Obsah testu
Srovnání těch nejlepších chytrých hodinek Apple Watch. Dále také poradíme, jak a podle čeho vybrat chytré hodinky přesně pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších dámských i pánských chytrých hodinek
Recenze chytrých hodinek
Recenze Apple Watch Series 8 45mm
Chytré hodinky Apple Watch Series 8 45mm jsou nejnovějším přírůstkem v rodině chytrých hodinek od značky Apple. Vybaveny jsou displejem o velikosti 1,9“ a kapacita vnitřního úložiště činí 32 GB. Hodinkám samozřejmě nechybí klasická výbava, jako je NFC s podporou Apple Pay, jsou vybaveny možností příjmu satelitního signálu, nechybí gyroskop, akcelerometr, snímač tepové frekvence a další senzory.
Hodinky mají vestavěný mikrofon a zabudovaný reproduktor a hovory je možno uskutečnit skrz spárovaný iPhone. Aktuálně představují to nejvýkonnější, co si můžete od Applu pořídit. Zaujmou samozřejmě na první pohled designem, můžete si zakoupit velké množství barevných variant a kombinovat různé vyměnitelné řemínky. Dokonale zapadnou do ekosystému Applu. Tomuto modelu nechybí také Always-on display, na velmi dobré úrovni je haptická odezva. Samotné ovládání otočnou korunkou je bezkonkurenční a velmi precizní. Hlavní nevýhodou je stále výdrž baterie, což je ovšem daň za nabízené funkce.
- Design a možnosti jeho přizpůsobení
- Měření EKG, okysličení krve a teploty
- Precizní ovládání
- Vydrž baterie
Recenze Apple Watch SE (2022) 44mm
Hodinky Apple Watch SE (2022) 44mm jsou 2. generací odlehčeného SE modelu, který nabídne drtivou většinu funkcí top modelů, avšak za mnohem příznivější peníze. Dokonce nabízejí stejně výkonný čip jako Apple Watch 8. Budete muset oželet Always-on display, měření EKG, teploty nebo okysličení krve. O něco menší je samotný displej, který má 1,78“. Jinak však v praxi při běžném užívání rozdíl oproti vyšší řadě hodinek od Applu v zásadě nepoznáte. Uživatelská zkušenost je stále stejná, ovládání je precizní.
Chytré hodinky si můžete pořídit v několika barevných variantách, i když nabídka barev je oproti top produktu omezená, stále je poměrně široká. Vydrž baterie je na Apple Watch standardní, možná i o něco delší než u vyšších modelů. Můžete se dostat v průměru na den a půl. Tento produkt je určen všem, kteří hledají Apple Watch za rozumnou cenu. Také se jedná o zajímavý produkt pro každého, kdo ještě neměl Apple Watch a chtěl by si vyzkoušet, zda mu bude zařízení vyhovovat.
- Poměr cena/výkon
- Ideální vstupní model
- Oproti top verzím funkčně zásadně neošizené
- Absence Always-on displeje a některých novějších funkcí
Recenze Apple Watch Ultra 49 mm
Sportovní hodinky Apple Watch Ultra 49 mm představují model, který je v rámci hodinek Apple Watch tak trochu unikátní. Přináší zvýšenou odolnost, takže se můžete například potápět až do hloubky 40 metrů nebo provozovat vodní sporty. Jakožto součást nabídky top modelů přebírá všechny funkce z nejvyššího modelu Apple Watch Series a přidává specialitky jako propracovaný kompas, baterku pro cesty v noci, kdy chcete být vidět, a také třeba funkci sirény pro případy nouze. Jedná se o model, který je určen zejména pro milovníky extrémních aktivit nebo adrenalinových sportů.
Zatímco běžné Apple Watch Series jsou určeny primárně pro nošení po městě, běžnou fyzickou aktivitu venku nebo ve fitku, s Apple Watch Ultra jste vybaveni také na dobrodružství v přírodě. Apple Watch Ultra to demonstrují také zvýšenou výdrží baterie, která je běžně 36 hodin, v režimu úspory však může být až 60 hodin. OLED displej má 2“ a je velmi jasný a dobře čitelný. Nevýhodou těchto hodinek je hlavně robustnější tělo a větší hmotnost, což nemusí vyhovovat hlavně ženám. Cena je také poměrně vysoká.
- Nadstandardní odolnost a výdrž
- Vhodné i pro potápění nebo extrémní sporty
- Jasnější displej až 2 000 nitů
- Větší rozměry
Recenze Apple Watch Series 8 Cellular 45mm
Smartwatch Apple Watch Series 8 Cellular 45mm jsou nejnovějším modelem s voláním, který vám umožní také hovory prostřednictvím mobilní sítě bez nutnosti využití telefonu. Pro fungování hodinek je samozřejmě potřeba nadále vlastnit iPhone, tak jak to plyne z politiky firmy Apple, ale telefon jako takový už není potřeba pro vyřizování hovorů nebo posílání SMS. Kromě toho je tento top model totožný s verzí bez přídomku „Cellular“, nabízí nejmodernější senzory a umožňuje vám například změřit EKG, teplotu nebo okysličení krve.
Jestliže si pořídíte tyto Apple Watch, získáte nejpokročilejší verzi, nechybí zde velký 1,9“ displej s možností Always-on zobrazení. Interní paměť má 32 GB, hodinky jsou vybaveny NFC s podporou Apple Pay a nabízí velké množství senzorů, jako je gyroskop, akcelerometr, barometr, krokoměr nebo výškoměr. Samozřejmě jsou vybaveny GPS a dalšími satelitními systémy. Ovládání je velmi příjemné prostřednictvím klasické korunky, je také velmi přesné a rychlé. Máte na výběr z velkého množství barev a řemínků.
- Možnost telefonovat a posílat SMS bez spojení s telefonem
- Měření EKG, okysličení krve a teploty
- Design a možnosti jeho přizpůsobení
- Výdrž baterie
Recenze Apple Watch Series 7 45mm
Chytré hodinky Apple Watch Series 7 45mm jsou modelový rok 2021, a tedy jedná se o starší model, který však dokáže nabídnout výhodnou cenu ve srovnání s nejnovější řadou Apple Watch Series 8. Cena Apple Watch Series 7 je už velmi blízko odlehčenému modelu SE, přitom se však jedná stále o top řadu, která je pouze o generaci starší. Výhodou tak například je, že zde najdete funkce jako je 1,9“ Always-on displej a některé další drobnosti, které „low-cost“ modelu SE chybí.
Kapacita vnitřního úložiště je 32 GB. Hodinky podporují samozřejmě veškeré známé funkce ekosystému Apple, jako je například Apple Pay. Pro svou činnost vyžadují spárování s iPhonem, tato verze bez přídomku „Cellular“ také vyžaduje iPhone pro telefonování nebo posílání zpráv. Hodinky tradičně nabízejí velké množství senzorů a také širokou nabídku aplikací, které jsou zpravidla velmi povedené. Určitě oceníte také možnost zvolit si odpovídající barevné provedení a vybrat si z velkého množství řemínků.
- Výhodnější cena starší generace
- Starší top model bez některých ústupků modelu SE
- Design a možnosti přizpůsobení
- Výdrž baterie
Recenze Apple Watch Series 6 44mm
Chytré hodinky Apple Watch Series 6 44mm jsou model 2020, a tedy starší generace oproti aktuálnímu modelu. Ve své době ale šlo o top o model, který nabídnul to nejlepší, co tehdy značka Apple v hodinkách měla. Z tohoto modelu z hlediska vnější konstrukce vychází v podstatě také aktuální model SE 2. generace, takže zde také najdeme 1,78“ displej. Oproti modelu SE však nabízí Always-on funkci, ale zase je zde už starší hardware, zejména pak máme na mysli použitý čip.
Jinak se jedná o standardní hodinky Apple Watch se všemi funkcemi, které nabízí většina ostatních modelů. Můžete se spolehnout na velké množství senzorů, které nabízejí také poměrně přesné měření. Samozřejmostí je platba hodinkami přes Apple Pay. Hodinky jsou vybaveny GPS a ostatními satelitními funkcemi. Pokud budete chtít telefonovat nebo posílat SMS, tato verze to umožňuje pouze ve spojení s telefonem. Hodinky mohou být stále zajímavým vstupní modelem, ale jen pokud se vám podaří sehnat je za výrazně nižší cenu.
- Zejména za výhodnou cenu stále zajímavá volba
- Starší top model bez některých ústupků modelu SE
- Množství příslušenství
- Již starší HW, a tedy s kratší podporou
Nejprodávanější chytré hodinky Apple 2025
Chytré hodinky se staly nedílnou součástí mnoha fitness aktivit, které mají místo v životě každého, kdo vyznává zdravý životní styl. Fungují jako doplněk i motivátor. Náš test se zaměřil na nejoblíbenější chytré hodinky na trhu, což jsou dlouhodobě Apple Watch. Jak vybrat ty správné, s tím vám pomůže náš průvodce výběrem.
Před samotnou volbou některého z modelů Apple Watch byste si měli odpovědět na několik základních otázek, které vás případně mohu přivést i na volbu zcela jiného produktu od jiného výrobce. Hodně totiž záleží na individuálních požadavcích každého z nás, preferenci platformy, očekávání konkrétních funkcí apod.
Proto se zeptejte sami sebe:
- Jaké bude vaše primární využití chytrých hodinek – určitě popřemýšlejte nad využitím hodinek, zda je chcete primárně jako sportovní hodinky, nebo hledáte také hodinky, které zastanou jakousi prodlouženou ruku vašeho mobilu. Apple Watch jsou obecně hybridem těchto dvou řešení, dokáží vám nabídnout obojí. Na druhou stranu, pokud hledáte specializované sportovní hodinky, nemusí vám jejich funkce dostačovat. V Apple ekosystému však zase vždy dokonale spolupracuji s iPhonem.
- S čím mají být chytré hodinky kompatibilní – hodně záleží při výběru vhodných chytrých hodinek na tom, jakou využíváte mobilní platformu. To znamená, zda máte Android nebo iOS. Pokud máte telefon s Androidem, Apple Watch vůbec nemůžete používat, protože pro jejich aktivaci je potřeba spárování s iPhone. Apple Watch jsou zkrátka určeny pouze pro majitele iPhonů, pokud máte telefon s Androidem, musíte si vybrat jiné chytré hodinky.
- Jakou požadujete výdrž baterie – pro mnoho lidí je důležitá výdrž baterie, aby nemuseli hodinky nabíjet každý den. Na to můžete u Apple Watch zapomenout, protože jsou obecně navrženy jako jednodenní zařízení. To znamená, že je ráno sundáte z nabíječky a večer je zase na nabíječku odložíte. Pokud budete využívat extrémně třeba funkce GPS, můžete Apple Watch vybít i mnohem rychleji než během jednoho dne. Je to daň za to, že Apple Watch nabízejí obrovské množství funkcí, nejsou jen jednoduchý sporttester, ale aktivně spolupracují s vaším iPhonem a nabídnou vám funkce pro komplexní organizaci vašeho času a vše co potřebujete pro svůj digitální život nejen při sportu.
- Jaké funkce by měly vaše hodinky mít – plynule se dostáváme k funkční výbavě. Ta je u Apple Watch opravdu velká. Jak jsme již zmínili, nezastávají v pouze funkci sportovních hodinek, ale také na nich můžete vyřizovat velkou část vaší každodenní agendy ve spolupráci s mobilem, můžete sledovat sociální sítě, dostávat notifikace o různých činnostech, reagovat na různé akce. Apple Watch vám umožní do značné míry ponechat iPhone v kapse a vyřídit mnoho na hodinkách. Také sportovní funkce jsou u Apple Watch propracované, na druhou stranu specializované sportovní hodinky mohou mnohdy nabídnout více. Dobře se také rozhodněte, zda vyžadujete od hodinek samostatnou činnost v mobilní síti, v takovém případě budete potřebovat Apple Watch s přídomkem „Cellular“ a zároveň být v síti podporovaného operátora.
- Kolik jste ochotni za hodinky zaplatit – určitě je důležité zvážit také cenu, protože Apple Watch dlouhodobě nepatří k nejlevnějším chytrým hodinkám. Jejich cena se však může značně lišit podle toho, jakou variantu zvolíte. Základní GPS varianta s hliníkovým pouzdrem lze pořídit lehce nad 10 tisíc korun, v závislosti na konkrétní verzi. Odlehčené modely SE jsou levnější. Můžete ale také zaplatit přes 20 tisíc korun, pokud si zvolíte Cellular verzi a třeba ocelové pouzdro nebo model Ultra.
V rámci našeho průvodce výběrem podrobněji odpovíme na výše zmíněné otázky, stejně tak se budeme věnovat dalším důležitým aspektům výběru chytrých hodinek. Zaměříme se samozřejmě primárně na Apple Watch, které jsou předmětem našeho testu.
O značce Apple
Protože značku Apple dnes každý zná, představíme si ji velmi stručně. Jedná se o americkou společnost sídlící v kalifornském Cupertinu, která byla založena v roce 1976. Hlavními postavami firmy byli v počátcích vizionář Steve Jobs a jeho kamarád inženýr Steve Wozniak. Apple je jedním z pionýrů v někdejším slavném Silicon Valley, kde se odehrávalo to nejdůležitější dění kolem vznikající éry mikropočítačů, kdy už tehdy bylo chytrým hlavám jasné, že se jedná o budoucnost následujících desetiletí.
Původní název společnosti byl Apple Computer Inc. a firma začala svou cestu právě výrobou osobních počítačů. Vývoj došel v roce 1984 až k prvnímu modelu Macintosh (název dle odrůdy jablka), zkráceně Mac, což je značka, kterou Apple používá pro své počítače dodnes.
Apple ve své počáteční éře, definované především osobními počítači, zažil lepší i horší období. Když se Applu zrovna nedařilo, hlavní ikona společnosti, CEO Steve Jobs, byl pro svou výstřední osobnost a nekonvenční způsoby vedení nakonec ze své firmy dokonce vyhozen.
Bez vizionáře Steva Jobse však Apple neprosperoval, firma se odklonila od svých původních myšlenek a tehdejší vedení to dopracovalo téměř ke krachu. Jobs se do firmy vrátil v roce 1997 a pomalu ji dostal zase do zisku. Hlavním produktem tehdy byly stále počítače Mac než v roce 2001 přišel legendární přehrávač iPod a obchod iTunes.
Dosud největší komerční úspěch v historii přinesl firmě ale až v roce 2007 iPhone, první dotykový telefon uzpůsobený pro pohodlné ovládání prsty. Tehdy také firma zkrátila svůj název na nynější Apple Inc. V roce 2010 byl představen tablet iPad, který byl původně vyvíjen dříve než samotný iPhone.
V roce 2011 zemřel Steve Jobs po vážné nemoci a do vedení firmy se dostal Tim Cook. Rok 2015 potom přinesl první nový a dosud poslední významný produkt pod novým vedením, a to jsou právě hodinky Apple Watch. Ty se rychle staly nejoblíbenějšími chytrými hodinkami na trhu. Apple nadále pokračuje ve vývoji všech svých produktů a celého ekosystému, který zahrnuje počítače, mobily a tablety, hodinky a další zařízení či služby. Firma dnes patří k jedněm z nejbohatších technologických společností.
Nabídka chytrých hodinek od Apple
Hodinky Apple Watch jsou aktuálně na trhu ve více variantách. Značka nabízí svou tradiční top řadu, což jsou aktuálně Apple Watch Series 8, je zde také odlehčená levnější varianta SE a v nedávné době přibyl také odolný top model Ultra. Celkově nabídka obsahuje tyto modely:
- Apple Watch Ultra
- Apple Watch Series
- Apple Watch SE
- Apple Watch Nike
Nyní si jednotlivé verze trochu popíšeme, aby vám byly zřejmé rozdíly mezi modelovými řadami. Nabídka v podstatě pokrývá potřeby různých zákazníků, kteří si tak mohou lépe vybrat své Apple Watch podle svých požadavků.
Apple Watch Ultra
Nejnovější přírůstek do rodiny modelů Apple Watch je odolná verze Ultra. Top model má robustnější a větší pouzdro z prémiového titanu, je určen pro milovníky adrenalinu a outdoorových aktivit. Nabízí se pouze ve variantě pouzdra 49 mm a existuje jen jako verze Cellular, tedy s možností využívat mobilní data.
Příznačnou charakteristikou tohoto modelu je také vyšší výdrž baterie, která je standardně asi 36 hodin a v úsporném režimu zvládne až 60 hodin. Nabízí také některé extra funkce oproti běžnému modelu, jako je například siréna, je zde baterka nebo propracovaný kompas.
Apple Watch Series
Top model pro „městské“ využití, aktuálně ve verzi Apple Watch Series 8. Hodinky pro každodenní nošení, pro běžné sporty, jako je běh, plavání či fitness aktivity v posilovně apod. Mají vcelku subtilní pouzdro, buď levnější hliníkové nebo dražší ocelové. K dispozici jsou dnes velikosti pouzdra 41 a 45 mm vhodné pro dámskou nebo pánskou ruku. V prodeji jsou varianty bez mobilních dat i dražší verze Cellular.
Oproti modelu Ultra je tento model příjemnější na ruku, protože není zkrátka tak velký. Dvě velikosti pouzdra umožňují ideální přizpůsobení i pro drobnější dámské ruce. K dispozici je mnoho barevných provedení pouzdra a stejně tak velké množství řemínků, kterými vždy můžete doladit váš styl ke svému sportovnímu i formálnímu outfitu.
Apple Watch SE
Tento model se přidal do nabídky relativně nedávno, jedná se o odlehčenou verzi top modelu za lepší cenu. Model SE postrádá některé nejnovější funkce, jako je třeba Always-on displej. Využívá starší pouzdro, které vychází z Apple Watch Series 6 a proto má také mírně menší displej. Velikosti pouzdra jsou 40 nebo 44 mm. K dispozici je ve verzi bez dat i v Cellular verzi.
Ačkoliv se jedná o odlehčenou levnější verzi Apple Watch, při uvedení tento model vždy nabídne nejnovější hardware a nabízí tak stejnou rychlost jako top modely. Pokud bychom to zjednodušili, jedná se tak v zásadě o starší pouzdro, které je osazeno nejnovějším hardwarem.
Pozor ale na to, že model SE nemusí Apple aktualizovat každý rok, jako je tomu u top modelů, a tak při koupi je potřeba sledovat rok uvedení. Aktuální model je 2. generace z roku 2022 a výkonem tak odpovídá Apple Watch Series 8, které byly uvedeny ve stejném roce.
Apple Watch Nike
V podstatě se jedná o verzi klasických Apple Watch Series nebo Apple Watch SE, které mají v balení speciální sportovní řemínky v designu značky Nike a jsou zaměřeny na aplikaci Nike Run Club pro běžce. Také mají hodinky rozšířenou nabídku ciferníků ve stylu značky Nike.
Řemínky Nike si ale můžete pořídit také samostatně k libovolným Apple Watch Series nebo Apple Watch SE. Rovněž si lze na libovolné Apple Watch nainstalovat Nike ciferníky, takže si můžete „Nike verzi“ vyrobit kdykoliv z i běžných Apple Watch.
Specifika hodinek značky Apple
Pokud se rozhodnete pořídit si hodinky Apple Watch, musíte mít na paměti některá specifika. Značka Apple je hodně známá tím, že si zakládá na svém ekosystému a maximální integraci jednotlivých zařízení. Ačkoliv se to může z určitého pohledu jevit jako omezení, na druhou stranu je to také důvod, proč produkty Apple spolu tak dobře fungují.
V prvé řadě je zde poměrně zásadní vlastnost, že hodinky Apple Watch dodnes nelze aktivovat bez iPhonu. Ačkoliv samotné hodinky dokáží do určité míry fungovat samostatně, jejich zprovoznění bez spárování s iPhonem není možné. Uživatelé Android telefonů tak mají smůlu a musí se poohlédnout po jiných chytrých hodinkách.
Pokud se rozhodujete o hodinkách Apple Watch, doporučujeme dobře zvážit, zda zvolíte levnější verzi pouze s GPS modulem, nebo zda zvolíte verzi „Cellular“ s GPS i mobilními daty. Varianta bez mobilních dat je totiž velmi závislá na iPhonu a například telefonovat nebo posílat SMS je možné pouze v dosahu iPhonu, což vylučuje řešit tyto věci např. při sportovních aktivitách, kdy nemáte iPhone s sebou. Stejně tak je potom problém například poslech hudby přes streamovací služby, pokud se nejedná o hudbu nahranou přímo v hodinkách apod.
Pokud nechcete dělat kompromisy ve využitelnosti a pořídíte si tedy variantu „Cellular“ s mobilními daty, myslete na to, že musíte mít také operátora, který podporuje Apple Watch. Vzhledem k tomu, že naši operátoři jsou na našem „specifickém trhu“ tradičně zpomalení, poměrně dlouhou dobu zde vůbec nebylo možno Apple Watch s mobilními daty využívat.
Jako první to po mnoha letech umožnil až operátor T-Mobile, teprve koncem roku 2022 se přidal také operátor O2, což je poněkud komický vývoj, pokud si uvědomíme, že hodinky Apple Watch jsou tady už řadu let. A ani dnes tedy Apple Watch stále nepodporují všichni operátoři na českém trhu. Pozor tedy na to.
Důležité parametry
Na následujících řádcích se blíže zaměříme na jednotlivé parametry chytrých hodinek, přičemž se s ohledem na náš test zaměříme právě na hodinky značky Apple. Popíšeme si, co je důležité zohlednit při výběru a jaký to pro vás může mít význam.
Operační systém
Hodinky Apple Watch jsou vybaveny operačním systémem watchOS z dílny Applu, který umožňuje instalaci aplikací z obchodu. V rámci této platformy jsou k dispozici jak aplikace Applu, tak aplikace třetích stran. Ekosystém Applu má v tomto případě výhodu, že aplikace jsou poměrně propracované a jelikož Apple Watch jsou nejoblíbenější chytré hodinky, výrobci aplikací si dávají záležet na jejich kvalitě.
Konkurenční chytré hodinky využívají jiné platformy. Jedná se o operační systém Wear OS (dříve Andoid Wear), ale také třeba Tizen for Wearables od Samsungu nebo Garmin OS, FitBit OS a další. Žádné z těchto platforem však nenabídnou takovou integraci s iPhonem, některé mohou být částečně omezené na konkrétní mobilní telefony, jako je platforma Samsungu.
Čip a výkon
Při výběru chytrých hodinek Apple Watch pravděpodobně nebudete příliš zkoumat použitý čip, protože to u těchto zařízení v zásadě nemá větší smysl. Hodinky Applu jsou vyladěny pro optimální chod na svém hardwaru, takže se nemusíte těmito specifikacemi příliš zatěžovat. Také Apple je často na hardwarové specifikace spíše skoupý a například tradičně oficiálně neuveřejňuje kapacitu operační paměti u řady svých zařízení a hodinky nejsou výjimkou.
Můžeme však uvést, že v rámci Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra a Apple Watch SE (modelový rok 2022) je zde použitý čip Apple S8 s 64bitovým dvoujádrovým procesorem. Písmenem „S“ označuje Apple své čipy, které si navrhuje přímo pro své hodinky.
Pokud se rozhodnete si pořídit některý ze starších modelů Apple Watch, musíte počítat s tím, že zde také bude starší čip, například S7 nebo S6. Jediné omezení je, že starší modely samozřejmě nemusí mít z dlouhodobého horizontu již tak dlouhou podporu do budoucna, pokud jde o nejnovější watchOS. Také u starších zařízení je však podpora do budoucna stále velmi dlouhá a na špici oproti jiným výrobcům.
Kromě hlavního čipu, který zajišťuje výpočetní výkon hodinek, jsou hodinky vybaveny také dalšími specifickými čipy Apple. Je to například čip W3, který obsluhuje bezdrátové technologie, třeba komunikaci s AirPods, dále je to čip U1 zajišťující ultraširokopásmový bezdrát.
Velikost úložiště
Hodinky Apple Watch jsou vybaveny určitým vnitřním úložištěm. Toto úložiště se u nejnovějších modelů pohybuje na kapacitě 32 GB. Starší modely samozřejmě mohou mít menší úložiště. Vnitřní úložiště slouží jak pro samotný operační systém, který je však velikostně velmi úsporný, tak pro vaše aplikace a případně třeba také pro multimédia, která si budete chtít uložit do hodinek.
Obecně platí, že kapacita úložiště 32 GB je pro dnešní použití zcela dostatečná, protože samozřejmě aplikace pro hodinky nejsou tak náročné na prostor, jako například aplikace do mobilního telefonu. Stejně tak v hodinkách zpravidla neskladujete fotografie nebo videa. Velikost úložiště je pro daný model Apple Watch vždy jednotná a není možno si ji vybrat.
Velikost displeje a pouzdra
Apple tradičně u svých Apple Watch nabízel vždy dvě velikosti pouzdra, a tedy také potažmo displeje. Aktuálně jsou to velikosti 1,69“ pro pouzdro 41“ a 1,9“ pro pouzdro 45“ u Apple Watch Series 7 nebo 8. U starších modelů Apple Watch Series 6 a níže bylo pouzdro 40 a 44“, a také displej byl o něco menší, což dnes převzal model SE. Výjimku tvoří Apple Watch Ultra, které mají pouze jednu velikost pouzdra a displeje. Přehledně si to můžeme shrnout takto:
Produkt | Velikost |
---|---|
Apple Watch Series 7 a 8 | 1,69“ (41“ pouzdro), 1,9“ (45“ pouzdro) |
Apple Watch SE a Series 6 a starší | 1,57“ (40“ pouzdro), 1,78“ (44“ pouzdro) |
Apple Watch Ultra | 2“ v pouzdru 49“ |
Ačkoliv hodinky Apple Watch jsou v libovolných velikostech považovány za unisex, menší pouzdra 41“ nebo 40“ jsou typicky označovány jako dámské modely, které lépe vyhoví drobnějším ženským zápěstím a jsou to tedy ideální dámské chytré hodinky. Vždy však záleží samozřejmě na osobních preferencích.
V tomto ohledu mohou být pro dámy poněkud problematické Apple Watch Ultra, které se nabízejí pouze s pouzdrem 49“ a hodinky samotné jsou navíc ještě docela mohutné, takže to nemusí být pro nošení na ruce každému příjemné.
Displej je u všech Apple Watch hranatý (se zaoblenými rohy), což je dobré pro efektivní využití zobrazovací plochy. Na druhou stranu někdo může považovat toto řešení jako méně elegantní a na trhu jsou také chytré hodinky s kulatým displejem, které Apple ale nenabízí.
Typ displeje
Většina chytrých hodinek na trhu využívá různou formu OLED displejů, ale jsou i výjimky. Apple však sází právě na OLED technologii, přičemž displeje se mohou v rámci jednotlivých modelových řad mírně lišit:
Produkt | Displej |
---|---|
Apple Watch Series 6 a novější, Apple Watch Ultra | Always-on LTPO OLED Retina displej |
Apple Watch SE a Series 5 a starší | LTPO OLED Retina displej |
Z výše uvedeného vyplývá, že Always-on displej začal používat Apple od Apple Watch Series 6 a mají jej samozřejmě také nové Apple Watch Ultra. Pouze Apple Watch SE vám funkci Always-on nenabídnou, a to ani ve své 2. generaci (model 2022).
Zkratka „LTPO“ znamená „Low-temperature polycrystalline oxide“ a představuje technologii OLED displeje vyvinutou firmou Apple, která kombinuje technologie LTPS a IGZO. Všechny displeje využívají vysoké rozlišení, které Apple označuje „Retina“.
Displeje Apple Watch se mohou lišit také maximálním jasem. V tomto ohledu vyčnívají Apple Watch Ultra, které mají maximální jas 2000 nitů, ostatní modely, ať už Apple Watch Series nebo Apple Watch SE, nabízejí 1000 nitů.
Výdrž baterie
Pokud byste hledali nějaký kámen úrazu hodinek Apple Watch, tak vydrž baterie bude jedním z parametrů, na který si bude stěžovat nejvíce uživatelů. Apple Watch jsou obecně navrženy jako jednodenní zařízení, kdy se počítá s tím, že je večer odložíte na nabíječku a ráno si je zase můžete vzít na ruku. To samozřejmě trochu nabourává použitelnost lidem, kteří by si chtěli sledovat i svůj spánek. Někdy zkrátka musíte Apple Watch na nabíječku ale odložit a bohužel je to poměrně často.
Výdrž baterie je daní za množství funkcí, protože hodinky nejsou určeny pouze pro sledování vašich sportovních výkonů, ale zkrátka neustále komunikují s iPhonem a slouží vám jako prodloužená ruka mobilu. Trochu lépe jsou na tom rozměrnější Apple Watch Ultra, které nabídnou až 36 hodin, v úsporném režimu pak dokonce 60 hodin.
Standardní Apple Watch Series 8 zvládnou v běžném režimu pouze 18 hodin a v režimu nízké spotřeby pak případně 36 hodin, takže rozdíl je celkem znatelný. Vydrž může jít bohužel ještě radikálně dolů, pokud začnete intenzivněji využívat například funkce GPS, kdy můžete hodinky vybít klidně za několik málo hodin. Funkce GPS je ale energeticky náročná a radikálně samozřejmě zvýší spotřebu každého zařízení.
Nabíjení
Z pohledu nabíjení vyvinul Apple pro své hodinky speciální nabíječku, v podstatě jde o magnetický rychlonabíjecí USB-C kabel, který jednoduše přicvaknete k hodinkám. Doba nabíjení se liší podle toho, jaký model hodinek Apple Watch máte:
Produkt | Doba nabíjení |
---|---|
Apple Watch Series 8 | 45 minut na 80 %, 75 minut na 100 % |
Apple Watch SE | 1,5 hodiny na 80 %, 2,5 hodiny na 100 % |
Apple Watch Ultra | 1 hodina na 80 %, 1,5 hodiny na 100 % |
Uvedené časy nabíjení odpovídají použití originálního nabíjecího magnetického kabelu, a to v kombinaci s USB-C napájecím adaptérem od Applu s výkonem 20 W. Tady je vhodné podotknout, že napájecí adaptér není součástí balení hodinek a pokud už doma nějaký nemáte, musíte si jej dokoupit. Zároveň pokud nepoužijete adaptér přímo od Applu, může se stát, že se doba nabíjení bude lišit.
Kromě nabíjení magnetickým kabelem od Applu jsou na trhu také různé nabíječky třetích stran, které vám umožní uchytit hodinky třeba do speciálního stojánku. Máte tedy možnost si nabíjení hodinek přizpůsobit, pokud vás osloví jiné řešení.
Ovládání
Produkty Applu mají standardně propracované ovládání, což je vidět také u chytrých hodinek Apple Watch. Ty kombinují dotykový displej a ovládání gesty společně s precizním ovládáním prostřednictvím otočné korunky na straně pouzdra.
Apple tradičně myslí také na osoby s postižením a ovládání si lze případně přizpůsobit, abyste s ním neměli potíže. Velmi použitelné je také diktování v češtině, takže zaznamenávání textu je vcelku hračka a chybovost je nízká.
Odolnost a vodotěsnost
S odolností, a tím spíše pak s odolností proti vodě, je to vždy velmi ošemetné. Výrobce na poškození vodou neposkytuje záruku, zároveň upozorňuje, že voděodolnost hodinek se může v čase zhoršit. U jednotlivých modelů je to s odolností takto:
- Apple Watch Series (8) a Apple Watch SE – disponují odolností proti prachu dle specifikace IPX6 a odolností proti vodě do 50 metrů dle normy ISO 22810. Odolnost proti vodě zde znamená, že jsou vhodné k plavání u hladiny v bazénu nebo v moři, nikoliv ale k potápění s přístroji nebo třeba pro jízdu na vodních lyžích a všude kde hrozí nápor velkého proudu vody.
- Apple Watch Ultra – nabízejí rozšířenou odolnost. Stejně jako běžné modely disponují IPX6 proti prachu, voděodolnost dle normy ISO 22810 pak je do 100 metrů. To také znamená, že jsou vhodné pro použití při rekreačním přístrojovém potápění do hloubky 40 metrů a při vysokorychlostních vodních sportech. Testovány byly dle normy MIL‑STD 810H pro tyto specifikace: nadmořská výška, vysoká teplota, nízká teplota, teplotní šok, ponoření, zmrazení s rozmrazením, náraz a vibrace.
Používání Apple Watch ve vodě je tedy vždy zejména otázkou, nakolik se o hodinky bojíte. Jsou uživatelé, kterým bez problémů fungují a přežily už ledacos, stejně tak jsou ale uživatelé, kterým hodinky po čase vystavování působení vody přestaly fungovat. Apple upozorňuje na některé aspekty údržby při používání ve vodě, kde patří zejména proces zbavení reproduktoru vody třeba po plavání a doporučujeme tomu věnovat pozornost.
Design, materiály a hmotnost
Subjektivní záležitostí je vzhled hodinek, proto jej necháme na posouzení každému z vás. Můžeme však popsat design a materiály. Design pouzdra je hranatý, stejně jako tvar displeje. Apple používá u pouzdra Apple Watch různé materiály, v minulosti to byla třeba i keramika, ale cena byla příliš vysoká. Dnes Apple využívá tyto materiály:
Produkt | Materiál |
---|---|
Apple Watch Series a Apple Watch SE | Hliníková slitina |
Apple Watch Series | Nerezová ocel |
Apple Watch Ultra | Titan |
Z výše uvedeného plyne, že Apple Watch Series si můžete pořídit buď s levnějším hliníkovým pouzdrem nebo v dražším provedení z nerezové oceli. Apple Watch SE se prodávají pouze s hliníkovým pouzdrem. Titan je v aktuální nabídce vyhrazen modelu Apple Watch Ultra.
Použitý materiál pouzdra má vliv na vzhled, odolnost pouzdra i na jeho hmotnost. Hliníkové slitiny jsou levné a lehké, ale náchylnější na poškození, poškrábání a případně různé vrypy způsobené nárazy. Luxusnější vzhled a dostatečnou odolnost už nabízí nerezová ocel, která se běžně používá také u klasických hodinek, ale zase je těžší. Extrémní verze potom nabídne provedení z titanu, který je exkluzivní, odolný a zároveň lehčí než ocel.
Kromě materiálu samotného pouzdra jsou zde také vyměnitelné řemínky Apple Watch z různých materiálů. Mohou být od jednoduchých sportovních silikonových, přes látkové až po luxusní ocelové řemínky ve stylu milánský tah a podobně.
Funkce chytrých hodinek
Chytré hodinky na trhu nabízejí různé funkce. Řadu těchto funkcí nabízí také Apple Watch. Pojďme se podívat na přehled některých obvyklých funkcí a jejich možnost využití třeba právě na hodinkách Apple Watch:
- Propojení s telefonem – můžete částečně ovládat telefon přes hodinky, aniž byste jej museli vytáhnout z kapsy. Apple Watch lze propojit pouze s iPhonem.
- Notifikace – Apple Watch vám umožní přijímat notifikace z různých aplikací i z iPhonu.
- SIM karta – hodinky Apple Watch nemají slot na SIM kartu, ale umožní využít eSIM.
- Provádění plateb – hodinky Apple Watch využívají službu Apple Pay.
- Fotoaparát – některé hodinky mohou být vybaveny fotoaparátem, ale Apple Watch k nim nepatří.
- Připojení k internetu – Apple Watch Cellular umí využít mobilní data bez nutnosti mít v dosahu iPhone.
- Zaznamenávání pohybu – standardní funkce většiny chytrých hodinek. Umí také typicky rozlišit, zda jde například o chůzi nebo plavání apod.
- Počítání kalorií – na základě vašich pohybových aktivit vám umí hodinky spočítat spálené kalorie.
- Měření tepové frekvence – sledování základní životní funkce při sportu. Přehled o tepovce vám umožní přizpůsobit také váš trénink.
- Měření tlaku – u nových modelů chytrých hodinek se často objevuje také možnost změřit krevní tlak.
- Měření okysličení krve – stále populárnější funkcí je měření saturace kyslíkem.
- ANT+ – bezdrátový komunikační protokol, který umí uspořit energii.
- Teploměr – nové modely chytrých hodinek umí měřit také tělesnou teplotu, třeba Apple Watch Ultra nebo Series 8.
- GPS modul – základní funkce většiny chytrých hodinek, všechny modely Apple Watch jsou vybaveny GPS modulem.
- Světelný senzor – obvykle automaticky upravuje jas displeje podle okolního osvětlení.
- Always-on – displej umí neustále ukazovat ciferník, i když hodinky nepoužíváte. Tuto funkci nenabízí Apple Watch SE nebo Apple Watch Series 5 a starší.
- Kvalita spánku – monitorování kvality spánku a jednotlivých fázích spánkového cyklu je běžnou funkcí Apple Watch.
- Přehrávání hudby – využít můžete přehrávání hudby z lokálního úložiště, z iPhonu nebo streamovací služby.
- G-senzor – chytré hodinky využívají množství senzorů, akcelerometr je jedním z nich a pomáhá sledovat vaši pohybovou aktivitu.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Alza
Největší český e-shop má také širokou nabídku Apple Watch a příslušenství ve formě řemínků a mnoho dalšího. Pořídíte zde Apple Watch Cellular nebo GPS verzi, stejně tak Apple Watch Nike a všechny ostatní verze. Obchod nabízí i další sportovní hodinky.
Datart
Oblíbený prodejce elektroniky má své kamenné prodejny i e-shop. Nabídne vám dámské chytré hodinky i pánské chytré hodinky různých výrobců. Apple Watch pořídíte v aktuálních i starších verzích ve slevě. Můžete si koupit řemínek Apple Watch i další příslušenství.
Heureka
Jestliže vás zajímá srovnání jednotlivých chytrých hodinek, případně porovnání různých modelů Apple Watch, můžete využít srovnávač zboží. Hodí se vám také pokud budete hledat ten pravý řemínek Apple Watch. Můžete si přečíst recenze uživatelů a porovnat ceny.
Cenové relace chytrých hodinek Apple
Hodinky Apple Watch nikdy nepatřily k nejlevnějším. Jednak je to dáno značkou Apple, která tradičně levná není, ale také použitím prémiových materiálů. Na druhou stranu si můžete Apple Watch pořídit i pod hranicí deseti tisíc, pokud vám stačí třeba hliníkové pouzdro a základní model. Ceny si můžeme definovat takto:
- Do 10 000 Kč – pod touto cenovou hladinou si můžete pořídit buď starší top modely Apple Watch Series se základním hliníkovým pouzdrem a GPS nebo také odlehčený model Apple Watch SE s GPS, který je k dispozici pouze v hliníkovém pouzdře. V obou případech se může jednat o zajímavé vstupní modely v ekosystému Applu.
- Od 10 000 do 20 000 Kč – v této cenové relaci už lze pořídit nejnovější Apple Watch Series, a to se základním hliníkovým pouzdrem. Směrem k horní hranici cenového intervalu pořídíte za tuto cenu už také verzi Cellular.
- 20 000 Kč a více – pokud si chcete dopřát to nejlepší, budete muset překonat magickou hranici 20 tisíc, kde pořídíte aktuální top model Apple Watch Series v ocelovém pouzdře v Cellular verzi nebo Apple Watch Ultra, které mají pouzdro titanové.
Nejčastější otázky při výběru chytrých hodinek Apple
Pokud chcete chytré hodinky a vlastníte iPhone, případně další zařízení od Applu a jste zvyklí používat tento ekosystém, je pořízení Apple Watch logickou volbou. Nabídnou vám nejen sledování vašich tělesných aktivit, ale také prodlouženou ruku mobilu. Budete moci vyřizovat mnoho věcí přímo z hodinek bez nutnosti brát do ruky telefon.
Tento extrémní model s robustnějším pouzdrem je nejnovější přírůstek do rodiny Apple Watch. Hodí se každému, kdo využije vyšší odolnost třeba pro potápění či extrémní sporty, delší výdrž nebo extra outdoorové funkce. Pokud naopak chcete hodinky spíše městského stylu, běháte či chodíte do fitka a nepotřebujete tak extra odolnost, může vám více sedět elegantnější a subtilnější provedení klasických Apple Watch Series. V obou případech jde o top modely, liší se spíše jejich určení a nejsou proto nutně přímými konkurenty při výběru.
Libovolné řemínky z nabídky Applu. Můžete si tak libovolně přizpůsobit styl. Na trhu jsou k dispozici také kompatibilní řemínky výrobců třetích stran, které jsou nepoměrně levnější než řemínky originální, ale musíte potom počítat také s případnou horší kvalitou zpracování nebo materiálu.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.