Nejlepší robotické sekačky pro rok 2020

Robotická sekačka vám nejen usnadní sekání trávy, ale dokáže vás této činnosti do určité míry nadobro zbavit. Trávník totiž poseká úplně sama. Na robotické sekačky se podíváme také v rámci našeho testu, který vám ulehčí výběr toho ideálního modelu právě pro vás. Podrobně si rozebereme také výběr robotických sekaček.

TEST: 6 nejlepších robotických sekaček 2020

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo
Husqvarna Automower 430X
Vítěz testu
Husqvarna Automower 105
Cena/výkon
Riwall PRO RRM 800 GARDENA Smart Sileno life 750 GARDENA Sileno City 250 Bosch Indego 350
Husqvarna Automower 430X Husqvarna Automower 105 Riwall PRO RRM 800 GARDENA Smart Sileno life 750 GARDENA Sileno City 250 GARDENA Sileno City 250
 • Pokročilé funkce
 • Na velký pozemek
 • Tichý chod
 • Cena / výkon
 • Provoz v dešti
 • Tichý chod
 • Skvělá cena
 • Senzory
 • Kvalita sekání
 • Ovládání pomocí aplikace
 • Vybavení a funkce
 • LCD displej
 • Jednoduché ovládání
 • Šíře záběru
 • PIN zámek a alarm
Hodnocení:
98%
Hodnocení:
90%
Hodnocení:
85%
Hodnocení:
84%
Hodnocení:
84%
Hodnocení:
82%


Recenze robotických sekaček

Husqvarna Automower 430X

Husqvarna Automower 430X
Husqvarna Automower 430X

Robotická sekačka Husqvarna Automower 430X je zástupce v testu, který je určen těm z vás, co potřebují upravovat velké travnaté plochy. Výrobce uvádí, že je tento model vhodný pro zahrady do 3200 m2, což je už opravdu velká porce. Tomu odpovídá také celkové dimenzování této travní sekačky, což se projevuje také na vyšší hmotností, která činí 13 kg. Vyšší je už také šířka záběru, která je 24 cm.

Na jedno nabití vydrží tato sekačka 145 minut v provozu, což je na větší pozemky relativně dostatek. Celkově se jedná o lehce nadprůměrnou hodnotu, pokud srovnáme tuto sekačku s ostatními modely na trhu. Stejně je to v případě doby nabíjení, která činí pouze 50 minut.

Funkce a používání

Výhodou tohoto modelu je schopnost pracovat i ve svahu, který může mít sklon až 45 %. Potěší také velký rozsah nastavení výšky střihu trávníku, kdy můžete operovat s hodnotami od 20 do 60 mm. Z hlediska používání vás potěší tichý chod, který výrobce v číselném vyjádření udává jako 58 dB.

Vzhledem k poměrně vyšší ceně, která je dána i tím, na jak velkou plochu je tato sekačka určena, nebudete příliš ochuzeni ani na výbavě. V podstatě zde najdete vše, co vás napadne. Pochopitelně je to LCD displej, ale také rozšířené bezpečnostní funkce, jako je PIN kód nebo alarm. Do bezpečnostních funkcí se zapojuje také modul GPS, který nejenže sekačku navádí na pozemku, ale také poslouží v případě odcizení sekačky. K dispozici je mobilní aplikace pro ovládání sekačky.

Celkové hodnocení

Tato sekačka je typickým zástupcem dražších robotických sekaček. Nebudete zde ochuzeni na funkcích, kde najdete veškeré vymoženosti od těch, které se týkají bezpečnosti, až po ty, které významně zvyšují přesnost sečení trávy a komfort při používání sekačky. Naše recenze ukázala, že během jednoho dne dokáže sekačka posekat opravdu velkou plochu, přičemž u toho nevydává žádný významný hluk.

Plusy:

 • Pokročilé funkce
 • Na velký pozemek
 • Tichý chod

Mínusy:

 • Vysoká cena


Husqvarna Automower 105

Husqvarna Automower 105
Husqvarna Automower 105

Robotická sekačka Husqvarna Automower 105 patří mezi opravdu lehké modely robotických sekaček. Její hmotnost je totiž pouhých 6,5 kg. Celkově se jedná o sekačku, která je vhodná spíše na menší plochy do 600 m2. Je to dáno už menší šířkou záběru, která činí 17 cm.

Výdrž baterie na jedno nabití je 65 minut. To je lehce podprůměrná hodnota, ale s ohledem na velikost sekačky je to vcelku odpovídající údaj. Nabíjení sekačky po zajetí na základnu pak trvá 50 minut.

Funkce a používání

Tato sekačka je schopna pracovat do sklonu pozemku 25 %. V tomto ohledu se tedy jedná o průměrné hodnoty. Dostatečná je minimální výška střihu, která činí 20 mm. O něco nižší je pak maximální výška trávníku, kterou nastavíte do 50 mm. Hlučnost je dle výrobcem udávaný hodnot na úrovni 61 dB.

Mezi výbavu travní sekačky patří LCD displej, ale také ochrana proti krádeži ve formě alarmu. Nejdete zde také ochranu PIN kódem. Tato sekačka je přes svou nižší cenu vybavena také senzorem, který informuje o sklonu pozemku. Také naše recenze ověřila, že díky tomu je schopna lépe se přizpůsobit terénu. Přístroj může zaujmout tím, že zvládne také sekání v dešti.

Celkové hodnocení

Jedná se o model na nižší hranici střední cenové kategorie, každopádně je však již v cenové hladině kvalitních produktů. Obecně lze sekačky tohoto typu označit za určitou zlatou střední cestu, které poskytují zajímavý poměr ceny a výkonu. Jedná se celkově o tichou sekačku, která je produktem kvalitní značky, což je poznat také na zpracování, které, jak ukázal náš test, je příkladné. Výrobce myslel na to, aby výrobek skutečně splnil to, co od něj zákazník očekává a umí sekat i v dešti. Na trhu samozřejmě pro malé pozemky najdete v robotických sekačkách i levnější či vybavenější modely méně zvučných jmen, ale potom je vždy otázkou, s jakými kompromisy jste ochotni se vyrovnat.

Plusy:

 • Cena/výkon
 • Provoz v dešti
 • Tichý chod

Mínusy:

 • Méně funkcí


Riwall PRO RRM 800

Riwall PRO RRM 800
Riwall PRO RRM 800

Robotická sekačka Riwall PRO RRM 800 je určena pro středně velké pozemky do 1000 m². Šířka záběru je 24 cm a celková hmotnost této robotické sekačky je 8,5 kg. Mezi jeden z nejlákavějších parametrů této sekačky však rozhodně lze zařadit cenu, ale o tom si více řekneme dále.

Sekačka vydrží sekat trávník po 90 minut na jedno nabití. Doba nabíjení je potom 120 minut. Ačkoliv výdrž je hlavně na menší pozemky slušná, tak doba nabití je naopak o něco delší a před koupí je potřeba s tím počítat.

Funkce a používání

Sekačka dle výrobce zvládá sklon terénu až 30 %. Pokud je náklon vyšší, umí se zařízení samo vypnout. Výšku sečení trávníku lze nastavit v dostatečném rozsahu od 25 do 65 mm. Spodní hodnota by každopádně mohla být i o něco nižší, ale to už bývá typické spíše pro dražší modely. Hlučnost travní sekačky je o něco vyšší a výrobce uvádí 65 dB.

Samozřejmostí je LCD displej a této robotické sekačce nechybí také dešťový senzor. Dokonce zde najdete senzor aktivního vyhýbání se překážkám, a to je potřeba s ohledem na nižší cenu jistě zmínit. Co naopak chybí je třeba ochranný PIN proti změně nastavení režimů sečení nebo alarm proti odcizení. V této ceně samozřejmě nelze čekat GPS.

Celkové hodnocení

Tato robotická sekačka patří vzhledem ke své nízké ceně mezi opravdovou lidovku. Opět s ohledem na cenu překvapí svými funkcemi, kdy nabídne vlastnosti, které mnohdy nemají dražší modely zvučnějších značek. Velmi dobře působí také dílenské zpracování. Mějte však na paměti, že se jedná o levnější výrobek, kde narazíte na různá úskalí. Dle uživatelských recenzí se problémy objevují třeba s nabíjením nebo se zaseknutím sekačky v určitém prostoru, odkud je potřeba ji vysvobodit, s čímž jsme se setkali i my. Nevýhodou může být také delší doba nabíjení. Kvalita sekání trávníku vás každopádně rozhodně potěší, protože je na vysoké úrovni.

Plusy:

 • Skvělá cena
 • Senzory
 • Kvalita sekání

Mínusy:

 • Občas bloudí


zpět nahoru ↑

Nejprodávanější robotické sekačky 2020

zpět nahoru ↑

Jak vybrat robotickou sekačku

Zakoupení robotické sekačky je nemalá investice. Taky proto vám přinášíme recenze nejoblíbenějších modelů a nyní se podíváme na to, jak vybrat takovou robotickou sekačku. Projdeme si jednotlivá kritéria výběru, ale nejprve se podívejme na to, co to ta robotická sekačka vlastně je a jak funguje.

Jak funguje robotická sekačka

S ohledem na to, že robotické sekačky jsou poměrně specifickým výrobkem, možná mnohé z vás bude zajímat, jak taková sekačka vůbec vlastně funguje. Zejména pokud jdete kupovat svou první robotickou sekačku, může to být pro vás vlastně novinka.

Robotickou sekačku můžeme tedy považovat za automatickou sekačku, protože se vyznačuje tím, že seká trávu automaticky. Z toho mimo jiné vyplývá, že robotická sekačka musí být mimo jiné vybavena pojezdem. U těchto sekaček jsou poháněna kolečka zadní, která mají typicky také větší průměr, aby hnaná kolečka dokázala dobře zdolávat terénní nerovnosti.

Určitě vás zajímá, jak se zajišťuje samotný pohyb robotické sekačky. Mnoho lidí, i díky názvu, napadne spojitost s robotickými vysavači. Ty využívají k orientaci vymezený prostor místnosti. V případě robotických sekaček to ale není tak jednoduché, protože plocha, kterou chceme udržovat, nemusí být jednoznačně ohraničena. Právě z těchto důvodů se zde využívá vodícího lanka či chcete-li drátu. Více si o tom řekneme v části, kterou budeme věnovat instalaci robotické sekačky.

Robotická sekačka je doplňkem klasické sekačky

Je důležité si uvědomit, že robotická sekačka na trávu nedokáže zcela nahradit sekačku klasickou. Neposeče vám totiž vzrostlou trávu, ale přístroj vám slouží v podstatě jako mulčovací zařízení. Robotické sekačky totiž nemají sběrný koš, a tedy nechávají trávu na trávníku. Je tedy potřeba robotické sekačky nechat stříhat trávník průběžně a pravidelně. Jsou zkrátka konstruovány k tomu, aby neustále váš trávník jemně zastřihávaly. Vy tak budete mít vždy dokonale upravenou zahradu, ale musíte robotickou sekačku skutečně nechat po zahradě jezdit. Pokud nejste dlouho doma, typicky po dovolené, je potřeba vzít pozemek klasickou velkou zahradní sekačkou.

Funkce a výbava

Pokud se přesuneme k samotnému procesu výběru robotické sekačky, tak mezi důležitá kritéria výběru patří bezpochyby funkce a výbava sekaček. To do značné míry ovlivňuje také komfort dalšího užívání. Robotické sekačky tedy ve své výbavě mohou mít zejména:

 • Alarm
 • Zabezpečení
 • GPS
 • Senzory

Alarm

Specifikem robotických sekaček je skutečnost, že jsou schopny pracovat zcela bez vaší přítomnosti. To s sebou nese jedno potenciální úskalí, a sice možnost poškození nebo krádeže nějakým nenechavcem. Protože robotická sekačka zároveň není nejlevnější záležitostí, tak výrobci je opatřují alarmy. Ty zde v naprosté většině případů fungují na principu, že rozpoznají a upozorní, když je sekačka zvednuta nad terén, což obvykle znamená, že s ní někdo manipuluje.

Zabezpečení

Bezpečnostní prvky ale mohou jít u robotických sekaček ještě dále, a to tehdy, pokud je přístroj vybaven bezpečnostním kódem PIN. Bez jeho znalosti není možné na sekačce dělat úpravy nastavení, jako jsou třeba režimy sečení.

