Nejlepší běžky pro rok 2024

Běžky vybíráme podle stylu, který preferujeme, stejně tak dle našich dovedností a očekávaného využití. Náš test vám představí ty nejlepší běžky na trhu. Díky našemu průvodci výběrem se také podíváme, jak vybrat ideální běžky.

TEST: Nejlepší pánské běžky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fischer RCS Classic Plus
TOP pánské běžky
Atomic Redster C5 Sporten Perun MgE
Fischer RCS Classic Plus Atomic Redster C5 Sporten Perun MgE
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fischer Atomic Sporten
Typ: pánské běžky pánské běžky pánské běžky
Zaměření lyží: klasické klasické klasické
Skluznice: klasická klasická HM extruded base
Vázání: bez vázání bez vázání bez vázání
Délka lyží (cm): 97 - 207 185 - 209 190 - 198
Hmotnost (g): 1 090 neuvedeno neuvedeno

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dámské běžky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Atomic Pro CS1
TOP dámské běžky
Salomon Equipe 8 Sporten Perun Pro W
Atomic Pro CS1 Salomon Equipe 8 Sporten Perun Pro W
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Atomic Salomon Sporten
Typ: dámské běžky dámské běžky dámské běžky
Zaměření lyží: kombinované klasické klasické
Skluznice: Base Index 2000 G4 base hladká (Wax)
Vázání: Prolink PRO Combi bez vázání bez vázání
Délka lyží (cm): 180 - 192 196 190
Hmotnost (g): neuvedeno neuvedeno neuvedeno

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětské běžky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fischer Sprint Skin
TOP dětské běžky
Salomon Aero eSkin Jr Sporten Perun Pro W
Fischer Sprint Skin Salomon Aero eSkin Jr Sporten Perun Pro W
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fischer Salomon Sporten
Typ: dětské běžky dětské běžky dětské běžky
Zaměření lyží: sportovní klasické klasické
Skluznice: Sintec G1 Base Šupiny
Vázání: Fischer Tour Step-In JR IFP bez vázání ano
Délka lyží (cm): 100 - 170 101 185
Hmotnost (g): 990 neuvedeno neuvedeno

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější běžky 2025

Poradíme Vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat běžky

Běžky vybíráme podle stylu, který preferujeme, stejně tak dle našich dovedností a očekávaného využití. Náš test vám představí ty nejlepší běžky na trhu. Díky našemu průvodci výběrem se také podíváme, jak vybrat ideální běžky.

Jak vybrat běžky

Běh na lyžích je v zimních měsících ideální způsob, jak si zasportovat a posílit svou výkonnost a v neposlední řadě také imunitu. Pokud bydlíte v horách, je to často také skvělý způsob, jak se rychle někam dostat. Na běžkách si lze zároveň užít řadu dobrodružství, běžky se v závislosti na typu soustředí na různé aktivity, ať už je vaším primárním důvodem běhu na lyžích turistika, sport nebo dokonce závodění. 

Jaké otázky si před výběrem položit

Abyste z každého dobrodružství na běžkách vytěžili maximum, je důležité vybrat si ty nejlepší běžky pro vaši úroveň dovedností a preferovaný styl běžeckého lyžování, stejně jako očekávaný terén a podmínky. Předtím, než přistoupíte k výběru běžek, je proto dobré si zodpovědět několik základních otázek: 

  • Jaké bude vaše využití běžek – plánujete na běžkách vyrážet pravidelně nebo jste spíše rekreační sportovci? Tomu by vždy měla odpovídat také kvalita vašeho vybavení a případné doplňkové výbavy.
  • Do jakého terénu si je pořizujete – podle terénu volíme vhodný typ běžek. Existují běžky, které jsou určeny do klasické stopy, na uhlazenou plochu, ale třeba také do volného terénu. Existují také specifické typy, jako kolečkové běžky.
  • Jaký typ běžek vám bude sedět nejvíce – hodně záleží také na našem vlastním stylu, na který jsme u běhu na lyžích zvyklí, nebo který chceme provozovat. Konstrukční rozdíly se u lyží vyskytují také právě s ohledem na styl, pro který jsou určeny.
  • Jaká je vaše zdatnost na běžkách – odpovězte si, na jaké jste úrovni pokud jde o běžecké lyžování, zda jste začátečníci, pokročilí nebo už zdatní běžkaři. Podle toho si také můžeme dovolit vybírat v odpovídajících kategoriích běžek.
  • Kolik jste ochotni do vybavení investovat – pro začátečníka jsou opravdu zbytečné ty nejdražší běžky. Také pamatujte, že to není v tomto případě pouze o lyžích, ale je tady také další nutná nebo vhodná výbava, jako jsou boty, vázání, hůlky, ale také sportovní oblečení, lyžařské brýle a další věci, které vždy něco stojí.

V rámci našeho průvodce výběrem si tyto a další otázky zodpovíme podrobněji, zaměříme se na všechny důležité parametry, jako je hmotnost, výkon, odolnost, jednoduchost použití a speciální vlastnosti a funkce. Podle toho si pak ty nejlepší běžky vyberete jako nic.

1

Typy běžek podle stylu

Běžky lze vybírat různými způsoby, kdy jedním ze základních kritérií je preferovaný styl vaší jízdy. Podle toho se totiž také vybírá odlišná konstrukce lyží. Základní styly jízdy můžeme rozlišit jako: 

  • Klasika
  • Bruslení (skate)
  • Kombinovaný (combi)

Běžky na klasiku

Pro klasický styl jsou určeny běžky, které jsou navrženy pro použití na upravených tratích a stopách. Poznáte je podle charakteristické ostré špičky. Je v nich zdaleka největší výběr a jsou populární jak mezi začátečníky tak zkušenými běžkaři. Prostě klasika.

Běžky na skate

Pro ty, kdo preferují náročnější běžecké lyžování, což se vám odmění ale také vyšší dynamikou a rychlostí jízdy, je tady styl bruslení. Neslouží ovšem pro jízdu ve stopě, ale po uhlazené trati. Důležitý je u nich při jízdě aspekt skluzu.

Kombinovaný styl

Pro kombinovanou techniku tady potom jsou běžky, které zvládají oba výše zmíněné styly. Je to samozřejmě určitý kompromis, ale je stále populárnější, protože se neomezujete na jedno použití zakoupených lyží. Oproti typické klasice jsou kratší.

2

Běžky podle zaměření

Sample subttle

Hodně záleží také na tom, zda si pořizujete běžecké lyže jako rekreační sportovec, nebo za nějakým specifickým účelem. Obvykle patří mezi typické členění na základě zaměření rozdělení na běžky: 

  • Turistické – turistické běžky jsou určeny pro drtivou většinu rekreačních sportovců. Jsou primárně zaměřeny na začátečníky a můžeme je označit jako základní rekreační turistické běžky. Jsou určeny spíše na klidnější jízdu a vychutnávání si krajiny, zkrátka na takovou turistiku na běžkách, jak ostatně říká už jejich název.
  • Sportovní – rekreační lyžaři ale mohou také běžně vybírat mezi sportovními běžkami, které jsou určeny těm, kdo to rádi více rozjedou. Lyže jsou především užší než turistické, takže stabilita je nižší, o to více si můžete užít rychlost. 
  • Závodní – vysoce výkonné závodní běžecké lyže jsou vyrobeny s ohledem na rychlost pro závodění na upravených tratích. Hodně se zde klade důraz už také na použité materiály, rychlost kluznice apod. Zde už rekreační sportovci nevybírají, hlavně proto, že tyto lyže počítají opravdu s dokonalou tratí a na běžných běžkařských tratích je můžete lehce poškodit.
  • Backcountry – pokud jde o backcountry běžky, tak jak už angličtinářům napovídá jejich název, jsou určeny pro běžkování ve volném terénu. Jsou tedy ideálním náčiním třeba pro dobrodruhy, kteří se rádi pohybují ve volné krajině a na neprobádaných místech. Tyto běžky mají vyšší odolnost a lepší vedení stopy třeba i na ledů, a to i díky kovovým hranám, širší konstrukci lyže, a tím i větší stabilitu. To vše také říká, že nejsou určeny do upravené stopy. Jízda na těchto lyžích je také spíše pomalejší, po rovině pak jde vyloženě o chůzi.
  • Kolečkové – specifickou kategorií jsou také běžky kolečkové, které jsou skvělou pomůckou zejména pro závodní lyžaře, kteří nechtějí zahálet ani v létě. Umožní vám trénovat váš styl a udržovat si formu a to správné svalstvo v intenzivním lyžařském tréninku i na asfaltu.

Vězte, že existuje mnoho poddruhů běžek. Většině běžkařů však obvykle poslouží hned jeden z prvních dvou jmenovaných typů, tedy turistické nebo sportovní, v závislosti na vašich požadavcích pohodová jízda vs. rychlost, a také spíše občasný lyžař vs. zkušenější běžkař.

3

Na co se při výběru zaměřit?

Pojďme se nyní blíže podívat na to, co konkrétního je potřeba zvážit při výběru běžeckých lyží. Hraje totiž roli, zda třeba vybíráme lyže pro dospělého nebo pro dítě. Specificky se také proto blíže podíváme na výběr dětských běžek. Pozor také na faktor výšky a vaší hmotnosti.

Dámské vs. pánské běžky

Volba vhodných běžek podle pohlaví není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Pánské lyže všech typů a velikostí jsou standardní nabídkou každého výrobce. Někteří výrobci pak nabízejí dámské lyže jako speciální kategorii, která se prolíná s turistickými a sportovními, případně fitness lyžemi (což je poměrně mladá nevyhraněná kategorie běžek pro ty, kdo nehledají nejlepší výkon v určitém směru, ale upřednostňují především pohyb v různých formách). 

Dámské lyže jsou tedy především odvozené od turistických a sportovních verzí pánských modelů. Lišit se budou nabízenými rozměry a samozřejmě to může být také grafikou výrobce, barvami apod. Jako dámské lyže lze někdy použít také běžky pro juniory, zejména potom pro subtilnější postavy. 

Výška a hmotnost

Vaše výška a váha jsou hlavními faktory pro to, jaká délka běžek je pro vás ta pravá. Čím vyšší nebo těžší jste, tím delší musí být vaše lyže. Většina výrobců nabízí průvodce velikostí, který doporučí délku lyže na základě vaší výšky a váhy.

Přestože byste při nákupu běžeckých lyží měli jako vodítko používat svou výšku a váhu, je také důležité vzít v úvahu úroveň svých dovedností, očekávaný terén a styl lyžování, což se vše promítá do výběru vhodných lyží.

Kratší lyže se obvykle lépe ovládají než ty delší. To znamená, že začátečníci by si měli vybrat lyže spíše z kategorie těch kratších, samozřejmě v rámci daného typu lyží, které právě vybírají. Ti zkušenější mohou dát přednost delším lyžím, protože vám umožní pohybovat se rychleji a efektivněji.

Pokud jde o terén, kratší lyže jsou nejlepší do velmi členitého terénu, typicky backcountry. Pro lyžování pouze na upravených tratích však budete pravděpodobně mnohem spokojenější s o něco delším párem lyží. Na konkrétní délku lyží ve vztahu k vaší váze a na další aspekty se ještě blíže podíváme v části věnované parametrům lyží.

4

Jak vybrat dětské běžky

Pokud chcete, aby si vaše dítě zamilovalo běžecké lyžování, musíte mu pořídit dobré vybavení, které mu správně sedne. Jedině tak si může dítě vybudovat vztah k tomuto sportu a zamilovat si pohyb na čerstvém vzduchu, který běžecké lyžování nepochybně nabízí. Pravděpodobně si pak tuto zálibu v sobě udrží i nadále. Pro začínající děti je vhodné volit: 

  • Rekreační typ běžeckých lyží
  • Širší provedení lyží pro vyšší stabilitu

Pokud pořizujete nové vybavení pro vaše dítě, vždy je potřeba dbát na to, aby dítě mělo správnou velikost lyží. Je tedy dobré, pokud rodiče trochu rozumí volbě správné velikosti lyží a vědí jak dlouhé běžky pro děti potřebují. Při dnešních cenách a při tom, že dítě rychle odrůstá, mnoho rodičů stojí často před volbou, že chce pořídit použité lyže nebo se snaží zjistit, jestli loňské vybavení ještě bude sedět.

Úplně nejmenší děti, tedy předškoláci, začínají s lyžemi, které se připínají k zimním botám. Lyže u dětí do 3 let jsou doporučeny i kratší, než je výška dítěte. U starších dětí (do 10 let) se pak vždy ujistěte, že lyže nejsou o moc delší, než je výška dítěte, a že vázání je bezpečně připevněno.

Těm nejmenším také není nutno lyže prvních pár let ani voskovat, protože poskytují lepší oporu za každých podmínek a děti v této fázi běžně šoupou nohama a spíše to vypadá, že chodí, než že lyžují. Všeobecně se doporučuje nepoužívat hůlky, dokud se dítě nenaučí, jak se pohánět odrazem lyže.

Pokud nevíte, jak přistoupit k voskování lyží, je alternativou volit také lyže s protismykem (tzv. šupiny) nebo mohérovými pásy (skin běžky). O těchto kategoriích si více povíme také dále v našem průvodci výběru běžeckých lyží. Dítěti poskytnou lepší jistotu při odrazu a neprokluzují dozadu, přičemž se nevoskují. Tyto lyže jsou k dispozici již od 100 cm délky.

Jakmile je dítě už o něco větší, tak v kategorii lyží od 140 cm a více je možno již vybírat také lyže s různými skluznicemi odpovídající různým výkonnostním skupinám. Proto pořídíte jak šupiny, tak skin běžky nebo hladké běžky na klasiku či běžky na bruslení. U dětí od 10 let nahoru je také možno kupovat lyže o délce dle doporučení pro dospělé osoby.

5

Důležité parametry běžek

Výběr vhodné lyže podle typu a vašich požadavků byste již měli nyní zvládnout a mít představu o tom, jaký pár běžeckých lyží vlastně hledáte. V této další části našeho průvodce se pojďme zaměřit na konkrétní důležité parametry při výběru běžek, které byste měli sledovat. 

Délka a šířka

Otázku parametrů běžek z hlediska jejich rozměrů jsme již načali v části věnované vaší výšce a hmotnosti, což má na výběr zejména vhodné délky lyží vliv. Nejdůležitější je vaše hmotnost, kdy konkrétní doporučení pro výběr délky vypadá takto: 

Váha uživateleDélka běžek
Do 65 kgběžky do 182 cm
65 až 75 kgběžky od 183 do 190 cm
70 až 85 kgběžky od 191 do 198 cm
Nad 85 kgběžky od 199 do 206 cm

Dále berte v úvahu, že délka běžek se volí o 20 až 30 cm delší než je výška postavy, což platí pro klasiku. U běžek na bruslení to je o 5 až 10 cm více a u kombinovaných lyží pak 10 až 15 cm více. Pokud je vaše hmotnost vyšší, je vhodná delší a tvrdší lyže z důvodu vyšší stability a toho, že se nebudete tak propadat do sněhu. Lehčí běžkař pak může zvolit lyže kratší a měkčí. 

Důležitá je také šířka, která má návaznost na váš styl běžkování. Širší lyže také přispívají stabilitě (ale zase logicky berou na rychlosti). Začátečník by proto měl volit širší běžky, ale pokud patříte mezi zdatné sportovce nebo turisty, tak jsou pro vás lepší užší běžky.

Tvrdost běžek

Také tvrdost běžek je parametr, který je hodně navázaný na vaši hmotnost. Tvrdší lyže jsou lepší pro lidi s vyšší hmotností, ale zase zároveň vyhoví spíše zdatnějším běžkařům, kteří dobře ovládají běžecký styl. 

Tvrdší lyže je vhodnější pro zdatnější sportovce také proto, že lépe zvládá razantnější odraz. Proto při srovnání stejně vzrostlého a vážícího amatéra vedle profesionála, by profesionál měl mít běžky vždy o něco tvrdší. Obecně totiž platí: 

  • Turista (amatér) prošlápnutí lyže vlastní vahou
  • Profesionál (zdatnější sportovec) – prošlápnutí lyže vlastní vahou + sílou odrazu

Faktem je, že většina turistů prošlapuje lyže spíše jen vlastní vahou, o odrazu se často nedá příliš mluvit. Je to samozřejmě dáno i tím, že rekreační turista typicky nezávodí, ale vychutnává si krajinu. Pro turistické účely tak jsou měkčí lyže vhodnější (samozřejmě opět při zahrnutí všech dalších již zmiňovaných faktorů jako je hmotnost atd.)

Hrany lyží

Také u běžek v závislosti na typu lyže hrají roli hrany. Běžecké lyže bez kovových hran jsou lehčí a jsou to obvykle lyže, které jsou určeny pouze pro bruslení nebo upravené tratě, kde grip hrany na sněhu není zdaleka tak důležitý. Jsou to vlastně tedy i typické turistické běžky na klasiku.

Lyže s kovovými hranami vám zajistí lepší zaseknutí hran v nerovném terénu, podobně jako skialpinistické lyže. Také proto většina backcountry běžek má kovové hrany. Mohou existovat také běžecké lyže, které mají částečně kovové hrany, které vám zajistí grip hran v oblasti vázání, přičemž na zbylých částí lyží kovové hrany nejsou. Takové řešení se obvykle také vyskytuje na backcountry lyžích.

Typy vázání

Nezbytnou součástí každé lyže je vázání, i když se často prodává zvlášť, lyže bez něj tak nějak není kompletní. Vázání na běžky je tím, co udrží vaše boty pevně na lyžích za všech okolností. Existuje několik různých typů vázání pro běžecké lyže, i když rozdíly jsou relativně malé. Nejběžnější jsou vázání NNN (New Nordic Norm). Nejdůležitější je vybrat pár bot a vázání, které k sobě dobře padnou (botám se budeme věnovat ještě dále v části o doplňcích).

Některé běžky se dodávají s předem namontovaným vázáním. Jiné jsou dodávány s vázáním, ale není namontováno. Můžete samozřejmě pořídit také samostatné běžky bez vázání, kdy to vhodné si pak vyberete sami. Pokud si nevíte rady, doporučujeme obrátit se na prodavače ve specializované prodejně. 

Existují čtyři hlavní typy systémů vázání. Každý má svou vlastní sadu kompatibilních bot. Deska vázání a podrážka bot se mohou lišit a protože systémy vázání jsou kompatibilní pouze se stejným systémem bot, důrazně doporučujeme zakoupit boty a vázání společně. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé systémy vázání: 

  • NNN (New Nordic Norm) – vázání NNN se nejlépe hodí pro klasický styl a je dnes nejběžnější. Různí výrobci mohou tento typ vázání označovat různě. NNN původně vymyslela norská firma Rottefella, přičemž třeba Fischer označuje tato vázání jako Turnamic, kdežto Salomon a Atomic jako Prolink. Vázání NNN se skládá z jedné hrazdičky a dvou podélných vodících lišt po stranách. Podrážka boty je se dvěma menšími drážkami, které umožňují dosednutí na vázání.
  • SNS (SNS Profil) – tento systém byl vyvinut francouzskou firmou Salomon, přičemž uchycení je pro jednu hrazdičku, typická je široká vodící lišta ve středu. Na botě je potom jedna široká drážka a samozřejmě jedna hrazdička.
  • SNS Pilot – provedení je obdobné jako u klasického SNS, ale bota je uchycena dvěma hrazdičkami. Jinak je zde opět jedna široká drážka na podrážce boty, ovšem musí být zvolena bota se dvěma hrazdičkami. Toto uchycení zajišťuje lepší stabilitu, což lze poznat hlavně při bruslení.
  • NNN-BC – má dvě drážky na podrážkách bot, ale vyžaduje botu NNN-BC, která má silnější špičku a širší drážky na podrážce bot, aby vám poskytla větší stabilitu a kontrolu při překonávání členitějšího terénu. Typicky se proto používá u backcountry běžek, přičemž také samotná bota do tohoto vázání je širší.

V minulosti jste se mohli setkat také s vázáním 75mm, což je relativně starý a dnes již zastaralý systém. Z výše uvedených nabízí zdaleka nejmenší míru kontroly, je ale velmi jednoduché a snadno se používá. Vše, co musíte udělat, je zatlačit gumovou špičku boty dovnitř a překlopit dolů páčku. Možná jej znáte ze svých běžek z dětství nebo z běžek po rodičích.

U vázání je také důležitý systém montáže. V zásadě se používají tři systémy uchycení vázání, v závislosti na tom, jaké běžecké lyže si pořídíte. Proto na to myslete dopředu, pokud nekupujete lyže už s vázáním: 

  • Vrtací vázání – toto vázání se našroubuje na navrtané díry v běžce. Na běžku tak můžete navrtat libovolný typ vázání, ale montáž je složitější a je vhodné ji přenechat servisu, pokud si nejste sami jisti.
  • NIS deska (Nordic Integrated Systems) – samotná lyže má na sobě nalepenou destičku, na kterou se potom nasune samotné vázání a bezpečně zajistí zacvaknutím. Pokud máte holé lyže, lze dokoupit i samostatnou NIS desku. Montáž vázání je pak velmi snadná a na rozdíl od vrtání si lze dodatečně změnit pozici vázání. Na NIS desku dáte vázání typu NNN, ovšem už ne typ SNS. 
  • IFP systém – je nejmodernější a také nejjednodušší způsob montáže vázání. Dle velikosti vaší boty zasunete do vázání podpatěnku a vše pak nasunete na desku, která je upevněna na lyži. Stejně jako NIS deska umožňuje změnit pozici vázání. Systém používají třeba značky Fischer a Rossignol. Omezena je jen na systém NNN, není možné upevnění SNS.

Materiál běžek

Na běžkách jsou použity různé materiály. Pokud se podíváme na samotné jádro běžecké lyže, tak to může být složeno v závislosti na ceně lyže z materiálů značně rozdílných vlastností. Proč vás má zajímat materiál? Protože důležité je, aby lyže byla lehká.

U levných běžek se používá dřevěné jádro. Může být ale řešeno různě, jednak jsou to jednoduché lepené konstrukce, frézované konstrukce nebo může jít o kvalitní lehké jádro se vzduchovými kanálky. 

Dále je to kompozitní jádro, které se může lyže od lyže lišit ještě daleko více. Hodně totiž záleží na příměsích kompozitu. Tím se lyže vyztužuje a obvykle se jako příměs používá polyuretan a další. Závodní běžky mají polyuretan nahrazen akrylovou bází. Jsou zde také skelná vlákna pro lepší tuhost. Nejlepší běžky pak využívají karbonový oplet a karbonové pláty v kombinaci se skelnými vlákny, díky čemuž lze dosáhnout tvrdé a lehké konstrukce vyžadované u TOP vybavení.

Skluznice

Velmi důležitou částí běžek je nepochybně skluznice, protože je to přesně ta plocha, která má vliv na parametry a kvalitu vaší jízdy. Vhodná skluznice se volí také podle nároků a zdatnosti konkrétního lyžaře. V zásadě rozlišujeme tyto typy skluznic: 

  • Hladká skluznice
  • Šupiny
  • Mohérový pás
  • Tulení pás

Nyní se na jednotlivé typy skluznic a jejich výhody a nevýhody podíváme podrobněji. V posledních letech se dostaly na čelo popularity běžky se šupinami pro začátečníky a tzv. skin běžky, tedy běžky s mohérovými pásy s podporou ve stoupací komoře, které nejen začínajícím běžkařům leccos ulehčují zejména z pohledu (ne)mazání. Bez negativ tyto varianty ale rozhodně nejsou. Vždy je to tedy o preferencích a vašich lyžařských schopnostech.

Běžky s hladkou skluznicí

Jedná se o klasické provedení skluznice, kdy je potřeba tyto lyže mazat stoupacím voskem ve stoupací komoře. Stoupací komora je střední část běžky, po stranách pak patří skluzné vosky. Toto řešení je v zásadě nejideálnější, ale zároveň zde vyvstává problém mazání lyží, což je tak trochu věda (hlavně při teplotách kolem nuly) a otrava zároveň.

Řadě rekreačních lyžařů tak může mnohem více vyhovovat volit některou z moderních opor ve stoupací komoře (šupiny, tulení pásy). Někdo ale na druhou stranu může mít rád celý ten rituál přípravy na trať, a tak si i v mazání běžek najde zálibu.

Výhody
  • Rychlá hladká jízda
  • Cena běžných vosků
  • Mazání jako součást běžkování
Nevýhody
  • Mazání si neoblíbí každý
  • Výběr správného vosku není často jednoduchý
  • Nutnost vosk po jízdě odstranit
Běžky se šupinami

Tyto běžky se staly nejpopulárnější mezi rekreačními lyžaři nebo jako běžky pro začátečníky, protože umožnily zcela zapomenout na vosky. Lyže mají v oblasti stoupací komory vyfrézované nebo vylisované výstupky, někdy se jim také říká skluznice s protismykem.

Někteří výrobci je označují jako „no wax“ či „multigrip“. Usnadní odraz, nepodjíždějí, ale má to i neduhy. Ty spočívají v nižší rychlosti ve skluzu, protože částečně brzdí, mohou být také nepříjemné svým zvukovým projevem v podobě jakéhosi šustění při jízdě.

Výhody
  • Ideální pro začínající běžkaře
  • Pohodlné, bez mazání
  • Pokud se bojíte sjezdů, přibrzdí vás
Nevýhody
  • Zkušené lyžaře brzdí
  • Nepříjemný šustivý zvuk
  • Může se na ně lepit sníh
Běžky s mohérovým pásem

Je to záchrana pro ty, kdo si netykají s vosky nebo je řešit nechtějí, ale také jim nevyhovují omezení šupin. Skin běžky s mohérovými pásy jsou ideální pro zkušenější, kde je jako u šupin také protismyk, ale je tvořen mohérovým pásem. Je to vlastně nalepená textilie (která je případně i vyměnitelná po opotřebení) a má zvířecí srsti podobné vlastnosti.

Při odrazu se struktura látky vzpříčí a zajistí jistý odraz, ovšem je to náročnější na správnou techniku přenášení váhy, jinak vám lyže může podkluzovat. To se může stát také pokud pás namrzne, proto je nutné je někdy ošetřit sprejem proti zamrzání. Naopak při skluzu je vše hladké a nic vás nebrzdí, pro opravdu rychlou jízdu ale je vhodné mazat skluznou část běžky i tak.

Výhody
  • Možnost jistého odrazu i rychlé jízdy, vhodné i pro náročné běžkaře
  • Dokonalejší technologie než šupiny, možnost výměny
  • Odpadá mazání stoupacími vosky
Nevýhody
  • Pás může více drhnout o nečistoty
  • Někdy nutnost ošetřit sprejem proti namrzání
  • Pro rychlost musíte mazat skluznými vosky
Běžky s tulením pásem

Také tulení pásy patří mezi stoupací pásy, tedy protiskluzový systém. Dříve se skutečně vyráběly z tulení kůže, ale jak jistě tušíte, dnes je to již minulostí. To, čemu se dnes říká tulení pásy, je vyráběno z kombinace mohéru (což jsou chlupy horské kozy) a nylonu. Jedná se o výbavu, která je určená hlavně na skialpinistické lyže. U běžek se s nimi můžete ale setkat také, a to u backcountry modelů, které jsou ostatně skialpinistickým lyžím v mnohém podobné.

Výhody
  • Bez nutnosti mazání
  • Dnes už se z důvodu ochrany ohrožených druhů nevyrábějí z tulení kůže
  • Lze je při sjezdu odlepit a vložit do batohu
Nevýhody
  • Pro klasický běh na lyžích spíše bez využití
  • Pouze na backcountry běžky
  • Hlavně typické pro skialpy
6

Důležité doplňky k běžkám

Důležité doplňky k běžkám

Pokud vyberete nejlepší běžky pro vaše použití, tak je to ale jen jeden dílek skládačky. Minimálně potřebujete také vázání, boty, lyžařské hůlky a správné oblečení. Zde jsou nejdůležitější doplňky pro běžecké lyžování, které můžete přidat na svůj seznamu vybavení, bez kterého se neobejdete

Boty na běžky

Vždy dbejte na to, abyste si vybrali pár bot na běžky, které jsou kompatibilní s vaším vázáním i běžkami. Důležité je také zakoupit boty vhodné pro typ běžeckého lyžování, který preferujete. Modely pro turistiku, závodění a backcountry použití se od sebe totiž dost liší.

Podstatné je samozřejmě také pohodlí. Dobře padnoucí boty vám zpříjemní nebo naopak značně pokazí radost z běžeckého lyžování. Doporučujeme vždy nakupovat boty na běžky osobně, abyste si mohli vyzkoušet několik párů a abyste našli model, který je pro vás nejpohodlnější. Toto je jeden z případů, kdy se nákup na internetu nevyplácí, nevíte-li už dopředu přesně do čeho jdete.

Hůlky

Lyžařské hůlky jsou u běžeckého lyžování velmi důležitou součástí vybavení. Různé modely lyžařských hůlek mohou vypadat na první pohled stejně, ale ve skutečnosti se v použití docela liší. 

Vhodné hůlky jsou k dispozici s ohledem na konkrétní použití, jako je turistika, závody či backcountry. Hledejte proto vždy takové hůlky na běžky, které odpovídají aktivitám, na které je obvykle používáte. Například turistické hůlky jsou obvykle lehké, zatímco hůlky pro backcountry jsou obvykle těžší.

Důležitá je pochopitelně také správná délka, což je často i otázkou vašich individuálních preferencí. Obecně si lze délku hůlek ale definovat, podobně jako vhodnou délku lyží. Rozdělit si vhodné délky můžeme takto: 

Lyžařský stylDélka hůlky
Pro klasický styldélka 81 až 84 % vaší výšky
Pro skatedélka 88 až 90 % vaší výšky
Pro čistě turistické účelydélka 80 až 82 % vaší výšky

Neberte to ale jako dogma. U volby holí hodně záleží také na vašich schopnostech, jak jsme již řekli, je to často individuální. Obecně lze říci, že rychlí, siloví lyžaři používají pro jízdu po rovině delší hole. Pokud se jedná o více kopcovitý terén, tak je jednodušší a efektivnější používat kratší hole.

Vosky

Pokud máte lyže s hladkou skluznicí, budete potřebovat stoupací vosky do stoupací komory a skluzné vosky na skluznou část lyže. Také skin běžky lze mazat, ale jen jejich skluznou část. Voskování skluznými vosky je důležité pro pohodlnou a rychlou jízdu bez lepení sněhu. Jak namazat běžky, tomu se podrobněji věnujeme dále v textu v části věnované péči o běžky.

Vaky

Pamatujte na to, že vaše lyže si zaslouží také správné uložení, aby byly dobře chráněny při transportu, pokud s nimi právě nesportujete. Opatřete jim proto vhodný vak na běžecké lyže. Vaky mohou zvládat uložení třeba i dvou párů běžeckých lyží, a tak jich nemusíte mít několik.

Oblečení

Správné oblečení vám pomůže udržet se v teple a vydržet na běžkách bez ohledu na podmínky. Přestože je často nutné dobře tepelně izolující, nepromokavé oblečení, zvláště ve velmi chladném nebo zasněženém počasí, důležitá je i prodyšnost. 

Běh na lyžích je často intenzivní fyzická aktivita. Pravděpodobně se hodně zapotíte. Je nezbytné, aby vaše oblečení umožňovalo odvádění potu v co nejkratším čase. Jako u většiny zimních outdoorových aktivit je nejlepší volbou vrstvení. Začněte s lehkými základními vrstvami odvádějícími vlhkost a podle potřeby přidejte další vrstvy. Vnější vrstva by měla být voděodolná, tedy nepromokavá.
7

Dobré rady na závěr

Půjčovny běžek

Vyrážíte na hory jen občas? Potom vás mohou oslovit půjčovny běžek, které často najdete v lyžařských střediscích a jejich okolí. Je to výhodné tehdy, pokud se vám vlastní vybavení prostě a jednoduše nevyplatí. Také je výhoda v tom, že vlastní vybavení nemusíte neustále převážet, ale opatříte si jej až na místě.

Jak namazat běžky a jak se o běžky starat?

Na běžkách jsou vždy nejcitlivější skluznice. Pokud se podíváme nejprve na hladké skluznice klasických lyží, je samozřejmě důležitý vosk. Jednak je to vosk na skluznou část lyže, ale také stoupací vosk.

Doporučuje se také v pravidelných intervalech voskovat skluznice horkým voskem a poté používat tekutý vosk při přípravě na každé další lyžování. Voskovat je potřeba dokonce i špičky a patky klasických lyží, bez ohledu na to, jaký typ klasických lyží máte. 

Správná péče o lyže voskováním napomáhá klouzání lyží a zabraňuje vysychání skluznice. Vynechání horkého vosku a pouhé použití tekutých vosků funguje také dobře, ale pravidelná aplikace horkého vosku pomůže celkovému výkonu a životnosti vašich nových lyží. 

Pokud se staráte o lyže se šupinami, tak tady se voskem zabývat vůbec nemusíte. Ideální je ale lyži po každé jízdě očistit, protože v šupinách mohou být zachyceny nečistoty. Vhodné je také jezdit, pokud je skutečně dostatek sněhu, abyste šupiny více šetřili.

U běžek s mohérovými pásy se potom doporučuje pravidelné čištění těchto pásů. Rovněž platí, že není dobré drhnout přes nečistoty na malé vrstvě sněhu, nicméně mohérový pás lze vyměnit a cena není závratná. Před jízdou se doporučuje nastříkat pásy sprejem proti namrzání. Pokud chcete rychlou jízdu, použijte i skluzný vosk na skluzné části lyží.

Nejznámější výrobci běžek

Na trhu existuje velké množství značek, kdy je konkrétní volba značky často osobní preferencí. Někdo zkrátka na určité jméno slyší. Pokud jste otevřenější volbě napříč značkami, získáte dnes ale prakticky nepřeberný výběr nejen typů běžek, ale také technologických vychytávek nebo novinek různých výrobců. Na následující řádcích si představíme ty nejznámější.

Běžky Fischer

Běžky Fischer

Běžky rakouské značky Fischer jsou opravdovou klasikou. V rámci běhu na lyžích jde o jednu z nejvíce etablovaných značek, která se konkrétně na tento sortiment výrazně soustředí. Bez problému pořídíte běžky pro děti nebo běžky pro turistické i sportovní využití. Osloví široká nabídka různých typů lyží pokud jde o běžky se šupinami, ceny jsou logicky vyšší.

Běžky Sporten

Běžky Sporten

Patří k nejznámějším českým značkám, které mají v povědomí tuzemští zákazníci. Zároveň patří k tomu kvalitnějšímu na trhu, takže chybu s nimi určitě neuděláte. Pokud budete mít zájem třeba o běžky s vázáním nebo konkrétně třeba o běžky s mohérovým pásem,  příjemně vás může překvapit nižší cena oproti věhlasným světovým konkurentům.

Běžky Salomon

Běžky Salomon

Velmi známá francouzská značka, na kterou hodně slyší zákazníci, kteří podle značek také rádi vybírají. Na druhou stranu zde dostanete opravdu kvalitní vybavení, ať už hledáte běžecké lyže, běžky s mohérovým pásem, běžky se šupinami, běžky na klasiku aj. Ovšem zaplatíte za něj také prémiovou cenovku, což může hrát rovněž roli na vahách výběru.

Běžky Atomic

Běžky Atomic

Rakouská značka patří mezi špičku s ohledem na lyžařské vybavení. Společnost byla založena v roce 1955 a poskytuje výbavu pro lyžaře, ať už vyznáváte libovolný styl. Pořídíte velmi kvalitní dámské běžky i pánské běžky a celé související vybavení, ceny patří opět k vyšším. V sortimentu najdete i dětské běžky a běžky se šupinami pro začátečníky.

Běžky Peltonen

Běžky Peltoten

Finská značka, která má jako svou specialitu na svědomí také skluznice Nanogrip. Jako první na světě přišla s touto technologií, která v podstatě představuje nanostrukturu fungující jako protiskluzové pásy. Jedná se tak o alternativu ke skin běžkám a šupinám. Tyto běžky se výslovně nesmějí mazat, a to nejen stoupacími, ale ani skluznými vosky.

Běžky Madshus

Běžky Madshus

Turistické běžky nebo sportovní běžky a kompletní výbava? To není problém pro norskou firmu, která vyrábí lyže a lyžařské vybavení už od roku 1906. Pořídíte také závodní běžky, lyžařské hůlky, lyžařské oblečení a cokoliv vás napadne. Vybrat si můžete také běžky pro děti, které jsou populárním prvním lyžařským náčiním pro ty nejmenší.

Běžky Rossignol

Běžky Rossignol

Francouzská značka vyrábí lyžařské a snowboardové vybavení, ale také oblečení a doplňky. Pořídíte dámské běžky, pánské běžky, běžky pro děti, ale také nejrůznější typy vybavení pro běh na lyžích. Tato značka je jednou z prvních na světě, která začala vyrábět lyže z plastických hmot a dodnes patří mezi ikonické značky zimních sportů.

Běžky Kästle

Běžky Kastle

Tento výrobce začal svou historii psát v roce 1924 v Rakousku. Specializuje se na běžky, běžecké lyže, koupíte dětské běžky, ale také kolečkové běžky. S vybavením této tradiční značky závodila také věhlasná jména zimních sportů, kde lze zařadit legendy jako Toni Sailer, Pirmin Zurbriggen, Kjetil Andre Aamodt nebo Anette Boe.

Běžky Skol

Běžky Skol

Český výrobce, který se postupem času začal zaměřovat také na zimní sporty. Není tedy vyhraněným výrobcem pouze zimního vybavení, ale dokáže nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Pořídíte dětské běžky, ale také pánské běžky i dámské běžky. Je to ale také nabídka bot, vázání nebo holí.

Nejznámější prodejci nebo srovnávače běžek

Celou řadu sportovního vybavení můžete pořídit jak ve velkých řetězcích, tak ve specializovaných prodejnách. Velké řetězce se sportovním vybavením mají typicky velký výběr, menší prodejny zase často nabídnou vyšší odbornost obsluhy, která vám ráda poradí. Možností je pochopitelně také nákup na e-shopu, ale většinou je vhodné v takovém případě už jít na jistotu a mít zboží vyzkoušené nebo jej znát.

Běžky Decathlon

Běžky Decathlon

Známý velký španělský řetězec se sportovním vybavením. Bez nadsázky lze říci, že zde pořídíte téměř vše, takže pokud se vám nechce procházet mnoho prodejen, je to možnost. Decathlon už delší dobu působí v České republice, provozuje e-shop, kamenné pobočky však má hlavně ve větších městech.

Běžky Heureka

Běžky Heureka

Srovnávač cen vám nabídne informace o cenách konkrétních produktů napříč internetovými i kamennými obchody. Můžete si tak vybrat vhodný obchod, který vás osloví cenou, nabídkou i případnou vzdáleností od vašeho bydliště. Srovnávač cen se vám hodí tehdy, když už máte v hledáčku konkrétní modely lyží. Uživatelské recenze pomohou s rozhodováním.

Cenové relace běžek

Cena špičkového vybavení se může u běžeckých lyží vyšplhat opravdu vysoko. Tím spíše, pokud bude nakupovat produkty od věhlasných značek. Na druhou stranu začátečník nebo rekreační sportovec takové vybavení opravdu většinou nepotřebuje, takže je to jako vždy hlavně otázka ochoty dané investice nebo možností vaší peněženky. Cenové kategorie si u běžek můžeme rozdělit takto: 

  • Do 2 500 Kč – Běžky pořídíte už pod 2 000 Kč a tato cenová kategorie zahrnuje ten opravdový základ. Pro amatéry a začátečníky, kteří ještě nemají tak vypilovanou běžkařskou techniku, je to na druhou stranu naprosto vyhovující vybavení. Vyberete si běžky na klasiku i běžky vhodné pro kombinovaný způsob, které vyhoví právě hlavně rekreačním sportovcům, kteří nechtějí za vybavení pro pár výletů utrácet zbytečně mnoho.
  • Od 2 500 do 5 000 Kč – V této cenové kategorii si vybere začátečník, který chce do vybavení už něco investovat, ale také pokročilý lyžař s vyššími nároky. Ceny se mohou hodně lišit podle značky. Na spodní hranici cenového intervalu najdete lepší běžky pro hobíky, na horní hranici se potom už blížíme i k profesionálnímu vybavení. Záleží také na typu běžek, kdy v této ceně koupíte zejména kvalitní běžky na klasiku nebo na kombinovaný způsob. Najdete ale už i některé skate či backcountry modely.
  • 5 000 Kč a více – Pořídit si můžete také běžky z té nejvyšší cenové kategorie, kde se typicky nacházejí lepší modely od těch nejznámějších značek. Může to být i cenovka významně vyšší než 5 000 Kč, protože za lyžařské vybavení lze samozřejmě utratit slušné částky. Zpravidla si zde můžete vybírat již z nejlepší nabídky výrobců, kde se řadí běžky obsahující lehké materiály nebo konstrukční speciality. Velké zastoupení zde mají profesionální a závodní modely, ve velkém zde jsou skate běžky a bakcountry běžky.

Rovněž jak jsme již zmínili v úvodu našeho průvodce, který je zaměřen primárně na běžky samotné, tak není to jen o nich. Je potřeba tedy počítat s cenou dalšího lyžařského vybavení, jako je vázání, boty na běžky, hůlky, oblečení a další.

Nejčastější otázky při výběru běžek

Je běh na lyžích snadnější než sjezdové lyžování?

Běh na lyžích se učí obecně snadněji než sjezdové lyžování, protože obvykle začínáte na rovném terénu místo na svahu. Proto je pro začátečníky vhodnější postavit se nejprve na běžky než na sjezdy. Je to také vhodnější pro první kroky správné koordinace pohybů na lyžích.

Jak se nejlépe naučit běžkovat?

Klasické běžecké lyžování je skvělé v tom, že je otevřeno prakticky všem, což z něj dělá výborný sport pro začátečníky. Chcete-li začít, najděte si půjčovnu běžek, která vám pomůže vybrat správné základní vybavení a doporučí vám vhodné upravené tratě, které jsou pro začátečníky ideální. Pokud si nejste na lyžích jistí, každému pomohou lekce, které vás dostanou do té správné pohody. Pro pokročilé styly jako je bruslení na upravené trati, je pak určitě žádoucí služeb instruktora využít, přičemž zde rovněž bývají půjčovny běžek.

Jak dlouhé běžky si mám pořídit?

Ať už se chcete orientovat na klasiku, sportovní nebo skate lyže, hlavním pravidlem pro délku lyže je, že čím delší lyže, tím rychlejší jízda. Začátečníci by tedy měli zvážit lyže kratší, aby měli lepší kontrolu. Jak jsme se už podrobněji věnovali v rámci našeho průvodce, tak i vaše váha je ovšem důležitý aspekt výběru vhodné délky. Pokud jsou lyže na vaši hmotnost příliš krátké, neudrží vás na sněhu a skluz bude vždy problém. Pokud jsou zase příliš dlouhé, nebudou mít lyže dostatečnou přilnavost. Většina prodejců a výrobců lyží nabízí konkrétní doporučení týkající se hmotnosti a délky, které berou v úvahu účel, design a materiály každé lyže.

Zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C4%9Bh_na_ly%C5%BE%C3%ADch

https://is.muni.cz/th/n2m19/bakalarska_prace_burian.pdf

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo