Srovnali jsme vybrané sprchové kouty s vaničkou i bez vaničky a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.
TEST: Nejlepší sprchové kouty s vaničkou
TEST: Nejlepší sprchové kouty bez vaničky
Nejprodávanější sprchové kouty 2025
Sprchový kout je běžnou součástí prakticky každé koupelny. Dokáže nabídnout také prostorově úspornější řešení ve srovnání s vanou. Sprchování patří mezi naše každodenní rituály, takže je oproti vaně sprchový kout také velmi praktický.
Jistě nám dáte za pravdu, že dát si rychlou sprchu, vás dokáže uvolnit a můžete příjemně zrelaxovat. Vybírat si dnes lze různé sprchové kouty, které padnou do každé koupelny. Naše recenze vám pomůže vybrat si to nejlepší pro vás.
Nejprve ale doporučujeme si odpovědět na tyto otázky:
- Jaký typ sprchového koutu hledáte – velkou výhodou současné nabídky na trhu, je široká škála různých provedení, a tedy v konečném důsledku také různých designů. Velmi populární jsou dnes sprchové kouty, které jsou bezrámové, případně sprchové kouty typu walk-in bez vaničky. Můžete vsadit ale také na půlrámovou nebo plně rámovou konstrukci.
- Jaký má mít sprchový kout tvar – roli hraje pochopitelně také tvar sprchového koutu, kdy mezi klasické sprchové kouty patří provedení čtvrtkruh, ale v moderních koupelnách je stále více k vidění čtverec nebo obdélník, a to zejména potom v kombinaci s bezrámovou konstrukcí bez vaničky. Tvar sprchového koutu můžeme ale definovat také právě podle tvaru vaničky sprchového koutu na čtverec, obdélník nebo čtvrtkruh, pokud sprchový kout vaničku obsahuje.
- Jakou velikost sprchového koutu potřebujete – sprchové kouty mohou být různých rozměrů, přičemž rozměr je ideální přizpůsobit tomu, jak velký sprchový kout chcete. Musíte samozřejmě ale také zohlednit, do jakého prostoru potřebujete sprchový kout vměstnat. Taková klasika jsou velikosti třeba 90×120 cm, ale také sprchový kout 90×90 nebo v krajním případě 80×80, může dostačovat, pokud není prostoru nazbyt. Dnes jsou ale trendem větší sprchové kouty. Myslete na to, že ve větším sprchovém koutu se vám bude sprchovat lépe.
- Jaké funkce by měl sprchový kout mít – běžný sprchový kout jako takový mnoho funkcí nabízet nebude. Můžete ale zapřemýšlet nad tím, zda nechcete něco speciálního, jako jsou třeba masážní trysky, které jsou často součástí sprchových boxů. Funkčnost celého řešení sprchového koutu bude ovlivněna také tím, jakou zvolíte sprchovou hlavici a celý sprchový sloup. Trendy jsou sprchové hlavice s dešťovou sprchou, které vám umožní sprchování bez nutnosti držet sprchovou hlavici v ruce.
- Kolik chcete za sprchový kout zaplatit – roli hraje v mnoha případech samozřejmě také cena, přičemž bývá úzce spjata s celkovým provedením a designem sprchového koutu. Dražší jsou samozřejmě bezrámové konstrukce, stejně tak velké skleněné plochy walk-in koutů a speciální designová řešení. Sprchový kout vás tak může stát pár tisíc korun, ale stejně tak desítky tisíc.
Tvary sprchových koutů
Sprchové kouty samozřejmě mohou mít různé tvary, což je asi základní rozlišení, které můžeme v konstrukci spatřit. Nezáleží na tom, zda zvolíte bezrámovou, rámovou konstrukci nebo třeba sprchový kout typu walk-in, ve všech případech bude mít nějaký tvar. Základní tvary jsou:
- Čtvercový sprchový kout – výhodou tohoto řešení je relativně velký prostor pro sprchování, ale zároveň stále relativně kompaktní řešení i do menších koupelen. Nejčastěji takový sprchový kout umísťujeme do rohu, ale samozřejmě může být umístěn ke kterékoliv stěně nebo do výklenku. Nejčastěji se zde využívají posuvné nebo otočné dveře.
- Obdélníkový sprchový kout – poměrně populárním řešením v poslední době, pokud máte tedy dostatek místa, je obdélníkový sprchový kout, který nabízí více vnitřního prostoru. Běžné jsou rozměry třeba 90×120 cm, které jsou určitým kompromisem mezi prostorností a úsporou místa. Typicky zde najdete posuvné, zalamovací nebo otočné dveře.
- Čtvrtkruhový sprchový kout – jedná se o takovou klasiku, která je na trhu už dlouho. Sprchové kouty se v tomto tvaru nicméně stále vyrábějí a jsou asi nejvíce prostorově úsporné. Musíte ovšem ale také počítat s menším místem uvnitř. Obvyklé rozměry těchto sprchových koutů jsou 80×80 nebo 90×90, ale samozřejmě využitelný prostor je pouze onen čtvrtkruh. Sprchový kout se umísťuje do rohu a má posuvné dveře. Je to tedy ideální rohový sprchový kout, pokud bojujete s místem.
Ve většině případů je tvar sprchového koutu definován tvarem vaničky, ale neplatí to pro ty nejmodernější sprchové kouty, které už nemají vaničku, ale využívají pouze odtokový žlab ve jménu čistého designu a minimalismu.
Pokud budete mít sprchový kout typu walk-in bez vaničky, potom tedy tvar sprchového koutu pochopitelně definuje samotná konstrukce sprchového koutu. Sprchové kouty bez vaničky jsou vždy čtvercové nebo obdélníkové.
Sprchový kout vs. sprchový box
Náš test a průvodce, jak vybrat sprchový kout, se zaměřuje primárně na sprchové kouty, ale určitě jste slyšeli také o sprchovém boxu. Pojďme se tedy podívat na to, jaký je rozdíl mezi sprchovým koutem a sprchovým boxem, abyste si udělali představu o tom, co ve své koupelně chcete více.
Asi každý ví, jak vypadá klasický sprchový kout. Skládá se z několika částí, kdy u moderních sprchových koutů walk-in dnes můžete najít prakticky pouze skleněnou tabuli, která se ukotví v koupelně a sprchový kout nemá ani dveře. Na druhou stranu vždy je třeba řešit nějaké konstrukční záležitosti, jako je třeba žlab nebo spádování dlažby, musíte instalovat sprchový sloup a baterii.
U sprchových koutů klasické konstrukce, je to potom samotná konstrukce sprchového koutu s dveřmi a také vanička, kterou musíte minimálně napojit na odpad. Sprchový kout je zkrátka taková skládačka, kde si musíte poradit, případně řešit instalaci s odborníkem, ale získáte řešení, které dokonale zapadne do designu vaší koupelny, tak jak jste si to představovali.
Sprchový box je oproti sprchovému koutu komplexní systém. Sprchový box je vlastně box v pravém slova smyslu, je to tedy hotová uzavřená konstrukce, kterou zkrátka postavíte někde v koupelně. V samotném těle boxu jsou již připraveny rozvody vody a napojení na odpad. Nevýhodou může být horší design tohoto řešení, který nebude příliš zapadat do vašeho interiéru koupelny.
Další nevýhoda může spočívat v konstrukčním řešení samotného boxu, kdy zejména levnější boxy mívají horší provedení přívodů vody, které časem mohou být problematické, případně se ucpávat. Sprchový box může na druhou stranu nabídnout mnohým zajímavé řešení v podobě různých masážních trysek, nicméně kvalitnější boxy s více funkcemi rozhodně nejsou levné.
Žlab vs. vanička
Při volbě vhodného sprchového koutu je určitě třeba se zastavit také u konstrukčních rozdílů, pokud zvolíte klasický sprchový kout s vaničkou, nebo se rozhodnete pro modernější trendy řešení s využitím žlabu přímo v dlažbě vaší koupelny. Pojďme se na obě možnosti blíže podívat.
Jednoznačně moderní řešení je v dnešní době využití sprchového koutu, který nemá žádnou vaničku, a tak má pouze odtokový žlab. Ten slouží samozřejmě pro odtok vody do kanalizace, přičemž žlab je přímo v dlažbě vaší koupelny. Logické je, že dlažba musí být ve sprchovém koutu správně spádovaná, aby vám voda netekla po celé koupelně.
S tím jsou spojeny určité nutné stavební úpravy, respektive stavební připravenost pro tento typ sprchového koutu bez vaničky. Na druhou stranu získáte čistější a elegantní design, který se hodí hlavně do moderních koupelen. Výhodou může být pro někoho také bezbariérový přístup.
Pokud zvolíte vaničku, což je takové klasičtější řešení, tak je výhodou zejména to, že můžete sprchový kout postavit prakticky kdekoliv bez nutnosti nějakých zásadních stavebních úprav. Nemusíte mít zkrátka místo pro sprchový kout nějak speciálně připraveno.
Bude vám stačit pouze posadit vaničku a napojit ji na odpad. Vanička je tedy určitým způsobem praktičtější řešení, na druhou stranu má také svá úskalí, protože okraje se často spárují silikonem, kde se potom rády vytváří nepěkné tmavé skvrny a drží se nečistoty. Vše se nepříliš dobře udržuje.
Typy sprchových koutů
Při výběru sprchového koutu je důležité se zaměřit na to, jaká je konstrukce celého řešení. Dle toho rozlišujeme různé typy konstrukce, což má potom vliv jak na funkčnost, tak na celkový design a dojem ze sprchového koutu. V zásadě existují tyto konstrukční typy:
- Bezrámové – velmi čistý design celého sprchového koutu, protože použité skleněné tabule nevyžadují žádnou rámovou konstrukci. Řešení je bohužel také finančně náročnější, protože také konstrukce tohoto sprchového koutu je dražší a vyžaduje silnější sklo. Získáte tak ale moderní a stylové řešení, které bude působit velice elegantně. Nevýhodou je na druhou stranu chatrnější konstrukce, nejvíce toto řešení vynikne v prostornějších koupelnách, do stísněných koupelen se příliš nehodí. Typicky se zde používají otočné dveře a toto provedení bývá často bez vaničky.
- Půlrámové – je někde na půli cesty mezi bez rámovou a bezrámovou konstrukcí, kterou si popíšeme ještě dále. U této konstrukce se nepoužívají vertikální rámy, ale je zde spodní a horní horizontální rám. Je to určitý kompromis z pohledu designu konstrukce, typicky se zde používají posuvné dveře. Většina sprchových koutů tohoto typu obsahuje vaničku.
- Rámové – pokud vám nevadí kompletní rámové řešení, můžete zvolit tento typ konstrukce, kdy výplň zástěny má rám ze všech stran. Je to klasické řešení, které je dobře odolné, a také má nejlepší zvukovou izolaci. Zvládne díky rámu i hrubší zacházení. Finančně vás toto řešení vyjde asi nejlépe. Obvykle zde najdete posuvné dveře. Součástí sprchových koutů bývá také vanička.
- WALK-IN – tak trochu samostatnou kapitolou jsou sprchové kouty, které nemají klasickou konstrukci. Obvykle jsou umístěny v rohu a sestávají se pouze ze skleněné zástěny z jedné strany, která zabraňuje stříkání vody po koupelně a nejsou zde žádné dveře. Od toho pojmenování walk-in, kdy prostě „vstoupíte“ bez překážek. Samozřejmě zde nenajdete žádnou vaničku, vstup je bezbariérový a je zde pouze odtokový žlab. Použité je zde čistě sklo bez rámů. Jedná se o to nejmodernější řešení z pohledu designových sprchových koutů, které se hodí do prostorných exkluzivních koupelen.
Abychom to shrnuli, pokud vám jde primárně o design, neřešíte cenu a máte prostornou luxusní koupelnu, je vhodným řešením typ walk-in bez dveří, který v takové koupelně designově vynikne. Případně to může být klasičtější bezrámová konstrukce bez vaničky, která je elegantním řešením i v menších koupelnách.
Pokud však máte malou koupelnu například v paneláku, kde je to trochu složitější s prostorem, případně máte malé děti, které nejsou ke všemu ještě dostatečně šetrné, je vhodnější z praktických důvodů zvolit konstrukci rámovou.
Důležité parametry
V této části našeho průvodce se zaměříme na jednotlivá kritéria výběru, která souvisí s výběrem sprchového koutu. Tyto parametry byste měli zohlednit při výběru při srovnání konkrétních sprchových koutů a zvážit jejich vliv na volbu vhodného sprchového koutu.
Velikost
Zásadní je samozřejmě velikost sprchového koutu, o které jsme okrajově hovořili už v části, kde jsme se věnovali tvaru sprchového koutu. Rozhodující samozřejmě je, kde budete chtít sprchový kout postavit, podle toho se musí také odvíjet výběr sprchového koutu. Dobře však přemýšlejte nad tím, že podstatné rovněž je, aby se vám ve sprchovém koutu dobře sprchovalo a v tomto ohledu jsou pochopitelně lepší větší sprchové kouty.
Jestliže máte koupelnu, kde doslova bojujete s každým centimetrem prostoru, můžete zvolit opravdu úsporný sprchový kout, který začíná na velikosti 75×75 cm a půjde obvykle o klasický čtvrtkruh, který je obecně také prostorově nejúspornější. Osobně bychom však doporučovali, pokud se vám podaří instalovat sprchový kout aspoň 80×80 cm, což je pro většinu lidí pohodlné minimum. Taková rozumná velikost u těchto minimalistický sprchových koutů z pohledu prostoru, je potom 90×90 cm.
Pokud zvolíte čtvercový nebo obdélníkový sprchový kout, můžete volit pochopitelně větší rozměry. Největší rozměry, které bývají u klasických sprchových koutů k dispozici, jsou 150×150 cm. Ideální jsou obdélníkové sprchové kouty, pokud máte více místa na jednu stranu, kde je velmi obvyklý rozměr například 90×120 cm.
Na trhu jsou také opravdu prostorné sprchové kouty, které nejčastěji představují řešení walk-in, kde prakticky nejste velikostí nějak omezeni, pouze z pohledu prostoru vaší koupelny.
Šířka a délka zástěny
Pokud se podíváme na šířku a délku zástěny, tak ta se odvíjí od toho, jaký je vlastně půdorys sprchového koutu. Na trhu najdete různé typy sprchových koutů, které jsme si popsali hned na začátku tohoto našeho průvodce, jak vybrat sprchový kout. Na trhu je běžný jak čtvercový sprchový kout 90×90 cm, tak obdélníkové provedení, kde delší strana může mít i přes 120 cm.
Ještě se můžeme také podívat na výšku zástěny, která bývá obvykle okolo 190 cm, ale zástěna může být klidně i vyšší a přesahovat 2 metry. U různých designových sprchových koutů typu walk-in je naprosto běžné, že sklo je zkrátka až téměř ke stropu.
Hloubka vaničky
Jestliže jste si zvolili sprchový kout s vaničkou, určitě se zajímejte také o hloubku vaničky. V dnešní době je poměrně běžné, že vaničky jsou plytčí, protože to vypadá zkrátka designově lépe. Na druhou stranu je u plytčí vaničky větší riziko, že může přetéct, například pokud hůř odtéká odpad. Na to si dávejte pozor zejména tehdy, pokud máte menší děti.
Jsou tady sprchové kouty, které mají opravdu velmi hlubokou vaničku, která v podstatě supluje menší vanu, ale do takového sprchového koutu se samozřejmě hůř nastupuje. Na druhou stranu je účelný tam, kde třeba nemáte doma klasickou vanu a chcete okoupat malé dítě, případně se hodí pro koupání domácích mazlíčků.
Nosnost vaničky
V souvislosti s vaničkou se zastavíme ještě u nosnosti sprchového koutu, která je vztažena právě primárně k nosnosti vaničky. Nosnost se v tomto ohledu liší dle toho, z jakého materiálu je vanička vyrobena. U levných sprchových koutů najdete zejména akrylátové vaničky, které bez problému zvládnout hmotnost člověka okolo 120 kg, ale vždy se samozřejmě podívejte na to, co uvádí výrobce. Pokud máte vaničku vyrobenou z bytelnějších materiálů, jako je třeba litý mramor, může být nosnost klidně okolo 300 kg.
Pokud se sprchujete ve sprchovém koutu výhradně sami, nosnost vás příliš tedy zajímat nemusí. Pokud hledáte kvalitnější sprchový kout, který toho snese více, zaměřte se také na kvalitnější materiály vaničky. Na materiály vaničky i samotného sprchového koutu se ostatně podíváme hned dále.
Materiál vaničky
Zaměřme se nyní blíže na samotný materiál vaničky. Vaničku totiž můžete pořídit v různých provedeních, kdy se podle toho bude lišit také cena celého sprchového koutu. Pokud se tedy rozhodnete pro sprchový kout s vaničkou, můžete narazit na následující materiály:
- Akrylát – jde o ten nejlevnější materiál, který však nabídne dostatečnou odolnost pro běžné využití. Jeho výhodou je určitě také to, že je podstatně lehčí než jiné druhy materiálů, takže instalace sprchového koutu je vcelku jednoduchá. Nevýhodou je naopak to, že je to materiál, který je nejvíce náchylný na poškrábání a po čase nemusí vypadat nejlépe. Moderní akrylátové vaničky však vydrží opravdu dlouho a hodně.
- Smalt – velmi odolným materiálem je smalt, který je odolný i vůči poškrábání. Nevýhodou je to, že pokud by vám do vaničky spadnul nějaký tvrdší předmět, může se odštípnout. Jako u všeho, také zde záleží na kvalitě provedení materiálu. Pokud se zaměříme na kvalitnější smaltové vaničky, tak ty by měly mít materiál o síle aspoň 3,5 mm.
- Umělý kámen – zajímavou a stylovou možností hlavně v poslední době je bezpochyby umělý kámen, což je materiál, který je velmi odolný proti poškrábání i různým deformacím. Nevýhodou je, že tyto materiály jsou považovány za luxusní, takže se od toho odvíjí také pořizovací cena, která je zdaleka nejvyšší ze všech dostupných materiálů vaniček. Příkladem může být třeba litý mramor.
Pokud se rozhodnete pořídit si sprchový kout bez vaničky, tak samozřejmě materiál vaničky nemusíte nijak řešit. Budete ale muset řešit odtokový žlab a vhodnou dlažbu, protože podlahou vašeho sprchového koutu bude samotná dlažba koupelny.
Materiál konstrukce
Nyní se zaměříme na samotnou konstrukci sprchového koutu jako takového. Budeme tedy hovořit o rámu, výplni dveří a dalších materiálech, které se u sprchového koutu v mnoha případech používají. Typicky se jedná o materiály jako je:
- Plast – plastové díly jsou součástí téměř každého sprchového koutu, protože mohou tvořit minimálně některé krycí a pojící prvky konstrukce, ale u těch levnějších z nich může být vyroben také rám, výplň zástěny a dveří, kování nebo různé pojezdy a kolejnice posuvných dveří. Výhodou je jeho nízká cena, nízká hmotnost, ale musíte počítat s menší odolností a rizikem rychlejšího opotřebení.
- Hliník – hliníkové slitiny se používají nejčastěji na kování a rám konstrukce kvalitnějších sprchových koutů. Výhodou je lepší vzhled v porovnání s plastem, slušná odolnost a pevnost, ale zase na druhou stranu je zde náchylnost třeba na poškrábání. Také údržba hliníkových materiálů musí odpovídat tomu, abyste materiál nepoškodili. Cena je samozřejmě vyšší než u plastových dílů.
- Sklo – moderním materiálem, který považujeme také za luxusní, je sklo. U kvalitních nebo designových sprchových koutů běžně tvoří výplně zástěny a dveří. Sprchové kouty walk-in tak v podstatě může tvořit pouze jedna skleněná tabule a zásadě téměř nic jiného. Můžete počítat s dobrou odolností, výhodou je také exkluzivní vzhled, ale je třeba sklo pravidelně udržovat, aby na něm nezůstávaly šmouhy a kapičky vody zanechávající stopy vodního kamene.
Ve sprchovém koutu samozřejmě můžete narazit i na další materiály, které souvisí už ale s příslušenstvím, jako je třeba vodovodní baterie, případně sprchový sloup. Toto příslušenství si většinou kupujeme samostatně. Zde to bývá kombinace pochromovaných a plastových dílů u levnějších provedení, samozřejmě se vyskytují také kvalitní nerezové materiály.
Design
S materiály, které byly použity na výrobu sprchového koutu, souvisí do značné míry také design. Samozřejmě hodnotnější materiály jsou typické pro designové sprchové kouty, které vypadají opravdu luxusně. Levný materiál bohužel bude vždy vypadat levně. Pokud vám tedy jde o designový sprchový kout, zaměřte se na kvalitní materiály, které se vám zpravidla odvděčí také delší životností.
Z hlediska designu jsou nejvýše jednoznačně sprchové kouty typu walk-in, které jsou součástí luxusních koupelen. Designově vypadají také bezrámová řešení klasických sprchových koutů bez vaničky. Pozor na to, že důraz na design nemusí vždy jít ruku v ruce s praktičností.
Hmotnost
Tento parametr vás bude zajímat zejména v případě, pokud budete sprchový kout sami instalovat. Hmotnost se může velmi lišit podle použitých materiálů. Je jasné, že nejlehčí budou plastové sprchové kouty s plastovými výplněmi dveří, které budou mít zároveň akrylátovou vaničku. Takový sprchový kout může celý vážit několik desítek kilogramů.
Pokud se však rozhodnete vsadit na luxusnější materiály, na vaničku z litého mramoru, skleněné výplně dveří, můžete počítat s váhou, která bude spíše ve stovkách kilogramů. Samotný umělý kámen totiž může vážit opravdu hodně.
Otevírání dveří
U sprchového koutu při výběru určitě věnujte pozornost také způsobu otevírání dveří. Má to co dočinění také s praktičností a čištěním sprchového koutu, což bývá ta nejméně oblíbená činnost. Můžete se tedy setkat s těmito typy dveří:
- Posuvné – jejich hlavní výhodou je to, že šetří místo, protože se neotevírají někam do prostoru, nezasahují do koupelny, ale jednoduše je zasunete. U posuvných dveří jsou samozřejmě pojezdy, které u levných sprchových koutů budou plastové a bohužel mnoho nevydrží. U těch kvalitnějších by měly být kovové. Nevýhodou je rozhodně údržba tohoto řešení, protože v kolejnicích se drží různé vodní usazeniny a může se zde vyskytovat plíseň, jsou zde úzké drážky, které se špatně čistí.
- Zalamovací – některé sprchové kouty mají dveře, které se skládají do strany jako harmonika. Nevýhodou je trochu vzhled těchto dveří, které mohou působit robustnějším dojmem, lamely musí být uchycené v rámové konstrukci. Aby tento mechanizmus dlouho vydržel, musí být kvalitní, což u levných sprchových koutů nebývá zvykem. Také čištění tohoto řešení může být podobně jako u posuvných dveří horší, protože je zde větší množství malých ploch.
- Otočné – tyto dveře mohou být dvojí konstrukce, buď využívají pivotové otevírání prostřednictvím čepů, nebo mají běžné panty. Mohou se otevírat jedním nebo oběma směry, podle toho, jak je navrženo kování. Nevýhodou určitě je, že mohou zabírat místo do prostoru a musíte je tedy mít kam otevřít. Také z nich může stékat voda na podlahu, pokud je otevíráte ven ze sprchového koutu, což se řeší u kvalitních konstrukcí okapničkou. Také zde je určitě důležitá kvalita celého mechanizmu. Výhodou je, že tyto dveře se zdaleka nejlépe čistí, protože zde nejsou žádné špatně dostupné drážky pro zasouvání, ani malé plochy.
Příslušenství ke sprchovým koutům
Sprchové kouty mohou obsahovat také různé příslušenství. Příslušenství se může lišit podle toho, co vše dodávka sprchového koutu obsahuje, protože se to může do značné míry lišit. Za příslušenství sprchového koutu tedy můžeme označit:
- Sprchové vaničky – některé sprchové kouty nemusí být dodávány s vaničkou, i když je vyžadují. V takovém případě je potřeba zakoupit vaničku samostatně tak, aby odpovídala parametrům sprchového koutu.
- Sprchové zástěny – pokud provádíte například rekonstrukci koupelny a máte sprchový kout ve výklenku, může vám stačit pouze pořízení sprchové zástěny. Sprchová zástěna může být různého provedení a nejčastější řešení jsou zde zalamovací dveře.
- Sprchové baterie – samozřejmě nesmíte zapomenout také na sprchovou baterii, která běžně není součástí sprchového koutu. Baterii si ideálně slaďte s ostatními sprchovými bateriemi v koupelně.
- Sprchové hlavice a sprchové sloupy – zamyslete se také nad samotnou sprchovou hlavicí, která bývá instalována na sprchovém sloupu. Sprchový sloup může být na omítku, nebo může být pod omítkou. Pod omítkou je elegantnější, ale vyžaduje větší stavební zásahy. Součástí sprchového sloupu může být také moderní dešťová sprcha.
- Sprchové hadice – součástí běžné sprchové hlavice do ruky jsou také sprchové hadice, které bývají obvykle vyměnitelné, protože se po čase opotřebují. Mohou být plastové nebo nerezové s flexibilní délkou.
- Sprchové závěsy – do některých sprchových koutů můžete chtít instalovat také sprchový závěs místo klasické sprchové zástěny. Je to především levné řešení. Sprchový závěs může být také součástí vany, kdy z ní takto vytvoříte jednoduchý sprchový kout.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Hornbach
Zajímavou nabídku zejména levnějších sprchových koutů, vám nabízí klasický hobbymarket. Můžete zde pořídit běžné sprchové kouty, a to za zajímavou cenu. Nezáleží na tom, zda hledáte sprchový kout s vaničkou nebo bez vaničky, i když právě sprchové kouty s vaničkou převládají. Běžné jsou velikosti 80×80 a 90×90 vhodné do menší panelákových koupelen. Rohový sprchový kout je klasikou nabídky.
Ravak
Široký výběr může obecně nabídnout speciálka na koupelny. Naleznete zde nejen klasický sprchový kout s vaničkou, ale také četnou nabídku sprchových koutů bez vaničky. Není problém objednat ani luxusní sprchový kout walk-in bez dveří nebo sprchový kout s vanou. Skleněný sprchový kout v bezrámovém provedení rovněž uspokojí náročnější zákazníky, kterým záleží na designu.
OBI
Oblíbený hobby market, který nabízí standardní nabídku, a to od těch základních sprchových koutů až po modernější řešení. Výhodou jsou příznivé ceny, jak je u hobbymarketu tradičně zvykem. Tradiční součástí nabídky je sprchový kout s vaničkou i bez vaničky, ale také rohový sprchový kout, který je stále nejžádanější. Pořídíte také příslušenství pro sprchové kouty, jako je třeba okapnička, vodovodní baterie apod.
Heureka
Za předpokladu, že vybíráte sprchový kout a zajímá vás srovnání různých modelů sprchových koutů a různých provedení sprchových koutů, můžete se obrátit na srovnávač zboží. Zde si porovnáte jednotlivé sprchové kouty podle jejich parametrů a rozměrů. Uživatelské recenze zákazníků vám pomohu s výběrem, stejně jako srovnání cen v rámci různých e-shopů pro co nejvýhodnější nákup.
Cenové relace sprchových koutů
Z pohledu cenových relací sprchových koutů to není úplně jednoduché. Základní sprchové kouty s vaničkou, se mohou pohybovat v cenách kolem několika málo tisícovek, ale za designová řešení můžete zaplatit klidně i více než 100 tisíc korun. Pokud se budeme držet v nějakých rozumných intencích, můžeme si definovat tyto cenové relace:
- Do 10 000 Kč – tyto sprchové kouty budete volit tehdy, pokud je pro vás rozhodujícím faktorem především cena. Ty nejlevnější sprchové kouty pořídíte dokonce už za méně než 5 tisíc korun, samozřejmě budou zejména plastové, budu mít akrylátovou vaničku a bude se jednat o sprchové kouty menších rozměrů třeba 80×80 nebo 90×90 cm. Většinou se jedná o klasické rohové sprchové kouty.
- Od 10 000 do 30 000 Kč – střední cenová relace, ve které už pořídíte také designově zajímavé sprchové kouty, které budou mít třeba elegantnější půlrámovou konstrukci. Můžete zde už narazit také na kvalitnější materiály, použití skla, hliníku, kvalitního kování a podobně. Čím výše s cenou půjdete, tím více si pochopitelně můžete z pohledu kvality vybírat. Tato cenová kategorie je ideální tehdy, pokud je pro vás cena stále důležitá, ale není prvořadá a chcete už také určitou kvalitu.
- 30 000 Kč a více – jestliže hledáte něco více exkluzivního, můžete zamířit do nejvyšší cenové kategorie, kde nejste shora cenově omezeni. Pokud pro vás je cena až někde na dalších místech při rozhodování, přičemž hlavní roli hraje kvalita a design, je právě toto kategorie, kde byste si měli vybírat. Záleží potom už jen na vás, co vše budete chtít. V těchto cenách jsou také kvalitní bezrámové konstrukce nebo luxusní sprchové kouty walk-in bez dveří a bez vaničky, jak je dnes moderní.
Nejčastější otázky při výběru sprchového koutu
Velice často umisťujeme sprchový kout do rohu, kde zabírá nejméně místa. Dejte si pozor ale na to, aby se vám do sprchového koutu dobře vstupovalo. Čistě pro lepší pocit je také vhodné umístit sprchový kout tak, aby ze sprchového koutu bylo vidět na vstupní dveře do koupelny. V blízkosti sprchového koutu je také vhodné mít umístěn odtah vlhkého vzduchu, tedy ventilátor.
Montáž sprchového koutu se bude lišit podle toho, o jaký sprchový kout, s jakou konstrukcí se jedná. V obecné rovině můžeme říci, že budete pravděpodobně potřebovat pomoc instalatéra a v některých případech i zedníka. Je potřeba správně zapojit vodovodní baterii a odtok vody. Prostor pro sprchový kout musí mít vhodný obklad, v případě že máte sprchový kout bez vaničky, musíte spádovat dlažbu a připravit žlab. Pokud máte sprchový kout s vaničkou, okraje se musí ošetřit sanitárním silikonem, aby nikde nezatékala voda.
Čištění sprchového koutu může být poměrně náročné, zejména pokud obsahuje různé záhyby, kde se může zdržovat voda, a tedy nečistoty. Pokud chcete mít co nejméně náročnou údržbu, doporučujeme volit sprchový kout, který má co nejméně problematických míst. Údržbu vyžadují kromě vaničky, také skla, kde ulpívá vodní kámen po kapičkách vody. Na údržbu skel můžete použít manuální nebo AKU stěrku na okna. Využít můžete také některé speciální prostředky na údržbu koupelen, které zamezí rychlé tvorbě nečistot na površích.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.