Nejlepší sušičky pro rok 2021

Pokud si děláte těžkou hlavu s výběrem správné sušičky, nebo pračky se sušičkou, máme pro vás srovnání těch nejlepších produktů na trhu, které jsme podrobili důkladným testům. Níže uvedené recenze a informace vás mohou zavést k tomu správnému spotřebiči.

Nejlepší sušička Nejlepší pračka se sušičkou
Miele TEF655 WP
Vítěz testu
AEG SensiDry L9WBC61B
Vítěz testu
Miele TEF655 WP AEG SensiDry L9WBC61B
 • Tichý chod
 • Úspora času a energie
 • Pokročilé funkce
 • Sofistikovaný systém praní a sušení
 • Velké množství programů
 • Úspora energií i prostoru
Hodnocení:
95%
Hodnocení:
94%

TEST: Nejlepší sušičky 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Miele TEF655 WP
Vítěz testu
Beko DPY 8506 GXB1
Cena/výkon
AEG ProSense T6DBG28SC
Miele TEF655 WP Beko DPY 8506 GXB1 AEG ProSense T6DBG28SC
 • Tichý chod
 • Úspora času a energie
 • Pokročilé funkce
 • Nízká cena
 • Velké množství programů
 • Tichý chod
 • Cenová dostupnost
 • Variabilní otevírání bubnu
Hodnocení:
95%
Hodnocení:
91%
Hodnocení:
87%

Recenze Miele TEF655 WP

Miele TEF655 WP
Miele TEF655 WP

V případě, že chcete ušetřit nějakou tu korunu za elektřinu a také čas, je tento typ sušičky prádla ideální volbou. Disponuje totiž systémem EcoDry, který zajistí dlouhodobě nízkou spotřebu energie v domácnosti. Kromě toho umí oblečení a jiné textilie vysušit opravdu rychle a efektivně s funkcí Eco Speed. Co se týká dalšího technologického vybavení tohoto typu spotřebiče, je nutno říct, že má co nabídnout. Prádlo vysušené v Miele TEF655 WP bude svěží, dokonalé suché a taktéž voňavé díky funkci FragranceDos.

Vlastnosti produktu

Sušička Miele TEF655 WP se jeví na první pohled velmi elegantně a se svou bílou barvou a stříbrným provedením bubnu skvěle zapadne do jakékoliv domácnosti. Dokáže usušit až 8 kilogramů prádla, což uvítají především početnější rodiny. U samotného sušícího procesu dokonce nenadělá příliš hluku, proto ji úplně v klidu můžete spustit i v nočních hodinách a nebude vás vůbec rušit. Ovládací prvky jsou velmi jednoduché a intuitivní. Pomocí otočného kolečka navolíte požadovaný program a na velkém LED displeji si kontrolujete aktuální fázi sušícího cyklu. Tento produkt mimo jiné nabídne rozsáhlé množství různých funkcí a programů, které potěší mnoho hospodyněk. Kromě již výše zmíněných funkcí EcoDry a Eco Speed u spotřebiče naleznete i takzvaný Perfect Dry, jenž detekuje tvrdost vody a tomu přizpůsobí i konkrétní sušení, výsledek je tedy dokonalý. A když zrovna nebudete mít čas, lze nastavit i odložený start až den předem.

Rozměry sušičky jsou 59,6 cm (š) x 85 cm (v) x 63,6 cm (h) a její váha 56,5 kilogramů. Produkt tak nepatří zrovna k nejskladnějším, proto je nutné dobře zvážit možnosti v bytě, co se týče jejího umístění. Spotřebič rovněž disponuje klasickým sítkem na zachycení nečistot, na jehož vyčištění vás sušička sama upozorní na displeji. Absorbovanou vodu z prádla neboli kondenzát u tohoto produktu nemusíte manuálně odstraňovat, jelikož má sušička integrovaný odvod v podobě hadičky, jež připevníte k odpadu, nebo umístíte do umyvadla. Tento typ produktu je rovněž velmi úsporný a prodává se v energetické třídě A+++. Roční náklady při klasickém používání sušičky vás tak přijdou zhruba na necelých 640 korun.

Celkové hodnocení

Výše deklarovaný model od Miele můžeme nazvat sušičkou nanejvýš spolehlivou, která svému majiteli bude sloužit jistě dlouhou dobu. Také lze díky ní uspořit elektrickou energii a čas, což je velmi žádoucí. Odpadá i nutnost pravidelného vylévání nádržky na kondenzát, což je dalším příjemným benefitem. Integrace 12 programů a několika chytrých funkcí činí z této sušičky produkt velmi atraktivní. Má zkrátka vše, co od tohoto typu spotřebiče lze očekávat a také něco navíc. Poněkud odrazující může být ale cena, kterou výrobce stanovil na necelých 28 000 korun.

