Nejlepší horská kola pro rok 2024

Horské kolo je ideálním společníkem na výlety. Kdykoliv nám to počasí umožní, vyrážíme na kole do přírody. Horská jízdní kola pánská, dámská i dětská jsme vám představili v našem testu 9 horských kol a pomůžeme vám také s výběrem nejlepšího horského kola.

TEST: Nejlepší pánská/dámská horská kola

Pánská horská jízdní kola

1. místo 2. místo 3. místo
Název Scott Aspect 960
TOP pánské horské kolo
GT Avalanche Sport Leader Fox Esent
Scott Aspect 960 GT Avalanche Sport 2021 Leader fox Esent
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Scott GT Leader Fox
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 15,5", 17,5", 18", 19", 21" 17", 21" 16", 18", 20", 22"
Průměr kol (palce): 29" 29" 16", 18", 20", 29"
Počet převodů: 1x12 1x9 3x7
Brzdy: hydraulické kotoučové hydraulické kotoučové hydraulické kotoučové
Materiál rámu: hliník dural hliník
Barva rámu: šedá, žlutá šedá, modrá černá, modrá, zelená
Odpružená vidlice: ano ano ano
Hmotnost (kg): 13,2 neuvedeno 15,3

Dámská horská jízdní kola

1. místo 2. místo 3. místo
Název Author Solution ASL
TOP dámské horské kolo
Kellys Vanity 10 Ghost Lanao Base
Author Solution ASL Kellys Vanity 10 2021 Ghost Lanao Base 2021
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Author Kellys Ghost
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 16" 17", 17" 16", 18"
Průměr kol (palce): 16", 18", 27,5", 29" 26", 28", 29" 27,5"
Počet převodů: 3x9 3x7 3x7
Brzdy: hydraulické kotoučové čelisťové brzdy mechanické kotoučové
Materiál rámu: dural hliník hliník
Barva rámu: bílá/stříbrná/červená, bílá, stříbrná, stříbrná/zelená bílá fialová
Odpružená vidlice: ano ano ano
Hmotnost (kg): 14,8 neuvedeno neuvedeno
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší celoodpružená horská kola

1. místo 2. místo 3. místo
Název Cannondale Scalpel Carbon
TOP celoodpružené kolo
Kross Earth 3.0 Leader Fox Harper
Cannondale Scalpel Carbon 3 Kross Earth 3.0 Leader fox Harper
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Cannondale Kross Leader Fox
Typ: celoodpružené horské kolo celoodpružené horské kolo celoodpružené horské kolo
Velikosti rámu (palce): 17", 19" 19" 19,5", 21,5"
Průměr kol (palce): 29" 19", 29" 19,5", 29"
Počet převodů: 1x12 1x12 1x11
Brzdy: hydraulické kotoučové hydraulické kotoučové hydraulické kotoučové
Materiál rámu: karbon karbon hliník
Barva rámu: stříbrná/černá, černá, černá/červená, červená černá stříbrná, stříbrná/černá
Odpružená vidlice: ano ano ano
Hmotnost (kg): neuvedeno neuvedeno neuvedeno
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětská horská kola

1. místo 2. místo 3. místo
Název Kross Lea JR
TOP dětské horské kolo
Author Cosmic 20 Rock Machine Thunder
Kross Lea JR Author Cosmic 20 2021 Rock Machine Thunder
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Kross Author Rock Machine
Typ: horské kolo horské kolo horské kolo
Velikosti rámu (palce): 12" 10" 13,5", 14", 15"
Průměr kol (palce): 24" 20" 13,5", 15,5", 24", 26", 27,5"
Počet převodů: 1x8 1x6 1x7
Brzdy: hydraulické kotoučové čelisťové mechanické kotoučové
Materiál rámu: hliník hliník hliník
Barva rámu: modrá/zelená, tyrkysová, zelená, černá/šedá/růžová černá/žlutá, červená, modrá/růžová, zelená/modrá oranžová
Odpružená vidlice: ano ne ne
Hmotnost (kg): 10 8,8 neuvedeno
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější horská kola 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat horské kolo

Jak vybrat horské kolo

Při výběru horského kola bychom určitě měli zhodnotit, pro jaké účely si vlastně horské kolo pořizujeme. Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte právě horské kolo pro vaše vyjížďky do přírody, je tady celá řada kritérií, podle kterých si můžete kolo vybírat. Čím lépe dokážete identifikovat své požadavky, tím lépe si dokážete také vybrat nejlepší kolo. Nejprve se pojďme v bodech podívat na to, jak vlastně postupovat při výběru horského kola:

  • Na výběr máte hned několik typů – horské kolo existuje v několika variantách, kterými se budeme zabývat také zde v našem průvodci, jak vybrat horské kolo. Pokud zvolíte vhodnou variantu horského kola, dokážete si jízdu opravdu užít.
  • U horského kola je důležité provedení rámu – dobrý rám je u horského kola předpokladem, že vám dlouho vydrží a bude mít požadované vlastnosti. Moderní je lehký hliník, karbonová vlákna, případně titan. U levnějších kol jsou rámy ocelové.
  • Velikost rámu – není to jen materiál, který je důležitý při výběru ideálního rámu. Je to také velikost rámu, kterou byste měli mít ideálně zvolenu podle velikosti své postavy.
  • Kvalita odpružení – hraje důležitou roli při výběru kola do terénu, abyste měli jízdu relativně pohodovou a nebyli jste zbytečně „rozbití“.
  • Kvalitní komponenty tvoří celek – nezapomeňte na komponenty pro své kolo, kde se mnohdy vyplatí připlatit za kvalitu, která vám vydrží. Jak kvalitní máte komponenty na kole, tak kvalitní máte také kolo.
1

Výhody a nevýhody horského kola

Je důležité si uvědomit, že horské kolo je navrženo způsobem, aby vám poskytlo lepší kontrolu, a zároveň ovladatelnost. Je zkrátka uzpůsobeno k tomu, abyste na něm byli schopni zvládat náročný terén.

To ale neznamená, že na takovém kole nemůžete jezdit například také na asfaltu. Sice má horské kolo široké pláště, takže na silnici bude klást větší odpor, ale na druhou stranu kdykoliv s ním sjedete do terénu, máte maximální jistotu a velké množství trakce. Nic vás tedy nepřekvapí.

Výhody
  • Univerzálně použitelné do terénu i na silnici
  • Kvalitní odpružení
  • Jistota v terénu
  • Široké cenové rozpětí
Nevýhody
  • Slabší výkony na silnici a nutnost většího úsilí
  • Vyšší hmotnost
2

Typy horských kol

Řada cyklistikou nepolíbených má představu, že horské kolo je samo o sobě samostatným typem, který už se nijak dále nedělí. To ale není pravda. U horského kola si můžete vybírat hned z několika provedení, v závislosti na tom, jaké jsou vaše požadavky:

  • Trail
  • Enduro
  • Cross-country
  • Downhill
  • Freeride
  • Freestyle

Trail

V současnosti asi nejpopulárnějším druhem horského kola je právě varianta trail. Toto horské kolo zajišťuje velmi dobrou ovladatelnost, je ideální pro zdolávání lehkého terénu. Právě to je prostředí, kde se pohybuje drtivá většina jezdců na horském kole. Jízdu na tomto kole lze považovat za velice pohodlnou.

Enduro

Trochu více „hardcore“ varianta horského kola, na rozdíl od trailu. Je určeno do těžšího terénu, velmi důležitá je zde stabilita kola jako takového, aby měl jezdec vždy maximální jistotu. U těchto kol se nejčastěji můžete setkat s celoodpruženým provedením.

Cross-country

Horské kolo, které má pozici jezdce velmi podobnou silničnímu kolu. Je to dáno z toho důvodu, že se u těchto kol preferuje rychlost. Jedná se zkrátka o horská kola, resp. závodní speciály, pro svižnou jízdu „napříč krajinou“, která nejsou tolik uzpůsobena zdolávání nástrah terénu.

Downhill

Mezi další specialitku můžeme označit horská kola typu downhill. Podobně jako předchozí zmiňovaná cross-country, jsou i tato kola závodními speciály. Jak napovídá jejich název, jsou určena ke sjíždění speciálních závodních tratí, tedy terénů směrem z kopce dolů.

Freeride

Horská kola, která jsou používána jezdci holdujícími zvýšené hladině adrenalinu v krvi. Počítá se zde s jízdou, která bude obsahovat triky. Po celém světě existují různé freeridové tratě, a také speciální závody, které jsou velmi rozšířené zejména v USA.

Freestyle

Najdete také horská kola z kategorie freestyle, kde můžeme zařadit také BMX kola. Horská kola této kategorie jsou určena pro sjezd v terénu, který je okořeněn celou řadu technických prvků, speciálně skoky. Jedná se opět o horská kola, která jsou specializována na konkrétní soutěžní disciplínu.

A co horské elektrokolo?

Stále populárnějším druhem horského kola jsou dnes kola s dopomocí, tedy elektrokola. Na první pohled může takové kolo vypadat jako klasické horské kolo, které však má instalován elektromotor. Díky němu si můžete užít jízdu na horském kole, ale zároveň si trochu odpočinout. Taková horská kola jsou ideální pro postupné zvyšování vaší fyzické kondice.

Také horské elektrokolo vás bude nutit šlapat, protože bez šlapání to zkrátka nejde. Zjednodušeně řečeno, nejedná se o skútr. Jde každopádně o novou variantu horského kola, která ještě více přiblížila cyklistiku lidem.

Celoodpružené horské kolo

Horské kolo dnes můžete pořídit v mnoha podobách. Celá řada rozdílů je dnes s ohledem na odpružení. Drtivá většina dnešních běžných horských kol má odpruženou přední vidlici a známe je jako kola typu hard trail. Existují ale také kola celoodpružená.

Ty jsou oproti horským kolům, které mají odpruženou pouze přední vidlici, konstruována také s využitím vzduchových tlumičů na zadním kole. Tuhost tlumičů je také regulovatelná, a to v závislosti na vaší hmotnosti. Toto řešení s sebou nese celou řadu výhod, ale také nevýhod.

Výhody
  • Lepší tlumení rázů
  • Vyšší ochrana páteře a zad
Nevýhody
  • Nárůst hmotnosti kola
  • Menší efektivita přenosu energie
U celoodpruženého kola musíte vždy počítat s tím, že ačkoliv vám zajistí komfortnější jízdu, takové kolo bude těžší a zároveň musíte vynaložit více energie, protože odezva na záběr do pedálů je horší.
3

Pánské, dámské a dětské. Jaké jsou rozdíly?

Pánské, dámské, dětské kolo

Při výběru horského kola se můžete setkat také s dalším členěním, a to na pánská, dámská nebo dětská horská kola. Toto dělení se odvíjí od specifik, která jsou spojena se stavbou těla mužů, žen a dětí. Kola, která jsou označena jako pánská, dámská, případně dětská, jsou tak uzpůsobena pro typickou postavu muže, ženy, nebo dítěte.

Pánská horská kola

Pokud se jedná o pánská horská kola, tak ta jsou určena prakticky komukoliv. Není vysloveně řečeno, že jsou určena pouze mužům, pokud vyhovují také ženám, není problém, aby si žena pořídila pánské horské kolo. Zejména ženy vyšší postavy tak činí běžně. Také děti, které už do dospělého horského kola dorostou, mohou samozřejmě osedlat právě pánskou variantu horského kola.

Pánské horské kolo má klasickou rovnou horní trubku rámu. Pánské horské kolo je zároveň nejuniverzálnějším kolem, které může vyhovět všem kategoriím a pohlavím, v závislosti na tom, co je právě pro vás ideální.

Dámská horská kola

Určité odlišnosti přicházejí s dámským horským kolem, a to v podobě sníženého rámu. Díky tomu se řídítka více přiblíží sedlu. Snadněji se tak na takové kolo nasedá a zároveň se z něj snadněji sesedá. To je důležité také v případě, pokud žena zrovna nemá sportovní oblečení, a například jede na kole v sukni. Celkově je takové kolo stavěno na menší postavu ženy.

Důležité je, abyste pro subtilní ženskou postavu u takového kola rovněž vybrali vhodnou vidlici, která má odpovídající odpružení umožňující odpovídající reakce i při zatížení obecně nižší váhou ženy.

U dámských horských kol mohou být také jinak tvarovaná řídítka, a to ve variantě známé jako „vlaštovka“, což je dle jejich charakteristického tvaru. Rozdíly mohou být také s ohledem na sedlo, kde u dámského sedla se zpravidla počítá se širším rozměrem, přičemž sedlo je zároveň kratší. Dámy často také ocení gelovou výplň u sedla. Uzpůsobeny by rovněž měly být také brzdy na ruce ženy, aby nebylo potřeba příliš silného stisku pro brždění.

Dětská horská kola

Specifické charakteristiky má také horské kolo, které je určeno pro děti. Samozřejmostí je, že by takové kolo mělo poskytnout dobře dosažitelné brzdy, které lze zároveň dobře ovládat, to znamená ideálně dávkovat brzdnou sílu. U dětských kol se určitě zaměřte také na komfort, které dítěti poskytují.

V tomto ohledu je důležitý zejména úchop, tedy řídítka. Na řídítkách jsou madla, označovaná také jako gripy, kde je důležité, aby materiál nezpůsoboval zbytečné otlaky. Určitě je potřeba se také zaměřit na velikost samotného kola v závislosti na věku dítěte, kdy typicky:

Věk a výška dítěteVelikost kola
Do 4 let věku (70 – 95 cm)12“ kolo
Od 4 do 6 let věku (85 – 110 cm)16“ kolo
Od 6 do 8 let věku (105 – 135 cm)20“ kolo
Od 8 do 10 let věku (135 – 155 cm)24“ kolo

V různém věku ale mohou být děti různého vzrůstu, takže jak tedy vlastně poznat, že má kolo pro dítě vhodnou velikost? V prvé řadě je potřeba upozornit na to, že určitě nekupujte kolo větší s tím, že dítě do něj doroste. Takto byste mohli dítěti způsobit při jízdě na kole docela závažné problémy, což není vhodné ani s ohledem na bezpečnost ani s ohledem na formování jeho postavy.

Ideálně velké kolo poznáte tak, že pokud se dítě postaví na kole obkročmo, zbude mu pod rozkrokem prostor zhruba na velikost pěsti. Samozřejmostí je, že dítě musí samozřejmě snadno dosáhnout na pedály. Vhodné také je, pokud zejména menší děti dobře dosáhnou na zem.

4

Důležité parametry

Velikost rámu

Při výběru horského kola je naprosto zásadní, abychom si zvolili správnou velikost. To už vyplývá z předcházejícího odstavce, kde jsme se věnovali mimo jiné volbě vhodné velikosti kola pro děti. Také u dospělého je důležité, aby kolo odpovídalo speciálně vaší výšce. Tady je naprosto zásadní velikost rámu.

Jak jednoduše zvolit velikost rámu?

Podobně jako v případě dětí, se určuje velikost rámu pro dospělou osobu tak, že se postavíte obkročmo na kolo, přičemž horní rámovou trubku byste měli mít ve vzdálenosti několika centimetrů od rozkroku.

Ideální vzdálenost 5 centimetrů nebo o nějaký ten centimetr méně. Pro základní představu se můžete orientovat také podle velikostí, které uvádí výrobce. Počítejte však s tím, že každý výrobce k tomuto přistupuje jinak. Nejčastěji se velikost rámu uvádí v palcích.

Výška člověkaVelikost rámu
Méně než 165 cmrám 15 až 16“
160 až 170 cmrám 17 až 18“
170 až 185 cmrám 19 až 20“
185 až 195 cmrám 21 až 22“
195 cm a vícerám 23 až 24“

Materiál rámu

U rámu se zaměřte nejen na jeho velikost, ale také na materiál, ze kterého je vyroben. Levná kola jsou zpravidla ocelová, což znamená sice vysokou pevnost, ale také vyšší hmotnost. Trendem je v současné době odlehčování, kdy se používá:

  • Hliník
  • Karbon
  • Titan

Hliník je stále rozšířenější i u levnějších kol, kde nahrazuje ocelové provedení. Případně je tady také karbon u lepších kol. Vždy je to o tom, kolik chcete do horského kola investovat. Jestliže pro vás peníze nejsou problém, můžete zvolit klidně rám z titanu, který je dnes naprostou špičkou, a to i díky schopnosti dobře pohlcovat vibrace.

Průměr kol

Od rámu se nyní přesuneme k dalšímu důležitému parametru, který byste měli zohlednit při výběru horského kola, a tím je průměr samotných kol. V současné době máte na výběr hned několik průměrů kol u horského kola, a to:

  • 26“ – donedávna standard
  • 27,5“ – stále populárnější trend
  • 29“ – největší dostupný průměr

Není to tak dávno, co horská kola byla dostupná pouze ve variantě 26 palců. Také cyklistika však podléhá novým trendům, a tak postupně se objevil na trhu také průměr 29 palců, ale aktuálním trendem je 27,5 palce.

Je opravdu pouze na vás, jak velký průměr kol zvolíte, zda chcete jít s aktuální dobou, nebo spíše dáte jednoduše na to, co vám nejlépe vyhovuje, což určitě také doporučujeme.

Výhody většího průměru kola jsou zřejmé, a to snadnější přejezd přes překážky, či větší vzdálenost, kterou kolo ujede na jedno otočení. Potenciálně horší je ovladatelnost, ale také roste hmotnost či výdej energie, který musíte přenést prostřednictvím pedálů.

Vidlice a typy odpružení

V cyklistice bezpochyby znamenala revoluci odpružená vidlice na předním kole. Pokud se podíváme tak dvě dekády zpátky, tak odpružené vidlice byly ještě spíše specialitou, kterou jste našli u lepších kol. Případně levnější kola měla odpruženou vidlici, která nebyla příliš vysoké kvality. To se však dávno významně změnilo, a tak dnes je prakticky odpružená vidlice u horského kola již standardem.

Trochu jiná situace je u kol silničních, kde se stále oceňuje jasnější odezva od asfaltu. Na horském kole však chceme především chránit naše ruce a klouby, kdy zkrátka není potřeba cítit netlumený kopanec od každého kamene či kořenu. Existují v zásadě 3 varianty odpružené vidlice, a to:

  • Pružinová vidlice
  • Pružinová olejová vidlice
  • Vzduchová olejová vidlice

Ta nejzákladnější varianta je klasická pružinová vidlice, přičemž pokud je spojena s olejovým tlumičem, vzniká pružinová olejová vidlice. Pokud hledáte ten nejvyšší komfort a tu nejlepší technologii, určitě zvolte vzduchovou vidlici, kde se už nenachází klasická pružina. Je zde vzduchová tlaková komora, která zajišťuje funkci vzduchového odpružení.

Dobré je, pokud zvolíte odpruženou vidlici, která umožňuje uzamknutí odpružení. V případě potřeby tak můžete dosáhnout lepší odezvy kola od terénu, resp. také lepšího přenosu vaší síly na povrch, po kterém jdete.

Řídítka

Nepochybně důležitou součástí každého kola jsou řídítka. Jsou tak trochu samozřejmá, tak máme tendenci na mě zapomínat. To by ale byla chyba. U řídítek bychom se měli zaměřit na to, jak mají komfortní gripy, tedy místo, kde budou spočívat naše ruce. Jistě cyklisté potvrdí, že není příliš příjemné, pokud máte od gripů na rukou mozoly. Tady vše ale často řeší vhodné rukavice na kolo.

Řídítka samotná jsou také odlišná tvarem, a to buď jsou klasická rovná, což je typické pro pánská horská kola, ale mohou být také prohnutá typu „vlaštovka“, což můžeme často vidět u dámských horských kol. Dámská horská kola tak mohu mít úchopy blíže k sedlu, což je vhodnější pro typicky menší postavu ženy. Tento typ řídítek je často viděn také pokud jde o dětská horská kola.

Sedlo

Zmínili jsme sedlo, a tak se na něj rovnou podíváme. Sedlo si dnes můžete zvolit například gelové. Díky tomu se vám bude na kole mnohem lépe sedět a sedlo nebude způsobovat nepříjemné otlaky. Důležité je zvolit usedla vhodnou šířku, přičemž velmi dobré je sedlo si skutečně vyzkoušet. Pocit vám totiž žádná poučka nenahradí.

5

Důležité komponenty horského kola

Kromě již výše zmíněných jednotlivých součástí každého jízdního kola, se kolo skládá také z celé řady dalších komponent. Kvalita těchto komponent přímo ovlivňuje celkovou kvalitu kola, kvalitu jízdy a případně efektivitu či bezpečnost. Proto byste měli jejich výběru určitě věnovat zvláštní pozornost. Mezi ty nejzásadnější komponenty patří:

  • Brzdy
  • Pedály
  • Převody

Brzdy

Z hlediska bezpečnosti je samozřejmě naprosto klíčový systém na jízdním kole brzda. Každé kolo je typicky vybaveno dvěma brzdami, a to přední a zadní brzdou. Velmi rozšířené byly v minulosti zejména ráfkové brzdy, takzvané čelisti. Protože technika však šla dopředu, využívají se dnes běžně brzdy kotoučové. Ty s sebou přináší celou řadu výhod, mezi které pochopitelně patří kratší brzdná dráha nebo lepší účinnost, což pro vás ve výsledku znamená vyšší jistotu při brždění.

Kotoučové brzdy pracují na hydraulickém principu a oproti brzdám ráfkovým mají vyšší účinnost, pokud je například mokro. Klasická brzda ale vždy nemusí znamenat horší řešení, protože například stále dokáže nabídnout některé výhody, jako je jednodušší systém za nižší cenu a nižší hmotnost. Vždy tedy záleží zejména na tom, kde a jak chcete horské kolo provozovat.

Pedály

Pedály jsou na kole z odpovědné za to, jak dobře se nám bude přenášet energie do pohybu jízdního kola. U pedálů je velmi důležité, abychom měli jistotu, že nám z nich nesklouznou boty. Proto mají typicky na horských kolech pedály profilovaní, kdy tak dokáží lépe sklouznutí zabránit.

Existují také pedály, které vám nohu dokáží na pedálu prakticky uzamknout. Pokud to myslíte s cyklistikou vážně, zajistíte si aktivnější přenos energie. Určitou novinkou ve fixaci nohy na pedál jsou také pedály magnetické, které jsou dnes ale stále spíše zajímavostí.

Převody

Každé kolo je vybaveno přehazovačkou, tedy měničem převodů. To je na horském kole obzvláště důležité, abychom si mohli upravit poměr zátěže zejména při větších stoupáních. Pokud tedy jedete do většího kopce, zvolíte přirozeně nižší převodový stupeň, aby se vám šlapalo snadněji. Budete sice muset šlapat s vyšší frekvencí, ale kopec vyjedete. Pokud potřebujete jet rychle po rovině, případně jedete z kopce, přirozeně volíte vyšší převod.

U horského kola je rozhodně dobré, pokud zvolíte přehazovačku, která má vyšší výběr převodových stupňů. Můžete tak plynuleji měnit zátěž. U přehazovačky si dávejte obzvlášť pozor na její kvalitu, protože nic nedokáže rozhodit z tempa více, než neustále padající řetěz, nebo nemožnost přehodit převod. Na trhu dnes existuje celá řada ověřených výrobců, kteří nabízejí kvalitní přehazovačky a určitě se nevyplácí zrovna na tomto dílu příliš šetřit.

Na kole se převody nejčastěji přehazují prostřednictvím páčkového systému na řídítkách, který je dnes zdaleka nejrozšířenější. Nabízí jednoduché ovládání a vysokou přesnost.

6

Doplňky pro horská kola

K horskému kolu si můžete dokoupit také nejrůznější doplňky. Některé z nich jsou také určeny zákonem, proto byste určitě výbavu na horském kole neměli podceňovat. Platí to zejména pro ty případy, pokud se účastníte aktivně silničního provozu. Mezi běžné doplňky na kolo patří:

  • Přilba
  • Brýle
  • Cyklistický dres
  • Batohy a brašny
  • Osvětlení a odrazky
  • Držák na mobilní telefon
  • Cyklistické rukavice
  • Tachometr

Pokud jsme zmiňovali zákonnou povinnost, tak ta platí hned u prvního bodu, a to u cyklistické přilby. Helmu musí na kole mít děti povinně do 18 let věku. Pokud jezdíte často na kole, určitě nám dáte za pravdu, že jsou naprosto nezbytné brýle. Ty vás totiž ochrání před drobnými muškami, které rády vletí do očí, což je velmi nepříjemné.

Jestliže to myslíte s cyklistikou vážně, můžete se vybavit také cyklistickým dresem, který zlepší aerodynamiku vaší jízdy. Existuje také celá řada dalšího cyklistického vybavení, jako například speciální cyklistické batohy a brašny, kde už schováte vše potřebné, včetně například sady na lepení duše.

Pamatujte také na odpovídající osvětlení a reflexní prvky, které znamenají, že vás bude vidět dobře v provozu. Pokud jezdíte kromě kola zároveň také autem, tak jistě víte, jak je nepříjemné a nebezpečné, když se vám tmavě oblečený a špatně osvětlený cyklista vynoří ze tmy pár metrů před kapotou.

Na svoje kolo si můžete pořídit také celou řadu dalšího vybavení, kdy naprosto každý z nás asi má zámek, pokud chceme občas někde kolo nechat, například před restaurací či obchodem.

Určitě mnoho z vás používá také tachometry, které například měří rychlost jízdy, zaznamenávají kilometry apod. To dnes dokáží úspěšně nahradit také chytré hodinky nebo sporttestery, které mohou mít i speciální držák na kolo. Můžete si tak lépe zaznamenávat své sportovní výkony. Mezi další výbavu patří například držák na pití, případně stojánek, nosič apod.
7

Jak se starat o horské kolo?

Každé horské kolo samozřejmě vyžaduje určitou míru údržby, aby nám dlouho a dobře sloužilo. Ostatně stačí, pokud se jednou projdete zablácenou cestou, případně někde jezdíte v prachu, a vidíte sami, že je potřeba kolo očistit. Údržba jízdního kola spočívá zejména v:

  • Pravidelném čištění
  • Pečlivém promazání řetězu
  • Kontrolou nahuštění pneumatik a kontrolou brzd

Rám kola a pneumatiky jednoduše zbavíte nečistot buď mechanicky, případně lze samozřejmě použít také vapku, což budete mít mnohem jednodušší. Trochu náročnější bude údržba řetězů, kdy je ideální použít prostředek, který je k tomu přímo určený.

Pokud vás čistění zmáhá, existuje dokonce speciální pračka na řetěz. Řetěz pochopitelně nestačí omývat pouze vodou, protože musí být dobře namazaný. Právě proto je potřeba jej po každém čištění také namazat, a to opět speciálním přípravkem, který slouží k mazání řetězu jízdního kola.

Řetěz sám o sobě je potřeba udržovat pravidelně, bez ohledu na to, jak čistíte či nečistíte své kolo. Řetěz musí být neustále dobře namazaný, jinak hrozí, že se bude více opotřebovávat, zejména při větším křížení převodů. Kromě toho se nenamazaný řetěz může projevovat nepříjemně vrzavými a skřípavými zvuky.

Správně byste měli před každou jízdou také kontrolovat, zda máte dobře nahuštěné pneumatiky a seřízené brzdy. Rekreačnímu jezdci samozřejmě stačí tuto činnost provést hlavně před sezónou, pokud však jezdíte na kole denně, určitě si nahuštění pneumatik a brzdy kontrolujte častěji.

Pokud si na údržbu horského kola netroufáte sami, můžete to svěřit také servisu. Není vůbec od věci obrátit se na specializovaný cykloservis, kde vám dokáží poradit s celou řadou záležitostí ohledně údržby kola, a také zkontrolovat kolo tak, aby jeho provoz byl maximálně bezpečný.

Nejznámější výrobci horských kol

Horská kola Specialized

Horská kola Specialized

Americká značka, která byla založena v roce 1974, přičemž dodnes zůstala věrná nadšencům do cyklistiky. Má široký sortiment horských kol, ale také elektrokol. Cenově se její produkty řadí do střední a vyšší střední třídy.

Horská kola Leader Fox

Horská kola Leader Fox

Český výrobce má konstrukční dílnu v Českých Budějovicích, kde vznikají jeho modely horských kol. Od roku 1996 nabízí pánská horská kola a kola pro dámy v širokém cenovém spektru, od těch nejlevnějších, až po dražší speciály. V nabídce dnes najdete i elektrokola.

Horská kola Olpran

Horská kola Olpran

Ryze česká firma, která byla založena v roce 1991. Jízdní kola má jako hlavní předmět své činnosti od roku 1993. V sortimentu tohoto známého výrobce si z pohledu ceny vybere nenáročný i náročnější cyklista.

Horská kola Author

Horská kola Author

Asi není potřeba představovat značku Author, která je českou značkou jízdních kol. Na trhu je od roku 1993, nabízí kromě horských kol také silniční kola nebo krosová kola, freestyle kola apod. V nabídce horských kol mají cross-country modely, enduro nebo celoodpružená kola.

Horská kola Kellys

Horská kola Kellys

Tato značka pochází ze Slovenska, přičemž zde probíhá také montáž těchto kol. V sortimentu mají celou řadu horských kol, přičemž se zaměřují na kola od těch nejlevnějších modelů až po střední třídu.

Horská kola Trek

Horská kola Trek

Výrobce a distributor nejen horských kol, ale také doplňků pro horská kola a cyklistiku. Pokud se budete dívat po horských kolech této značky, určitě vás zaujme zajímavý poměr ceny a výkonu, který zde najdete.

Horská kola Scott

Horská kola Scott

Nižší střední až střední třída, ale také kategorie nejvyšší. To je prostředí, kde se nachází sortiment této značky. Kola vynikají zajímavým designem, ale také technologickými vychytávkami. Americká značka je na trhu už od roku 1958 a stojí za ní konstruktér a závodník na lyžích Ed Scott.

Horská kola Rock Machine

Horská kola Rock Machine

Český výrobce, který vyrábí svá kola v Kopřivnici. Značka aktuálně píše zhruba čtvrt století své historie a nabízí cenově dostupná dámská horská kola i kola pánská a dětská horská kola. Má ale také střední třídu pro náročnější cyklisty.

Horská kola Superior

Horská kola Superior

Není příliš potřeba představovat značku Superior, která se nachází se svými modely horských kol zejména ve střední a vyšší střední třídě. Je určena pro závodníky i hobby cyklisty. Jde o českou značku, která je dnes v držení zahraničního vlastníka a je druhá nejprodávanější na našem trhu.

Horská kola GT

Horská kola GT

Patří mezi legendy v americké cyklistice. Už v roce 1972 vyrobili první BMX rám. U toho tehdy stál zakladatel této značky, Gary Turner. Značka je také průkopníkem v moderních karbonových rámech.

Horská kola Giant

Horská kola Giant

Tato značka nemá svůj název jen tak náhodou, protože je největší výrobce jízdních kol na celém světě. Rámy pro kola si vyrábějí sami, což je dnes už poměrně unikátní. V sortimentu tohoto výrobce samozřejmě najdete širokou nabídkou v různých cenových kategoriích.

Horská kola Apache

Horská kola Apache

Relativně mladší výrobce, který na trhu působí od roku 2001. Kola této značky dříve proslavil také paralympionik Michal Stark. Kola tohoto výrobce jsou určena pro závodníky i nadšené cyklisty. Cenová relace je zhruba nižší střední a střední třída.

Horská kola Merida

Horská kola Merida

Jedná se o německou značku kol, která v Německu má také svůj výzkum a vývoj. Působí po celém světě, přičemž má za sebou už dlouholetou historii. Horská kola nejrůznějších druhů nabízí Merida zejména ve střední až vyšší střední třídě.

Horská kola CUBE

Horská kola CUBE

Také levnější horská kola najdete v sortimentu této německé značky. Můžete zakoupit ale také špičková kola ve střední až vyšší střední třídě. Značka je relativně mladší, přičemž vznikla díky nadšencům do cyklistiky v roce 1992.

Horská kola Ghost

Horská kola Ghost

Tato značka byla založena v roce 1993, přičemž už v tomto roce přišli s kolem o hmotnosti pouze 9,9 kilogramů, což byl tehdy unikát. Typickým sortimentem značky jsou horská kola 29“. Nabídka se pohybuje ve střední až vyšší střední třídě.

Horská kola Rockrider

Horská kola Rockrider

Cenově dostupná kola, která pořídíte už od těch nejnižších cen. Sortiment tohoto výrobce najdete v široké síti řetězců se sportovními potřebami. Na našem trhu nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu.

Horská kola Cannondale

Horská kola Cannondale

V současnosti tento výrobce nabízí také levnější kola, aby mohl konkurovat i v těchto vodách. Jinak je to každopádně výrobce špičkových horských kol, přičemž tuto americkou kultovní značku zná každý fanoušek cyklistiky.

Horská kola KTM

Horská kola KTM

Rakouský výrobce, který promítá do svých produktů preciznost a spolehlivost, a to už více než půl století. Rozhodně není fanouškům cyklistiky neznámý. Sortiment kol je poměrně široký, přičemž nabízí levnější i výrazně dražší modely horských kol.

Nabídka prodejců a srovnávačů cen horských kol

Horská kola najdete také v největších sítích prodejců se sportovními potřebami, přičemž ceny můžete porovnávat také na srovnávačích cen. Díky tomu si vyberete tu optimální nabídku právě pro vás.

Horská kola Decathlon

Horská kola Decathlon

Velmi známý řetězec se sportovním vybavením, ať už se jedná o libovolný sport. Nejvíce prodejen má v Praze, Brně a v Ostravě. Široký sortiment zahrnuje také horská kola, a to od těch nejlevnějších modelů, které jsou cenově dostupné pro široké spektrum zákazníků.

Horská kola Heureka

Horská kola Heureka

Zaujalo vás konkrétní horské kolo a potřebujete porovnat konkurenční cenové nabídky? V tom případě se můžete podívat na srovnávač cen Heureka. Díky tomuto srovnávači si najdete tu nejvýhodnější cenovou nabídku na trhu. Kromě toho si můžete přečíst také uživatelské recenze, které vám pomohou s výběrem konkrétního kola.

Cenové relace horských kol

Na horském kole je skvělé to, že je to opravdu dostupný dopravní prostředek čí sportovní náčiní, v závislosti na tom, jak na to chcete pohlížet. Koupíte jej už od několika tisícovek. Zároveň můžete ale za horské kolo zaplatit opravdu vysoké sumy. Pojďme se podívat na typické cenové kategorie, ve kterých se nachází drtivá většina výrobků na trhu.

  • Horská kola do 10 000 Kč – v této ceně nejčastěji hledají zákazníci horská kola pro děti, kde se předpokládá, že dítě kolo brzy vystřídá za jiný model. Pro dětská horská kola je tato cenová kategorie asi nejlepší. Pokud plánujete v této ceně pořídit horské kolo pro dospělého, počítejte s tím, že se bude jednat o model, který je určen spíše na občasnější vyjížďky.
  • Horská kola od 10 000 do 30 000 Kč – nižší střední třída mezi horskými koly, kde už ale najdete celou řadu dobře vybavených a kvalitní modelů. Pokud si nepotrpíte na ty opravdové speciality, v této cenové kategorii si rozhodně dokážete vybrat.
  • Horská kola od 30 000 do 50 000 Kč – vyšší střední třída, která je určena náročnějším cyklistům. Zpravidla v této ceně najdete rámy že špičkových materiálů, které se vyznačují vysokou pevností, ale zároveň také nízkou hmotností. Samozřejmostí jsou prémiové materiály u nejrůznějších komponent kola.
  • Horská kola od 50 000 Kč – hledáte-li naprostou špičkou, utratíte za horské jízdní kolo desítky tisíc korun. Není problém pořídit horské kolo i v ceně levnějšího osobního automobilu. Záleží pouze na vás, jak velkými fanoušky do cyklistiky jste a jak plná je vaše peněženka. V této ceně se zpravidla vyplatí vybírat kola cyklistům, kteří se věnují cyklistice poloprofesionálně až profesionálně.

Často kladené otázky při výběru horského kola

Je horské kolo vhodné také na jízdu po silnici?

Horské kolo je velice univerzálním dopravním prostředkem. Vždy záleží na tom, co od něj očekáváte. S horským kolem můžete samozřejmě jezdit po asfaltu, ale počítejte s tím, že budete překonávat větší odpor. Pokud chcete mít horské kolo a zároveň často jezdíte po silnici, můžete zvolit hladké pláště, které sníží odpor a zvýší komfort jízdy.

Má smysl celoodpružené horské kolo?

Záleží pouze na vás, jakou míru komfortu si chcete při jízdě na horském kole dopřát. Celoodpružené kolo dokáže vstřebat drtivou většinu nerovností, které by se jinak přenášely přímo do rukou či zad a potažmo páteře. Ideální je tady ale zvolit model, který má uzamykatelné odpružení.

Je horské kolo vhodné na pohodovou jízdu?

Chcete-li jezdit na kole opravdu pohodlně, je ideální kolo se vzpřímeným posedem. To samozřejmě horské kolo není, protože má posed někde mezi posedem na kole silničního závodníka a relaxačním vzpřímeným posedem. Celkově však horské kolo nabízí solidní míru komfortu, pokud si chcete jízdu na kole především užít. Zároveň díky posedu pod úhlem zhruba 40° umožňuje zdolávat překážky, což při zcela relaxačním vzpřímeném posedu pochopitelně optimální není.

Využiji horské kolo každý den?

Pokud se ptáte, zda je horské kolo na každodenní použití, tak s ohledem na jeho univerzálnost jej můžete využít prakticky kdykoliv. Je skutečně velmi flexibilní, protože vás doveze do práce, stejně tak na výlet do přírody. Je potřeba vždy pouze zvážit, jak často a kde jezdíte na kole. Pokud jezdíte například pouze po městě do práce, určitě by se vám více hodilo městské kolo. Pokud už ale dojíždíte do práce na delší vzdálenost třeba z nedaleké obce do města, horské kolo vůbec nemusí být špatnou volbou.

Zajímavé zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_bike

https://www.dtest.cz/clanek-7376/jak-vybrat-jizdni-kolo

5/5 - (5 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo