Helma na kolo patří k důležitým bezpečnostním prvkům. Nosit by ji měly nejenom děti, ale také dospělí, protože v případě pádu dokáže zabránit fatálnímu zranění na hlavě. Přinášíme vám srovnání těch nejlepších helem pro děti i dospělé.
TEST: Nejlepší pánské helmy
TEST: Nejlepší dámské helmy
TEST: Nejlepší dětské helmy
Nejprodávanější cyklistické helmy 2025
Helma na kolo patří k důležitým bezpečnostním prvkům. Nosit by ji měly nejenom děti, ale také dospělí, protože v případě pádu dokáže zabránit fatálnímu zranění na hlavě. A je prokázáno, že když děti padají z kola, z velké většiny případů padají právě na hlavu. V České republice musí nosit helmu všechny děti a teenageři do 18 let. Od tohoto věku je nošení helmy doporučováno ale také dospělým, a to na všech terénech. I dospělí totiž mohou spadnout z kola a nepěkně se zranit.
Jak vybrat helmu na kolo?
Jízda na kole je jedním z nejoblíbenějších sportů vůbec. Vždyť už každé dítě má své vlastní kolo. Povinným vybavení pro děti je cyklistická helma. Také dospělí ale rozhodně neprohloupí, když si přilbu na kolo pořídí – z hlediska bezpečnostního nebo také proto, aby byly děti ochotné svou helmu nosit. Pokud se stane zranění na kole, právě úrazy hlavy patří k těm nejzávažnějším. To je důvod, proč bychom její nošení rozhodně neměli zlehčovat. Na jaké základní otázky si zodpovědět před samotným výběrem helmy?
- Typ – na trhu existuje několik typů helem na kolo. Zvolit je můžete podle toho, jakému druhu cyklistiky dáváte přednost. Jinou helmu si pořídíte na silniční cyklistiku a jinou na adrenalinové sjezdy horských cest. Je dobré vědět, kde se na kole chcete pohybovat, abyste si vybrali helmu odpovídající vašim požadavkům.
- Velikost – není pravdou, že cyklistická helma má jednu velikost. Největší rozdíl je mezi dětskou helmou a helmou pro dospělé, rozdíly jsou ale také mezi dámskými a pánskými helmami. Helma musí na hlavě dobře sedět, aby byla co nejbezpečnější. Velikost lze do určité míry ovlivnit regulačním kolečkem nebo elastickým páskem.
- Komfort – ačkoli hlavním parametrem při výběru cyklo helmy by měla být bezpečnost, také komfort hraje svou roli, zejména holdujete-li delším trasám. Z tohoto hlediska je důležité sledovat také hmotnost, protože příliš velká helma nebude moc pohodlná a může způsobit bolesti hlavy a krku. Důležité jsou ale i jiné parametry, jako je odvětrávání, zapínání atd.
- Materiál – to, z čeho je helma vyrobena, bude velmi důležité z hlediska bezpečnosti. Zaměřte se na použití kvalitních materiálů, protože jedině tak může helma splnit svůj účel na 100 %.
- Design – ať už se jedná o dámskou přilbu na kolo, pánskou nebo dětskou, do určité míry nás bude zajímat také to, jak vypadá. Když si něco kupujeme, musí se nám to zkrátka také líbit.
- Doplňky – helma může mít také určité doplňky, které ji udělají zajímavější. Může mít například magnetické zapínání, které je pohodlnější, nebo je možné ji propojit s chytrým telefonem a spoustu dalších užitečných funkcí.
- Cena – levnější helmy mohou být vyrobeny z levnějších materiálů, což ale znamená riziko nižší bezpečnosti.
Typy helem
Základním parametrem, jak vybrat helmu na kolo, by měla být samozřejmě bezpečnost. Ta je do jisté míry zajištěna také typem helem. Typ helmy budete vybírat zejména na základě toho, na jaký druh cyklistiky budete helmu používat. Ať už je to ale pro jakýkoli účel, vždy je zapotřebí vybrat kvalitní přilbu. Jaké známe typy helem?
MTB helmy
MTB je zkratka pocházející z anglických slov „moutain bike“. Tuto helmu tedy můžete použít nejenom na silnici, ale také v náročnějším terénu. Tyto helmy se mohou pochlubit nižší hmotností a efektivním odvětráváním. Jejich konstrukce je ale robustnější, takže se příliš nehodí na rychlostní jízdu. Helmy na kolo MTB mají také přední štítek, takže budete chráněni před odletujícími kamínky i sluncem. Některé MTB helmy jsou prodloužené v oblasti týlu hlavy.
BMX helmy
Tyto helmy mají kulatý tvar, pro který získaly přezdívku „kokosky“. Jejich nevýhodou je neefektivní odvětrávání, které muselo ustoupit tvaru helmy. Na druhou stranu je ale možné tuto přilbu použít nejenom na cyklistiku, ale také na bruslení či skateboarding. Velkou výhodou je také vyšší odolnost vůči nárazům. Vzhledem k tomu, že se tyto helmy používají při různých tricích, kde pády hrozí ve zvýšené míře, je to velmi důležitá vlastnost přilby. Hmotnost těchto přileb je o něco vyšší.
Silniční helmy
Silniční helmu využijete jako doplněk silničních a krosových kol. Ve srovnání s ostatními typy helem mají nejnižší hmotnost a nejlepší odvětrání. Levnější modely této cyklistické přilby jsou dostupné také v supermarketech. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších typů. Můžete jet celé hodiny bez toho, že by vám helma překážela svou vysokou hmotností. Tyto helmy ale nemají štítek proti slunci, takže je vhodné pořídit k nim sluneční brýle.
Městské a turistické helmy
Pokud se na kole pohybujete zejména městem nebo na upravených cestách, a to na kratší vzdálenosti (třeba cesta do práce), můžete si vybrat městskou nebo turistickou helmu. Jsou podobné silničním helmám, ale jsou jednodušší. O to krásnější však mají design. Do této kategorie mohou spadat také retro helmy, které si pořizují zejména cyklisté, kteří mají retro kolo. Jejich systém odvětrávání je ale slabý, takže ačkoli mohou vypadat dobře na pohled, vaše vlasy pod nimi mohou dostat zabrat.
Downhill/Freeride helmy
Tuto helmu někdy najdete pod označením integrální helma na kolo a při zběžném pohledu bychom je mohli zaměnit za helmu na motocykl. Jsou určeny na sjíždění prudkých kopců v náročném terénu, proto je jejich hlavním zaměřením bezpečnost. Ty nejkvalitnější přilby mohou procházet testem bezpečnosti, o čemž pak svědčí přiložený certifikát. Kromě ochrany hlavy jsou zde chráněny také další části obličeje. Takže downhill helma na kolo může být doplněna chráničem brady a zubů nebo i dlouhým kšiltem. Bohužel se to odráží na vyšší hmotnosti helem (mají robustní konstrukci) a také jejich horšímu odvětrávání. Některé helmy mají navíc plexisklo na přední straně. Na nic jiného než sjezd je ale pravděpodobně nepoužijete.
Aerodynamické přilby
Tato cyklistická přilba se používá při závodech na čas. Vidět ji můžete například na hlavách triatlonistů. Jsou to modely pro sportovce, které mají za úkol dopomoci svému uživateli k co nejrychlejšímu času jízdy. Tento typ můžete najít také v rekreační verzi.
Důležité parametry helem na kolo
Je důležité, aby přilba měla různé bezpečnostní prvky a byla vyrobena z kvalitních materiálů. Aby však byla maximálně bezpečná je třeba, aby také dobře seděla. To oceníte také z hlediska pohodlného nošení helmy. Pokud budete muset helmu neustále upravovat, pravděpodobně si jízdy příliš neužijete. Špičkové helmy by měly mít krásný design, dostatečnou kvalitu a splňovat také měřítka komfortu. Při jejich výběru mohou do určité míry pomoci také nezávislé recenze uživatelů. Často se ale spoléháme zejména sami na sebe, protože co sedí jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Na jaké parametry bychom si při jejich výběru měli dát pozor?
Velikost
Helma by měla mít správnou velikost, aby splnila svůj účel na 100 %. Neměla by nikde tlačit ani být volná a posunovat se. Ať už vybíráte dětskou helmu nebo helmu pro dospělého, principi jsou stejné. Změřte obvod hlavy a přidejte 1 cm (někdy je třeba pod helmou nosit také tenkou čepici. Každá přilba má přiloženou tabulku velikostí, podle které se snadno zorientujete. Cyklistické helmy se obvykle vyrábí ve dvou až třech velikostech (není ale výjimkou, že je najdete od velikosti S až po velikost XL). Jejich dokonalé přiléhání můžete doladit regulačním kolečkem.
Tipy pro výběr velikosti:
- Nevybírejte podle označení velikosti dle písmen S až XL, protože jednotliví výrobci mohou své výrobky značit odlišně. Pokud vám tedy v minulosti seděla helma M, od jiného výrobce byste mohli potřebovat jinou velikost.
- Obvod hlavy se měří zhruba dva až tři cm nad obočím a ušima. Dbejte na to, aby metr byl v jedné rovině.
- K měření obvodu hlavy použijte ideálně krejčovský metr. Pokud jej nemáte, poslouží i provázek.
- Pro děti nepořizujte větší helmu. Dítě potřebuje správně sedící helmu již nyní, ne v budoucnu!
- Některé pojišťovny mohou určitou částku z helmy vyplatit zpět po doložení zaplacení. Zkontrolujte si, zda nemůžete určitou částku získat také od své pojišťovny!
- Obvyklé rozdělení velikostí je S (50 až 54 cm), M (54 až 58 cm) a L (58 až 62 cm).
- Velikost helmy můžete zkontrolovat při pohledu do zrcadla. Upravte helmu tak, aby byla přibližně ve vodorovné pozici. Vepředu by měla sahat doprostřed čela, pod podbradní řemínek byste měli strčit maximálně dva prsty. Zkuste hýbat hlavou – doprava, doleva, dopředu, dozadu, naklonit hlavu na stranu apod. helma by měla sedět a ani se nehnout.
- Pokud jste nenašli správnou velikost vámi vybraného modelu, zkuste jinou přilbu, nejlépe od jiného výrobce.
Konstrukce a materiál
Kromě velikosti byste se ale měli zajímat také o to, z čeho je helma vyrobena. Právě to je totiž tím nejdůležitějším z hlediska bezpečnosti. V první řadě je třeba odlišit různé technologie zpracování, na nichž pak závisí, jak moc je helma schopná pohltit náraz:
- In-mold – polystyrenová pěna je vstřikována do tvrdé plastové skořepiny. Tento polystyren může mít různou hustotu, což se odráží na bezpečnosti helmy a současně také na její hmotnosti.
- Double in-mold – materiál výplně se do skořepiny vpravuje současné z horní i spodní vrstvy, což má za následek ještě větší míru bezpečnosti. Helma je schopna ochránit zadní i boční část hlavy.
- MIPS – mezi dvěma vrstvami skořepiny se vkládá kluzná vložka, která dokáže eliminovat rotační síly vzniklé nárazem (při nárazu pod úhlem hrozí pootočení mozku vůči lebce).
- Lepení – jedná se o nejméně kvalitní technologii. Ta vzniká jednoduše tak, že výplň je do skořepiny vlepen. Schopnost pohltit náraz není u této technologie tak efektivní, jako v předchozích případech.
Zatímco skořepina se vyrábí z velké většiny z plastu, výplň už může být vyrobena z několika různých materiálů. Tento materiál má za úkol pohltit náraz. Nejčastěji se používá právě polystyren. Dále ale může být použita pletenina hliníku (někdy v kombinaci s polystyrenem), karbon nebo kevlar. Karbon má tu výhodu, že je lehký, a tudíž nezvyšuje hmotnost helmy. Moderním materiálem, který vévodí všem ostatním, je koroyd. Považuje se za nejbezpečnější, protože dokáže pohlcovat nárazy velmi efektivně. Lepší ochranu poskytuje to, že koroyd tvoří do šestiúhelníkového průřezu svařené polymerové trubičky.
Bezpečnost a certifikace
Každá helma, která se prodává na trhu, by měla projít určitým testováním. Obecně lze říci, že pokud je přilba ohodnocena určitým certifikátem, měla by být schopna splnit svůj účel. Kupovat helmu za dobrou cenu, která ale není osvědčena příslušnými certifikáty, se bohužel nevyplácí.
Hmotnost
Nízkou hmotnost helmy oceníte zejména v případě, že rádi vyrážíte na delší trasy. Obvykle ale platí, že čím je helma lehčí, tím je také vyšší její cena. Je to z důvodu použití kvalitnějších materiálů. Na běžné výlety je vhodné zvolit helmy do 300 g. Nejkvalitnější helmy váží i pod 200 g (měly by mít ale kevlarovou nebo karbonovou výztuž, jinak by váha byla na úkor kvality). Kratší vzdálenosti, nebo pokud v helmě netrávíte příliš mnoho času, mohou vážit i více. Pokud si kupujete speciální helmy, jako je například BMX, downhill nebo enduro, je třeba počítat s vyšší hmotností.
Zapínání
V první řadě je třeba, aby zapínání bylo možné nastavit vašim potřebám. Obvykle se jedná o otočný (regulační) kroužek nebo řemínek. Pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože to způsobuje značné nepohodlí. U dražších helem si můžete řemínky kolem uší přizpůsobit svým potřebám. Zde jsou dva hlavní způsoby, kterými se helma pod bradou upevňuje:
- Většina helem k zapínání používá zacvakávací přezku. Ta by měla být dostatečně odolná, aby zvládla několikateré zapnutí i vypnutí a případně i náraz. Současně byste měli být schopni ji rozepnout jednou rukou.
- Magnetické zapínání najdete zejména u dražších modelů. Nemusíte se bát, že by se helma samovolně rozepnula. Používají se neohmové magnety s mechanickým zámkem. Toto zapínání oceníte také u dětských přileb – nehrozí přiskřípnutí kůže.
Počet větracích otvorů
Pokud by helma neměla větrací otvory, snadno bychom se pod ní zapotili. I když by se to samozřejmě odrazilo také na kvalitě našeho účesu a na pohodlí helmy, nejdůležitějším aspektem je zase zdraví. Zapařená hlava může způsobit mnohé potíže, včetně nevolnosti, přehřátí apod. helmy jsou obvykle konstruovány tak, aby jimi vzduch „protékal“. To znamená, že přední stranou je vzduch nasáván, rozváděn okolo hlavy a ohřátý vzduch se vypouští zadní stranou. V letním parnu se zapotíte i tak, ale větrací otvory mají zvýšit komfort užívání cyklistické helmy.
Platí, že čím více otvorů helma má, tím bude pohodlnější. Kromě samotného počtu otvorů je ale důležitá také jejich konstrukce – tj. jak dobře budou větrat. Samotný větší počet otvorů nemusí vždycky znamenat, že odvětrávání bude efektivnější. Dětská a dívčí helma na kolo disponuje obvykle pěti až deseti otvory, existují ale speciální typy helem, které mohou mít až 24 otvorů. Také POC helmy na kolo mají mnoho otvorů. Nejnižší počet otvorů mají BMX helmy, nejvyšší pak MTB a silniční helmy. Až 16 otvorů obsahují KTM helmy. Velký počet otvorů ale může být na úkor bezpečnosti, takže příliš mnoho otvorů může být někdy na škodu.
Design
I když se přimlouváme za to, aby design nebyl tím nejdůležitějším faktorem při výběru, musíme uznat, že na vzhledu skutečně záleží. Naštěstí je trh s helmami na kolo tak rozšířený, že je velice pravděpodobné, že splníte jak požadavky na bezpečnost a pohodlí, tak také požadavky na design. Myslete ale také na to, že tmavé barvy více pohlcují záření, takže v nich může být větší horko. Na druhou stranu jsou univerzální a hodí se pro obě pohlaví a jakékoli kolo a oblečení. Ideální je vybírat helmu světlejší barvy, která méně pohlcuje teplo a navíc je také lépe viditelná. Řada cyklistů se snaží o to, aby sjednotili design kola, helmy, oblečení i cyklistických rukavic.
Polstrování
Polstrování je důležité pro pohodlí vaší helmy. Pokud je vyjímatelné, můžete si je přizpůsobit svým potřebám a posunout je na místa, kde potřebujete. Navíc se budou snadno čistit. Příliš mnoho polstrování ale může být kontraproduktivní, protože bude zhoršovat odvětrávání. Zvolte proto takový model, který má odnímatelné polstrování a není ho mnoho. Kvalitní helmy mohou obsahovat polstrování z antibakteriálního materiálu X-static. Toto řešení obsahuje ionty stříbra, které ničí bakterie a zamezují zápachu.
Určení
Kromě již zmíněných kategorií můžeme helmu rozdělit také z hlediska toho, komu ji kupujeme na:
- Dětské helmy – mají menší velikost a zajímavý, veselý design (klidně i s pohádkovými postavičkami). Vybírejte je už pro nejmenší: dostupná je dětská helma na odrážedlo, která je pro děti povinná, jestliže vyrazíte do silničního provozu!
- Dámské helmy – mají design, který zaujme zejména ženy. Jejich velikost je o něco menší, než u pánských helem. Některé z nich mají speciální otvor na culík.
- Pánské helmy – obvykle nejsou tolik barevné, jako předchozí dvě kategorie. Vyrábí se v největších velikostech.
- Unisex – do této kategorie spadá také několik pánských helem. Mohou je používat obě pohlaví, protože jejich design není nijak přehnaně zdobený, spíše jednoduchý.
Příslušenství k helmám
Některé příslušenství dostanete již v rámci zakoupené helmy, jiné si budete muset dokoupit. Odvíjí se to od jednotlivých výrobců a také od ceny helmy. Ta by rozhodně neměla být rozhodující. Pokud ale už máte vybranou helmu z hlediska předchozích důležitějších parametrů, pak se můžete zaměřit také na to, jaké příslušenství se k ní hodí. Někteří výrobci se snaží zaujmout potenciální kupce právě na příslušenství helmy. Zde je to nejčastější vybavení, které si můžete k helmě pořídit:
- Kšilt – toto příslušenství je často součástí samotné helmy, nedá se odejmout. Ochrání proti slunci, kamínkům, větvičkám a různým nečistotám, které vás mohou při jízdě na kole potkat (například hmyz).
- Blikající světlo – obvykle se nachází na zadní straně helmy. Jeho hlavním úkolem je zviditelnit jezdce na veřejných komunikacích. Cyklisté by ji měli zapínat zejména při zhoršené viditelnosti, jako je déšť, šero nebo rovnou noc. Barva blikačky je obvykle červená a patří mezi bezpečnostní prvky. I když můžete mít blikačku na zadní straně kola, přece jen je hlava výš a tudíž viditelnější. Proto zajišťuje blikačka na tomto místě ještě mnohem větší bezpečí. Ne všechny helmy mají blikačku přímo zabudovanou, mohou mít pouze místo pro její vložení. Blikačku byste si pak museli samostatně dokoupit. U dětské helmy by měla být samozřejmostí.
- Brýle – sluneční brýle jsou důležitou součástí jízdy na kole, zejména v létě. Nebývají součástí helmy, je nutno si je dokoupit. Některé helmy ale mohou mít speciální plexisklo, které do určité míry chrání také před UV zářením.
- Vyjímatelné polstrování – je výhodné, když se dá polstrování vyjmout. Lépe se pak čistí. Navíc se při jízdě můžete zapotit. Pak stačí vyjmout polstrování a nechat je vysušit, než budete pokračovat v cestě. Mezitím si můžete dál lehké občerstvení. Doma pak polstrování vyperete.
- Antibakteriální výstelka – i ta je vyjímatelná a hodí se zejména pro alergiky. Vyrobena je tak, aby odolávala běžným alergenům. I ji lze prát v pračce.
- Reflexní prvky – zviditelní cyklistu na velké vzdálenosti, a to i za zhoršených viditelnostních podmínek. Jedná se o bezpečnostní prvek, který by měl být součástí zejména dětských helem. Ne všechny helmy jej však mají. Někteří výrobci jej však umí do celkového designu natolik dobře zakomponovat, že vypadají přitažlivě na pohled. Mohou mít podobu pásky nebo různých jiných tvarů.
- Světlo na helmu – v případě, že někdy pojedete za tmy, oceníte také možnost světla na helmě. Některé helmy mají světlo součástí výbavy, jiné mají prostor pro jeho umístění. Oproti světlu, které lze umístit na kole, je výhodou, že kam se podíváte, tam si posvítíte. Světlo se na helmy obvykle umísťuje tak, že se pásky světla protáhnout větracími otvory.
- Držák na kameru – zejména milovníci adrenalinových sportů si rádi své cesty natáčí. Ať už mezi ně patříte nebo ne, můžete si svou cestu zaznamenat. Některé helmy mají speciální prostor, který poslouží jako držák na kameru. Tu si pak musíte samostatně dokoupit.
- Čelenka – slouží jako ochrana před stékáním potu do obličeje.
- Cyklistický šátek, kukla nebo čepice – využijete ji zejména v případě chladnějšího počasí. Svým tvarem skvěle zapadají pod helmu, aniž by na některých místech tlačily. Vyrobeny jsou z termomateriálů, proto mají velmi dobré tepelné vlastnosti a jsou zároveň tenké. Čepice pokrývá horní část hlavy, šátek zahřeje také tváře a krk. Kukla pak zahřeje hlavu i velkou část obličeje.
- Síťka proti hmyzu – chráněny jsou jí především otvory pro odvětrávání. Jejich hlavním úkolem je zamezit hmyzu aby se dostal dovnitř vaší helmy. Bodavý hmyz v oblasti hlavy by mohl být při jízdě velmi nebezpečný.
- Smart helmy – speciální kategorii tvoří smart helmy, které lze prostřednictvím bluetooth připojit k mobilnímu telefonu. Za jízdy tak můžete vzít telefonní hovor, protože helmy mají také zabudovaný mikrofon. Nebo můžete poslouchat oblíbenou hudbu. Chytré helmy jsou navíc vybaveny senzorem otřesů, který pozná, když je cyklista v bezvědomí. V takovém případě vyšle signál na zvolený kontakt. Ten pak získá GPS souřadnice, kde se cyklista nachází.
Tipy na závěr
Pro koho je helma povinná?
Už i děti na odrážedle, které svým vzhledem připomíná kolo (na němž lze vyvinout větší rychlost) jsou povinny nosit ochrannou helmu. Také děti, které jedou s vámi na cyklosedačce nebo cyklovozíku, jsou povinny mít helmu. Zranění hlavy patří mezi nejzávažnější poranění – a na kole je to jedno z nejčastějších zranění. Proto je dobré nosit helmu v jakémkoli věku. Helma na elektrokolo je také velmi doporučována.
Proč helmu používat?
Helmu bychom měli používat zejména z bezpečnostních důvodů. Úrazy na hlavě totiž mohou patřit ke smrtelným zraněním. Ze statistik policie ale vyplývá, že většina cyklistů (pod i nad 18 let) si helmu nasadí pouze tehdy, když jede na delší trasu. Nicméně i na kratších vzdálenostech nás může postihnout nehoda. Takže nezáleží na tom, jak daleko jedeme, helmu bychom měli mít vždy. Důvody, proč bychom měli helmu používat, by měli rodiče vysvětlit svým dětem. Budou tak ochotnější helmu nosit. Je také dobré, když se děti na výběru helmy budou podílet.
Jak má sedět helma na kolo?
Aby helma skutečně plnila svou funkci na 100 % je třeba nejenom koupit správnou velikost, ale také helmu správně nasadit. Někteří lidé například jedou na kole, aniž by zapnuli řemínky pod bradou u helmy. V takovém případě je to podobné, jako by helmu ani neměli. Helmu bychom měli umístit do přibližně vodorovné pozice, přičemž její přední část by měla sahat asi do poloviny čela. Helma musí být dotažena tak, aby se na hlavě při pohybu nehýbala. Špatné seřízení délky řemínků (nebo jejich nezapnutí) může znamenat, že helma při pádu z hlavy spadne. A neochrání.
Jak dlouho helmu používat?
U dětí je to jasné – dítě z helmy vyroste, takže mu musíte pořídit helmu novou. Dospělí ale už nerostou, takže svou helmu mohou používat podstatně delší dobu. Jenomže materiál časem degraduje. Její výměna by měla být jednou za pět let. Pokud však helmu příliš nepoužíváte, uvádí se, že vydrží i dvojnásobek – tedy 10 let. Jestliže byla helma vystavena velkému nárazu, už bychom ji dále neměli používat, a to ani tehdy, nejeví-li známky poškození. Náraz totiž způsobuje degradaci, která nemusí být na první pohled patrná.
Nejznámější výrobci helem na kolo
Vzhledem k tomu, že na kvalitě výrobku v tomto případě mohou záviset lidské životy, vyplatí se investovat do osvědčených produktů. Na trhu existují výrobci, kteří jsou prověření tisíci uživatelů před vámi. Řídit se můžete nezávislými uživatelskými recenzemi. Obvykle narazíte na následující výrobce helem na kolo.
Helmy na kolo Endura
V nabídce můžete najít zejména helmy pro pány, ale také několik unisex kousků. Vybírat můžete z klasických helem určených do města i na extrémní cyklistiku. Připravte se na cenu nad 1 000 Kč. Spolehnout se můžete na dobrou kvalitu.
Helmy na kolo Uvex
Dětské, dámské, pánské, unisex, silniční, MTB, sportovní… nabídka helem je opravdu široká, takže si zcela jistě vyberete. Potěší vás také zajímavý design helem.
Helmy na kolo Scott
Jedná se o jednoho z nejoblíbenějších výrobců. Můžete se spolehnout na kvalitu a také na to, že nakoupíte helmy v každé cenové kategorii. Nabídka je tak široká, že si vybere každý.
Helmy na kolo Specialized
I nyní se jedná o oblíbeného výrobce. V cenové kategorii pod 1 000 Kč narazíte zejména na dětské helmy. Nakupovat zde mohou ale také milovníci adrenalinové cyklistiky, protože nejdražší modely stojí klidně i 13 000 Kč.
Helmy na kolo Fox Racing
Kromě certifikátu najdete na všech helmách také typické logo – hlavu lišky. Design těchto helem je velmi přitažlivý a spolehnout se můžete také na kvalitu.
Helmy na kolo Woom
Jedná se o výrobce dětských helem. Těšit se tak můžete na rozmanité barvy a veselé helmy. Za vynikající kvalitu helem si budete muset připlatit – obvykle stojí od 1 500 Kč výše.
Helmy na kolo Giro
V rozsáhlé nabídce tohoto výrobce se můžete ztratit. Na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že najdete to, co hledáte, ať už jste žena nebo muž.
Helmy na kolo Abus
Pestrobarevné dětské helmy, atraktivní dámské a přitažlivé pánské i unisex helmy jsou v nabídce tohoto výrobce. Najdete zde také helmy v jakékoli cenové relaci.
Helmy na kolo Alpina
Krásný design a dostupnost v každé cenové kategorii činí výrobce Alpina velmi oblíbeným. Na své si přijdou turističtí cyklisté i milovníci extrémních sjezdů.
Helmy na kolo Author
Výrobce zejména dětských helem, které jsou určeny ale pro ty malé cyklisty, kteří to s tímto sportem myslí opravdu vážně. Nejlevnější helmy koupíte už kolem 300 Kč, ty nejdražší pak do 2 000 Kč.
Helmy na kolo Bell
Výrobce Bell nabízí různé typy helem pro jakoukoli cyklistiku. Zaměřuje se zejména na unisex varianty. Vyberou si i náročnější cyklisté.
Helmy na kolo Cratoni
V nabídce jsou zejména dětské helmy, najdete ale i několik určených pro dospělé. Tento kvalitní výrobce nabízí helmy různých cenových kategorií.
Helmy na kolo Rockrider
Jedná se o velmi cenově dostupnou značku helem, která je k dispozici zejména v prodejnách Decathlon. Nabídka není příliš široká, nicméně pro základní cyklistiku postačí. Helmy jsou dostupné v různých barvách.
Helmy na kolo Force
V nabídce jsou helmy pod 3 000 Kč. Ty levnější mají základní design, který příliš nezaujme. U dražších modelů jde ale o velice atraktivní tvary.
Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů helem na kolo
Nejčastěji můžeme nakupovat u následujících prodejců helem:
Helmy na kolo Decathlon
I když nabídka není příliš široká, budete potěšeni příznivou cenou. Tento obchod je vhodný pro nadšené amatéry sportu. Náročnější cyklisti by ale nakupovali jinde.
Helmy na kolo Sportisimo
Nabídka helem je poměrně široká. Vyberou si děti i dospělí. K dostání je spousta známých značek. Při nákupu online máte k dispozici podrobný filtr.
Helmy na kolo Heureka
Srovnávač cen Heuréka nabízí velice širokou nabídku helem na kolo a ten nejpodrobnější filtr, jaký byste si mohli přát. Zaškrtnutím jednotlivých parametrů se ale může stát, že některé helmy z výběru vypadnou, ačkoli by se vám mohly líbit. Důvodem je to, že prostě nemají daný parametr zadaný v popisu.
V jakých cenových relacích se helmy prodávají?
Helmy můžeme pořídit od několika stovek až po tisíce korun. Rozdíl bude zejména v kvalitě použitého materiálu, dodatečných prvcích, příslušenství, ale také v pohodlí, které helma poskytuje. Je dobré opřít se o nabídku renomovaných výrobců. Helmy se prodávají v různých cenových relacích. Jaké vlastnosti můžete od nich očekávat?
- Do 1 000 Kč – v této cenové relaci se pohybují levnější helmy, které se hodí na běžnou cyklistiku (nikoli tedy na horské sjezdy). Zastoupeny jsou i helmy pro děti. Všechny helmy by měly podléhat certifikaci dle normy ČSN EN 1078. K dispozici je spousta designů, motivů i tvarů helem.
- Do 1 500 Kč – zde už najdete spolehlivé helmy, které budou mít nejčastěji polystyrenovou výplň. Mohou se lišit svým tvarem a dostupné budou také první modely vhodné i do náročnějších terénů. Narazit můžete i na zahraniční certifikaci bezpečnosti. Výroba byla provedena zejména technologií in-mold.
- Do 3 000 Kč – zde už můžete najít kvalitní helmy nejrůznějších typů. Jsou pohodlné k nošení, mají dostatek větracích otvorů a vhodné jsou i pro náročné terény. Mohou využívat jiné materiály výplně, než je polystyren a zajišťují efektivní odvětrávání a komfortní nošení.
- Nad 3 000 Kč – v této cenové kategorii nakupují zejména cyklisté, kteří se věnují adrenalinovému sjíždění nebo vysokorychlostnímu sportu. Najít můžete odlehčené materiály, kvalitní větrání a pokročilé technologie.
Nejčastější otázky při výběru helmy na kolo
Bude záviset na tom, jak často jezdíte na kole a jakému druhu cyklistiky se věnujete. Pokud trávíte svůj čas na cyklostezkách nebo méně náročném terénu, nemusíte do bezpečnosti investovat tolik, jako adrenalinoví cyklisté. Zaměřte se také na pohodlí dané helmy.
Hned několik faktorů. Je to jednak správně zvolená velikost helmy, která neklouže na hlavě při každém pohybu, ani nikde nedře. Dále to jsou odvětrávací otvory, které brání zapaření hlavy. Pozornost věnujte také hmotnosti helmy – nad 300 g mohou být helmy příliš těžké při delších trasách.
Při čištění se vyvarujte silným chemických čisticím přípravkům, které by helmu mohly poškodit. Vyjímatelné vložky je možné prát v pračce. Při znečištění obvykle stačí helmu omýt vodou. Dobře ji osušte.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.