Nejlepší kamery do auta pro rok 2021

Kamera do auta je užitečným pomocníkem řidiče. Odpověď na otázku, jak vybrat kameru do auta, však nemusí být tak banální, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme pro vás připravili tento test a obecná pravidla, jak vybrat tu správnou autokameru.

TEST: Nejlepší autokamery 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Eltrinex LS500 GPS
Vítěz testu
LAMAX C9 GPS
Cena/výkon
LAMAX T6 GPS WiFi
Eltrinex LS500 GPS LAMAX C9 GPS LAMAX T6 GPS WiFi
 • Kvalitní obraz i v noci
 • Plynulý záznam při 60 FPS
 • Množství funkcí
 • Poměr cena/výkon
 • Kvalitní obraz
 • Vysoké rozlišení
 • Kompaktní rozměry
 • Výdrž baterie
 • Magnetický držák
 • Cena
Hodnocení:
95%
Hodnocení:
92%
Hodnocení:
90%
4. místo 5. místo 6. místo
TrueCam H5 WiFi
70 Mai Dash Cam Pro
Niceboy PILOT XS
TrueCam H5 WiFi 70 Mai Dash Cam Pro Niceboy PILOT XS
 • FullHD rozlišení
 • GPS modul
 • Nízká cena
 • Vysoké rozlišení
 • Full HD rozlišení
Hodnocení:
89%
Hodnocení:
86%
Hodnocení:
80%
zpět nahoru ↑

Recenze 3 nejlepších autokamer

Recenze Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPS
Eltrinex LS500 GPS

Autokamera Eltrinex LS500 GPS je produkt z vyšší cenové kategorie. Přístroj je osazen velkým displejem 2,7 place, což vás upoutá hned na první pohled. Nadprůměrná je také hodnota úhlu záběru, což je u dražších kamer dnes již standardem, přičemž zde činí rovných 170°. Dokáže nahrávat plynulý záznam při 60 FPS v rozlišení 2304 x 1296 pixelů. Záznam lze uchovávat na standardní kartu Micro SD, kterou využívá většina výrobců. Má vestavěnou baterii o kapacitě 300 mAh.

Funkce a používání

Protože přístroj patří k těm dražším na trhu, lze rozhodně už dopředu předpokládat bohatou nabídku funkcí. A nebudete se mýlit. Samozřejmostí je zde automatické zapnutí, G-senzor, detekce pohybu, mikrofon, fotoaparát nebo detekce jízdních pruhů. Dostanete také magnetický držák. Přístroj přidává dokonce GPS a detekci silničních radarů již v základu.

Na přístroji oceňujeme jak jeho provedení, tak celkový pozitivní dojem z přístroje, což umocňuje snadné ovládání, které je skutečně intuitivní, a to i ve srovnání s konkurencí. Obraz je ostrý a naše recenze ukázala, že si autokamera dobře poradí také se zhoršenými světelnými podmínkami. Při používání je příjemnou vychytávkou již zmiňovaný magnetický držák.

Celkové hodnocení

Ačkoliv se jedná o dražší přístroj, lze kladně hodnotit poměr ceny a výkonu, protože výbava je skutečně nadstandardní a musíte myslet na to, že si s přístrojem pořizujete vlastně také GPS a antiradar. Na kameru dostanete až 24 hodin záznamu ve vysokém rozlišení a kamera nemá problém s kvalitou nahrávky v noci. Skvělá je rovněž plynulost videa při vysoké snímkové frekvenci. Mezi drobné zápory tohoto přístroje můžeme označit zejména o něco větší rozměry, což je i daň za velký displej. Pokud se vám však podaří kameru šikovně umístit, tak vám to velké problémy činit nebude.

Plusy:

 • Kvalitní obraz i v noci
 • Plynulý záznam při 60 FPS
 • Množství funkcí

Mínusy:

 • Vyšší cena


Recenze LAMAX C9 GPS

LAMAX C9 GPS
LAMAX C9 GPS

Autokamera LAMAX C9 GPS je z pohledu cenovky zástupcem střední třídy autokamer. Na první pohled se jedná o kvalitně zpracovanou kameru, což je poznat už na kvalitních materiálech v podobě měkčených plastů. Kamera nabídne velký 2,7“ displej. Úhel záběru je zcela dostatečných 150°. Zaznamenávat dokáže kamera v rozlišení 2560 x 1080 pixelů, a to na Micro SD kartu, která je nepsaným standardem. Maximální velikost paměťové karty, kterou do přístroje vložíte, může být 64 GB. Je zde také vestavěná baterie o kapacitě 150 mAh.

Funkce a používání

Zařízení nabízí většinu z pokročilých funkcí, které byste už v této cenové relaci očekávali a snese s rovnání s těmi lepšími modely. Najdete zde tedy automatické zapnutí, G-senzor, detekci pohybu, detekci jízdních pruhů nebo noční režim. Je zde k dispozici také detekce silničních radarů spolu s GPS modulem.

Při samotném používání je zde k dispozici české menu, které je velmi intuitivní. Obrazová kvalita přístroje je opravdu velice dobrá a úhel záběru dostatečný pro většinu použití. Co je trochu horší, tak to je noční režim, ale nejedná se o nic tragického. Nejlepší není také držák kamery do auta, protože z něj kamera lze o něco hůře vyjmout. Pokud byste chtěli kameru použít jako antiradar, tak výtku máme také k zastaralosti GPS databáze radarů.

Celkové hodnocení

Jedná se o autokameru, kterou můžete pořídit již za velmi dobrou cenu a nabízí řadu pokročilých funkcí. Dobrá je také obrazová kvalita a kamera má dostatečné rozlišení pro rozpoznání třeba registrační značky apod. Pokud nejezdíte často v noci, bude pro vás tato kamera v těchto ohledech velmi dobrým pomocníkem. Horší je to tehdy, pokud chcete kameru použít jako antiradar, kdy doporučujeme sáhnout jinde. Shrnuto podtrženo, jako kamera ano, jako antiradar pouze pro nenáročné použití.

Plusy:

 • Poměr cena/výkon
 • Kvalitní obraz
 • Vysoké rozlišení

Mínusy:

 • Nemá magnetický držák


Recenze LAMAX C9 GPS

LAMAX T6 GPS WiFi
LAMAX T6 GPS WiFi

Autokamera LAMAX T6 GPS WiFi je zástupcem z nižší cenové kategorie. Je to vlastně taková mini kamera, zaujme totiž svými sympatickými malými rozměry, čemuž odpovídá také menší úhlopříčka displeje, která činí 1,5“. Vcelku dostatečný je úhel záběru, který je 140°. Kamera natáčí v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů, což papírově dostačuje pro většinu nenáročného použití. Maximální velikost paměťové karty je 128 GB a najdete zde také standardní paměťové karty Micro SD, což je plus. Kapacita vnitřní baterie je 180 mAh.

Funkce a používání

Přes nižší cenu, zde najdete některé pokročilé funkce. Je zde G-senzor, GPS modul a má dokonce magnetický držák. Spolehnout se můžete také na komfort v podobě automatického zapnutí a výrobce vám zde nabídne také detekci pohybu i noční režim, ale třeba rovněž také bezdrátová technologie Wi-Fi.

Kamera má odpovídající obraz své cenové kategorii. Ve dne si nebudete na nic výrazně stěžovat, co je podstatně horší, to je noční režim. Očekávat to lze ale už s ohledem na malé rozměry kamerky. Problém bude v noci se čtením registračních značek a celkově to není model určený pro časté noční jezdce. Menu v češtině je velmi intuitivní a v této ceně je nutno pochválit také přítomnost magnetického držáku.

Celkové hodnocení

Celkově se jedná o kameru, kterou ocení méně nároční zákazníci, což je dáno už cenovou kategorií, do které ji můžeme řadit. Je zde mnoho pokročilých funkcí, a pokud to bude vaše první autokamera, jistě budete nadšení. Některé z funkcí, jako je třeba noční režim, vám ale reálně příliš nápomocné nebudou. Tato mini kamera z celkového pohledu nabízí odpovídající služby za danou cenu, oceníte ji hlavně, pokud jezdíte zejména přes den a pokud vám vyhovují kompaktní rozměry, kdy tuto autokameru bez problému schováte za zpětné zrcátko.

Plusy:

 • Kompaktní rozměry
 • Magnetický držák
 • Cena

Mínusy:

 • Horší obraz v noci


zpět nahoru ↑

Nejprodávanější autokamery 2021

zpět nahoru ↑

Jak vybrat autokameru?

Po praktických testech se nyní podrobněji zaměříme na vlastnosti autokamer, abyste získali představu o tom, podle čeho se nejlépe orientovat při výběru autokamery. Podíváme se na jednotlivé typy autokamer, parametry výběru, příslušenství, ale také na otázku legislativy používání kamer nebo na co se lidé nejčastěji ptají při výběru.

Typy autokamer

V současnosti na trhu existuje hned několik typů autokamer, přičemž výběr toho správného pro vaše použití se liší zejména dle toho, co vše chcete kolem svého vozu snímat. Pojďme se tedy podívat na to, z jakých typů si můžete vybírat a popíšeme si, co jednotlivé varianty kamer dokáží:

 • Klasické autokamery
 • Duální autokamery
 • Externí autokamery

Klasické autokamery

Využívání klasických autokamer je mezi řidiči nejrozšířenější, přičemž je to vlastně přední kamera, která se nejčastěji umístí na přední sklo do jeho horní části nebo na palubní desku. Taková kamera snímá dění před vozidlem.

Duální autokamery

V případě tohoto typu se jedná tzv. duální modely, které se umisťují stejně jako klasické kamery do auta na palubní desku nebo na okno, ale zaznamenávají kromě dění před vozidlem přední kamerou také dění uvnitř vozu. V principu tak jde o jakousi rozšířenou variantu klasické autokamery.

Externí autokamery

Skupina kamer, které nejsou mezi řidiči nijak zvlášť rozšířené, ale rozhodně stojí za to nad nimi pouvažovat. S ohledem na přídavnou optiku ale musíte počítat s vyšší cenovkou. Kromě modulu, který umístíte klasicky na čelní sklo, totiž mají ještě zmiňovanou přídavnou optiku, kterou je vlastně zadní kamera, která je externí a umisťuje se k zadnímu oknu a taková kamera lze částečně použít i jako couvací. Spojena je s hlavní kamerou zpravidla s kabelem.

Umístění a upevnění autokamery

Nezapomínejte na to, že si nesmíte kameru umístit tak, aby vám bránila ve výhledu, hrozí za to pokuty. Špatné upevnění autokamer vám tak může snadno zhoršit výhled z vozu, a tím i aktivní bezpečnost. A to pochopitelně nikdo nechce. Nevhodným umístěním autokamery může snadno dojít také k tomu, že si zhoršíte úhel záběru snímání kamery, a tím vlastně omezíte její schopnosti poskytnout vám přehled o dění okolo vozu v co největším rozsahu.

Nejčastěji se klasická autokamera umisťuje na čelní sklo do jeho horní středové části, tedy poblíž místa, kde je zpětné zrcátko. Řidiči větších aut také volí upevnění autokamer na palubní desku, přičemž je následně nutné obrátit obraz o 180°.

Pozornost věnujte také držáku, aby se vám s kamerou do auta dobře manipulovalo. Klasické řešení je běžný držák, do kterého se kamera nacvakne. Mnohé modely ale umožňují komfortnější uchycení magnetem, což se hodí zejména tehdy, pokud kameru často vyjímáte a opět upevňujete.

Parametry výběru autokamery

Každá autokamera má určité technické parametry, které ovlivňují kvalitu výsledného obrazu i velikost snímaného prostoru a další skutečnosti. Nyní se tedy dostáváme k jednotlivým parametrům, které je vhodné při výběru zohlednit:

 • Snímač a rozlišení
 • Úložiště
 • Úhel záběru
 • Vstupy a výstupy
 • Baterie a napájení
 • Ovládání a displej

Snímač a rozlišení

Největší vliv na kvalitu obrazu má samotná optika autokamery. Jsou to zejména vlastnosti snímače a také jeho rozlišení. Existují různé typy snímačů, typicky CCD a CMOS. V drtivé většině dnešních autokamer se používá snímač CMOS, protože je vhodnější do menšího zařízení. Také tento snímač však musí mít dostatečnou velikost, aby byla zajištěna dobrá světelnost obrazu. Levnější kamery používají menší snímače, které potom mohou mít problém za zhoršených světelných podmínek. Obvykle dnešní snímače ve slušných autokamerách mají cca 1/4 palce a více.

Důležité je také rozlišení, ale rozhodně to není věc nejdůležitější. Jde to totiž vždy opět ruku v ruce s kvalitou optiky. Mizernou optiku s malým snímačem zkrátka vysoké rozlišení nezachrání, naopak může přístroj produkovat zbytečně více šumu. Důležité tedy je, aby bylo rozlišení přiměřené kvalitě optiky a velikosti a citlivosti snímače. Aby byly parametry zkrátka vyvážené. V konečném důsledku to znamená, že na snímač o velikosti 1/4 palce je vhodné rozlišení 2 MPx, na větší snímač, který má 1/3 palce, pak klidně i 5 MPx.

Úložiště

Důležité je u autokamery také úložiště a jeho kapacita úzce souvisí také s tím, v jakém rozlišení auto kamera nahrává. Vyšší rozlišení totiž samozřejmě znamená vyšší datovou náročnost záznamu, na což při pořizování kamery do auta pamatujte. Běžným standardem je dnes rozlišení označované jako Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů.

Nejčastěji využívají autokamery paměťové karty typu Micro SD. Například na paměťovou kartu o kapacitě 16 GB uložíte něco přes 3 hodiny Full HD záznamu. Na kartu o velikosti 128 GB pak uložíte již téměř 30 hodin takového záznamu.

Úhel záběru

Od autokameny požadujeme, aby zachytila pokud možno co nejvíce z dění ve svém zorném poli, typicky tedy hlavně před vozidlem. S tím má co dělat úhel záběru. V určité dopravní situaci je často důležité třeba i dění na samotném okraji zorného pole. Tady jsou tady nejvíce přínosné autokamery, které poskytují uhel záběru třeba 150° a více. Pokud ale autokamera dokáže snímat třeba jen pouze 110°, tak už nemusíte mít dokonale v záběru třeba protijedoucí vozidlo ve vedlejším pruhu.

Dobrá autokamera by vám tak měla poskytnout možnost zaznamenat veškeré důležité dění v blízkosti vozu, jako je třeba právě protijedoucí vozidlo, dopravní značky, semafory atd. Většina výrobců tak dnes nabízí palubní kameru do auta, která zvládne úhel záběru 120 až 150°, ale i více.

Možná si tedy říkáte, že nejlepší kamera je přece ta s největším úhlem záběru. Z hlediska zaznamenaných informací to sice může být pravda, ale tady nám do toho vstupuje také neúprosná fyzika. Kamera s úhlem záběru třeba i přes 150° totiž už bude výrazně trpět na tzv. efekt rybího oka, který dobře znají především fotografové. Je to určitá deformace obrazu, která je pak tím větší, čím blíže je snímaný předmět okraji obrazu. Směrem ke kraji pak také klesá kvalita záznamu.

Vstupy a výstupy

Mezi vstupy a výstupy auto kamer samozřejmě patří také čtečka paměťových karet, která slouží jako úložiště, o kterém jsme hovořili již výše. Kromě toho jsou tady ale další vstupní a výstupní rozhraní, které umožňují komunikaci zařízení se svým okolím.

Některé auto kamery jsou vybaveny standardním konektorem USB, přes který můžete připojit autokameru k TV nebo k počítači. Některé přístroje nabídnou také audio a video výstup, prostřednictvím kterého lze propojit kameru s obrazovkou v automobilu a přehrát si tak záznam na větším displeji přímo ve voze. Často se objevuje také výstup HDMI, který umožňuje přehrávání záznamů rovnou na TV a s rozvojem chytrých funkcí se stále častěji nachází v kamerách také bezdrátová technologie, jako Wi-Fi nebo Bluetooth, které umožňují spárovat auto kameru se smartphonem.

Baterie a napájení

Některé autokamery jsou vybaveny vlastní baterií, která jim umožňuje provoz bez kabelu, tady bez nutnosti připojení na elektroinstalaci vozu. Naprostá většina modelů je však vybavena zároveň možností připojení na elektroinstalaci, a to pomocí konektoru s kabelem do klasické 12V zásuvky. Nejste tak nikdy omezeni pouze kapacitou akumulátoru v kameře.

Ovládání a displej

Displej autokamery vám umožní nastavit zejména parametry nahrávaného videa. Velikost displeje není příliš důležitá, protože není primárně určen ke sledování záznamu a příliš velká kamera může spíše rozptylovat nebo vadit ve výhledu. Některé kamery mohou být i zcela bez displeje. Zaměřte se ale rozhodně na komfort ovládání, aby se vám se zařízením dobře pracovalo.

Funkce autokamery

Autokamery se pochopitelně liší svou funkční výbavou, a to nejčastěji v závislosti na pořizovací ceně. Zde přinášíme seznam užitečných funkcí, se kterými se můžete setkat a jejich krátký popis, abyste se mohli rozhodnout, nakolik jsou pro vás důležité:

 • Automatické zapnutí – nemusíte se starat o zapínání kamery, protože přístroj to udělá za vás. Funkce pro zvýšení komfortu.
 • G-senzor – v podstatě se jedná o gravitační senzor, který dokáže z principu své funkce detekovat náraz (nehodu). Umí uzamknout záznam určitý časový úsek před a po nárazu, aby nešlo k jeho náhodnému smazání (přepsání dalším záznamem).
 • Zamknutí videa – umí to G-senzor automaticky, ale také můžete sami označit časový úsek videa, který chcete z různých důvodů ponechat. Ochráníte jej tak před smazáním.
 • Časová smyčka – neustále přemazává staré neuzamčené záznamy po stanovené době v minutách. Užitečné jako prevence před nedostatkem místa v paměti.
 • GPS – vybavenější modely mohou mít modul GPS, nebo lze dokoupit. Dokáže k záznamu přiřadit polohu, často tento systém využívají také kamery vybavené detekcí radarů.
 • Detekce radarů – autokamera může být víceúčelová a sloužit zároveň jako radar. Zpravidla lze tuto funkci volitelně deaktivovat. Detekce se týká stacionárních i policejních radarů nebo dle databáze radarů ve spolupráci s GPS, kterou bývají tyto modely vybaveny.
 • Detekce pohybu – užitečné, když nejste ve voze. Vůz odstavený třeba na parkovišti může díky kameře s touto funkci zachytit třeba vandalismus.
 • Noční režim – pokud jezdíte často v noci, hledejte kameru s tímto režimem. Dívejte se ale také po kamerách s dostatečnou světelností a velkým snímačem, aby noční režim nebyl ve výsledku hlavně neostrý šum. Některé kamery si umí i přisvítit.
 • WDR – dynamické přizpůsobení světelným podmínkám. Funkce užitečná hlavně v noci na vyrovnání světelných extrémů, kdy do kamery svítí světlomety vozidel v protisměru následované tmou a stále dokola.
 • Mikrofon – kamera umí nahrávat zvuk ve vozidle. Také zvuk může hrát roli v krizových situacích a osvětlí třeba reakci posádky.
 • Okamžité foto – schopnost udělat snímek. Během pořizování záznamu tedy můžete pořídit fotografii.

Nejznámější výrobci

Xiaomi

Čínský výrobce, který je dobře znám zejména svými smartphony. Vyrábí ale celou řadu další spotřební elektroniky, proto v nabídce najdete také kamery do aut. Jejich autokamery pořídíte za velmi příznivé ceny, ale zároveň kladou důraz na zajímavý design i nadstandardní funkce.

TrueCam

Společnost, která patří mezi lídry na trhu s autokamerami. Populární je u řidičů zejména jednoduchá instalace těchto kamer a také přívětivá obsluha. Kvalitní je samotné zpracování přístrojů i výsledný obraz.

LAMAX

Výrobce, který se specializuje na menší elektronické vychytávky, kam patří rovněž autokamery. Nabízí opravdu velmi dobrý poměr ceny a výkonu a své přístroje se snaží vybavit vždy nejmodernějšími technologiemi.

Eltrinex

Tato společnost je tuzemské provenience a založena byla v roce 2010. Vyvíjí a distribuuje digitální diktafony, ale také digitální kamery a další doplňky. V sortimentu najdete velmi zajímavé autokamery.

NiceBoy

Relativně mladá značka, která se zaměřuje zejména na lifestylovou elektroniku, a to za rozumné ceny. V jejím sortimentu najdete také šikovné autokamery, které sázejí na design a moderní technologie.

Mio

Tento výrobce se soustředí zejména na GPS navigace. Pod svá křídla si vzal ale vzal také sortiment autokamer. Spolehnout se můžete na příznivou cenu a zajímavé funkce, které vám zpříjemní užívání přístrojů.

Nextbase

Velmi populární kamery do auta, kde se výrobce soustředí na celkové provedení, obrazovou kvalitu i nabídku funkcí. Ze sortimentu si vyberete i další každodenní pomocníky pro aktivní řidiče.

Neoline

Značka, která má úzké zaměření na záznamová zařízení do vozidel. Protože se jedná o jejich stěžejní produkty, věnují jim významnou část svého úsilí při vývoji. Samozřejmostí jsou moderní technologie, včetně těch bezdrátových.

Navitel

Výrobce, který má ve svém sortimentu třeba GPS navigace, se zaměřuje nějakou dobu již také na výrobu autokamer. Sortiment nabízí zajímavé modely s dobrým poměrem ceny a funkční vybavenosti.

DOD

Tento výrobce vyvíjí autokamery již od roku 2005, a tak má v tomto oboru dlouholeté zkušenosti. Ty promítá do svých nových produktů, což je poznat na kvalitě samotných přístrojů i výsledného obrazu.

Blaupunkt

Německý výrobce, který je znám pověstnou německou kvalitou ve všech oborech, ve kterých působí, a kde je také významným inovátorem. Nabízí také autokamery, které lze pořídit za slušnou cenu a mají snadnou obsluhu.

Příslušenství k autokamerám

Ke kamerám lze dokoupit volitelně nejrůznější příslušenství, které vám buď rozšíří funkci samotné kamery nebo zpříjemní její ovládání. Kompatibilita je vždy v závislosti od modelu vaší kamery. Mezi populární příslušenství pro autokamery každopádně patří:

 • Magnetické držáky – snadnější uchycení a vyjmutí kamery
 • Moduly s detekcí radarů s GPS – detekce stacionárních i policejních radarů
 • Zadní kamera – doplňkový modul zadní kamery
 • UV filtr – zlepší záznam za slunečného počasí
 • Polarizační filtr – omezení odlesků a přesvětlených míst

Cenové relace

 • Do 1 000 Kč – pokud chcete investovat opravdové minimum. Základní přístroje, kde nečekejte vysokou obrazovou kvalitu. Kvalita optiky je zde nižší, i když výrobce může lákat třeba na Full HD. Vyplatí se investovat více.
 • 1 000 až 3 000 Kč – nižší střední až střední třída kamer. Pokud budete blíže spodní hranici, očekávejte stále základní modely a úhel záběru okolo 120°. Některé přístroje budou mít už G-senzor nebo možnost automatického zapnutí. Kamery do auta blíže horní cenové hladině už mohou mít také optickou stabilizaci nebo komfortní magnetické držáky atd.
 • 3 000 Kč a více – velký výběr kvalitních přístrojů. Samozřejmostí už zde je kvalitní optika, která nabídne široké úhly záběru, najdete zde pokročilé funkce a mohou v základu obsahovat třeba i GPS s kvalitní detekcí radarů atd.

Autokamery vs. zákony a omezení

Kamerové systémy obecně podléhají celé řadě restrikcí. Platí to pro všechny kamery na veřejných místech, tím pádem rovněž také pro autokamery. Proto je potřeba při používání těchto kamer dodržovat platné zákony předpisy. V České republice mají majitelé autokamer výhodu v tom, že pro osobní potřebu nejste při pořizování záznamu jakkoliv omezováni, pozor si však dejte v případech:

 • Zveřejnění osoby nebo registrační značky
 • Umístění autokamery zakrývající výhled z vozidla

Obecně platí, že nemůžete zveřejňovat záznam, například na internetu, kde lze jednoznačně identifikovat osobu, například prostřednictvím viditelné registrační značky (dříve SPZ). K něčemu takovému musíte mít souhlas majitele. Vzhledem k tomu, že legislativa se může v čase měnit, v těchto otázkách se rozhodně vyplatí informovat ohledně nakládání s osobními údaji přímo u zdroje, tedy u Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pozor si dávejte také z hlediska samotného umístění autokamery, kdy vám kamera nesmí zakrývat výhled z vozidla. V opačném případě vám hrozí pokuta. Ideální je umístění kamery na čelní sklo, jakoby v zákrytu zpětného zrcátka. Alternativně ji můžete umístit třeba na spodní okraj čelního skla, nikoliv však před řidiče.

Autokamera v zahraničí

Mnoho řidičů se zejména v letních měsících vydává na dovolenou vlastním vozidlem, typicky k moři. Pokud používáte autokameru, měli byste se seznámit s pravidly pro používání autokamer také v zemích, kterými budete projíždět. Bez větších omezení je možné používat autokamery v zemích jako je Německo, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Finsko, Norsko, Dánsko nebo Velká Británie.

Pokud se podíváme třeba do Francie, tak z hlediska zveřejňování záznamů je to podobné jako u nás, a tedy musíte mít souhlas osob ve videu. Ve Švédsku zase musíte mít kameru ve vozidle odnímatelnou a záznamy musí být průběžně promazávány. Něco podobného platí také v Maďarsku, kdy se zákon snaží zamezit nahlédnutí do záznamu třetími osobami, takže po pěti dnech je nutné záznamy smazat. Ve všech těchto případech je otázkou, jaká však je vymahatelnost takových zákonů.

Někde ale kamery ve vozidlech přímo zakazují. Zakázáno je umístění kamer ve vozidle ve Švýcarsku či v Portugalsku. Velmi často český řidič míří směrem do Chorvatska, a to cestou přes Rakousko. Právě v Rakousku je zakázáno pořizování záznamů veřejných prostranství. Obdoba platí třeba také v Lucembursku.

Nejčastější otázky při výběru kamery do auta

Vyplatí se pořízení autokamery?

V tomto případě je to jako s každým jiným zařízením. Vždy záleží na konkrétním použití. Autokamery si pořizují hlavně řidiči, kteří toho najezdí hodně a mají zkušenosti s tím, že je někdo na silnici významně ohrozil. Tady se pořízení autokamery určitě vyplatí. Při menším nájezdu kameru možná tak nedoceníte, ale na druhou stranu, třeba dopravní nehoda se může stát kdykoliv komukoliv.

Pomůže mi autokamera při řešení pojistných událostí?

Ano, v těchto případech vám může kamera pomoci. Může například dokázat vaší nevinu při dopravní nehodě. Pro svůj vlastní klid budete mít díky autokameře zaznamenán důkazní materiál a může vás to ochránit třeba před ztrátou pojistného bonusu.

Je pravda, že autokamera zaznamenává pouze dění před vozidlem?

To záleží na typu autokamery, který si pořídíte. Většina řidičů používá klasickou autokameru, kterou tvoří pouze přední kamera, která zaznamenává jen dění před vozidlem, odkud je ale také záznam nejdůležitější. Existují rovněž autokamery, které mají externí modul pro zaznamenávání také dění za vozidlem. Rozdělení autokamer na jednotlivé typy jsme se věnovali hned v první části tohoto článku.

Jak je to s jízdou v noci?

Pokud si pořídíte kvalitní autokameru, která má vysokou světelnost, je možno použít záznam také z noční jízdy, kdy je silnice osvětlená pouze pouličním osvětlením nebo jedete dokonce mimo obec. Ideální na to jsou senzory, které mají světelnost f/1.4 nebo f /1.6.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo