Nejlepší kytary pro rok 2024

Přinášíme vám srovnání těch nejoblíbenějších kytar a ukulele na našem trhu. Dále také poradíme, jak vybrat tu správnou kytaru přímo pro vás.

TEST: Nejlepší akustické kytary

1. místo 2. místo 3. místo
Název Sigma Guitars DM-ST
TOP akustická kytara
Cort Earth 70 Ibanez V50NJP
Sigma Guitars DM-ST Cort Earth 70 Ibanez V50NJP
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Sigma Guitars Cort Ibanez
Materiál vrchní desky: masiv smrk Sitka masiv smrk smrk
Materiál krku: palisandr mahagon mahagon
Materiál hmatníku: palisandr palisandr palisandr
Tělo: Dreadnought Dreadnought Dreadnought
Počet strun: 6 6 6
Menzura (mm): 645 643 645
Nultý pražec (mm): 42,8 43 42

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší elektrické kytary

1. místo 2. místo 3. místo
Název Cort KX300
TOP elektrická kytara
Ibanez GRX70QA-TKS Fender Squier Bullet Strat
Cort KX300 Ibanez GRX70QA-TKS Fender Squier Bullet Strat
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Cort Ibanez Fender Squier
Materiál vrchní desky: mahagon americká lípa lípa
Materiál krku: canadian hard maple javor javor
Materiál hmatníku: palisandr palisandr palisandr
Tělo: Superstrat Superstrat Stratocaster
Počet strun: 6 6 6
Počet pražců: 24 22 21
Snímače: 2x EMG RetroActive 2x Ibanez Infinity R , 1x Ibanez Infinity RS 3x Fender Standard Single-Coil
Přepínač: 6-ti polohový 5-ti polohový 5-ti polohový
Menzura (mm): 648 648 648
Rádius hmatníku (mm): 400 400 241

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší elektroakustické kytary

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fender CD-60SCE
TOP elektroakustická kytara
Takamine GD11MCE-NS Oscar Schmidt OACEFTB-A-U
Fender CD-60SCE Takamine GD11MCE-NS Oscar Schmidt OACEFTB-A-U
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fender Takamine Oscar Schmidt
Materiál vrchní desky: masivní smrk mahagon smrk
Materiál krku: mahagon mahagon mahagon
Materiál hmatníku: ořech vavřín Tech Wood
Tělo: Dreadnought Jumbo Grand Auditorium
Počet strun: 6 6 6
Počet pražců: 20 20 21
Snímač: Piezo Piezo Piezo
Elektronika: Fishman CD TP-4T Barcus Berry
Menzura (mm): 643 644 650
Šířka nultého pražce (mm): 43 43 43
Rádius hmatníku (mm): 305 305 výrobce neuvádí

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší ukulele

1. místo 2. místo 3. místo
Název Ortega RU5
TOP ukulele
Ashton UKE 110 MAHALO MR1
Ortega RU5 Ashton UKE 110 MAHALO MR1
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Ortega Ashton Mahalo
Typ: Sopranové ukulele Sopranové ukulele Sopranové ukulele
Materiál krku: mahagon výrobce neuvádí Jabon
Materiál hmatníku: ořech SmartWood mahagon
Tělo: smrk lípa Sengon
Počet strun: 4 4 6
Počet pražců: 15 15 12
Nultý pražec: ABS výrobce neuvádí ABS
Ladící mechanika: Die Cast otevřená Open Gear
Menzura (mm): 380 350 346
Šířka nultého pražce: (mm): 36 35 36

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější kytary 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat kytaru

Chcete se naučit hrát na nějaký nástroj? Kytara by mohla být tou správnou volbou. Ale jak vybrat tu nejlepší a co všechno by kvalitní kytara měla mít? Nechte se inspirovat v naší recenzi. 

Jak vybrat kytaru

Důležité otázky při výběru

Jaké jsou ty základní otázky, které byste si měli při výběru kytary položit? Odpovědi na ně by vás měly nasměrovat tím správným směrem. 

  • Jste začátečník nebo pokročilý hráč? první rozhodující otázkou je ta, která se ptá na vaše zkušenosti. Začátečník a pokročilý hráč má jiné priority a požadavky. Pokud se chcete na kytaru naučit – ať už vy nebo vaše děti, pak je pro začátek ideální volbou například některá z klasických h kytar s nylonovými strunami. Ty jsou měkké a snadno se mačkají, což je u začátečníků při hraní na klasické kovové struny často problém.Pokud navštěvujete učitele kytary, pak je nejlepší poradit se o vhodném nástroji s ním. 
  • Jaký typ hudby chcete hrát? směr, kterým se chcete hudebně se svým nástrojem ubírat, je určitě také velmi důležitý. Jestliže se chcete naučit jen zahrát pár akordů, abyste se doprovodili při zpěvu u táboráku nebo s přáteli v hospodě, pak vám bude stačit některá z akustických kytar. Pokud míříte spíše ke klasické hře, vaším cílem bude kytara klasická no a jestli chcete být hlasití a případně hrát i v nějaké kapele, elektrická kytara bude tou pravou volbou. No a pokud se nemůžete rozhodnout, pak je nasnadě elektroakustická kytara, kterou lze využít jak bez aparátu, tak s ním. 
  • Kolik chcete investovat? – důležitou otázkou je samozřejmě i ta finanční. Začátečníci si obvykle vystačí s akustickými kytarami do 3 000 až 5000 Kč, ale pokud chcete lépe znějící nástroj, pak počítejte s vyššími částkami. Kvalitnější nástroje mají lepší zvuk, jsou pohodlnější do ruky a celkově se na ně lépe hraje. Ceny takových nástrojů se pohybují zhruba od 8000 Kč. To platí jak pro akustické, tal elektrické kytary. 
  • Na co se při výběru zaměřit? – u akustických a elektroakustických kytar by vás měl zajímat především druh dřeva a celková kvalita zpracování. Pokud mezi sebou porovnáte dva nástroje, z nichž jeden bude z té nejlevnější hranice a druhý bude mít vyšší hodnotu, sami uvidíte rozdíl v celkovém zpracování. Rozdíl by vám měl vysvětlit i prodejce včetně toho, který druh dřeva je vhodnější. 
Materiál je důležitý i u elektrických kytar, ale tam také hrají velkou roli snímače. Tyto součásti elektrické kytary mají zásadní vliv na celkový zvuk nástroje. Při jejich výběru si proto dávejte obzvlášť pozor. Pokud jste začátečník, opět si nechte raději poradit od zkušeného prodejce. 
1

Typy kytar

Abyste se ve světě kytar co nejlépe zorientovali, níže jsme pro vás sepsali jednotlivé typy a jejich vlastnosti a odlišnosti. 

Nejznámější typy kytar

Klasická kytara

Klasické kytary jsou historicky nejstarším typem tohoto nástroje. Lidově se jim říká také “španělky”, protože jsou známé především z této země, kde se na ně hraje flamenco. Klasické kytary jsou vybaveny nylonovými strunami.

Jsou uzpůsobeny specifickému hraní, což se pozná podle širšího krku a umístění strun dál od sebe. To je kvůli tomu, že se na struny obvykle brnká prsty a ne trsátkem, jako je tomu u kytar akustických. Zvuk nylonových strun je jemnější a tyto kytary se tak využívají především ve vážné hudbě, flamencu, případně popu. 

Pokud se pro klasiku rozhodnete, musíte počítat s tím, že nylonové struny nepůjde vyměnit za kovové. Tedy- teoreticky to samozřejmě jde, ale kovové struny mají mnohem větší tah, na což nejsou klasické kytary stavěné. Nylonové struny jsou snazší na domáčknutí, ale jejich zvuk je tlumenější a nehodí se tak například pro hraní k táboráku a podobně. 

Akustická (westernová) kytara

Akustická nebo také westernová kytara se používá v rockové hudbě, popu, country, blues či folku a podobně. Narozdíl od klasiky se zde používají kovové struny, které mají hlasitější a zvonivější zvuk. Při hře se používá trsátko, ale samozřejmě se může hrát i prsty. Hmatník je oproti klasické kytaře užší a zakulacenější, kobylka je jiná než u klasiky a nelze na ni navázat nylonové struny. Existují různé druhy akustické kytary, které si popíšeme níže.

Elektroakustická kytara

Přechodovým stupněm mezi akustickou a elektrickou kytarou je kytara elektroakustická. Jedná se o  klasickou akustickou kytaru, která má ale v sobě zabudovanou elektroniku a za pomoci kabelu ji lze zapojit do zesilovače nebo ke zvukové kartě. Součástí elektronického zapojení je piezo snímač, který přenáší zvuk strun na elektromagnetický signál. 

Díky tomu lze zvuk nástroje zesílit a hlasitost i nastavit. Některé systémy mají zabudovaný mikrofon pro ještě lepší a přirozenější zvuk, ale bývají dražší. Elektroakustické kytary jsou tak využitelné jak bez nazvučení, tak s nazvučením na vystoupení, což je výhoda. Musíte ale počítat s příslušenstvím a s větší péčí. 

Elektrická kytara

Od akustiky se dostáváme k čisté elektronice. Elektrické kytary se využívají v rockových, popových, metalových atd. kapelách, ale také v jazzu a podobně. Výhodou těchto kytar je nejen hlasitost, ale také široká škála zvuků. Ze stejného nástroje lze totiž dostat různě zabarvený zvuk, který podtrhne konkrétní hudební styl. 

Bez aparátu je kytara téměř nehlasná, ale s aparátem se dá její hlasitost upravovat. S elektrickou kytarou však přichází spousta dalšího vybavení – především zesilovač, kabely, ladička, footswitch a další. Elektrické kytary mívají užší krk a existují v různých tvarových i barevných variacích, které si ještě detailněji popíšeme níže v článku. 

Basová kytara

Vedle klasické šesti (nebo i více) strunné elektriky se využívá také kytara basová, která je nedílnou součástí hudebních uskupení. Basová kytara existuje jak v akustické, tak elektrické verzi, ta elektrická je však využívanější. Oproti kytaře se liší tím, že má čtyři struny (existují i vícestrunné “basovky”, ale ty jsou méně využívané). 

Basa, jak se této kytaře také říká, prakticky nahrazuje v´funkci kontrabasu v klasických hudebních uskupeních. Má na starosti basové tóny a společně s bicími často drží rytmus. Jako sólový nástroj se využívá například ve funky nebo jazzu, jinak je ale spíše nástrojem doplňkovým. Na první pohled vypadá jako elektrická kytara, má ale celkově mohutnější a masivnější tělo. 

Dětská kytara

Dětská kytara

Dětské kytary jsou v podstatě klasické nebo akustické kytary, které však mají menší velikost. Lze tak pořídit ¼ kytary (čtvrťové), ½ kytary (poloviční),  ¾ kytary (tříčtvrtinové) nebo ⅞ (sedmiosminové). Plná velikost se pak značí jako 4/4, tedy celá. 

  • Čtvrtinové kytary – jsou určené pro nejmenší děti ve věku od 4 do 6 let a pro děti vysoké od 100  do 115 cm.
  • Poloviční kytary – jsou určeny pro děti od 6 do 8 let a výšce dítěte od 115 do 135 cm.
  • Tříčtvrtinové kytary – „tříčtvrtky“ jsou pro děti mezi 8 a 11 lety a výšce od 135 do 150 cm.
  • Sedmiosminové kytary – sedmiosminové kytary už dosahují téměř velikosti celé kytary a jsou vhodné pro děti od 11 do 13 let nebo i dospělé osoby vysoké od 150 do 160 cm.

Příbuzné nástroje – Ukulele a další

Lidé si často mylně myslí, že například ukulele také patří do rodiny kytar a že se jedná pouze o miniaturní kytaru. Není tomu tak, ukulele je sice také drnkací nástroj, ale má zcela jiné ladění a pouze čtyři struny. Ukulele se dělí na sopránové, barytonové, koncertní a tenorové ukulele a je to nástroj typický pro havajské ostrovy. Mezi podobně příbuzné nástroje patří i mandolína či banjo. 

2

Typy akustických kytar, jejich části a parametry

Typy akustických kytar

Dreadnought – je jedním z nejvyužívanějších tvarů kytar, a to jak akustických, tak elektroakustických. Stojí za ním americká firma C.F. Martin, jejíž kytary začalo kopírovat i mnoho dalších výrobců. Tyto kytary jsou mohutnější a mají bohatší a hlasitější zvuk, než většina ostatních kytar. Krk bývá spojen s tělem na čtrnáctém poli a tyto kytary bývají označovány také jako D nebo D-size. 

Jumbo – mezi největší akustické a elektroakustické kytary patří Jumbo a Superjumbo. Mají největší velikost ze všech ostatních a mohutný je i jejich zvuk. Tento zakulacený tvar umožňuje přenos dokonale zvonivých akordů a právě akordová hra je tím, co se na tyto nástroje nejčastěji hraje. Tento tvar je navíc podobně jako předchozí model vhodný i pro dvanáctistrunné kytary. Úzký krk je i zde připojen k tělu na čtrnáctém poli.

Parlor – kytary typu Parlor jsou naopak nejmenší. Jsou nejvíce podobné prvním akustickým kytarám, na kterých se pro větší hlasitost začaly používat kovové struny. Cenově dostupné kytary se ve velkém používaly mezi bluesovými a folkovými hudebníky v USA, především od konce 19. století do 50. let 20. století. Na Parlory se nejčastěji využívá technika fingerstyle, pro kterou jsou opravdu vhodné. Krk bývá k tělu usazen na dvanáctém nebo čtrnáctém stupni. 

Grand Concert – novější typy kytar se obecně označují přívlastkem Grand, což je i případ tohoto modelu. Grand Concert má střední či spíše menší tělo a je určena pro hru prsty. 

Grand Auditorium – relativním nováčkem na poli kytar je také typ Grand Auditorium, který se začal používat od roku 1994. Tvarově i celkovými proporcemi leží někde mezi modelem Dreadnought a Grand Concert. Zároveň je spojením dvou způsobů hry – trsátkem i pro hru prsty. Jedná se tedy o univerzální kytaru, která je mezi kytaristy velmi vyhledávaná. 

Grand Symphony – tyto kytary se vyznačují velice znělými basy a celkově robustnějším zvukem. Patří k těm větším. 

Orchestra – orchestra jsou kytary střední velikosti s vyváženým zvukem a využívají se především pro fingerstyle a sólovou hru. Dobře fungují při ozvučení snímačem a díky své menší velikosti jsou velmi oblíbené u žen. Tento typ ale existuje i ve větší verzi Grand Orchestra. 

12 strunná kytara – specifickým modelem jsou kytary dvanáctistrunné. Jednotlivé struny jsou v tomto případě zdvojené a jednotlivé páry jsou umístěny blízko u sebe, aby se při hře rozezněly najednou. Nejtenčí struny jsou totožné, ostatní jsou laděny v páru do oktávy. Tyto kytary mají velmi bohatý zvuk. 

Levoruké  – jak už název napovídá, tyto kytary jsou určeny pro leváky. Levoruké kytary se vyrábějí v různých modelech. 

Části nástroje

  • Korpus – hlavní nosnou částí akustických kytar je korpus, tedy tělo nástroje. Skládá se z vrchní a spodní desky a z bočních lubů. Tvar konstrukce a použité dřevo korpusu významně ovlivňují výsledný zvuk kytary. Často se stává, že je tělo tvořeno z několika druhů dřev, o tomto materiálu si ale povíme více později. 
  • Rezonanční otvor – na vrchní desce kytary se nachází rezonanční otvor. Ten slouží k zesílení zvuku a také jej pouští ven do prostoru. Nejčastějším tvarem je kruh, existují ale i jiné speciální, avšak málo používané tvary. 
  • Pickguard – na některých kytarách se objevuje také tzv. pickguard, což je plastová deska umístěná poblíž otvoru pod strunami. Pickguard je určen k ochraně dřevěné desky před trsátkem, které by jinak mohlo dřevo poškrábat. 
  • Kobylka – kytarová kobylka slouží podobně jako u ostatních strunných nástrojů k upevnění strun na těle kytary. Obvykle je tvořena z jednoho kusu tvrdého dřeva a je napevno přilepena k vrchní desce.
  • Sedlový pražec – každá kytara má také dva pražce, tím prvním je sedlový. Sedlový pražec se nachází na kobylce a má na sobě drážky, do kterých zapadají jednotlivé struny Pražec je tak pevně udržuje na místě, aby od sebe byly ve správné vzdálenosti. Vyrábí se z kostí, pravých či umělých. 
  • Nultý pražec – druhým pražcem je nultý, který se nachází mezi hlavou a krkem nástroje. Ač se to nezdá, tento pražec je velmi důležitý, protože výrazně ovlivňuje zvuk nástroje a ladění. I tento pražec se vyrábí z kostí, dnes tedy spíše těch umělých. Vzdálenost od nultého pražce ke kobylce se nazývá mensura a je důležitým ukazatelem při výběru správné velikosti kytary. 
  • Hlava kytary – je velmi důležitou součástí. Slouží k uchycení strun a také se na ní nacházejí ladící kolíky (ladící mechanika). Hlava kytary může mít různé podoby a často se podle ní pozná konkrétní typy nástroje, obzvláště u elektrických variant. 
  • Ladící mechanika – slouží k naladění nástroje. Každá struna je namotaná na jeden ladící kolík, takže se struny ladí zvlášť po jedné. Otáčením kolíku doprava či doleva se struna utahuje (tón se zvyšuje) nebo se povoluje (tón se snižuje). Existují různé typy těchto mechanik. 
  • Krk – kytarový krk spojuje hlavu kytary s jejím tělem. Je také nosičem pro hmatník a struny a má důležitý vliv na to, jak se hráči na kytaru hraje. Má různé délky i tloušťky a je více či méně zaoblený. U některých modelů je přítomen šroub, kterým se dá upravovat prohnutí krku. 
  • Hmatník – je plocha, které se hráč dotýká při mačkání strun. Je rozdělen na pražce, ale existují i bezpražcové varianty. Pražce určují polohu jednotlivých tónů na celé délce hmatníku. Struny jsou pak nataženy přes hmatník. Hmatník se podobně jako kobylka vyrábí z tvrdého dřeva, často je to eben, palisandr nebo jiné podobné druhy. Hmatníky bývají často z jednoho kusu dřeva. 
  • Struny – kytara má standardně 6 strun, a to E, H, G, D, A a E, struny tedy tvoří oktávu (od nejvyšší, která je zároveň nejužší). Na strunách je závislý zvuk kytary společně s tělem a rezonančním otvorem. Struny se používají kovové (akustická kytara) nebo nylonové (klasická kytara).  Zvuk strun je ovlivněn nejen tím, jak akordy či tóny mačkáte, ale také kde na kytaru drnkáte nebo vybrnkáváte (tomu se říká kytarové rejstříky). Nejčastěji se hraje nad rezonančním otvorem, ale také blíže ke kobylce, což vytváří tvrdší zvuk. Jemnější je pak naopak blíže k hmatníku. 
  • Úchyt na popruh – na spodním lubu, na boku nástroje může být k dispozici držák na popruh, který se využívá hlavně při hraní ve stoje. 

Důležité parametry

Materiál

U akustických kytar je kromě zvolení správného typu kytary a velikosti vzhledem k zamýšlenému způsobu hry především materiál. Dá se říci, že co do kvality je klíčový.

Existují totiž kytary vrstvené (překližkové), polomasivní a pak také celomasivní, které jsou plně tvořeny dřevem. Kytara z masivu je samozřejmě nejlepší volbou a má nejhezčí zvuk, je ale zároveň náročnější na údržbu. 

Dobrým kompromisem mezi cenou a kvalitou je polomasiv a pokud máte v plánu brát kytaru hodně ven a hrát s ní u ohně, na vodě a podobně, pak se nevyplatí investovat do kvalitnějších modelů a postačí laminátová varianta. 

Kytary, které jsou tvořeny ze dřeva, bývají často vyrobeny z vícero druhů. Na tělo mohou být použity hned dvě různá dřeva, na kobylku, hmatník a další komponenty je to opět jiné dřevo, ideálně co nejtvrdší. Níže si představíme nejvyužívanější druhy dřeva.

  • Laminát (překližka) a vysokotlaký laminát – u nejlevnějších modelů se setkáte s překližkovým provedením. Překližka se používá jak pro tvorbu celého těla nástroje, tak u polomasivních modelů, kde je v kombinaci s masivem. Překližka je odolná a nenáročná na údržbu, což je její hlavní výhoda (a samozřejmě také cena). Zvukové vlastnosti ale nedosahují takových kvalit jako korpusy z masivu, ale například pro začátečníky je to ideální záležitost. Setkat se můžete také s vysokotlakým laminátem (HPL), který je tvořen na bázi laminátové pryskyřice a má dobrou tvarovou stabilitu a navíc je i voděodolný. HPL má navíc i docela dobré zvukové vlastnosti. 
  • Smrk – nejčastěji se používá pro výrobu vrchní (přední) desky kytar. Konkrétně se jedná o severoamerickou odrůdu sitka, která je lehká a produkuje vyrovnaný, dynamický a čistý zvuk. Tyto nástroje patří k nejuniverzálnějším. Z evropských odrůd se pak často používá alpský smrk nebo engelmann. 
  • Lípa – je měkkým dřevem, je dobře dostupná a proto se vyskytuje jako materiál u levnějších dřevěných kytar. Toto dřevo má bohatou dynamiku a silnou odezvu ve středních frekvencích. 
  • Mahagon – v případě oblíbeného mahagonu se nejčastěji používají dvě odrůdy – africký a honduraský. Africký se používá hlavně na zadní desky a také na luby či krky. Honduraský je pak oblíben pro výrobu předních desek korpusu. Mahagon má hustou strukturu, je středně tvrdý a velmi rezonantní. Má kulaté výšky a silné středové frekvence i basy. 
  • Javor – patří k tradičním materiálům. Používá se řada jeho odrůd, které se vyznačují mechanickou odolností i jasným tónem se silnými výškami i basy. U akustických kytar se používá především k výrobě lubů a zadních desek. Některé javorové zadní desky mívají velice výraznou kresbu dřeva. 
  • Palisandr -Indická odrůda palisandru má výraznou kresbu a vyvážený zvuk. Používá se hlavně na zadní desky, luby, kobylky i hmatníky. Další variantou je madagarský palisandr, který je o něco luxusnější a tvrdší, zvuk je velice rezonantní. Oproti mahagonu má palisandr ostřejší výšky. 
  • Eben – je velmi pevné a tvrdé dřevo, které se vzhledem k složitějšímu mechanickému zpracování nepoužívá ke stavbě korpusu, ale k výrobě komponent jako jsou kobylky, hmatníky, kolíky a další drobné součásti kytar. Používá se hlavně u dražších kytar. 
3

Typy elektrických kytar, jejich části a parametry

Typy elektrických  kytar

Stratocaster – jeden z nejtradičnějších modelů je bezesporu Stratocaster. Ten navrhl Leo Fender na začátku 50. let 20. století  a od té doby se tento tvar nezměnil. Tělo kytary bylo vybaveno třemi single snímači které přepínaly pětipolohový přepínač. Ten byl později nahrazen pětipolohovým. Snímače jsou navíc ovládány třemi potenciometry, společnou hlasitostí a dvěma tónovými clonami. Jedná se o univerzální elektrickou kytaru, která najde uplatnění v různých hudebních stylech. 

Les Paul – takzvané “lespaulky” pocházejí z dílny americké společnosti Gibson. Ve své původní podobě se vyrábějí už více než 70 let a jsou výrazné svým specifickým tvarem. Mívají pevnou kobylku, klenutou vrchní desku, třícestný přepínač snímačů, ovládání hlasitosti a tónové clony pro každý snímač zvlášť. Zvukově jsou tyto kytary také univerzální.

Telecaste – mezi další ikonické kytary patří Telecaster. I tyto kytary podobně jako Stratocaster pochází z dílny Fenderu. Telecaster je vybaven dvěma snímači, třípolohovým přepínačem a dvěma potenciometry, kterými se ovládá hlasitost a tónová clona. U tohoto modelu je trochu jiné i zapojení snímačů. Telecaster má specifický zvuk, který je nezaměnitelný s ostatními typy elektrických kytar. Často se používá v blues, country nebo rock and rollu, ale je využitelný i pro tvrdší styly. 

Super Strat – jsou podobné tvarem Stratocaster modelům, ale jsou ergonomičtější a určeny k techničtějšímu stylu hry. Mají tenčí krk, vyšší počet pražců a dvoucívkové humbucker snímače. Často mají také tremolo Floyd Rose a další podobné systémy. Tón těchto kytar je zkreslenější a jsou proto používány především v rockových a metalových stylech. 

SG – tento model z  dílny firmy Gibson přišel na řadu poté, co se kvůli Stratocasteru snížil prodej kytar Les Paul. Ztenčené tělo s ostrými výkroji umožnilo lepší přístup k horním pražcům, samotné tělo kytary není klenuté a je tvořeno z jednoho jediného kusu dřeva. Jinak se jedná o celkem univerzální nástroj. 

Hard and Heavy – jak už název napovídá, tyto kytary jsou určeny především pro tvrdší rockové a metalové styly. Tyto kytary jsou velmi ostře řezané, často mají atypický tvar. Bývají vybaveny velkým počtem potřebných konektorů.

Části nástroje

Jednotlivé části jsou u elektrických kytar v základu totožné, jako u těch akustických, jen mají trochu jiné parametry  – například materiál některých součástek. Liší se pak především v elektronickém vybavení potřebném pro zvukový výstup. 

Tělo kytary

Tělo elektrické kytary není oproti akustickým nástrojům duté (pokud se nejedná o lubové elektrické kytary). Jedná se o jeden kus dřeva, do kterého jsou vyfrézovány otvory pro kobylku, snímače atd. Dřevo pak bývá povrchové upraveno a lakováno do různých barev. 

Krk

Krk elektrické kytary je podobný jako u té akustické, ale bývá užší. Může mít různý typ klenutí, což se označuje písmeny U, V či C. Krk bývá k tělu připojen šrouby či adhesivem, může být ale i součástí těla. 

Ladící mechanika

Ladící mechanika se u elektrických kytar liší jen tím, že ladící kolíky bývají u mnoha modelů pouze na jedné straně kytarové hlavy, která mívá nepravidelný tvar. Jinak je systém natažení strun i ladění stejný. 

Hmatník

Hmatník elektrické kytary se nijak výrazně neliší od té akustická, bývá tvořen ze stejných typů dřev. 

Kobylka

U elektrických kytar je kobylka trochu odlišná. Rozlišujeme zde tři typy – pevná kobylka, jednozvratné tremolo a dvojzvratné tremolo. Kobylky elektrických kytar jsou kovové.

  • Pevná kobylka – pevná kobylka se nachází především u modelů Telecaster a Les Paul. Tato kobylka neumožňuje jakkoliv hýbat se zvukem, její výhodou je ale pevnost a to, že nehrozí rozlaďování kytary. Hodí se především pro začátečníky. 
  • Jednozvratné tremolo – jednozvratné tremolo umožňuje během hraní povolovat struny za pomoci vibrační páky a tím plynule snižovat jejich tón. Ten se pak opět vrátí na původní hodnotu. To se využívá jak při sólovém hraní, tak při akordovém hraní. 
  • Dvojzvratné tremolo – dvojzvratné tremolo je typ kobylky, která umožňuje jak povolování strun, tedy snižování, tak i zvýšení jejich tónu. Dvojité tremolo musí být opravdu kvalitní, aby nedocházelo k rozlaďování kytary. Naladit takovou kytaru není jednoduché a proto není tento typ kobylky vůbec vhodný pro začátečníky. 

Vibrační páka

Vibrační páka je zabudovaná do kobylky, konkrétně do její spodní části a ovládá oba typy tremola. Vibrační páku lze nasadit a zase sundat, takže je na každém kytaristovi, zda ji tam chce nebo nechce mít. 

Napínací šroub

Napínací šroub je umístěn na konci kytarového krku a slouží k nastavení prohnutí krku. Krk by měl být téměř rovný a měl by být jednou za čas seřízen u každé elektrické kytary, protože se jedná o dřevěný materiál a jak známo, dřevo reaguje na teplotní změny i změny vlhkosti a hýbe se. Zároveň na krk vytvářejí tlak struny, které jsou na něm natažené. 

Snímače

Snímače mají asi nejzásadnější vliv na zvuk nástroje. Na každé kytaře je jich hned několik a mají podobu oválných kovových nebo plastových plošek se šrouby. Existují tři typy.

  • Single-Coil – tyto jednocívkové snímače jsou asi nejoblíbenější a nacházejí se na mnoha typech nástrojů. Hodí se na jemnější styl hry, ale určitě s nimi zahrajete i tvrdší muziku. Mají živý zvuk a čisté výšky, akorát je třeba počítat s lehkým šumem. 
  • Humbucker – dalším oblíbeným typem snímače je humbucker, který dokáže eliminovat onen šum, který je typický pro single-coil. Hodí se pro plné riffy a dlouhá sóla, nejlepší zvuk má ve středových frekvencích a v basech. Naopak nemá tak čistý a silný zvuk ve výškách. Humbucker má dvě cívky.
  • Aktivní snímače – aktivní snímače se hodí především pro metalové žánry. Jsou vybaveny předzesilovačem, který funguje na baterii. Aktivní snímače mají velice plný zvuk ve středových a basových frekvencích. 

Přepínač snímačů

Na každé kytaře je několik snímačů, nejčastěji dva nebo tři. Pozice každého z nich ovlivňuje charakter výsledného zvuku. Například u kobylky je zvuk jasnější a ostřejší, směrem ke krku je naopak plnější. U mnoha kytar proto najdete přepínače, kterými lze přepínat mezi jednotlivými snímači a tím ovlivňovat zvuk.

Výstup pro kabel

Konektor pro kabel připojený k zesilovači bývá umístěn ve spodní části kytary, lehce na boku. Umístění je tak voleno proto, aby konektor a kabel nepřekáželi hráči při hraní. Kabel by měl v konektoru držet napevno, jinak se bude ztrácet zvuk. 

 Ovladače hlasitosti

Na těle kytary se nacházejí také otočná kolečka, jejichž pomocí se ovládá hlasitost nástroje a také tónová clona. U některých elektrických kytar patří ke každému snímači i konkrétní ovladač, u jiných lze jednotlivými ovladači ovládat snímače najednou. 

Struny

Do elektrických kytar se používají struny kovové, které mohou mít různou tloušťku. U elektrických kytar se nejčastěji vyskytují struny ocelové a niklové, často se jedná o kombinaci obojího – ocelové jádro obalené niklem. V takovém případě má kytara výrazné nižší tóny a naopak dobře čitelné a jasné výšky. Pokud jsou struny pouze ocelové, pak je celkový zvuk ostřejší a průraznější, zatímco niklové struny mají zvuk jemnější, ale plný. 

Záleží na každém hráči, jak moc často a jakým způsobem hraje, podle toho se pak struny mění. Profesionální hráči často mění struny i po jednom koncertu, při běžném hraní ale vydrží samozřejmě déle. Pot ze hraní ale může struny ničit a proto je třeba se o ně starat a používat povrchovou ochranu, která struny ochrání například proti korozi. 

Důležité parametry

Materiál

I při výběru elektrické kytary vás bude zajímat především materiál těla nástroje, kterým je dřevo. To má podobné vlastnosti jako u elektrických kytar, i když u akustiky ovlivňuje dřevo výsledný zvuk o něco více. 

Konstrukce

Pokud sháníte opravdu kvalitní kytaru, pak by měla mít konstrukci z masivu, tedy tělo i krk z jednoho kusu dřeva. Pak jsou kytary polomasivní je vytvořeno zvlášť tělo a zvlášť krk nebo spodní část těla a krku a k tomu vrchní deska z jiného dřeva. 

U nejlevnějších kytar se pak objevuje překližková konstrukce, kdy je kytara tvořena z několika vrstev dřeva. Často se na povrchu objevuje dřevo kvalitnější a dražší, ale pod ním už jsou vrstvy z levných dřev.  Tyto kytary nedosahují takových zvukových vlastností, jako ty masivní či polomasivní. Také si při výběru zkontrolujte, zda v kytaře vše sedí napevno, obzvláště kovové součástky, ovladače, snímače atd. 

4

Příslušenství a vybavení ke kytarám

Obal na kytaru

Pro každý typ kytary budete potřebovat obal, aby byla ochráněna při přenášení, ale také aby byla skladována tak, aby se na ni neprášilo a podobně. Existují dva základní typy obalů, a to měkké, které mívají různou míru polstrování. Říká se jim gigbagy a jsou určeny jako základní ochrana. 

Pokud ale s nástrojem cestujete a například jej skládáte do auta a potřebujete na něj položit další vybavení, pak budete určitě potřebovat tvrdý obal neboli kufr. Takový obal, často od značky Hardcase, podle níž se těmto obalům obecně přezdívá, by měl přesně kopírovat tvar kytary, aby v něm pevně držela. Obaly proto musíte vybírat podle typu kytary, který vlastníte. 

Stojan

Stojan na kytaru se hodí jak doma, tak třeba na koncertech, když si potřebujete nástroj odložit nebo jej vyměnit za jiný. Do domácnosti lze využít stojany na stěnu, které se zde napevno přidělají, ale také samostatně stojící skládací kovové stojany, kterí jsou lehké a lze je využít kdekoliv. Část, o kterou je opřena kytara, je vypolstrována pěnou či gumou, aby se nástroj nepoškrábal. 

Ladička

Pokud nemáte absolutní sluch, pak pro vás bude ladička pravděpodobně nezbytností. Kytara se totiž neustále rozlaďuje, ať už po hraní nebo i po delším pobytu v pouzdře. Před každým hraním ji proto musíte naladit, obzvlášť, pokud hrajete s někým dalším.

Dva jinak naladěné nástroje budou znít velmi falešně. Existuje několik druhů ladiček, ty nejčastější reagují na vibrace nástroje a jsou vybaveny klipem, který se připne na hlavu kytary. Klipová ladička pak při brnkání ukazuje, zda doladit strunu výš nebo níž. Dále se využívají ladičky klasické a pedálové. 

Trsátko

Trsátka ulehčují hru na kytaru, obzvláště vybrnkávání. Zvuk strun je při hře trsátkem ostřejší a existují různé tloušťky, které jsou vhodné pro klasické, akustické i elektrické kytary a baskytary. Trsátka se obvykle vyrábí z plastu, ale existují i nylonová, kovová či karbonová. 

Kapodastr

Kapodastr je posuvný pražec, který nahrazuje barré (barré se používá u akordů, kdy je třeba stlačit všechny struny najednou). Kapodastr má podobu svorky, která se jednoduše připne na krk v libovolném pražci, čímž se zvýší výsledný tón. 

Popruh na kytaru

Kytarové popruhy se používají při hře ve stoje u všech typů kytar. Bez popruhu byste kytaru ve stoje jen těžko udrželi. Používají se buďto čistě textilní nebo kožené, případně v kombinaci s koženkou. Popruhy se vyrábějí v různých vzorech a barevných kombinacích. 

Kombo

Kombo se využívá u elektrických nebo elektroakustických kytar. Jedná se o přístroj, který zesiluje zvuk a zároveň jej i reprodukuje. Je to tedy zesilovač a reproduktor v jednom. Skládá se z předzesilovače, koncového zesilovače a reproduktorové skříně s jedním nebo více reproduktory.

Existují tranzistorová a lampová komba s tím, že ta lampová jsou kvalitnější. Vyrábí se různé velikosti, například na doma stačí minikomba, kdy není třeba zvuk kytary zesilovat nějak výrazně. Na vystoupení se pak používají větší a výkonnější modely. Mezi nejznámější výrobce zesilovací techniky patří Marshall či Orange. 

Zesilovač

Pokud je potřeba připojit kytaru k větším reproduktorům, pak bude zapotřebí zesilovač. Zesilovač se používá namísto komba, pokud chcete kytaru zapojit do velké aparatury. 

5

Jak pečovat o kytaru

Každý nástroj potřebuje lásku a péči a nejinak je tomu i u kytar. Správná a pravidelná péče udržuje nástroj v dobrém stavu a jeho zvukové vlastnosti si zachovávají svou kvalitu. Například u akustických kytar existuje mnoho produktů pro údržbu, nejčastěji například od značek Dunlop nebo D´Addario. Níže si ukažme několik základních bodů, díky nimž udržíte kytaru v ideálním stavu:

  • Skladování
  • Pravidelné čištění
  • Údržba laku
  • Čištění strun
  • Celkové seřízení nástroje

Skladování

Základem péče o kytaru, ať už akustickou nebo elektrickou, je její skladování. Jelikož se jedná o dřevěný nástroj, tak je náchylný na změny teplot i vlhkost.

Pokud tedy kytaru nějakou dobu nepoužíváte, měla by být uložena v obalu, ať už v gigbagu nebo v kufru. To ji ochrání nejen proti změnám teplot a před vlhkostí, ale také před nánosem prachu, který může nástroji taktéž uškodit. 

Zároveň ochráníte nástroj před poškrábáním a jinými způsoby znehodnocení. V obalu navíc můžete skladovat i náhradní struny, popruh, trsátka a další vybavení, které je třeba mít při ruce. V případě, že byste kytaru vystavili velkým změnám teplot nebo vlhkosti, může dojít k pohnutí pražců nebo k popraskání laku. 

Pravidelné čištění

Pravidelné čištění je také důležité. Zaprvé zajistíte to, že nástroj bude vypadat vždy dobře a také to, že se nebudou zanášet důležité části, což platí především u elektrických kytar. Čištění by mělo probíhat za pomoci přípravků k tomu určených.

Nejčastěji se čistí hmatník, který je vyroben z tvrdých druhů dřev. Tato část kytary se nelakuje, o to důležitější je výběr správných prostředků. Pokud nebude hmatník udržován, může dojít i k popraskání dřeva. 

Čištění provádějte ideálně ve chvíli, kdy měníte struny a hmatník je tak celý odkrytý. K čištění se pak používají specializované olejíčky i hydratační směsi. Tato ochrana se nanese na hmatník, důkladně protře a pak je třeba jej otřít kapesníčkem dosucha. 

Údržba laku

Údržba lakovaných částí kytary potřebuje také speciální údržbu. Na lak je třeba speciální čistič, který se nanáší na zcela čistý povrch. Kytaru předtím vyčistěte tak, aby na ní nebyl prach ani otisky prstů, ideálně tedy suchým hadříkem. Na čistý hadřík pak dejte trochu čističe a krouživými pohyby otírejte po celé ploše lakovaných částí nástroje. 

Čištění strun

Pravidelnou údržbu potřebují i struny. Kromě toho, že je čeká únava materiálu a tím i celková výměna (struny také mohou prasknout), je zapotřebí struny také čistit.

I k čištění strun jsou k dispozici speciální přípravky, kterými je dobré očistit struny po každém delším hraní. Kov je pak chráněn proti koroz a struny vydrží déle. 

Celkové seřízení nástroje

Jednou za čas se vyplatí navštívit odborníka a nechat si nástroj seřídit. Přeci jen, dřevo se hýbe a například krk je náchylný k nežádoucímu ohýbání. U elektrických kytar si pak můžete nechat zkontrolovat i elektronické součástky. 

6

Jak se naučit hrát na kytaru

Kytara je nástrojem, který je velice oblíbený u samouků. Naučit se správné držení a základní akordy není tolik složité, i proto je kytara tolik oblíbeným nástrojem. Samozřejmě nejefektivnějším a asi nejjednodušším způsobem, jak se naučit hrát na kytaru, je návštěva učitele nebo zkušeného hráče, který vše vysvětlí a ukáže.

Pokud se ale chcete naučit hrát sami doma, níže je několik základních rad, jak na to. 

Jak se naučit hrát na kytaru
  • Základní znalost o kytaře – než se pustíte do samotné hry, nejprve si detailně prostudujte nástroj a zjistěte, jak funguje. Naučte se znát všechny jeho části, způsob ladění i to, jakým způsobem a kudy kytara generuje zvuk, ať už se jedná o akustickou nebo elektrickou verzi. 
  • Správné držení – za pomoci odborné literatury nebo výukových videí se naučte nástroj správně držet. Bez toho se nikdy nepohnete dál a při špatném držení se naučíte zlozvyky, které budou překážet ve správné hře. Praváci mačkají struny levou rukou a pravou brnkají, leváci to mají naopak. Ti si navíc musí pořídit levorukou kytaru. Nenechte se odradit tím, že vás při hře budou bolet například záda nebo prsty, ze strun. Tím si musí projít každý začátečník a při pravidelném cvičení si tělo zvykne a bolesti pominou. 
  • Pomalé základy – nesnažte se nutně o to, abyste už po pár hodinách hraní vybrnkávali pokročilé skladby. Jděte na to pomalu, opakujte a nechte se vést tím, kam vás vlastní ruce povedou. Pokud budete mít přehnaná očekávání, pomalejší progres by vás mohl zklamat a kytara by letěla do kouta. Proto se učte pomalu, s klidem, ale hlavně důkladně. 
  • Výuková videa – dnešní doba s sebou nese řadu výhod a platí to i pro samouky. Na internetu najdete spoustu výukových videí, kde vám daní instruktoři vysvětlí vše krok za krokem. Videa můžete pauzovat a pouštět znovu a díky nápodobě se základy naučit.
  • Poslouchejte – při výuce určitě pomůže i to, když budete kytarovou hru poslouchat. Pravidelný poslech vás může ve vašem vlastním snažení posunout o hodně dál. Tento způsob výuky nikdy nekončí. 
  • Prstová cvičení – prstová cvičení a etudy vždy patřily k nepopulárním, ale pro základ hry jsou klíčové. Tato cvičení také najdete na výukových videích. 
  • Kombinujte akordovou hru i vybrnkávání – ať už je vaším cílem jakýkoliv styl hraní, určitě je dobré naučit se jak akordové hraní, tak vybrnkávání. Při cvičení se vždy zaměřte na oba způsoby s tím, že akordová hra je samozřejmě jednodušší a pro začátečníky vhodnější. Vybrnkávání pak přidejte později, ale určitě jej nepodceňujte. 

Nejznámější výrobci kytar

Kytary Cort

Kytary Cort

Cort Guitars je jihokorejský výrobce kytar a baskytar spadající pod společnost Cor-Tek. Tato firma má kořeny již v 60. letech 20. století, na českém trhu je ale známá jen posledních několik let. Kytary Cort vynikají vysokou kvalitou i dobrou cenou. V nabídce jsou jak akustické, tak elektrické nástroje. 

Kytary Furch

Kytary Furch

Furch je česká značka, která funguje už od roku 1981. Výrobce si zakládá na materiálové i zvukové kvalitě a jejich akustické kytary patří k opravdu schopným a řemeslně dobře vyvedeným nástrojům. Nejlevnější kousky se pohybují od 25 000 Kč, ty nejdražší pak přesahují 100 000 Kč. 

Kytary Ibanez

Kytary Ibanez

Jedním z nejznámějších výrobců kytar je Ibanez. Tato značka je mezi hudebníky velmi oblíbená. Firma vlastněná společností Hoshino Gakki byla založená v roce 1957 v japonské Nagoye a jde o jednoho z prvních výrobců kytar z Japonska, kteří se prosadili i v Evropě a Americe. V nabídce jsou akustické i elektrické kytary, baskytary i kytarové efekty. 

Kytary Sigma Guitars

Kytary Sigma Guitars

Sigma Guitars patří k nejlepším továrním výrobcům kytar na světě. Jedná se o značku, jejíž produkce byla zahájena v roce 1970, ale tradice sahá až do roku 1833, kdy došlo ke zrodu kytar pro kovové struny. Výrobce vyrábí akustické, elektroakustické i elektrické modely, jeho model Dreadnought patří k nejčastěji napodobovaným. 

Kytary Yamaha

Kytary Yamaha

The Yamaha Corporation je jedním z největších výrobců hudebních nástrojů. Proslavil se především svými klávesovými nástroji, ale dnes už vyrábí i další hudební nástroje, zvukovou techniku, elektroniku a také motocykly a motory. Nejlevnější akustické kytary této značky začínají už na cenách kolem 3000 Kč. 

Kytary Thomann

Kytary Thomann

Thomann je německý maloobchodník s hudebními nástroji, studiem, osvětlením a pro-audio zařízením. Kytary této značky jsou cenově dobře dostupné, akustické modely se dají pořídit už za ceny kolem 3000 Kč, podobně se pohybují i ceny nejlevnějších elektrických kytar této značky. 

Kytary Fender

Kytary Fender

Firma Fender je výrobcem jedné z nejznámějších kytar světa – Stratocasteru. I dnes má tato značka velice dobré jméno a zabývá se výrobou elektrických i akustických kytar. Nejlevnější akustické kytary od této značky pořídíte už od 3000 Kč, elektrické se pak pohybují i kolem několika desítek tisíc Kč. 

Kytary Washburn

Kytary Washbrunn

Výrobce především akustických, ale i elektrických kytar funguje už od roku 1883. Firma vyrábí také banja či zesilovače. 

Kytary Takamine

Kytary Takamine

Japonský výrobce kytar je znám především pro své akustické kytary s ocelovými strunami. Takamine patří k dražším kytarám. 

Kytary Recording King

Kytary Record King

Americká značka je známým výrobcem nejen kytar, ale také dalších hudebních nástrojů. Oblíbené jsou jejich akustické kytary a banja, kytary pak pořídíte zhruba od 4500 Kč. 

Kytary Gibson

Kytary Gibson

Gibson je další velmi známá značka, spolu s Fenderem asi nejznámější. V nabídce má elektrické kytary typu Les Paul, SG a další. 

Kytary Jolana

Kytary Jolana

Jolana je česká značka kytar, které se začaly vyrábět už v 50. letech. Kytary se vyrábí v několika modelech, cenově se obvykle pohybují od 20 000 Kč a výš. 

Kytary Faith

Kytary Faith Guitar

Faith se zabývá výrobou akustických kytar v různých modelech, oblíbené jsou například jejich kytary Faith Naked Venus za ceny od 13 000 Kč. 

Kytary Tanglewood

Kytary Tangelwood

Anglický výrobce strunných nástrojů funguje od roku 1988 a zabývá se výrobou elektrických i akustických kytar, baskytar, ukulele a dalších nástrojů. Jejich akustické kytary lze pořídit už od 3000 Kč. 

Kytary Ashton

Kytary Asthon

V tomto případě se jedná o australskou značku, která vznikla v Sydney. Výrobce produkuje jak kytary, tak mnoho příslušenství. Oblíbený je také pro své ukulele. 

Kytary Alvarez

Kytary Alvarez

Značka Alvarez produkuje především akustické kytary a ukulele, omezeně také lubové elektrické kytary. Jejich akustiky pořídíte zhruba od 6000 Kč. 

Kytary Taylor

Kytary Taylor

Taylor je prémiové značka z Kalifornie, která se vyznačuje kvalitními nástroji. Taylor akustické kytary patří k těm dražším. 

Nejznámější prodejci kytar

Kytary.cz

Kytary.cz

Jedním z největších prodejců kytar v ČR jsou Kytary.cz. Na jejich e-shopu najdete velice široký výběr všech typů kytar od mnoha světoznámých značek jako Ibanez, Gibson, Fender, Washburn, Taylor a dalších. V nabídce je také veškeré kytarové vybavení a ostatní strunné nástroje. 

Cenové relace kytar

Akustické a klasické kytary

  • Do 8 000 Kč – pokud jste začátečník a hledáte kytaru, na které se můžete naučit základy a vyzkoušet si vše, co je potřeba, nebo potřebujete nástroj, který si bez obav vezmete k ohni nebo na vodu, pak vybírejte v této základní cenové relaci. Výběr je zde veliký, mnoho značek nabízí své modely už za tyto ceny. Kytary bývají obvykle z levnějších dřev a v laminátové úpravě, i tak zde ale můžete narazit na hezky znějící kousky. 
  • Od 8 000 do 15 000 Kč – zde už se dostáváme ke kvalitnějším nástrojům, které nabízejí dobrý zvuk a bytelnou konstrukci, často polomasivního charakteru. V této relaci zakoupíte kytary různých typů, které budou vhodné i pro veřejné vystupování. 
  • Od 15 000 Kč – pro kytaristy, kteří už rozeznají rozdíly ve zvuku či ve stavbě kytary při své hře a věnují se jí poloprofesionálně nebo profesionálně jsou určeny kytary ve vyšších tisících, které jsou z kvalitních dřev, celomasivní a detailně propracované. Ty nejlepší kytary se pak pohybují i v řádech desítek tisíc. 

Elektrické kytary

  • Do 10 000 Kč – elektrické kytary do 10 000 Kč jsou podobně jako ty nejlevnější akustické určeny spíše pro začátečníky, mívají laminátovou konstrukci, šroubovaný krk, obyčejnější snímače a méně čistý zvuk. 
  • Od 10 000 do 30 000 Kč – pro pokročilejší hráče či hráče v kapelách se vyplatí zakoupit kvalitnější nástroj, který bude mít lepší konstrukci, kvalitní elektronické součástky a tím i lepší zvuk.
  • Od 30 000 Kč – ty nejlepší elektrické kytary se pohybují v řádu desítek tisíc, bývají celomasivní s velice kvalitním zvukem bez šumu, z dražšího dřeva.

Nejčastější otázky při výběru kytary

Je lepší akustická nebo klasická kytara?

Záleží na tom, jaký styl chcete na kytaru hrát. Klasické kytary neboli španělky jsou vhodné pro klasické hraní a vybrnkávání, akustické kytary jsou oproti tomu ideální pro akordové hraní, jsou větší a hlasitější s kovovými strunami, kdežto s klasickou můžete hrát kdekoliv, aniž byste někoho příliš rušili. Je celkově tišší a jemnější, i díky nylonovým strunám.

Co všechno si musím ke kytaře dokoupit?

Při koupi kytary je určitě nutné myslet i na to, že bude třeba dokoupit důležité příslušenství. Určitě to bude obal, který nástroj ochrání a hodí se při přenášení, poté náhradní sada strun pro případ, že by některá praskla, ladičku pro dokonalé ladění a případně trsátko či kapodastr pro pokročilé hráče. U elektrických kytar se pak neobejdete minimálně bez komba případně další zesilující techniky. Určitě také myslete na přípravky pro údržbu nástroje. 

Jak vybrat správnou velikost kytary pro dítě

Velikost kytary se vybírá podle věku, ale lépe podle výšky dítěte. Například pro děti do 110 cm jsou určeny ¼ kytary, velikosti jsou pak ještě čtyři. Je tedy třeba počítat s tím, že jak dítě poroste bude potřebovat větší nástroje.

Zajímavé zdroje

https://theses.cz/id/s9ckwe/BP_Cerna_Pavlina.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_guitar

5/5 - (5 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo