Recenze Apple iPhone 13

iPhone 13

V rodině mobilních telefonů iPhone se jedná o takovou zlatou střední cestu. Nabídne stejnou velikost displeje jako verze Pro, ale zase výrazně přijatelnější cenu, pokud funkce vybavenější varianty nevyužijete. Výhon je stejný a největší ústupky jsou na straně fotoaparátu, který je ale i tak skvělý. Je tak zajímavou volbou pro každého, kdo hledá levnější iPhone, který však rozhodně neztrácí dech.

Zobrazit nabídky

Hodnocení 9,4/10
Chudší příbuzný svého sourozence iPhone 13 Pro, má rozhodně něco do sebe. Je o nezanedbatelný kus levnější, pokud tedy budete cílit na základní kapacitu, přitom ústupků zde mimo fotoaparátu není mnoho.

Obsah balení a výbava

Jak vypadá balení jablečného mobilního telefonu? Stejně jako v jiných případech těchto telefonů je to klasická minimalistická krabička, kde se tentokrát přidalo v důrazu na ekologii. Krabička už tak na sobě nemá fólii, ale je zapečetěna pouze papírem.

Po sejmutí horního dílu krabička na vás bude ihned koukat samotný telefon a to je vlastně vše. Nesmíme zapomenout na krátkého průvodce a samolepku loga výrobce. Chybí ale jakákoliv nabíječka nebo sluchátka.

Parametry produktu

VýrobceApple
Operační systém iOS 15
Typ displejeSuper Retina XDR OLED
Úhlopříčka displeje6,1 palce
Rozlišení displeje2532 x 1170
Jemnost displete460 PPI
ProcesorA15 Bionic
Počet jader procesoru6
Frekvence procesoru3,22 Ghz
Operační paměť (RAM)4 GB
Kapacita úložiště128/256/512 GB
Výkon podle Antutu 826 703 bodů
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 12 Mpx
Rozlišení předního fotoaparátu  10 Mpx
Podpora rychlonabíjení ano
Snímač okolního osvětleníano
Kapacita baterie3 240 mAh
Hmotnost174 g
Výška146,7 mm
Šířka71,5 mm
Hloubka7,7 mm
zpět nahoru ↑

Konstrukce a design

Z hlediska velikosti je u iPhone 13 tělo prakticky totožné s modelem Pro. Nejvýraznější rozdíly jsou tak barevné varianty, materiály a samozřejmě optika fotoaparátu. Na čelní straně najdeme rozumně velký a stále kompaktní displej, ze kterého si tentokrát méně okrojil charakteristický notch. Za ním se skrývá senzorová soustava Face ID technologie pro rozpoznání obličeje.

Zadní strana telefonu má lesklý skleněný povrch a najdete zde optiku fotoaparátu, kde oproti modelu Pro najdete jen dvojici objektivů umístěných diagonálně. Optika je tedy shodná s menším bratříčkem, modelem iPhone 13 mini. Zatímco zadní strana bude náchylnější na otisky, neplatí to o ploše kolem fotoaparátu, která je matná. Matnou úpravu má také hliníková hrana, která vypadá velmi elegantně.

Změn je oproti předchozímu modelu 12 opravdu pramálo, a že držíte v ruce nový telefon poznáte v zásadě hlavně podle zadní strany a jinak umístěných fotoaparátů, všímavější podle menšího výřezu v displeji. Telefon si můžete pořídit v několika barevných provedeních, které sdílí s modelem iPhone 13 mini. Z hlediska kvality konstrukce nelze telefonu nic vytknout.

zpět nahoru ↑

Displej

Středně velký iPhone 13 je vybaven 6,1“ displejem typu OLED. Nejedná se o zcela identický panel, jako v případě lépe vybaveného sourozence z Pro řady, ale rozdíl prakticky nepoznáte. Ten spočívá zejména v maximálním jasu, který je zde o něco nižší.

Na druhou stranu ale mezigeneračně také o něco vyrostl oproti modelu iPhone 12. Čitelnost displeje je velmi dobrá za jakýchkoliv světelných podmínek, co zamrzí je absence vyšší obnovovací frekvence displeje, protože iPhone 13 má stále pouze 60 Hz.

Ačkoliv výřez v horní části obrazovky je menší, tak se Applu nepodařilo získaný prostor na displeji nějak smysluplně využít. Stále zde tak například nezobrazíte procenta baterie, i když místo na to již je.

zpět nahoru ↑

Výkon a hardware

Apple A15 Bionic je čip, který najdete v tomto kousku. Není tedy šizený na výkonu oproti Pro modelům, aspoň s ohledem na počet procesorových jader, kterých je celkem 6. Dále využívá 5 grafických jader, což je o jedno méně, než Pro modely. K dispozici je zde 4 GB RAM, což je také nižší hodnota, než u vyšší řady, ale pro běh iOS je to dnes více než dostatek paměti.

Otázkou je, zda to nebude potenciálním omezením hlavně do budoucna, protože tento telefon s podporou Applu můžete používat klidně s nejnovější verzí systému i okolo 5 let.

Na spodní hraně telefonu se stále nachází konektor Lightning, který už lze považovat tak nějak za přežitý, ale Apple se jej z nějakých důvodů u iPhonu stále nechce vzdát. Velmi kladně hodnotíme stereo reproduktory, které hrají velmi dobře a za svůj zvukový projev se tak telefon nemusí vůbec stydět.

zpět nahoru ↑

Fotoaparát

Použitý fotoaparát je největším kompromisem ve srovnání s Pro sourozencem, což je patrné už na počtu objektivů. Jsou zde pouze dva. Oproti modelu 12 jsou umístěny diagonálně, což je jeden z hlavních rozlišovacích znaků. Optiku sdílí iPhone 13 s verzí iPhone 13 mini, který využívá naprosto identickou soustavu.

Hlavní snímač má 12 Mpx, světelnost f/1.6 a využívá optickou stabilizaci s posuvem na snímači. Širokoúhlý snímač má rovněž 12 Mpx, světelnost f/2.4 a je bez stabilizace. Oba snímače odvádějí dobrou práci, stejně tak postprocesing pod taktovkou výkonného čipu A15 Bionic. Širokoúhlý snímač naráží na limity zejména v šeru, tedy za zhoršených světelných podmínek.

Pokud vám skutečně záleží na fotografiích a chcete z mobilu dostat maximum, je pro vás zkrátka po všech stránkách lepší volbou Pro řada. Pokud ale fotíte hlavně momentky a technická kvalita fotografií není to hlavní, s klidem ušetřete, protože také fotky z iPhone 13 jsou velice dobré, přirozené a pro běžného uživatele naprosto bez problémů.

Nezapomínejte ale při rozhodování o koupi na to, že v případě novinky se nic nezměnilo na fotoaparátech ve srovnání s iPhone 12. Pokud tak máte tohoto předchůdce, prakticky si nepolepšíte. Přesto telefony fotí trochu jinak, což je dáno změnami v postprocesingu ovlivněnými novým čipem A15 Bionic.

zpět nahoru ↑

Výdrž baterie

Existuje něco, v čem vyniká základní model iPhone 13 nad svým lépe vybaveným bratříčkem iPhone 13 Pro? Je to kapacita baterie, která je v tomto případě 3 240 mAh (u verze Pro je to 3 095 mAh). Vše je dáno asi tím, že útroby chudšího modelu se podařilo více smrsknout.

Nabíjet můžete klasicky přes Lightning, ale také přes adaptér MagSafe, což je bezdrátové nabíjení s magnetem, se kterým přišel Apple už u loňských modelů. Přes MagSafe letos dostanete o něco více šťávy, konkrétně 15 W (oproti 12 W u loňských modelů).

Pokud si zakoupíte originální nabíječku, která nabíjí po kabelu, dostanete do telefonu až 20 W. Jak je tedy vidět, iPhone klasicky v rychlosti nabíjení excelovat nebude.

Telefon je možno nabíjet také klasickými bezdrátovými nabíječkami jiných výrobců se standardem Qi, ale Apple se tady tak trochu tradičně vzpírá, a tak vám to nepůjde více, než 7,5 W. Díky slušné baterii ale naštěstí nebudete nabíjet tak často, protože telefon zvládne i náročnější používání okolo 2 dnů, na čemž má nepochybně lví podíl i optimalizace v iOS.

zpět nahoru ↑

Používání a zkušenosti

Pokud uchopíte do ruky tento levnější ze středního rozměru iPhonu, tak oproti dražší verzi můžete pocítit rozdíl ve váze, protože v tomto případě je to jen 174 gramů (u verze Pro potom 204 gramů). Je to dáno zejména v rozdílných použitých materiálech, kdy tady vévodí lehčí hliník, kdežto u dražšího modelu výrobce použil ocelové tělo. V ruce je tak levnější iPhone velmi příjemný, a to i v kapse.

Z hlediska samotného používání nelze očekávat nic méně, než rychlost a plynulost, kterou pocitově trochu kazí pouze 60 Hz displej. Z čelního pohledu na první pohled ale nepoznáte, zda máte základní iPhone 13 nebo dražší model, zejména pokud nebudete porovnávat vedle sebe displeje, kde tedy drobné odlišnosti existují.

Zobrazit nabídky

9.4Výborné
Závěrečné hodnocení

Chudší příbuzný svého sourozence iPhone 13 Pro, má rozhodně něco do sebe. Je o nezanedbatelný kus levnější, pokud tedy budete cílit na základní kapacitu, přitom ústupků zde mimo fotoaparátu není mnoho. Odpovědět si na otázku, zda ano nebo ne, je tedy v zásadě jednoduché a vše záleží hlavně na tom, jak moc vám jde o možnost vyhrát si s fotkami. Pokud fotíte hodně a chcete i třetí objektiv, připlaťte si. Pokud je pro vás telefon spíše o zachycení momentek bez větších nároků, s klidem si s iPhone 13 vystačíte. Pokud máte loňský model, tak zde ale mnoho důvodů ke koupi nenajdete.

Zpracování
9.8
Displej a ovládání
9.3
Funkce a hardware
9.5
Výdrž
9
Výhody
  • Vylepšený jas displeje
  • Kvalita konstrukce a design
  • Cenová úspora vůči Pro modelu
Nevýhody
  • Jen 60 Hz displej
5/5 - (2 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo