Nejlepší postelové rošty pro rok 2024

Rošty do postele jsou skoro tak důležité, jako výběr samotné matrace. Srovnali jsme nejoblíbenější lamelové, laťkové i polohovací rošty a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.

TEST: Nejlepší polohovací rošty

1. místo 2. místo 3. místo
Název Postelia CLASSIC 42 HN
TOP polohovací rošt
TROPICO Double Expert MATERASSO Double NV
Postelia CLASSIC 42 HN TROPICO Double Expert MATERASSO Double NV
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Postelia Tropico Materasso
Orientační cena: 3 600 Kč 2 500 Kč 2 500 Kč
Rozměr (cm): 90 x 200 90 x 200 90 x 200
Počet lamel: 42 28 28
Typ: lamelové lamelové lamelové
Polohování: ručně ručně ručně
Nosnost (kg): 140 130 120
Počet zón: 7 výrobce neuvádí výrobce neuvádí
Výška roštu (cm): 8 5 5,5
Záruka (roky): 5 2 2
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší lamelové rošty

1. místo 2. místo 3. místo
Název Interier-Stejskal GREEN&FLEX
TOP lamelový rošt
TROPICO Double Klasik TROPICO Fénix Classic
Interier-Stejskal GREEN&FLEX TROPICO Double Klasik TROPICO Fénix Classic
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Interier-Stejskal Tropico Tropico
Orientační cena: 2 100 Kč 1 600 Kč 1 500 Kč
Rozměr (cm): 80 x 200 90 x 200 90 x 200
Počet lamel: 48 28 26
Typ: lamelové lamelové lamelové
Nosnost (kg): 150 130 110
Výška roštu (cm): 3,5 5 5
Záruka (roky): 2 2 2
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší laťkové rošty

1. místo 2. místo 3. místo
Název Interier-Stejskal Laťkový masiv
TOP laťkový rošt
Casarredo ROLLER IDEA nábytek Rošt
Interier-Stejskal Laťkový masiv Casarredo ROLLER IDEA nábytek Rošt
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Interier-Stejskal Casarredo Idea nábytek
Orientační cena: 750 Kč 450 Kč 900 Kč
Rozměr (cm): 80 x 200 90 x 200 140 x 200
Počet lamel: 20 14 14
Typ: latkové lamelové lamelové
Nosnost (kg): 150 110 130
Výška roštu (cm): 6 5 5
Záruka (roky): 2 2 2
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější postelové rošty 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat postelový rošt

Předtím, než vyrazíte do obchodu s cílem koupit rošt na postel, měli byste znát základní parametry roštů. Spousta lidí tuto přípravu bohužel podcení, a pak si koupí výrobek, který pro ně nemusí být nejlepší. Zde jsou základní parametry, na které byste se měli zaměřit při srovnání jednotlivých roštů.

  • Využití – rošty můžete používat každý den nebo třeba jen na víkendový pobyt. Od toho se může odvíjet také to, do jaké roštu kvality investujete.
  • Velikost – postele mohou mít různé velikosti, stejně tak rošty. Rošt by měl být kupován vždy s ohledem na velikost postele, protože pak by se nemusel na postel vlézt, nebo by mohl padat. Nemáte-li klasické rozměry postelí, na velikost si dávejte extra pozor!
  • Funkce – zatímco některé rošty jsou prostě laťky poskládané do rámu, jiné mohou nabídnout celou řadu funkcí. Mohou být polohovatelné, a to i motoricky. Je samozřejmé, že za každou funkci navíc si připlatíte, takže si dobře rozmyslete, co od svého roštu vlastně budete potřebovat.
  • Cena – cenové rozpětí roštů může být velmi široké. V rámci určité cenové kategorie ale můžete očekávat určitou kvalitu či funkce. Ne každému se vyplatí investovat do nejluxusnějšího roštu na trhu.

Proč si pořídit postelový rošt?

