Bojler patří mezi důležité přístroje v domácnosti, které slouží k ohřevu a akumulaci vody. Poradíme vám, jak a podle čeho vybrat ten správný bojler a srovnáme ty nejprodávanější na našem trhu.
TEST: Nejlepší elektrické bojlery
TEST: Nejlepší kombinované bojlery
Nejprodávanější bojlery 2025
Bojler patří mezi zásobníkové ohřívače vody a je to jeden z typů, se kterými se setkáme nejčastěji v našich domácnostech. Bojlery jsou typické zejména pro rodinné domy, ale vždy samozřejmě záleží na konkrétní instalaci a požadavcích.
Ještě předtím, než se pustíte do výběru konkrétního modelu bojleru v rámci našeho testu, tak je dobré si odpovědět na některé základní otázky, které vám případně pomohou odpovědět si na to, jak vybrat nejlepší bojler pro vás. Nejdůležitější tedy je myslet na následující:
- Jaký typ bojleru budete chtít – existuje více typů bojlerů z hlediska jejich funkčnosti. Rozdíl je tady hlavně ve způsobu ohřevu vodu. Bojlery tak jsou elektrické, plynové, ale třeba také akumulační nebo kombinované využívající více zdrojů energie. Proto je potřeba se rozhodnout, na jaký zdroj energie můžete nebo chcete bojler připojit.
- Kolik litrů vody má bojler pojmout – tento parametr je další zásadní. Hodně to záleží na velikosti vaší domácnosti. Pokud se jedná třeba o větší nebo vícegenerační rodinný dům, tak klidně může být bojlerů i více. Menší bojlery okolo 80 l jsou vhodné pro jednotlivce nebo dvojice, pro větší domácnost pak počítejte s bojlerem aspoň 120 l a více dle potřeby. Jde o to, více lidí dříve vyčerpá nahřátou vodu.
- Jaké provedení bojleru potřebujete – bojlery se mohou lišit svou konstrukcí. Mohou mít různý tvar nádoby, který je nejčastěji válcovitý, ale může být i mírně jiný. Důležitá je také orientace, kdy většina bojlerů je určena k montáži na výšku, ale z hlediska prostorových dispozic vám může více vyhovět třeba bojler s horizontální montáží, třeba pro umístění ke stropu.
- Jaké doplňkové funkce bojleru oceníte – ačkoliv je bojler v principu jednoduché zařízení, o které se ideálně nechcete příliš zajímat a požadujete hlavně jeho bezproblémovou činnost, dnešní moderní digitální bojlery mohou být vybaveny i různými funkcemi.
- Kolik jste ochotni do bojleru investovat – bojler pořizujete zpravidla na mnoho let, takže zvažte svou investici dobře. Cena je důležitým faktorem vždy, ale je dobré se obecně zaměřit na spolehlivé značky, které nabízejí ověřené výrobky. Také v Česku několik takových výrobců působí a mají dlouhou tradici.
Náš průvodce výběrem nejlepšího bojleru výše uvedené otázky ještě podrobněji zodpoví. Na následujících řádcích se zaměříme také na řadu dalších faktorů, které jsou při výběru bojleru klíčové.
Bojler vs. průtokový ohřívač
Než se pustíme do samotných bojlerů, je dobré si vysvětlit tyto dva pojmy, tedy bojler a průtokový ohřívač a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Mnohdy je totiž lidé pletou dohromady a je pravdou, že obě zařízení slouží k ohřevu vody. Hlavní rozdíl je však v tom, že:
- Bojler – ohřívá vodu do zásoby
- Průtokový ohřívač – ohřívá vodu okamžitě v místě odběru
Obě tato řešení mají své nesporné výhody a nevýhody, hodně záleží na tom, co od ohřevu vody očekáváte. Pojďme si oba systémy ohřevu vody nyní popsat trochu blíže, abyste si ujasnili, který způsob budete preferovat.
Bojler
Bojler je zásobníkový ohřívač vody, lépe řečeno je jedním z jeho typů. Je to vlastně největší varianta zásobníkového ohřívače (typicky se jako bojler označují nádoby o objemu od 50 litrů výše). Bojler je zapojen do systému rozvodu vody v domě, naplní se vodou a tuto vodu průběžně ohřívá na požadovanou teplotu.
Když dojde k odběru teplé vody v libovolném odběrném místě (umyvadlo, sprcha apod.), tak tato předehřátá voda z bojleru odtéká k odběrnému místu a bojler se zase doplňuje studenou vodou, kterou opět průběžně ohřívá pro další odběr. Bojler je vhodný hlavně do domácností s větší spotřebou vody (musí se ale zvolit dostatečně velká nádoba, abyste nahřátou vodu rychle nevyčerpali a nemuseli pak čekat), případně je vhodný při vyšším odběru také z pohledu úspory energie (lze získat na bojler speciální tarif). Akumulační bojlery jsou pak ještě úspornější než elektrické nebo plynové.
Hlavní nevýhodu jsme již naznačili, tedy že hlavně při nárazově vyšším odběru se může i celá nádoba nahřáté vody vyčerpat (typicky koupání více lidí po sobě) a je potřeba čekat i několik hodin na opětovné nahřátí vody. Také je zde nepříjemnost v podobě prodlevy, než doteče nahřátá voda k odběrnému místu (když se pouští po delší prodlevě), což se liší podle délky potrubí od bojleru k odběrnému místu. Bojler je zkrátka někde umístěn centrálně a odběrná místa jsou od něj různě vzdálená.
Průtokový ohřívač
Alternativou bojleru je průtokový ohřívač, kde už dle názvu lze vytušit, že vodu neohřívá do zásoby. Ohřívá ji v momentě průtoku, tedy až během jejího odběru z vodovodního řádu. Mohlo by se zdát, že je to lepší řešení, ale odpověď určitě není jednoznačná. Většina dnešních průtokových ohřívačů je elektrická a mají poměrně velkou spotřebu vody, aby zvládly ohřát vodu během průtoku. To znamená, že hlavně při odběru většího množství vody nejde o právě hospodárné řešení.
Také je zde nutnost instalace ke každému odběrnému místu, případně na několik blízkých odběrných míst lze instalovat i jeden ohřívač v závislosti na modelu. Na vzdálená odběrná místa v domě je však třeba instalovat samostatné jednotky. Plynové ohřívače zase tvoří určitou výjimku a často bývají instalovány centrálně pro více odběrných míst. U instalace více elektrických ohřívačů může být nutné někdy posílit rozvody elektřiny, aby vám více spuštěných ohřívačů nevyhodilo jističe.
Nespornou výhodou průtokového ohřívače je teplá voda vždy a hned, jak otočíte kohoutkem, protože je obvykle instalován právě v místě odběru. U průtokového ohřívače také voda nikdy nedojde (leda při výpadku elektřiny). Absence zásobníku také znamená kompaktní rozměry, a tak nemusíte řešit umístění často příliš velkého bojleru.
Typy bojlerů
Bojler si můžete pořídit různého typu, a to zejména v závislosti na způsobu ohřevu vody. Nejčastější jsou elektrické bojlery, ale existují také další varianty. Pokud si to tedy shrneme, tak si můžete pořídit bojler:
- Elektrický
- Plynový
- Kombinovaný
- Akumulační
Jednotlivé varianty si nyní blíže popíšeme, abyste měli představu o principu jejich fungování z pohledu ohřevu vody, což je tedy to hlavní, co je odlišuje. Všechny typy bojlerů jinak zajistí, co od nich očekáváte, tedy ohřev vody v zásobníku.
Elektrický bojler
Jak jsme již zmínili výše, toto je zdaleka nejběžnější varianta. Výhodou je velmi široká nabídka na trhu a tím i dobré ceny. Elektrické bojlery se využívají již velmi dlouho a klidně jste nějaký takový mohli mít doma vy nebo vaši rodiče před desítkami let, dnes ale jsou často vybaveny chytřejší elektronikou. Ohřev vody zajišťují topným tělesem, které používá jako zdroj energie tedy samozřejmě elektřinu.
Plynový bojler
Další variantou je plynový bojler, který už není na trhu tolik zastoupen. Tato zařízení využívají k nahřívání plyn, takže pokud máte plynovou přípojku, můžete si takový bojler pořídit. Má to ale svá úskalí.
U některých typů je potřeba počítat s odtahem spalin do komína (ale neplatí pro všechny). V dnešní době mohou být úskalím také jednak zejména vysoké ceny plynu, které jsou vyšší než u elektřiny, ale rovněž je tady ještě jedna nepříjemnost, která jde ale na vrub bezpečnosti. Plynové bojlery jsou sice samy o sobě bezpečné, ale vzhledem k tomu, že jde o plynové zařízení, tak podléhá nutnosti revizí. Tyto pravidelné odborné kontroly zařízení byste ve vlastním zájmu neměli zanedbávat. Jde přece o vaši bezpečnost.
Kombinovaný bojler
Jak už název napovídá, tento bojler umí kombinovat dva zdroje energie pro ohřev, tedy elektřinu i plyn (ale může jít i o tuhá paliva nebo solární panely). Výhoda je tedy flexibilita, ale nevýhoda je zase vyšší pořizovací cena, která tak nějak v tomto případě vyplývá z logiky věci.
Takový bojler má smysl pořídit, pokud jej napojíte na různé zdroje energie pro ohřev, kdy pak využívá ten dostupný. Je to výhodné třeba při výpadku jednoho ze zdrojů, který je pak nahrazen jiným a vy nepřijdete o teplou vodu. Jedná se v zásadě o takový zásobník na vodu využívající různé energetické zdroje pro ohřev, někdy je proto znám také jako bojler obojživelník.
Akumulační bojler
Relativně mladší variantou bojleru jsou bojlery akumulační, které odrážejí potřeby dnešní doby, a to je maximální úspora. Tento bojler hromadí zbytkové teplo z jiných zdrojů v domácnosti, jako je třeba tepelné čerpadlo, kotel, solární panely apod. Bojler tak dokáže využít maximum energie, kterou doma vyrobíte.
Nevýhody tohoto systému se mohou projevit tehdy, pokud není dostatek zbytkového tepla z jiných zdrojů (třeba zrovna netopíte, nesvítí slunce apod.), protože bojler samotný neohřívá vodu přímým napojením na některý zdroj energie. Také je zde faktor vyšší pořizovací ceny takového řešení. Uspoříte tedy sice na energii, ale je otázkou, kdy se vám to vrátí v peněžence.
Důležité parametry bojlerů
Pokud jste se rozhodli, který typ bojleru je ten pravý, nyní se pojďme více zaměřit na jednotlivé důležité parametry bojlerů, které jsou až na výjimky v mnoha případech společné pro všechny typy bojlerů.
Objem
Už v základních otázkách před výběrem bojleru jsme zmínili tento důležitý parametr. Objem je skoro to hlavní, co by vás při výběru bojleru mělo zajímat. Pokud zvolíte příliš malý bojler na vícečlennou domácnost, bude to totiž znamenat, že se budete stále potýkat s nedostatkem teplé vody. Proto si můžeme vhodný objem bojleru stanovit podle členů domácnosti:
Počet členů v domácnosti | Objem |
---|---|
1 až 2 členové | 60 až 120 litrů |
3 až 4 členov | 120 až 220 litrů |
5 a více členů | 220 a více litrů |
Neplatí to samozřejmě absolutně, protože každý může mít jiné požadavky. Obecně ale lze říci, že třeba pro dvojčlennou domácnost (tedy typicky partner a partnerka) je bojler o kapacitě 80 litrů (stále relativně malý objem) už na hraně. Pro představu, takový bojler jste schopni vyprázdnit na 15 až 20 minut sprchování (v závislosti na sprchové baterii a hlavici), kdy poteče voda téměř neustále.
Průběžné odběry nejsou takový problém, ale jakmile bojler nárazově vyprázdníte, je samozřejmě potřeba čekat na nahřátí celého jeho objemu, což se může u typického elektrického bojleru oddálit ještě o dobu, kdy spíná bojler na nízký tarif (pokud takový tarif máte). Dostatečně zvolená kapacita podle počtu lidí v domácnosti tedy má svůj zásadní význam.
Doba ohřevu
S výše uvedeným objemem souvisí také doba ohřevu, což jsme už také naznačili. Větší objem vody budete vždy nahřívat déle, ale zase bojlery s větším objemem bývají vybaveny výkonnější topnou soustavou, aby se mohl celý objem vody nahřát v rozumném čase. Dobu ohřevu tak nelze zase vztahovat pouze k objemu, ale také k výkonu (a potažmo příkonu) zařízení. Může to být velmi individuální v závislosti na modelu.
Nesmíme zapomínat také na faktor teploty vody. Pokud budete nahřívat vodu z vodovodního řádu, která má třeba 15 °C, je to něco jiného, než když budete nahřívat studniční vodu, která má 5 °C.
Jako příklad lze uvést, že menší elektrické bojlery (kolem 100 litrů) mohou mít topné těleso okolo 1500 W, protože to zkrátka stačí. Větší objemy pak mohou mít třeba i 2200 W. Bojler s objemem okolo 100 litrů a příkonem 1500 W může celý objem nahřívat i 4 až 5 hodin (v závislosti na teplotě vody). Naproti tomu bojler 120 litrů s příkonem 2000 W nahřeje tuto kapacitu třeba i za 3 až 4 hodiny. Pokud bychom měli uvést nějakou obecnou hodnotu, tak u bojlerů tedy počítejte s ohřevem celého objemu za dobu typicky 4 až 6 hodin, což nejvíce odpovídá většině dostupných modelů.
Orientace
Kromě typu bojleru je z hlediska konstrukce potřeba si také zvolit, jaká vám vyhovuje orientace. To záleží zejména na tom, kde budete chtít bojler umístit. V zásadě existuje dvojí možnost umístění, a to:
- Vertikálně
- Horizontálně
Vertikální umístění, tedy klasicky na výšku, je typické pro většinu bojlerů. Je proto v této kategorii také největší výběr. Některé bojlery umí být umístěny jak vertikálně, tak horizontálně, ale to nejsou zdaleka všechny modely. Vertikální umístění se hodí zejména pokud chcete bojler pověsit na stěnu, kdy zabírá nejméně prostoru do stran a zabraný prostor do výšky pro vás už není tak důležitý.
Horizontální umístění, tedy naležato, je mnohdy zajímavým řešením třeba při potřebě umístění bojleru ke stropu, kdy vám nezabírá vůbec žádný prostor dole v místnosti. Často se toto řešení volí pro umístění ve sklepě. Také zde myslete na dostatečně dimenzované úchyty. Bojlery, které lze umístit naležato, nejsou ale na trhu v tak širokém výběru modelů, takže to znamená, že typicky jsou dražší.
Umístění v rámci domu
Není to ale jen o orientaci bojleru jako takového, ale také o správném výběru místa, kde bojler bude. Často chceme umístit bojler do nějaké technické místnosti nebo do již výše zmiňovaného sklepa. Pamatujte ale na to, že je dobré, aby byl bojler umístěn co nejblíže odběrným místům. To není samozřejmě vždy realizovatelné, určitě pak ne pro všechny odběrná místa, která mohou být v různých částech domu.
Je ale dobré mít bojler co nejblíže hlavní koupelně nebo zkrátka co nejblíže odběrnému místu, které se používá nejčastěji. Čím dále je bojler od odběrného místa, tím déle trvá, než vám z něj přiteče teplá voda (zejména pokud nebyla nějakou dobu puštěná a v trubkách již vychladla).
Energetická třída a zátěžový profil
Z hlediska úspornosti spotřebiče je dobré věnovat pozornost energetickému štítku, kde najdete souhrnný ukazatel informující o úspornosti spotřebiče, což je energetická třída. Takto můžete porovnat očekávanou úspornost různých bojlerů navzájem. Porovnání samozřejmě nebude stoprocentní, ale pro základní představu může posloužit.
Na energetickém štítku dále u bojlerů najdete zátěžový profil, což je údaj úzce související s objemem bojleru, dobou ohřevu a energetickou náročností. Hodnosty se udávají od XXXS po 4 XL. Nižší hodnosty většinou označují průtokové ohřívače, které jsou určeny pro jedno odběrné místo. Čím je vyšší hodnosta, tím je zařízení schopno efektivně zásobovat více odběrných míst. U bojlerů se tak běžně setkáte s označením 3 XL apod. Takový bojler pak je určen pro několik umyvadel nebo sprch.
Příkon a spotřeba
Na každém energetickém štítku také najdete vždy údaj o orientační roční spotřebě, která se udává v kilowatthodinách (kWh). Tato spotřeba se do značné míry odvíjí od příkonu zařízení, což se tedy týká zejména všech elektrických bojlerů.
Většina bojlerů má příkon v rozmezí od 1500 do 2200 W, a to v závislosti na objemu. Menší bojlery mají příkon nižší, protože menší objem vody se rychleji ohřeje i při nižším příkonu. Větší bojlery ale mají příkon právě už okolo 2000 W. Vyšší příkon sice znamená vyšší okamžitou spotřebu, ale na druhou stranu se zase voda ohřeje rychleji. To je u bojlerů s vyšším objemem důležité, protože na bojlery se využívá nízký tarif na 8 hodin a je dobré, pokud bojler dokáže celý svůj objem nahřát v tomto čase.
Spotřebu bojleru tedy významně ovlivňuje to, zda si zažádáte o nízký tarif na 8 hodin, což je více než žádoucí. Zpravidla se jedná o většinu času během noci (kdy má bojler čas se nahřát a nejsou významné odběry), ale také část doby bývá během dne.
Materiál
U bojleru hraje roli také použitý materiál, který se potom promítá jak do životnosti zařízení, tak do jeho ceny. Plášť bojleru bývá vyráběn ze dvou druhů materiálů, které nabízejí odlišné vlastnosti:
- Dvojitý smaltovaný plášť – nižší životnost, nižší cena
- Nerezová ocel – vyšší životnost, vyšší cena
Levnější bojlery využívají dvojitého pláště ze smaltu, který může dříve proděravět vlivem působení vody. Vždy ale také záleží na kvalitě materiálu, kdy je dobré se přiklonit k tradičním značkám, které mají dobrou pověst co do výdrže spotřebičů. Řada tuzemských značek v tomto odvětví patří mezi špičku na trhu.
Pokud chcete mít jistotu vyšší životnosti, lze zvolit nerezový plášť, ale zaplatíte to a dlouhou životnost vám stejně nikdo nezaručí. Na bojleru se toho může „pokazit“ více, než jen plášť (třeba problémy s elektronikou u novějších produktů apod., poškození topného tělesa). Také zde je dobré vsadit rovněž na důvěryhodné výrobce.
U zmiňovaného topného tělesa jsou také důležité použité materiály a je dobré zde dávat přednost keramice. Tento materiál nejen prodlužuje životnost bojleru, ale také zlepšuje jeho provozní vlastnosti.
Rozměry a hmotnost
Údaje o rozměrech a hmotnosti by vás měly zajímat z pohledu instalace. Myslete na prostor, který máte pro bojler vyhrazen. Bojler s velkým objemem je samozřejmě mnohem větší, než pokud zvolíte menší objemy. Můžete si hodně pomoci ale také zvolením vhodného tvaru nádoby. Většina bojlerů je válcovitá, ale jsou i hranaté.
Hmotnost boileru je také nezanedbatelný údaj. Hlavně to je důležité v případě, kdy plánujete umístit bojler na stěnu. Je potřeba dimenzovat držáky tak, aby udržely celou váhu plného bojleru. Takových 200 litrů odpovídá zhruba 200 kg, takže to určitě nepodceňte.
Nejčastější funkce bojlerů
Bojlery mohou být vybaveny celou řadou funkcí. Jsou tady ty základní, jako je třeba termostat nebo pojistný ventil, kterými je vybaven každý bojler, ale jsou tady také pokročilé funkce. Hlavně nové digitální bojlery toho mohou nabídnout hodně. Pojďme se na některé typické funkce podívat:
- Regulace teploty (termostat) – základní funkce každého bojleru, která umožňuje nastavit, na jakou teplotu se má nahřívat voda v bojleru. Typicky se nastavuje na rozmezí od 50 do 65 °C (nad 70 °C je to již neekonomické). Důležité je nastavit takovou teplotu, která snižuje riziko množení bakterií, jako je například nebezpečná Legionella.
- Displej – usnadňuje nastavení a přehled o volbách, které na bojleru vybíráte. Jsou jím vybaveny vyšší modely bojlerů.
- Pojistka proti přehřátí – zabraňuje přehřátí bojleru, pokud je dosaženo maximální teploty, případně zabrání nahřívání v situacích, kdy je bojler bez vody.
- Anti-Legionella – spolehlivá likvidace těchto bakterií je zaručena při teplotě okolo 70 °C. Pokud bojler disponuje touto funkcí, tak periodicky při nahřívání dokáže zahřát vodu právě na tuto vyšší teplotu (i když je nastavena nižší), aby se bakterie průběžně likvidovaly.
- Pojistný ventil – základní součást každého bojleru, která zamezuje roztržení nádoby bojleru při nahřívání. Během nahřívání se voda roztahuje, což je přirozený fyzikální proces, kdy pojistný ventil upouští přebytečnou vodu z bojleru.
- Bezpečnostní pojistka spalin – týká se plynových bojlerů, které mají odtah do komína. Plynové bojlery s uzavřenou spalovací komorou neodebírají spalovací vzduch z místnosti.
- Ochranné čidlo – patří mezi bezpečnostní prvky snímající teplotu. V případě, že je dosaženo teploty pod 5 °C, dojde k sepnutí nahřívání (i když je bojler vypnutý), aby se zabránilo zamrznutí vody a poškození zásobníku.
- Časovač spuštění – možnost načasovat spuštění bojleru přímo na řídící jednotce. Hodí se tehdy, pokud chcete spouštět nebo vypínat bojler ve stanovený čas (bez použití stykače v rozvodné skříni).
Jak bojler udržovat?
Bojler je v zásadě docela bezúdržbové zařízení. U plynových bojlerů je potřeba myslet na pravidelné revize nutné pro plynové spotřebiče, ale u elektrického bojleru toho mnoho dělat není třeba. Přesto jsou zde určité zásady zahrnující jak provoz, tak údržbu.
Optimální podmínky provozu
Nezapomínejte na správnou teplotu. Je vhodné nastavit teplotu v rozmezí 50 až 65 °C, kdy se snižuje riziko množení bakterie Legionella. Tato nebezpečná bakterie se množí hlavně v nedostatečně cirkulující vodě a při teplotách od 20 do 45 °C. Nastavení správné teploty je důležité také z pohledu hospodárnosti, kdy není vhodné nahřívat vodu přes 70 °C, protože to snižuje efektivitu a zvyšuje neúměrně spotřebu. Hodnotu 70 °C je ale občas dobré nastavit pro jednorázovou a jistou likvidaci bakterií Legionella, což provádějí pravidelně bojlery s funkcí Anti-Legionella samy.
Průběžná údržba
Čas od času je vhodné provést pravidelnou údržbu, která spočívá zejména v odstranění měkkých usazenin a tvořícího se vodního kamene, případně výměně topného tělesa, které rovněž může být postiženo vodním kamenem a snižuje se tak jeho účinnost a potažmo hospodárnost bojleru.
Pokud se na to necítíte, je dobré si na údržbu zavolat servis. Údržba začíná nejprve vypuštěním bojleru (nejdříve nechte vodu vychladnout) a je nutné předtím uzavřít přívod vody před bojlerem (ideálně na ventilu, případně zastavit vodu zcela, pokud není u bojleru na potrubí ventil). Otevřete kohoutky u baterií a pojistný ventil a nechte vodu vytéct.
Vyčistěte místa zasažená vodním kamenem. Vodní kámen se tvoří hlavně ve tvrdé vodě. V případě nutnosti je možno přistoupit k výměně topného tělesa. Následuje opětovné napuštění bojleru.
Nejznámější výrobci bojlerů
Mnoho výrobců bojlerů působí také v České republice a tyto produkty zde mají dlouhou tradici. Jsou tady ale samozřejmě také zahraniční značky. Ty nejznámější výrobce a jejich sortiment si nyní krátce představíme.
Bojlery Dražice
Známý a největší výrobce ohřívačů v České republice je právě tato ryze česká firma. Nabízí kvalitní a cenově dostupné produkty, které už řada spotřebitelů ověřila co do jejich spolehlivosti. Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o. je známý výrobce také v rámci evropského trhu, kde také ve velkém vyváží. Pořídíte zde kombinovaný bojler, bojler s tepelným čerpadlem i elektrický ohřívač vody v oblíbených 80l nebo 120l objemech. V sortimentu je také akumulační bojler využívající fotovoltaiku.
Bojlery Tatramat
Značku Tatramat zná asi každý. Další ze skoro tuzemských značek, které přežily i dobu socialismu, přičemž její historie sahá už do roku 1845, tedy téměř 180 let. Dnes už se ale nejedná o samostatného výrobce, ale je členem skupiny STIEBEL ELTRON. Kromě Česka a Slovenska se vyváží zejména na další evropské trhy, na ty západní i východní. V sortimentu jsou produkty jako elektrické ohřívače, nechybí kombinovaný bojler, bojler s tepelným čerpadlem. V nabídce jsou oblíbené kapacity okolo 125l velikostí zásobníků. K dispozici jsou modely s vertikální i horizontální montáží.
Bojlery Ariston
Známá značka je původem z Itálie, ale dnes také v kooperaci s britským výrobcem jako Hotpoint-Ariston. Tyto spotřebiče jsou dnes součástí Indesit Company. Jedná se o produkty ve střední cenové hladině, které nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu. Bojlery se prodávají stále pod značkou Ariston a řadí se k velmi oblíbeným na českém trhu. Zákazníci si chválí pěkný design a intuitivní ovládání. Řada modelů bojlerů umožňuje vertikální i horizontální montáž. Vhodné je volit modely bojlerů v nerezovém provedení, které jsou ale o něco dražší.
Bojlery Mora
Už v roce 1825 vznikla právě tato značka, která dnes nese celý název MORA MORAVIA s.r.o. a dnes je výrobce součástí Gorenje Group. Česká značka se zabývá domácími spotřebiči, kde nechybí ani bojlery. V nabídce najdete kombinovaný bojler nebo klasický elektrický bojler. Právě elektrický ohřívač vody patří k hlavním produktům a vyberete si jej zde v různých objemech. Oblíbené kapacity jsou 80l bojlery, ale také 100l bojlery nebo 120l bojlery. Najdete i modely s menší než 40l nádobou.
Bojlery Stiebel Eltron
Mezinárodní koncern, pod který patří třeba také značka Tatramat, který svou tradici započal pod Tatrami. Technologická firma Stiebel Eltron má řadu vlastních výrobků pod touto značkou a patří mezi ně třeba tepelná čerpadla nebo zásobníkové ohřívače vody. Zabývá se celým odvětvím spojeným s vytápěním, energiemi nebo třeba také větracími systémy. Bojlery nabízí do kapacit 200 litrů, ale oblíbené jsou také 80l nebo 120l objemy.
Bojlery Elíz
Široká nabídka ohřívačů vody je v sortimentu této značky standardem. Firma působí hlavně v rámci České a Slovenské republiky, kde se z počátku (od roku 1991) soustředila na záruční a pozáruční servis. Dnes má také vlastní produkty a mnoho partnerů pro obchodní a servisní služby v rámci tuzemska a Slovenska. Od roku 2013 prošla firma transformací na ELÍZ – ohrievače vody s.r.o. a už od roku 2002 je držitelem certifikátu kvality ISO 9001:2000. Od tohoto výrobce získáte dobrý poměr ceny a výkonu i jistotu servisu do budoucna.
Bojlery Wterm
Značka se soustředí zejména na průtokové ohřívače vody, ale také menší zásobníkové ohřívače. V nabídce ale nechybí ani klasické bojlery, které nabízejí od 20 litrů až po 500 litrů. Rozsah objemů je tak opravdu velký. Jedná se o tradičního českého výrobce, který se soustředí na moderní technologie a je stále ještě poměrně mladou firmou působící v oboru asi 20 let. Od této firmy si můžete pořídit kompletní řešení z pohledu vytápění, ohřevu vody i teplovodních rozvodů.
Bojlery Clage
Firma se zabývá prodejem, servisem i montáží zásobníkových i průtokových elektrických ohřívačů. Jejím oborem činností jsou také solární panely a příslušenství. Spíše, než klasické velkoobjemové bojlery zde najdete menší zásobníkové ohřívače vody, které jsou typicky do 15 litrů objemu. Sortiment je každopádně velmi pestrý a nabízí kvalitní řešení při rozumné cenové politice.
Bojlery Protherm
Značka na českém trhu působí od roku 1992, přičemž je součástí koncernu Vaillant Group, přes který se také produkty exportují do Evropy, Asie i Afriky. V nabídce najdete bojlery v kapacitách od 60 do 200 litrů, přičemž firma nabízí i velké množství průtokových ohřívačů vody, takže si zde vyberete pro každou instalaci. Produkty mají dobré recenze zákazníků co do hodnocení funkčnosti a spolehlivosti.
Cenové relace bojlerů
Ceny bojlerů mohou být různé v závislosti na typu, provedení a v konečném důsledku celkových schopnostech daného zařízení. Již jsme v rámci našeho průvodce výběrem zmínili, že dražší jsou třeba kombinovaná řešení nebo akumulační bojlery. Také s kapacitou zásobníku roste cena, kterou budete muset zaplatit. V zásadě si můžeme bojlery rozdělit do těchto cenových kategorií:
- Do 5 000 Kč – v této ceně pořídíte nejmenší bojlery o objemech do 60 litrů a malé zásobníkové ohřívače vody. Také se zde nacházejí produkty levnějších značek nabízejících za tuto cenu někdy i větší objem. Tato cenová relace je typická rovněž pro základní průtokové ohřívače vody nebo karmy.
- Od 5 000 do 10 000 Kč – cenová relace, kde bude vybírat bojler asi většina zákazníků, kteří hledají základní řešení bez zbytečných kompromisů. Typické kapacity zásobníku bojleru se mohou typicky pohybovat od 80 do 120 litrů v závislosti na výrobci, modelové řadě, výbavě apod., ale určitě najdete i vyšší kapacity. Pořídíte za tuto cenu už první bojlery s nerezovou nádobou, ale spíše stále o menších kapacitách.
- Od 10 000 do 15 000 Kč – bojlery větších kapacit, typicky od 125 do 160 litrů, ale je to velmi individuální. Pořídíte kvalitní bojlery tuzemských i zahraničních výrobců. Vhodná cenová relace, kde budou vybírat středně velké domácnosti.
- 15 000 Kč a více – hledáte-li větší objemy bojlerů přes 200 litrů nebo také moderní technologií vybavené akumulační či kombinované bojlery. Za bojler můžete zaplatit i násobky této částky, třeba za opravdu velkoobjemová řešení, vždy záleží na vašich požadavcích.
Nejčastější otázky při výběru bojleru
Ani jedno není horší nebo lepší, záleží pouze na vašich požadavcích a konkrétním použití. Bojler je vhodnější, pokud spotřebováváte větší objemy vody, typicky vám stačí jeden bojler pro celou domácnost nebo i celý dům. Na běžné bojlery stačí běžný jistič, ve většině případů není potřeba ani zvyšovat hodnotu hlavního jističe. Lze získat nízký tarif na elektřinu. Musíte myslet ale na to, že vodu z bojleru je možné vyčerpat a pak se musí čekat na její opětovné nahřátí. Také je bojler objemnější zařízení. Průtokový ohřívač se zase hodí spíše na menší odběry, bohužel má vyšší nároky na okamžitý příkon a může se to projevit v nutném posílení elektroinstalace. Více jsme se tomuto tématu věnovali hned na začátku průvodce vývěrem, kde porovnáváme bojler a průtokový ohřívač.
Někteří výrobci ve svém sortimentu nabízejí bojler s tepelným čerpadlem. Jedná se tedy o bojler, který využívá vestavěné tepelné čerpadlo vzduch-voda. Z hlediska investice do zajištění energeticky úsporné domácnosti je často vhodnější pořídit teplené čerpadlo, které zajistí vytápění i ohřev vody, ale někdy může přijít vhod i toto samostatné řešení. Zejména pokud zatím využíváte běžný elektrický bojler, ale chcete snížit spotřebu na ohřev vody, aniž byste museli zasahovat do rozvodů vody. Dále pokud nechcete řešit zásahy v otopné soustavě, případně dáváte přednost samostatným řešením. Nepříjemným překvapením může být cena.
Otázka životnosti je v dnešní době hodně individuální. Hlavně levnější produkty jsou často typickou ukázkou spotřebního zboží, jehož životnost nebude vysoká. Je to dáno použitím méně kvalitních materiálů, případně může nastat porucha elektroniky a bojler třeba nepřežije 5 let. To ale budete mít smůlu. Smaltované bojlery by měly vydržet i 10 a více let. Ty nerezové potom i přes 20 let, ale vše je to velmi teoretické. Nerezový bojler vám hlavně dá jakousi jistotu, že se vám za pár let neproděraví. Někdy je potřeba měnit některé součásti, jako pojišťovací ventil. Pro prodloužení životnosti můžete něco udělat pravidelnou údržbou.
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Storage_water_heater
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.