Plusy:

 • Tichý chod
 • Úspora času a energie
 • Pokročilé integrované funkce, které zajistí dokonale vysušené prádlo

Mínusy:

 • Vyšší cena


Recenze Sušička Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1
Beko DPY 8506 GXB1

Sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 se ne nadarmo stal třikrát po sobě vítězným produktem roku. Spotřebiteli totiž nabídne skvělé uživatelské možnosti. A pokud nemáte zrovna v lásce žehlení, stane se tento spotřebič vaším věrným a spolehlivým přítelem. Poradí si jak se sušením košil, které nepomačká a nepoškodí, tak s oblečením dětským, jenž bude díky programu BabyProtect jemné a dokonale čisté. Samotná sušička je rovněž chráněná dětským zámkem, proto vaši zvídaví potomci nebudou moci navolené programy změnit ani nechtěně pozastavit. Skvělé je i to, že otevírání bubnu je neuvěřitelně variabilní a můžete si jej nastavit na jakou stranu potřebujete, vzhledem k dispozicím v bytě.

Vlastnosti produktu

Výše uvedený model značky Beko poskytne až 16 různých programů a funkci FlexiSense, která pomocí integrovaných senzorů nastaví optimální teplotu a vlhkost při sušícím cyklu. Vše je lehce ovladatelné pomocí tlačítek a LCD displeje. Oblečení vysuší spotřebič s pečlivostí a v některých případech i se značnou rychlostí. Jestliže pospícháte, dokáže usušit dvě kila prádla za pouhých 35 minut. Do bubnu sušičky je možné naráz umístit až 8 kilogramů prádla. Podsvícení bubnu přivítáte zejména ve večerních hodinách. Design spotřebiče je velmi moderní. Klasická bílá barva se stříbrnými prvky dodává sušičce jednoznačně elegantní vzhled. Umístit ji v případě omezených dispozic v bytě můžete i na pračku, díky speciálnímu nástavci. Činnost tohoto produktu díky tichému chodu téměř nezaznamenáte, avšak při ukončení programu vás upozorní melodií, že prádlo je již suché.

Model sušičky Beko DPY 8506 GXB1 se na trhu nabízí o rozměrech 85 cm (v) x 60 cm (š) x 62 cm (h) a váží 52,5 kilogramů. Oproti konkurenčním produktům je tedy o něco málo lehčí a skladnější. Spotřebič je opatřen tepleným čerpadlem EcoGentle, tudíž dokáže dokonale vysušit oblečení i za nižších teplot. Tím jej můžeme zařadit mezi produkty vysoce úsporné. Řadí se do kategorie A+++. Jako většina moderních sušiček je i tato opatřena standardním sítkem zachycujícím prachové částice z oblečení a také odvodem kondenzátu pomocí integrované hadice připojitelné na odpad.

Celkové hodnocení

Pokud hledáte opravdovou kvalitu za slušné peníze, pak vsaďte výše avizovaný na spotřebič značky Beko. Na trhu je tento moderními funkcemi oplývající produkt k dostání již od 11 600 korun, a to je velmi atraktivní cena. Ať jste byznysmen, nebo rodič malého dítěte, jistě vás tato sušička uchvátí svými schopnostmi vysušit prádlo tak, jak očekáváte, šetrně a dokonale. Kromě toho i ušetříte nejen čas, ale i peníze, díky úspornému režimu sušení.

Plusy:

 • Nízká cena
 • Velké množství programů
 • Funkce úsporného sušení
 • Tichý chod
 • Variabilní otevírání bubnu

Mínusy:

 • Žádné


Recenze AEG ProSense T6DBG28SC

AEG ProSense T6DBG28SC
AEG ProSense T6DBG28SC

Tento produkt asi nebude patřit mezi ty nejlepší v kategorii kondenzačních sušiček, za to ale kvalitně a spolehlivě vaše oděvy usuší a nikdy je nepomačká, odpadne vám tak nutnost žehlení. Postačí jen prádlo poskládat a uložit do skříně. Technologie ProSense upraví konkrétní sušící program podle aktuální vlhkosti a teploty v bubnu, spotřebič tak vykoná svou práci velmi efektivně, a ještě k tomu šetrně. Dvířka bubnu zase umožní spotřebiteli otevírání zleva i zprava, což je výhodné zejména v domech a bytech s omezenou rozlohou.

Vlastnosti produktu

Sušička AEG ProSense T6DBG28SC nabídne pouze 9 programů. Tento fakt jí ale na atraktivitě rozhodně neubírá. Ovládání je velmi přehledné, řešené jak otočným kolečkem, tak i LCD displejem s tlačítky. Vzhled sušičky je dá se říct standardní a ničím zvláštním nevybočuje. Skvěle tak sedne do jakéhokoliv interiéru. Objem prádla, které lze najednou v spotřebiči usušit, je kolem osmi kilo. Buben s technologií ProTex bude s vaším oblečením zacházet více než šetrně. Brání totiž zamotávání a zvýšenému mačkání textilií. A pokud si vyberete konkrétní čas, který k sušení prádla preferujete, můžete si nastavit i odložený start. V případě, že vás zajímá, jak hlučný je tento spotřebič při provozu, dá se zařadit mezi jakýsi běžný průměr, při 65 decibelech.