Asi každého napadne, že postelový rošt plní funkci pružení. Čím je pružnější, tím je také pohodlnější a tím je i ochrana matrace účinnější. I když nepanuje tropická noc, člověk se v průběhu spánku potí. Tento pot se vsakuje do ložního povlečení i do matrace.

A pokud by matrace ležela na neprodyšném povrchu, mohlo by to znamenat, že vlhkost se z matrace nestačí vypařit. Neustálá vlhkost pak může způsobit plísně a různé další problémy. To zkracuje životnost matrace a samozřejmě to může být i zdraví škodlivé.

Rošt bychom měli vybírat s ohledem na matraci, protože právě roště dokáže umocnit pozitivní vlastnosti matrace – nebo je naopak zhatit (při nesprávné volbě roštu k matraci).

1

Typy roštů

To nejdůležitější, co si budete muset rozhodnout jako první, je typ roštu. Každý typ má totiž určité výhody a nevýhody, které můžete chtít. Tím, že se rozhodnete pro jeden z roštů, zúžíte širokou nabídku, na kterou na trhu narazíte. A to vám velmi pomůže v rozhodování. Jaké typy roštů existují?

Lamelový rošt

Lamelový rošt je jeden z nejoblíbenějších roštů vůbec. Je to hlavně z toho důvodu, že jsou univerzální a můžete je kombinovat s jakýmkoli lůžkem (manželským nebo klidně i dětské postýlky).

Základem lamelového roštu je pevný rám, který je obvykle dřevěný. Tento rám obsahuje po obvodu pouzdra, do nichž jsou uloženy úzké lamely. Obvykle jsou zaoblené směrem k matraci, protože tak získáte dostatečně vysokou pružnost a větší pohodlí. Zaměřit byste se měli na počet lamel – čím více jich je, tím lépe.

Důvodem je to, že užší lamely se lépe přizpůsobí tvaru vašeho těla. Kvalitní rošty mají aspoň 28 lamel. K dostání jsou ale i takové, které mají lamel 42. Narazit ale můžete na základní rošty, které nabízí pouhých 14 lamel. Ty nejkvalitnější lamely jsou březové.

Lamely můžeme rozdělit na:

  • Aktivní – mají lepší tvarovací schopnosti a aktivní patku. To znamená, že mají pouzdro, které je schopné se při zatížení tvarovat. Lamela dosahuje nad bočnici roštu, když je zatížena klesne a opře se o horní hranu bočnice. Takovýto rošt má vyšší nosnost i životnost.
  • Pasivní – lamely se nepohybují nahoru a dolů, jako tomu bylo u aktivních lamel. Jejich patka se také nachází na boční části roštu, ale umožňuje pohyb pouze do stran.

Pokud toužíte po něčem trochu víc, než je jen klasická postel, tak lamelové rošty vám to mohou nabídnout. Nabízí například takové funkce, jako je možnost polohování či vyklápění. Získat můžete také anatomické zónování, regulaci tuhosti či ramenní kolébku.

Lamelový rošt je často vybaven středovým popruhem, který má za úkol ochránit lamely proti náhlému zatížení v jednom místě (například když na postel skočíte snožmo). Taktéž jednotí lamely, aby nedošlo k jejich nahromadění v jedné části postele.

Použít jej můžete pod jakýkoli typ matrace (u pružinové si ale předem ověřte, zda výrobce nevyžaduje pevný podklad), ale také u velmi vysokých matrací. Méně pružné matrace se díky lamelám stanou pružnější a pohodlnější. Použít jej mohou osoby, které váží do 150 kg, což je jejich hraniční nosnost.

Výhody
  • Pružnost
  • Prodyšnost
  • Univerzální použití
  • Možnost polohování či vyklápění
  • Vhodné pro jakýkoli typ matrace
  • Vysoká nosnost a odolnost
Nevýhody
  • Vyšší cena, než mají laťové rošty
  • Kvalita je závislá na počtu lamel

Laťkový rošt

Svým vzhledem připomíná lamelový rošt, nicméně nezajišťuje takovou pružnost, jako on. V míře prodyšnosti jsou na tom ale oba rošty stejně. Laťkový rošt sestává z pevného rámu, do kterého jsou vsazeny laťky. Ty jsou rovné (nikoli tedy zaoblené, jako v předchozím případě). To znamená, že nabízí mnohem menší pružnost. Rošt je vyráběn obvykle ze smrkového dřeva.

Hodí se pod pružinové a tužší pěnové matrace. Vhodný je spíše pro vyšší matrace a ty, které dobře pruží, protože se nemůžete spolehnout na to, že pružení podpoří rošt. Využijí jej zejména děti a mladí lidé, u kterých stále ještě dochází k vývoji páteře během růstu. Tužší lůžko může tento vývoj správně podporovat.

Vzdálenost lamel by neměla být větší než 6 cm, protože pak hrozí deformování matrace – což má za následek snížení její životnosti.

Nosnost matrace je mnohem nižší, než u lamelového roštu. Vzhledem k této skutečnosti a tomu, že laťky jsou poměrně dost namáhány, se laťkový (někdy také laťový) rošt vyznačuje nižší životností.

Výhody
  • Pružnost
  • Nejlevnější rošty na trhu
  • Možnost polohování
Nevýhody
  • Není tak pružný jako lamelový rošt
  • Mají nižší nosnost
  • Nízká životnost

Talířový rošt

Talířový rošt můžete najít taktéž pod názvem segmentový nebo modulový. Jsou tvořeny jednotlivými segmenty, které si můžeme představit jako takové zaoblené destičky (čtvercové či obdélníkové). Ty mohou být navíc perforované nebo i strukturované.

Jsou umístěny na příčných latích, což zajišťuje co nejlepší možné anatomické vlastnosti roštu. Na jednom roštu se nachází obvykle kolem 60 těchto segmentů. Platí, že čím více segmentů, tím je rošt kvalitnější.

I tento typ roštu nabízí skvělou prodyšnost. Velmi častou základní součástí těchto roštů je možnost polohování. Avšak tím, co na talířových roštech odradí, je jejich obrovská cena. Nevýhodou při přenášení může být také příliš vysoká hmotnost.

Výhody
  • Výborné anatomické a ortopedické vlastnosti
  • Skvělá prodyšnost
  • Možnost polohování
  • Vhodné pro jakoukoli matraci
  • Vysoká nosnost
Nevýhody
  • Vysoká pořizovací cena
  • Vysoká hmotnost
  • Omezený výběr na trhu
2

Rošty podle polohování

Dalším způsobem, jak můžeme postelové rošty dále rozdělit, je to, zda disponují možností polohování (a jakou). Z tohoto hlediska jsou rošty pevné, výklopné a polohovací.

Pevný rošt

Jedná se o nejlevnější typ roštu, kterých je na trhu dostupné obrovské množství. Pro většinu lidí je dostačujícím řešením. Zpracování takového roštu je jednoduché a obvykle nehrozí časté poruchy. Výhodou jsou také minimální nároky na údržbu. I pevné rošty mohou nabízet speciální funkce, jako je zónování, nastavení tuhosti apod.

Pevný rošt je vhodný pro jakýkoli typ matrace. Důležité bude pořízení pevného roštu v případě, že máte pružinovou matraci, která polohování neumožňuje. Tento typ roštu najdeme také pod označením nepolohovací nebo statický rošt.

Polohovací rošt

Polohovací rošt je určen pro náročnější zákazníky, kteří chtějí v posteli nejenom spát, ale také například sledovat televizi nebo si číst. Umožňují totiž zvednutí zádové části, přičemž úroveň zdvihu si můžete nastavit v několika výškách.

Některé matrace nabízí polohování také spodní části (dolní končetiny převyšující úroveň hrudníku ulevují srdci). Na tyto funkce si potrpí zejména senioři a lidé s určitými zdravotními potížemi nebo bolestmi. Vhodné jsou i pro sportovce. Často si je ale kvůli většímu komfortu pořizují i mladí a zdraví lidé.

Výhodou polohovacího roštu je samozřejmě vyšší míra pohodlí. Buďte ale připraveni, že za toto pohodlí si budete muset připlatit. Pokud máte doma již matraci, kterou chcete i nadále používat, můžete zjistit, že není vhodná pro polohovací rošt. Toto si vždy před koupí ověřte – na polohovací rošt totiž nemůžete umístit jen tak nějakou matraci. Polohování může být dvojího typu:

  • Ruční polohování – v takovém případě budete muset zasadit vzpěry do drážek, a to ručně. Musíte přitom vstát z tepla postele. Jedná se o oblíbenější, i když trochu méně pohodlnou variantu. Důvodem je nižší cena, než u motorového polohování.
  • Elektrické polohování – někdy označené taktéž jako motorové polohování. Elektrický rošt je mnohem pohodlnější, protože nemusíte vstávat z postele. Pomocí drátového nebo bezdrátového ovladače jednoduše nastavíte požadovanou výšku sklonu. Elektrický polohovací rošt je extrémně vhodný pro osoby se zdravotním omezením nebo pro seniory. Zajímavostí je také to, že kvalitní rošty jsou vybaveny záložním zdrojem. To znamená, že v případě výpadku elektřiny se rošt navrátí do původní polohy. Nosnost těchto roštů může být klidně až 160 kg.

Výklopný rošt

Výklopný rošt je velmi specifickou možností ve světě roštů. Obvykle se jedná o lamelové rošty, které umožňují přístup do úložných prostor pod lůžkem. Pokud nemáte postel s úložným prostorem, je pro vás tento typ roštu zbytečný. Vyklápění může být dvojí:

  • Boční vyklápění – snadný a pohodlný přístup do všech částí úložného prostoru.
  • Podélné vyklápění – zvednout můžete spodní část roštu, přičemž přístup do horní části je horší.

Oba typy vyklápění se mohou pochlubit tím, že je velmi snadné je otevřít. Nebudete k tomu totiž potřebovat vlastní sílů. Otvírání je usnadněno prostřednictvím pístového mechanismu.

Materiály na výrobu roštů

Dřevěný rošt je klasikou. Kvalitní lamelové rošty mají obvykle bukový rám a březové lamely. Bříza je totiž velmi pružné dřevo, které zajišťuje odolnost i pohodlí. Obecně se na rámy roštů používají masivní dřeva, nejčastěji již zmíněný buk.

Levnější lamelové nebo také laťové rošty využívají levnější dřeviny, jako je například smrk nebo borovice. Ty úplně nejlevnější mohou být vyrobeny z dřevotřísky. Netřeba dodávat, že mají nejnižší životnost. Malé množství rámů je vyrobeno dokonce i z kovu.

3

Nejčastější rozměry postelových roštů

Rozměry roštů jsou samozřejmě velmi důležité, protože je musíte přizpůsobit posteli, kterou vlastníte. V případě, že máte atypickou velikost postele, může být problematické najít takový rošt, který vám bude plně vyhovovat. Dvoulůžka obvykle používají dva rošty pro jednolůžka, avšak na trhu jsou také velké rošty určené pro tento typ postele. Tady ale můžete mít problém projít dveřmi nebo se vytočit na úzké chodbě, když si nový rošt nesete domů.

Rozměry roštů jsou obvykle o něco menší, než je udáváno v jejich popisu – důvodem je to, že když máte postel 90 x 200 cm, nemusíte přemýšlet, jestli koupit rošt velikosti 89 x 199 či jiný. Velikost roštu je obvykle přizpůsobena rozměrům postele. V tomto případě tedy zakoupíte rám velikost 90 x 200 cm a můžete si být jisti, že do vaší postele sedne.

RozměrPopis
80 x 200 cmToto jednolůžkové provedení roštu se hodí pro menší postele, než je standard. Využívají se v menších místnostech pro úsporu místa.
90 x 200 cmJedná se o standardní velikost jednolůžkové postele. Nabídka takových roštů je nejširší.
100 x 200 cmJe možné ji použít pro jednu rozměrnější osobu, nebo dvě drobné postavy. Hodí se také pro občasné přespání dvou osob.
120 x 200 cmVhodný rozměr spíše pro jednu osobu s občasným přespáním osoby druhé.
140 x 200 cmTento rošt je vhodný do menších ložnic. Nejedná se o standardní velikost. Tento typ roštu můžete nahradit dvěma rošty o velikosti 70 x 200 cm.
160 x 200 cmZmenšená velikost manželské postele. Hodí se pro úsporu místa.
180 x 200 cmV tomto případě jde o standardní velikost dvoulůžkové (manželské postele).
4

Důležité parametry roštů

Nosnost roštů

Nosnost roštu vystačuje osobám klasické velikosti. Pokud je však osoba otylejší, měla by se na nosnost zaměřit. Do nosnosti je třeba zohlednit hmotnost osoby, která na ní bude nejčastěji spát, ale také hmotnost matrace. Samozřejmě je třeba přidat i nějakou tu rezervu.

Kvalitní matrace jsou samy o sobě těžké, takže volte rošty s minimální nosností aspoň 120 kg. Nejnižší nosnost mívají laťkové rošty. Nosnost je ovlivněna počtem latěk, lamel nebo segmentů, šířka, tloušťka i velikost mezery mezi laťkami či lamelami.

Hmotnost roštů

Hmotnost roštů se může velmi lišit v závislosti na použitých materiálech. Obvykle se pohybuje v rozmezí 10 až 25 kg. Nejlehčí jsou laťové rošty bez rámu. Nejtěžší jsou segmentové rošty a rošty s polohováním. Ty, které jsou navíc elektricky polohovatelné, jsou těžší, než ty manuálně polohovatelné. Před nákupem si zkontrolujte nosnost své postele (k hmotnosti roštu připočtěte svou hmotnost a hmotnost matrace).

Anatomické zóny

Postelové rošty mohou mít několik zón, které se budou lišit svou tuhostí, pružností a jinými vlastnostmi. Je to z toho důvodu, aby uživateli byla zajištěna co nejlepší možná opora pro jednotlivé tělesné partie. U kvalitních roštů můžete narazit až na 5 zón.

Volby tuhosti roštu

Některé rošty nabízí možnost upravit tuhost lamel v citlivé bederní oblasti zad. Dělá se to prostřednictvím posuvných pásků či objímek. Nastavení tuhosti roštu bude zajímat zejména osoby, které trpí na bolesti zad nebo potřebují optimální nastavení matrace (sportovci, fyzicky pracující a podobně).

Lamelové rošty mohou být vybavené Double T5 systémem, což jsou anatomické zóny. Nacházejí se na takových místech, kde je to nejvíce potřeba – tedy v oblasti beder nebo ramen. Lamely v těchto oblastech jsou zdvojené s posuvnými jezdci, takže si můžete upravit jejich tuhost dle svých preferencí.

Ramenní kolébka roštů

Jedná se o speciálně upravené lamely, které se používají v oblasti ramen. Obvykle jsou změkčené a pružnější. Díky tomu je rošt pohodlnější, což se hodí zejména pro osoby, které trpí bolestí ramen nebo zad.

Ochranná fólie

Některé rošty jsou potaženy speciální fólií. Jejím hlavním úkolem je zvýšení odolnosti proti vlhkosti i dalším negativním vlivům.

Výběr roštu podle druhů matrací

Pokud již máte doma matraci, měli byste koupi roštu podřídit vlastnostem matrací. Udělat to ale můžete i naopak – pokud již doma máte rošt, musíte si koupit kompatibilní matraci. Chcete-li kupovat oboje, zaměřte se na to, aby se doplňovali. Zde je několik pravidel, která byste při výběru matrace vzhledem k roštu (či naopak) měli dodržet.

  • Lamelové rošty – obvykle jsou velmi univerzální, takže na ně můžete použít jakoukoli matraci. Zkomplikovat si to ale můžete u polohovacích roštů, na které nejsou vhodné například pružinové matrace. Vhodné jsou pěnové, latexové či sendvičové matrace.
  • Laťové rošty – vyžadují pružnější matrace nebo alespoň dostatečně vysoké a pevné matrace. Může jít o vysoké pěnové matrace, ale také o sendvičové, latexové či pružinové matrace.
  • Talířové rošty – jsou univerzální pro jakýkoli typ matrace. Zvolit tedy můžete pěnové, pružinové, sendvičové i latexové matrace.

V případě polohovacího roštu si musíte koupit matraci, která polohování umožňuje. V případě, že byste „ohýbali“ matraci, která k tomu není uzpůsobena, mohli byste ji i zničit.

Instalace postelového roštu

Na instalaci postelového roštu není nic složitého. Obvykle stačí rošt položit na lůžko tak, aby leželo na speciálně upravených bočnicích po obvodu postelového rámu. Laťkové rošty, které nemají pevný rám bude možné přichytit k nosné ploše pomocí vrutů. Tím rošt zpevníte. Vždy se ale řiďte podle doporučení výrobce.

Údržba roštů

I při údržbě roštů je třeba dodržovat pokyny výrobců. Údržba roštů není náročná. Stačí, když je čas od času otřete vlhkým hadříkem (lamely/laťky i rám). Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Polohovací rošty je dobré alespoň jednou za rok promazat (nebudou vrzat).

Nejznámější výrobci postelových roštů

Výrobců postelových roštů je celá spousta. Při výběru se můžete spoléhat na uživatelské recenze, nebo také na proslulost dané značky. Mezi nejoblíbenější patří tyto:

Ahorn

Obrovský výběr nabízí právě tato značka, od které si můžete koupit taktéž matraci. Při výběru speciálních druhů roštů se můžete spolehnout na odborné rady, takže získáte kompatibilní matraci. Najdete zde modely levné i velmi drahé a samozřejmě všech typů.

Materasso

Pod touto značkou najdete také obrovský výběr. Výrobce se zaměřuje spíše na lamelové a laťkové rošty různých cenových kategorií. Tato značka je spolehlivá, zákazníci v recenzích si ji chválí.

Styler

Také nyní máme k dispozici ze spousty druhů roštů. Výběr je ohromující. Nakoupit můžete v různých cenových kategoriích. Tyto rošty jsou také velmi populární.

Jelínek

Pokud chcete vsadit na českého výrobce, Jelínek je jeden z nejspolehlivějších. Široká nabídka v různých cenových relacích je samozřejmostí. Volit můžete také z několika typů roštů, které jsou velmi kvalitně zpracované.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů

Na otázku, kde koupit postelové rošty, můžete získat tisíce odpovědí. Vyplatí se ale zvolit prověřeného prodejce, který vám může nabídnout trochu víc, než ostatní. Například poprodejní servis, prodloužená možnost vrácení, montáž zdarma a podobně. Zde jsou nejčastější místa, kde si rošty kupujeme a jejich krátká charakteristika.

IKEA

Nabídka levnějších i dražších roštů, z nichž některé už mohou být zabudované do postele. K dostání jsou rošty různých rozměrů, zejména ale lamelové a laťkové.

Jysk

Výběr od tohoto prodejce není nikterak obsáhlý. Zaměřuje se zejména na levnější rošty, a to lamelové nebo laťkové. Nabídka luxusnějších modelů je velmi omezená.

Möbelix

To Möbelix toho nabízí podstatně více, a to v různých cenových relacích. Najdete zde rošty polohovací i pevné, lamelové a laťkové. Talířový rošt byste hledali marně – koneckonců jedná se o produkt, který je pro ty nejnáročnější zákazníky.

Sconto

V tomto případě narazíte taktéž na laťkové a lamelové rošty, ale také na omezené množství talířových roštů. Jako samotnou kategorii nabízí tento prodejce polohovací rošty (právě zde najdete talířové rošty), což mohou ocenit právě ti, kteří mají o takové rošty zájem. Za nejlevnější rošt můžete zaplatit kolem jednoho tisíce korun, za ty nejdražší i více než deset tisíc korun.

Heureka

Toužíte-li po co největší nabídce s velmi podrobným filtrem, který vám zároveň umožní srovnat ceny nejrůznějších prodejců, zavítejte právě na Heureku. Zde se nachází všechny typy postelových roštů napříč všemi cenovými kategoriemi. Nevýhodou je, že srovnání provádíte pouze online, ale v rámci velmi obsáhlé nabídky. Výhodou jsou taktéž nezávislé uživatelské recenze.

Cenové relace roštů

Jak už jsme uvedli, nejlevnější rošty můžete nakoupit kolem jednoho tisíce korun, kdežto ty nejdražší pak klidně i více, než deset tisíc korun. Pokud jste mladý, zdravý člověk bez jakýchkoli problémů se zády, nemusíte investovat desetitisíce.

To, kolik se rozhodnete investovat do jisté míry bude záviset na tom, kolik času v posteli strávíte. Osoba, která je vzhledem ke svým zdravotním podmínkám upoutána na lůžko, by si měla dopřát co nejlepší možnou kvalitu. V jakých cenových kategoriích můžete nakupovat?

  • Do 1 000 Kč – Ano, nakupovat můžete i v této cenové kategorii. Nečekejte ale žádné zázraky. Nakoupíte laťové rošty, které zřejmě nebudou mít pevný rám. Vyrobeny budou z těch nejlevnějších materiálů a zpracování nebude nic moc. Počítejte s nosností kolem 100 kg. Vzhledem k nižší hmotnosti se tyto rošty hodí zejména do dětských postelí.
  • Od 1 000 do 4 000 Kč – Nyní už můžete najít poměrně slušný výběr laťových roštů, stejně tak poměrně kvalitní lamelové rošty. Už nyní narazíte na polohovací modely. V rámci této cenové kategorie nakoupí naprostá většina zákazníků. Klasikou je 28 lamel.
  • Od 4 000 do 7 000 Kč – Tyto rošty jsou určeny pro náročnější zákazníky, například pro sportovce nebo ty, kteří trpí bolestmi zad. Můžete počítat s nosností 120 až 160 kg. Výrobní materiály jsou velice kvalitní, stejně tak zpracování. Odolnost a pevnost je samozřejmostí. V této cenové relaci už narazíte na elektrické polohování.
  • Nad 7 000 Kč – Zde už narazíte na všechno, co si od takového roštu můžete přát. Teprve v těchto relacích obvykle začínají segmentové rošty. Modely v této cenové kategorii jsou vesměs polohovací a nabízí špičkové vybavení a anatomické přizpůsobení se tělu. Ty nejdražší rošty stojí klidně i více než 100 000 Kč. Jen tak na ně ale nenarazíte.

Nejčastější otázky při výběru roštu

Zvolit rošt nebo pevnou desku?

Zatímco rošty se mohou pochlubit tím, že nabízí prodyšnost a tím minimalizují riziko vzniku plísně, pevné desky tuto vlastnost nemají. Navíc nejsou ani pružné a vůbec se nepřizpůsobí svému tělu. V případě, že byste stejným způsobem šetřili na matraci, by pro vás spaní nemuselo být vůbec pohodlné.

Pro koho jsou určeny segmentové rošty?

Koupit si je může samozřejmě každý, kdo touží po tom nejkvalitnějším možném spánku. Spojit je můžete s jakýmkoli typem matrace. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena těchto roštů je velmi vysoká, pořizují si je lidé, kteří kvalitní spánek vyloženě potřebují (sportovci, lidé se zdravotním omezením apod.).

Jakou matraci můžu použít na polohovací rošt?

Pokud toužíte po vlastnictví polohovací postele, pak svému výběru musíte podřídit jak samotný rošt, tak také matraci. Matrace musí být výrobcem určena k polohování, což se dozvíte z návodu od výrobce. Nehodí se matrace s pevnými jádry či pružinové matrace. Naopak se hodí měkké pěnové a latexové matrace.

5/5 - (10 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo