitě není vhodné nechávat na mrazu. Pokud sekačku zazimujete, baterie vždy vyjměte a nechte je v interiéru v přiměřené teplotě (stačí garáž, technická místnost v domě, suchý sklep apod.).
Údržba sekačky
Zatím jsme si probrali údržbu akumulátoru, nyní se podíváme podrobněji na samotnou sekačku, kde už je to velmi podobné s jinými modely sekaček (zejména pak s klasickou elektrickou sekačkou, jelikož AKU sekačka je rovněž vybavena prakticky bezúdržbovým elektromotorem).
Ačkoliv o motor jako takový se mnoho starat nemusíte, něco jiného platí pro samotný skelet sekačky a jeho pohyblivé části. Určitě je dobré, pokud budete sekačku udržovat pravidelně, za což se vám odvděčí dlouhým provozem.
V prvé řadě je vhodné sekačku po každém sečení trávy vyčistit. Ideálně zbavit veškerá přístupná místa nalepené trávy, protože po čase tato tráva zaschne a pak jde mnohem obtížněji dolů. Při dalším sečení se na tuto trávu snadno nalepuje další vrstva a časem to může blokovat optimální chod sekačky. Proto čistěte sekačku od trávy vždy hned po sečení. Vhodné je použít:
- Dřevěnou nebo plastovou špachtli
- Údržbový sprej
Sekačku obraťte na bok a mechanicky odstraňte trávu špachtlí ze spodní části sekačky. Očistěte také nůž a oblast na výfuku trávy do sběrného koše, kde mohou být některé prvky, o které se tráva ráda zachytí. Spodní část sekačky někteří uživatelé také čistí tlakovým čističem, ovšem tady dejte při použití vody velký pozor, aby sekačka jednak nebyla pod napětím (tj. vyjměte akumulátor), ale hlavně abyste vodu za žádných okolností nepoužívali na součásti motoru!
Dobré je použít také speciální údržbový sprej, kterým ošetříte vnitřní stranu okolo nožů a zabráníte tak dalšímu lepení trávy. Díky tomuto spreji se totiž tráva mnohem hůře lepí na tělo sekačky a příště vám to údržbu zjednoduší. Nezapomínejte také na pravidelné broušení nožů. To byste měli udělat minimálně před sezónou.
Správně se mají u rotační sekačky brousit nože po 25 hodinách provozu, ale pravděpodobně to jen stěží někdo dodrží. Vždy je broušení každopádně závislé na našem zatížení stroje a rozhodně není dobré pro efektivitu sečení používání tupého nože. Tráva bude hůř posekaná a akumulátor AKU sekačky dříve vybitý.
Nejznámější výrobci AKU sekaček
Aku sekačky Makita
Japonský výrobce, který se soustředí na vysokou kvalitu svých produktů. Ruku v ruce s tím jde také cena. Jejich AKU sekačky jsou však po technické stránce na velmi vysoké úrovni.
Aku sekačky Greenworks
Cenově dostupné produkty můžete koupit pod touto značkou. Akumulátorové sekačky nabízejí v různých provedeních, nejen rotační modely, ale také třeba AKU strunové sekačky.
Aku sekačky Fieldmann
Česká značka nabízí zejména levnější produkty. Mezi zákazníky patří k oblíbeným, a to pochopitelně zejména v hobby segmentu. AKU sekačky různého provedení koupíte také.
Aku sekačky Riwall
Výrobce, který svými produkty obsáhne nižší až střední třídu, přičemž se jedná o zařízení pro hobby použití. Také u AKU sekaček najdete dobrý poměr mezi kvalitou a cenou.
Aku sekačky Gardena
Německý výrobce, který se zaměřuje na zahradní techniku. Nabízí levnější i dražší produkty, přičemž se můžete spolehnout i na vysokou kvalitu akumulátorových sekaček.
Aku sekačky Bosch
Německá značka, která nabízí funkčně vybavené produkty, zejména ve vyšších modelových řadách. Německou kvalitu přináší také sortimentu AKU sekaček.
AKU sekačky Hecht
Patří mezi populární výrobce, kteří nabízejí produkty rozumném poměru ceny a výkonu. V nabídce najdete také poměrně levné akumulátorové sekačky.
Aku sekačky AL-KO
Často je k vidění tato značka v hobbymarketech, kde nabídne rozumný poměr mezi cenou a výkonem. Kromě klasických akumulátorových sekaček nabízí třeba také vyžínače na baterie.
Aku sekačky Husqvarna
Není potřeba dlouho představovat kvalitní zahradní náčiní této značky. Má široký sortiment techniky, se kterou zvládnete libovolnou zahradu. Nechybí rotační sekačka na baterii.
Aku sekačky Stiga
Známá švédská značka, pro kterou je kvalita na prvním místě. Produkty tohoto výrobce se nacházejí zejména ve vyšší cenové kategorii, což platí také pro jejich AKU sekačky.
Aku sekačky Parkside- Lidl
Tuto značkou ve velkém prodává jeden ze známých řetězců supermarketů. Výrobce se soustředí na produkty pro hobby použití a nabídne cenově dostupné AKU sekačky.
Aku sekačky Stihl
Německá značka, která je zárukou kvality. Převážně se zaměřuje na výrobu řetězových pil, ale také celé řady dalšího nářadí a náčiní pro práci na zahradě nebo v lese. Nechybí ani rotační AKU sekačka.
Aku sekačky Einhell
Patří mezi německé výrobce zahradního náčiní a vybavení, zejména potom toho elektrického a AKU. Výhodou je dobrý poměr ceny a kvality, který vám umožní si zde pořídit také dostupnou AKU sekačku.
Aku sekačky Ryobi
Původně se jednalo o japonskou firmu, která nyní patří pod Techtronic Industries (TTI) s čínským vlastníkem. Nabízí široký sortiment elektrického nářadí a AKU sekačky nejsou výjimkou.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Aku sekačky Lidl – Parkside
Je to právě řetězec supermarketů Lidl, který prodává značku Parkside. Jedná se o nejrůznější techniku pro dům, dílnu i zahradu. Hlavní důraz se klade na cenu, ale pod touto značkou zakoupíte produkty, které vám pro hobby použití mohou velmi dobře sloužit.
Aku sekačky Heureka
Díky tomuto srovnávači cen si můžete porovnat nabídky na jednotlivých internetových obchodech, ale také v kamenných prodejnách. Díky tomu si můžete vybrat nejlepší cenovou nabídku. Výhodou je také uveřejňování uživatelských recenzí konkrétních produktů.
Aku sekačky Mountfield
Oblíbený prodejce, který se specializuje na potřeby a techniku pro vaši zahradu. Nabízí velké množství zahradní techniky včetně sekaček. V nabídce má klasické benzínové, elektrické, ale také akumulátorové modely, které jsou vhodné pro různé velikosti pozemků a terény.
Aku sekačky OBI
Patří mezi známé hobbymarkety, které nabízejí široký sortiment nářadí pro dům a zahradu. K dispozici jsou zejména hobby stroje pro běžné využití a pořídíte také elektrickou nebo AKU sekačku. Výhodou je plejáda různých výrobců a možnost si vyhlédnuté zboží ihned odvézt.
Cenové relace AKU sekaček
Akumulátorové sekačky jsou stále poměrně dražší zařízení, zejména pokud je porovnáme například se sekačkami elektrickými, které využívají přívodní kabel. U některých sekaček je navíc potřeba ještě zvlášť dokoupit baterii, či dokonce nabíječku.
- AKU sekačky do 5 000 Kč – nejlevnější cenová kategorie, kde najdete základní modely akumulátorových sekaček. Mohou to být ale také sekačky vyšších řad, které jsou dodávány bez akumulátoru. Počítejte spíše se základním provedením a plastovým šasi. V této cenové kategorii koupíte také spíše menší modely, které nabízejí záběr sečení okolo 30 cm.
- AKU sekačky od 5 000 do 10 000 Kč – střední cenové kategorie, kde se vyplatí vybírat, pokud hledáte rozumný poměr kvality a ceny. Nehledáte tedy pouze nejnižší cenu, ale jde vám také o provedení. V této ceně už koupíte také sekačky, které mohou mít kovové šasi. Mohou se zde vyskytovat také sekačky, které jsou posazeny prakticky cenově ještě výše, ale neobsahují akumulátor.
- AKU sekačky od 10 000 Kč – v této nejvyšší cenové kategorii najdete už také akumulátorové sekačky, které jsou určeny pro větší plochy, a tedy mají také větší záběr sečení. Samozřejmostí je bytelné provedení, často s využitím kovového šasi. Taková sekačka na baterii může nabídnout také celou řadou funkcí. Běžné může být mulčování, ale u takových AKU sekaček můžete už najít rovněž pojezd.
Nejčastější otázky při výběru AKU sekačky
Samozřejmě záleží na tom, čemu budete říkat velký pozemek. Obecně platí, že akumulátorové sekačky jsou ideální na pozemky do velikosti 500 m2. Také v rámci naší recenze ale můžete vidět, že u některých modelů výrobci udávají, že posekáte třeba zahradu o velikosti 800 m2.
Možné to samozřejmě je, otázkou je, zda pro velké zahrady není vhodnější benzínové řešení, a to i s ohledem na vyšší výkony. Pro pozemky nad 1000 m2 je už Každopádně akumulátorová sekačka spíše nevhodná.
Ano, musíte počítat s tím, že výška trávy ovlivňuje, jak rychle akumulátorovou sekačku vybijete. Je to dáno jednoduše tím, že při vyšší trávě se sekačka samozřejmě více zapotí, potřebuje překonat větší odpor, a tak rychleji vybijete akumulátor.
Z tohoto pohledu je samozřejmě lepší pravidelná údržba trávníku, kdy jej jednoduše nenecháte přerůst. Řešit to také můžete nákupem druhé baterie, kdy pokud se vám stávající vybije během sečení, vyměníte ji a nečekáte na dobití.
V mnoha případech se můžete setkat s tím, že vámi zakoupená sekačka nebude obsahovat v balení akumulátor, a také rovněž nabíječku. Z tohoto důvodu tak může i cena kvalitnější sekačky vypadat opticky nižší. Nejedná se ale vyloženě o snahu vás nalákat na nízkou cenu, je to spíše o tom, že zejména velcí výrobci zahradní techniky mnohdy využívají jeden typ baterie pro více zařízení.
Pokud už tedy máte od daného výrobce jiný stroj na baterie, můžete tuto baterii využít. Díky tomu tak lze v určitém případě ušetřit a baterii si prostě koupíte pouze tehdy, pokud ji skutečně potřebujete.
Akumulátorová sekačka nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, stejně jako je tomu v případě elektrické sekačky s kabelem. To je obecně největší výhoda těchto provedení. V zásadě tak budete řešit pouze běžnou provozní údržbu, jako je nabroušení nože nebo v případě potřeby občasné vyčištění sekačky.
Zajímavé zdroje
https://www.dtest.cz/clanek-2661/jak-vybrat-sekacku
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.