Nejlepší zahradní nábytek pro rok 2021

Jaké typy posezení zahradní nábytek nabízí a s jakými materiály nešlápnete vedle? Přinášíme srovnání a výběr toho nejlepšího nábytku na zahradu, balkon nebo terasu.

TEST: Nejlepší zahradní sestavy 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Sestava VeGAS HAVANA set 6
TOP zahradní set
V-Garden VeGAS PATRICIA 4 Fieldmann RONY II
Sestava VeGAS HAVANA set 6 V-Garden VeGAS PATRICIA 4 Fieldmann RONY II
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: V-Garden V-Garden Fieldmann
Typ: kovová zahradní sestava kovová zahradní sestava kovová zahradní sestava
Materiál: hliník, umělý ratan hliník, ocel hliník, ocel
Počet nábytku: 1x stůl + 6x křeslo 1x stůl + 4x křeslo 1x stůl + 6x křeslo
Rozměry stolu (cm): 140x90x70 140x85x70 150x96x71
Rozměry křesla (cm): 74x58x99 55x74x96 55x71x91
Barva: béžová, hnědá černá, stříbrná černá
Umístění: zahrada, balkon zahrada, balkon zahrada, balkon
Hmotnost (kg): 50 40 50,34
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší ratanový nábytek 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fieldmann FDZN 6060-PR
TOP ratanový nábytek
Tempo Kondela FIDAN AxinTrading Sedací souprava
Fieldmann FDZN 6060-PR Tempo Kondela FIDAN AxinTrading Sedací souprava AXIN 1 umělý ratan
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fieldmann Tempo Kondela Axin trading
Typ: ratanový set ratanový set ratanový set
Materiál: ratan ratan, kov, sklo ratan, kov
Sestava: 1x sedací souprava + 1x stůl 1x sedací souprava + 1x stůl 1x pohovka, 2x křeslo, 1x stůl
Velikost zadní sedací soupravy (cm): 189x74x69 192x69x62 109x60x78
Velikost stolu (cm): 62x62x35 59x59x35 79x48x42
Barva: krémová, tmavě hnědá šedá, černá černá + béžová textilie
Hmotnost (kg): 22 65 100
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší zahradní židle/křesla 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fieldmann FDZN 5010
TOP zahradní křeslo
IWHOME Ratanová židle MADRID Rojaplast Křeslo XT1012C
Fieldmann FDZN 5010 IWHOME Ratanová židle MADRID Rojaplast Křeslo XT1012C
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fieldmann Iwhome Rojaplast
Typ: zahradní židle/křeslo zahradní židle/křeslo zahradní židle/křeslo
Materiál: kov + umělá textilie ratan kov a textil
Barva: černá antracitová černá kostra + béžovo-šedá textilie
Výška (cm): 91 95 95
Šířka (cm): 55 55 55
Hloubka sedáku (cm): 73 46 69
Nosnost (kg): 120 150 100
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší zahradní lavice 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název RojaPlast LAVICE
TOP zahradní lavice
Fieldmann FDZN 4006-T Fieldmann FDZN 4013-T
RojaPlast LAVICE Fieldmann FDZN 4006-T Fieldmann FDZN 4013-T
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Rojaplast Fieldmann Fieldmann
Typ: zahradní lavice zahradní lavice zahradní lavice
Materiál: borovice + kov akácie akácie
Barva: hnědá (borovice) hnědá hnědá
Výška (cm): 83 90 85
Šířka (cm): 122 150 122
Hloubka sedáku (cm): neuvedeno 61 57
Nosnost (kg): 270 neuvedeno neuvedeno
Hmotnost (kg): 10 neuvedeno neuvedeno
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější zahradní nábytek 2021

Poradíme vám

zpět nahoru ↑

Jak vybrat zahradní nábytek

Zahradní nábytek není příliš velkou, ale zároveň ani zanedbatelnou investicí. I proto je dobré od začátku vědět, co vlastně hledáte a jaké možnosti máte. Existuje velké množství různých typů venkovního nábytku, což může výběr poněkud ztížit. 

Jak vybrat zahradní sestavu

Kde a jak nábytek využít 

Primárním místem využití zahradního nábytku je samozřejmě zahrada, ale nemusí to tak být vždy. Své místo si najde i v zastřešených prostorách nebo třeba na balkoně.

Venkovní nábytek do zahrady

Pokud vybíráte nábytek vyloženě pro venkovní využití, bude vás zajímat především materiál. V nezastřešených prostorách je nábytek vystaven povětrnostním vlivům, proto je třeba vybírat co nejodolnější materiál. Záleží také na tom, zda jej chcete mít permanentně venku nebo zda jej budete pravidelně po použití ukládat pod střechu. 

Pro venkovní využití je nejlepší kovový či plastový nábytek s kvalitní povrchovou úpravou (i úprava chránící před UV zářením) nebo dřevěný masiv s odolným nátěrem (u dřeva je ale třeba počítat s tím, že o něj budete muset pravidelně pečovat v průběhu času. V posledních letech je oblíbený také umělý ratan, který je vůči venkovním vlivům odolnější. 

Zahradní nábytek vybírejte s ohledem na podklad. Pokud jej chcete postavit pouze na trávu, vhodnější budou židle a stoly s širšími nohami, které se nebudou zabodávat do zeminy. Jestliže máte k dispozici podklad ze zámkové dlažby, prken nebo podobného podkladu, tato otázka vás tížit nemusí. 

Nábytek na terasu a balkonový nábytek

Zahradní posezení nemusí být nutně jen venku. Oblíbeným trendem je balkonový nábytek nebo nábytek na terasu, který  je obdobou nábytku do obývacího pokoje. Můžete se tak setkat nejen s klasickými sety v podobě židlí a stolů, ale také se sedacími soupravami v podobě gaučů a křesílek, houpacích křesel, závěsných sedaček nebo houpacích sítí. 

Na terasy se obvykle využívají lehčí varianty nábytku, například ratanový nebo jeho obdoba v podobě umělého ratanu. I zde však platí, že je třeba přihlédnout k odolnosti materiálu v případě, že terasa není zastřešená a nábytek zde bude postaven permanentně. 

V případě balkonového nábytku se většinou jedná o menší sety – dvě židle a jeden stolek, oblíbené jsou také ale speciální dvousedačky. Ty mají podobu ratanových křesílek spojených uprostřed praktickým stolkem. 

Nábytek do zimní zahrady

Zahradní nábytek najde své využití i přímo v domě, například v zimních zahradách. Do takových prostor se běžný těžký nábytek příliš nehodí a proto zde mají své místo především ratanové sety se sedačkami a křesílky, oblíbená jsou také závěsná křesla nebo samostatně stojící houpací sítě. 

Hodí se sem i elegantní kovový nábytek a své místo zde má samozřejmě i dřevo. Tyto prostory lze v létě využít jako úkryt před horkem a sluncem, v zimě si naopak z vytápěných prostor užijete výhled na zasněženou zahradu. Výhodou je také to, že nábytek můžete sezónně využít venku i uvnitř. 

Co všechno se řadí do zahradního nábytku?

Zahradní stoly

Zahradní stoly jsou základním “stavebním kamenem” venkovního nábytku i nábytku na terasy a balkony. Při výběru záleží, zda jej chcete využít jako venkovní jídelní stůl například ke grilovačkám nebo na něm hrát deskové hry, či si jen dopřát kávu a položit na něj noviny. 

Velké i malé zahradní stolky lze pořídit samostatně i v setu, což bývá cenově výhodnější než pořizovat stůl a židle zvlášť. Ty v setu k sobě navíc vždy vzhledově ladí. Nejen u stolu platí, že je lepší vybírat skládací varianty. I velký stůl pak na zimu snadněji uložíte, což se hodí obzvláště v případě zahradních chatek, které neoplývají příliš velkými úložnými prostory. 

Židle

Zahradní židle mívají různou podobu, hodně záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Pro občasné využití se hodí spíše lehčí, skládací židle, které snadno přenesete zpět na místo skladování. Naopak těžší kovové židle a židle z masivu jsou vhodné jako standardní a neměnné vybavení zahrady, které má své místo a není určeno k častému přenášení. 

Pokud chcete využívat židle nejen jako čistě praktickou záležitost, ale také jako prostředek k relaxaci po dobrém obědě na zahradě, můžete zvolit polohovatelné varianty. Takové židle najdete prakticky u všech materiálových typů provedení.

Zahradní lavice

Častou variantou k velkým zahradním jídelním stolům jsou zahradní lavice. Ty se využívají namísto židlí a jejich výhodou je dostatek prostoru k sezení. Tam, kam se normálně vejdou třeba jen dvě židle vedle sebe, nabídne lavice 3 místa k sezení. 

Lavice mohou zároveň nabídnout i úložný prostor, ideální jsou například k uschování zahradního nádobí nebo náčiní ke grilování, které je třeba mít při ruce. 

Lavice s úložným prostorem, ale bývají spíše samostatně stojícím kouskem, není ale problém přidat k nim i stůl. Využívají se však také jako příjemné místo k posezení na takových místech na zahradě, odkud je hezký výhled nebo kam dlouho svítí slunce. 

Zahradní křesla

Zahradní křesílka jsou spíše než k účelům venkovní jídelny určeny k relaxaci a posezení. Jejich primární vlastností je proto především pohodlnost. Křesla mívají různou podobu, nejčastěji se však setkáte s ratanem nebo umělým ratanem. Součástí jsou měkké podsedáky a polštáře, které lze někdy koupit už v setu, ale někdy je třeba dokupovat zvlášť. 

Velkou roli zde hraje i vzhled. Je to podobné, jako když vybíráte sedací soupravu do obývacího pokoje. Budete chtít pohodlně sedět na hezky vypadajícím nábytku. Nevýhodou tohoto typu sezení je to, že křesílka obvykle nebývají skládací. Proto je třeba dobře promyslet, kde je budete skladovat v případě, že nebudou během zimní sezóny využívána.

Setkat se můžete také s dřevěnými křesly nebo kombinacemi materiálů v podobě dřeva, kovu a textilu. 

Zahradní pohovky

Zahradní pohovky se na terasách vyjímají opravdu skvěle, doslova lákají k odpočinku. Oblíbené jsou například menší dvousedačky, protože ne vždy je k dispozici velká terasa, na kterou se vejde celá sedací souprava pro větší počty lidí. 

V nabídce jsou ale i větší modely včetně rohových nebo ty největší ve tvaru U. Oblíbené jsou i designové kousky, mezi něž patří takzvané ostrůvky. Jedná se o kruhové pohovky, které jsou z části zastřešeny látkovým baldachýnem. Opět se nejčastěji setkáte se sedačkami z přírodního nebo umělého ratanu,  dispozici jsou také dřevěné konstrukce nebo méně častý kov. 

Zahradní lehátka

Zahradní lehátka jsou ideální volbou k bazénu, ale i jen tak do zahrady nebo na terasu. U lehátek je nejdůležitější možnost polohování, obvykle se polohuje vrchní část lehátka. Lehátka bývají tvořena z prodyšného materiálu, pohodlí zajistí područky a v letních měsících se hodí i stříška, která zajistí kdekoliv příjemný stín. 

Mezi nejjednodušší a nejlevnější varianty patří plastová či hliníková skládací lehátka, dražší modely bývají tvořeny z masivu. Tyto dřevěné varianty mívají polohovatelnou horní i spodní polovinu. 

Zahradní houpačky

K relaxaci slouží také oblíbené houpačky, které mohou mít plno podob. Klasikou je dvou až třímístná zahradní houpačka se stříškou a hliníkovou konstrukcí, která se dá využít kdekoliv a díky nízké hmotnosti je snadno přenositelná. S pevnější konstrukcí můžete počítat u dřevěných variant, které mohou být při dobré údržbě celoročně venku.

Oblíbená jsou také houpací a závěsná křesla nebo houpací sítě se samostatně stojící konstrukcí, které jsou využívány především na terasách. 

Dělení zahradního nábytku

Každý kousek zahradního nábytku má svůj účela vždy je třeba si rozmyslet, k čemu a kde jej chcete využít. Nábytek lze dělit podle několika základních kritérií. 

Podle uspořádání

Chcete si pořídit kompletní zahradní posezení nebo s jen vybrat pár jednotlivých kousků? Venkovní nábytek či nábytek na terasu není problém různě kombinovat. 

Zahradní sety

Nejoblíbenější variantou jsou zahradní sety. Ať už zvolíte jídelní set, jednoduché posezení nebo větší relaxační set s pohovkou na terasu, budete mít jistotu, že k sobě jednotlivé kousky dokonale padnou. 

Základní sety obvykle obsahují stůl a dvě až čtyři židle, v případě pohovek to bývá pohovka, menší stolek a dvě křesílka. Možností je ale nepřeberné množství, a to jak co se týče materiálu, tak i velikosti a počtu míst k sezení. 

Výhodou setů je nejen kompatibilita, ale také nižší cena. Pokud byste kupovali vše zvlášť, pravděpodobně se vyšplháte do vyšších částek. 

Samostatný nábytek

Veškerý zahradní nábytek lze koupit i samostatně, což se hodí například v situaci, kdy chcete vyšší počet židlí, než nabízejí zahradní sety nebo máte zálusk na specifičtější kousky v podobě lavic, houpaček a podobně. 

Podle využití

Jednou z hlavních otázek při výběru zahradního nábytku je tato: K čemu budu nábytek využívat? Pokud si na tuto otázku neodpovíte, možná vás pak bude mrzet zbytečně velký stůl nebo naopak malý počet židlí či nevyužitá lavička. 

Jídelní sety

Nejčastěji jsou pro venkovní využití voleny jídelní sety. Jedná se o klasický velký stůl a minimálně čtyři stabilní židle. Takovýto typ je vhodný pro zahradní grilovací párty i venkovní podávání oběda. Lze jej využít také k odpolední kávě, hraní her nebo i jako pomocníka k přesazování květin. Jednoduše řečeno, takovýto set nabídne dostatečný prostor pro mnoho aktivit.

Sedací soupravy

Sedací soupravy jsou určeny k posezení na zahradě či balkoně nebo terase. Nejmenší sety obsahují malý kulatý či hranatý stolek a dvě židle, oblíbená jsou také již zmiňovaná ratanová dvoukřesílka. 

Tyto sety nejsou primárně určeny jako jídelní souprava, ale kávu a dortík si na nich venku na slunci bez problému dopřejete. 

Do větších, ideálně zastřešených prostor se pak využívají sedací sety s pohovkami a křesílky, které venku nahrazují klasický nábytek obývacích pokojů.

Nábytek určený k relaxaci

Čistě k účelům relaxace slouží houpačky, lehátka nebo houpací sítě. Všechny jmenované kousky jsou oblíbeným doplňkem zahradních bazénů. 

Podle konstrukce

Jednou z důležitých otázek při výběru je i otázka skladování. Pokud zvolíte nábytek, který může být venku celoročně nebo třeba jen přikrytý plachtou, pak vás jeho konstrukce nebude příliš tížit. Ale jestliže se jedná pouze o sezónní záležitost nebo pokud potřebujete nábytek uložit po každém využití, pak se určitě pozastavíte nad hmotností i možnostmi skladování.  

Pevný nábytek

S pevným nábytkem se setkáte u velkých kovových či dřevěných jídelních setů. Oba dva typy jsou vzhledem ke hmotnosti horší co se týče přenášení, proto je ideální volit nábytek s kvalitní povrchovou úpravou, aby bez problému vydržel ve venkovních podmínkách.

Podobně je to i u sedacích souprav z pravého či umělého ratanu, které zaberou opravdu hodně místa. V takovém případě se možnosti skladování dosti snižují a je tak vhodné mít tento nábytek zastřešený (například v zahradním altánu nebo na terase).

Rozkládací nábytek

Rozkládací nábytek je praktický po mnoha stránkách. U stolu lze obvykle odšroubovat nohy a pak jej vertikálně skladovat, židle mívají snadnou skládací konstrukci. S tímto typem konstrukce se setkáte jak u jídelních setů, tak u menších sedacích souprav či lehátek a houpaček. 

U levnějších produktů může být tento typ konstrukce problémový – například povolující se šrouby a podobně. Proto v případě rozkládacího nábytku raději volte opravdu kvalitní materiály.

Důležité parametry při výběru

Velikost a počet míst k sezení

Především u zahradních jídelních setů či balkonových sedacích souprav vás bude zajímat velikost a počet míst k sezení. Velikost budete řešit hlavně z hlediska plochy, kterou můžete nábytku nabídnout. Vždy počítejte i s rezervou pro odsunuté židle i místem na procházení kolem stolu. 

Pokud řešíte problém s místem na balkoně nebo terase, můžete zapátrat přímo v nabídce balkonového nábytku, který nabízí chytře konstruovaná úsporná řešení. 

Co se týče počtu míst, rozmýšlejte se podle toho, kolik členů domácnosti bude nejčastěji posezení používat. Pro příležitostné návštěvy se pak hodí skládací zahradní židle, které se mohou vyndat jen v případě potřeby. U mnoha výrobců je pak možné i zpětně dokoupit židle ladící k setu, pokud zjistíte, že vám stávající počet židlí nestačí. 

Materiál

Materiál patří k nejdůležitějším parametrům při výběru. Vypoví hodně nejen o kvalitě výrobku, ale také o potřebné péči. A samozřejmě by se vám měl i líbit. 

Plastový nábytek

Plastový nábytek je klasikou českých zahrádek, a to z mnoha důvodů. Tím prvním je nízká cena a také bezúdržbovost. Plastový nábytek seženete v mnoha barevných variacích, je lehký na přenášení a vybírat lze mezi pevnými i skládacími variantami.

Plast však nepatří k nejodolnějším materiálům, židle nemají příliš velkou nosnost a častěji hroz prasknutí či zlomení. Některým povrchům také může škodit slunce, kdy je barva náchylná k postupnému bydlení. Svému účelu ale plastový nábytek určitě poslouží. 

Výhody plastového nábytku
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost
 • Velký výběr barev
Nevýhody plastového nábytku
 • Horší stabilita
 • Náchylnější k prasknutí
 • Vyblednutí barev

Kovový zahradní nábytek

Kovový nábytek je velice pevný, stabilní a vypadá elegantně. Jednotlivá provedení se samozřejmě mohou kvalitativně lišit a záleží také na povrchové úpravě, ale kovový nábytek by vám měl vydržet opravdu dlouho. Hodí se jak do zahrady, tak na terasy či do zimních zahrad.

Při jeho pořizování byste ale měli myslet hlavně na vhodný podklad. Nohy židlí u kovového nábytku obvykle bývají úzké a snadno se zabořují do země. Proto venku volte pevný podklad, například beton nebo zámkovou dlažbu. Dřevěnou podlahu by mohl kov poškrábat. Ideální je, když bude mít nábytek své stálé místo. Vyšší hmotnost může být překážkou při přenášení i skladování, masivní kovový nábytek obvykle nebývá skládací.

To ale neplatí v případě hliníkového nábytku, který je znatelně lehčí. Hliník se používá jak u jídelních setů a sedacích souprav, tak například i u houpaček. Vždy si ale v takovém případě zkontrolujte nosnost, hliník není tak silný, jako například ocelové konstrukce. 

Výhody kovového nábytku
 • Odolnost
 • Stabilita
 • Elegantní vzhled
Nevýhody kovového nábytku
 • Vyšší hmotnost
 • Tepelná vodivost (v létě může být kov nepříjemně rozpálený)
 • Povrchový nátěr se může loupat

Ratanový nábytek

Přírodní ratan je oblíbený díky svému přírodnímu vzhledu, který se skvěle hodí do zahrady i na terasu. Navíc je velice lehký, takže se s tímto nábytkem snadněji manipuluje. Ratan najdete v případě jídelních setů i sedacích souprav, často také v kombinaci s kovem či sklem (v případě stolů). 

Přírodní ratanový nábytek je však náchylný na vlhko a další venkovní vlivy a je proto vhodnější do uzavřených nebo alespoň krytých prostor. Oproti tomu umělý ratan je mnohem odolnější a bez problému může být i venku.

Obecně je ale tento nábytek celkem náchylný k mechanickému poškození, ratan se často rozplétá a pokud není v kombinaci s kovovou konstrukcí, tak může mít i horší nosnost. Narozdíl od ostatních bývá ratanový nábytek dodáván i s polstrováním. 

Výhody ratanového nábytku
 • Přírodní vzhled
 • Nižší hmotnost
 • Bezúdržbovost v případě umělého ratanu
Nevýhody ratanového nábytku
 • Přírodní ratan je náchylný k plesnivění
 • Výplet se často rozmotává
 • Ratanový nábytek nebývá skládací

Dřevěný venkovní nábytek

Dřevěný nábytek do zahrady jednoduše patří. Dřevo je dobrá volba, pokud hledáte pěkný a stabilní nábytek, který dobře poslouží dlouhé roky. Můžete se spolehnout na vysokou nosnost i na to, že se vám při silnějším větru narozdíl od plastových či ratanových židlí nepřevrátí. Na výběr jsou různé druhy dřeva s efektní dřevěnou kresbou, která je u každého kousku originální. 

Výhodou je také možnost pořídit si nenatřený nábytek a natřít si jej podle svých představ, například aby ladil k již stávajícímu vybavení. S nátěrem ale souvisí drobný nedostatek dřeva, a to takový, že se mu budete muset pravidelně věnovat a obnovovat nátěr, aby ve venkovním prostředí vydržel bez úhony. K tomuto typu zahradního nábytku je ideální pořídit obal či plachtu pro případ nepříznivého počasí. 

Výhody dřevěného nábytku
 • Venkovský vzhled
 • Originální kresba dřeva
 • Stabilní a pevný nábytek
Nevýhody dřevěného nábytku
 • Vyšší cena
 • Vyšší hmotnost
 • Potřeba pravidelné údržby

Nosnost

Nosnost je důležitá především u zahradních židlí a také houpaček. U židlí se obvykle pohybuje mezi 100 až 150 kg s tím, že nejnižší nosnost mají plastové židle, nejvyšší pak kovové a dřevěné. 

Houpačky by měly mít nosnost minimálně 200 kg, aby se na ni pohodlně vešly minimálně dvě osoby. Samozřejmě ale platí, že čím vyšší nosnost, tím lepší. Na to se spolehněte spíše u kovových nebo dřevěných houpaček, ty s hliníkovou konstrukcí celkově patří k méně stabilním a nosným. 

Příslušenství k zahradnímu nábytku

K venkovnímu či balkonovému nábytku se vám určitě hodí základní příslušenství, které je vhodné dokoupit společně s vybranými kousky. Není to však nutností.

Slunečník

Nejčastějším příslušenstvím k zahradním setům je slunečník. Ne každý má možnost postavit stůl a židle na stinné místo a proto přichází na řadu právě slunečník. Ten lze koupit přímo s konkrétní sestavou i zvlášť. Slunečník se obvykle umisťuje do připravené díry uprostřed stolu. Při nákupu si tuto možnost zkontrolujte, jinak budete muset pořídit některou ze samostatně stojících variant. Tyto slunečníky ale bývají náchylnější k převrácení. 

Ochranný obal na jídelní sety a sedací soupravy

Pokud nemáte pro venkovní nábytek vhodné skladovací prostory nebo je příliš těžký na to, abyste jej pravidelně přenášeli, určitě oceníte ochranný obal nebo plachtu. Obaly rozměrově odpovídají konkrétním sedacím setům, proto se na ně můžete zeptat přímo při nákupu nábytku a prodejci vám doporučí vhodnou variantu. Mimo to postačí i klasická silnější plachta

Podsedáky a polštáře

U většiny zahradních setů nejsou součástí polštářky na sezení. Ty najdete spíše jen u ratanových sedacích souprav, popřípadě u houpaček. Jinak si je budete muset dokoupit sami. A na chladném kovu či tvrdém dřevě je určitě oceníte. 

Venkovní ubrusy

Dřevěné stoly nebo kovové stoly se skleněnou výplní vypadají hezky, ale při grilování se často stoluje poněkud divočeji a stůl může skončit značně pošpiněný od tuku, omáček a podobně. Venkovní ubrus může být řešením. Jedná se o omyvatelné varianty, které ochrání stůl nejen před nečistotami, ale třeba také před deštěm. 

Stolní lucerny

Pokud máte posezení umístěné na neosvětleném místě a není možnost přivést k němu elektřinu, můžete využít praktické stolní lucerny, které poskytnou dostatečně osvětlení k tomu, abyste viděli například na přípravu či nandavání jídla. Využít můžete lucerničky na baterie, solární lucerničky i klasické romantické petrolejky. 

Prostředky pro údržbu

Obzvláště pro přírodní ratan a dřevo budete potřebovat přípravky, které dřevo vyčistí i ochrání. Může to být například teakový olej, speciální čistící prostředek na ratan, impregnaci a podobně. 

Nejznámější prodejci a srovnávače zahradního nábytku

Zahradní nábytek OBI

V OBI najdete opravdu široký výběr zahradního nábytku. Největší zastoupení zde mají zahradní pohovky a jídelní sety. Majitelé balkonů zde najdou velký výběr v kompaktních řešeních právě pro tyto prostory. Velké jídelní sety zde pořídíte za ceny kolem 7 tisíc Kč. 

Zahradní nábytek Heureka

Zahradní nábytek patří k nejvyhledávanějšímu sortimentu na Heurece. Je zde přes 3 tisíce zahradních jídelních sestav tříděných podle cen i materiálu, samostatné židle i křesla a také sedací soustavy, houpačky a mnoho dalšího včetně veškerého příslušenství. 

Zahradní nábytek Lidl

Zahradní nábytek také najdete i v Lidlu, i když v omezenějším množství. Lidl je ale známý svými nízkými cenami, což platí i pro tento sortiment. K dispozici jsou zahradní i balkonové sety a také různé příslušenství. Nejčastějším materiálem je plast, což odpovídá i nízkým cenám. 

Zahradní nábytek Mountfield

Protože je Mounfield specialistou na zahrady, nabízí velké množství kvalitního zahradního nábytku. Mezi oblíbené produkty patří například dřevěné jídelní sety nebo lavice s úložným prostorem či balkonové sety. Mountfield je znám svými velkými slevovými akcemi, takže se vyplatí si na ně počkat, obzvláště mimo sezonu. 

Zahradní nábytek Jysk

V Jysku najdete skandinávský zahradní nábytek v různých provedeních. Největší zastoupení mají sedací soupravy určené spíše na terasy a balkony. Průměrné ceny se pohybují kolem 15 tisíc Kč.

Zahradní nábytek Bauhaus

Bauhaus narozdíl od výše jmenovaných prodejců nabízí spíše jednotlivé kousky nežli celé sety, takže si posezení můžete sestavit podle svých představ a zvolit si už do začátku počet židlí či křesel. Oblíbená je zdejší kategorie “lounge” nábytku. 

Zahradní nábytek IKEA

V souvislosti s nábytkem nelze opomenout Ikeu. Oblíbeným sortimentem je zde skládací nábytek především ze dřeva. Najdete tu také jídelní nábytek a sedací soupravy i nábytek pro relaxaci. Při nákupu online vám může pomoci praktický nákupní filtr. 

Zahradní nábytek Sconto

Sconto se orientuje spíše na klasický nábytek do domácnosti, ale nějaké ty modely najdete i v sekci zahradního nábytku. Největší výběr je v zahradních křeslech a židlích. 

Zahradní nábytek Avenberg 

Avenberg u nás nepatří k nejznámějším prodejcům, což je možná trochu škoda. Nejen, že má celkem slušný výběr, ale potěší také nižšími cenami. Čtyřmístné jídelní sety zde seženete i za ceny kolem 3 tisíc Kč. 

Zahradní nábytek Favi

Zajímavé designové kousky najdete na Favi, kde je široký výběr napříč materiály i provedením. Můžete si zvolit základní sety za nejnižší ceny, ale i designové originály šplhající se do desítek tisíc Kč. Vyhledávat můžete i podle stylu (venkovský, skandinávský, vintage, provence atd.)

Zahradní nábytek Biano

Inspiraci určitě najdete i na Bianu, kde jsou kromě prodejních položek i zajímavé články. Biano nabízí přes 2 tisíce zahradních setů i mnoho samostatných kusů nábytku v mnoha kategoriích. Oblíbená jsou zdejší závěsná zahradní křesla či houpací sítě. 

Cenové relace zahradních setů

 • Zahradní sestavy do 5 tisíc Kč – do pěti tisíc korun seženete především menší varianty souprav – například balkonové soupravy sestávající ze dvou židlí či křesílek a jednoho stolu. Můžete ale narazit i na větší jídelní sety se čtyřmi židlemi, obvykle se však jedná o materiálově horší řešení (například plast). Pro čistě venkovní využití je tato kategorie spíše nouzovým řešením.
 • Zahradní sestavy od 5 do 10 tisíc Kč – nejvyužívanější cenovou relací je ta do 10 tisíc Kč. Za tyto ceny už koupíte pěkný a kvalitní zahradní set, který vydrží časté používání i venkovní klima. Počítat můžete se stabilními stoly se čtyřmi až šesti židlemi v kovovém, dřevěném i ratanovém provedení.
 • Zahradní sestavy od 10 do 20 tisíc Kč – zde se nacházejí spíše větší jídelní sety a také velké sedací soupravy určené na terasy a do zastřešených prostor. V téhle relaci se můžete spolehnout na opravdovou kvalitu.
 • Zahradní sestavy od 20 tisíc Kč – velké sestavy, designové zajímavosti a ty nejlepší materiály najdete v cenách dosahujících desetitisícových položek. Jedná se o luxusnější zboží určené pro větší prostory.

Často kladené otázky při výběru zahradního nábytku

Kam nábytek umístit, pokud jej chci využít na zahradě?

Časté dotazy směřují k místu, kam nábytek na zahradě umístit. Pokud nemáte terasu nebo třeba prostornou pergolu, zahradní set umístěte na rovné a ideálně stinné místo. Umístění také záleží na typu nábytku, s úzkými nohami židlí či stolu budete bojovat v případě měkké zeminy, proto na trávník vybírejte co nejširší podstavce. Oblíbenými místy jsou ta pod zahradními stromy.

Který nábytek je vhodný pro celoroční využití?

Mezi nejodolnější materiály patří bezesporu ocel a také dobře upravené dřevo. Se změnami teplot, sluncem a deštěm si poradí i umělý ratan či kvalitní plastový nábytek, ve všech případech je ale lepší mít k dispozici ochranu v podobě obalu či plachty.

Který typ nábytku je nejméně náročný na údržbu?

Naprosto bezúdržbový je plastový nábytek. Tam není třeba kromě občasného umytí žádná dodatečná údržba ani péče. Je ale třeba počítat s tím, že s častým využíváním se plast postupně různě ohýbá a může prasknout.

Jak mám zahradní nábytek skladovat?

Pro skladování jsou nejvhodnější rozkládací varianty. Ty lze v případě potřeby umístit do zahradní chatky nebo třeba zahradního domku určeného právě pro účely skladování. U větších a těžších souprav jsou pak doporučovány již zmíněné ochranné obaly a plachty.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo