Pevné disky jsou důležitou součástí každého elektronického zařízení, ve kterém ukládáme svá data. Přinášíme vám srovnání nejlepších HDD, včetně nejnovějších SSD disků a poradíme, jak a podle čeho vybírat.
TEST: Nejlepší SSD disky
TEST: Nejlepší klasické disky
Nejprodávanější pevné disky 2024
Pevný disk slouží jako úložiště pro naše data. Naše data jsou typicky to nejdůležitější, co v počítači máme, proto bychom měli výběru pevného disku věnovat zvláštní pozornost. Pevné disky mohou být v různých provedeních, mohou být interní, které se instalují třeba do počítače, ale mohou být také externí, čili přenosné. Mohou být také různého typu, velmi populární jsou dnes rychlé disky SSD, ale stále mají své místo také disky typu HDD, které excelují v poměru ceny a kapacity.
Před výběrem pevného disku byste si měli položit několik základních otázek, díky kterým zjistíte, jaký pevný disk vlastně potřebujete. Mezi tyto důležité otázky můžeme zařadit ty následující:
- Jaké bude vaše využití pevného disku – je to základní a nejdůležitější otázka. K čemu vlastně pevný disk potřebujete? Bude vám sloužit jako primární úložiště pro vaše data uvnitř počítače či NAS serveru, nebo jej budete používat jako disk na zálohy, nebo chcete mít možnost rychle přistupovat k datům na přenosném pevném disku, který budete využívat s více počítači třeba doma a v práci? Je toho hodně, co je potřeba si uvědomit a s tím vám pomohou i další otázky.
- Jakou kapacitu pevného disku potřebujete – potřebná kapacita pevného disku se opět hodně vztahuje k jeho využití. Pokud nejste nároční na objemy dat, mohou vám stačit menší kapacity kolem 500 GB. Pokud však potřebujete skladovat velké množství i velkých souborů, jako jsou například soubory videa, třeba z vaší kamery, potom budete potřebovat kapacity v řádech terabajtů (TB). U SSD disků typicky kvůli ceně volíme menší kapacity třeba do 2 TB, u HDD pak mohou být i přes 5 TB, což jsou disky vhodné i do úložišť typu NAS.
- Jak rychlý pevný disk chcete – rychlost hodně závisí na typu pevného disku, který zvolíte. Již jsme výše naznačili, že rychlé disky jsou SSD, které se uplatní při požadavku na rychlé přenosné úložiště nebo na systémové disky v počítači. Neobsahují pomalé mechanické části, ale pouze čipy, které nesou vaše data. Do paměťových buněk těchto čipů je velmi rychlý přístup. Naproti tomu klasické disky typu HDD jsou mnohem pomalejší, jsou zde totiž rotující plotny a čtecí hlavy, a dnes je nepoužíváme, když chceme rychlý disk. HDD si dnes kupujeme, když chceme velkou kapacitu ke skladování dat (třeba v NAS), která nepotřebujeme často přepisovat a ke kterým nevyžadujeme extra rychlý přístup. Rychlost ovlivňuje i rozhraní (třeba SATA III a NVMe).
- Bude disk interní nebo externí – rozhodněte se, zda chcete disk umístit do nějakého zařízení, jako je třeba osobní počítač nebo NAS, případně zda chcete disk používat jako přenosný a připojovat jej kabelem k různým počítačům a jiným zařízením dle potřeby.
- Kolik jste ochotni investovat – cena hraje samozřejmě také nemalou roli. V tomto ohledu platí, že disky SSD jsou dražší, respektive za cenu 500 GB SSD si koupíte několik TB HDD. Vždy je ale samozřejmě potřeba zohlednit účel, proč si disk pořizujete, což jsme si řekli už v předchozích otázkách.
V rámci našeho průvodce výběrem, jak vybrat pevný disk, se na jednotlivé výše uvedené otázky podíváme ještě podrobněji. Díky tomu si ujasníte celou řadu termínů, které jsme zmínili, a které vám zatím ještě nemusejí být zcela známé. Pokud vás to vylekalo, nebojte se, po přečtení našeho průvodce si v tom uděláte jasno, není to tak složité.
Typy disků
Pojďme se nejprve podívat na jednotlivé typy pevných disků. Typ pevného disku výrazně ovlivňuje jeho vlastnosti, protože jednotlivé typy výrazně odlišným způsobem zapisují data. V zásadě rozlišujeme tyto typy pevných disků:
- HDD – klasický plotnový mechanický disk
- SSD – disk bez pohyblivých částí
- SSHD – hybridní disk
Obecně lze říci, že nejčastější varianty jsou v dnešní době disky HDD a SSD. Určitě si ale něco řekneme také o hybridním disku. Na následujících řádcích si podrobněji popíšeme jednotlivé typy disků a přehledně si vyjmenujeme jejich výhody a nevýhody.
HDD (Hard Disk Drive)
Klasický pevný disk má toto označení už ve svém anglickém názvu. Jsou to původní pevné disky, které jsou tady s námi už desítky let. První pevné disky měly velmi nízkou kapacitu a jednalo se o zařízení větší než dnešní průměrný počítač. Z toho je patrné, kam až sahá jejich historie. Dnes nabízejí disky typu HDD vysoké kapacity a jsou ideální pro dlouhodobé uchovávání dat. Technologie je zde s námi už tak dlouho, že je velmi dobře zvládnutá a vyznačuje se velkou spolehlivostí. I tehdy, pokud vám pevný disk vypoví službu, zpravidla z něj lze dostat data, i když typicky až po zásahu odborné firmy.
Disky typu HDD jsou tvořeny několika plotnami (dle kapacity a hustoty zápisu), které se otáčejí kolem své osy. Nad těmito plotnami je několik čtecích hlav, v závislosti na počtu plotem. Tyto hlavičky kmitají nad povrchem otáčejících se ploten a buď čtou nebo zapisují data. Z toho vyplývá, že se jedná o mechanické disky, přičemž princip zápisu na tyto disky je magnetický. Dnes je výhodou nízká cena za velkou kapacitu, kdy tyto disky běžně mají kapacity i přes 10 TB.
Velmi dobře se uplatní při uchovávání velkého množství dat, ke kterým nepřistupujeme často a nepotřebujeme nejrychlejší odezvy. Proto se hodně využívají třeba v síťových úložištích NAS. Mají provedení 3,5“ nebo 2,5“, kdy ty menší se často používají jako disky externí, třeba na zálohy. Hlavní nevýhodou těchto disků je na dnešní dobu přece jen pomalejší čtení a zápis, což je dáno hlavně jejich mechanickým principem, který prostě má své rychlostní limity. Tyto disky také vydávají určitý hluk a nemalé teplo, a to jak při otáčení ploten, tak při pohybu hlaviček. Jsou také náchylné na poškození při pádu.
SSD (Solid State Drive)
Disky typu SSD pracuji na úplně jiném principu než HDD. V tomto případě je to vlastně deska plošných spojů, na které najdete čipy NAND flash. Právě tyto čipy potom nesou vaše data. Obsahují paměťové buňky a díky zcela elektrickému principu zápisu a čtení u těchto disků, zde můžeme dosahovat daleko vyšších přenosových rychlostí než u mechanických disků. Díky absenci mechanických částí zde také lze počítat s vyšší odolností v případě pádu a můžete se spolehnout na naprosto bezhlučný provoz, protože se zde nic neotáčí ani jinak nepohybuje. Hlavní benefit těchto disků je ale právě jejich rychlost.
Také u těchto disků však najdete rozdíly v rychlosti, které jsou často dány rozhraním, přes které je disk připojen, ale třeba také použitým řadičem disku. Na toto téma si něco řekneme ještě dále v našem průvodci. Hlavním možným úskalím těchto disků je omezená životnost. Ta je dána samotným principem NAND flash čipů, jejichž paměťové buňky mají omezený počet přepisů. Také životnosti disků se budeme věnovat ještě dále v našem textu, ale v tuto chvíli k tomu řekneme zejména to, že při běžné práci nemáte šanci zpravidla dosáhnout kritické hodnoty, kdy již disk vypoví službu.
Moderní SSD umí zapsat stovky terabajtů dat denně a vydržet mnoho let. Může se však pochopitelně stát, že disk selže. Třeba v průběhu několika let. V takovém případě je u disků SSD důležité mít na paměti, že z nich prakticky nelze dostat ztracená data, a proto byste měli klást dvojnásobný důraz na zálohování. Určitou nevýhodou tohoto typu disků je také vyšší cena za TB kapacity, ale obecně v dnešní době výhody výrazně převažují nad nevýhodami těchto zařízení.
SSHD (Solid State Hybrid Drive)
Krátce se nakonec zastavíme ještě u typu SSHD, což je vlastně hybridní disk v určitém smyslu kombinující HDD a SSD. V dnešní době je to v segmentu spotřební elektroniky prakticky opuštěná technologie, přičemž se s ní setkáte jen velmi zřídka. Jedná se v podstatě o plotnový disk typu HDD doplněný o malou SSD část, na kterou jsou dle uvážení firmwaru disku či ve spolupráci s operačním systémem přesouvány často používaná data. V praxi toto řešení ale hlavně u levnějších provedení příliš dobře nefunguje, SSD část je totiž malá a rychle se tak zároveň opotřebuje. Výhodou je nižší cena oproti klasickému SSD, ale přínos není s klasickým SSD příliš srovnatelný.
Jiná situace v případě těchto disků je na poli serverů. Toto však rozhodně není uživatelský segment, na který se zaměřuje náš test. Serverové SSHD disky jsou velmi drahé a jejich účelem je zejména zrychlení serverového plotnového disku. Tato řešení již mívají větší SSD část a sofistikovanější technologii, a tak jsou výkonnější.
Rozdíl mezi interním a externím diskem
Kromě typu samotného disku, který je tedy nejčastěji HDD nebo SSD, je důležité také samotné provedení tohoto disku. Tím myslíme vnější konstrukci. Zde rozlišujeme zejména následující varianty:
- Interní disk – instaluje se do nějakého zařízení (stolní počítač, notebook, NAS)
- Externí disk – je samostatným zařízením (připojuje se externě kabelem, třeba k PC)
Externí disk je to stejné zařízení, které je však zabaleno v plastovém nebo kovovém boxu a opatřeno konektorovým vstupem externího rozhraní pro připojení datového kabelu. Je to vlastně samostatně funkční celek. Typicky se jedná o kabely USB, ale může to být třeba také Thunderbolt apod. Tímto kabelem pak tento externí disk lze připojit k počítači a můžete na něj přenášet data. Následně jej můžete odpojit a připojit k úplně jinému počítači. Lze to připodobnit k tzv. USB klíčenkám, které ale mívají nižší kapacitu a přenosové rychlosti.
Určitě stojí za zmínku, že se prodávají také takzvané externí boxy na disky. To je plastová nebo kovová „krabička na disk“ opatřená konektorem externího rozhraní (třeba USB). Tyto boxy slouží k tomu, že z klasické interní diskové jednotky umí vyrobit externí disk. Jednoduše takový box otevřete, vložíte do něj interní disk kompatibilní s vnitřním rozhraním boxu, a najednou z něj máte disk externí, který můžete přenášet a připojovat všude, jak je libo.
Důležité parametry pevných disků
V následující části našeho průvodce se více zaměříme na důležité parametry samotných disků. Některé parametry se vztahují k diskům typu HDD, jiné naopak jsou důležité u disků typu SSD, což u jednotlivých parametrů zmíníme. Mnoho parametrů je ale také společných, resp. je potřeba na ně brát ohled u obou typů disků.
Kapacita
Nabízená kapacita disku vás zajímá u každého typu disku. Rozdíl bývá jen v tom, že u disků typu SSD k tomu přistupujeme jinak než u disků HDD, protože u SSD je zpravidla kapacita méně důležitý faktor než rychlost, kdežto disky HDD pořizujeme obvykle primárně kvůli velké kapacitě pro velké objemy dat. Pokud se na to podíváme z tohoto pohledu, tak typické je, že platí:
- Disky SSD – obvyklé kapacity od 64 GB do 8 TB
- Disky HDD – obvyklé kapacity od 500 GB do 18 TB
Samozřejmě uvádíme obvyklé hodnoty a neplatí to absolutně. Na trhu existuje například SSD s kapacitou 30 TB, ale stojí statisíce korun a běžný uživatel si jej nekoupí. Oblíbené kapacity SSD se pohybují od 256 GB do 2 TB. Stejně tak koupíte i menší disky HDD pod uvedených 500 GB, ale uživatelé dnes v průměru kupují HDD o kapacitě cca 5 TB, protože na ně chtějí ukládat více dat, pořizují jej jako datový disk do PC nebo stále častěji do síťového úložiště NAS.
Pokud se ptáte na to, jak velkou kapacitu disku si máte pořídit, tak to je opravdu velmi individuální. Pokud jste uživatel s relativně menšími nároky na úložiště, vystačíte si s diskem do 1 TB. Pokud se nechcete nechat prostorem příliš omezovat, pro běžné použití vám postačí disky v kapacitách 2 až 3 TB. Jestliže jste datově velmi nároční, například potřebujete ukládat velké množství dat z kamery, stříháte video a podobně, určitě využijete i kapacitu 4 TB a více a u videa dnes určitě sáhněte také po SSD.
Formát
Disky se mohou lišit také samotným formátem. To znamená jinými slovy velikostí, či chcete-li rozměry a konstrukčním provedením. V tomto ohledu rozlišujeme několik formátů disků a jsou to následující:
Velikost | Provedení |
---|---|
3,5“ | nejčastěji HDD, ale mohou být i SSD (rozhraní SATA) |
2,5“ | HDD i SSD (rozhraní SATA) |
M.2 | pouze SSD (rozhraní SATA nebo NVMe) |
Formát 3,5“ je tradiční pro klasické HDD, které jsou osazovány do stolních počítačů nebo NAS či jiných serverů. V tomto formátu ale najdete také některé disky SSD, i když jich je na trhu málo. Všechny tyto disky se v současné době připojuji nejčastěji přes rozhraní SATA III.
Mnohem běžnější je v dnešní době formát 2,5“, který rovněž nabídne interní přenosové rozhraní SATA III (u externích disků je pak externí rozhraní nejčastěji USB). V tomto formátu se běžně prodávají disky typu HDD i SSD. V případě HDD to byl historicky formát vhodný pro notebooky, kde už dnes ale převažují SSD. V obou případech jsou v tomto formátu běžné externí disky, kde oceníte kompaktnější rozměry tohoto provedení.
Velmi populární je v poslední době formát disků M.2, který je určen výhradně pro disky SSD. Takové disky vypadají jako malá podlouhlá deska plošných spojů s odhalenými NAND flash čipy a piny na jedné straně, Označení M.2 představuje patici, do které se tento disk instaluje na základní desce, případně může být tato patice také v externím boxu, do kterého disk osadíte a vyrobíte si tak přenosný externí disk. Do patice M.2 lze osadit disky rozhraní SATA III i rychlejší NVMe (jinak také PCIe). Pozor však na vzájemnou kompatibilitu, které se budeme věnovat dále v části rozhraní. Aby to nebylo s formátem M.2 tak snadné, tak existují různé délky disků (tj. liší se délka desky plošných spojů), kdy nejběžnější se označuje M.2 2280, menší pak jsou M.2 2260 a M.2 2240.
Rychlost čtení a zápisu
S ohledem na rychlost disku je vždy důležitá rychlost čtení a zápisu. Tady je potřeba si uvědomit to, že disky HDD jsou rozhodně pomalejší než disky SSD. Žádné dnešní běžně používané rozhraní neomezuje disky HDD, protože tzv. úzké hrdlo je zde vždy rychlost samotného mechanického disku, která zkrátka má své limity. Rychlost HDD ovlivňují také otáčky disku, o kterých se změníme ještě dále. Pokud však chcete rychlý disk, tak si pořídíte SSD. Je ale potřeba mít také na paměti, že existuje:
- Sekvenční čtení/zápis – velké souvislé bloky dat
- Náhodné čtení/zápis – náhodný přístup k malým souborům
Zjednodušeně řečeno sekvenční čtení nebo zápis znamená čtení velkých bloků dat. Naopak náhodné čtení a zápis odpovídá běžnějšímu využití disku, což je přístup k menším souborům nebo zápis menších souborů. A právě tady vás chceme upozornit na takovou typickou řeč marketingových oddělení výrobců. Výrobci SSD totiž většinou ohromují velkými čísly čtení a zápisu, aby ukázali, jak je jejich disk rychlý. Tyto údaje se ale vždy týkají pouze sekvenčního čtení.
Abychom to vysvětlili, tak pokud si tedy například pořídíte SSD, který zvládá čtení či zápis 2000 MB/s (což jsou ohromující 2 GB za vteřinu), rozhodně to neplatí za všech okolností. Platí to v podstatě pouze tehdy, pokud budete na tento disk nebo z tohoto disku přenášet velké soubory (třeba video) na stejně rychlé médium. Pokud však dojde na náhodné čtení či zápisu, rychlost tohoto disku bude mnohonásobně nižší. U malých bloků dát se typicky pohybuje jen okolo 30 až 100 MB/s. To už není tak ohromující, že ano? A bohužel náhodný přístup k menším souborům je v praxi mnohem častější situace než čtení či zápis velkých bloků dat.
SSD jsou samozřejmě rychlejší i pomalejší, ale u čtení malých bloků dát rozdíly nebývají zásadní. Často tady záleží na použitém řadiči a jeho naladění výrobcem. Disky, které zvládají sekvenční zápis vyšší než 600 MB/s už také musejí být připojeny přes rozhraní NVMe (PCIe), protože SATA III končí na uvedené hodnotě. Pokud tedy takový disk připojíte přes pomalejší rozhraní, nevyužijete zcela jeho potenciál při sekvenčním čtení či zápisu. Obvykle ale nepoznáte žádný rozdíl při čtení malých bloků dat (jak jsme si vysvětlili v předchozím odstavci), což je typické využití třeba systémového disku v počítači. Zrychlení oproti HDD tedy přijde za všech okolností i u nejpomalejšího SSD disku, a také bez ohledu na použité rozhraní. Rozhraní pevných disků se budeme věnovat ještě dále v textu.
Otáčky a hlučnost
Zastavíme se nyní krátce u důležitého parametru, který je spojen pouze s plotnovými disky HDD. Právě obsažené plotny rotují kolem své osy, což probíhá určitou rychlostí. Hovoříme zde o otáčkách pevného disku. Typické jsou:
Otáček za minutu | Provedení |
---|---|
5 400 ot/min. | běžné domácí disky, většina 2,5“ modelů |
7 200 ot/min. | výkonnější modely a enterprise disky |
10 000 až 15 000 ot/min. | serverové disky |
S vyššími otáčkami roste typicky přenosová rychlost disku. Pro běžné domácí použití se setkáte s disky 5 400 až 7 200 ot/min. a je to naprosto dostatečné. U 5 400 ot/min. můžete také počítat s o něco tišším chodem a nižšími provozními teplotami. A jelikož HDD si dnes obvykle nekupujeme kvůli rychlosti, tak je to jako úložiště dat velmi dobrá volba. Pokud se jedná o disky 10 000 ot/min. a více, tak to se již bavíme o discích do serverů, které jsou však dnes stále častěji nahrazovány u výkonných aplikací disky SSD.
Připojení, rozhraní a konektivita
S ohledem na připojení disků a jejich rozhraní a konektivitu často panují určité zmatky. Je to dáno tím, že musíme rozlišovat interní rozhraní disku (což je dnes typicky SATA III nebo NVMe), ale rovněž případné externí rozhraní u externích disků (což je třeba USB 3.0 nebo Thunderbolt).
Začněme výčtem typických dnes používaných interních rozhraní disků a k tomu uvedením provedení disků, které se do těchto rozhraní připojují. Nejčastěji se dnes tak setkáte s těmito variantami:
- SATA III – SSD a HDD v provedení 2,5“ a 3,5“, SSD v provedení M.2 (typicky B+M Key)
- NVMe (PCIe) – SSD v provedení M.2 (typicky M-Key)
Předchůdcem rozhraní SATA III je SATA II a SATA I. dnes už se s dvěma dalšími jmenovanými prakticky nesetkáte a všechny disky na rozhraní SATA jsou právě SATA III umožňující rychlosti až 6 Gb/s, což odpovídá zhruba 600 MB/s. Z toho vyplývá, že zejména SSD disky, které slibují rychlosti sekvenčního čtení třeba 2000 MB/s apod., je vhodnější připojit přes rozhraní NVMe (tedy na rychlou sběrnici PCIe), aby využily svůj potenciál.
SSD disky připojované přes rozhraní NVMe jsou výhradně v provedení M.2 a jedná se obvykle o tzv. M Key, což znamená, že konektor má mezi piny jeden „zářez“. Existují také M.2 disky využívající pouze rozhraní SATA III, které pak mají nejčastěji B+M Key, tedy dva zářezy. Takto tyto disky rozlišíte na první pohled. Důležité je vědět, že pokud třeba na základní desce vašeho PC máte univerzální M.2 M Key slot pro NVMe i SATA disky, tak M.2 B+M Key SATA III disk do něj osadíte, ale nevyužijete pak rychlost sběrnice PCIe, jelikož jde pouze o SATA III disk.
Mnoho nesrovnalostí vzniká také u externích boxů pro M.2 disky, které jsou často v provedení pouze pro SATA III (poznáte už podle nízké ceny) se slotem M.2 B+M Key (dva zářezy ve slotu) a do něj pak není možno fyzicky osadit NVMe disk M.2 M Key (protože ten má jen jeden zářez na konektoru).
Platí, že existují celkem 3 typy slotů (patic) M.2, a to pouze pro NVMe, pouze pro SATA a univerzální. Vždy je tak potřeba ověřit kompatibilitu slotu s disky v manuálu vašeho zařízení (tj. základní desky počítače, externího boxu pro M.2 disky apod.).
Vyrovnávací paměť
U disků hraje určitou roli také vyrovnávacích paměť (cache). Větší vyrovnávacích paměť typicky dokáže zrychlit čtení nebo zápis. Pozor na to, že hlavně ty nejlevnější SSD disky neobsahují z důvodu výrazného tlaku na cenu vůbec žádnou vyrovnávací paměť. To pak znamená, že takový disk může být v určitých situacích velmi pomalý, a také to může znamenat jeho rychlejší opotřebení.
Výrobci se absencí této vyrovnávací paměti u SSD obvykle nechlubí, ale jsou to vždy ty nejlevnější „budgetové“ modely. Pro ujištění je vhodné si přečíst zejména podrobnější zahraniční recenze. Ušetření pár stokorun se ale v tomto případě opravdu nevyplácí a je to šetření na nesprávném místě.
Materiály a odolnost
Typický HDD je kombinace plastu a kovu. Kovový materiál pomáhá odvádět přebytečné teplo, což je u těchto disků určitě důležité. Teplo je dobré odvádět také od výkonných SSD, jejichž čipy se zahřívají, takže mnoho SSD má rovněž kovové tělo. Řada levnějších disků je ale pouze plastová. Některé M.2 NVMe disky jsou opatřeny chladiči.
Trochu jinak se na problematiku materiálů můžeme dívat u externích disků, kde hraje roli také faktor vzhledu. Externí disky jsou opět často buď plastové nebo kovové, přičemž kov zde působí hodnotnějším dojmem. Odolná provedení externích disků mohou mít také různé pogumování pro lepší ochranu proti pádu.
Hmotnost
Hmotnost nás zajímá hlavně u externích disků. Obecně platí, že HDD bude vždy o něco těžší, protože je v něm kovová mechanika. SSD jsou naopak velmi lehké. Rozdíl bude také v tom, zda si pořídíte externí disk s kovovým nebo plastovým obalem, kdy kov bude pochopitelně obvykle o něco těžší. Často se ale používají slitiny hliníku, takže rozdíl nebývá velký.
Životnost pevného disku
Obvyklá životnost disku typu HDD je mnoho tisíc hodin. Je dobré vhodně vybírat disky podle určení výrobcem, kdy na jinou zátěž jsou stavěny levné disky do domácích počítačů, přičemž disky třeba do serverů, enterprise prostředí nebo NAS úložišť, pak počítají i s nepřetržitým provozem a mají rozšířené funkce omezující třeba vibrace apod., což prodlužuje jejich životnost.
SSD pak mají omezenou životnost paměťových buněk. Disk obvykle stihnete vyměnit, než selže, jelikož byste museli zapisovat denně stovky TB dat. Selhání je tak většinou věcí vadného kusu, podobně jako u HDD. Pokud chcete kvalitní SSD, dobrým indikátorem je délka záruky, která by měla být aspoň 60 měsíců.
Ve všech případech je potřeba apelovat hlavně na zálohování. Nikdy nevíte, kdy dojde k selhání pevného disku, ať už se jedná o HDD nebo o SSD. Disky nejsou bezporuchová zařízení a záloha důležitých dat je nezbytná.
Nejznámější výrobci pevných disků
Pevné disky HP
Hewlett-Packard se zaměřuje hlavně na výrobu klasických serverových pevných disků. Vyrábí HDD pro enterprise použití s důrazem na vysokou životnost. S disky pro běžný spotřební segment se spíše nesetkáte.
Pevné disky Western Digital
V minulosti se jednalo o jednoho z tradičních výrobců HDD, která vyrábí dodnes. V portfoliu má v současnosti ale také oblíbená SSD v různých kapacitách a provedeních. Pořídíte také NVMe disk do notebooku nebo SATA SSD do PC.
Pevné disky Seagate
Další z tradičních výrobců pevných disků, ale nevyrábí dnes pouze HDD. Jeho zaměřením jsou také výkonná SSD FireCuda. Zvolit si můžete disky různých kapacit a různého určení, od domácího použití po servery.
Pevné disky Kingston
Známý výrobce paměťových čipů, který vyrábí také NAND flash čipy pro SSD a vlastní SSD disky, které nabídnou dobrý poměr ceny a výkonu. Nejlevnější modely osloví zákazníky citlivé na cenu, ale nechybí ani výkonnější řešení.
Pevné disky Intel
NAND flash čipy vyrábí také Intel, který je jinak znám hlavně jako výrobce procesorů. Čipy osazuje do svých vlastních SSD disků, které jsou oblíbeným řešením pro stolní počítače, notebooky i servery.
Pevné disky Toshiba
Japonská značka Toshiba v minulosti pohltila některé výrobce pevných disků a dodnes vyrábí kvalitní HDD pro podnikový segment. Mnoho produktů je určeno také pro domácnosti. Disky typu SSD vyrábí dnes společnost Kioxia, nástupce Toshiba Memory.
Pevné disky Samsung
Jihokorejská společnost nabízí zejména výkonné SSD disky, které patří k těm nejrychlejším na trhu, ale také jsou cenově často výše. Samsung vyrábí vlastní NAND flash čipy a nabízí disky různých kategorií včetně M.2 NVMe. V minulosti vyráběl i HDD.
Pevné disky Transcend
Známý výrobce čipů se velmi činí také v oblasti NAND flash, a tak přímo od tohoto výrobce pořídíte celou řadu SSD disků, ať už jde o SATA disky nebo NVMe disky pro sběrnici PCI-E. Patří mezi nejlepší řešení z pohledu ceny a výkonu.
Pevné disky DELL
Značka počítačů a serverů se zaměřuje také na výrobu některých komponent, kde patří i disky typu HDD. Tyto disky jsou často určeny pro serverová řešení a většinou se s nimi v běžném spotřebním segmentu nesetkáte.
Pevné disky Lenovo
HDD i SSD vyrábí také známá značka počítačů. Pořídíte také řadu modelů pro podnikové prostředí. Mnoho modelů lze použít jako disk do notebooku, což je často hlavně u SSD vítaným zrychlením zařízení.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Pevné disky Alza
Největší český e-shop s elektronikou má v sortimentu vysokokapacitní HDD i levné SSD nebo naopak výkonné modely typu NVMe. Pořídíte zde USB disk i hard disk do notebooku o kapacitách 500 GB, 1 TB i 4 TB či více.
Pevné disky CZC
Populární prodejce elektroniky nabídne na svém e-shopu široký sortiment disků. Nechybí HDD přesahující kapacitu 5 TB, ani rychlé NVMe SSD. Pořídíte levné i výkonné modely pro nejnáročnější.
Pevné disky Datart
Specialista na elektro nabízí také mnoho komponent a příslušenství pro PC, kde tak nesmí chybět ani disky. Na prodejnách najdete nejeden USB disk typu SSD i HDD, ale zakoupíte i disky určené k instalaci do počítače.
Pevné disky Heureka
Vyberte si ten nejlepší SSD nebo HDD či USB disk v externím provedení díky srovnávači cen. Potěší vás také mnohé uživatelské recenze, které vám usnadní výběr. Najděte si nejlepší cenu napříč e-shopy.
Cenové relace disků
Cena disků se může velmi výrazně lišit. Nezáleží pouze na tom, zda si pořídíte HDD nebo SSD, ale také na tom, jakou zvolíte kapacitu, pro jaké rozhraní je disk určen apod. V rámci běžných cenových relací, kde se většinou pohybuje obvyklý spotřebitel, je možno uvést:
- Do 1 000 Kč – v této ceně se nacházejí pevné disky HDD v nižších kapacitách kolem 1 TB. Pořídíte zde také nejlevnější SSD s kapacitou do 256 GB. Pozor na ty nejlevnější modely s cenou i pod 700 Kč za 256 GB, které často nemají cache a nejsou dobrou volbou.
- Od 1 000 do 3 000 Kč – v těchto cenách již pořídíte pevné disky v kapacitě 4 TB nebo 5 TB apod. Pořídit můžete také SSD disk okolo 2 TB, v závislosti na modelu. V těchto cenách koupíte nejčastěji také externí USB disk.
- 3 000 Kč a více – pokud hledáte velké kapacity HDD nebo dražší modely pro NAS nebo enterprise či serverové prostředí, můžete jít i na násobky této částky. To samé platí pro větší kapacity SSD nad 4 TB.
Nejčastější otázky při výběru pevného disku
Vždy zvažte určení, pro které si disk pořizujete. Pokud pořizujete třeba HDD pro NAS, volte modely, které jsou pro danou zátěž určeny. Výrobci označují jednotlivé disky podle požadovaného použití. Do PC, které neběží nepřetržitě, lze zvolit levnější modelové řady.
Záleží na tom, k čemu disk potřebujete. Pokud vám jde o rychlost, tak neváhejte, SSD je technologie současnosti a dokáže výrazně zrychlit váš počítač, pokud jej použijete jako systémový disk. Pro uchovávání velkého množství dat, ke kterým nepřistupujte často, nebo pro účely použití v NAS, je stále HDD vhodná volba.
Hlavní rozdíl je především v maximálních dosahovaných rychlostech sekvenčního čtení či zápisu. Při praktickém použití často rozdíl poznat ale nemusíte, protože práce s diskem není jen sekvenční přístup. Při volbě NVMe disku si hlavně ověřte kompatibilitu s vaším zařízením, čemuž jsme se věnovali v kapitole věnované rozhraní.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.