Nejlepší ventilátory pro rok 2024

Ventilátory jsou jednoduchým řešením, které nám pomůže v horkých dnech. Na nejoblíbenější stolní, stojanové i stropní provedení jsme se zaměřili v rámci naší recenze. Také vám poradíme, jak vybrat nejlepší větrák.

TEST: Nejlepší stolní ventilátory

1. místo 2. místo 3. místo
Název ECG FT 30
TOP stolní ventilátor
Concept VS-5020 Sencor SFE 2327WH
ECG FT 30 Concept VS-5020 Sencor SFE 2327WH
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: ECG Concept Sencor
Typ: stolní ventilátor stolní ventilátor stolní ventilátor
Příkon (W): 40 30 30
Hlučnost (dB): 52 52 50
Průměr vrtule (cm): 30 23 23
Počet rychlostí: 3 2 2
Dálkové ovládání: ne ne ne
Výška (cm): 46 40,4 38,4
Šířka (cm): 35 30,4 27,5
Hmotnost (kg): 1,82 1,5 1,2
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stojanové ventilátory

1. místo 2. místo 3. místo
Název Dyson AM07
TOP stojanový ventilátor
Rohnson R-859 Sencor SFN 4047WH
Dyson AM07 Rohnson R-859 Sencor SFN 4047WH
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Dyson Rohnson Sencor
Typ: stojanový ventilátor stojanový ventilátor stojanový ventilátor
Příkon (W): 56 45 50
Hlučnost (dB): 29 58 50
Průtok vzduchu (m3/h): - - 2 940
Počet rychlostí: 10 3 3
Dálkové ovládání: ano ano ne
Výška (cm): 100,7 127 126
Šířka (cm): 19 41 62,5
Hmotnost (kg): 2,853 4 2,7
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší stropní ventilátory

1. místo 2. místo 3. místo
Název Faro 33292 MALLORCA
TOP stropní ventilátor
Noaton 11055B Farelek Samoa
Faro 33292 MALLORCA Noaton 11055B Farelek Samoa
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Faro Noaton Farelek
Typ: stropní ventilátor stropní ventilátor stropní ventilátor
Příkon (W): 58 35 50
Počet lopatek: 4 mnoho 4
Průměr vrtule (cm): 132 55 107
Počet rychlostí: 3 3 3
Dálkové ovládání: ano ano ano (možnost přikoupit)
Osvětlení: ne ano ano
Hmotnost (kg): 6,1 3,1 7
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější ventilátory 2024

Poradíme vám

zpět nahoru ↑

Jak vybrat ventilátor/větrák

Při výběru vhodného ventilátoru byste samozřejmě měli zejména zohlednit své požadavky na tento přístroj. Každému z nás může vyhovovat jiné provedení, také proto jsme v rámci naší recenze vybrali hned několik typů ventilátorů.

Ventilátor je ideální společník zejména pro horké letní dny, kdy potřebujeme rozhýbat okolní vzduch a trochu se tak ochladit. Klasický větrák funguje na jednoduchém principu, je to nejjednodušší řešení, které můžete pro dosažení dýchatelnějšího vzduchu ve vedrech docílit.

Abyste si vybrali ventilátor, který vám bude nejvíce vyhovovat, je dobré se před jeho výběrem zamyslet nad několika faktory.

  • Lokálně nebo celá místnost – popřemýšlejte nad tím, zda vám stačí malý ventilátor třeba u pracovního stolu, nebo chcete rozhýbat vzduch v celé místnosti.
  • Na výběr máte řadu provedení – již jsme zmínili, že existuje hned několik typů ventilátoru, kterým se budeme podrobněji věnovat v našem rádci. Výběr vhodného typu souvisí přímo i s předcházejícím bodem, kdy záleží na vašem využití.
  • Cenové relace jsou různé – určitě záleží také na ceně, která se liší i podle provedení samotného přístroje. Tady se to hodně odvíjí i od toho, jestli chcete ventilátor používat spíše občasně, nebo bude v provozu pravidelně a chcete vyšší komfort.
  • Ventilátory mohou mít mnohé funkce – větrák není pouze vrtule, která se otáčí kolem své osy, ale může nabídnout také nejrůznější funkce, včetně režimů provozu, dálkového ovládání, filtrace vzduchu apod. Také s těmito a dalšími funkcemi vás seznámíme v našem rádci.
1

Konstrukce ventilátoru

Ventilátory existují v mnoha podobách a na trhu najdete mnoho typů, které si můžete koupit jako hotový výrobek, a kterými se budeme zabývat dále v textu. Nejprve je však potřeba si říci, že každý ventilátor bez rozdílu, využívá k rozhýbání vzduchu systému lopatek. Podle toho také dělíme ventilátory z hlediska konstrukce ventilátoru a jeho lopatek na:

  • Axiální ventilátory
  • Radiální ventilátory
  • Diagonální ventilátory
  • Tangenciální ventilátory

Axiální ventilátor

V tomto případě se jedná o úplně nejčastější provedení ventilátoru, se kterým se setkáte u většiny modelů. Může se jednat o stolní, stojanové nebo stropní modely. Lopatky jsou zde v provedení klasické vrtule, která se otáčí kolem své osy. Tento typ ventilátoru může mít také průmyslové nasazení, kde například chladí napájecí zdroje, může být využíván třeba v koupelně pro odtah vlhkosti. Technické řešení těchto ventilátorů zajišťuje vysoký průtok vzduchu pod nízkým tlakem.

Radiální ventilátor

Varianta radiálních ventilátorů se objevila o něco později. Charakteristické jsou oběžným kolem, kolem nějž jsou rozmístěny lopatky. Z laického pohledu vám takový ventilátor může opticky připomínat válcové provedení. Radiální ventilátor můžeme najít u modelů do auta, používá se k chlazení určitých komponent, například se běžně objevuje v indukčních varných deskách atd. Radiální ventilátor je charakteristický tím, že zajišťuje vysoký průtok vzduchu při vysokém tlaku.

Diagonální ventilátor

Toto technické řešení se nachází někde na hranici mezi axiálním a radiálním ventilátorem. Jedná se nejčastěji o ventilátory používané v průmyslu, kdy se montují do potrubí. Zajišťují střední průtok vzduchu při středním tlaku.

Tangenciální ventilátor

Provedení ventilátoru, které může připomínat podlouhlý válec, je tak částečně podobné radiálnímu ventilátoru. Mají však jinak řešené lopatky, jsou pochopitelně zakřivené pro usměrnění toku vzduchu, ale jsou mnohem delší, než je typické třeba pro zmiňované radiální provedení. Tangenciální ventilátory najdeme například ve vnitřních jednotkách klimatizací, protože umožňují usměrnit proud vzduchu pod vcelku nízkým tlakem na delší vzdálenost, což je ideální pro distribuci vzduchu od klimatizace po celé místnosti.

2

Typy ventilátorů

Nyní se pojďme podívat na to, z jakých provedení ventilátorů si vlastně můžete vybírat. Existuje mnoho typů, kdy každý z nich slouží k uspokojení specifických potřeb. Někde hraje roli nízká cena, jinde je důležitý vysoký výkon pro chlazení celé místnosti.

Stolní větrák

Jednou z nejběžnějších variant je stolní ventilátor a obsahuje je proto také náš test. Toto provedení, jak název napovídá, je určeno k postavení na stůl. Jedná se tedy o kompaktní a přenosné řešení. Existují v různých velikostech, od těch nejmenších po větší modely.

Můžete si jej vzít sebou tam, kde zrovna potřebujete. Slouží tedy k ochlazení lokálně. Tyto ventilátory jsou různě nastavitelné, a to jak z hlediska sklonu, tak umožňují třeba automatickou oscilaci. Nastavit si můžete samozřejmě také výkon.

Stolní ventilátor

Stojanový ventilátor

V zásadě se jedná o stejnou variantu ventilátoru, jako je stolní větrák. V tomto případě je však vybaven vyšším podstavcem, neboli nohou či stojanem, která umožňuje jeho postavení na zem, přičemž samotný ventilátor bude v rozumné výšce.

Stojanový ventilátor

Sloupový ventilátor

Modernější variantou stojanového ventilátoru je sloupový ventilátor. Opět slouží k postavení na zem, přičemž je prostorové o něco úspornější a zároveň často také designově méně ruší. Vypadá zkrátka lépe a jeho hlavní charakteristikou jsou jinak řešené lopatky, kdy zde nemáme klasickou vrtuli. Uvnitř se nachází lamely usměrňující vzduch a menší ventilátory. Vše není na první pohled z vnějšího pohledu vidět, což je to hlavní, co přispívá elegantnějšímu designu.

Stropní větrák

Velmi obvyklým řešením je také stropní větrák, který nejčastěji najdeme v komerčních prostorách, kancelářích, obchodech apod. Tyto ventilátory dokáží z pohledu svých rozměrů chladit větší prostor, klidně i celou místnost. Mohu být samozřejmě různých velikostí, a také mohou mít různé designy. Kromě klasického strohého designu, který nejčastěji vidíme právě v komerčních prostorách, existují také designové modely. Můžete je potom instalovat třeba i doma, mohou mít stylové dřevěné lopatky apod.

Stropní ventilátory

Podlahový ventilátor

Řešení podlahového ventilátoru se spíše hodí třeba do dílny nebo do garáže. Je to ventilátor, který chladí lokálně, přičemž může velmi připomínat stolní provedení. Mají však obvykle vyšší výkon, musíte počítat také s vyšší hlučností, přičemž i rozměrově bývají větší. Existují i podlahové ventilátory, které mají zabudovanou elektrickou spirálu, a tak mohou zároveň topit.

Ventilátor do auta

Určitě zajímavou kategorií může být také ventilátor do auta, který dokáže pomoci řidičům, kteří nemají v autě klimatizaci. Upevňuje se speciálním úchytem, případně přísavkou na čelní sklo. Typicky může chladit, ale vybavenější modely mohou umět také topení. Napájeny jsou tyto ventilátory samozřejmě z klasické autozásuvky.

Ventilátor do USB

Také některé ventilátory do auta mohou mít zakončení napájecího kabelu ve formě USB konektoru. Často můžete ale zakoupit ventilátory do USB také jako stolní provedení, které je určeno právě k zapojení do USB portu počítače. Můžete jej tak použít třeba v kanceláři a nepotřebujete k němu další zdroj napájení z elektrické zásuvky. Jedná se však o velmi malé ventilátorky, které mají také malý výkon.

3

Ventilátor vs. klimatizace

Pokud řešíte ochlazení místnosti v horkých letních dnech, možná jste přemýšleli právě nad touto otázkou, a tedy zda zvolit ventilátor nebo klimatizaci. Výhodou větráku je skutečnost, že jeho pořizovací cena je nižší, což rozhodně platí pro menší stolní nebo stojanové modely. Velké stropní ventilátory nebo designová řešení už mohou vyjít samozřejmě dráž, ale stále to bude z hlediska ceny levnější, než pořízení klimatizace.

Také v klimatizační jednotce je obsažen ventilátor, protože samozřejmě musí rozfoukávat chladný vzduch po místnosti. Klimatizace však na rozdíl od ventilátoru vzduch ochlazuje, a to díky radiátoru a systému potrubí, kde koluje chladící kapalina a plyn.

Naproti tomu ventilátor pouze rozhýbe vzduch v místnosti. Instalace klimatizace je náročnější, zejména pokud zvolíte klasický split se samostatnou vnitřní a venkovní jednotkou, na druhou stranu si můžete pořídit také mobilní klimatizaci, která instalaci nevyžaduje. Obecně však platí, že klimatizace je náročnější nejen z pohledu pořizovací ceny, ale také samotného provozu, kdy přirozeně potřebuje více elektrické energie.

TIP: Přečtěte si náš test klimatizací.
4

Vnější faktory ovlivňující výběr ventilátoru

Pokud přejdeme k samotném výběru vhodného ventilátoru, existuje mnoho způsobů, jak můžete k výběru přistupovat. Jsou zde určité vnější faktory, podle kterých ventilátor vybíráme. Souvisí to se způsobem používání samotného ventilátoru. Důležitá kritéria, která tak musíme zohlednit při výběru větráku, jsou:

  • Umístění ventilátoru
  • Velikost místnosti

Umístění ventilátoru

Pokud se jedná o ventilátor, který chcete používat pro lokální ochlazení, například u pracovního stolu, hodí se na to stolní větrák. Pokud jej chcete umístit více do prostoru, můžete využít provedení na stojanu.

Ventilátor ale samozřejmě může být umístěn také třeba na stropě, což využijeme tehdy, pokud chceme zajistit cirkulaci vzduchu v celé místnosti. Právě stropní ventilátory z hlediska svého umístění jsou schopny promíchat vzduch v celém prostoru, a tak studený vzduch, který se přirozeně drží u země, vytáhnou nahoru, přičemž teplý vzduch zase mohou poslat k zemi.

Dále existují ventilátory, které slouží v podstatě k výměně vzduchu v místnosti, a ty jsou umístěny nejčastěji ve stěně. Typicky se jedná o ventilátory, které se instalují třeba do koupelen ve stěně a jejich hlavním úkolem je odvod vlhkosti ven třeba po sprchování.

Velikost místnosti

Zejména pokud jste zvolili ventilátor, který má ochladit celý prostor místnosti, je potřeba úměrně tomu zvolit také vhodný model a velikost ventilátoru. Ideální je v takovém případě stropní větrák s dostatečným průměrem vrtule, což zajistí účinnou cirkulaci vzduchu v místnosti.

Chcete-li instalovat ventilátor, který bude umístěn ve stěně a odvádět vzduch z místnosti, čili pouze nevíří vzduch v prostoru, ale bude jej také obměňovat, je potřeba si spočítat, jak velkou místnost vlastně máte. Ventilátor by měl mít takový průtok vzduchu, který zvládne obměnit vzduch v obytné místnosti minimálně jednou až dvakrát za hodinu. V koupelnách a v prostorách s vysokou mírou vlhkosti by to pak mělo být aspoň pět výměn za hodinu.
5

Důležité parametry ventilátoru

Ventilátory ale samozřejmě vybíráme nejen podle toho, jak jej budeme používat a kde bude umístěn, ale také podle vlastností konkrétního modelu ventilátoru, který jsme si vyhlédli. Tady nám vstupuje do výběru hned několik parametrů, které si nyní rozebereme.

Průtok vzduchu

Už výše jsme hovořili o průtoku vzduchu, který je důležitý zejména tehdy, pokud chceme odvětrávat vzduch ven z místnosti. U jednotlivých ventilátorů se udává průtok vzduchu v jednotkách m3/h. Abychom věděli, jak výkonný ventilátor potřebujeme, postačí nám vynásobit objem místnosti požadovaným počtem výměn vzduchu za hodinu. Tím získáme výslednou hodnotu průtoku vzduchu.

Průměr lopatek

Není překvapující, že průměr samotných lopatek ventilátoru, které jsou nejčastěji ve tvaru vrtule, do značné míry ovlivňuje již zmiňovaný průtok vzduchu. Ventilátory s větším průměrem lopatek vrtule samozřejmě dokáží přes tyto lopatky prohnat více vzduchu. Závisí to pochopitelně také na otáčkách ventilátoru. Pro nejčastěji prodávané modely ventilátorů do domácností je typické že:

Typ větrákuPrůměr větráku
Stolní větrák10 až 30 cm
Stojanový větrák30 až 50 cm
Stropní větrák90 až 130 cm

Stolní ventilátory jsou tedy samozřejmě s ohledem na lepší přenositelnost a méně zabraného prostoru, obecně menších průměrů. Zase ale platí, že je máte umístěny blíže, takže ani není potřeba tak velký větrák.

Pro optimální chladící výkon byste se měli zaměřit na modely s průměrem vrtule okolo 25 cm, ale samozřejmě v některých případech mohou být zajímavé velmi malé ventilátorky, které mají třeba napájení z USB. Stojanové provedení je zase obvykle více umístěno do prostoru, kde se větší vrtule projeví pozitivně na účinnosti ventilace a protože máte ventilátor typicky dále od sebe, nebude to zároveň nepříjemné.

Rozměry přístroje

Od průměru lopatek ventilátoru se odvíjí do značné míry také samotná velikost celého přístroje. Kromě samotné vrtule zde však je obvykle také stojan, kdy jeho výška závisí na konkrétním typu ventilátoru. Pokud se budeme bavit třeba o stolním ventilátoru, tak ty jsou pochopitelně menší a nepotřebuji vysoký stojan. Jestliže však vezmeme v úvahu stojanový větrák, tak ten má běžně přes metr na výšku.

Při výběru vhodného přístroje se rozhodně zaměřte na to, aby vám v interiéru nepřekážel. Pokud máte málo místa a potřebujete umístit větrák do prostoru, můžete zvolit úspornější sloupový ventilátor.

Hlučnost

Velice důležitým parametrem u každého větráku je samozřejmě jeho hlučnost. Tu totiž vnímáme po celou dobu, co přístroj běží. Hlučnost je udávána v dB, ale to často není ten hlavní problém hlučnosti. Hlučnost jako parametr je navíc velice špatně interpretovatelný, protože něco jiného je údaj, který naměří nějaký měřící přístroj a něco jiného je charakter zvuku, který pak zařízení vydává. Každý člověk také může různé zvukové projevy vnímat odlišně.

U ventilátorů tak často mohou být problémem různé vrzavé zvuky, klepání nebo vrčení či vrzání, které někdy souvisí i s nižší kvalitou provedení konkrétního ventilátoru. Často na to trpí levné stolní nebo stojanové modely s automatickým otáčením, které je mnohdy také právě zdrojem pazvuků. A tyto různé zvukové projevy papírové hodnoty bohužel neodhalí.

Celkovou účinnost přístroje můžeme často ovlivnit také nastavením nižšího stupně otáček. Prakticky všechny ventilátory jsou vybaveny možností regulovat otáčky v několika stupních. Ani toto však nemusí odstranit některé pazvuky. Vždy tedy pozor na kvalitu.

Příkon

Protože ventilátor máme v provozu většinou delší dobu, určitě můžete zohlednit také jeho příkon. To znamená, kolik spotřebuje elektrické energie. Na druhou stranu, běžné ventilátory bez topení, mají příkon v desítkách wattů, což je dnes prakticky zanedbatelná spotřeba.

Napájení

Ventilátor samozřejmě potřebuje ke svému provozu elektrickou energii. Pokud se budeme bavit o samostatných přístrojích, jako jsou třeba stolní nebo stojanové ventilátory, tak ty samozřejmě připojíte vidlicí do klasické zásuvky na 230 V.

Existují ale také specifická provedení ventilátorů, kdy některé z nich mohou být například na 24 V. To jsou ventilátory, které jsou určeny do auta, a tedy jsou uzpůsobeny pro napájení z autozásuvky.

Na trhu existují také modely, které využívají napájení 12 V. V tomto případě se jedná nejčastěji ventilátory, které jsou určeny do koupelny. Takové ventilátory se instalují do stěny, přičemž slouží primárně k obměně vzduchu v místnosti, a tedy především k odvádění vlhkosti. Napětí 12 V je v tomto případě z důvodu bezpečnosti, kdy ventilátor umístěný v prostředí, kde je vyšší vlhkost, případně hrozí styk s vodou, nebude nebezpečný. Takové ventilátory často splňují také určitý stupeň krytí IP.

Materiál konstrukce

Výše jsme se už částečně dotkli také otázky kvality provedení, která do značné míry souvisí i s tím, z jakého materiálu je ventilátor vyroben. Drtivá většina ventilátorů bude samozřejmě plastových, ale pochopitelně záleží i na tom, o jak pevný plast se jedná a jak je celkově přístroj zhotoven. Kvalitní konstrukcí se může odbourat třeba vznik nepříjemných zvuků, které mohou rušit při provozu ventilátoru.

Kvalitní ventilátor by měl kromě plastů používat ale také kovové prvky, a to zejména třeba na hřídel větráku apod. Pokud je kompletně plastový, a to včetně kritických částí, může se stát, že jeho životnost bude nižší.

Provedení lopatek ventilátoru je nejčastěji z plastu, ale může být použito třeba také dřevo. Dřevěné provedení se však nejčastěji týká různých designových kousků, kdy typicky půjde o stropní ventilátory.
6

Funkce ventilátorů a bezpečnost

Nyní se pojďme podívat na funkce, které vám mohou typicky ventilátory nabídnout. Vždy záleží na konkrétním modelu výrobku, přičemž některé funkce jsou typické pro určitá provedení ventilátorů.

  • Regulace otáček – možnost regulovat otáčky umí většina ventilátorů. Nejčastěji je to v několika stupních, kdy můžete typicky nastavit nejnižší otáčky, střední nebo nejvyšší. Významně to ovlivňuje hluk, ale pochopitelně i průtok vzduchu.
  • Automatické otáčení – jinak může být tato funkce nazývána také oscilace. Nejčastěji se jedná o otáčení ventilátoru v horizontálním směru, což je typické zejména pro stolní a stojanové či sloupové ventilátory. Větrák tak nefouká pouze na jedno místo, ale dokáže obsáhnout určitý rádius.
  • Nastavení náklonu – zejména pro stolní a stojanové větráky platí, že je možnost nastavit jejich sklon ve vertikální rovině. Můžete tak lépe usměrnit proud vzduchu.
  • Dálkové ovládání – pokud vám záleží na maximálním komfortu ovládání, tak vybavenější větráky mohou nabídnout dálkový ovladač. Nemusíte tedy pro změnu nastavení ventilátoru k němu chodit.
  • Noční režim – tuto pokročilou funkci nabízejí některé vyšší modely ventilátorů, které vám tímto způsobem umožní spustit chod ventilátoru potichu. Získáte tak tichý ventilátor, který by neměl rušit během spánku.
  • Časovač – u některých modelů ventilátorů můžete nastavit čas zapnutí nebo vypnutí. Ventilátor tak může běžet ve vámi naplánovaném čase. Časovač, lépe řečeno časový spínač, je charakteristický také pro větráky, které se instalují do stěny, například do koupelny pro odvod vlhkosti. Můžete zde nastavit dobu běhu po sepnutí spínače, po jejímž uplynutí se větrák automaticky vypne.
  • Displej – některé ventilátory mohou disponovat také displejem, který vás bude informovat o aktivních funkcích, případně může zobrazovat třeba hodiny.
  • Ionizace – lepší ventilátory mohou být vybaveny také funkcí ionizátoru vzduchu, který zvyšuje kvalitu vzduchu v místnosti. Jedná se o funkci, kterou najdete třeba také u čističek nebo klimatizací.

Bezpečnost

Protože při provozu ventilátoru se zde otáčí lopatky vysokou rychlostí, existuje samozřejmě potenciální riziko zranění. Je to téma zejména v těch domácnostech, kde jsou malé děti, případně domácí zvířata. Většina ventilátorů je proto samozřejmě opatřena poměrně hustou ochrannou mřížkou, která může být plastová nebo kovová. Ta zabraňuje možnosti strčit do otáčejících se lopatek například prst.

Příliš hustá mřížka ale samozřejmě zase může negativně ovlivňovat průtok vzduchu, a tak proti zastrčení různých tenkých předmětů nemůže být ventilátor nikdy zcela chráněn. Pokud tedy máte doma malé děti, určitě se vyplatí umístit ventilátor tak, aby byl z jejich dosahu.

Nejznámější výrobci ventilátorů

Ventilátory Westinghouse

Ventilátory Westinghouse

Tento výrobce se soustředí zejména na domácí stropní ventilátory, které můžete zakoupit i v opravdu zajímavých designových provedeních. Vyberete si moderní i retro kousky.

Ventilátory Xiaomi

Ventilátory Xiaomi

Čínská značka spotřební elektroniky neopomenula ve svém sortimentu ani domácí ventilátory. Typicky má v nabídce nejeden stojanový větrák, který lze ovládat z mobilu.

Ventilátory Klarstein

Ventilátory Klarstein

Rozumný poměr ceny a výkonu vám nabídne právě tento výrobce. Můžete si zakoupit stropní větrák, sloupový ventilátor nebo třeba stojanový ventilátor.

Ventilátory Dyson

Ventilátory Dyson

V nabídce tohoto prestižního výrobce najdete designové modely sloupových, stojanových nebo stolních větráků. Nabízejí také funkci čištění vzduchu. Připravte se na vyšší cenu.

Ventilátory Sencor

Ventilátory Sencor

Zejména velmi levné stojanové a stolní ventilátory najdete v nabídce výrobce, který se soustředí na dobrý poměr ceny a výkonu. Vyhoví, pokud hledáte levné, jednoduché řešení.

Ventilátory Domo

Ventilátory Domo

Nabídka této značky zahrnuje sloupové ventilátory, ale třeba také podlahové ventilátory v rozumných cenových relacích a ve vcelku povedeném designu.

Ventilátory ETA

Ventilátory ETA

Ani u známé české značky samozřejmě nesmí chybět v nabídce větráky. Koupit si můžete sloupové designové modely za rozumnou cenu, ale také stolní nebo stojanové ventilátory.

Ventilátory Rowenta

Ventilátory Rowenta

Také u této značky si můžete pořídit kvalitní větrák do bytu. Pořídíte ty nejlevnější stolní, ale také stojanové ventilátory. Sloupový ventilátor najdete v nabídce také.

Ventilátory ECG

Ventilátory ECG

Zejména dobrá cena provází sortiment tohoto výrobce. Nabídne vám nejeden stolní větrák, ale také stojanový nebo sloupový. Levné řešení do pokoje nebo do ložnice.

Ventilátory Vents

Ventilátory Vents

Tento výrobce se soustředí zejména na nabídku ventilátorů, které jsou určeny do koupelny, do kuchyně nebo na WC. Slouží k odtahu vzduchu vně interiér.

Ventilátory Dospel

Ventilátory Dospel

Dalších z výrobců, který má v sortimentu zejména ventilátory, jež jsou vybaveny časovým spínačem a jsou určeny například do koupelny nebo na toaletu.

Nejznámější prodejci a srovnávače ventilátorů

Ventilátory Alza

Ventilátory Alza

V sortimentu jednoho z nejznámějších českých e-shopů najdete také ventilátory všeho druhu. Ať už se jedná o stropní ventilátor, sloupový ventilátor nebo stolní větrák. Díky třídění dle parametrů si můžete koupit i tichý ventilátor, nebo speciality jako je solární ventilátor nebo větrák na baterky.

Ventilátory Heureka

Ventilátory Heureka

Srovnávač zboží vám umožní porovnat ceny v jednotlivých obchodech, ať už se jedná o e-shopy nebo kamenné prodejny. Můžete si tak vybrat, kde si pořídíte větrák do bytu za tu nejlepší cenu.

Cenové relace ventilátorů

Ventilátory můžete zakoupit v různých cenových relacích, nejčastěji v závislosti na tom, o jaký typ ventilátoru se zajímáte. Mohou zde být specifické ventilátory, které jsou určeny například do koupelny, ale může to být také klasický stolní větrák, který si dáte třeba do ložnice. Větráky na trhu si můžeme rozdělit do těchto cenových kategorií:

  • Ventilátory do 500 Kč – ta nejlevnější kategorie ventilátorů, kde pořídíte ty nejlevnější stolní ventilátory. Kvalita zpracování může být nižší a hlučnost vyšší, na druhou stranu přístroj odvede svou práci. Koupíte také ty nejmenší modely do USB.
  • Ventilátory od 500 do 1 000 Kč – tato cenová relace už nabízí kvalitnější ventilátory, kde samozřejmě koupíte opět stolní nebo stojanové ventilátory. V těchto cenách už najdete také kvalitní ventilátory do koupelny, které budou mít časový spínač a ochranu proti vodě.
  • Ventilátory do 1 000 do 3 000 Kč – v této ceně najdete velmi kvalitní stolní, stojanové, ale třeba také sloupové ventilátory. Můžete se už spolehnout na větší nabídku funkcí, ale také zde už najdete přístroje v zajímavém designu. V této ceně se také nacházejí levnější stropní ventilátory.
  • Ventilátory od 3 000 Kč – pokud půjdeme cenově ještě výše, můžete si vybírat designové modely, ať už se jedná o stolní, stojanové nebo sloupové větráky. V těchto cenách se nacházejí také kvalitní stropní ventilátory, které opět mohou nabídnout zajímavé designy a kvalitnější materiály.

Často kladené otázky při výběru ventilátoru

Je zde zdravotní riziko, pokud si nasměruji ventilátor přímo na sebe?

Jistě to znáte, že v horkých letních dnech může být vedro opravdu nepříjemné. Tehdy inklinujeme tomu, že neděláme ta nejlepší rozhodnutí, a mezi to patří také nasměrování proudu vzduchu ventilátoru přímo na sebe. V takovém případě se mohou po čase projevit bolesti hlavy, svalů, případně se nachladíte. Větrák by ideálně měl směřovat spíše do prostoru, nikoliv přímo na nás.

Může být používání ventilátoru rizikové?

Jako u všeho, vždy závisí na okolnostech. Obecně musíte počítat s tím, že ventilátor může vířit prach, což není úplně nejlepší pro alergiky. Je tedy vhodné v místnosti, kde se ventilátor používá, častěji luxovat a utírat prach.

Co to je solární ventilátor?

Možná už jste se někdy setkali s termínem solární ventilátor. Jedná se o přístroj, který nemusí být připojen na elektrický zdroj. Elektřinu totiž získává ze slunečního záření. Je ideální umístit jej tam, kde potřebujeme zajistit cirkulaci vzduchu, ale nemáme přístupný zdroj energie. To může zajistit také větrák na baterky, ale zde už musíme pravidelně měnit baterie.

Můžu ventilátorem ochladit vzduch?

Ventilátory samy o sobě nechladí, ale pouze díky cirkulaci vzduchu dokáží zpříjemnit prostředí. Můžete však před ventilátor umístit nádobu se studenou vodou, případně s ledem. Díky tomu můžete v podstatě suplovat funkci ochlazovače vzduchu.

Zajímavé zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Fan_(machine)

5/5 - (3 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo