Obsah testu [←]
Vřetenová sekačka slouží k precizní úpravě trávníku. Pokud právě vybíráte vřetenovou sekačku, v rámci našeho průvodce a recenze vám pomůžeme s odpovědí na otázku, jak vybrat vřetenovou sekačku podle svých představ.
TEST: 6 nejlepších vřetenových sekaček 2025
Recenze vřetenových sekaček
Recenze Fiskars StaySharp Max
Ruční vřetenová sekačka Fiskars StaySharp Max 1000591 má nadstandardní šířku záběru 45 cm, což je obecně asi nejvíce, co u ručních vřetenových sekaček naleznete. Minimální výška sečení je 25 mm a maximální potom 100 mm. Celkem je zde 5 nožů z kalené oceli. Produkt má poměrně vyšší hmotnost, a to 19,5 kg, což na druhou stranu ukazuje na vysokou kvalitu provedení a bytelnost použitých materiálů.
Přes svou hmotnost je práce se strojem příjemná a možná právě i díky tomu drží dobře směr, má pogumovaná 20 cm velká kola, což zajišťuje komfortní jízdu. Je zde dobře stavitelné madlo, které má měkčený povrch. Sekat můžete také poměrně blízko obrubníků a jiných překážek, a to díky patentovanému systému výrobce. Celkově také výsledky střihu trávníku jsou nadstandardní. Zdánlivou nevýhodou tohoto stroje tak zůstává zejména vyšší cena, za kterou ale dostanete odpovídající kvalitu. Jako příslušenství si můžete dokoupit sběrný koš.
- Velká šířka záběru
- Vysoká kvalita sečení
- Příkladná ergonomie
- Vyšší cena
Recenze GARDENA 380 ACU
AKU vřetenová sekačka GARDENA 380 ACU je tedy v rámci naší recenze zástupcem modelů poháněných elektromotore, v tomto případě dostanete do vínku volnost v podobě pohonu na baterie. Za to také zaplatíte patřičnou částku, na druhou stranu v rámci akumulátorových modelů nejde o cenu vysokou, ale zcela běžnou. Šířka záběru sekačky je 38 cm a zvládá nastavení výšky střihu v rozsahu od 12 do 42 mm. Hmotnost celé sekačky je 14 kg, což je na elektrický stroj dobrá hodnota.
Akumulátor má napětí 25 V a poskytuje dostatečný výkon. V balení k této sekačce dostanete také sběrný koš, což je určitě zajímavý bonus. Na druhou stranu počítejte s tím, že sběrný koš se poměrně rychle zaplní a také by vás mohlo zajímat jeho provedení, které je látkové. Ačkoliv ručním vřetenovým sekačkám se co do hlučnosti rovnat nemůže, nabízí velmi tichý chod. Zařízení se dobře obsluhuje a poskytuje také velmi dobré výsledky při sekání trávy.
- Kvalita provedení vzhledem k ceně
- Kvalita sekání
- Sběrný koš v balení
- Koš se rychle zaplní
Recenze Gardena 400 C 4022-20
Ruční vřetenová sekačka Gardena 400 C 4022-20 nabídne záběr sečení 40 cm, což je na horní hranici pro ruční modely. Ideální je na pozemky do 250 m2. Nožový válec je vybaven nepřilnavým povrchem, což zajišťuje čisté žací ústrojí a přesný řez. Výšku sečení si můžete upravit v rozsahu od 12 do 42 mm a zajímavostí je, že nožový válec a spodní nůž se navzájem nedotýkají, takže se stroj dobře tlačí. Jeho váha je potom v této kategorii průměrných 9,4 kg.
Jedná se o levnější model, přesto vás překvapí kvalitou zastřiženého trávníku. Také, jak již bylo řečeno, je obsluha a manipulace se strojem snadná a překvapivě lehká. Hmotnost sekačky prakticky nepocítíte, pokud tedy sekáte na rovinatém terénu. Dokoupit si můžete sběrný koš. Výtku bychom měli především k okrajům trávníku, kde nemusí není nejlepší přístup pro kvalitní posekání. Jinak se jedná o zařízení se zajímavým poměrem ceny a výkonu.
- Poměr cena/výkon
- Snadná manipulace
- Dobrá kvalita sekání
- Horší přístup k okrajům
Recenze STIGA SCM 440 FS
Vřetenová sekačka STIGA SCM 440 FS na ruční pohon od známého výrobce kvalitních produktů se tentokrát nachází spíše v nižší cenové kategorii, i když i zde patří, že si za značku připlatíte. Přesto se jedná o kvalitní stroj, který poskytne šířku záběru 40 cm a možnost nastavit výšku sečení v rozsahu od 25 do 76 mm. Celková hmotnost této vřetenové sekačky je 17,2 kg. To je docela nemálo s ohledem na to, že na sekačku byly použity lehké materiály, jako je hliník. Na druhou stranu konstrukce je kvalitní a bytelná a sekačka díky váze také dobře drží stopu.
K sekačce lze volitelně zakoupit sběrný koš, ale samozřejmě vám to navýší cenu, takže přemýšlejte, zda jej skutečně využijete. Kvalitní sečení zajistí 5 nožů, přičemž je zde také zadní válec, který zajišťuje válcování trávníku a vytváření typických pruhů anglického trávníku. Díky tichému chodu navíc nebudete při práci ani nikoho obtěžovat.
- Kvalita provedení a bytelná konstrukce
- Kvalitní sečení
- Válec pro tvorbu pruhů
- Potenciálně vyšší hmotnost
Recenze STIGA SCM 240 R
Ruční vřetenová sekačka STIGA SCM 240 R je levnější produkt z kategorie vřetenových sekaček, přesto se u ní můžete spolehnout na pověstnou kvalitu tohoto výrobce. Je to ale patrné také na jednoduchosti konstrukce, což ale paradoxně může v mnoha ohledech vyhovovat. Je to ideální řešení na malé zahrádky. Přesto nabídne velkou šířku záběru 40 cm a výšku sečení si můžete nastavit v rozsahu od 25 do 60 cm, takže si poradí i s o něco vyšší trávou. Hmotnost je 10,5 kg.
Obsluha sekačky je jednoduchá, stejně jako samotná konstrukce. Sběrný koš zajistí lepší stabilitu při postavení, například při jeho vysypávání má ale sekačka tendenci se převrhnout, takže by mohla být lépe vyvážená. Sběrný koš má jako u většiny těchto produktů své slabiny a jakmile je trochu zaplněn, může jít část trávy vedle. Jak jsme již zmínili výše, cena je tedy dobrá ale může vám ji navýšit dodatečně dokupovaný sběrný koš.
- Poměr cena/výkon
- Hladký chod a dobré sečení
- Kvalitní celokovové provedení
- Horší stabilita bez sběrného koše
Recenze Fieldmann FZR 1010
Ruční vřetenová sekačka Fieldmann FZR 1010 bojuje zejména cenou, která je opravdu nízká. Nabídne šířku záběru 40 cm a 5 nožů, tedy typickou výbavu ručních vřetenových sekaček. V této ceně je určitě potřeba ocenit velkou šířku záběru. Sekání je nastavitelné v rozsahu od 14 do 45 mm. Hmotnost celého stroje potom je 8,8 kg. Je vhodná spíše na menší zahrádky a předzahrádky, kde nemáte vysoké nároky. Zajímavostí je, že za tuto nízkou cenu dostanete v balení i sběrný koš, který má objem 15 litrů.
Sekačka se vcelku slušně obsluhuje, ale má vyšší hlučnost, chce to někdy trochu více síly a pevnost celé konstrukce také má rezervy, třeba za jistých okolností mohou vyskakovat krytky koleček, která jsou upevněná závlačkami. Tuto sekačku lze doporučit tomu, kdo má realistické očekávání od levného výrobku, ale na druhou stranu je otázkou, zda nepřihodit pár stokorun a nepořídit přece jen kvalitnější stroj.
- Nízká cena
- Vhodná na nenáročné malé plochy
- Sběrný koš v balení
- Horší zpracování
Nejprodávanější vřetenové sekačky 2025
Výhodou vřetenové sekačky oproti klasickým sekačkám, které fungují na rotačním principu, je schopnost posekat dokonale střižený nízký trávník. Kromě toho se hodí na menší plochy, kde chceme, abychom stále udržovali krátký trávník. Existují ale i speciální profesionální modely na velké plochy, jako jsou třeba golfová hřiště. Vřetenová sekačka je ideální na anglický trávník, dokáže zajistit, že tráva je úhledně střižená a zachová si zdravý vzhled.
Při sekání trávy vřetenovou sekačkou nedochází ke žloutnutí zastřižené trávy, protože vřetenová sekačka ji skutečně zastřihne, nikoliv odsekne jako sekačka rotační, což potom působí žloutnutí. Pokud chcete mít opravdu pěkný trávník, přičemž nepotřebujete udržovat příliš velkou plochu, potom je určitě zejména ruční vřetenová sekačka zajímavou volbou. Pojďme se ale nejprve podívat na to, podle jakých kritérií je dobré takovou sekačku vybírat a co si teda zodpovědět před prvním nákupem takové sekačky:
- Velikost pozemku – podle velikosti pozemku vybíráme vřetenovou sekačku zejména s ohledem na její pohon. Pro malé plochy se hodí vřetenové sekačky s ručním pohonem, pro větší plochy je rozhodně lepší motorová vřetenová sekačka. Důvod je jasný, a to zejména náročnost takové práce.
- Členitost pozemku – hodně záleží při výběru také na typu vašeho pozemku. Je rozdíl, pokud chcete sekat vřetenovou sekačkou malou rovnou plochu a pokud máte na trávníku nějaká převýšení, kde se hodí sofistikovanější modely. Vřetenové sekačky mohou být také ve formě traktorů, které jsou určeny například pro údržbu fotbalových nebo golfových hřišť.
- Pohon – výše jsme hovořili o pohonu, přičemž to však není pouze o výběru mezi ruční a motorovou sekačkou, ale také mezi variantou pohonu motoru, který může být buď elektrický, nebo také bateriový či benzínový. Vždy záleží zejména na vašich možnostech v daném místě, případně které řešení je pro vás z hlediska komfortu přijatelnější.
- Cena – myslete samozřejmě vždy také na cenu, kdy je důležité, kolik chcete do takové sekačky investovat peněz. Ty nejlevnější sekačky v kategorii vřetenových sekaček pořídíte už od tisíce korun, ale samozřejmě čím sofistikovanější řešení, tím půjde cena výrazněji nahoru.
V rámci našeho průvodce výběrem se podrobněji podíváme na všechny okolnosti výběru vřetenové sekačky, přičemž podrobněji rozebereme také všechny výše zmíněné základní otázky, které je dobré si před výběrem vřetenové sekačky položit.
Jak vřetenová sekačka funguje?
Nastínili jsme to už v úvodu našeho průvodce, ale pojďme si nyní popsat celé ústrojí vřetenové sekačky trochu podrobněji. Je to sekačka, která je hodně odlišná oproti klasické rotační sekačce, takže rovněž celé žací ústrojí pro sečení trávy je úplně jinak konstruováno.
Některé sekačky nabízejí také systém válců, díky čemuž docílíte typických pruhů, které můžete znát z anglických zahrad. Proto jsme také výše zmiňovali, že vřetenová sekačka je právě tím typem sekačky, kterou chcete, pokud si chcete pěstovat anglický trávník. Celé žací ústrojí dává do pohybu buď člověk prostým vedením sekačky, nebo motor (elektrický či benzínový).
Druhy vřetenových sekaček
Základní rozdělení vřetenových sekaček podle druhu je na základě typu pohonu, který si zvolíte. Každý typ pohonu má své výhody a nevýhody, vždy záleží na konkrétních okolnostech, pro jaké si vřetenovou sekačku pořizujete. Vybírat si můžete mezi následujícími typy vřetenových sekaček:
- Ruční
- Elektrické
- AKU
- Benzínové
Ruční vřetenová sekačka
Pro pohonu ruční vřetenové sekačky nepotřebujete nic jiného, než vaší vlastní sílu. Odpadá tedy jakákoliv starost o pohánění motoru, péče o hnací ústrojí a podobně. Rozhodně stojí za zmínku také nulové emise a prakticky žádný hluk. Na druhou stranu je potřeba vaše fyzická námaha, což někoho může odradit.
Sekačka je vhodná tam, kde máte spíše rovné plochy a není tak namáhavé zajistit pohon žacího ústrojí prostým pohybem vpřed. Při této činnosti dochází k rotaci horizontálního vřetena, což zajistí samotný proces sečení trávy.
Elektrická vřetenová sekačka
Pokud zvolíte elektrickou vřetenovou sekačku, potom vlastní pohon žacího ústrojí samozřejmě zajišťuje elektromotor. Elektromotor se stará o pohon samotného vřetena, pohyb vpřed je stále na obsluze, nicméně samozřejmě je to značně méně fyzicky namáhavé.
Vřetenová sekačka na elektrický pohon vám zajistí vyšší výkon sekání, a tak je vhodná i na větší plochy. Cena je stále poměrně příznivá, i když už pochopitelně vyšší, než v případě čistě ručních modelů.
AKU vřetenová sekačka
Jestliže se rozhodnete pro AKU vřetenovou sekačku, potom je zde opět jako v případě elektrické vřetenové sekačky s kabelem k pohonu určen elektromotor. Akorát místo napájení ze sítě využívá napájení z baterie.
Zásadní rozdíl oproti provedení, které získává elektřinu ze sítě, je tak zejména ve volnosti pohybu, když za sebou tedy nemusíte tahat kabel, a takhle lze tato sekačka použít třeba i na místech, kde není dostupná elektrická energie. Tyto modely jsou samozřejmě výkonnější, než ruční řešení, ale zase typicky o něco slabší, než elektrické sekačky napájené ze sítě.
Benzínová vřetenová sekačka
Posledním typem vřetenové sekačky, kterou si můžete pořídit hlediska varianty pohonu, je benzínová vřetenová sekačka. Musíte počítat s vyššími cenami u těchto strojů, přičemž tím myslíme cenovku opravdu vysoko v desítkách tisíc.
Tyto stroje se používají zejména tam, kde je nutná obsluha velké plochy, jako je třeba fotbalové nebo golfové hřiště. Právě pro tyto plochy se používají ty největší vřetenové sekačky, kdy třeba pro hřiště golfová je náročnost údržby trávníku asi nejvyšší, a to i z hlediska větší členitostí terénu.
Důležité paramery
Šířka záběru
Velmi důležitým parametrem při výběru každé vřetenové sekačky je bezesporu šířka záběru. Platí to nejen o vřetenových sekačkách, ale o jakékoliv sekačce, kterou si budete pořizovat. Každopádně šířka záběru vám určuje, kolik trávy jste schopni posekat při jednom přejetí sekačkou. Čím větší je šířka záběru, tím více zvládnete posekat trávy, a tím méně se nachodíte. Na druhou stranu to může znamenat také vyšší hmotnost sekačky, a obvykle to tak také je, a zároveň to tedy může znamenat vyšší fyzickou náročnost při sekání s takovou sekačkou u ručních modelů.
Potom zde máme sekačky elektrické a akumulátorové, které jsou další oblíbený typ pro údržbu domácích zahrad s kvalitním trávníkem. Zde se můžete setkat se šířkou záběru do 50 cm, takže už proto jsou tyto sekačky lepší pro údržbu i větších travnatých ploch.
Speciální kategorie benzinových vřetenových sekaček, které jsou určeny spíše pro profesionální použití, dokáže nabídnout šířku záběru i okolo 1 metru, což je typické pro sekačky určené na údržbu fotbalových nebo golfových hřišť. Některé sekačky mohou zvládat ještě větší záběr, zejména ty, které jsou v podobě traktoru.
Počet nožů a výška sečení
Pro kvalitu střihu vřetenovou sekačkou, která je tady samozřejmě rozhodující, pokud si takovou sekačku pořizujete, je důležitý také počet nožů. Vřetenové sekačky disponují více noži, díky čemuž lze zajistit precizní střih trávníku. U vřetenové sekačky obecně platí, že čím více nožů, tím lépe pro kvalitnější střih trávníku. Zvyšuje se totiž frekvence střihů při jednom přejetí sekačkou.
Na druhou stranu musí být k počtu nožů také optimálně nastavena rychlost otáčení celého válcového ústrojí, aby sekačka sekala skutečně kvalitně. Jak už to tak bývá, kvalita sečení je tak zejména výsledkem souhry hned několika parametrů a pouze na počet nožů se zase spoléhat nemůžete. Každý počet nožů je také ideální pro zastřihávání trávníku na různou výšku. Typické počty nožů pro běžné vřetenové sekačky a tomu doporučené výšky sečení jsou:
Počet nožů | Optimální výška střihu |
---|---|
5 nožů | 25 až 45 mm |
6 nožů | 20 až 40 mm |
10 nožů | 10 až 20 mm |
Soustavu pěti nožů zpravidla nabízejí ruční vřetenové sekačky a elektrické či AKU vřetenové sekačky. Větší počet nožů potom nabízejí sekačky vybavené pojezdem, případně profi řešení pro velké plochy, tedy typicky benzínové vřetenové sekačky.
Sekačky s větším počtem nožů jsou také určeny pro častější údržbu trávníku. Je jasné, že například profesionální plochy, jako jsou fotbalová nebo golfová hřiště, se zastříhávají i několikrát týdně na velmi krátkou délku. Doma na zahradě pravděpodobně provádíte údržbu vřetenovou sekačku jednou až dvakrát do týdne, kde postačí i menší počet nožů, a také výška střihu není tak nízká, jako v případě zmiňovaných ploch pro sportovní využití.
Materiál konstrukce
Vřetenové sekačky mohou využívat různé materiály, které najdete na vlastní konstrukci celého zařízení. Nejčastěji je zde kovová rukojeť, ale pochopitelně také celé žací ústrojí je kovové. Kvalita použité kalené oceli je pak důležitá zejména v případě nožů, které musí být také perfektně nabroušeny, čímž se budeme zabývat ještě v části o údržbě vřetenové sekačky.
Jsou zde samozřejmě také díly z plastu, což mohou být třeba kolečka. Kolečka mohlo být ale také pogumovaná, můžete zde najít pěnu, která je typicky na madlech rukojeti pro příjemnější úchop.
Hmotnost
U každé sekačky může být důležitá také hmotnost, což platí rovněž pro sekačky vřetenové. Pokud se jedná o ruční vřetenové sekačky, tak jejich váha se pohybuje okolo 10 kg, většinou plus mínus několik kilogramů. Váha ale může být i dvojnásobná. Hodně záleží na konkrétním modelu a jeho provedení.
Vyšší hmotnost je potom typicky u elektrických sekaček, protože zde musíte připočítat ještě váhu elektromotoru. Akumulátorové vřetenové sekačky potom mohou být těžší ještě o nutnou baterii. Jedná se ale vždy o pár kilogramů navíc v průměru oproti klasickým ručním modelům.
Nejvyšší hmotnost potom mají benzínové vřetenové sekačky, které jsou určeny pro specifické účely. Jelikož mohou mít i podobu traktoru, můžeme se zde bavit o desítkách kilogramů. Hmotnost zde však většinou nepředstavuje zásadní důležitý parametr, protože sekačky mívají pojezd, případně sekačku v podobě traktoru samozřejmě netlačíte, ale vezete se.
Funkce, vlastnosti a příslušenství vřetenových sekaček
Vřetenové sekačky mohou být vybaveny různými užitečnými vlastnostmi a funkcemi, které usnadní údržbu trávníku. Záleží vždy na vašich požadavcích na výbavu, přičemž se můžete setkat s následujícími parametry:
- Pojezd – pokud jde o pojezd, tak vřetenové sekačky bývají pojezdem vybaveny zejména v případě profesionálních benzinových modelů. V běžně kategorii je vřetenových sekaček s pojezdem naprosté minimum, takže výběr na trhu nemáte široký. Počítejte s vyšší cenou, pokud byste tuto funkci vyžadovali.
- Sklápěcí rukojeť – některé vřetenové sekačky mohou být vybaveny také sklápěcí rukojetí, což se týká zejména úsporných ručních modelů. Ruční vřetenová sekačka pak jde ještě lépe uskladnit, jakmile ji nepoužíváte.
- Měkčené madlo – pro lepší komfort při užívání a pohodlnější úchop se rozhodně hodí měkčené držadlo, kterými je vybavena celá řada modelů vřetenových sekaček. Nemusíte tak řešit například sekání trávy v pracovních rukavicích.
Příslušenství
K vřetenovým sekačkám můžete pořídit celou řadu příslušenství, od toho nejběžnějšího, až po to speciální. Podobně jako v případě funkcí a vlastností vřetenových sekaček, také u příslušenství hodně záleží na tom, co je vaším cílem při sekání trávníku a co skutečně využijete. Mezi typické příslušenství patří:
- Sběrný koš – nejobvyklejším příslušenstvím je samozřejmě sběrný koš na trávu, kterým obvykle ale nedisponují ruční vřetenové sekačky. Lze ale často dokoupit. V základu je to typicky výbava elektrických a benzinových modelů.
- Vak na trávu – vhodný může být také vak na trávu, do kterého lze vysypat posekanou trávu že sběrného koše. Jedná se v podstatě o velkoobjemový pytel, který vám usnadní údržbu trávníku.
- Nástavce pro vertikutaci trávníku – neboli také vertikutátor, je určen k tomu, že zajistí prořezání trávníku do zvolené hloubky. Jedná se o speciální nástavce v podobě kazet, které můžete použít u některých vřetenových sekaček.
- Nástavec pro vyčesávání trávníku – další z nástavců v podobě kazety, který dokáže vyčesat plst, kde patří kůra, mech a podobně. Tímto nástavcem lze také zvýraznit pruhy na trávníku.
- Rotační kartáč – pruhy na trávníku zvýrazní také rotační kartáč, podobně jako v případě předchozího nástavce. Je vhodný také pro sesbírání drobnějšího nepořádku, který při údržbě trávníku mohl vzniknout.
Tipy pro správné sekání vřetenovou sekačkou
Jestliže jste si pořídili vřetenovou sekačku nebo o tom uvažujete a právě vybíráte i v rámci našeho testu vhodný model, pravděpodobně vám hodně záleží na úpravě vašeho trávníku. Proto si v rámci našeho průvodce výběrem určitě nenecháme ujít pasáž, která se bude věnovat právě ideální údržbě trávníku s vřetenovou sekačkou.
Sekání trávy vřetenovou sekačkou, která je šetrná k trávníku, je v zásadě to nejlepší, co můžete pro svůj trávník udělat. Pochopitelně z pohledu sekání trávy, jinak je potřeba i další údržba, o které si zde rovněž něco řekneme, protože je nedílnou součástí kvalitního trávníku. Jsou to často procesy, které musíte provádět před samotným sekáním vřetenovou sekačkou. Kvalitní trávník poznáte tak, že:
- Má sytě zelený koberec
- Je dostatečně hustý
- Má zdravý kořenový systém
První dva předpoklady poznáte ihned na první pohled, kdy můžete říct, zda je nějaký trávník zdravý a dobře udržovaný, nebo naopak nikoliv. Zdravý kořenový systém je potřeba potom udržovat pravidelnou vertikutací, která zároveň i nadále zlepšuje hustotu samotného trávníku. Vertikutace zajistí prořezání a provzdušnění trávníku, to znamená, že se ke kořenovému systému dostane více vzduchu a vláhy, a tak se může trávník zahustit. I když bezprostředně po tomto zásahu trávník nevypadá příliš dobře, nemusíte se obávat, vzpamatuje se.
Po vertikutaci je nutné trávník zbavit případného plevele, různých mechů a podobně. To lze provádět jak mechanicky, tak zároveň selektivními herbicidy. Následně je potřeba trávník také případně dosít, abyste ještě podpořili jeho zahuštění. Po vertikutaci nezapomeňte také dobře zalévat, aby trávník nevyschnul, ale zase to nepřehánějte, abyste jej nevytopili a nevyplavili živiny.
Samotné sekání vřetenovou sekačkou je potom záležitostí pravidelné údržby. Pokud chcete kvalitní trávník, sekejte jej aspoň dvakrát týdně. Nejnižší doporučená výška trávníku je 2 cm, protože pod tuto hodnotu byste už mohli vytrhávat trávu z kořenů. V létě je obecně doporučováno, i když se to často nedodržuje a je to potom vidět na žluté trávě, abyste nechali trávník trochu delší. Ideální je aspoň 4 cm. V létě je totiž trávník více vysušován, takže pokud necháte trávu delší, neuschne vám. V létě nezapomeňte také dostatečně zavlažovat.
U trávníku je důležité také hnojení, což můžete zajistit dodatečnými přípravky, nebo také využitím přírodního řešení, a to v podobě mulčování. Pokud budete sekat trávu vřetenovou sekačkou bez sběrného koše, můžete ji ponechat na trávníku, čímž se přirozeně dohnojí. Většina lidí to však nedělá z důvodu estetických, takže potom je potřeba použít hnojiva.
Jak se starat o vřetenovou sekačku?
Každý stroj, kterým pečujete o trávník, je potřeba pravidelně čistit. Ideální je čistění ihned po sekání trávy, abyste zabránili tomu, že tráva, která ulpívá na žacím ústrojí, přischne. Potom se totiž celé zařízení čistí mnohem hůře a zbytečně si to budete komplikovat.
Broušení vřetenové sekačky
Velmi důležitou údržbou každé vřetenové sekačky je každopádně broušení vřetenové sekačky. Pro optimální sekání trávníku, aby byla tráva skutečně dobře zastřižená jasným čistým řezem, je totiž důležité, aby vřetenová sekačka měla dokonale nabroušené nože.
Pokud přejdeme k samotnému provozu klasické vřetenové sekačky, tak zajímavostí v tomto ohledu je, že pro vřetenové sekačky existují ostřící přípravky, kdy už během sezóny je možno tyto přípravky používat na čepele nožů, což je dokáže samovolně během provozu doostřit.
Pokud však máte kvalitní vřetenovou sekačku, myslete na to, že je potřeba takovou sekačku nechat pravidelně nabrousit. Ideální je řešit toto u profesionála, protože broušení vřetenové sekačky není úplně jednoduchá záležitost. Speciální nože totiž vyžadují precizní nabroušení, čehož doma nedosáhnete. Pokud svěříte broušení vřetenové sekačky do rukou odborníka, zajistíte si také delší životnost nožů, to znamená, že v konečném důsledku šetříte své peníze. Profesionálové využívají pro účely broušení vřetenové sekačky speciální brusku.
Nejznámější výrobci vřetenových sekaček
Vřetenové sekačky vyrábí celá řada značek, v podstatě každý výrobce, kdo má v nabídce klasickou rotační sekačku vám nabídne také vřetenovou sekačku. V nabídce jsou elektrické vřetenové sekačky, stejně tak ruční vřetenové sekačky nebo benzínové vřetenové sekačky. Někteří výrobci se soustředí na spíše hobby zařízení, která pořídíte za nižší ceny, jinde si připlatíte za značku nebo profi řešení.
Vřetenové sekačky Fiskars
Ruční vřetenová sekačka se sběrným košem je specialitou tohoto výrobce. Také ruční vřetenová sekačka totiž může mít sběrný koš. Právě ruční modely jsou v nabídce tohoto výrobce kvalitních produktů. Ceny jsou typické vyšší.
Vřetenové sekačky Gardena
Německý výrobce nabídne zajímavý poměr ceny a výkonu při slušné kvalitě, což dlouhodobě u této značky zákazníci oceňují. Podobně je to v případě vřetenových sekaček. Určitě zde pořídíte kvalitní ruční vřetenovou sekačku nebo elektrickou vřetenovou sekačku.
Vřetenové sekačky Stiga
Velmi známý švédský výrobce kvalitní zahradní techniky nabízí také vřetenové sekačky. Vybírat si můžete jednoduché ruční modely, ale také elektrické modely. Jsou zde pochopitelně také profesionální benzínová řešení.
Vřetenové sekačky Fieldmann
Populární značka, která je známá zejména svými produkty za poměrně nízkou cenu. V nabídce tak pochopitelně dominuje zejména ruční vřetenová sekačka, která je v tomto ohledu velmi vyhledávaným zbožím.
Vřetenové sekačky Bosch
Vřetenové sekačky nabízí také tento známý výrobce. Německá firma má široké portfolio zahradní techniky, kde najdete řadu kvalitních produktů. Musíte se připravit na o něco vyšší cenovou relaci.
Vřetenové sekačky AL-KO
Tento výrobce se soustředí zejména na hobby produkty, takže najdete v nabídce mnoho ruční vřetenových sekaček. K dispozici je ale také elektrická vřetenová sekačka. Získáte zde zajímavý poměr ceny a výkonu.
Vřetenové sekačky Husqvarna
Známá značka zahradní techniky nabídne jak jednoduchá řešení pro domácí použití, kde vás může oslovit nejedná elektrická vřetenová sekačka, tak profesionální řešení pro úpravu velkých travnatých ploch, kde vede benzínová vřetenová sekačka.
Vřetenové sekačky Swardman
Tento výrobce vám nabídne také benzínové vřetenové sekačky za zajímavé ceny. Můžete si vybírat ale také z vřetenových sekaček elektrických nebo ručních. Výrobce produkuje například také organominerální hnojiva.
Vřetenové sekačky Allett
Anglický výrobce, který patří mezi tradiční producenty jednovřetenových ručně vedených sekaček. Ruční vřetenová sekačka od této značky vám nabídne precizní řešení pro váš domácí anglický trávník.
Cenové relace vřetenových sekaček
Z pohledu cenové hladiny se můžete u vřetenových sekaček v obecné rovině setkat s poměrně velkým rozptylem. Zejména potom v závislosti na použitém pohonu. Zdaleka nejpopulárnější jsou pro domácí použití ruční vřetenové sekačky. Oblíbené jsou ale také elektrické a AKU modely. Tomu všemu jsme přizpůsobili také výběr modelů do naší recenze.
Naopak benzínová vřetenová sekačka je záležitostí, kterou si domů většinou nepořizujeme, zejména z pohledu velké cenové nákladnosti. Pokud se podíváme na cenové relace, můžeme na ceny vřetenových sekaček nahlížet následujícím způsobem:
- Od 1 000 do 6 000 Kč – cenová hladina, ve které pořídíte obvykle ruční vřetenovou sekačku. Ty nejlevnější hobby produkty začínají už na tisícikoruně, kvalitnější modely potom atakují horní cenovou hranici tohoto intervalu.
- Od 6 000 do 15 000 Kč – v této cenové relaci pořídíte velmi kvalitní ruční vřetenové sekačky, ale už také elektrické nebo AKU modely. Dá se říci, že zajímavou AKU vřetenovou sekačku pořídíte v ceně zhruba od 10 000 Kč.
- 15 000 Kč a více – pokud vás zajímá ta opravdu nejlepší vřetenová sekačka a hledáte to nejlepší mezi elektrickými a AKU modely, potom můžete zavítat do této cenové kategorie. Nabízejí se vám zde například také řešení s pojezdem. Jestliže půjdete na násobky této částky, potom se jedná o profi benzínová řešení.
Často kladené otázky při výběru vřetenové sekačky
Odpověď na tuto otázku je taková, že záleží na vašich požadavcích. Rotační sekačky jsou samozřejmě zdaleka nejrozšířenější, vřetenové sekačky však vynikají z pohledu úhlednosti úpravy trávníku. Chcete docílit například ikonických pruhů na trávníku? To vám dokáží zajistit vřetenové sekačky se speciálními válci. Pokud vám záleží na opravdu precizní vzhledu vašeho trávníku, který bude skutečně precizně zastřižený a nebude nikde žloutnout nebo hnědnout, potom skutečně má smysl investovat do vřetenové sekačky. Pokud chcete pouze posekat trávu, vystačíte si s klasickou rotační sekačkou.
Velkou roli samozřejmě hraje ochota vaší investice do takové sekačky. Srovnání modelů s ručním a motorovým pohonem je poměrně jednoznačné. Ruční vřetenové sekačky jsou pochopitelně mnohem levnější a také je v nich větší výběr. Nabídnou i takové benefity, jako je minimální úroveň hluku nebo minimální údržba a zcela ekologický provoz. Taková sekačka většinou dostačuje pro běžné domácí použití. Vřetenová sekačka s pohonem je potom ideální tam, kde už máte členitější terén, kde by sekání ruční vřetenovou sekačkou bylo příliš namáhavé. Také je to ideální pro absolutní perfekcionisty, kteří chtějí skutečně nejvyšší kvalitu trávníku, protože vřetenová sekačka s pohonem dokáže posekat trávník obvykle ještě o něco kvalitněji.
Zajímavé zdroje
http://stretech.fs.cvut.cz/2015/sbornik_2015/0810.pdf
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.