Obsah testu [←]
Elektrický kotel nabízí pohodlný způsob vytápění nebo ohřevu vody pro moderní zateplené domy. Srovnali jsme 6 nejlepších kotlů a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších elektrických kotlů
Recenze elektrických kotlů
Recenze Protherm Ray 24KE
Elektrický kotel Protherm Ray 24KE je výkonný kotel s jmenovitým výkonem 24 kW. Nabídne plynulý modulační rozsah výkonu, takže lze při provozu docílit vyšší efektivity topného systému. Využít můžete také ekvitermní řízení pomocí vestavěné regulace, pokud připojíte venkovní čidlo. Kotel je vybaven vysoce účinným čerpadlem a je možno jej napojit na stávající i nový otopný systém. Samozřejmostí je autodiagnostika chyb. Jedná se o závěsné provedení o hmotnosti 35,1 kg.
Výhodou tohoto kotle je vysoký maximální výkon vhodný tedy i pro větší objekty, kdy kotel zároveň nabízí vysokou míru účinnosti díky kvalitním komponentám. Elektrický kotel disponuje jednoduchým ovládáním na přehledném panelu. Určitě oceníte tichý provoz a možnost snadného připojení externího zásobníku teplé vody, kde si teplotu můžete regulovat přímo na kotli. Kotel je možno ovládat signálem HDO, disponuje ochranou proti mrazu.
- Vysoký výkon
- Tichý chod
- egulace teploty v externím zásobníku na kotli
- Vyšší hmotnost
Recenze Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW
Elektrokotel Bosch Tronic Heat 3500 H 18 kW dosahuje jmenovitého tepelného výkonu přesně 17,82 kW, celkový maximální příkon je 18,1 kW. Zvolit si lze celkem 6 výkonových stupňů pro odpovídající regulaci teploty v topném systému. Zabudovaná je adaptivní regulace výkonu a je možno připojit také ekvitermní regulaci. Elektrický kotel disponuje automatickým zaznamenáváním nestandardních provozních stavů. Závěsné provedení má hmotnost 22 kg.
Tento elektrický kotel můžete využít také jako záložní zdroj, i když primárně je určen jako hlavní zdroj vytápění. Je vhodný i do novostaveb na podlahové vytápění. Je zde sedmilitrová expanzní nádoba a oběhové čerpadlo, provoz kotle je zcela automatický, má program proti zablokování a řízení na konstantní tlak. Pro některé instalace by mohl být nevýhodou nutný minimální tlak v topném systému, který je stanoven na 0,6 bar a je třeba jej dodržet. Kotel má ochranu proti zamrznutí. Provoz je velmi tichý.
- Poměr ceny, výkonu a kvality
- Vysoká kvalita zpracování
- Velmi tichý provoz
- Tlak v topném systému min. 0,6 bar
Recenze Protherm Ray 14KE
Elektrický kotel na topení a ohřev vody Protherm Ray 14KE disponuje nominálním výkonem o hodnotě 14 kW. Pochopitelně je zde také dnes obvyklá plynulá modulace výkonu. Pro zvýšení výkonu je možné kaskádové zapojení. Kotel lze ovládat signálem HDO. Je možné využití ekvitermní regulace přes venkovní čidlo. Pokud se rozhodnete kotel použít pro ohřev vody a připojíte zásobník, můžete teplotu vody v zásobníku nastavit přímo na kotli. Zásobník samozřejmě není součástí dodávky a je třeba jej pořídit samostatně. Celková hmotnost tohoto kotle je 33,3 kg a jedná se o klasickou závěsnou konstrukci.
Tento výrobek od českého výrobce nabízí vcelku kvalitní provedení. Dobrou vlastností tohoto kotle je bezpochyby tichý chod. Zvládá autodiagnostiku chyb, abyste měli vždy přehled o provozním stavu kotle. Kotel nabízí možnost připojení GSM brány, kde pak lze ovládat zařízení přes mobilní telefon, pochopitelně je potřeba si bránu pořídit samostatně. Škoda nutnosti nastavovat výkon přes servisní menu.
- Poměr cena/výkon
- Regulace teploty v externím zásobníku na kotli
- Tichý chod
- Nastavení výkonu jen přes servisní menu
Recenze BOSCH Tronic Heat 3500 H 12 kW
Elektrický kotel BOSCH Tronic Heat 3500 H 12 kW má jmenovitý výkon přesně 11,88 kW a maximální příkon pak 12,1 kW. Zvolit si zde lze celkem pouze 3 výkonové stupně, ale vzhledem k tomu, že se jedná o méně výkonný elektrický kotel, tak je to zcela dostatečné. Využít můžete také ekvitermní regulaci, pokud zapojíte venkovní čidlo. Samozřejmosti je u kvalitních elektrických kotlů autodiagnostika chyb, která tak nechybí ani zde. Jde o závěsné provedení kotle a celková hmotnost je 17 kg.
Vzhledem k nižšímu výkonu se může hodit využití tohoto kotle jako záložní zdroj vytápění, ale samozřejmě je určen pro použití v běžném provozu jako hlavní zdroj vytápění. Určitě se vám bude líbit velmi tichý provoz, který zde má výrobce opravdu zvládnutý. O kotli prakticky nevíte. Vše se velmi snadno ovládá a nastavuje díky LED displeji. Z hlediska záporů zde není nic zásadního, snad jen, že by se hodil lepší návod na nastavení oběhového čerpadla WILO-Para.
- Poměr ceny, výkonu a kvality
- Velmi tichý chod
- Kvalita provedení
- Návod na nastavení oběhového čerpadla WILO-Para
Recenze Protherm Ray 12KE
Elektrický kotel Protherm Ray 12KE má jmenovitý výkon o hodnotě 11,88 kW. U moderních kotlů je dnes samozřejmá plynulá modulace výkonu, což platí také zde. Elektrický kotel umožňuje ovládání přes signál HDO a je možno kaskádové zapojení pro dosažení vyšších výkonů. Dále je ve výbavě ekvitermní regulace. Pokud chcete mít elektrický kotel na topení a ohřev vody, můžete instalovat externí zásobník a na něm lze i regulovat teplotu. Závěsný kotel má hmotnost 33,1 kg.
Kvalitní konstrukce je charakteristická pro výrobky známé české firmy. Spolehnout se můžete na dostatečnou výbavu, jako je automatická diagnostika chybových stavů nebo možnost připojit GSM bránu pro ovládání kotle přes mobil. Je trochu škoda, že nastavení výkonu je nutno provádět přes servisní menu. Na elektrickém kotli jinak dále oceníte tichý chod a pochopitelně také silnou lokální podporu českého výrobce, která je vždy velkou výhodou při případné nutnosti výrobek servisovat.
- Oblíbená výkonová varianta
- Regulace teploty TV na kotli
- Tichý chod
- Nastavení výkonu jen přes servisní menu
Recenze Protherm RAY 9KE
Elektrokotel Protherm RAY 9KE je cenově velmi zajímavé zařízení o nižším výkonu 9 kW, přičemž se jedná o výkon jmenovitý. Pokud by vám daný výkon v budoucnu nestačil, je možné kaskádové zapojení pro zvýšení výkonu, to znamená spojení několika kotlů. U tohoto kotle se využívá plynulá modulace výkonu, jak je pro moderní zařízení tohoto typu již zvykem. Je možné použít také ekvitermní regulaci s venkovním čidlem. Jestliže se rozhodnete připojit zásobník na teplou vodu, můžete jej regulovat přímo na ovládacím panelu kotle. Hmotnost kotle je 32,9 kg a jedná se o závěsnou konstrukci.
Výhodou kotle je bezpochyby tichý chod. Je zde autodiagnostika chyb, ale určitou vadou na kráse je nemožnost nastavit výkon jinak než v servisním menu, což některé jiné řady od stejného výrobce umí. Kotel lze také dále ovládat signálem HDO nebo je možno zajistit ovládání kotle přes GSM, pokud si dokoupíte patřičné příslušenství.
- Dobrá cena
- Možnost regulovat TV na kotli
- Tichý chod
- Nastavení výkonu jen přes servisní menu
Nejprodávanější elektrické kotle 2025
Elektrický kotel je už řadu let vhodnou alternativou pro vytápění všude tam, kde nechcete nebo nemůžete dělat rozsáhlé stavební úpravy a požadujete pohodlný a ekologický zdroj vytápění. Zároveň lze využít elektrický kotel na topení a ohřev vody současně.
Než se ale pustíte do výběru vhodného elektrického kotle, tak je dobré se zaměřit na to, proč a kde si jej vlastně pořizujete. Před výběrem si položte několik základních otázek, které vám pomohou leccos si ujasnit:
- Jak plánujete elektrokotel využívat – běžně se elektrokotel zamýšlel, používal a stále používá jako primární zdroj vytápění. Bohužel rostoucí ceny elektřiny jeho provoz prodražují, a tak dnes je už vhodnější spíše jako doplňkové vytápění. Vždy ale pochopitelně záleží na konkrétních požadavcích a parametrech objektu. Využívá se také na ohřev vody.
- Kde budete chtít elektrokotel umístit – velkou výhodou elektrokotle je nutnost pouze minimálních stavebních úprav. Potřebuje především dostatečně dimenzované rozvody elektřiny v domě a odpovídající jistič. Elektrokotel není závislý na připojení do komína, takže jej můžete umístit prakticky kdekoliv do technických i obytných prostor. Pokud chcete používat elektrický kotel na topení a ohřev vody, je vhodné zvážit umístění blízko nejpoužívanějších odběrných míst teplé vody, abyste na teplou vodu ze zásobníku nemuseli dlouho čekat. Klasicky je elektrokotel závěsný, takže se pověsí na stěnu.
- Jaký výkon budete potřebovat – požadavky na výkon se liší zejména podle velikosti a tepelných ztrát vytápěného objektu. Jako primární zdroj vytápění je vhodný pouze do velmi dobře zateplených domů, kde zvolíte i vyšší výkon okolo 20 kW a více pro běžný rodinný dům. Pro menší objekty nebo jako doplňkový zdroj vytápění postačí i kotel o výkonu okolo 10 kW.
- Kolik by měl elektrokotel stát – cena hraje roli vždy, přičemž dobrou zprávou je, že pořizovací cena elektrokotle není příliš vysoká. Něco budete muset ještě pravděpodobně zaplatit za odbornou instalaci, která je zpravidla vyžadována. Zdaleka nejvíce vás ale bude elektrokotel stát na provozních nákladech.
Typy kotlů a další zdroje tepla
Než se pustíme do podrobnějšího prozkoumání výběru vhodného elektrokotle, ve stručnosti zmíníme, jaké všechny typy kotlů nebo způsoby vytápění si lze v dnešní době pořídit. V zásadě máte na výběr mezi následujícími variantami:
- Automatické kotle na tuhá paliva
- Plynové kondenzační kotle
- Elektrické kotle
- Tepelná čerpadla
Na následujících řádcích se hlavně podíváme na charakteristiku jednotlivých zdrojů tepla a také na jejich výhody a nevýhody ve vzájemném srovnání. To vám pomůže s rozhodnutím, které řešení je pro vás nejlepší.
Automatický kotel na tuhá paliva
Kotel na tuhá paliva je považován za to nejméně komfortní řešení. Na druhou stranu automatický kotel na tuhá paliva v dnešní době dokáže přinést vysokou míru automatizace. Je vybaven dávkovačem paliva a spotřebovává pelety nebo uhlí. Uhlíková stopa tohoto zdroje spalování je horší, ale moderní kotle splňují přísné emise. Výhodou je zejména nejnižší cena z pohledu vytápění. Nevýhody jsou stavební úpravy, čištění a další péče o kotel.
Plynový kondenzační kotel
Velmi pohodlný je plynový kotel. V dnešní době se už mohou prodávat výhradně plynové kondenzační kotle, které mají účinnost ke 110 %, jelikož zvládají využít i vodní páru jakožto vedlejší zdroj spalování plynu. Emise plynového kotle jsou velmi nízké a jedná se o ekologičtější zdroj než tuhá paliva.
Bohužel cena plynu setrvale roste a v současné době s ohledem na konflikt na Ukrajině, jsou také poměrně nejisté samotné dodávky plynu. Plyn z rozvodné sítě lze sice nahradit plynem ze zásobníku, ale to vyžaduje další investice a dále prodražuje provoz.
Elektrický kotel
Elektrokotel se stal populárním v posledních zhruba dvaceti letech, kdy nabídnul stejně pohodlné vytápění jako plynem, přičemž je zde možnost získat 20 hodin takzvaného nízkého tarifu elektřiny. To nám zlevní také provoz ostatních elektrických spotřebičů. Vytápění elektrokotlem však zásadně zvýší vaši spotřebu a vyplatit se tak může jen v opravdu velmi dobře zateplených domech. Tím spíše v dnešní době, kdy dramaticky rostou ceny elektřiny. Mezi výhody elektrokotle ale zase patří prakticky nulové nároky na stavební úpravy, kdy potřebujete zejména dostatečně dimenzované elektrické rozvody a také je kladem prakticky nulová starost o kotel.
Tepelné čerpadlo
Mezi nejvýhodnější zdroje vytápění z pohledu komfortu, spotřeby a ekologie v dnešní době patří jednoznačně tepelné čerpadlo. Ideálně potom ještě ve spojení s fotovoltaikou. Na čerpadlo můžete získat štědré dotace a stejně jako u elektrokotle získáte 20 hodin nízkého tarifu.
Tepelné čerpadlo spotřebovává elektřinu, podobně jako elektrokotel, ale odbourává hlavní nevýhodu elektrokotle, a to je její vysoká spotřeba. Zatímco elektrokotel vyrábí teplo pouze s využitím elektřiny a co spotřebuje to také odevzdá, tepelné čerpadlo používá elektřinu pro získání dalších více než dvou třetin tepla z takzvaných nízkoenergetických zdrojů, jako je vzduch, země nebo voda (v závislosti na typu čerpadla).
Nevýhodou tepelného čerpadla jsou hlavně vysoké pořizovací náklady, což ale tlumí zmiňované dotace. Případně jsou nevýhodou také nutné stavební úpravy, které se liší v závislosti na typu čerpadla.
Provedení elektrických kotlů
Pokud se blíže podíváme na samotné elektrické kotle, tak u většiny modelů se setkáte s tím, že se montují na zeď. Jedná se o takzvané závěsné elektrické kotle. Elektrické kotle můžeme ale rozlišovat také na základě technologie, a to:
- Přímotopný elektrokotel – topná voda je přímo ohřívána elektrickou topnou spirálou. Toto provedení umožňuje nejrychlejší vytopení prostoru. Jedná se zároveň také o téměř bezúdržbové řešení.
- Akumulační elektrokotel – zařízení disponuje akumulační nádrží, kde se ohřívá zadržovaná topná voda. Hlavní výhodou tohoto řešení je o něco nižší spotřeba, ale zase bude zabírat kotel více místa už kvůli samotné akumulační nádrži.
Využití elektrického kotle pro vytápění i ohřev vody
Většina elektrických kotlů umožňuje zároveň používat zařízení nejen pro vytápění, ale také pro ohřev vody. Díky tomu tak má elektrický kotel dvojí využití. S ohledem na to si popíšeme obě funkce:
- Vytápění – klíčovou funkcí každého elektrického kotle je samozřejmě samotné vytápění. Moderní elektrický kotel můžeme připojit jak na staré a rozvody topení do radiátorů, tak třeba na nový systém podlahového vytápění, který nabízí vyšší účinnost a lepší využití energie.
- Ohřev vody – ohříváme běžnou pitnou vodu z vodovodního řádu nebo užitkovou vodu. Využívá se k tomu kotel se zásobníkem, který si zvolíme podle našeho uvážení. Zásobník je v podstatě náhradou klasického bojleru. Elektrický kotel může mít také integrovaný zásobník, ale zpravidla to bude na úkor kapacity a je lepší sáhnout po samostatné variantě, kde si zvolíte kapacitu dle vašich potřeb.
Pokud se rozhodnete využívat elektrický kotel a zároveň ohřev vody, můžete tak v podstatě ušetřit na koupi a provozu dalšího zařízení, kterým by byl bojler nebo průtokový ohřívač. U některých instalací je také vhodné pořídit si elektrický kotel jako záložní zdroj právě primárně k ohřevu vody. Příkladem takové instalace jsou třeba solární panely, kdy může elektrický kotel ohřívat vodu v době, kdy solární panely neprodukují dostatek energie.
Důležité parametry
V rámci našeho průvodce výběrem elektrického kotle se nyní zaměříme na jednotlivé důležité parametry, které je dobré sledovat při výběru. Popíšeme si jejich účel a také zohledníme jejich důležitost.
Jmenovitý výkon
Jeden z nejběžnějších údajů je jmenovitý výkon, jinak označovaný také jako nominální výkon. Představuje to v zásadě optimální hodnotu výkonu, kdy kotel pracuje s nejvyšší účinností. Nic to nemění na tom, že výkon můžete vždy regulovat v různém rozsahu, případně v několika stupních, v závislosti na konkrétním modelu kotle. Vhodný výkon kotle volíme podle:
- Velikosti vytápěného objektu
- Tepelných ztrát objektu
Zásadní je samozřejmě velikost vytápěného prostoru v metrech krychlových, případně plocha v metrech čtverečních s tím, že se pak počítá s určitou obvyklou výškou stropů. U elektrického kotle jsou důležité také tepelné ztráty objektu, protože vytápění elektrickým kotlem je v tomto ohledu na tuto skutečnost velmi citlivé. Jakmile nemáte dobře zateplený dům, přidávání teploty pro udržení tepelné pohody se začne dramaticky projevovat na spotřebě. Také proto jsou elektrické kotle ideální hlavně pro perfektně zateplené novostavby a nízkoenergetické či pasivní domy.
Běžné výkony elektrických kotlů se pohybují zhruba od 6 do 60 kW, ale pro vytápění běžných prostor a standardních rodinných domů o ploše zhruba 230 m2 se většinou jako primární zdroj vytápění také s možností ohřevu vody volí kotel v průměru o výkonu okolo 25 kW. Pro použití jako doplňkové vytápění nebo pouze pro ohřev vody jako záložní zdroj potom samozřejmě můžete volit menší výkony, stejně tak v případě menších objektů.
Redukovaný výkon
U některých výrobců se můžete setkat také s hodnotou redukovaného výkonu. Pokud tuto hodnotu výrobce neuvádí, lze také vypočítat z jmenovitého výkonu, což se provádí za zohlednění doby běhu kotle a doby klidového stavu. Redukovaný výkon je potřeba znát zejména v souvislosti s konkrétní otopnou soustavou, takže je to informace, která je potřeba zejména při instalaci.
Hodnoty redukovaných výkonů se liší podle konkrétní otopné soustavy. Jiný redukovaný výkon se uvádí pro vytápění do podlahového topení a jiný redukovaný výkon se uvádí pro vytápění do klasických radiátorů. Důvod je ten, že tyto otopné soustavy mají rozdílný teplotní spád vody.
Rozsah regulace teploty vody
Kotel umožňuje regulaci teploty vody o topném systému. Stejně tak ale umožňuje rovněž regulaci teploty vody užitkové. Jak jsme již několikrát zmínili výše, elektrický kotel na topení a ohřev vody je zcela běžné řešení. Pokud budete kotel používat také pro ohřev pitné nebo užitkové vody, obvykle je k dispozici regulace teploty vody přímo na kotli. Na jednom ovládacím panelu tak zvládnete obojí.
Regulaci teploty v místnosti nebo naopak teploty užitkové vody, si můžete samozřejmě velmi usnadnit použitím termostatů. Mnoho moderních elektrických kotlů nabízí také takzvanou ekvitermní regulaci, kdy regulují teplotu podle venkovního čidla. Dochází tak k optimálnímu řízení teploty a spotřeby.
Ohřev užitkové vody
Tento parametr u elektrického kotle sledujte v tom případě, pokud máte v úmyslu ohřívat užitkovou vodu. Platí to samozřejmě také pro běžnou pitnou vodu z vodovodního řádu, zkrátka vždy, pokud si chcete zajistit teplou vodu v domácnosti prostřednictvím elektrického kotle.
Většina kotlů umožňuje připojení externího zásobníku pro ohřev užitkové vody, ale v některých případech to nemusí být možné. Může se to týkat hlavně kotlů, které samy o sobě mají integrovaný zásobník na teplou vodu. Mohli byste si myslet, že je to lepší řešení, ale opak bývá pravdou, protože integrovaný zásobník má nějakou danou kapacitu a nic s tím neuděláte. Většinou se jedná o kapacitu menší, která vám nemusí dostačovat.
Pokud si však pořídíte externí zásobník, můžete si zvolit takovou velikost, která vám bude svým objemem vyhovovat. V některých případech lze navíc pořídit výhodný set elektrického kotle a externího zásobníku.
Energetická třída
V průběhu našeho průvodce jsme už naznačili, že topení elektrickým kotlem není zrovna nejlevnější, přičemž s rostoucími cenami elektřiny se dále prodražuje. Je to patrné i dle energetické třídy elektrických kotlů, kde se obvykle vyskytuje třída D. Provoz elektrického kotle se zkrátka nevyplatí každému a za všech okolností, naopak je potřeba dobře promýšlet, jaké řešení kde zvolíte.
Hmotnost a rozměry
Z hlediska hmotnosti a rozměrů je to něco, co vás může omezovat zejména při instalaci. Hmotnost elektrického kotle není velká, pohybuje se zhruba od 15 do 35 kg pro běžně výkonné kotle pro domácnosti. Pokud pořídíte elektrický kotel o vysokém výkonu třeba okolo 60 kW, který je určen pro velké objekty, tak váha může samozřejmě být vyšší.
Rozměry běžných kotlů jsou rovněž dimenzovány tak, aby šlo toto zařízení umístit do technických či obytných prostor domácnosti. Běžně můžete elektrický kotel umístit také do koupelny, kde se zpravidla bez problému vejde. Rozměry mohou být podobné jako u běžných bojlerů. Často se provádí instalace tak, že se umístí elektrický kotel a pod něj ještě externí zásobník na vodu. Konstrukce většiny elektrických kotlů je závěsná.
Ovládání a displej
Na ovládání elektrického kotle zpravidla není nic složitého. Většinou zde najdete ovládací panel vybavený tlačítky, kde je umístěn také displej. Displej má obvykle informativní charakter, najdete zde informace o nastavených režimech provozu, ale také případně chybové kódy, které umí kotel sám diagnostikovat, pokud detekuje nestandardní stav.
Některé kotle lze ovládat také dálkově prostřednictvím GSM, pokud vybavíte kotel právě příslušný modulem. Potom je možno ovládat elektrokotel přes mobilní telefon. Stále více se prosazují také různá řešení chytrých domácností, která potom pracují přes internet. Samozřejmostí je regulace termostatem.
Jak na zapojení a jaká musí být stavební připravenost?
Samotná instalace a montáž elektrického kotle není příliš složitá. Na druhou stranu, výrobci často požadují odbornou montáž, aby vám byla uznána záruka. V takovém případě je tedy potřeba přizvat k montáži odborníka.
Před montáží kotle si především ujasněte, kde chcete kotel umístit. Je potřeba pochopitelně počítat s rozměry a hmotností kotle. Z pohledu hmotnosti je potřeba zejména správně dimenzovat úchyty na stěnu, protože většina kotlů má montáž zavěšením. Váha ovšem většinou bývá kolem 30 kg maximálně pro běžný kotel, což je mnohem méně než například plný bojler, takže uchycení nebývá problém.
Další stavební připravenost zde prakticky řešit nemusíte, protože elektrický kotel například samozřejmě nepotřebuje napojení na komín, jelikož spotřebovává pouze elektřinu a neodvádí žádné spaliny. Rozhodně ale nesmíte zapomenout na:
- Dostatečně dimenzované rozvody elektřiny v domě (typicky 400 V)
- Vhodnou hodnotu jističe
Vyjma těch nejslabších modelů, které může být možno připojit na rozvody 230 V, se elektrokotel s ohledem na vysokou spotřebu obvykle připojuje na elektrické rozvody 400 V. To znamená, že musíte mít k dispozici 3 fáze. Pokud tomu tak není, budete si muset zajistit úpravu či někdy i větší rekonstrukci rozvodů. Stejně tak, pokud máte v domácnosti staré nebo snad ještě hliníkové rozvody, je potřeba zajistit jejich výměnu a udělat celkovou revizi, abyste měli jistotu, že elektroinstalace je v pořádku a zvládne vyšší zátěž.
Je potřeba se zaměřit také na elektrický rozvaděč v domě. Musí zde být osazeny jističe o dostatečných hodnotách, aby odpovídaly vysokému odběru. Elektrokotel je samozřejmě vhodné instalovat na samostatný jistič, často je to kombinováno ještě se stykačem, který sepne při nízkém tarifu.
Jak na používání a údržbu?
Nevíte, jak by se mělo správně topit elektrokotlem? Ačkoliv na to není zdánlivě nic složitého, určitě je vždy dobré si takovou otázku položit. Právě správné používání zařízení je totiž klíčem k tomu, abychom docílili optimálního chodu a co nejvíce úsporného vytápění. V prvé řadě je nutno zamyslet se nad samotným použitím elektrokotle.
Základem pro správné použití je jeho správné umístění. Elektrokotel je koncipován tak, aby jej bylo možno umístit do obytných prostor domu. Takovým příkladem může být třeba koupelna, kde může být rovnou spojen s externím zásobníkem na teplou vodu. Tím docílíte zejména toho, že teplá voda bude putovat k odběrnému místu velmi rychle, což znamená, že budete celý systém využívat efektivněji.
Důležité je také nastavit správný výkon. Můžete obvykle zvolit několik výkonnostních stupňů, přičemž následně je pak potřeba výkon jemně doregulovat prostřednictvím termostatů. Pro optimální chod je vhodné netopit na příliš vysoké teploty, ale volit spíše tlumené nastavení.
Velkou výhodou elektrokotle je nepochybně jeho údržba. Zejména z toho důvodu, že se jedná o prakticky bezúdržbové zařízení. Elektrokotel také prakticky nepodléhá významnému opotřebení, protože zde není moc, co by se mohlo pokazit. Například tepelné čerpadlo je v tomto ohledu náchylnější.
Jak snížit spotřebu elektrického kotle?
Jelikož elektrický kotel je poměrně energeticky náročný a v zásadě je to v dnešní době spolu s plynem asi finančně nejméně výhodné vytápění, pokud jej použijete jako vytápění primární, určitě stojí za to, abychom si řekli nějaké tipy, jak spotřebu elektrického kotle snížit. Základem je správný způsob vytápění, to znamená, že používáme termostaty ve všech místnostech a nastavujeme vždy takovou teplotu, jakou v daném místě potřebujeme. Zbytečně nepřetápíme, protože vysoké teploty v domácnosti poměrně razantně negativně ovlivňují spotřebu elektrokotle. Pro lepší řízení výkonu je vhodné použít také venkovní čidlo zapojit ekvitermní řízení.
Další základní věc, na kterou byste rozhodně neměli zapomenout, je zajištění nízkého tarifu elektřiny na elektrokotel. Pro elektrokotel se typicky volí sazba D57d, která je určena domácnostem, jež používají elektřinu k vytápění. Tato dvoutarifní sazba je určena pro elektrokotel, tepelné čerpadlo, ale také přímotopy a elektrické podlahové vytápění. Díky této sazbě získáte:
- 20 hodin denně v levnějším tarifu
- Levnější provoz všech elektrických spotřebičů v daný čas
Dodavatel elektřiny vám schválí využití této sazby, pokud prokážete instalaci některého ze zařízení, pro které je tato sazba určena. Primárně na toto zařízení tak získáte 20 hod. denně v levnějším tarifu. Příjemným vedlejším efektem potom je, že v daný čas si samozřejmě zlevníte provoz veškerých elektrických spotřebičů, které běžně denně používáte.
S ohledem na rostoucí ceny elektřiny se v současnosti doporučuje používat elektrokotel zejména jako doplňkový zdroj vytápění. Modelovým příkladem je situace, kdy máte kotel na pevná paliva bez automatického přikládání nebo třeba krbová kamna, topíte dřevem nebo briketami, ale elektrokotlem přitápíte typicky v noci a nad ránem, kdy už teplo od konvenčního zdroje není takové a elektrokotel vám v danou dobu pomůže udržet teplotu v domácnosti na příjemné úrovni a zároveň zbytečně nenecháte interiér vychladnout, abyste následně museli využít o to více energie pro opětovné získání tepelné pohody.
Samozřejmě se elektrokotel používá také jako primární zdroj vytápění, ale to se dalo obecně doporučit ještě možná před 5 a více lety. Dnes už je situace s cenami elektřiny mnohem horší a vyhlídky moc dobré nejsou. Proto se elektrokotel jako primární vytápění může vyplatit snad pouze v pasivních nebo opravdu nízkoenergetických domech, a to ne ani tak ze strany spotřeby, ale jako maximálního pohodlí a nulové údržby či zpravidla nulové nutnosti stavebních zásahů.
Nejznámější výrobci
Protherm
Tento německý výrobce je známý svými kvalitní výrobky, přičemž v současné době patří pod značku Vaillant. Zaměřuje se na kotle různého typu, mezi kterými nechybí ani plynové kondenzační kotle. Kromě toho nabízí elektrické kotle se zásobníkem na ohřev vody. Ačkoliv se jedná o německého výrobce, můžete pořídit tyto produkty v zajímavých cenových relacích, které nabídnou dobrou užitnou hodnotu vzhledem k pořizovacím nákladům.
Junkers
Tato značka je součástí německé skupiny Bosch, což je automaticky zárukou vysoké kvality produktů. Pod touto značkou se nabízí široký sortiment produktu, přičemž s ohledem na vytápění zde nechybí elektrický kotel. Pořídit si můžete k tomuto kotli také zásobník na ohřev teplé vody. Kromě toho značka nabízí také další typy kotlů, jako jsou například stále často pořizované plynové kotle.
Vaillant
U této značky můžete najít poměrně široké spektrum produktů. Díky tomu je zde také velký výběr, a to i s ohledem na různé typy vytápění. Výrobce nabízí například tepelná čerpadla, ale také koupíte elektrický kotel nebo plynový kotel. Pořídit můžete kombinovaný přístroj, který patří mezi elektrické kotle na topení i ohřev vody. Pořídíte výkonnější kotel pro rodinný dům nebo méně výkonné modely vhodné do bytu.
Bosch
Německá značka je stálicí na trhu již od roku 1886 a v současné době se zaměřuje na opravdu široké spektrum výrobků. Podle toho působí také různé divize této značky v různých odvětvích, přičemž jedna z nich se zaměřuje také na vytápění. Elektrické kotle na topení od tohoto výrobce se vyznačují vysokou kvalitou zpracování, ale také opravdu velmi tichým chodem. Také náš test obsahuje několik takových výrobků.
Brano Moravia
Tato poměrně známá česká značka nabízí řadu produktů, které vyváží do celého světa, a to i na vyspělé trhy, jako je západní Evropa, USA nebo Japonsko. To je samo o sobě důkazem vysoké kvality výrobků. Na export jde téměř 75 % produkce, přičemž pořídit si zde můžete kvalitní plynový kotel nebo elektrokotel. Firma má ve svém sortimentu také plynové průtokové ohřívače vody nebo plynová topidla.
Thermona
Dalších z českých výrobců, kteří se zaměřují na elektrické kotle, ale také na plynové kotle. Firma si do dnešních dnů zachovala české vlastníky, takže není součástí žádného nadnárodního koncernu, jak je to v současné době poměrně běžné. Pořídit si zde můžete elektrické kotle na topení velmi dobré kvality, se kterými má už mnoho zákazníků dlouholeté zkušenosti. Výhodou je nepochybně také servisní síť.
Moratop
Tradiční český výrobce se soustředí na plynové a elektrické nástěnné kotle, přičemž dodává také příslušenství. Pořídit si zde můžete také plynový průtokový ohřívač vody. Cílem značky je nabízet kvalitní, úsporné a zároveň také pochopitelně moderní spotřebiče, které je možné instalovat kdekoliv v rámci bytu či domu. Pořídit si můžete třeba elektrický kotel s bojlerem, který vám umožní zároveň vyřešit ohřev teplé vody.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Heureka
Jestliže vás zajímá konkrétní elektrický kotel, určitě stojí za to podívat se na srovnání cen v rámci jednotlivých prodejců. S tím vám pomůže srovnávač zboží, kde se můžete podívat také na recenze uživatelů, kteří si daný produkt koupili před vámi. Zajímá vás spotřeba nebo zapojení elektrického kotle? Také to zde mohou zákazníci hodnotit.
Cenové relace elektrických kotlů
Ceny běžných elektrických kotlů do standardního rodinného domu se vyskytují zhruba v podobný hranicích. Zpravidla se totiž pohybujeme kolem výkonu někde mezi 10 až 25 kW, kde průměrně můžeme čekat cenu okolo 20 000 Kč. Kotle s nižším výkonem samozřejmě vyjdou o něco levněji, a naopak velké kotle okolo 60 kW, které jsou určeny pro velké objekty, mohou být zase násobně dražší.
Pokud bychom si měli stanovit cenové relace, zejména s přihlédnutím na to, že si pravděpodobně pořizujeme elektrokotel do domácnosti, můžeme je definovat takto:
- Do 15 000 Kč – ty úplně nejlevnější elektrokotle můžete pořídit právě do této ceny, přičemž se obvykle jedná o elektrokotle, které mají výkon do 10 kW. Takový elektrokotel se bude hodit pro malé objekty, jako doplňkové vytápění nebo případně pro ohřev teplé vody.
- Od 15 000 do 25 000 Kč – drtivá většina z vás bude vybírat právě v této cenové relaci, kde se výkony pohybují mezi 10 až 25 kW. Tento výkon je právě ten nejobvyklejší, který můžeme potřebovat pro běžnou plochu rodinného domu do 230 m2, samozřejmě v závislosti na dalších požadavcích, jako je třeba ohřev teplé vody a další.
- Od 25 000 Kč výše – pokud se rozhodnete zaplatit za elektrokotel sumy od této částky výše, zpravidla budete pořizovat velký elektrokotel pro větší objekty s vyšším výkonem. Typickou instalací pro takové elektrokotle jsou třeba veřejné budovy. Také se můžete nad 25 000 Kč dostat tehdy, pokud budete pořizovat třeba set elektrokotle spolu se zásobníkem na teplou vodu.
Pokud chcete mít celkovou cenu pořízení elektrokotle spočítánu opravdu důkladně, započítejte do ní také cenu za instalaci odborníkem. Instalaci odborníkem bude řešit většina lidí, takže musíte počítat navíc s několika tisícovkami korun, v závislosti na konkrétní firmě nebo také v závislosti na lokalitě a podobně. Ceny za instalaci se typicky pohybují někde okolo 4 000 až 8 000 Kč.
Nezapomínejte na to, že ačkoliv samotné zařízení je levné, zejména pokud jej srovnáme s jinými typy kotlů, případně jinými druhy vytápění, tak nejvíce zaplatíte za spotřebu. To je potřeba pochopitelně při nákupu zohlednit a myslet na to.
Nejčastější otázky při výběru elektrického kotle
Elektrokotel je zařízení, které využívá ke svému chodu čistě elektřinu. Uvnitř elektrického kotle jsou klasické topné týče, které přímo ohřívají vodu, jenž proudí v topné soustavě. Tam může být ohřívána přímo nebo přes akumulační nádobu u akumulačních typů kotlů. Samotnou cirkulaci vody v topné soustavě zajišťuje klasické oběhové čerpadlo, které obsahuje samotný elektrokotel.
Někdy je oběhové čerpadlo také již součástí původní instalace topné soustavy, typicky pokud instalujete elektrokotel například na starší ústřední topení. Samotné zakomponování elektrokotle do celého topného systému je pak velmi jednoduché a stačí jej začít okamžitě používat.
Někdy se můžete setkat s označením kombinovaný elektrický kotel, případně elektrický kotel s bojlerem, což je ale už terminologicky trochu zavádějící. Nejedná se totiž o bojler, ale pouze o zásobník na teplou vodu. Abyste mohli využít zásobník na teplou vodu, je potřeba pořídit elektrokotel, který je uzpůsoben právě na instalaci zásobníku.
Zásobník nebývá běžně součástí samotného kotle, ale dokoupíte si kompatibilní model s objemem, který vám bude vyhovovat. V některých případech je možné pořídit si set elektrokotle a zásobníku. Pro samotné napojení zásobníku na elektrický kotel je potřeba trojcestný ventil, který nemusí být součástí dodávky a je potřeba jej pořídit dodatečně.
Právě jednou z velkých výhod je možnost snadného použití v bytě. Zatímco s instalací tepelného čerpadla budete mít v bytě pravděpodobně problém třeba už jen s místem, instalace elektrokotle nevyžaduje žádné stavební úpravy. Kromě toho elektrický kotel je velice tiché zařízení, může být designově zcela nenápadný a snadno jej umístíte například do koupelny.
Při výběru do bytu se zaměřte hlavně na vnější velikost zařízení, aby vám kotel pasoval do prostoru, kde jej chcete umístit, protože právě prostor je v bytě typicky vaším omezením. Výhodou je, že do bytu zpravidla nebudete potřebovat tak velké výkony, jako pro vytopení běžného rodinného domu.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.