Spotřebič je vysoký 85 centimetrů, široký 60 centimetrů a hluboký 66,5 centimetrů. Váha je poměrně solidní a to jen 43,5 kg, což zajistí snadnější manipulaci se sušičkou. Výrobce nabízí při koupi až desetiletou záruku na motor u produktu, což je poměrně slušný benefit. Co se týče energetické spotřeby, řadí se tato sušička do třídy B. Nejspíš tedy neušetříte při jejím užívání, jako u jiných výrobků stejné kategorie. Tento fakt se také odráží na její cenové dostupnosti. Na trhu jí pořídíte již od 10 000 korun, někteří prodejci ji nabízí i pod deset tisíc korun v akci. Pokud se zaměříme na příslušenství sušičky, nalezneme u ní nádržku na kondenzát o objemu něco málo přes pět litrů a klasické sítko na prachové částice.

Celkové hodnocení

Pro standardního spotřebitele, který nemá nijak zvlášť vysoké nároky na funkce sušičky, je tato vlastně úplně dostačující. Lákat může ke koupi právě její dostupnost, avšak je dobré mít na paměti, že je to za cenu vyšší energetické spotřeby při užívání. Model sušičky AEG ProSense T6DBG28SC neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne, co se týká nabídky programů. Rozhodně ale nabídne kvalitní základ, což se počítá.

Plusy:

 • Cenová dostupnost
 • Nižší hmotnost
 • Prodloužená záruka 10 let
 • Tichý chod
 • Variabilní otevírání bubnu

Mínusy:

 • Omezené funkce a programy (pouze 9)
 • Zvýšená energetická spotřeba


zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší pračky se sušičkou 2021

1. místo 2. místo 3. místo
AEG SensiDry L9WBC61B
Vítěz testu
AEG DualSense L7WBG47W
Cena/výkon
Candy CSWS40 364D/2-S
AEG SensiDry L9WBC61B AEG DualSense L7WBG47W Candy CSWS40 364D/2-S
 • Sofistikovaný systém praní a sušení
 • Velké množství programů
 • Úspora energií i prostoru
 • Tichý chod
 • Dostupná cena
 • Dostatečný výběr funkcí
 • Menší rozměry a lepší skladnost
 • Funkce propojení se smartphonem
Hodnocení:
94%
Hodnocení:
90%
Hodnocení:
86%

Recenze AEG SensiDry L9WBC61B

AEG SensiDry L9WBC61B
AEG SensiDry L9WBC61B

Kombinace pračky a sušičky v jednom je skvělou volbou pro ty hospodyňky, které mají ve svém bytě menší prostor a chtějí si dopřát ten jedinečný komfort současně vypraného a vysušeného oblečení. Nemusíte nic přesouvat, stačí navolit požadovaný program a spotřebič zvládne vše za vás. A ten od AEG to provede ještě k tomu s velkou grácií. Technologie ÖKOkombi a SensiDry dokáže zajistit efektivní funkčnost pračky se sušičkou a také kromě toho ušetříte spotřebované energie až o 40 procent, oproti jiným výrobkům stejné kategorie, což je velmi příjemné zjištění.

Vlastnosti produktu

Pakliže hledáte moderní design spojený s kvalitním zpracováním, dokáže model AEG SensiDry L9WBC61B náležitě splnit vaše požadavky. Konstrukce pračky se sušičkou je tvořena nejen bílou barvou. Kolem bubnu a na displeji dominuje barva černá a v úrovni ovládacího panelu je dokonce i odstín stříbrné. Design se tedy velice povedl. Do spotřebiče lze umístit až deset kilogramů prádla, což přivítají zejména rodiny početné. Ovšem pokud byste chtěli i sušit, je možné do pračky umístit maximálně 6 kg prádla. Nejvyšší možná rychlost odstřeďování pračky je až 1600 otáček za minutu. V oblasti funkcí a programů se jedná o produkt, který má opravdu co nabídnout. Například sofistikovaná funkce NonStop umožní spotřebiteli vyprat a současně i vysušit až tři kila prádla během pouhých tří hodin. To ale není zdaleka vše.

Technologie ProSense zajistí úspornost energií, speciální parní program vzdušné a nepomačkané prádlo a DualSense volbu programu na míru dle druhu prané a sušené textilie. Dalšími skvělými funkcemi jsou pak i Aqua Stop (ochrana před přetečením) i dětský zámek. Ovládací panel je jednoduchý, s otočným kolečkem a LCD displejem. S rozměry 60 cm (š) x 66 cm (h) x 87 cm (v) se dá pračka nazvat průměrnou až standardní co do velikosti. Během jednoho pracího cyklu spotřebuje asi 75 litrů vody. Co se týká spotřeby elektřiny, řadí se produkt do energetické třídy A. Odhad spotřeby za jeden rok při praní i sušení zároveň je asi 814 kWh.

Celkové hodnocení

Společnost AEG v tomto případě nabízí dokonalost v podobě pračky a sušičky v jednom. Při správném používání splní požadavky, dá se říct nad míru. Velké množství programů potěší a určitá úspora energií o to víc. Jestliže tedy chcete ušetřit nějaké to místo v bytě, je tento typ spotřebiče vhodnou volbou. Avšak počítat musíte i s vyšší cenou na trhu, která se pohybuje kolem 30 000 až 35 000 korun.

Plusy:

 • Sofistikovaný systém praní a sušení v jednom
 • Velké množství programů
 • Určitá úspora energií i prostoru

Mínusy:

 • Vysoká cena
 • Při nesprávném používání nedokonalé usušení prádla (pračka má kapacitu 10 kg a sušička jen 6 kg)


Recenze AEG DualSense L7WBG47W

AEG DualSense L7WBG47W
AEG DualSense L7WBG47W

V kategorii produktů praček se sušičkou od společnosti AEG se tato řadí spíš mezi ty průměrné. Nabídne sice jak funkci praní i sušení, ale za to v omezenější kapacitě, než je tomu u konkurenčních výrobků. Čím však spotřebič příjemně překvapí je míra hlučnosti. S tišším chodem tak můžete počítat zejména při praní (51 decibelů). Integrovaná sušička ale také nenatropí příliš hluku (pouze 59 decibelů). Praní, nebo sušení prádla tak můžete s klidem spustit i v nočních hodinách a nikoho to nevyruší.

Vlastnosti produktu

Pračka s integrovanou sušičkou AEG DualSense L7WBG47W nabídne čisté linie a klasické odstíny bílé a černé, hodit se tak bude do jakéhokoliv bytu, či domu. Co se týká praní, nabídne spotřebič prostor pouze pro 7 kilo prádla a sušit naráz lze jen 4 kila textilií. V případě, že vyperete plnou pračku, je tedy nutné várku rozdělit na dvakrát, aby se oblečení skutečně usušilo. Pračka se sušičkou rovněž disponuje technologií DualSense, která umožní regulaci teploty a pohybu v bubnu podle typu materiálu prané textilie i množství náplně v něm. Ovládací panel je prakticky řešený, nastavení pracího a sušícího cyklu tak nastavíte velmi snadným způsobem pomocí otočného kolečka a LCD displeje s tlačítky. Vybírat je možné až z deseti programů.

Pračka s integrovanou sušičkou AEG DualSense L7WBG47W nabídne čisté linie a klasické odstíny bílé a černé, hodit se tak bude do jakéhokoliv bytu, či domu. Co se týká praní, nabídne spotřebič prostor pouze pro 7 kilo prádla a sušit naráz lze jen 4 kila textilií. V případě, že vyperete plnou pračku, je tedy nutné várku rozdělit na dvakrát, aby se oblečení skutečně usušilo. Pračka se sušičkou rovněž disponuje technologií DualSense, která umožní regulaci teploty a pohybu v bubnu podle typu materiálu prané textilie i množství náplně v něm. Ovládací panel je prakticky řešený, nastavení pracího a sušícího cyklu tak nastavíte velmi snadným způsobem pomocí otočného kolečka a LCD displeje s tlačítky. Vybírat je možné až z deseti programů.

Celkové hodnocení

Vzhledem k množství funkcí a přijatelné ceně je tento produkt rozhodně dost výhodný. Pakliže tedy chcete prát i sušit v jednom, zvolte model výše zmíněný. Berte však v zřetel, že do bubnu pračky se vejde rozdílné množství, než které je maximální povolené při sušení. Polovina mokrého prádla tak bude muset počkat. I přesto se model AEG DualSense L7WBG47W jeví ve své kategorii jako kvalitní a dobře dostupný.

Plusy:

 • Tichý chod pračky i sušičky
 • Dostupná cena
 • Poměrně skladné rozměry
 • Dostatečný výběr funkcí

Mínusy:

 • Menší objem bubnu
 • Vyšší spotřeba oproti konkurenčním výrobkům


Recenze Candy CSWS40 364D/2-S

Candy CSWS40 364D/2-S
Candy CSWS40 364D/2-S

Pokud žijete sami, nebo máte malou rodinu a jste skromní, co se týká požadavků na pračku s integrovanou sušičkou, je tento model od Candy to pravé pro vás. Spotřebič ve své kategorii spadá do takzvaných slim produktů. Pračka se sušičkou je tak velice úzká a vejde se kamkoliv budete potřebovat. Velice zajímavým benefitem tohoto spotřebiče je technologie Smart Touch, která je schopná spárovat pračku s vaším smartphonem. Díky aplikaci si tak můžete nainstalovat až 40 různých pracích cyklů.

Vlastnosti produktu

Pračka se sušičkou od Candy nevyniká nijak zvláštním vzhledem. Její konstrukce je čistě bílá. Ovládací prvky výrobce umístil do levé horní části spotřebiče a řešené jsou formou otočného kolečka. Vybraný program a jeho proces si pak můžete kontrolovat na vedlejším černém LCD displeji. Volit lze mezi 16 programy, z nichž ty standardní trvají asi dvě hodiny a ty nejkratší pak kolem dvaceti minut. Do pračky můžete umístit naráz asi 6 kilogramů prádla a do sušičky 4 kilogramy. Hlučnost produktu se pohybuje, co se týká praní a sušení mezi 57 až 62 decibely, což je takový dá se říct slušný průměr.

Integrovaná je v pračce se sušičkou i dětská pojistka, nebo funkce odloženého startu, který lze nastavit už den předem. Rozměry spotřebiče jsou velice příznivé. S výškou 85 cm, šířkou 60 cm a hloubkou 44 cm se řadí produkt mezi ty velmi skladné ve své kategorii. Vhodný je tedy zejména do menších bytů. Pračka se sušičkou patří do energetické třídy B, tedy méně úspornější. Tento fakt se opět odráží na ceně, která se na trhu pohybuje kolem 8 000 až 10 000 korun.

Celkové hodnocení

Pro jednotlivce, který se shlédl v pračce kombinované se sušičkou se zdá tento produkt od Candy celkem přijatelný. Vypere velice slušně a šetrně prádlo vysuší. Propojení s telefonem je v moderní době také velice žádoucí. Avšak negativem může být trochu větší hlučnost spotřebiče a také energetická neúspornost. Když se ale všechna pro a proti vyváží, můžeme říct, že pro průměrného uživatele je tento produkt vlastně postačující.

Plusy:

 • Menší rozměry a lepší skladnost
 • Funkce propojení se smartphonem
 • Nízká cenová relace

Mínusy:

 • Hlučnější chod
 • Vyšší spotřeba


zpět nahoru ↑

Nejprodávanější sušičky 2021

zpět nahoru ↑

Jak vybrat sušičku prádla

Na trhu jsou k dostání dva základní druhy sušiček, a to jsou:

 • ventilační sušičky
 • kondenzační sušičky

Dále je možné vybírat sušičky integrované v pračce, nebo v rámci setu pračka sušička.

Ventilační sušičky

Princip ventilačních sušiček je velice jednoduchý. Odpařovaná voda z prádla se mění v páru a ta odchází větracím systémem ze spotřebiče a dále ven z obydlí. Je tedy logické, že tento druh sušiček musí být opatřený ventilačními trubkami, které by měly být v délce alespoň metr a dvacet centimetrů. Také není vhodné trubici umisťovat příliš nízko země a napojovat ji na vzduchotechniku. Mezi výhody ventilační sušičky patří jednoznačně nízká cenová relace a poměrně nízká spotřeba energií. Hlavní nevýhodou je nutnost uzpůsobení bytu, či domu k venkovnímu větrání.

Kondenzační sušičky

U kondenzačních sušiček dochází ke kondenzaci vzniklé páry v bubnu, čímž vzniká voda. Ta se buď ukládá v nádržce, kterou je nutné pravidelně po sušení prádla vylévat, nebo se soustředí do systému hadic, které lze napojit k odpadu. Důležité však je, aby kondenzační sušičky byly umisťovány v určité vzdálenosti od ostatních spotřebičů (alespoň 60 až 70 cm), jako je například pračka. Dostatečný prostor okolo sušičky totiž zajistí důkladné ochlazování spotřebiče a tím se i sníží energetická spotřeba. Výhodou je, že nemusíte dělat ve svém obydlí žádné stavební úpravy s těmito spotřebiči a nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena produktů.

Kondenzační sušičky jsou dále dělené podle toho, jaký způsob používají k ohřívání vzduchu v bubnu. Jsou to buď sušičky s tepelným čerpadlem (které jsou o dost úspornější), sušičky s topným tělesem, nebo takzvané hybridní sušičky (integrované je v nich jak topné těleso, tak tepelné čerpadlo).

Sušičky integrované v pračkách

Pračky se sušičkou jsou skvělou variantou pro ty, kteří chtějí ve svém bytě ušetřit místo. Dva spotřebiče v jednom zkrátka uvítá leckterá hospodyňka. Tyto produkty jsou koncipovány často tak, že po pracím cyklu následuje cyklus sušící. Zde ale může docházet k jednomu základnímu úskalí. Kapacita pračky je vyšší než ta, která je určená k sušení. Pokud tedy perete prádlo a využíváte maximálního objemu bubnu, je nutné sušit oblečení často nadvakrát. Úskalím těchto praček se sušičkami bývá také občas nedokonalé usušení prádla a poměrně vysoká energetická spotřeba. Výhodou je větší úspora času.

Set pračka + sušička

Set pračky se sušičkou je výhodný v případě, že chcete designově stejné spotřebiče od identického výrobce a také je lze pomocí takzvaného mezikusu postavit na sebe. Tím ušetříte mnoho prostoru v bytě. Takovéto sety mají mnoho dalších pozitiv, jako je dokonalé vyprání a vysušení prádla, nebo možnost využití maximální kapacity obou spotřebičů při jejich plnění, což například u praček s integrovanými sušičkami nelze.

Přejít na test nejlepších praček 2021.

Jaké rozměry sušiček jsou k dostání?

Klasické sušičky disponují rozměry 85 centimetrů na výšku, 60 centimetrů na šířku a 60 centimetrů, co se týká hloubky spotřebiče. Tyto produkty jsou vhodné pro početnější rodiny a domácnosti, jelikož i kapacita jejich bubnu je poměrně objemná. V takových sušičkách bez problémů vysušíte i osm kilogramů prádla.

V případě, že jste jednotlivec, nebo skromný pár, je s výhodou pořídit skladnější model sušičky, takzvané SLIM. Rozměry má totiž o dost užší než ta klasická. Pohybují se v rozmezí 45 až 55 centimetrů (hloubka). Počítat pak tedy musíte i s nižším objemem bubnu, kolem 7 kilogramů.

Ti, co mají rozměry bytu opravdu malé, mohou volit mezi sušičkami s horním plněním, které ušetří místo ještě o trochu víc. Jejich šířka je jen 40 až 45 centimetrů.

Jak vybrat tu správnou sušičku na prádlo?

Při výběru vhodného spotřebiče k sušení prádla se zaměřte na tyto aspekty:

 • Počet členů domácnosti – Podle počtu lidí, kteří žijí v domácnosti, vybírejte kapacitu bubnu. Větší rodiny ocení spíš objemnější sušičky, kdežto jednotlivci postačí nejspíš sušička užší, s nižší kapacitou bubnu.
 • Finanční možnosti – Stanovte si před výběrem sušičky částku, kterou jste ochotní do koupi investovat. I v nižších cenových relacích lze kvalitní sušičky sehnat. Záleží však na vašich požadavcích, co se týká rozsahu funkcí produktu.
 • Rozloha bytu – Pokud v bytě nemáte dostatek prostoru, volte spíš sušičky s horním plněním a typy slim.

Jakými funkcemi sušičky disponují?

Mezi základní funkce, kterými disponuje většina sušiček, můžeme zařadit:

 • Dětský zámek – Brání zvídavým potomkům v tom, aby spotřebič mohli svéhlavě ovládat. A to, jak zapínat, tak vypínat.
 • Odložený start – Umožňuje načasovat sušící cyklus až den dopředu.

Dalšími přídatnými funkcemi (které nemívají všechny produkty) jsou pak:

 • SMART Touch – Díky kterému lze spárovat chytrý telefon, nebo tablet se sušičkou a vybírat tak v rámci aplikace mezi dalšími programy. Nebo lze díky této funkci spotřebič ovládat na dálku, což je také příjemným benefitem.
 • Parní program – Jenž poskytne prádlu nebývalou péči. S tímto programem vám odpadne nutnost žehlení.
 • Variabilní otevírání bubnu – Což je výhodné zejména v místnostech, kde není tolik místa. Otevírání se často nabízí levostranné a pravostranné s možností nastavit i umístění držadla
 • Integrované senzory – Mají schopnost snímat teplotu a vlhkost uvnitř bubnu, tím optimálně regulují celý sušící cyklus.

Čeho si všímat na energetickém štítku?

Velmi důležité parametry sušičky pak naleznete na takzvaném energetickém štítku. Všímejte si těchto údajů:

 • Energetická třída – Nejúspornější a nejvýhodnější je ta s označením A+++. K dostání jsou často ale i produkty ve třídě B, s kterou ale nejspíš energie příliš neušetříte.
 • Roční spotřeba energií – Uvádí se na štítku v kilowatthodinách. Abyste zjistili, kolik vás bude vlastně používání dané sušičky stát ročně, vynásobte příslušnou hodnotu na štítku 4 korunami. Pokud výsledek vydělíte 160, dojdete k částce, kterou zaplatíte za jeden sušící cyklus.
 • Míra hlučnosti sušičky – Je zapsaná v decibelech. Průměrné hodnoty se pohybují kolem 60 decibelů.
 • Kapacita bubnu sušičky – Určuje, kolik prádla můžete naráz usušit při jednom sušícím cyklu.
 • Typ sušičky – Plynová, či elektrická.
 • Účinnost kondenzace – Písmeno A označuje nejefektivnější kondenzaci.
 • Trvání jednoho sušícího cyklu – Jedná se pouze o základní informaci, každý program má totiž jinak určenou dobu sušení. Odborníci doporučují soustředit se zejména na účinnost kondenzace.

Příslušenství sušiček na prádlo

K jednotlivým sušičkám rovněž náleží i nezbytné příslušenství, mezi které patří:

 • Filtr na zachytávání prachu a nečistot – Je součástí sušičky již při koupi. Někteří výrobci nabízí v prodejnách a na e-shopech i náhradní kusy, v případě, že by se vám originál poničil.
 • Hadice, nebo nádržky na odvod kondenzátu – Zkondenzovaná voda se buď zachytí v nádržce, kterou je nutné vylévat, nebo ji sušička odvádí do systému hadic, které lze napojit na odpad. Každá sušička disponuje odlišným řešením.
 • Mezikus – Slouží k pevnému připojení sušičky k pračce, pokud byste se ji rozhodli na ni umístit.
 • Vůně do sušičky – V případě, že budete chtít ještě podpořit příjemné aroma prádla, je možné do sušičky umístit speciální ubrousky, které jsou běžně k dostání v drogériích.
 • Míčky do sušičky – Podpoří rychlejší a šetrnější sušení prádla.
 • Síťky do sušičky – Jsou vhodné zejména na spodní prádlo z jemné tkaniny. Brání jeho poškození.

Nejznámější výrobci sušiček

Každý výrobce nabízí spotřebiteli odlišné benefity. Pojďme se tedy zaměřit na ty nejznámější producenty sušiček.

Sušičky Whirlpool

Sušičky Whirlpool

Společnost nabízí spotřebiteli kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem a integrovaným šestým smyslem, který detekuje vlhkost v bubnu a tím optimalizuje sušící cyklus. U spotřebičů této značky naleznete i funkci FreshCare, která zajistí regulaci teploty v bubnu, a tím docílí dokonale svěžího prádla po usušení. Firma si však potrpí i na úsporu energie a dokonalý design produktů.

Sušičky AEG

Sušičky AEG

Firma AEG cílí na spotřebitele, kteří se zaměřují na úsporu elektrické energie a šetrnost k jednotlivým druhům textilií při sušení. Vybírat u společnosti můžete mezi kondenzačními sušičkami a těmi s tepelným čerpadlem. Design spotřebičů je spíš minimalistický a čistých linií.

Sušičky Bosch

Sušičky Bosch

Bosch uživateli nabídne dostatek prostoru v bubnu pro sušení (až 9 kilogramů), automatické čistění kondenzátu, tichý chod spotřebiče a také nízkou spotřebu energií při používání. Výrobce myslí i na životní prostředí. Integrovaný chladící systém je jedním z nejšetrnějších.

Sušičky Indesit

Sušičky Indesit

Firma Indesit se zaměřuje zejména na cenovou dostupnost sušiček a vysokou kvalitu spotřebičů. Většinu produktů zakoupíte v energetické třídě A+++. Vybírat lze u společnosti z kondenzačních i ventilačních sušiček, nebo kombinací pračky se sušičkou.

Sušičky Candy

Sušičky Candy

Candy nabízí na trhu sušičky kondenzační, či s tepelným čerpadlem. Mezi jejich produkty naleznete i takové sušičky, které mají kapacitu až na 11 kilogramů prádla, což ocení zejména velké rodiny. Konstrukce sušiček Candy je tvořena klasickou bílou barvou.

Sušičky LG

Sušičky LG

Sušičky značky LG oplývají nízkou spotřebou energií a vysokým výkonem. Firma si potrpí na kvalitní a designové zpracování spotřebičů. V nabídce společnosti naleznete i nezvyklé hybridní sušičky ve velice atraktivním odstínu nerez.

Sušičky Siemens

Sušičky SIEMENS

Siemens vyrábí sušičky s integrovaným samočistícím systémem filtrů a chytrou funkcí, díky které propojíte svůj telefon se spotřebičem. Sušičky se sice pohybují ve vyšší cenové relaci, avšak jejich kvalita je nedozírná.

Sušičky Samsung

Sušičky Samsung

Samsung se soustředí na výrobu sušiček s tepelným čerpadlem, které jsou vysoce šetrné k prádlu, a také s nimi něco uspoříte. Energeticky totiž nejsou nikterak náročné díky integrovanému systému OptimalDry. Sušičky jsou také opatřeny dvojitým filtrem.

Sušičky Beko

Sušičky Beko

Firma Beko nabídne jak sušičky klasických rozměrů, tak ty úzké (slim) o šířce 45 centimetrů. K dispozici jsou produkty energetické třídy A+++ a A++. Design spotřebičů je klasický v bílých barvách s prvky nerez a černé barvy.

Sušičky Gorenje

Sušičky Gorenje

Gorenje nabízí nejen standardní bílé odstíny, v nabídce najdete i produkty černé barvy, které skvěle doplní designový interiér. Sušičky prodávají s tepelným čerpadlem a ve velice úsporných energetických třídách.

Sušičky Electrolux

Sušičky Gorenje

Firma Electrolux nabízí spotřebiteli při koupi sušičky prodlouženou záruku. U spotřebičů také naleznete technologii DelicateCare, která zajistí uchování vlastností sušených materiálů. Všechny sušičky od Electrolux jsou mimo jiné i vysoce úsporné.

V jakých cenových relacích je možné sušičky na prádlo zakoupit?

 • Sušičky do 10 000 korun: v této kategorii zakoupíte sušičky s energetickou třídou A+ i B, tudíž nemůžete počítat s tím, že s nimi nějak zvlášť ušetříte. Tyto produkty však často disponují všemi technologiemi, které by moderní pračka měla mít.
 • Sušičky od 10 000 korun do 20 000 korun: tato kategorie sušiček je jakousi zlatou střední cestou. Umožní koupi kvalitního a dokonale úsporného spotřebiče v energetické třídě A++ a A+++. Tyto produkty rovněž disponují rozšířenými funkcemi.
 • Sušičky od 20 000 korun do 30 000 korun: sušičky ve vyšší cenové relaci jsou obecně velmi sofistikované a často mají integrovaný systém SMART Touch, který umožňuje propojení s telefony a tablety. Také většinou disponují samočistícím kondenzátorem a filtrem.
 • Sušičky nad 30 000 korun: tyto produkty jsou určené pro opravdové fajnšmekry a náročné jedince. Umožní totiž dokonalé vysušení prádla bez pomačkání, díky parnímu systému a také oblečení osvěží vůní.

Jak správně o sušičku pečovat?

Aby vaše sušička byla co nejdéle funkční a dobře prádlo sušila, je nutné o ni i náležitě pečovat. Na co se tedy zaměřit?

 • Pravidelně čistěte filtr na prachové částice a nečistoty. Ideální bude, když jej očistíte po každém sušení.
 • Zkontrolujte jednou za dva až tři měsíce i filtr ve spodní části sušičky.
 • Pečujte o nádržku na kondenzát. Nutné je ji vylévat po každém sušícím cyklu, aby se nepřeplnila. Tuto záležitost není nutné řešit v případě, že váš spotřebič je opatřen systémem hadic, které kondenzát odvádí přímo do odpadu.
 • Otírejte čas od času i vnitřní část bubnu sušičky vlhkým hadříkem, nebo mokrou houbičkou.
 • Hlídejte stabilní polohu sušičky, aby nedošlo k jejímu dřívějšímu poškození.
 • Vyvarujte se sušení materiálů s příměsí gumy, nebo třeba skelných vláken.

Nejčastější otázky a odpovědi při výběru sušičky

Zde uvádíme ty nejčastější otázky a odpovědi, které se týkají výběru vhodné sušičky.

Na jakou energetickou třídu se zaměřit?

Pro maximální úsporu energií vybírejte sušičky, které spadají do energetické třídy A+++ a A++. Ty jsou nejefektivnější, co do nízké spotřeby. Zaměřte se i na produkty, které mají integrované automatizované systémy a senzory, které optimalizují proces sušícího cyklu.

Je výhodnější pračka s integrovanou sušičkou, nebo mám raději zvolit set pračka a sušička?

Odborníci obecně doporučují spíš pračky a sušičky samostatné. Proto je tedy výhodnější volit set pračka a sušička. Ty totiž umožňují využívat maximální kapacitu bubnu, kdežto pračky se sušičkou mají kapacitu odlišnou jak pro sušení, tak pro praní.

Na kolik vyjdou průměrné roční náklady při užívání sušičky?

Vždy záleží na tom, v jaké cenové relaci sušičku kupujete. Obecně platí, že čím kvalitnější sušičku zakoupíte, tím větší šanci máte na to ušetřit nějakou tu korunu za spotřebu elektrické energie. Pro představu: provoz nejlevnější sušičky vás ročně přijde na částku zhruba kolem dvou tisíc korun a u dražší a úspornější sušičky ušetříte až 1 300 korun. Zaplatíte tedy v přepočtu 700 kč za rok.

Pokud budu chtít svou sušičku umístit na pračku, dá se sehnat mezikus k upevnění u každého výrobce?

Všichni výrobci by ke svým produktům z kategorie sušiček měli poskytovat takzvaný mezikus. K dostání je obvykle na přímo na prodejnách, nebo jej zakoupíte přes e-shopy.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo