Nejlepší benzínové sekačky pro rok 2020

Výběr klasické rotační benzínové sekačky je zpravidla otázka vyšší investice. Samozřejmě záleží na tom, do jaké cenové kategorie chcete zamířit, ale v každém případě stojí za to porovnat nabídky na trhu a teprve dle toho učinit finální rozhodnutí. V našem testu benzínových sekaček se podíváme na jedny z nejzajímavějších modelů na trhu, které si můžete aktuálně vybrat. Každý je trochu z jiné kategorie, pro jinak náročné zákazníky. Pokud však máte realistická očekávání v rámci některé z kategorií, jsou je tyto modely schopny v mnoha ohledech splnit.

Vítěz testu

TEST: Nejlepší benzínové sekačky s pojezdem 2020

Název a popis Hodnocení  
TOPSTIGA Combi 55 SVQ H STIGA Combi 55 SVQ H
 • Kvalitní zpracování
 • Dostatek výkonu
 • Rychlý pojezd
9,8
AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus
 • Levnější než renomované značky
 • Dobře řešený pojezd
 • Bytelná konstrukce
9,2
VeGA 46 HWXV VeGA 46 HWXV
 • Poměr ceny a výkonu
 • Objem sběrného koše
 • Množství fukncí
8,8
zpět nahoru ↑

Recenze STIGA Combi 55 SVQ H

STIGA Combi 55 SVQ H

Benzínová sekačka STIGA Combi 55 SVQ H se svou šířkou záběru 53 cm řadí k běžným sekačkám, které jsou však již určeny náročnějším zákazníkům. A to dokládá už použití relativně silnějšího motoru, který nabídne výkon 3,3 kW (5,5 HP). Takto výkonnou sekačkou s danou šířkou záběru již zvládnete posekat zahradu, která má i přes 1000 m2 travnaté plochy.

Velkorysý je zde objem sběrného koše, který nabízí kapacitu 70 litrů. To je samo o sobě jasným znakem toho, že tato benzínová sekačka je určena pro opravdovou práci na velkých plochách. V dané cenové kategorie je samozřejmostí nastavitelná výška sečení jednoduchým systémem. K dispozici je celkem 5 poloh, a to od úctyhodných 25 milimetrů až do 80 milimetrů.

Funkce a ergonomie

Stroj má něco vyšší hmotnost, která činí 37 kg. Také z toho důvodu je naprosto logické, že tento model nabízí pojezd. Maximální rychlost pojezdu je až 5 km/h, takže trávu zvládnete posekat opravdu ve svižném tempu. Počítejte s hlučností stroje 98 dB.

Od sekačky v této cenové kategorii očekáváte, že vám nabídne již zajímavé pokročilé funkce. To je případ rovněž tohoto modelu, takže mu nechybí možnost bočního výhozu, pokud nechcete trávu sbírat do sběrného koše. Využít můžete také funkce umožňující mulčovat. Potěší vás měkčená ergonomická rukojeť a ovládací prvky, které jsou poblíž rukojeti ergonomicky umístěny přesně tam, kde byste to očekávali.

Celkové hodnocení

Benzínová sekačka STIGA Combi 55 SVQ H nabízí za danou cenu přesně to, co čekáte. To je maximum funkcí a minimum kompromisů. Vyšší hmotnost, která je mimo jiné daní za kvalitní ocelovou konstrukci, vyvažuje bezproblémový a rychlý pojezd a náš test dobře zvládla také velká bytelná kolečka. Bez problému s ní zvládnete větší travnaté plochy, takže jediné, co v konečném důsledku musíte zvážit, je, zda je pro vaše použití adekvátní vyšší cenová kategorie, nebo raději zkusíte ušetřit.

Plusy:

 • Kvalita zpracování
 • Dostatek výkonu
 • Rychlý pojezd

Mínusy:

 • Vyšší cena


zpět nahoru ↑

Recenze AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus

AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus

Benzínová sekačka AL-KO Classic 5.16 VS-B Plus je model, který svými schopnostmi a cenou stojí někde ve středu nabídky rotačních sekaček pro běžné použití. Dalo by se říci, zlatá střední cesta. Sekačka na trávu má záběr 51 cm, takže s ní zvládnete travnaté plochy okolo 1000 m². To je v dané ceně slušná nabídka, protože to tak ze sekačky stále činí široce uplatnitelný stroj. Výkon motoru je na druhou stranu vcelku průměrný, a to 2,3 kW.

Výrazně se nebudete muset omezovat v případě objemu sběrného koše, který je velmi dobrých 65 litrů. Nastavit výšku sečení si můžete centrálně, je zde celkem 7 poloh, a to od 30 do 80 milimetrů.

Funkce a ergonomie

Hmotnost sekačky je 33,4 kg, a tak patří k těm lehčím modelům. Nemusíte se však obávat toho, že byste museli sekačku tlačit sami, protože od toho je tady pojezd. Hmotnost tohoto stroje tak můžete dát do pohybu pomocí relativně rychlého pojezdu nabízejícímu až 4,5 km/h.

Přes svou cenu, která je nižší než u řady jiných renomovaných výrobců, sekačka zaujme nabízenými funkcemi. Nechybí tady rozhodně nic podstatného, protože máte k dispozici jak boční výhoz pro odhazování trávy mimo sběrný koš, tak možnost mulčovat. Z hlediska ergonomie vás rozhodně potěší měkčená rukojeť, takže vás nečekají žádné nepříjemné otlaky. Také ovládání je velmi ergonomické v blízkosti rukojeti.

Celkové hodnocení

Hledáte-li stroj z kvalitního ocelového šasi za rozumnou cenu, jedná se o vcelku racionální volbu. Nabídne vám slušný záběr sečení i velikost sběrného koše, jediné, co by mohlo být pro některé náročnější použití omezením je tak hlavně nižší výkon motoru. Naše recenze však ukázala, že pro sečení nepříliš vzrostlých travnatých ploch postačuje. V praxi vás pravděpodobně může více omezovat nejnižší nastavitelná výška sečení, kdy některé konkurenční modely jsou schopny zastřihnout trávník i o centimetr méně.

Plusy:

 • Levnější než renomované značky
 • Dobře řešený pojezd
 • Bytelná konstrukce

Mínusy:

 • Minimální výška sečení


zpět nahoru ↑

Recenze VeGA 46 HWXV

VeGA 46 HWXV
VeGA 46 HWXV

Benzínová sekačka VeGA 46 HWXV nabízí zajímavé parametry za opravdu příznivou cenu. Také uživatelské recenze a jejich množství naznačuje, že je častou volbou pro hobby využití. Šířka záběru je vcelku dostatečných 46 cm, což je vhodné na travnaté plochy do 800 m2. Pro tuto velikost pozemku je tady také odpovídající výkon motoru, který činí 2,6 kW (4 HP). Zaujme velký objem nádrže, který je 1,5 litru, a tak je více než dostatečný pro delší dobu sečení.

Na velikost pozemku, pro kterou je tato sekačka určena, má více než velkorysou kapacitu sběrného koše, která činí 70 litrů. Výšku sečení si můžete upravovat centrálně, přičemž nastavitelnost je od 30 do 80 mm, což je spíše standardní průměrný rozsah.

Funkce a ergonomie

Hmotnost stroje je 33 kg, přičemž využít můžete pojezdu, který nabídne rychlost 4 km/h. Na trhu jsou samozřejmě rychlejší sekačky, ale také pochopitelně za vyšší cenu. Chybí zde však variabilní rychlost pojezdu. Existuje však možnost ji snížit, a to zároveň se snížením rychlosti sekání, protože tyto funkce na sebe mají přímý vliv.

Výrobce nešetřil na nabízených funkcích, protože zde můžete využít jak boční odhoz trávy, pokud vám nevyhovuje sekání do sběrného koše, tak zároveň možnost mulčování. Sekačka se vám bude dobře vést, protože je zde rovněž měkčená rukojeť.

Celkové hodnocení

Benzínová sekačka VeGA 46 HWXV je jasným aspirantem na poměr ceny a výkonu. Šasi je ocelové, přičemž zpracování je adekvátní ceně výrobku. Výkon motoru je při dané šířce záběru dostatečný, avšak počítejte s tím, že na příliš vzrostlé trávě se vám už může dusit. S terénem si na druhou stranu umí poradit dobře, protože kolečka jsou dostatečně velká a bytelná. Na úplně nejkratší sestřih trávníku tento model není, ale to v dané ceně ani nelze očekávat. Jedná se zkrátka o pracanta pro běžné použití bez výraznějších nároků, přičemž nabídne i pokročilé funkce, které jsou výsadou spíše dražších modelů.

Plusy:

 • Poměr ceny a výkonu
 • Objem sběrného koše
 • Množství funkcí

Mínusy:

 • Slabší pojezd


zpět nahoru ↑

Jak vybrat benzínovou sekačku?

V souladu s našimi recenzemi výše se v našem rádci pro výběr benzínové sekačky zaměříme na kategorii produktů, kterou vyhledává bezkonkurenčně nejvíce zákazníků. Benzínové rotační sekačky, sloužící k úpravě souvislých travnatých ploch. Jsou to pracanti, které potřebuje na zahradě prakticky každý, zejména pokud se staráte aspoň o trochu větší pozemek. Jak vybrat tu správnou? Čtěte dále.

Funkce a výbava

Jedním ze základních kritérií výběru každého produktu, a tedy také benzínové sekačky, jsou funkce a výbava, které produkt dokáže nabídnout. Funkce a kvalita jejich provedení u konkrétních modelů samozřejmě promlouvají také do celkové ceny produktu.

Jistě víte, kolik jste připraveni do produktu investovat a na následujících řádcích si probereme jednotlivé funkce benzínových sekaček. Je pro vás některá zbytečná? Potom můžete na ceně ušetřit i díky volbě modelu, která konkrétní funkci nemá. Mezi funkce moderních sekaček patří:

 • Pohon s pojezdem / bez pojezdu
 • Mulčování
 • Zadní + boční výhoz
 • Pohodlné nastavení výšky sekání
 • Elektrický start

Pohon s pojezdem / bez pojezdu

Jedná se o velmi specifickou funkci právě zejména benzínových rotačních sekaček, díky které vás v zásadě nemusí příliš zajímat hmotnost sekačky samotné. Sekačka s pojezdem totiž zajistí, že ji nemusíte tlačit. Pojezd je velmi užitečný naprosto pro kohokoliv, přičemž nejvíce jej samozřejmě ocení starší a méně pohyblivé osoby, případně zajisté také ženy, které se nebudou muset s těžkou sekačkou už vláčet.

Většina sekaček nabízí pojezd o rychlosti do 5 km/h, což je běžná rychlá chůze. U levnějších a méně výkonných modelů bývají rychlosti nižší, což je zejména proto, že při rychlejší jízdě by mohla mít sekačka problémy s kvalitním sekáním trávy.

Mulčování

Tato funkce se bude hodit všem těm, kteří se pečlivě starají o svůj trávník. Sekačky, které nabízejí mulčování, totiž umožňují rozsekat trávu a velmi jemné kousky, které jsou následně rozhozeny zpět na trávník. Díky tomu dojde k tvorbě základu pro hnojivo, které přirozeně dodává trávníku živiny. Ani posekaná tráva tak nepřijde vniveč a živiny, které z ní můžete získat, se vrátí zpátky do půdy. Váš trávník tak může být v mnohem lepší kondici.

Zadní + boční výhoz

Typické základní modely rotačních sekaček disponují zadním výhozem, který zajišťuje sbírání trávy do sběrného koše. Sběrný koš je samozřejmě potřeba vysypávat, jakmile je plný. Pokud však vždy nechcete, aby se tráva sbírala do sběrného koše, je vhodné volit takový model sekačky, který nabízí rovněž boční výhoz. Pokud si jej nastavíte, takové travní sekačky potom trávu vyhazují bokem na zem.

Pohodlné nastavení výšky sekání

Základní modely rotačních sekaček umožňují nastavit výšku sekání na jednotlivých kolech zvlášť. To je samozřejmě pracné a nepříliš komfortní. Proto většina slušných benzínových sekaček už nabídne možnost nastavovat výšku centrálně, nejčastěji prostřednictvím páky. Kdykoliv si tak upravíte výšku sekání dle aktuálních potřeb.

Nastavit vyšší střih trávníku se vyplatí třeba tam, kde je hrbolatý terén a mohli byste nožem zavadit o zem. Většinou si lze nastavit rozsah výšky sekání v několika stupních, přičemž sekačky nabízejí rozsah zhruba od 30 do 80 mm, dle konkrétního modelu. Ty dražší modely potom zpravidla jdou s nastavitelným střihem ještě níže pod 30 mm.

Elektrický start

U benzínových sekaček je potřeba standardně využívat ručního startování prostřednictvím natahování lanka. Zejména dražší modely však jsou schopny nabídnout také elektrické startování, kdy potom sekačkou nastartujete tlačítkem, podobně jako když spouštíte elektromotor u sekačky elektrické.

Materiál a konstrukce

Při výrobě benzínových sekaček se využívají nejrůznější materiály. Použité materiály, ale třeba také jejich kvalita do značné míry ovlivňuje výslednou cenu produktu. Prémiové řešení samozřejmě najdete na dražších modelech.

Šasi

Nejdůležitější je samotné šasi a jeho pevnost. Benzínové sekačky jsou relativně těžší zařízení, a tak se zde setkáváme s používáním materiálů, které jsou schopny tuto zátěž dlouhodobě unést. Jedná se o:

 • Ocel
 • Slitiny hliníku

Ocelové šasi nabízí vysokou odolnost, ale obecně má také vyšší hmotnost. Proto někteří výrobci využívají na šasi slitiny hliníku, které jsou lehčí. Nutně to ale neznamená, že lehčí bude také samotná sekačka na trávu, protože to je složena z celé řady dalších komponent a odlehčení při použití hliníku přichází až s dražšími modely. Zde už výrobce klade vyšší důraz na detaily.

Kolečka

Velmi důležitou součástí každé sekačky jsou kolečka. U koleček je nejdůležitější, jaké mají ložisko. Od toho se odvíjí jejich odpor při jízdě, ale také životnost. Nejlepší jsou v tomto ohledu jednoznačně kuličková ložiska. U benzínových sekaček najdeme v drtivé většině případů právě toto řešení, protože je dostatečně bytelné a u benzínové sekačky opět musí i uložení koleček zvládnout váhu sekačky.

Ergonomická rukojeť

Výrobci sekaček se dnes snaží nabídnout uživatelům dostatek komfortu, proto není výjimkou používání nejrůznějších pěnových materiálů pro vaše pohodlí při práci se sekačkou. Projevuje se to zejména u ergonomicky tvarovaných měkčených rukojetí.

Výběr sekačky dle velikosti pozemku

Každé zařízení je potřeba vybírat tak, aby se sešlo se svým účelem. Nejinak je tomu v případě benzínové sekačky, kdy bychom rozhodně měli myslet na to, na jakém pozemku ji budeme využívat. Jak vybrat dobře? Základní parametry, které souvisejí s výběrem sekačky dle konkrétní velikosti pozemku, jsou zejména šířka záběru a výkon.

Šířka záběru

Právě šířka záběru je důležitým parametrem, zejména pokud chcete sekat větší plochy. Proto je tento parametr přímo vztažen k velikosti pozemku, kdy je vhodné použít jakou šířku záběru. Lze se na to obecně dívat přes následující čísla:

 • Pozemek do 500 m2 – záběr od 40 cm
 • Pozemek do 800 m2 – záběr od 45 cm
 • Pozemek do 1000 m2 a více – záběr od 50 cm a více

Existují samozřejmě menší sekačky než se záběrem 40 cm, ale zpravidla se jedná o sekačky elektrické. Benzínové modely jsou obecně určeny k údržbě velkých pozemků, kde oceníte jak absenci tahání napájecího kabelu, tak zároveň obecně vyšší výkon motoru.

Výkon

A právě vyšší výkon, to je něco, co rozhodně dokáže benzínová sekačka nabídnout. Výkon se hodí už proto, že řada benzínových sekaček nabízí možnost pojezdu, který si z toho výkonu pochopitelně něco vezme. Zároveň se vyšší výkon hodí na hustší a vzrostlejší trávu, kdy se výkonná sekačka nedusí. Benzínové modely sekaček běžně nabízejí výkon až do 6,5 kW, což je rozdíl oproti sekačkám elektrickým, které s ohledem na možnosti napájení z běžné sítě 230 V nabízejí maximálně 2,5 kW.

Cenové hladiny benzínových sekaček

 • Do 10 000 Kč – nejvyhledávanější kategorie. Základní modely, kde často najdete stroje s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu a jednoho ze zástupců obsahuje i náš test. Úspora může být pozorovatelná na méně vydařeném dílenském zpracování nebo levnějších materiálech. Sekačky s menší šířkou záběru a nižším výkonem.
 • Do 20 000 Kč – cenová kategorie, ve které koupíte již prakticky poloprofesionální stroj. Pro běžné použití je adekvátní v této ceně koupit benzínovou sekačku, která stačí prakticky na libovolně velký pozemek, který zvládnete sekačkou, a ještě nepotřebujete zahradní traktor. Cenová hladina, kde koupíte benzínovou sekačku renomovaného výrobce.
 • Od 20 000 Kč výše – cenová kategorie, kde můžete začít hledat stroj pro profesionální využití. Jedná se o nejkvalitnější benzínové sekačky, které jsou schopny dosáhnout vysokých výkonů a poradí si i se vzrostlejším travnatým porostem. Koupíte zde sekačky, které nabízejí nadstandardní funkce a komfort ovládání, kde může patřit třeba elektrický start nebo tlakové mazání pro sekání ve svahu a mnoho dalšího.

Dostupnost náhradních dílů a výrobci

Pokud se rozhodujete o výběru benzínové sekačky, určitě se vyplatí vsadit na známé výrobce. Je jedno, zda zvolíte výrobce spíše hobby zařízení nebo renomovaného výrobce poloprofesionálních až profesionálních strojů, zde vždy záleží na účelu použití. V každém případě byste se ale měli zaměřit na náhradní díly. Zejména pak na jejich jednoduchou dostupnost.

Právě dostupnost náhradních dílů a šíři servisu jsou schopny zajistit známé značky, kterých na našem trhu působí opravdu mnoho. Není proto žádný problém vybírat si konkrétní model právě mezi takovými výrobci. Zde jsou někteří z nich.

Stiga

Jedná se o švédského výrobce zahradní techniky, přičemž tato firma se může pochlubit opravdu dlouhou historií. Ve svém širokém sortimentu se zaměřuje především na poloprofesionální až profesionální zařízení, kde se můžete spolehnout na vysokou kvalitu zpracování a dílů.

AL-KO

Výrobce nabízející především hobby zařízení, to však neznamená, že se nejedná o kvalitu. Právě firma AL-KO se zaměřuje nejen na dostupnou cenu, ale také na provedení svých produktů, které vám tak mohou dlouho sloužit.

VeGA

Další z výrobců, kteří se zaměřují spíše na hobby řešení. Velkým plusem těchto produktů bude pro mnoho zákazníků příznivá cena a levné náhradní díly. Kvalita provedení odpovídá dané kategorii, ve které zařízení kupujete.

zpět nahoru ↑

Jak na údržbu benzínové sekačky?

Rotační sekačka na benzín má určitá provozní specifika, která není dobré opomíjet, pokud si chcete zajistit dlouhou a bezproblémovou životnost stroje. Pokud jste dosud měli třeba pouze elektrické travní sekačky, určitě věnujte čas seznámení se s údržbou benzínové sekačky, která je diametrálně odlišná. Pojďme se nyní podívat na několik praktických rad, které vám mohou s údržbou pomoci.

Pokud se nebudete o zařízení starat, začne to na něm být postupně vidět, přičemž se to v případě benzínové sekačky může projevit i ztrátou výkonu nebo závadou na zařízení. Zejména na jaře před prvním sekáním je vhodné udělat určitou základní prohlídku a údržbu. Pamatujte na nutnost:

 • Dolít benzín
 • Doplnit olej
 • Vyčistit vzduchový filtr

Doplnění benzínu a oleje je samozřejmost, která napadne každého. Je potřeba se ale dobře starat také o jednotlivé části spalovacího motoru. V tomto případě platí nutnost vyčistit vzduchový filtr a jednou za čas jej také vyměnit, pokud už je příliš zanesený olejem nebo prachem.

Motor vyžaduje také pravidelnou kontrolu svíček, které může být rovněž potřeba v některých případech po čase vyměnit. Dobré je věnovat pozornost i rozvodům a také tomu, v jakém stavu je kliková hřídel.

Potom jsou tady také další díly sekačky, které je potřeba zkontrolovat. Jedná se zejména o mechanické části, jako je samotný nůž, který by měl být odpovídajícím způsobem nabroušený a vycentrovaný. Je vhodné vyčistit prostor okolo nože, kde mohou být namotané zbytky travního porostu. Vhodné je překontrolovat také řemen a v případě potřeby jej vyměnit.

Dále můžete zkontrolovat kolečka, kde zejména při provozu v horším terénu může dojít k opotřebení ložisek. U některých typů ložisek je možné vyměnit mazivo, a tím zajistit jejich delší životnost.

Také benzínová sekačka potřebuje zazimovat

Také vaší benzínové sekačce jednou skončí sezóna. Stejně jako se staráme o jiné pracovní náčiní, které nám pomáhá na zahradě, stejně se musíme postarat i o benzínovou sekačku. Tady je specifikum zejména v tom, že benzínová sekačka obsahuje provozní kapaliny, které je potřeba před uložením sekačky na zimu vypustit.

Rozhodně tedy myslete na to, že je potřeba ze sekačky vypustit benzín, a to nejen ze samotné nádrže, ale rovněž z karburátoru, aby se nelepila jeho membrána v důsledku degradace oleje v benzínu. Nezapomeňte samozřejmě ani na samotné vypuštění oleje. Jak na to najdete vždy v návodu ke konkrétní sekačce. U některých sekaček je stačí převrátit na stranu a pojmout kapalinu do vhodné nádoby, moderní modely často mají výpustný otvor.

Údržba trávníku

Sekání trávy je pochopitelně údržba trávníku, ale rozhodně to tím nemusí končit. Záleží vždy na tom, jak moc pěstěný trávník máte a jak si dáváte záležet na jeho vzhledu. S údržbou trávníku tedy kromě samotného pravidelného sečení souvisí také:

 • Odstranění dvouděložných plevelů
 • Vertikutace
 • Hnojení a zavlažování

Odstranění dvouděložných plevelů se provádí prostřednictvím mechanického vypichovače. Pokud samozřejmě potřebujete tímto způsobem ošetřit velkou plochu, využívají se k tomu selektivní herbicidy.

Máte-li hustý pěstěný trávník, tak ten vyžaduje rovněž vertikutaci. Co to znamená? Jedná se o prořezání travního drnu, díky čemuž se dostane ke kořenům vláha a potřebné živiny. Vertikutaci stačí provádět dvakrát ročně.

Zejména v současných velmi suchých obdobích, potřebuje kvalitní trávník bezpodmínečně přísun živin. Tady může velmi pomoci sekačka, která umožňuje mulčování, ale určitě je vhodné to doplňovat také hnojením speciálními hnojivy. Pochopitelně nesmíme zapomínat také na zavlažování.

Pozor na sekání ve svahu

Řešíte údržbu trávníku prostřednictvím benzínové sekačky a máte svažitý terén? Kromě toho, že takový terén je pochopitelně náročnější i na vaši fyzickou zdatnost a určitě se tady vyplatí sekačka s pojezdem, tak je potřeba u benzínových strojů pamatovat na jednu důležitou věc. Benzínovou sekačkou by se mělo ve svahu jezdit po vrstevnicích, neměli byste tedy jezdit po svahu nahoru a dolů. Pokud toto pravidlo nedodržíte, může v důsledku přelévání oleje dojít k poškození motoru, resp. jeho zadření kvůli nedostatečnému promazávání. Tento neduh umí řešit nejkvalitnější dražší sekačky, a to pomocí tlakového mazání. Jejich ceny jsou už však velmi vysoké a bavíme se tady o profesionálních strojích.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Leave a reply

Všeuměl.cz
Logo