Přinášíme vám srovnání jednoručních i obouručních činek pro domácí posilování. Poradíme také, jak a podle čeho vybírat.
TEST: Nejlepší pevné činky 2025
TEST: Nejlepší nakládací činky 2025
TEST: Nejlepší obouruční činky 2025
Nejprodávanější činky 2025
Chcete se dostat do kondice, zpevnit své tělo nebo budovat svalovou hmotu? Jediným způsobem, jak toho docílit, je začít pravidelně cvičit. Existují desítky sportů a druhů cvičení, kterým se můžete věnovat. Pokud však máte jasno v tom, že chcete cvičit v soukromí svého domova, a to především s činkami, není nic snazšího než si činky koupit a začít.
Ovšem není činka jako činka! Každý typ činek slouží k jinému druhu cvičení. Také lidem různého věku, fyzické kondice a tělesných dispozic, budou vyhovovat rozdílné typy činek. Poradíme vám, jaké činky budou vhodné právě pro vás.
Jaké otázky si zodpovědět před výběrem činek
Než si bez rozmyslu zakoupíte “nějaké” činky, položte si několik otázek, které vás nasměrují k činkám vhodným pro vás.
- Dynamické nebo silové cvičení – podle toho, jakým stylem budete cvičit, si vyberete typ činek – pro dynamické cvičení využijete jednoruční fitness činky, pro cvičení silové jsou vhodné jednoruční nebo obouruční nakládací činky.
- Jaký je váš cíl – ujasněte si, zda chcete zhubnout, zpevnit svou postavu nebo budovat svalovou hmotu. Podle toho si vyberete druh cvičení a vhodné činky.
- Jaké máte s činkami zkušenosti – pokud jste začáteční nebo ne příliš fyzicky zdatný člověk, budete potřebovat lehčí činky a zátěž zvyšovat postupně. Pokročilejší sportovci a silnější jedinci mohou počáteční “odlehčenou” fázi přeskočit a začít s větší váhou.
- Kolik chcete do činek investovat – pokud s činkami doma budete cvičit pouze občas – například když se nedostanete do fitka, mohou vám dobře posloužit i činky z méně kvalitních materiálů. Pro pravidelné cvičení se už vyplatí investovat do odolných činek s dlouhou životností.
Pro koho je cvičení s činkami vhodné?
Cvičit s činkami mohou ženy, muži i mladiství, kteří mají některý z těchto cílů:
- Zpevnění postavy
- Nárůst svalové hmoty
- Redukci tělesného tuku
- Rozhýbání ztuhlých svalů
- Zlepšení či udržení kondice
- Zvýšení zátěže při aerobním cvičení
Výhody činek
Činky jsou univerzální cvičební pomůckou, která má mnoho výhod:
- Variabilita – dle typu činek lze přidávat zátěž, cvičit různým způsobem a na různých místech.
- Cena – investice do činek není vysoká. Především pak v porovnání s tím, kolik byste zaplatili za pravidelné cvičení ve fitku.
- Různé druhy cvičení – můžete si vybrat způsob cvičení – aerobní nebo pro nárůst svalové hmoty.
- Úspora času – ušetříte čas, který byste strávili na cestě do fitka a zpátky.
- Větší nárůst svalové hmoty – při správné sestavě cviků s pomocí činek můžete dosáhnout většího nárůstu svalové hmoty, než při cvičení na posilovacích strojích.
- Flexibilita – můžete cvičit kdykoliv, bez ohledu na otevírací čas posiloven.
- Činky jsou skladné – nezaberou vám téměř žádné místo ani ve velmi malém bytě.
- Zlepšení fyzické kondice – díky investici do činek a pravidelnému cvičení, získáte pevnější postavu a pravidelný pohyb zvýší vaši fyzickou a psychickou odolnost.
Druhy činek podle typu cvičení
Činky si vybírejte podle typu cvičení, který budete provádět a s ohledem na vaši fyzickou kondicí:
Činky pro silové cvičení – jednoruční i obouruční, obvykle nakládací činky s možností přidávání kotoučů. Zátěž činek pro budování svalové hmoty byste měli nastavit tak, abyste u každého cviku zvládli cca 8 opakování.
Jednoruční činky – dumbbell
Činky k uchopení do jedné ruky patří k základnímu vybavení všech sportovců. Mají podobu krátké tyče se závažími na svých koncích. Mohou mít pevnou váhu či možnost přidávání závaží pro ztěžování obtížnosti. Obvyklá hmotnost jednoručních činek pro začátečníky je cca až 10 kg. Délka cca 35 až 45 cm.
- Jednoruční činky bez možnosti nakládání (monobloky) – závaží na činkách je připevněno fixně. Činky si tedy koupíte v určité váze, kterou již nemůžete měnit. Pro vyšší variabilitu je praktické, pořídit si sadu různě vážících činek. Výhodou jednoručních činek je nižší cena.
- Jednoruční nakládací činky – z činek můžete po odšroubování uzávěrů podle potřeby odebírat nebo přidávat závaží. Bývají vyrobeny z odolných materiálů dlouhé životnosti, s čímž je spojena také vyšší cena. Činky si můžete pořídit také v sadě obsahující několik tyčí a závaží různé hmotnosti.
Obouruční činky – barbell
Tyto činky určené pro úchop oběma rukama, mají dlouhou rovnou, zakřivenou nebo lomenou tyč a na jejích koncích závaží. Toto závaží může být s pevnou vahou nebo s možností nakládání závaží. Obouruční činky jsou oblíbené v posilovnách i pro domácí cvičení, především k budování svalové hmoty. Proto jsou nazývány také jako vzpěračské. Optimální hmotnost pro začátečníky je cca 20 kg. Délka činek je cca 160 až 180 cm, průměr tyče 3 cm.
- Obouruční nakládací činky – umožňují variabilní nastavování hmotnosti přidáváním či ubíráním kotoučů. Jejich váha začíná na cc 7 kg. Pokud vám nevyhovují varianty činek, ani sety, které jsou na trhu k dispozici, můžete si jednotlivé díly zakoupit zvlášť a své nakládací činky si sestavit sami.
- Obouruční činky s pevnou vahou – závaží u těchto činek je připevněno fixně a váhu tedy nelze měnit. Používají je především profesionálové, mohou však také být součástí vybavení posiloven. Mají hmotnost od 2 do 60 kg.
Další typy činek a posilovacích pomůcek
Kromě základních typů činek, existují další posilovací pomůcky.
- Vzpěračské tyče – Vzpěračské tyče jsou druhem obouručních činek. Používají je především profesionální sportovci při náročném a dlouhodobém tréninku. Tyče mohou být různě zakřivené a disponovat různou nosností. Například rovné vzpěračské tyče se mohou pochlubit nosností až cca 750 kg při délce od 120 do 220 cm.
- Kettlebell činky – Kettlebell činky jsou druhem jednoruční činky ve tvaru koule se zploštělou spodní částí s pevně danou váhou. Využívá se především k procvičení zádových svalů a jako závaží u dřepů a dalších cviků. Hmotnost činek je od 2 do 50 kg.
- Aerobní činky – aerobní činky jsou lehké jednoruční činky bez možnosti nakládání. Využívají je především ženy pro zvýšení zátěže při aerobním (dynamickém) typu cvičení pro redukci tuku, zpevnění postavy a vyrýsování svalů. Činky váží od 0,5 do 3kg.
- Clubbell – Clubbell je kovová palice vzhledu baseballové pálky se stabilní hmotností.
- Ironbell – Ironbell je druh činek pocházející z Ruska, ve tvaru kovové koule nebo zvonu s trojúhelníkovým úchopem.
- Vzpěračské řetězy – Tyto těžké robustní řetězy jsou alternativou pro kotouče. V dolní poloze cviku spočívá část váhy řetězu na zemi a během zvedání rukou se zátěž zvyšuje.
Z čeho se činka skládá
Tyč (hřídel)
Tyč je část činky, kterou držíme v ruce a na kterou přidáváme kotouče (v případě nakládacích činek). Vzpěračské tyče jsou velmi odolné vůči mechanickému poškození. Jsou vybaveny ložisky, která zabraňují otáčivému pohybu břemen. Tyče mohou mít různé zakřivení, délku i průměr.
- Průměr tyče – průměr tyče ovlivňuje pevnost, nosnost a úchop činky. Průměr tyče pro domácí cvičení bývá 25, 30 nebo 50 mm.
- Délka tyče – délka tyče jednoručních činek by měla být adekvátní k počtu kotoučů, které budete používat, tedy cca 35 až 45 cm. Délka tyče obouručních činek by měla odpovídat šířce vašeho úchopu a počtu kotoučů – cca 120 až 180 cm.
- Zakřivení tyče – zakřivení tyče si vyberte podle cvičení, na které ji budete používat. Rovná tyč je univerzální, vhodná především na základní bicepsový zdvih nebo na tlaky v leže. Zakřivená tyč je uzpůsobená k posilování jednotlivých partií, například tricepsů (tyč RZ). Na různé cviky existují různě tvarované tyče.
- Nosnost tyče – vzpěračské tyče mají velmi pevnou konstrukci, díky které ty nejlepší tyče mohou unést až 750 kg.
Kotouče
Kotouče jsou různě těžká závaží, která nasouváte na tyč a tím měníte zátěž. Při výběru kotoučů na jednoruční i obouruční činky se zaměřte na průměr otvoru, hmotnost a materiál.
- Průměr otvoru kotouče – standardní kotouče mají průměr 30 mm, olympijské kotouče 50 mm
- Hmotnost – hmotnost kotoučů volíte podle své kondice a konkrétního cviku
Materiál kotouče
Materiál | Vlastnosti |
---|---|
Ocelové kotouče s pogumovaným povrchem | odolné vůči opotřebení, dobře tlumí nárazy |
Litinové kotouče | jsou odolné, neměly by se ale „odhazovat“, ale ukládat na podložku nebo do stojanu |
Cementové kotouče | mají plastový povrch, jsou levné a vhodné pro šetrné domácí cvičení |
Uzávěry činek
Uzávěry nakládacích činek slouží k bezpečnému zajištění kotoučů, aby během cvičení nespadly z tyče. Můžete se setkat se dvěma druhy uzávěrů – s pružinovým nebo maticovým.
- Pružinové uzávěry – fungují na jednoduchém principu – stačí nasadit a zmáčknout. Při vyšší zátěži postupně povolují a je potřeba je průběžně dotáhnout.
- Maticové uzávěry – mohou mít podobu matice nebo vnitřního závitu. Matici lze dotahovat ručně, avšak postupně také povoluje. Pro utažení vnitřního závitu je potřeba speciální nástroj. Jedná se o nejspolehlivější ze všech uzávěrů, protože nedochází k častému povolování.
Další vlastnosti a parametry činek
Materiál činek
Povrch činek
Chrom
Pogumování, plast, vinyl nebo pryž
Hmotnost
Pokud máte představu, čeho chcete cvičením s činkami dosáhnout a jak a s jakým typem činek budete cvičit, můžete se zaměřit na výběr správné váhy.
Pro silový trénink jsou ze začátku vhodné posilovací činky o váze 5 až 10 kg a postupné zvyšování zátěže. Pro formování postavy se používají lehčí činky od 0,5 kg.
Čím dynamičtěji cvičíte, tím lehčí by činky měly být. Pro posilování konkrétních partií se používají těžší činky. Záleží na vaší síle a typu cviků. Rozhodně se však nepřepínejte. Nemůžete-li se rozhodnout mezi váhami činek, vyberte si tu lehčí.
Design
Design u činek je spíše podružnou a individuální záležitostí a na jejich funkčnost nemá žádný vliv. Avšak když budete cvičit s činkami, které vám budou vyhovovat nejen svými parametry, ale budou se vám také líbit, může to znamenat další motivací k pravidelnému a dlouhodobému cvičení.
Výbava a příslušenství
Pro účinnější a komfortnější cvičení, si můžete přikoupit různé příslušenství.
- Posilovací závaží – posilovací vesty nebo závaží na zápěstí a kotníky ke zvýšení zátěže.
- Ochranné pomůcky – tejpy, bandáže, ortézy, rukavice atd.
- Posilovací lavice – pro bench-press a posilování s činkami.
- Bezpečnostní objímky – zajišťovací součástky pro nakládací činky.
- Podložky na cvičení – vytvoříte díky nim ideální povrch pro cvičení.
- Láhve – i během cvičení je tělo potřeba zásobovat tekutinami.
- Posilovací stojany na činky – stojany využijete nejen na ukládání činek, ale také na při některých cvičení.
- Fitness oblečení – funkční oblečení, které odvádí pot, nikde vás neškrtí, umožní pohodlný pohyb a v neposlední řadě je také pěkně designově zpracované, je pomyslnou třešničkou na dortu při výběru doplňků pro cvičení s činkami.
Způsoby používání činek
V zásadě existují dva základní způsoby cvičení s činkami – silové cvičení a dynamické cvičení.
Silové cvičení
Silové cvičení se využívá pro kulturistiku, body-building a další sporty a cvičení, kdy je cílem vyrýsování a nárůst svalové hmoty.
Základní pravidla silového cvičení:
- Před cvičením se vždy rozcvičte, aby se tělo zahřálo a připravilo na vyšší výkon.
- Nejdůležitější je správná technika ve správném postoji.
- Činky zvedejte zatínáním svalu, pomalu a plynule.
- Cvičte přesně a v celém rozsahu.
- Pohyb dolů musí být pomalejší než zvedání.
- Zátěž zvyšujte postupně.
Dynamické cvičení
Dynamické cvičení využívá se pro hubnutí nebo u gymnastů a atletů pro zvýšení dynamické síly.
Tipy na cvičení s jednoručními činkami
S jednoručními činkami je možné cvičit největší počet různých cviků. K procvičení každé části těla jsou vhodná jiná cvičení:
Ruce
- Bicepsové přítahy ve stoje – stoj, vzpažování s dlaněmi od těla.
- Vykrucující bicepsové přítahy ve stoje – stoj, vzpažování s dlaněmi mířícími k nohám.
- Bicepsový zdvih v sedě – sed na židli, loket opřený o vnitřní stranu kolena, jednou rukou s činkou pohybujete k podlaze a zpět nahoru.
- Kladivový zdvih – stoj, ruce podél těla, dlaně směrem k tělu, zdvihání paží do úrovně ramen a zpět.
- Tricepsové tlaky za hlavu – sed, činky za hlavu, dlaně směřují vzhůru, zvedání paží do jejich napnutí a zpět.
- Tricepsové dipy – stoj před židlí s pravou nohou vpřed, pravá ruka opřená o židli, levá ruka s činkou je souměrně s tělem, palec směřuje nahoru, propnout ruku směrem dozadu, chvíli vydržet a zpět.
Záda
- Přítahy v předklonu – koleno a dlaň opřené o lavičku, palec ruky s činkou směřuje od těla, napnutí ruky směrem dolů, pomalé přitahování k tělu a zpět.
- Pokrčení rameny – stoj, ruce podél těla, dlaně směřují ke stehnům, krčení rameny nahoru a dolů.
- Mrtvý tah s jednoručkami – dřepy s činkami v rukou spuštěných podél těla.
Prsa
- Bench press – dlaně s činkami směřují k podlaze, leh na zádech na lavici, pokrčené ruce s činkami na hrudníku, zvedání činek do napnutí rukou a zpět.
- Rozpažování – leh na zádech na lavici, ruce rozpažené na stranách, zvednutí činek do propnutí rukou a zpět.
- Pullover – leh na zádech na lavičce, jednoručka v obou rukou, ruce napnuté v upažení nad sebou, poté vzpažení, aby ruce byly v rovině s trupem a zpět.
Ramena
- Přední tlaky – stoj, jednoručky v obou rukou, činky na stehnech, dlaně k tělu, střídavé zvedání natažených pažích před sebe a zpět.
- Upažování – stoj, dlaně směrem ke stehnům, upažení do výše ramen a zpět.
- Arnoldovy tlaky – sed, činky v rukou u hrudi, dlaně směrem k tělu, zvednutí činek nad hlavu, během zvedu vytáčení dlaní směrem od těla a zpět.
Nejznámější prodejci a srovnávače činek
Činky Decathlon
Francouzský prodejce sportovních potřeb se sítí prodejen po celém světě, nabízí činky pro začátečníky a mírně pokročilé sportovce – fitness činky, vzpěračské tyče, nakládací činky, dumbbell činky, sady na posilování, doplňky, fitness oblečení a ochranné prostředky.
Činky Insportline
Insportline je největší výrobce fitness pomůcek a doplňků v České republice. Najdete zde tedy téměř cokoliv, co se cvičení s činkami týká – jednoruční činky, obouruční činky, činkové sety, stojany na činky, kotouče, činkové hřídele, vzpěračské tyče, stojany na tyče, příslušenství a samozřejmě i fitness oblečení, aby se vám dobře cvičilo.
Činky Sportisimo
Sportisimo je přední prodejce zaměřený na sportovní vybavení, oblečení a obuv. V nabídce má činky různých cenových relací, typů a značek. Nabízí kvalitní vybavení pro domácí cvičení – činky, osy, kotouče, ochranné pomůcky, fitness oblečení a další nezbytnosti, které pro cvičení s činkami potřebujete. Nejlevnější fitness činku ve Sportisimu zakoupíte již za 39 Kč.
Činky Alza
Alza je internetový obchod, který působí v Čechách a dalších zemích EU. V jeho nabídce naleznete také různé typy činek a doplňků od firem Lifefit, Acra nebo Brother.
Činky Heureka
Heureka vám umožňuje srovnání cen a zboží. Přehledně z pohodlí domova si vyberete s pomocí testů a recenzí zákazníků, nejlepší činku nebo set činek k domácímu cvičení právě pro vás. Počínaje jednoručními fitness činkami za 50 Kč, přes nakládací činky, až po velké profesionální sady jednoručních činek Tiguar za téměř 150 000 Kč. Vyberou si zde tedy nejen začátečníci, ale také profesionální sportovci.
Cenové relace činek
Cena činek se liší především podle druhu cvičení, pro které je budete používat. Nejlevnější jsou fitness činky pro dynamické cvičení. Naopak nejdražší jsou nakládací obouruční činkové sety pro silový trénink. Samozřejmě záleží také na použitých materiálech, typu uzávěrů a váze činek.
- Do 500 Kč – za cenu do 500 Kč pořídíte vinylové, ocelové nebo pogumované činky na doma pro dynamické cvičení s hmotností od 0,5 do 5 kg v atraktivních barvách a designech.
- Od 500 do 3 000 Kč – ve střední cenové relaci si vyberou začínající i pokročilí sportovci – kvalitní fitness činky, jednoručky se stabilní hmotností a nakládací jednoruční, ale již i dvouruční činky s rovnou či lomenou tyčí. Kromě výběru typu činek, můžete volit také z různých materiálů, povrchového zpracování a hmotností. K dispozici jsou již nejen jednotlivé činky nebo páry, ale také velké sady.
- Od 3 000 kč a víc – pokud to s cvičením s činkami myslíte vážně, vyplatí se vám investovat do kvalitních činek z vysoce odolných materiálů, s maticovými uzávěry a libovolných hmotností. Ať už si vyberete pevné činky, nastavitelné činky, nakládací činky, závaží na činky, činku na bench, obouruční činku nebo sady několika párů činek různé váhy, v této vyšší cenové kategorii se již jedná o činky využívané profesionály a ve fitness centrech.
Často kladené otázky při výběru činek
Pokud cvičit s činkami začínáte, zvolte nižší váhu. Podle typu cvičení poté můžete zátěž postupně zvyšovat. Pro muže jsou pro začátek vhodné činky na cvičení o váze cca 5 kg. Činky pro ženy by měly být minimálně o polovinu lehčí.
Denní doba není pro cvičení rozhodující. Pokud chcete zhubnout, je dobré cvičit ráno nalačno aerobní cviky mírnou až střední intenzitou.
Věk, od kdy je cvičení s činkami vhodné, nelze přesně stanovit. Nejdůležitější je tělesný vývoj mladého člověka. Pokud teenager cvičí pod dohledem zkušeného trenéra, technicky správě a nepřetěžuje se, nemělo by mu cvičení ublížit, ba naopak mu pomůže ke zvýšení síly a k normálnímu formování a růstu kostí. Před začátkem cvičení s činkami je však na místě konzultace s dětským lékařem.
Opožděná bolest svalů není neobvyklá, může trvat až několik dnů. Příčinou může být nesprávné nebo žádné rozehřívání těla před cvičením, přetěžování, nesprávné technické provádění cviků a absence protahovacích cviků na konci cvičení. Abyste snížili riziko bolesti svalů, nezapomínejte dodržovat pitný režim.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.