Příčníky na auto jsou tím základním, co musíte mít na střeše svého vozu, abyste mohli instalovat střešní nosič. Jak vybrat nejlepší příčníky pro vaše auto, to je předmětem naší recenze.
TEST: Nejlepší příčníky na hagusy
TEST: Nejlepší příčníky na integrované hagusy
TEST: Nejlepší příčníky na auto bez hagusů
Nejprodávanější příčníky 2025
Příčníky na auto jsou tím základním, co musíte mít na střeše svého vozu, abyste mohli instalovat střešní nosič. Jak vybrat nejlepší příčníky pro vaše auto, to je předmětem naší recenze.
Výběr vhodných příčníků se odvíjí zejména od vašeho vozu. Záleží jak na konkrétním typu vozu, tak třeba na tom, zda máte na střeše hagusy (podélníky) nebo fixní body. Podle toho potom vybíráte konkrétní model příčníků. Příčníky vám následně umožní instalovat na váš vůz nosič určený pro konkrétní náklad. Než se pustíte do samotného výběru konkrétních příčníků, je potřeba abyste si zodpověděli některé otázky, které vás navedou k volbě vhodných příčníků:
- Na jaké auto příčníky pořizujete – musíte dopředu vědět, na jaký vůz chcete příčníky instalovat, protože nejsou jednoduše kompatibilní mezi různými vozy, zejména pak z důvodu rozdílných způsobů montáže.
- Jaký typ příčníku potřebujete – váš vůz do značné míry definuje výrobky, ze kterých si můžete vybírat. Důležitý je způsob montáže na váš vůz, zda budete příčníky montovat na hagusy, fixní body nebo ev. ještě také pod lem střechy. Podrobně se všem způsobům montáže budeme věnovat dále v textu.
- Pro jaký náklad příčníky pořizujete – příčníky se používají jako základní komponenta k instalaci různých typů nosičů. Typicky se jedná o střešní nosič na kolo, nosič lyží či snowboardu nebo střešní box.
Typy příčníků
Protože každý vůz má na střeše jinak řešené uchycení pro příčníky, musí existovat také různé typy příčníků. Pokud tedy máte doma příčníky třeba z vašeho staršího vozu, tak není řečeno, že vám musí pasovat na vůz nový. Podle způsobu montáže na střechu je tedy potřeba rozdělit příčníky do několika kategorií:
- Příčníky na hagusy
- Příčníky na integrované hagusy
- Příčníky na auto bez hagusů (pod lem střechy nebo pomocí fixních bodů)
Příčníky na hagusy
Klasické hagusy zná asi každý. Jedná se jakési podlouhlé lišty, které najdeme po stranách na střeše vozu jdoucí souběžně s vozidlem. Často jsou vyvedeny ve stříbrné barvě, resp. pochromované, nebo v černé. Pokud se jedná o příčníky na hagusy, tak ty zakoupíte na trhu opravdu ve velkém množství provedení. Jednotlivé modely je možné typicky umístit na více kompatibilních vozů.
Příčníky na integrované hagusy
Některá vozidla mají tzv. integrované hagusy. Ty nejsou tak nápadné jako klasické provedení hagusů, a tak po designové stránce neruší vzhled vozu. Ztrácejí však už svou univerzálnost a je nutné příčníky na integrované hagusy vybírat vždy pro konkrétní typ vozu.
Příčníky na auto bez hagusů
Některá vozidla nejsou standardně vybavena hagusy, a tak je potřeba příčníky upevnit jinak. V tomto případě se jedná o řešení uchycení pod lem střechy nebo do fixních bodů (fixpointů). Toto řešení je vhodné tehdy, pokud používáte nosiče třeba jen občasně, protože po demontáži není na střeše nic vidět. Opět je obvykle nutné vybírat dle typu vozu. Z hlediska upevnění je lepší, pokud máte k dispozici fixní body, instalace pod lem střechy není tak ideální.
Způsoby montáže příčníků na auto dle typu
Podle toho, zda máte vůz s hagusy (ať už klasickými nebo integrovanými), nebo bez hagusů, je potřeba také přistupovat k samotné montáží na vozidlo. Bez ohledu na to, jaký typ montujete, určitě si vždy ověřte, zda je kompatibilní s vozem. Jak již bylo řečeno výše, některé příčníky jsou univerzálnější pro více typů vozů, někdy je potřeba zakoupit příčníky přímo pro konkrétní vozidlo.
Montujeme příčníky na hagusy a na integrované hagusy
Obecně platí, že klasické hagusy jsou spíše na starších vozech, kdežto ty integrované najdete na vozech novějších. Již výše jsme zmínili, že u klasických hagusů lze zakoupit univerzální řešení pro více typů vozů, jen si tady kromě kompatibility s vozem pohlídejte, aby vám příčníky na vaše hagusy pasovaly co do jejich délky a pozor na to, že nesmí přesahovat šířku vozu. U integrovaných hagusů je nutno montovat model přímo pro váš vůz. Příčníky na hagusy se vždy instalují velmi snadno. K příčníkům je zpravidla k dispozici montážní návod, kterého se vždy držte, aby nedošlo k poškození systému uchycení příčníků nebo vozidla.
Montujeme příčníky na auto bez hagusů
Nejjednodušší to máte, pokud jsou na vašem vozidle k dispozici fixní body. Na střeše najdete pevně dané úchyty, které slouží k umístění příčníků. Ty mohou být ještě zakryté plastovými krytkami. Uchycení je velmi snadné podobně jako při upevňování na hagusy, ale vždy se musí jednat o typy příčníků, které jsou přímo pro váš vůz, jinak vám nebudou pasovat. Pozor na to, že rozdíly mohou být i mezi jednotlivými modelovými roky!
Pokud nemáte na střeše fixní body, budete muset zvolit příčníky pod lem střechy. Tady už je to s montáží lehce složitější, hlavně potřebujete správný typ příčníků, který je k tomu určen. Někdy se takové příčníky označují také jako příčníky na lem karoserie dveří. Určitým úskalím tohoto řešení je, že úchyty příčníků zasahují do otvoru dveří, což není optimální pro těsnění okolo dveří. Vždy záleží na konkrétním vozidle. Pokud však nemáte hagusy ani fixní body, je to jediná možnost, jak můžete na střechu příčníky uchytit. Pozor také na to, že příčníky pod lem střechy nelze instalovat na automobil, který je vybaven hagusy.
Způsob uchycení nosičů na příčníky
Určitě nemůžeme v souvislosti s příčníky zapomenout ani na to, že je potřeba na ně nějakým způsobem uchytit samotný nosič, ať už se bude jednat o střešní držák na kolo nebo nosič na lyže či střešní box. Pro samotné uchycení nosičů na příčníky se využívá následujících způsobů:
- T-drážka – u drtivé většiny současných lepších řešení se používá T-drážka, která je modernější. K uchycení se využívá speciálního adaptéru, který zajišťuje rychlou a stabilní montáž. Tento adaptér se zasune do T-drážky a jakmile do ní zapadne, tak se bezpečně zafixuje. Vždy je však dobré si ověřit kompatibilitu každého nosiče s vašimi příčníky.
- U-profil – starší řešení, které je podobné visacímu zámku, od čehož je také odvozen název tohoto systému. Díl ve tvaru „U“ je nejčastěji kovový nebo plastový. Také se nejedná rozhodně o nic ojedinělého a montáž vám bude dobře známá. Jednoduše se u tohoto systému obepne příčník a následně uzamkne na nosiči. Výhodou oproti T-drážkám je zejména univerzálnost řešení, kdy jej uchytíte prakticky k čemukoliv.
Důležité parametry
Rozměry
Z hlediska rozměrů je potřeba při výběru příčníků dbát především na to, aby nepřesahovaly svou délkou šířku vozu. Musíte to řešit při pořizování příčníků na hagusy, které lze zakoupit v různých délkách. Zároveň samozřejmě musí příčníky dosáhnout od jednoho hagusu na druhý. Před pořízením je zde tak důležité znát:
- Šířku vozidla
- Rozchod hagusů
V případech, kdy potřebujete příčníky, které jsou určeny pro uchycení do fixních bodů nebo pod lem střechy, nemusíte se délkou příčníků zabývat, protože je dána právě typem vašeho vozu. Příčníky jsou zkrátka určeny přímo pro váš vůz a za jejich odpovídající délku (aby nepřesahovala šířku vozu) ručí výrobce.
Materiály příčníků a jejich hmotnost
Stejně jako samotné nosiče na různé druhy nákladu, jsou také příčníky vyráběny z podobných materiálů. Rozdíly mezi materiály jsou jak z pohledu jejich pevnosti či hmotnosti, tak třeba ceny. Také právě hmotnost příčníků je důležitá, a to zejména z toho důvodu, že nosnost střechy automobilu nebývá velká. Každý ušetřený kilogram tak může hrát roli. Vybírat si můžete z materiálů jako je:
- Plast
- Ocel
- Hliník
Nejlevnější je pochopitelně platové provedení. Takový příčník je zároveň také lehký, ale bohužel také nejméně odolný. To se projevuje zejména na nižší nosnosti. Také z dlouhodobého pohledu vám vydrží nejméně.
Ocel přináší už samozřejmě dostatečnou pevnost, ale zase má vyšší váhu. Jedná se však o cenově příznivé rozumné řešení, není to ale to nejlepší, co si můžete pořídit. To nabídnou až příčníky hliníkové, které mají vysokou pevnost a zároveň jsou lehké.
Nosnost příčníků
Už na předcházejících řádcích jsme se obecně zmínili o nosnosti příčníků v souvislosti s použitými materiály jejich konstrukce. Protože nosnost je samozřejmě velmi důležitá, protože příčníky nesou jak samotný nosič, tak zároveň náklad, tak určitě je vhodné jejich nosnost konkretizovat.
Sice střecha vozu může konstrukčně unést hodně, ale udávaná nosnost střechy výrobcem vozu je vztažena k dynamickému namáhání během jízdy. Aby byla dodržena bezpečnost, nebývá tak nosnost střechy příliš vysoká. Rovněž je potřeba počítat se zvýšením těžiště vozu, což zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla, a je to další důvod, proč z pohledu bezpečnosti nelze na střechu naložit příliš těžký náklad.
Certifikace
S ohledem na to, že příčníky jsou namáhané díly, které musí snést určitou zátěž, podléhají různým akreditovaným testům a měly by splňovat určité normy. Veškeré zboží, které je oficiálně prodáváno na českém trhu samozřejmě musí splňovat normy platné u nás a v EU.
Někteří výrobci, což se týká zejména těch renomovanějších, testují své produkty nad rámec běžných norem. Můžete se tak setkat s tím, že takové příčníky mohou mít například certifikát kvality TÜV.
Doplňky a funkce
Ačkoliv příčníky mají z hlediska svého využití vcelku jasný účel, souvisejí s nimi některé doplňkové funkce a příslušenství, které se může v některých situacích ukázat jako praktické. Zaujmout by vás tedy mohlo:
- Zamykání – z praktického hlediska je v prvé řadě určitě vhodné vybírat řešení, které je vybaveno zámkem. Jistě víte, že kolem nás se pohybuje řada nenechavců a pokud nechcete neustále myslet na to, že vám může vaši výbavu z vozu někdo ukrást, zámek se určitě vyplatí.
- Montážní kity – představují alternativní možnost, která vám umožní namontovat příčníky na váš vůz. Pokud je vaše zakoupená sada s příčníky vybavena montážním kitem, zpravidla lze takové příčníky instalovat na vůz více způsoby.
Barva
Pokud si zakládáte na vzhledu vašeho vozu, není rozhodně nutné po montáži příčníků být s výsledkem nespokojen. Můžete zvolit takové provedení a zejména barevné sladění, které bude k vašemu automobilu sedět. Většina příčníků je v provedení stříbrném nebo naopak černém. Je tedy na vás, zda dáváte přednost světlejšímu nebo tmavšímu provedení. Některé příčníky mohou kombinovat stříbrné a černé provedení.
Bezpečnost při jízdě s nosiči
Pokud používáte střešní nosič na kolo, elektrokolo, lyže či střešní box, při jízdě je na to potřeba vždy myslet. Zejména je nutné si uvědomit, že náklad na střeše zhoršuje jízdní vlastnosti, a tak je nutné tomu přizpůsobit styl jízdy. Také myslete na to, že vaše auto je podstatně vyšší, což může působit problémy z hlediska aerodynamiky zejména při rychlé jízdě, kdy vás mohou nečekaně zaskočit poryvy bočního větru. Raději proto při převozu nákladu na střeše mějte lehkou nohu na plynu.
Výšku vozidla mějte na paměti také pokud projíždíte pod mosty nebo chcete jet do podzemní garáže. Z nenadání se objevivším problémem mohou být také větve stromů zasahující do silnice nízko nad vozovkou. Když to zde nyní čtete, zdá se to jako samozřejmost, ale snadno se na to zapomene a neštěstí či škoda je na světě.
Pokud používáte nosič jen občas, třeba při jízdě na dovolenou, určitě jej nemusíte mít na vozidle neustále. Demontujte jej a uschovejte doma nebo do garáže. Snížíte hluk při jízdě a má to pozitivní vliv také na spotřebu. Demontovat můžete také samotné příčníky, případně se určitě vyplatí zvolit příčníky, které mají více aerodynamický tvar, a tak nekladou při jízdě takový odpor a snižují hluk.
Nezapomínejte také na určitá specifika spojená s namontovanými příčníky. Pokud například máte střešní příčníky na vozidle, které je vybaveno střešním oknem, nesmí střešní okno narážet po otevření do upevněného nákladu. Pokud se chystáte s autem do myčky, je potřeba příčníky demontovat.
Nejznámější výrobci příčníků na auto
Příčníky na trhu nabízí celá řada zavedených a osvědčených výrobců. Jedná se zpravidla o firmy, které se zabývají také výrobou nosičů, které následně můžete na příčníky instalovat. Zahrádka na auto vás také může vyjít různě cenově, často rovněž v závislosti na značce. Mezi velmi časté a populární výrobce patří ty následující.
Příčníky Thule
Jedna z nejznámějších a také nejpopulárnějších značek, která se zaměřuje na produkty prémiové kvality. Jsou určeny pro ty, kdo hledají to nejlepší a nevadí jim si za to zaplatit. Švédský výrobce existuje už od roku 1942 a vyrábí řadu příslušenství pro automobily, ať už se jedná o nosiče na kola, sněhové řetězy, autoboxy nebo příčníky na podélné střešní nosiče.
Příčníky Menabo
V rámci evropského trhu je to velmi známá značka. V sortimentu této italské značky najdete nejrůznější autopříslušenství. Pořídíte střešní držák na kolo a další střešní nosiče, ale třeba také příčníky na auto bez hagusů nebo příčníky na integrované hagusy. Nabídne velmi dobrý poměr kvality a ceny.
Příčníky Cruz
Tento evropský výrobce píše svou historii od roku 1963 a patří aktuálně na třetí místo co do objemů výroby střešních nosičů. Jedná se o španělskou značku, která nabízí nejrůznější řešení pro klasická osobní či užitková nebo off-road vozidla. Můžete si třeba pořídit příčníky na auto také jako součást kompletu s nosičem, což vám zjednoduší nákup.
Příčníky Hakr
Lokální značka, která je na trhu od roku 1992 nabízí zejména levnější řešení na trhu. Doporučujeme před nákupem pročíst uživatelské recenze ke konkrétním produktům, což vám řekne více o kvalitě vámi vybraného modelu příslušenství na auto. Pořídíte příčníky na hagusy i další typy, které má tato značka v sortimentu.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače příčníků na auto
Výrobky výše zmíněných i dalších značek samozřejmě koupíte v nejrůznějších specializovaných prodejnách s autopříslušenstvím, ale některé produkty jsou k dostání třeba také v supermarketech. Před koupí také doporučujeme porovnat ceny mezi prodejci na srovnávačích cen.
Příčníky Lidl
Mezi supermarkety, kde můžete nalézt produkty, jako jsou příčníky na hagusy nebo střešní nosiče, patří právě tento řetězec. Často zde najdete zajímavé akce na autopříslušenství, které se vám může hodit na vaši dovolenou.
Příčníky Heureka
Patří k nejznámějším srovnávačům cen, díky čemuž si uděláte obrázek o tom, co kde kolik stojí. Můžete tak pořídit třeba střešní nosiče na hagusy nebo příčníky na auto bez hagusů tam, kde to bude opravdu levné, a tak příznivé pro vaši peněženku.
Cenové relace příčníků
Abyste měli představu o tom, v jakých cenových relacích se vlastně střešní příčníky pohybují, tak se musíme podívat na aktuální nabídku na trhu. Ta nám řekne, v jakých cenách si dnes můžete vybírat.
- 1 000 až 3 000 Kč – v této ceně pořídíte většinu základních modelů. Není problém pořídit ani příčníky z moderního hliníkového materiálu s T-drážkou, a to už v nejnižší cenové relaci, ale počítejte s tím, že se bude jednat spíše o čínské výrobce. Jinak samozřejmě pořídíte také řešení plastové nebo ocelové. Příčníky v těchto cenách mají běžně nosnost od 50 do 90 kg.
- 3 000 až 6 000 Kč – cenové spektrum, kde už je prostor pro pořízení kvalitních příčníků od renomovaných výrobců, které budou odpovídat náročnějším požadavkům z hlediska zpracování, odolnosti a dlouhodobé životnosti. Běžně pořídíte příčníky s nosností 100 kg. Na dolní hranici této cenové relace se bude jednat o ocelové řešení, ve vyšších cenách pak najdete příčníky v hliníku a s aerodynamickým tvarem. Nejvíce si zaplatíte i za designově zajímavé modely. Standardem je uzamykatelnost.
- 6 000 Kč a více – v těchto cenách najdete zejména příčníky na méně obvyklá vozidla, ale také na velká vozidla typu SUV nebo pick-up apod. Rovněž zde je typická vysoká kvalita zpracování, uzamykatelnost a prémiový design.
Často kladené otázky při výběru příčníků
Na příčníky vždy instalujete nějaký další nosič nebo třeba box. V případě nosičů je potřeba počítat s nákladem, který zde budete převážet. Je dobré, pokud jsou příčníky dostatečně vysoké, čímž zamezíte dopředu potenciálním problémům. U nižších příčníků a více zaoblené střeše vozu se může stát, že vám pak bude třeba drhnout vázání lyží o střechu vozu. Problémy může způsobit i střešní držák na kolo s ohledem na velikost převážených kol. Většina zvládá kola 12 až 29 palců, ale zejména montáž nejmenších kol bývá problematická. Také zde vám pomůže vyšší a vhodně tvarovaný příčník.
Z hlediska funkčnosti zde rozdíly nehledejte. Ocelové příčníky pořídíte ovšem nejčastěji s U-profilem, kdežto ty modernější hliníkové jsou vybaveny T-drážkou. Hliníkové příčníky také
mají typicky kulatý profil, což je lepší z hlediska aerodynamiky. Kromě toho jsou zcela odolné proti korozi.
Pro uchycení nosiče nebo třeba boxu na příčníky se používá dvojice systémů, se kterými jsme vás seznámili již v rámci našeho průvodce výběrem nejlepších příčníků. Obecně platí, že levné či levnější řešení využívají U-profil, protože je jednodušší. Je také univerzálnější a přichytíte jej prakticky kamkoliv. T-drážka je ale modernější systém umožňující rychlé upínání nosiče. Proto zaleží především na vašich preferencích, zda budete mít rádi spíše univerzálnost U-profilu, nebo rychlost a jednoduchou manipulaci u T-drážky.
Příčníky musí být s uchycením T-drážkou kompatibilní. Pokud dopředu nevíte, jaký budete chtít uchytit na příčníky nosič, je vhodné vybírat takové příčníky, které jsou uzpůsobeny pro uchycení jak T-drážkou tak U-profilem. Na trhu naštěstí v tomto ohledu lze pořídit velké množství modelů. Některé samotné nosiče také nabídnou možnost uchycení více způsoby, což zvyšuje univerzálnost jejich použití na různých příčnících.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.