Nejlepší automatické kávovary pro rok 2020

Mnoho z nás začíná svůj den šálkem kávy. Hlavně začátek pracovního dne si často bez tohoto rituálu neumíme představit. Pokud také patříte mezi milovníky kávy, určitě ve vás již někdy hlodalo, zda si nepořídit domů kávovar. V našem testu se podíváme na automatické kávovary, které patří ke stále oblíbenějším zařízením. Dokáží vám připravit kávu s minimem práce a zároveň jsou skvělým designovým doplňkem interiéru.

Vítěz testu

TEST: Nejlepší automatické kávovary 2020

Název a popis Hodnocení  
TOPDeLonghi ECAM 45.760 DeLonghi ECAM 45.760
 • Objem zásobníku na vodu
 • Vhodné pro více lidí
 • Funkce
9,6
DeLonghi ETAM 29.660.SB DeLonghi ETAM 29.660.SB
 • Tichý mlýnek
 • Funkce
 • Snadné ovládání
9,1
DeLonghi ECAM 22.110 B DeLonghi ECAM 22.110 B
 • Cena/kvalita
 • Mnoho stupňů mletí
 • Čistící program
8,6

Recenze DeLonghi ECAM 45.760

DeLonghi ECAM 45.760
DeLonghi ECAM 45.760

Automatický kávovar DeLonghi ECAM 45.760 je přístroj, který na první pohled zaujme všechny ty, kdo chtějí připravovat kávu pro větší množství lidí. Nabízí totiž opravdu velmi velkorysý zásobník na vodu, a to o objemu 2 litry. Tomu odpovídá také velký zásobník na kávu, který má kapacitu pro 400 gramů kávy, což je rovněž hodnota na horní hranici, kterou automatické kávovary nabízejí. Tlak, se kterým tento plně automatický kávovar pracuje, činí 15 bar, který je pro kávovary této kategorie zcela optimálním. Příkon kávovaru je 1450 W.

Výbava a funkce

Jelikož se jedná o zařízení vhodné k přípravě kávy pro více lidí, určitě nepřekvapí možnost připravit dva šálky kávy najednou. Bez problému si na tomto kávovaru nastavíte jemnost mletí, která nabídne hned 13 nastavení jemnosti. Ve výbavě je automatické šlehání mléka, ale můžete použít také parní trysku. Připravit lze v tomto kávovaru rovněž čaj či jiné nápoje, protože kávovar poskytne i horkou vodu.

V dané cenové kategorii nechybí pochopitelně ani možnost nastavení výšky výpustě. Kávovar se velmi snadno ovládá, a to díky přehlednému displeji. Velmi kladně lze hodnotit také schopnosti automatické údržby, protože je tady automatické čištění a odvápňování.

Celkové hodnocení

Na tomto přístroji oceníte rozhodně kapacitu zásobníku na vodu i zásobníku na kávová zrna, který nebudete muset tak často doplňovat. V závěrečném hodnocení lze doporučit kávovar pro ty z vás, kteří připravují kávu pro více lidí nebo si dopřávají kávu často. Právě hlavní výhoda tohoto přístroje může být zároveň také jeho nevýhodou, kdy počítejte s většími rozměry. Pokud tedy nemáte příliš prostoru pro umístění kávovaru, můžete zvolit některý z kompaktnějších modelů, které jsou na trhu dostupné. Z pohledu funkcí se pak jedná o přístroj, který vás nenutí dělat žádné kompromisy.

Plusy:

 • Objem zásobníku na vodu
 • Vhodné pro více lidí
 • Funkce

Mínusy:

 • Větší rozměry


Recenze DeLonghi ETAM 29.660.SB

DeLonghi ETAM 29.660.SB
DeLonghi ETAM 29.660.SB

Automatický kávovar DeLonghi ETAM 29.660.SB má kapacitu zásobníku na vodu 1,4 litru. Tato kapacita je o něco nižší a ruku v ruce s tím jde také zásobník na kávu, kdy v tomto případě nabídne místo pro 200 gramů kávy. Parní tlak je zde 15 barů, což je optimální hodnota pro domácí automatické kávovary. Z hlediska spotřeby energie má tento automatický kávovar příkon 1450 W.

Výbava a funkce

V kávovaru je možno připravovat dva šálky současně, což přípravu kávy pro více lidí urychlí. Jemnost namletí kávy si můžete definovat ve 13 krocích, což je více než dobrá variabilita. Jemnost namletí je důležitá pro výslednou chuť i aroma kávy, proto velké množství nastavení rozhodně využijete, zejména pokud si rádi dopřáváte více druhů kávy. Mlýnek je při mletí kávy velice tichý a s mlýnkem tak budete spokojeni. Kromě toho, že můžete připravovat kávu ze zrnkové kávy, můžete použít také kávu mletou.

Je zde nádobka na mléko a pěnu si můžete nechat připravit zcela automaticky. Postará se o to napěňovač mléka. Pokud byste chtěli napěnění řešit sami ručně a trochu si vyhrát, můžete využít parní trysky. Není problém připravit si také horkou vodu na čaj nebo jiný nápoj. Veškerá nastavení vidíte přehledně na displeji. Ve výbavě kávovaru nechybí odvápňovací, čistící a proplachovací program.

Celkové hodnocení

Velikost nádobky na vodu bude sice pro většinu lidí dostatečná, ale počítejte s jejím menším objemem. Menší velikost zásobníku na kávu pak příliš nevadí, protože kávu není ani dobré nechávat v zásobníku příliš dlouho a je optimální ji po pár dnech vysypat. Z hlediska hodnocení výbavy a funkcí přístroji nechybí nic podstatného, určitě využijete také možnost připravit si libovolný nápoj z horké vody. Hledáte-li tady přístroj od renomovaného výrobce, který nabídne pokročilé funkce, a přitom si udržuje rozumnou cenovou hladinu, tak právě tento model může být zajímavou volbou.

Plusy:

 • Tichý mlýnek
 • Funkce
 • Snadné ovládání

Mínusy:

 • Menší zásobník na vodu


Recenze DeLonghi ECAM 22.110 B

DeLonghi ECAM 22.110 B
DeLonghi ECAM 22.110 B

Automatický kávovar DeLonghi ECAM 22.110 B má zásobník na vodu v dostatečné velikosti 1,8 litru. Objem zásobníku na kávu potom je 250 gramů. Tento automatický kávovar pracuje s tlakem 15 barů, který je tedy optimální pro přípravu espressa v domácím kávovaru, ale také pro přípravu dalších druhu kávy. Příkon tohoto kávovaru je 1450 W. Z hlediska papírových parametrů se tak jedná o relativně vyvážený přístroj.

Výbava a funkce

Funkční výbava tohoto kávovaru je v dané cenové kategorii velmi slušná a zvládne připravit i dva šálky kávy najednou, avšak budete muset oželet automatické šlehání mléka. A je nutno podotknout, že mnohé modely už to v této ceně nabízejí. Určitě tak využijete parní trysku, která vám dodá také horkou vodu pro přípravu jiných nápojů.

Automatický kávovar nabízí 13 stupňů úrovní mletí kávy, takže si můžete připravit kávu přesně podle vašich představ a zvolit nejlepší možnou úroveň namletí. Přístroj nabízí program pro automatické čištění a odvápnění, které vás rozhodně potěší. Z hlediska funkční výbavy bychom ještě mohli jako určitý nedostatek označit chybějící displej.

Celkové hodnocení

Tento přístroj na první pohled zaujme svým vytříbeným designem, který je opravdu vkusný, a to i když je kávovar plastový. Má dostatečnou velikost zásobníků, které budou vyhovovat většině lidí. Šlehání mléka však budete muset zvládnout sami, přičemž parní tryska je relativně kratší, proto při manipulaci vyžaduje trochu trpělivosti. Počítejte s tím, že tento přístroj, který patří přece jen k levnějším modelům od tohoto renomovaného výrobce, nenabídne displej. Je to však především otázkou zvyku, když se ovládání, které je jednoduché, bez pomoci displeje naučíte, po čase nebudete mít problém. Celkově se jedná o kvalitní kávovar, kde už však najdete určité kompromisy, které však řadě lidí vadit nemusí.

Plusy:

 • Cena/kvalita
 • Mnoho stupňů mletí
 • Čistící program

Mínusy:

 • Chybí automatické šlehání mléka


zpět nahoru ↑

Typy kávovarů

S automatickým kávovarem se mnoho lidí poprvé setká třeba v práci. To je často prvotním impulzem k tomu, aby si jej pořídili také domů. Pokud je vaše spotřeba kávy větší než malá a rádi si ji vychutnáte, určitě služby automatického kávovaru oceníte. Proč a jak vybrat takový kávovar? Pojďme se na automatický kávovar podívat podrobněji, a to jak po stránce funkcí, tak nejdůležitějších kritérií výběru.

Automatický kávovar toho umí hodně

Právě důraz na slovo automatický dává tušit, že při výběru tohoto typu kávovaru budete mít práci opravdu usnadněnou. Je to totiž přístroj, který vám je schopen kávu namlít, protože je s mlýnkem jakožto standardní výbavou, dále také upěchovat a zároveň naservírovat do šálku s minimem vašeho úsilí. Nezní to dobře?

Automatický kávovar se postará o přípravu kávy od začátku až do konce, přičemž je zde kladen velký důraz na to, aby příprava kávy probíhala skutečně podle vysokých standardů. Znamená to, že kávovary umějí předehřívat šálky a poradí si i s automatickou údržbou, aby káva byla vždy prvotřídní. V tomto případě hovoříme o automatickém odvápnění nebo čištění, což vám uspoří čas i při údržbě zařízení.

Další typy kávovarů

Automatický kávovar ale není jediným typem zařízení, prostřednictvím kterého můžete připravit lahodnou kávu. Existuje tady řada dalších přístrojů, a to, který zvolíte, záleží zejména na tom, jak často chcete kávovar využívat a jaký druh kávy preferujete. Jaké jsou tedy další kávovary na trhu? Jedná se zejména o:

 • Kapslový kávovar
 • Pákový kávovar
 • Překapávací kávovar

V následujícím textu se podíváme na jednotlivé typy kávovarů blíže, přičemž je porovnáme s automatickým kávovarem. Jednoduše tak zjistíte, jaké jsou výhody a nevýhody každého z těchto řešení.

Kapslový kávovar

V posledních letech se dostal kapslový kávovar docela do módy, proto jej lidé nejčastěji zvažují jako variantu k automatickému kávovaru. Jeho výhodou je, podobně jako v případě automatického kávovaru, snadná obsluha, ale zato má výrazně menší prostorovou náročnost. Na stole vám tak nezabere tolik místa.

Tyto přístroje jsou také levnější než většina automatických kávovarů, ale nejsou už příliš vhodné pro přípravu kávy většímu počtu lidí. Kapslový kávovar dokáže připravit libovolnou kávu, a to v závislosti na tom, jaké jsou pro váš model dostupné kapsle. Už toto řešení však trošku dává tušit, že praví znalci kávy nejsou úplně nakloněni přípravě tohoto nápoje způsobem, který zavání tak trochu instantně.

Na druhou stranu kapslový kávovar je schopen nabídnout přípravu nejen kávových nápojů, kdy jste v závislosti na dostupnosti kapslí schopni připravit také třeba nejrůznější slazené nápoje pro děti. Kapsle jsou tady ale zároveň tak trochu potenciálním úskalím, protože ačkoliv samotný kávovar je relativně levnější, tak kapsle do těchto kávovarů jsou naopak poměrně drahé. Počítejte tedy s vyšší cenou za jeden nápoj.

Pákový kávovar

Rozhodnete-li se zvolit pro přípravu kávy pákový kávovar, znamená to, že si chcete užít samotný proces přípravy kávy. Někdy je to tak nejlepší. Z toho je ale zřejmé, že tento typ kávovaru je vhodnější pro občasnou přípravu kávy a pro menší počet osob.

Můžete díky němu připravit vynikající kvalitní kávu, ale počítejte s tím, že už to rozhodně nebude taková automatika. Budete si hlavně muset kávu sami namlít, ale zase získáte cenově dostupnější přístroj.

Překapávací kávovar

Jedná se o typ kávovaru, který všichni dobře známe. Tento kávovar slouží k přípravě překapávané kávy a jedná se o jednodušší provedení kávovaru, které tak je levné a zároveň umožňuje relativně rychlou přípravu kávy. V dnešní době, kdy si však chcete užívat symfonie chutí nejrůznějších káv z celého světa, opravdového kávového labužníka tento kávovar pravděpodobně už neuspokojí, protože je omezen pouze na přípravu právě překapávané či filtrované kávy.

zpět nahoru ↑

Jak vybrat automatický kávovar

Již jsme si představili automatický kávovar a porovnali jej s jeho konkurenty. Nyní se pojďme podívat na to, podle čeho vlastně a jak vybrat automatický kávovar. Při výběru musíte zohlednit funkce automatického kávovaru a dívat se na podstatné parametry, které jsou předpokladem pro kvalitní přístroj, který vám připraví skutečně chutnou kávu.

Funkce automatického kávovaru

Automatický kávovar je zařízení jako každé jiné, a tak nám nabízí také nejrůznější funkce. Protože automatické kávovary jsou stavěny na to, aby nám ušetřily spoustu práce, určitě bychom se na nabízené funkce měli zaměřit. Co by tedy nemělo dobrém automatickému kávovaru určitě chybět? Je to zejména:

 • Nastavitelná výpusť
 • Parní tryska
 • Automatické pěnění mléka
 • Jemnost mletí
 • Nahřívání šálků

Důležitým parametrem je výška výpusti, tedy místa, odkud káva vytéká. Zpravidla chcete používat různé skleničky, které mohou mít rozdílnou výšku. Dostatečný rozsah umožní použít libovolnou sklenici nebo šálek.

Pomocí parní trysky připravíte mléčnou pěnu. Pěna je důležitá pro cappuccino nebo latté. Některé kávovary parní trysku nemají, ale lze využít samostatného pěniče mléka, který si můžete dokoupit.

Nedílnou součástí automatického kávovaru je nádoba na mléko. Ta slouží pro napěňovač mléka, přičemž některé kávovary umožní tuto činnost částečně nebo také úplně automatizovat. Nebudete tak muset bojovat s parní tryskou.

Důležitá je rozhodně regulace mletí kávy, protože do kávovaru budete pravděpodobně dávat různé druhy kávy. Díky této funkci snadno nastavíte, jak moc jemně chcete kávu namlít. Správné namletí je důležitým krokem přípravy kávy, který ovlivňuje chuť i aroma.

Automatické kávovary jsou schopny nabídnout také funkci v podobě nahřívání šálků. Jak správně tušíte, pokud bude váš model touto funkcí vybaven, dokáže vám delší dobu udržet nápoj při optimální teplotě.

Důležité parametry automatického kávovaru

Při výběru automatického kávovaru bychom se měli soustředit na některé důležité parametry, které jsou pro jeho výběr naprosto zásadní. Zejména je důležité, abychom si uvědomili, pro kolik osob chceme kávu připravovat. Měli byste si uvědomit své nároky na kvalitu kávy a jak moc jste nároční na nabízené funkce, o kterých jsme hovořili již výše. Z technického pohledu je pak u kávovaru zajímavé:

 • Tlak
 • Kapacita zásobníku
 • Příkon
 • Design

Tlak

Platí, že pro každý kávovar je jedním z rozhodujících parametrů. Obecně můžeme říci, že zlatým standardem běžných kávovarů je tlak 15 barů. Pokud má váš kávovar právě takový tlak, tak jste s ním schopni připravit libovolnou kvalitní kávu, a právě takové kávovary obsahují i naše recenze. Na trhu samozřejmě najdete kávovary, které nabízejí i vyšší tlak, ale to automaticky neznamená lepší kávu a je to více otázka marketingu, jak zaujmout zákazníka. Vyšší tlak než 15 barů totiž nemá žádný opodstatněný vliv na kvalitu kávy.

Ještě je dobré vysvětlit, že automatické kávovary pro domácí použití využívají pro vytváření tlaku vibrační pumpu, která vyvine tlak až 15 barů. To „až“ znamená, že není konstantní. Existují ale také profesionální kávovary, které jsou už kvůli své cenovce výsadou zejména kaváren, kde je tlak pouze 9 barů. Jak je tedy možné, že to stačí? U takových kávovarů se totiž využívá rotační pumpy, která je schopna zajistit konstantní tlak v celém systému kávovaru a zde je právě 9 barů ideálních. Dokonce některé lepší domácí kávovary mají speciální ventil, který dokáže rozložit tlak vibrační pumpy právě na hodnotu 9 barů.

Kapacita zásobníku

Velmi důležitým parametrem je bezesporu kapacita zásobníku. V automatickém kávovaru je zásobník na vodu a na mléko. Zásobník na vodu se pohybuje v kapacitách od 600 ml do 2 litrů. Dále tady pak máme ještě zásobník na zrnkovou kávu.

Je asi zřejmé, že právě velikost těchto zásobníků, zejména pak velikost zásobníku na vodu a na zrnkovou kávu, má do značné míry vliv na to, kolik šálků kávy jste schopni v kávovaru najednou připravit bez doplnění. Je to tedy parametr, který by vás měl zajímat především tehdy, pokud budete běžně připravovat kávu pro větší množství lidí najednou.

Příkon

Příkon je hodnota, kterou byste měli sledovat zejména tehdy, pokud máte vyšší nároky na rychlost přípravy kávy. Vyšší příkon znamená rychleji připravenou kávu. Kávovar se totiž zvládne rychleji nahrát a rychleji ohřeje vodu v zásobníku. Pokud si myslíte, že vyšší příkon znamená zároveň také vyšší spotřebu, tak obecně ano, ale na druhou stranu kávovar s vyšším příkonem spotřebovává energii kratší dobu. Zároveň kávovar neběží pořád, jako třeba lednice, a není to tedy zrovna přístroj, kde jste schopni zásadně ušetřit na elektrické energii. Jeho vliv na spotřebu v domácnosti je tak spíše marginální.

Design

Už na začátku jsme si řekli, že kávovar je také velmi zajímavým designovým doplňkem do interiéru. Plně automatický kávovar je dražší zařízení, tak určitě chcete, aby nejen dobře sloužil, ale také dobře vypadal. Pravděpodobně jej budete mít umístěn někde, kde na něj bude vidět. Zpravidla si najdeme pro kávovar místo v kuchyni, a tak pamatujte třeba na to, zda jeho vzhled ladí s ostatními spotřebiči. Můžete volit nenápadnější černé nebo luxusně vypadající nerezové, ale také atraktivní barevné varianty. Není to ale pouze vzhled, protože design je také otázkou samotné konstrukce. Tady se rozhodne zaměřte na samotnou velikost celého přístroje, protože se může stát, že pro něj nenajdete vhodné místo, kde by nepřekážel. Právě automatické kávovary jsou ze všech kávovarů ty největší, ale i zde můžete vybrat kompaktnější modely.

Výrobci kávovarů

Při výběru přístrojů a pomocníků do domácnosti samozřejmě často dáme také na značku. Děláme to s určitým očekáváním, že lepší značka je zárukou vyšší kvality. To však neznamená, že také ta méně zvučná jména nedokáží vyrobit kvalitní kávovar. Pojďme se podívat, kteří výrobci kávovarů patří na trhu mezi nejoblíbenější.

DeLonghi

Tato značka patří k jedněm z nejznámějších na trhu. Také náš test obsahuje její kávovary. Je to italský výrobce, který píše svou tradici už od roku 1902. Protože italská káva je pojem, nelze se divit, že tento výrobce dodává na trh kvalitní přístroje, které mají také nezaměnitelný italský design a styl.

Krups

Společnost s historií od roku 1846, jejíž výrobky jsou německé provenience. U produktů této značky najdete důraz na německou preciznost a technické provedení. Produkty vynikají ve snadném ovládání a jednoduché údržbě.

Philips

Zavedený výrobce především spotřební elektroniky a domácích spotřebičů rozhodně nemá ve svém sortimentu pouze kávovary. Přestože se nejedná o výrobce s úzkou specializací, jde       o značku se zvučný jménem, která je schopna nabídnout kvalitní automatické kávovary.

Sencor

Značka Sencor je další z těch, které mají mnohem širší sortiment, než jsou pouze automatické kávovary. Výrobce zpravidla nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu, takže zde můžete najít zajímavý model, pokud je pro vás cena opravdu důležitým parametrem.

Jura

Švýcarský výrobce je na trhu od roku 1931, ale výrobě zařízení na zpracování kávy se věnuje kratší dobu. V jejich nabídce se nachází automatické kávovary, které přinesly na trh řadu inovativních řešení, jako je třeba systém pro pulsní extrakci dodávající kávě silné aroma.

Nivona

Tento německý výrobce nabízí produkty vysoké kvality za rozumnou cenu. Je to firma, která vstoupila na trh v době, kdy kvalitní kávovary vyráběli pouze Italové a Švýcaři. Svými inovativními postupy se to zakladatelé této společnosti ale rozhodli změnit.

Cenové hladiny kávovarů

Automatický kávovar samozřejmě lze zakoupit v různých cenových relacích. Naše recenze obsahují modely ze zlatého cenového středu. Když jste připraveni do zařízení investovat přiměřené množství financí, užijete si pokročilejší funkce, rychlejší přípravu kávy nebo třeba také možnost připravit kávu pro více lidí. V zásadě můžeme automatický kávovar vybírat v těchto cenových hladinách:

 • Do 10 000 Kč – nejlevnější kategorie přístrojů, kde zpravidla připravíte najednou pouze jeden šálek kávy. Pokud je pro vás důležitým kritériem cena, právě v této cenové hladině se objevují přístroje běžných výrobců domácích spotřebičů, kteří mají kávovary jako jednu ze součástí sortimentu.
 • 10 000 – 20 000 Kč – v této cenové hladině již najdete dobře vybavené přístroje a zařízení od renomovaných výrobců, pro které je příprava kávy přímo specializací. V této cenové hladině se pohyboval také výběr produktů pro náš test. Je to kategorie, kde začít, pokud je pro vás káva více než jen nápojem.
 • 20 000 Kč a více – kategorie nad tuto částku již představuje luxusnější zařízení, od kterých můžete očekávat nejen velké množství funkcí a přípravu kávy pro větší množství lidí, ale také vytříbený design promyšlený do nejmenší detailů a vysokou kvalitu použitých materiálů.
zpět nahoru ↑

Údržba automatického kávovaru

Mnohé modely automatických kávovarů dnes umí skvělou věc. Je to automatické odvápnění a čištění, které vám umožní používat zařízení téměř bezúdržbově. Také modely, které toto nenabízejí, vás minimálně upozorní, že je nutno údržbu provést. Využívá se k tomu speciálního roztoku nebo tablety. Tady zapomeňte na různé „babské rady“ typu čištění octem a podobně, citlivému přístroji byste mohli spíše uškodit, nehledě na octový zápach.

Pravidelně je vhodné čistit kávovar od zbytků kávy nebo kávové sedliny. Údržbu kávovaru rozhodně není dobré podceňovat, protože káva je nápoj, který oceňujeme zejména chuťovými pohárky. Pokud není kávovar čistý, může to velmi ovlivnit výslednou chuť kávy, a to rozhodně nechcete.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Leave a reply

Všeuměl.cz
Logo