Obsah testu
Zrcadlovky slouží k pořizování velmi kvalitních fotek a jsou určené jak pro začátečníky, tak i profesionály. Srovnali jsme 6 nejlepších zrcadlovek a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat přesně tu pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších bezzrcadlovek
Recenze bezzrcadlovek
Recenze Nikon Z6 II
Bezzrcadlovka Nikon Z6 II patří ke špičkovým strojům na trhu, která díky nahrazení novějším modelem Z7 II dnes nabídne již zajímavější cenu, i když stále není rozhodně lidová. Full Frame snímač typu CMOS s rozlišením 24,5 Mpix umožňuje pořizovat vysoce kvalitní snímky a nabídne skvělý obraz také v elektronickém hledáčku. Fotit můžete pochopitelně do formátů RAW nebo JPEG a zařízení umožňuje natáčení videí až v rozlišení 4K. Tělo je velmi kompaktní a hmotnost je přiměřených 705 gramů. Pokud máte větší ruce, je zde možnost přidat SmallRig L-plate. Displej má 3,2“.
Někomu může vadit, že ačkoliv jsou zde 2 sloty na paměťové karty, tak pouze jeden je na běžné SDXC, kdežto druhý je na drahé CFexpress karty, což je ale věcí osobních preferencí. Pokud se více podíváme na negativa, tak kromě pro amatéry stále docela vysoké cenovky těla, může odradit také výrazně vyšší cena kompatibilních objektivů řady Z (v porovnání s F objektivy pro nižší řady).
- Perfektní obrazová kvalita
- Rychlost
- Automatika ostření
- Dražší objektivy
Recenze Panasonic Lumix DC-S5
Digitální bezzrcadlovka Panasonic Lumix DC-S5 je hybridní Full Frame, který nabídne rozlišení 24,2 Mpix snímače CMOS. Model je oblíbený pro svou vysokou obrazovou kvalitu, ale musíte také počítat s vyšší cenovou kategorií. Snímky můžete ukládat do RAW nebo JPEG a videa je možno pořizovat ve formátech MP4 nebo AVCHD až v rozlišení 4K. Obrazový výstup je na velmi vysoké úrovni, jak lze v této kategorii předpokládat. Hmotnost fotoaparátu je 714 gramů a potěší velmi kompaktní rozměry. Displej nabídne úhlopříčku 3“.
Fotoaparát nabídne poměrně dobře propracované funkce související s pořizováním videa, což udělá radost každému, kdo jej nechce pouze na focení. Veškeré obrazové záznamy se ukládají na standardní karty, k dispozici zde jsou dva sloty pro karty SDXC s podporou UHS-II. Z hlediska negativ je to kromě cenovky z pohledu amatérského fotografa, možná mírně nerozhodný autofocus. Automatické ostření zkrátka občas zaváhá, ale nejedná se o nic zásadního.
- Vynikající obrazový výstup
- Velmi kompaktní
- Funkce videa
- Místy nerozhodný autofocus
Recenze Fujifilm X-T4
Digitální bezzrcadlovka Fujifilm X-T4 z vyšší cenové kategorie patří mezi špičkové stroje na trhu, pokud jde o snímače formátu APS-C. Na snímači CMOS je použitelné rozlišení 26,1 Mpix, takže maximální rozlišení fotek je 6240×4160. Fotit je možno do RAW nebo JPEG. Samozřejmostí je v dané kategorii možnost natáčet 4K videa. Hmotnost je příjemných 526 gramů. Displej má 3“.
Na fotoaparátu se nám líbilo barevné podání snímků a nízká úroveň šumu. Velmi dobře pracuje u tohoto fotoaparátu autofocus, stejně tak ostření je velmi rychlé. Trochu horší je automatické vyvážení bílé a volba intenzity clony, délky expozice či ISO, ale to jsou vše věci, které jsou potenciálně na vrub automatickému režimu. Zajímavostí je určitě retro vzhled tohoto kousku, který ale samozřejmě nijak neovlivňuje funkčnost. Určitým negativem může být skutečnost, že k fotoaparátu dokoupíte pouze objektivy, které nabízí výrobce.
- Barevné podání snímků a nízký šum
- Rychlost ostření
- Zajímavý retro design
- Pouze objektivy výrobce
Recenze Sony Alpha A7 II
Bezzrcadlovka Sony Alpha A7 II je zajímavým řešením pro každého, kdo hledá Full Frame za velmi dobrou cenu. Je to dáno i tím, že má už dva nástupce A7 III a A7 IV, což jsou samozřejmě modely, které jsou cenově ve špičce. Jestliže vám tedy nevadí starší model, oželíte případné novinky a jede vám hlavně o Full Frame, můžete jej zařadit do výběru. Rozlišení snímače CMOS je 24,3 Mpix, fotoaparát umí samozřejmě ukládat do RAW nebo JPEG, nicméně video oproti modernější konkurenci zvládne jen Full HD a je omezeno na 30 minut. Hmotnost je 599 gramů a displej má 3 palce.
Výhodou je, že za rozumnou cenu získáte v balení hned dva setové objektivy, takže počáteční investice do příslušenství nemusí být vysoká. V balení je také náhradní baterie a nabíječka nebo brašna. Mezi hlavní nevýhodu lze zařadit co jsme zmínili již v úvodu, a tedy to, že jde o starší model uvedený na trh v roce 2014. Obecně Sony nemívá nejlepší podporu pro starší modely, přestože se stále vyrábí. Někdo může také bojovat s překombinovaným ovládáním.
- Relativně levný Full Frame
- Bohaté příslušenství a objektivy v ceně
- Kvalita snímků i v automatickém režimu
- Méně přehledné ovládání
Recenze Canon EOS M50 Mark II
Bezzrcadlovka Canon EOS M50 Mark II je jeden z nepopulárnějších modelů pro začínající fotografy. Snímač CMOS formátu APS-C má rozlišení 24,1 Mpix a fotoaparát je cenově opravdu velmi zajímavým kouskem. Je to způsobeno i tím, že už má svého nástupce, nicméně se nejedná o starý fotoaparát a nabídne třeba i natáčení do 4K. Formát videa je MP4. Fotit můžete samozřejmě do standardních formátů RAW a JPEG. Fotoaparát dále svému majiteli nabídne velmi kompaktní rozměry a nízkou hmotnost pouze 387 gramů. Velikost displeje potom je 3“ a je možnost jej vyklopit.
Tato bezzrcadlovka patří k jedněm z nejlepších v poměru ceny a výkonu. Nabídne vám z hlediska možností prakticky vše jako „velká zrcadlovka“ a díky kompaktnímu tělu je velmi pohotovým zařízením. Chvályhodnou funkcí je bezpochyby automatické čištění čipu, což je obecně bolest bezzrcadlovek, jelikož snímač není se sejmutým objektivem nijak chráněn. Mezi negativy je potřeba počítat s menším výběrem originálních objektivů.
- Kvalitní obrazový výstup
- Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
- Automatické čištění čipu
- Menší výběr originálních objektivů
Recenze Panasonic Lumix DMC-G80
Digitální bezzrcadlovka Panasonic Lumix DMC-G80 je vybavena snímačem Live MOS o formátu 4/3“, který má rozlišení 16 Mpix. Je to cenově zajímavý model, který potěší každého začínajícího fotografa. Z tohoto pohledu nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu. Samozřejmostí je možnost fotit do RAW nebo JPEG a přístroj umí natáčet 4K video ve formátu MP4 nebo AVCHD. Hmotnost tohoto fotoaparátu je 505 gramů. Velikost displeje bezzrcadlovky je 3“.
Fotoaparát vám nabídne kvalitní fotky i video, včetně stabilizace. U přístroje je přibalen velmi kvalitní objektiv, což je také plus. Přístroj se rovněž velmi dobře drží, což lze přisoudit na spíše levnější bezzrcadlovku i docela vyšší hmotnosti. Na druhou stranu hmotnost je někdy zase na obtíž. Nevýhodou může být místy méně přehledné uživatelské prostředí, zejména pokud přístroje tohoto výrobce neznáte. Samotné ovládací prvky jsou však rozmístěny vcelku ergonomicky.
- Poměr cena/výkon
- Kvalitní setový objektiv
- Velmi dobrý grip
- Místy zmatené uživatelské prostředí
Nejprodávanější bezzrcadlovky 2025
Bezzrcadlovka patří mezi moderní fotoaparáty a nabízí možnosti zrcadlovek v kompaktnějším balení. Rozdíly zde samozřejmě jsou, ale se stále pokročilejší technologií se leccos smazává. Bezzrcadlovky mají také své speciality, díky kterým si je zamilujete, jako je třeba propracovaný elektronický hledáček a snadné focení z displeje.
Než se pustíte do výběru bezzrcadlovky, tak je dobré si položit několik otázek, stejně jako při výběru každého digitálního fotoaparátu. Váš výběr bude jednodušší, pokud si odpovíte zejména na tyto klíčové otázky:
- Co vás ve fotografii zajímá – jinými slovy, za jakým účelem si bezzrcadlovku pořizujete. Vždy totiž záleží na tom, co fotografujete, tedy co je vaší oblastí zájmu. Podle toho se budou lišit vaše požadavky na přístroj a například i požadavky na objektivy. Ty se mění také podle toho, zda patříte mezi začátečníky, nebo již pokročilé fotografické nadšence, či jste ostřílený profesionál, který přesně ví, co chce.
- Jaké očekáváte od přístroje parametry – každý dobrý fotograf vám řekne, že parametry nefotí. Papírové parametry totiž celkově neříkají mnoho o kvalitě přístroje jako takového, proto jim nepřikládejte přehnanou váhu. Samozřejmě je potřeba jim věnovat určitou pozornost, aby zkrátka fotoaparát nabídl to, co od něho očekáváme, ale jak přístroj fotí z nich zkrátka nepoznáte.
- Jakou chci velikost snímače – jestli nějaký parametr u fotoaparátu opravdu důležitý, tak potom je to velikost snímače. To je asi to základní, co bychom si měli rozhodnout, protože podle toho se také bude odvíjet cenová kategorie, ve které se budeme pohybovat. Typické snímače jsou formátu Full Frame, které jsou samozřejmě tím nejlepším na trhu, dále potom následovány snímači o formátech APS-C nebo 4/3“. Velikost snímače ovlivňuje především množství světla, které dokáže fotoaparát zachytit.
- Jakou by měl mít přístroj funkční výbavu – v podstatě každá bezzrcadlovka vám dnes nabídne širokou paletu funkcí, které jsou naprosto srovnatelné s klasickými zrcadlovkami. Máte pod kontrolou nastavení fotografické scény a můžete si přizpůsobit vše podle vašich představ.
- Jaký je váš cenový strop – bezzrcadlovky rozhodně nepatří mezi levná fotografická zařízení. Jsou cenově naprosto srovnatelné se zrcadlovkami, pokud budeme porovnávat přístroje ve stejné kvalitativní kategorii. Cenu navíc dále prodražují dokupované objektivy, které jsou u bezzrcadlovek obecně dražší. Cenu vaší foto výbavy může významně navýšit také další dokupované příslušenství. Levnější bezzrcadlovky pořídíte okolo 20 000 Kč, klidně i v setu s objektivem, přičemž se většinou jedná o přístroje se snímačem APS-C a často o výprodejové modely, které byly nahrazeny novějšími. Špičkové Full Frame přístroje se pak běžně pohybují od 50 000 Kč nahoru.
Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky
Co to vlastně je bezzrcadlovka? Tato část je věnována těm z vás, kdo chcete vědět, jaké jsou vlastně rozdíly mezi klasickou zrcadlovkou a bezzrcadlovkou. Často se v tom ztrácí i lidé, kteří oba pojmy znají, ale zkrátka nepátrali dále po tom, co přesně se za nimi skrývá.
Každý digitální fotoaparát každopádně pracuje tak, že světlo scény, kterou chceme zachytit, dopadá na čip, přičemž obraz je dále zpracováván obrazovým procesorem z čehož vzniká výsledný snímek. Nyní pojďme na ty rozdíly.
Zrcadlovky
Zrcadlovku můžete znát také pod anglickou zkratkou DSLR (Digital Single Lens Reflex). Zrcadlovka je tady s námi už od dob analogu, kdy se fotilo ještě na klasické filmy. Moderní zrcadlovky samozřejmě jsou plně digitální a zaznamenávají obrazový materiál na paměťové karty.
Hlavní charakteristikou zrcadlovky je skutečnost, že zde světlo prochází systémem zrcadel a část světla je přenášena také do optického hledáčku. Výsledkem je to, že to, co vidíte v hledáčku, je přesně ten obraz, který vidí objektiv. V hledáčku tak máte zohledněny například použité filtry, různá nastavení parametrů nebo použitý zoom.
Přínosem pro fotografa je tak zejména reálné zobrazeni scény v hledáčku. Zrcadlovka je tak určitou klasikou ve fotografii, která zůstává věrná původní „analogové“ filozofii i v digitální době. Každá zrcadlovka je určena samozřejmě zejména pro manuální focení, to znamená, že nabízí široké možnosti nastavení různých parametrů, ať už jde o clonu, citlivost, expoziční dobu a spoustu dalších drobností.
Samozřejmě také digitální zrcadlovka umí fotit v automatickém režimu. Zrcadlovky jsou tyto přístroje poměrně objemné a také mají vyšší hmotnost. Platí to zejména pro plné Full Frame zrcadlovky. Oproti bezzrcadlovkám je výhodou, že tolik nespotřebovávají energii baterie, takže zvládnete na jedno dobití fotit déle.
Bezzrcadlovky
Bezzrcadlovka, jinak také DSLM (Digital Single Lens Mirrorless), někdy pak známá také jako Mirrorless Camera, je zcela prostá konstrukce zrcadel, jak už je jasné z jejího názvu. Možnosti optického hledáčku zrcadlovky zde nahrazuje pokročilý elektronický hledáček v kombinaci s dostatečně kvalitním displejem, který vám umožní zobrazit reálnou scénu právě i na displeji. Jinými slovy, bezzrcadlovka už nepotřebuje drahý systém zrcadel a optického hledáčku.
Bezzrcadlovky byly ve svých počátcích trochu vysmívané a byly považovány za něco mezi zrcadlovkou a kompaktem, něco jako lepší kompakt s výměnnými objektivy, který tady už byl vlastně dlouho. Dnes už je však doba mnohem dál a kvalitou obrazového výstupu i možnostmi pro fotografa jsou naprosto srovnatelné s klasickou zrcadlovkou, pokud samozřejmě budeme porovnávat přístroje stejné cenové kategorie.
Opravdu velkou výhodou bezzrcadlovky jsou kompaktní rozměry a nižší hmotnost. To je logické s ohledem na mnohem jednodušší vnitřní konstrukci. Také objektivy se podařilo udělat na bezzrcadlovky o něco menší, ale stále se samozřejmě jedná o poměrně objemnější fotografickou výbavu, pokud byste to chtěli srovnat s běžným kompaktem.
Trochu nevýhodou je to, že samotné objektivy na bezzrcadlovku bývají o něco dražší než adekvátní kousky pro bezzrcadlovky. Někomu se nemusí líbit také obecně nižší výdrž na baterie, protože elektronický hledáček zkrátka spotřebovává energii baterie, což u optického hledáčku zrcadlovky nehrozí.
A co klasický kompakt?
S ohledem na naše srovnání výše, kde jsme se věnovali porovnání zrcadlovky a bezzrcadlovky, určitě stojí zmínit také poslední důležitou kategorii digitální fotoaparátů, a tou je klasický kompakt. Pravdou však je, že stojí tak trochu stranou, protože není přímým konkurentem výše zmíněných přístrojů.
Hlavním účelem digitálního kompaktu je být stále po ruce a schopnost pořizovat rychlé instantní snímky. Měl by být proto velmi malý, přičemž většina se dnes vejde doslova do kapsy, a měl by mít kvalitní automatický režim. U kompaktu se nepředpokládá, že si někdo bude příliš hrát s nastavením obrazu manuálně, i když určité omezené možnosti manuálního nastavení zde obvykle jsou.
Klasický kompakt také nemá výměnné objektivy. I když existují některé modely, které tuto možnost nabízejí, je to spíše okrajový trh. Hlavní výhodou kompaktu je tak především jeho instantní použití, přičemž se velmi často používá také například pro focení pod vodou, jelikož výrobci nabízejí různá podvodní ochranná pouzdra. Kompakt je tak především fotoaparátem vhodným pro pořizování běžných snímků do rodinného alba. V rukou amatéra ovšem dokáže vykouzlit velmi kvalitní snímky bez nutnosti jakékoliv znalosti fotografie.
Typy digitálních fotoaparátů
Pojďme si nyní shrnout, jaké jsou vlastně na trhu typy digitální fotoaparátů. Ty nejdůležitější typy jsme zmínili již výše, ale jsou zde i některé zvláštní kategorie. Pokud bychom si to tedy měli přehledně vyjmenovat a v krátkosti popsat, tak máme:
- Kompaktní fotoaparáty – základní kategorie nejlevnějších digitálních fotoaparátů, jejichž hlavním účelem je pořizování rychlý snímků. Jsou to malá kompaktní zařízení, která se často vejdou do kapsy a typicky nedisponují výměnným objektivem. Manuální možnosti nastavení fotografované scény jsou spíše omezené.
- Zrcadlovky – patří mezi klasiku pro profesionály. Výhodou je velké množství výměnných objektivů a špičková kvalita obrazového výstupu. Jsou to přístroje pro fotografické nadšence a profesionály. Samozřejmostí jsou široké možnosti manuálního nastavení. Vše je vykoupeno poměrně vyšší hmotností a cenou.
- Bezzrcadlovky – v současné době konkurují klasickým zrcadlovkám, přičemž nabízejí kompaktnější provedení a nižší hmotnost. Stejně jako zrcadlovky nabídnou bohaté nastavení a možnost měnit libovolně objektivy. Díky vysoké kvalitě obrazového výstupu jsou vhodné pro fotografické nadšence i profesionály.
- Polaroidy a Instaxy – jde o specifickou skupinu zařízení, která vám umožní snadné vyvolání fotografií rovnou na papír. Tyto přístroje se soustředí zejména na umělecké pojetí fotografie, které zaujme běžné uživatele. Více než technická kvalita výstupu je zde v popředí hlavně unikátnost celého řešení.
Tělo bezzrcadlovky
Pojďme se ale vrátit k samotným bezzrcadlovkám, které jsou hlavním tématem tohoto průvodce, jak vybrat fotoaparát. Popíšeme si nyní samotné tělo konstrukce tohoto fotoaparátu.
Pod pojmem „tělo“ máme na mysli samotný fotoaparát jako takový, bez jakéhokoliv objektivu nebo příslušenství. Je to také ustálený název, se kterým se běžně setkáte. Může být prodáváno samostatné tělo fotoaparátu, případně může být také součástí setu v kombinaci s nějakým základním objektivem, které se často označují jako „setové objektivy“. Pokud si pořídíte některý set, tak se jedná zpravidla o cenově výhodné nabídky, díky čemuž nebudete muset investovat do objektivů hned od samotného pořízení fotoaparátu.
Tělo fotoaparátu by vám mělo vyhovovat do ruky, to znamená, že by vám měl sedět tzv. „grip“, v překladu úchop. Bezzrcadlovky jsou zpravidla subtilnější, což může činit problémy lidem, kteří mají větší ruce. Hlavně po nasazení velkého objektivu potom můžete cítit, že nemáte takovou jistotu úchopu. Toto je potřeba si dopředu ověřit, případně existují možnosti, jak to lze řešit různými speciálními nástavci.
Samotná konstrukce bezzrcadlovky je tedy do značné míry otázkou ergonomie. Sice se můžete dívat také na design, ale rozhodně to není to nejdůležitější. Co tedy na těle zrcadlovky najdete? Začneme hned zmíněným gripem:
- Grip – je důležitou součástí ergonomie, jak jsme již zmínili výše, je hlavně důležitý pro správné držení fotoaparátu. Pokud vám bude grip vyhovovat, bude se vám fotoaparát dobře držet a také dosáhnete lepší stability přístroje při focení z ruky.
- Ovládací prvky – důležité jsou ovládací prvky a jejich ergonomická dosažitelnost. To znamená, aby se vám dobře ovládaly. Protože bezzrcadlovky jsou většinou nabité moderními technologiemi, často také výrobci nabízejí dotykové displeje, které mohou leckdy ovládání zjednodušit.
- Bajonet fotoaparátu – nachází se v přední části fotoaparátu a slouží pro usazení objektivu. Tady je potřeba upozornit na to, že bezzrcadlovky používají jiné typy bajonetů než zrcadlovky. Je to dáno hlavně kratší vzdáleností mezi objektivem a samotným snímačem, také proto nejsou objektivy typicky kompatibilní. Existují ale různé redukce. Bajonet není pouze způsob uchycení, ale skrz něj probíhá také samotná komunikace s fotoaparátem, například o nastavení zoomu, ostření a dalších parametrech.
- Elektronický Hledáček – na rozdíl od zrcadlovek používají bezzrcadlovky elektronický hledáček. Díky němu máte realistický pohled na scénu, tak, jak ji vidí objektiv, aniž by k tomu muselo být využito složitého systému zrcadel.
- Displej – každá moderní bezzrcadlovka je samozřejmě vybavena také displejem, který je alternativou pro rychlé focení. Dnešní displeje na bezzrcadlovkách jsou velice kvalitní, většinou se jedná o displej typu OLED, které poskytnou velmi dobrou čitelnost na slunci.
- Akumulátor – každá bezzrcadlovka je samozřejmě napájena akumulátorem, který dobíjíte buď zvlášť, nebo přímo ve fotoaparátu. Pro účely nabíjení fotoaparátu je na těle přístroje také konektor, avšak některá zařízení nemusí tento způsob dobíjení umožňovat.
- Slot na paměťovou kartu – U každé bezzrcadlovky najdete slot na paměťovou kartu, v některých případech to mohou být i dva sloty na paměťové karty.
- Konektorová výbava – na těle bezzrcadlovky najdete pochopitelně také různou konektorovou výbavu. Nejčastěji je zde konektor pro napájení, ale také konektor HDMI nebo třeba konektor pro připojení mikrofonu.
- Stativový závit – samozřejmě na každém fotoaparátu najdete i možnost uchytit stativ. Pro tyto účely je zde stativový závit.
- Sáňky pro blesk – bezzrcadlovka, jakožto profesionální fotoaparát, umožňuje také připojení externího blesku, což řeší speciální sáňky.
Důležité parametry
V rámci této části našeho průvodce, jak vybrat fotoaparát, bude naším úkolem podívat se na různé důležité parametry, se kterými se můžete setkat při výběru fotoaparátu. Řada těchto parametrů je společná pro veškeré digitální fotoaparáty.
Typ snímače
U bezzrcadlovky vás může zajímat typ použitého snímače, i když v zásadě to není údaj, který by měl být při výběru přístroje rozhodující. V zásadě se dnes můžete setkat s dvěma typy snímačů, přičemž se jedná o snímače:
- CCD – vyšší kvalita, lepší citlivost, větší dynamický rozsah, vyšší cena především u větších snímačů
- CMOS – dnes zdaleka nejrozšířenější řešení u velkých snímačů, kde jejich menší citlivost vyvažuje větší plocha snímače
Oba typy snímačů dokáží nabídnout vysokou kvalitu, pokud jsou použity v odpovídajících zařízeních. Samotný typ snímače ale mnoho nevypovídá o kvalitě výsledných fotografií bez bližších souvislostí.
Snímač typu CCD ukazuje své výhody hlavně u menších snímačů, proto se přes vyšší cenu technologie paradoxně nachází u nižších řad kvalitnějších přístrojů s menšími snímači. Menší snímač totiž znamená ještě přijatelnou výrobní cenu a použití snímače CMOS by na malém čipu znamenalo horší obrazový výstup.
Snímač typu CMOS je dnes daleko nejčastější řešení u velkých zrcadlovek a bezzrcadlovek, které mají velkou plochu snímače, protože je to zkrátka levnější na výrobu a CMOS má také nižší energetickou náročnost, což je o fotoaparátu také důležité. Zároveň se na velkém čipu smazávají negativa technologie CMOS a použití drahých čipů CCD tak není nutné.
Formát snímače
Pokud hovoříme o formátu snímače, máme na mysli v podstatě jeho velikost. Pro zrcadlovky a bezzrcadlovky je společné, že u nich najdeme v zásadě tři druhy formátů snímačů. Zároveň připomínáme, že čím větší snímač, tím lépe:
- Full Frame – označována jako plná velikost čipu, přičemž se jedná o ty největší čipy na trhu, které tak logicky dokáží zachytit nejvíce světla. To znamená, že při vyšší hodnotách ISO bude v obrazu méně šumu. Jde o top snímače pro nejvyšší kategorii přístrojů.
- APS-C – taková střední třída mezi snímači, přičemž se jedná o čipy 1,6x menší než Full Frame. Výsledkem je především to, že hlavně na nočních fotkách se může projevit vyšší šum. Najdete je hlavně u zrcadlovek a bezzrcadlovek nižší střední třídy.
- 4/3“ – jejich plocha je asi 4x menší než je plocha Full Frame snímače. O něco horší obrazová kvalita je zde cena za vyšší kompaktnost takových přístrojů. Tyto snímače se pochopitelně nacházejí u přístrojů nižší střední a nižší cenové kategorie.
Pro profesionální fotoaparáty, jako jsou zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, je velikost snímače naprosto klíčová. Zejména pak z toho pohledu, jak vám umožní zachytit scénu. Není to jen o samotné kvalitě obrazu, ale také o tom, že můžete dosáhnout vyšší hloubky ostrosti, lépe si pohrát s takovými věcmi, jako je rozostřené pozadí a podobně. Malé snímače se pak hodí spíše do kompaktních fotoaparátů.
Rozlišení
Drtivá většina dnešních profesionálních fotoaparátů, ať už se jedná o zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, dnes nabízí rozlišení vyšší než 20 Mpix. Takové rozlišení je naprosto dostatečné, a také náš test ukazuje, že v rámci přístrojů z pohledu nabízeného rozlišení není ani příliš velký rozdíl. Přístroj za 20 000 Kč vám může nabídnout podobné rozlišení, jako přístroj za 100 000 Kč. Co to značí? Zkrátka to, že rozlišení není klíčovým údajem kvality fotky.
Rozlišení současných bezzrcadlovek a zrcadlovek se pohybují nejčastěji někde v prostoru mezi 20 a 30 Mpix. Nižší rozlišení neznamená horší obraz a vyšší rozlišení může být někdy dokonce na škodu. Na kvalitě obrazu se totiž podílí celá řada dalších vlastností.
Počet megapixelů (Mpix) V podstatě představuje zejména skutečnost, jak hodně je možné fotografii digitálně zvětšit. Případně to také znamená, jak velkou fotografii jste schopni vytisknout na plátno. Pokud však bude mít fotografie vyšší rozlišení, neznamená to nutně ani to, že bude mít více detailů, což by byl zavádějící technický popis. Detaily se totiž mohou snadno ztratit, pokud bude velké rozlišení doprovázeno nepoměrně malým snímačem, kdy budete mít sice větší fotku, ale rozhodně ne detailnější kresbu.
U rozlišení tedy neznamená, že čím více tím lépe, ale je potřeba rozlišení vztáhnout k dalším vlastnostem přístroje. Klidně se může stát, že fotoaparát s polovičním rozlišením nabídne pěknější snímky, které budou mít méně šumu, a to jednoduše proto, že jeho rozlišení odpovídá skutečným optickým schopnostem přístroje a snímače a výrobce se pouze nesnažil zaujmout laika velkým číslem.
ISO
Bezzrcadlovky, stejně jako zrcadlovky, běžně umožňují nastavit hodnoty ISO v desítkách tisíc. Vyšší ISO znamená vyšší citlivost na světlo, ale průvodním jevem je také vyšší šum ve fotografii. Vyšší ISO je potřeba obecně nastavit při nedostatku světla, přičemž míru šumu ovlivňují schopnosti optiky fotoaparátů, nasazeného objektivu a také schopnosti obrazového procesoru fotoaparátu.
Expoziční čas
V manuálním režimu můžete u bezzrcadlovky upravovat také expoziční čas. Upravením expozičního času lze dosáhnout třeba záměrného rozmazání částí fotografie, což se běžně používá u snímků s dlouhou expozicí, například na hladině vody.
Expoziční čas nastavujeme také tehdy, pokud chceme pojmout co nejvíce světla, například u nočních snímků. Musíte ale pochopitelně počítat s tím, že takový snímek lze pořídit pouze se stativem, protože v ruce dlouhou expozici neudržíte.
Optický zoom
Většinu fotografií, které pořídíte, byste neměli pořizovat se zoomem. To je základní pravidlo fotografie. Samozřejmě vždy záleží na tom, co fotíte. Každé přiblížení má každopádně vliv na kvalitu obrazu, zvýrazňují se v něm například atmosférické jevy, jako je tetelení vzduchu vlivem horka a podobně.
Zajímat by vás u fotoaparátu měly především hodnoty optického zoomu, přičemž je samozřejmě vždy potřeba počítat také s nasazeným objektivem. Digitální zoom potom považujte za nouzové řešení, protože výrazně zhoršuje obraz.
Elektronický hledáček
Hlavním rozdílem bezzrcadlovek oproti zrcadlovkám, je použitý elektronický hledáček. Zrcadlovky mají hledáček optický, který zobrazuje realitu scény viděnou skrz objektiv díky systému zrcadel. Bezzrcadlovka ale nic takového nemá.
Obraz v elektronickém hledáčku se tedy u bezzrcadlovky vytváří na základě světla dopadajícího na čip skrz objektiv a následným zpracováním prostřednictvím obrazového procesoru fotoaparátu. Tento výstup si pak můžete zobrazit jak přímo v elektronickém hledáčku, tak na displeji, což už například klasická zrcadlovka neumí.
Displej a jeho velikost
Výše jsme zmínili displej a ten je u dnešních fotoaparátů opravdu důležitý. Čím vyšší je kvalita dnešních displejů, kdy se nejčastěji používají OLED displeje s výbornou čitelností na slunci, tím je snadnější a pohodlnější fotografování právě skrz displej. Displeje jsou často také výklopné, což usnadňuje jejich používání.
Pokud chcete využívat displej často, tak je určitě dobré, pokud bude mít dostatečnou velikost. Tady rozhodně platí, že čím větší, tím lepší. Drtivá většina bezzrcadlovek nabídne displej o velikosti aspoň 3“ a pod tuto hodnotu byste neměli jít.
Objektiv
Jelikož bezzrcadlovka umí výměnné objektivy, tak určitě nebudete mít pouze jeden. Často se ale tyto přístroje prodávají v různých setech, kde najdete jeden nebo i dva objektivy. Většinou jde o nějaké základní objektivy, které postačí na běžné focení se standardní ohniskovou vzdáleností. Kvalita objektivů se může lišit, proto než budete jásat nad výhodným setem, podívejte se, co za objektiv vám vlastně výrobce přibalil.
Objektiv je totiž u fotoaparátu rozhodně to hlavní, co dělá kvalitu fotografie. Drahé tělo fotoaparátu neznamená kvalitní fotky, zejména pokud takový fotoaparát osadíte levným objektivem. Kvalitní fotky dělá právě zejména kvalitní objektiv.
Jakmile se rozhodnete k fotoaparátu dokupovat nové objektivy, musíte řešit jejich kompatibilitu. Bezzrcadlovky často nejsou kompatibilní s objektivy pro zrcadlovky, ale někdy to řeší redukce. Důležitý je bajonet objektivu, který musí odpovídat bajonetu vašeho fotoaparátu.
Ohnisková vzdálenost
Parametr ohniskové vzdálenosti se týká zejména objektivu. Objektivy mohou mít různou ohniskovou vzdálenost, v závislosti na tom, pro focení čeho jsou určeny. Menší ohnisková vzdálenost umožňuje zaostřit objektivu blíže a naopak. Obvyklé objektivy jsou:
- Širokoúhlý – interiéry, krajina nebo reportáž. Ohniskové vzdálenosti se pohybují okolo 25 až 35 mm.
- Normální – odpovídá zornému úhlu lidského oka. Ohnisková vzdálenost je zde okolo 50 mm.
- Teleobjektiv – krajina, reportáž, portréty. Ohniskové vzdálenosti jsou okolo 100 až 300 mm.
Existuje celá řada dalších objektivů, které si můžete pořídit. Tyto objektivy zpravidla mají specifické vlastnosti, jako je například takzvané „rybí oko“, což je objektiv s velmi krátkou ohniskovou vzdálenosti 8 až 15 mm. Existují také objektivy s ohniskovou vzdáleností přesahující 300 mm, které zase slouží k fotografování divokých zvířat nebo sportu.
Clona a světelnost
Pro každou scénu je důležitá světelnost, kterou si můžete přizpůsobit nastavením clony. Ovlivníte tak množství světla, které dopadá na čip. Maximální světelnost objektivu se udává v hodnotách jako je f/1.4 nebo f/2.5 apod. Čím nižší číslo, tím je světelnost vyšší.
Rozlišení videa
Většina moderních bezzrcadlovek nabídne natáčení v rozlišení 4K, pouze některé starší modely mohu nabízet pouze Full HD, případně také ty nejlevnější fotoaparáty. Pamatujte na to, že kvalitu videa ovlivňuje také nasazený objektiv.
Fotoaparáty obecně nejsou primárně určeny pro video a jejich schopnosti se v tomto ohledu mohou značně lišit, vše není totiž jen o rozlišení. Na druhou stranu bezzrcadlovky mívají video poměrně kvalitní, zejména v porovnání s podobně drahými zrcadlovkami, kde je opravdu spíše na druhé koleji.
Formát fotky nebo videa
Drtivá většina bezzrcadlovek fotí do bezztrátového formátu RAW. Ale samozřejmě je možno fotit také do formátu JPEG, který vám přinese úsporu místa, ale neumožňuje pozdější nedestruktivní úpravy fotografií.
Formát videa může být různý, často se liší podle výrobce fotoaparátů, který formát upřednostňuje. Obvykle se jedná o formát MP4, případně MPEG-4, což je takový běžný standard, který vám přinese nejméně problémů také při jeho dalším zpracování.
Výdrž baterie a napájení
Již jsme v našem textu zmiňovali, že výdrž baterie bývá u bezzrcadlovek nižší, protože mají elektronický hledáček, který tuto baterii spotřebovává. Také mají kompaktnější tělo, takže typicky i kapacita baterií bývá nižší, než je tomu u klasické zrcadlovky. Z těchto důvodů je určitě vhodné si dokoupit náhradní baterii.
Některé fotoaparáty mohou mít dvě baterie v ceně přístroje, což je určitě výhoda. Nabíjet lze většinou jak skrz fotoaparát, tak je možno nabíjet baterie samostatně. Hlavně nabíjení v těle přístroje ale nemusí každý fotoaparát podporovat.
Záznamová média
Všechny digitální fotoaparáty dnes ukládají záznamy na paměťové karty. V ideálním případě jsou to SD karty, které jsou zdaleka nejběžnější, nabízejí nejlepší cenu a nebudete s nimi mít někde zásadní problém. Existují i další formáty karet, které nabídnou například zvýšenou spolehlivost, i když je to řekněme diskutabilní a těžko měřitelná veličina, ale rozhodně většinou mají vyšší cenu. Na údajnou spolehlivost čehokoli se ale nikdy nespoléhejte a vždy hlavně zálohuje.
Funkce bezzrcadlovek
Funkční výbava bezzrcadlovek je opravdu rozsáhlá a vydalo by na celou knihu ji zde popisovat. Pokud se ale zaměříme na základní režimy, které můžete typicky nastavit, potom se jedná zejména o:
- Automatické režimy – každá bezzrcadlovka umožňuje nastavení různých automatických režimů, pokud nemáte zájem nastavovat si parametry scény manuálně. Focení v tomto režimu je podobné kompaktnímu fotoaparátu.
- Manuální režim – tento režim byste měli u bezzrcadlovky používat nejčastěji, protože je to ostatně důvod, proč si fotoaparát s takovými možnostmi pořizujeme. Můžete nastavit manuálně veškeré aspekty scény a fotografii vdechnout váš rukopis či umělecké pojetí.
- Natáčení videa – u každého fotoaparátu se dnes setkáte s možností natáčení videa a bezzrcadlovka není výjimkou. Nastavit zde můžete parametry videa.
- Makro – speciální režim, který umožní fotografovat drobné objekty s vysokými detaily na krátkou vzdálenost. Příkladem může být třeba hmyz nebo rostliny.
Vhodné doplňky a příslušenství
K bezzrcadlovce si můžete pořídit podobné příslušenství jako ke klasické zrcadlovce. Každý fotograf samozřejmě bude mít zejména zásobu objektivů, ale není to určitě všechno. Mezi to základní patří zejména:
- Brašna nebo batoh – určitě je potřeba vaše fotografické příslušenství někam uschovat. Musíte jej také chránit na cestách, od čehož slouží brašny nebo batohy.
- Stativ – součástí výbavy každého fotografa musí být samozřejmě také stativ, který umožňuje například fotografování dlouhých expozic.
- Objektivy a filtry – základní výbavou každého fotografa jsou kvalitní objektivy pro různé použití. Kvalitní objektiv dělá kvalitní fotografii. Nesmí chybět ani filtry.
- Externí blesk – bezzrcadlovka, stejně jako zrcadlovka, umožňuje připojení externího blesku, který je rovněž ve výbavě většiny fotografů.
Nejznámější výrobci
Canon
Populární japonská značka, která patří mezi stálice na trhu, pokud jde o digitální fotoaparáty. V sortimentu najdete jak bezzrcadlovky, tak zrcadlovky, které jsou špičkou současné nabídky. Věnuje se ale třeba také kompaktům a videokamerám.
Sony
Japonská značka se soustředí na vše, co souvisí se zpracováním obrazu, ať už je to video nebo fotografie, stejně tak má řadu výrobků v oblasti audia. Bezzrcadlovky jsou populární produkt, který se vyznačuje v podání této značky nejmodernějšími technologiemi.
Nikon
Oblíbený japonský výrobce, který je rovněž ikonou v oblasti fotografie. Také naše recenze obsahuje zástupce od tohoto výrobce. Po dlouhá léta vybavuje profesionály fototechnikou, ať už jde o zrcadlovky nebo nově bezzrcadlovky.
FujiFilm
Další ze známých japonský výrobců, který se dlouhodobě zabývá oblastí fotografie. Zajímavostí je rovněž nabídka retro provedení některých modelů fotoaparátů. V sortimentu najdete kvalitní zrcadlovky i bezzrcadlovky.
Olympus
Japonská značka se specializací na optiku je dalším z řady tradičních japonských výrobců. Nabízejí produkty v nejrůznějších cenových kategoriích, kde si vyberou jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé nebo profesionálové.
Panasonic
Nelze opomenout ani tuto japonskou značku, která rovněž patří mezi společnosti s dlouhou tradicí ve fotografii. Nabídne kvalitní produkty, které mohou být zajímavou alternativou pro nadšence i profesionály.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Heureka
Jestliže vás zajímá srovnání nabídky různých obchodů, můžete použít srovnávač zboží. Lze si zde zároveň přečíst recenze od ostatních uživatelů na konkrétní produkty, což vám může ve výsledku pomoci s výběrem.
Mall
Známý internetový obchod nabízí také širokou nabídku digitálních fotoaparátů, mezi kterými nechybí bezzrcadlovky. Samozřejmě pořídíte i zrcadlovky a klasické kompaktní fotoaparáty. Dodání u výrobků skladem je okamžité.
Alza
Největší český internetový obchod nabídne bezpochyby také velké množství modelů, pokud jde o bezzrcadlovky, zrcadlovky i ostatní digitální fotoaparáty. Pořídit pochopitelně můžete také nejrůznější příslušenství pro fotografy.
Cenové relace bezzrcadlovek
Cenové spektrum bezzrcadlovek může být velmi široké. Záleží na tom, zda míříte do základního segmentu, nebo patříte mezi ostřílené profesionály.
V zásadě si můžeme cenové relace bezzrcadlovek definovat následujícím způsobem:
- Do 20 000 Kč – i ty nejlevnější digitální bezzrcadlovky dokáží nabídnout mnoho zejména začínajícím fotografům. V této ceně pořídíte hlavně základní modely s čipy formátu APS-C nebo 4/3“. Pokud kupujete svou první bezzrcadlovku, je to vhodná kategorie.
- Od 20 000 do 50 000 Kč – na spodní cenové hranici tohoto intervalu najdete velmi dobré bezzrcadlovky se snímačem APS-C, ale také můžete dokonce pořídit levnější starší modely Full Frame. U horní hranice se potom budete pohybovat mezi současnou nabídkou střední a vyšší střední třídy, kde už většina výrobců nabídne Full Frame jako standard.
- Od 50 000 Kč výše – pokud vás zajímá opravdu špičková fotografická technika, potom je potřeba se soustředit do této cenové kategorie. V cenovkách blízko 100 000 Kč se pohybují ty nejvyšší horké novinky zvučných značek.
Nejčastější otázky při výběru bezzrcadlovky
Záleží zejména na vašem přístupu k fotografii. Bezzrcadlovka není lepší nebo horší řešení, je prostě jiná. Nabídne vám elektronický hledáček, který umožňuje vidět reálnou scénu i na displeji a snadněji fotografovat z displeje.
Zrcadlovku zase upřednostní příznivci klasického přístupu k fotografii. Bezzrcadlovka je každopádně více kompaktní a splňuje požadavky každého, kdo chce kvalitní fotoaparát, který nebude objemný a těžký jako zrcadlovka.
Většina bezzrcadlovek se prodává v nějakém setu spolu se základním objektivem. Pokud to však myslíte s fotografií vážně, samozřejmě vám jeden základní objektiv nikdy nemůže stačit. Volba objektivů potom probíhá podle toho, co fotíte. Zda fotíte portréty, krajiny nebo třeba sportovní utkání.
Myslete vždy na to, že kvalitní objektiv dělá kvalitní fotku, a proto na objektivu nikdy nešetřete. Vždy je lepší ušetřit na těle fotoaparátu a pořídit levnější přístroj, než investovat do drahého fotoaparátu a potom šetřit na objektivech.
Full Frame je taková pomyslná meta, na kterou si chce samozřejmě každý sáhnout. Na druhou stranu fotoaparáty s plnou velikosti čipu patří pochopitelně mezi ty nejdražší a pokud s fotografií teprve začínáte, určitě nemusíte pořizovat fotoaparát vybavený Full Frame snímačem.
V začátcích pravděpodobně ani nedokážete docenit schopnosti tohoto snímače. Naučit se vždy můžete na levnějším přístroji, kdy cenově dostupné modely nabízejí snímače formátu APS-C, jenž jsou pro nadšence do fotografie, který se focením neživí, naprosto dostačující volbou.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.