GPS

Zvykli jsme si, že GPS je dnes prakticky již v čemkoliv. A najdete ji také u některých robotických sekaček. GPS modul usnadňuje plánování sečení vašeho trávníku, protože sekačka je schopna mít díky němu pod kontrolou, která místa již posekala a lépe se díky GPS modulu také plánuje samotná trasa sečení trávy.

Senzory

Moderní přístroje disponují také vícero senzory, které opět usnadňují sekačce autonomní provoz a zabraňují nechtěným situacím. Typicky se jedná o senzor předcházení kolizi s předměty nebo senzor, který upozorní na nebezpečný náklon sekačky třeba na svažitém terénu. Potom jsou tady také další čidla, která upozorní třeba na mráz nebo na déšť. Zejména senzor deště je důležitý, pokud dáte sekačku do provozu, ale později začne pršet a vy nejste v blízkosti. Sekačka je díky senzoru deště schopna sama zajet na stanoviště s nabíjecí stanicí.

Výkony robotických sekaček

Výkon robotické sekačky se zpravidla určuje trochu jinak, než je tomu u sekáče klasických. Udávají jsem tu totiž metry čtvereční za hodinu, které je schopna sekačka posekat. Výkon sekačky byste tak měli volit ve vztahu k velikosti vaší zahrady. Výrobci běžně uvádějí, pro jak velké plochy je daný model sekačky určen. Tyto hodnoty se obvykle pohybují od 500 m² výše.

Výška sečení

Protože robotické sekačky jsou určeny k tomu, aby neustále zastřihávaly trávník a udržovaly jej kontinuálně správně zastřižený, je výška sečení velmi důležitý parametr. Je potřeba si uvědomit, jaký trávník a jak jej chcete zastřihávat. Běžné výšky sečení, které lze nastavit na robotických sekačkách se pohybují:

 • Od 20 mm
 • Do 65 mm

Nastavení výšky sekání se liší model od modelu, kdy některé modely jsou schopny nastavovat výšku plynule, přičemž u jiných modelů existuje několik úrovní nastavení výšky sečení trávy.

Záběr sečení

Stejně jako klasické sekačky, také robotické sekačky na trávu disponují různými šířkami záběru. Sekačky, které jsou určeny pro větší plochy, mají samozřejmě také větší šířku záběru. Šířky záběru u dostupných modelů na trhu se pohybují zhruba:

 • Od 15 cm
 • Do 55 cm

Pokud máte menší pozemek, můžete tedy ušetřit, protože je zbytečné kupovat si sekačku s velkou šířkou záběru, která je přirozeně také dražší. Vzhledem k cenám těchto zařízení na to určitě myslete.

Ovládání

Robotická sekačka je tak trochu zázračný kus techniky. Na jejich obsluhu ale nejsou kladeny vysoké nároky. Většina modelů je vybavena LCD displejem, poblíž kterého najdete několik ovládacích tlačítek. Pohyb v menu a nastavení režimů sečení je řešeno logicky, a tak nebývá ani problém obvyklá absence češtiny. Lepší modely lze ovládat i smartphonem. Větší výzva může být úvodní vymezení oblasti sečení, na což se podíváme nyní.

Instalace robotické sekačky

Než vůbec uvedete robotickou sekačku do provozu, je potřeba pozemek trochu připravit. Zejména je důležitá instalace, kdy je potřeba sekačce vytyčit prostor, kde se bude pohybovat. Z hlediska navádění sekačky se používá:

 • Ohraničující vodič
 • Naváděcí vodič

Drtivá většina modelů využívá ohraničující vodič, či jinak také drát nebo kabel. Ten vytyčí pracovní plochu sekačce, přičemž jej pokládáme podle toho, kde chceme trávník udržovat. Připevňuje se k zemi speciálními skobami. Tímto vodičem můžete také ohraničit různé záhony nebo keře.

Ohraničující vodič, který vymezuje celý prostor, začínáme od nabíjecí základny (té se věnujeme v další části) a u základny také z druhé strany končíme. K základně je možné vést u některých modelů také naváděcí vodič. Ten slouží k tomu, aby sekačku bezpečně navedl k základně z libovolného místa na pozemku. Pokládá se tedy od základny napříč do nejzazšího rohu.

Baterie a nabíjecí stanice

Důležitou součástí každé robotické sekačky je baterie. Ta zajišťuje její pohon. Elektromotor získává energii z baterie, kterou sekačka dobíjí v nabíjecí stanici, jíž říkáme základna. Základu je vhodné umístit tak, aby byla:

 • Pro sekačku snadno dostupná
 • Chráněna před povětrnostními vlivy
 • V dosahu elektrické zásuvky

O vše ostatní se již prakticky postará sama robotická sekačka, protože umí sama poznat, kdy má nízkou úroveň nabití baterie. Pokud se tak stane, sekačka sama dojede do nabíjecí stanice. Zde se dobije a pak pokračuje zase v práci. Z hlediska baterií v sekačkách je důležitý jejich:

 • Výkon
 • Doba provozu

Robotické sekačky s nižším výkonem zpravidla mívají také nižší kapacitu akumulátoru. V současné době se nejčastěji používají články typu Li-Ion, tedy lithiové baterie. Typicky mají baterie v sekačkách kapacitu od 2 do 10 mAh. Od výkonu travní sekačky a dostupné kapacity baterie se potom samozřejmě odvíjí také celková doba provozu. To se může pohybovat zhruba od 1 hodiny do několika hodin.

Ceny

V případě robotických sekaček počítejte s tím, že se jedná obecně o dražší zařízení. Můžete si však vybrat také základní modely, které mají cenu relativně přijatelnou. Nejčastější cenové hladiny si rozebereme nyní.

 • Do 20 000 Kč – už základní cenová kategorie je poměrně vysoko. Zpravidla se jedná o sekačky, kde výrobce šetřil třeba na kapacitě baterie, tak je nutno častěji nabíjet. Nenajdete zde také žádné rozšířené funkce, jako je třeba GPS pro opravdu přesné a efektivní sečení.
 • Od 20 000 do 50 000 Kč – tato cenová kategorie již nabízí více. Výrobci přidávají pokročilou výbavu a dostatečná je také výdrž baterie. Zde se již setkáte také s funkcí GPS modulu a třeba možností ovládat sekačku mobilní aplikací.
 • Od 50 000 Kč výše – kategorie pro ty, kteří nemají rádi kompromisy. Tyto sekačky na trávu se například dokáží již aktivně vyhýbat překážkám. Mohou být určeny i do méně přístupných terénů a poradí si třeba s velkým sklonem nebo vcelku členitou zahradou.

Nejznámější výrobci

Segment robotických sekaček nabízí mnoho oblíbených značek, kdy některé budete dobře znát, jiné pro vás mohou být novinkou. Zpravidla se jedná o výrobce, který v tomto segmentu má hned několik modelů. Právě takový výrobce je vám například schopen zajistit dobrou dostupnost náhradních dílů. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější.

Bosch

Známá německá firma, která vyrábí produkty se špičkovou technikou a mnoha funkcemi. Je to společnost, která vyrábí vše od velký spotřebičů až po díly do automobilů, ale mimo jiné také nejrůznější pomocníky do domácnosti, do dílny i na zahradu. Výjimkou není ani segment robotických sekaček. Počítejte s tím, že za kvalitu si zde zaplatíte.

Husqvarna

Švédská společnost, kterou má většina lidí spojenu zejména s motorovými pilami. Patří mezi ty nejkvalitnější značky na poli zahradní techniky, a tím pádem také v případě sekaček. Nabídka modelů je široká, kdy si můžete vybírat mezi levnějšími i podstatně dražšími modely.

Gardena

Německý výrobce, který dnes už patří pod výše zmiňovanou Husqvarnu. Ten udělal z Gardeny značku pro méně náročné zákazníky, kteří nechtějí utrácet za náčiní na zahradu tolik peněz. Výrobky Gardeny však stále jednoznačně patří k tomu lepšímu na trhu a určitě stojí nad bezejmennými produkty z hobbymarketů.

Robomow

Izraelská firma se už dle názvu přímo specializuje na robotické sekačky. Nabídka modelů je široká, přičemž zde najdete levnější i podstatně dražší modely. Vybere si zde tak prakticky libovolný zákazník. Díky svému zaměření na jeden typ produktů, zde patří mezi jednoznačné inovátory.

Worx

Čistě čínská značka, která nabízí nejrůznější sortiment z oblasti zahradního náčiní. V jejich nabídce najdete také robotické sekačky na trávu. Značka je známá, a tak ani náhradní díly nejsou problém. Obecně se jedná o produkty, které cílí spíše na zákazníky, jež hledají nižší cenu.

Stihl

Další ze značek, která si vybudovala jméno zejména díky vysoce kvalitním motorovým pilám. Dokonce je to největší výrobce tohoto sortimentu. Stejně kvalitní je ale také ostatní zahradní náčiní, které tento výrobce na trhu nabízí. V tomto případě se jedná o produkty německé provenience.

Kärcher

Již z názvu je patrné, že se jedná o německou společnost, která vyrábí vše pro zahradu a domácnost, a to od vysavačů až právě po sekačky. Společnost s dlouholetou historií, která se píše už od roku 1935, nabízí produkty ve vyšší cenové relaci a s prémiovou kvalitou.

Stiga

Také v tomto případě půjde o kvalitu, tentokrát ale za Švédska. Firma vyrábí širokou škálu zahradního nadšení, a to právě od travních sekaček, přes traktory či křovinořezy a motorové pily nebo třeba i sněžné frézy. Výrobky patří do vyšší cenové kategorie.

Riwall

Pod touto značkou se prodává celá řada zahradního náčiní a pomocníků pro domácnost. Najdete zde jak vyžínače, křovinořezy, pily, tak rovněž třeba vysavače nebo drtiče. Robotické sekačky jsou zde zastoupeny také, přičemž se jedná o výrobky nabízející rozumný poměr ceny a výkonu.

Nejčastější otázky při výběru robotické sekačky

Při nákupu robotické sekačky může nastat celá řada otázek. Je to zejména z toho důvodu, že tyto sekačky jsou opravdu nový výkřik techniky, tak mnoho lidí úplně neví, co od nich může očekávat. Pojďme si nyní zodpovědět ty nejčastěji kladené otázky zákazníků.

Mohu použít robotickou sekačku v každém terénu?

Obecná odpověď by byla ano, ale jsou tu určitá omezení. Robotická sekačka rozhodně neumí jezdit po schodech, problém může být opravdu vysoký sklon pozemku, ale také příliš členité travnaté plochy. Pokud si nejste jisti, zda konkrétní robotická sekačka zvládne vaši zahradu, poraďte se s odborníkem v některé prodejně. Pamatujte na to, že robotická sekačka také není určena k sekání vysoké trávy, ale existují modely, které si se vzrostlejší trávou do určité výšky poradí.

Musím trávu hrabat?

Protože robotická sekačka nedisponuje sběrným košem, zákazníci se často ptají, zda je nutné posečenou trávu hrabat. Principem používání robotické sekačky je prakticky téměř neustálé sekání trávníku. Sekačka zkrátka po pozemku přejíždí často, a tím pádem nedovolí trávě vyrůst o několik centimetrů. Posekané kousky trávy jsou díky tomu opravdu drobné a nehrabou se, nýbrž slouží jako hnojivo pro trávník. Je to určitá obdoba mulčování.

Je robotická sekačka hlučná?

Pokud jsme hovořili o tom, že robotickou sekačku je nutno aktivně používat, tedy i několikrát týdně, lidé se často ptají, zda je taková sekačka na trávu hlučná. Toho se opravdu nemusíte obávat, protože robotické sekačky patří mezi ty nejtišší sekačky vůbec. Průměrná hlučnost je okolo 60 dB, což je hlasitost třeba běžného hovoru.

Co robotická sekačka a děti?

Řada lidí samozřejmě má na zahradách hrající si děti. S ohledem na efektivitu sečení pozemku je vhodné naprogramovat sekačku tak, aby sekala trávu tehdy, pokud děti nebo třeba také domácí mazlíčci na zahradě právě nejsou. Ideální je to třeba tehdy, pokud jsou děti ve škole.

1 komentář
 1. […] schopnostech výrobku mnoho neřekne. Třeba pokud se rozhodnete, že vás zajímají například robotické sekačky, které patří obecně k dražším přístrojům, určitě se vyplatí navštívit některý […]

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo