Obsah testu
Zahradní čerpadlo slouží k přečerpávání vody z různých míst. Srovnali jsme 9 nejlepších kalových, tlakových i povrchových čerpadel a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně to pro vaše potřeby.
TEST: Nejlepší kalová čerpadla
Recenze Güde GS 1103 Pl 94639
Kalové čerpadlo Güde GS 1103 Pl 94639 patří mezi nejpopulárnější produkty na našem trhu v této kategorii. Přes svou velmi příznivou cenu nabídne toto čerpadlo konstrukci částečně z nerezové oceli. Jako kalové čerpadlo umí čerpat také znečištěnou vodu. Maximální průměr pevných částic, které čerpadlo zvládne, je 35 mm. Příkon čerpadla je 1100 W, hmotnost 5,4 kg. Výtlačná výška je 8 m, maximální ponorná hloubka potom 7 m. Maximální čerpané množství vody je 20 000 l/hod.
Mnoho zákazníků si toto čerpadlo z pohledu poměru ceny a kvality v uživatelských recenzích velmi pochvaluje. Čerpadlo je malé, relativně lehké a výkonné. Kromě toho zpracování je na vysoké úrovni oproti běžným produktům v této cenové hladině. Zejména s přihlédnutím k tomu, k čemu všemu lze toto čerpadlo použít, jako je například odčerpávání znečištěné vody, je vhodné pro čerpání prosakující vody ze sklepních prostor, výkopů a podobně.
- Poměr cena/kvalita
- Výkon
- Slušně si poradí se znečištěním
- Nic významného
Recenze GARDENA 16000 9042-20
Vodní čerpadlo GARDENA 16000 9042-20 patří parametrově ke slabším kalovým čerpadlům, protože výkon motoru je 450 W. Na druhou stranu sací síla je velmi dobrá a s ohledem na vyšší cenu zde najdete také kvalitnější provedení zařízení a lze tak očekávat i vyšší životnost. Maximální množství čerpání vody je 1600 l/hod. Maximální ponorná hloubka je 7 m, dopravní výška je rovněž 7 m. Kalové čerpadlo si poradí s částicemi o velikosti 35 mm. Oceníte příjemnou hmotnost 4,7 kg.
S čerpadlem je snadná manipulace, což je dáno právě hmotností a rozumnými rozměry. Celková kvalita zpracování přístroje je opravdu velmi dobrá, stupeň krytí je IPX8. Čerpadlo může čerpat vodu o maximální teplotě 35 °C. Maximální tlak, který dokáže čerpadlo dodat, je 0,7 baru. Zařízení je vybaveno klasickým plovákem, který slouží pro plovákový spínač. Zahradní čerpadlo má dostatečně dlouhý napájecí kabel, který má délku 10 m.
- Kvalitní provedení
- Dobrá sací síla
- Snadná manipulace
- Ve srovnání s konkurencí o něco dražší
Recenze Fieldmann FVC 4001-EK
Čerpadlo na vodu Fieldmann FVC 4001-EK patří mezi lehká ponorná kalová čerpadla, která jsou vhodná i na více znečištěnou vodu s pevnými částicemi, které mají do 35 mm. Na našem trhu patří k velmi poptávaným produktům, a to i s ohledem na svou nízkou cenu a nabízené parametry. Čerpadlo má příkon 750 W, maximální povolená hloubka je 8 m a délka kabelů je 10 m. Výtlak čerpadla činí 8 m. Maximální průtok je 12 000 l/hod.
Toto čerpadlo vám udělá službu jak při čerpání běžné užitkovém vody, tak při čerpání vody znečištěné a nejsou zde problémy s ucpáváním. Čerpadlo umí automaticky zapínat a vypínat díky plovákovému spínači. Je ideální na čerpání zatopených sklepních prostor, zkrátka k odčerpávání vody z různých míst bez obav o ucpání hadice. Jestli bychom měli zmínit nějaké nedostatky, tak je to snad jen zápach z plastu, který provází provoz čerpadla minimálně pokud je přístroje relativně nový.
- Velmi nízká cena na kalové čerpadlo
- Dobře zvládá znečištěnou vodu
- Snadná manipulace
- Zápach plastu
TEST: Nejlepší tlaková čerpadla
Recenze GARDENA 6100/5 inox
Tlakové čerpadlo GARDENA 6100/5 inox je klasické ponorné čerpadlo s vysokým výkonem, které je ideální pro zásobování domácnosti užitkovou vodou, případně pro zavlažování. Maximální ponorná hloubka tohoto tlakového čerpadla je 17 m, dopravní výška je potom 47 m. Čerpadlo má pro maximální ponor dostatečně dlouhý kabel 20 m. Maximální čerpané množství vody je 6100 l/hod. Čerpadlo má příkon 1100 W a nechybí samozřejmě maximální krytí IPX8.
Toto čerpadlo je vhodné do vrtu, protože se jedná o řešení bez plováku a průměr čerpadla je 150 mm. Maximální teplota přečerpávané vody je 35 °C a maximální tlak, který dokáže čerpadlo vyvinout, je 4,7 baru. U tohoto čerpadla oceníte vysoký výkon, bytelnou konstrukci a snadnou instalaci. Zařízení je kvalitně zpracováno, přitom je cenově velmi výhodné s ohledem na své parametry. Má dobré předpoklady také pro nasazení jako domácí vodárna, i když u těchto typů čerpadel je to vhodnější spíše pro občasné použití, například na chatu.
- Poměr cena/kvalita
- Výkon
- Slušně si poradí se znečištěním
- Nic významného
Recenze Leo LKS-1102SE
Čerpadlo Leo LKS-1102SE je ponorné tlakové čerpadlo, které je určeno pro čerpání běžné užitkovém vody bez nečistot. Čerpadlo má maximální ponor 12 m, výtlačná výška je potom 45 m. Délka kabelu je 15 m, což je dostatek. Maximální čerpané množství vody je 6000 l/hod. Spolehnout se můžete na vysoký výkon motoru, příkon činí 1100 W. Čerpadlo je ideální pro použití ve vrtu, nemá plovák a průměr je 160 mm. Konstrukce je bytelná, hmotnost čerpadla činí 11,6 kg.
U tohoto čerpadla se vám bude líbit schopnost automatického zavlažování, kde nedochází ke kolísání tlaku při čerpání. Automatické řešení vám ušetří spoustu času a starostí, čerpání vody může být zahájeno automaticky. Čerpadlo se snadno zapojí, výkon je v praxi při čerpání dostatečný, dodávaný tlak je vysoký. Zařízení pracuje velmi potichu, v podstatě o něm nevíte. S ohledem na poměr ceny a kvality zde nelze najít významnější negativa.
- Výkon a velmi tichý chod
- Kvalita provedení
- Automatické zavlažování bez kolísání tlaku
- Nic významného
Recenze Pumpa Blue Line PMC1004PA
Ponorné čerpadlo Pumpa Blue Line PMC1004PA je zahradní automatické čerpadlo, které zvládá čerpat nejen čistou, ale také mírně znečištěnou vodu. Maximální ponorná hloubka čerpadla je 12 m, výtlačná výška je 45 m. Délka kabelu je 15 m. Příkon čerpadla činí 1000 W a maximální průtok při dodávaném výkonu dosahuje 6000 l/hod. Čerpadlo je vhodné do vrtu, nemá plovák a průměr čerpadla je 140 mm, takže je zároveň velmi subtilní. Součástí dodávky je také lano na zavěšení. Poměr cena výkon je zde excelentní.
Určení tohoto čerpadla umožňuje čerpat kromě běžné užitkové vody do domu také drenážní vodu třeba ze sklepa nebo z nádrže. Uplatní se také při přečerpávání zásobníku, je vhodné pro zavlažování. Na čerpadle oceňujeme v praxi vysoký výkon, dodávaný tlak je optimální pro běžné potřeby v domácnosti nebo kolem domu. Provoz je tichý. Čerpadlo rychle reaguje na změnu tlaku, což zajišťuje automatické zapnutí při poklesu tlaku na výstupu.
- Bezkonkurenční poměr cena/výkon
- Výkon a rychlá reakce na změnu tlaku
- Lano na zavěšení v ceně
- Nic významného
TEST: Nejlepší povrchová čerpadla
Recenze Elpumps JPV 1300 B
Vodní čerpadlo Elpumps JPV 1300 B je povrchové čerpadlo, které je základem pro domácí vodárnu. Můžete jej snadno doplnit o tlakovou nádobu a vytvoříte tak klasický darling. Příkon čerpadla je 1300 W a maximální množství přečerpávání vody je 5400 l/hod. Maximální sací výška je 9 m. Maximální tlak tohoto čerpadla je 4,7 baru, dopravní výška činí 47 m.
Čerpadlo má celokovovou konstrukci, takže je dostatečně bytelné. Přitom toto čerpadlo na vodu pořídíte za velmi slušnou cenu. Pokud si dokoupíte tlakovou nádobu, získáte i poměrně levnou domácí vodárnu. Vysoký výkon dostačuje naprosto na vše, jak na zásobování domácnosti vodou, tak na zalévání zahrady. Mezi negativa bychom mohli zařadit, že se na tato čerpadla hůře shání náhradní díly, takže pokud se na zařízení něco poškodí, může být složitější oprava. Přidejte také s hlučnějším chodem, který je však u tohoto typu obvyklý a nevybočuje z normálu.
- Poměr cena/výkon
- Celokovové bytelné provedení
- Snadné doplnění o tlakovou nádobu
- Horší shánění náhradních dílů
Recenze GARDENA 3000/4 Classic 1717
Zahradní čerpadlo GARDENA 3000/4 Classic 1717 je klasickým představitelem zahradních čerpadel, které poskytují dostatečný tlak pro běžné zavlažování. Pro náročnější využití už ale může být tlak nižší. Já druhou stranu čerpadlo funguje velmi tiše. Tlakové čerpadlo přečerpá maximálně 3100 l/hod, výkon čerpadla je 600 W. Výtlačná výška je 36 m, sací výška je 7 m. Čerpadlo je celé vyrobené z plastu, je tudíž také lehké, má pouze 6,5 kg. Vybaveno je ochranou IPX4.
Již zmiňovaný tichý chod je zásluhou kultivovaného motoru, gumové lopatky snižují hlučnost a vibrace. Ačkoliv je čerpadlo vyrobeno z velké části z plastových dílů, provedení působí velmi dobrým dojmem, a tedy je předpokladem relativně dlouhé životnosti. Je zde keramické těsnění a zdvojený systém těsnění mezi motorem a oběžným ústrojím čerpadla, což zajišťuje bezpečnost obsluhy a ochranu před poškozením. Čerpadlo je vybaveno praktickým madlem, které usnadňují jeho přenášení na zahradě.
- Přestože plastové, je kvalitně zpracované
- Dostatek výkonu pro běžné použití
- Velmi tichý chod
- Menší tlak pro náročnější nasazení
Recenze Güde JG 3100
Čerpadlo Güde JG 3100 je malé a kompaktní zahradní čerpadlo, které dokáže přečerpat maximálně 3200 l/hod. Příkon čerpadla je 600 W, výtlačná výška činí 28 m. Maximální sací výška je 8 m. Hmotnost tohoto čerpadla je 6,7 kg. Ochrana čerpadla je řešena krytím IPX4. Na první pohled zde zaujme velmi nízká cena. S ohledem na cenu ovšem čerpadlo nenabízí velké příslušenství, musíte dokoupit sací hadici se zpětnou klapkou, koš a hladinový spínač a zkrátka veškeré běžné příslušenství. Pokud potřebné prvky ale máte, cena je samozřejmě výhodná.
Toto čerpadlo je dostatečné na běžné používání na zahradě, kde vám i tento základní výkon postačí. Provedení je plastové, s ohledem na cenu musíte počítat s tím, že výdrž materiálu nemusí být taková. Čerpadlo běží potichu, opravdu velmi oceníte jeho tvar, který ještě přidává na kompaktnosti. Trochu kratší je přívodní šňůra, ale není to nic, co by nevyřešilo patřičné prodloužení, do kterého stejně budete na zahradě čerpadlo zapojovat.
- Nízká cena
- Dostatečný výkon na běžné použití
- Kompaktní rozměry
- Kratší kabel
Nejprodávanější zahradní čerpadla 2025
Zahradní čerpadlo je skvělým pomocníkem pro každého, kdo má kolem domu kus zahrady. Takové čerpadlo můžete využít třeba pro přečerpání vody z bazénu, zahradního jezírka, případně pro čerpání vody ze studny pro zavlažování zahrady. Čerpadla jsou také velmi oblíbená na chatách a chalupách.
Než se rozhodnete pořídit si konkrétní čerpadlo, je potřeba se vypořádat s tím, že je zde několik typů, které se hodí podle účelu vašeho použití. Čerpadla mohou čerpat pitnou, užitkovou nebo kalovou vodu, záleží na konkrétním modelu. Jak vybrat čerpadlo?
Před výběrem si odpovězte na tyto otázky:
- Jaký typ čerpadla potřebujete – naše recenze se věnuje kalovým, tlakovým a povrchovým čerpadlům. Existují ale i různá další provedení čerpadel, na což se zaměříme v rámci našeho průvodce. Povrchová a běžná ponorná čerpadla jsou obecně vhodná na pitnou a užitkovou vodu. Ponorná tlaková čerpadla potom jsou ideální pro čerpání pitné vody. Typ čerpadla je potřeba zvolit také podle toho, z jaké hloubky budete čerpat a zda potřebujete na výstupu tlak.
- Jaký výkon od čerpadla očekáváte – výkonné čerpadlo potřebujete zejména tehdy, pokud budete chtít čerpat vodu z velké hloubky, aby na výstupu byl stále dostatečný tlak. Také potřebujete výkonné čerpadlo, pokud je potřeba rozvádět vodu po zahradě na větší vzdálenost třeba i několika desítek metrů. Tohle vám základní nejlevnější čerpadlo určitě nesplní.
- Jaké bude využití čerpadla – účel využití vašeho nového čerpadla souvisí už a první otázkou, tedy volbou vhodného typu. Je potřeba si zejména ujasnit, zda budete čerpat čistou vodu, nebo půjde o vodu znečištěnou. Ne všechna čerpadla se totiž umí vypořádat s nečistotami ve vodě, vždy záleží na konkrétním modelu a také provedení.
- Jaká má být cena – čerpadlo dnes můžete pořídit v cenách okolo 500 Kč, pokud jde o ta nejlevnější ponorná čerpadla. Samozřejmě můžete pořídit také čerpadla mnohem výkonnější, tlaková čerpadla, která vám dokáží zavlažovat prakticky celou zahradu a zásobovat dům. Vždy tedy záleží na vašich požadavcích na použití čerpadla a požadovaném výkonu.
Typy zahradních čerpadel
Na začátek si rozdělíme zahradní čerpadla základním způsobem. Toto základní členění definuje čerpadla pro konkrétní využití dle typového provedení. Tato čerpadla se vám mohou na zahradě i doma hodit pro různé účely. Můžeme si tedy čerpadla rozdělit na:
- Povrchová
- Ponorná
- Tlaková
Základní rozdělení je na povrchová a ponorná čerpadla. Tlaková čerpadla jsou spíše typem ponorných nebo povrchových čerpadel, mají však některé specifické vlastnosti, které si zvlášť popíšeme. Na následujících řádcích se budeme tedy věnovat popisu výše uvedených typů.
Povrchová čerpadla
Princip povrchového čerpadla je v zásadě velmi jednoduchý. Jak už název napovídá, samotné čerpadlo je umístěno nad hladinou vody, přičemž voda je nasávána sací hadicí nebo trubkou. Nevýhodou je, že není možné čerpat vodu z velkých hloubek, protože délka sací trubky může být typicky maximálně kolem 8 m.
Povrchová čerpadla jsou prakticky vždy tlaková, což umožňuje dodávat dostatek tlaku na výstupu, a tedy mají i velký průtok, ale nikdy nepřekonáte maximální hloubku 8 m na sací hadici. Povrchové čerpadlo dokáže velmi dobře obsloužit nasávání vody například z různých jímek, nádrží na vodu a podobně, kde nemůžete čerpadlo přímo ponořit, ale je lepší operovat s relativně úzkou sací hadicí povrchového čerpadla.
Nevýhodou těchto čerpadel určitě je kromě omezené hloubky čerpání vody také vyšší hlučnost, jelikož čerpadlo se nachází mimo vodu, která by tlumila hluk. Stejně tak musíte počítat s tím, že pokud není čerpadlo samonasávací, je potřeba jej před každým spuštěním „zalévat“, protože samo nedokáže nasát vodu do sací hadice.
Ponorná čerpadla
V případě ponorného čerpadla je toto čerpadlo umístěno přímo ve vodě. Nemusíte tedy žádným způsobem řešit nasávací hloubku, protože čerpadlo nasává rovnou z vody. Čerpadlo může být čistě jen ponorné, ale může být také ponorné tlakové, na což se blíže podíváme ještě dále.
Zatímco klasické ponorné čerpadlo je velmi levné a je vhodné třeba pro rozvádění vody na zahradě, plnění bazénu, případně dopravování vody na kratší vzdálenosti, tlakové ponorné čerpadlo bývá podstatně dražší a je zase vhodné pro zásobování domácnosti, zvládá zavlažování na větší ploše, podobně jako povrchové tlakové čerpadlo. Základní vlastností ponorného tlakového čerpadla je však to, že zvládá čerpat vodu do velkých výšek, což je hlavní rozdíl oproti povrchovému čerpadlu. Své využití tak najde třeba v hluboké studni.
Tlaková čerpadla
Tlakové čerpadlo je v podstatě typem povrchového nebo ponorného čerpadla. Ta ponorná můžeme dále rozdělit na rotační a vibrační čerpadla, která si budeme popisovat ještě dále, dle konkrétní konstrukce. Tento typ čerpadel je určen pro primárně čistou vodou, ale může zvládnout také mírně zakalenou vodu. Velice často se používají jako zásobovací čerpadla pro účely rozvádění pitné vody v domě.
Pokud se zaměříme na tlaková čerpadla ponorná, potom vibrační tlaková čerpadla dokáží vytáhnout vodu z hloubky až 40 m, a to právě díky svému tlakovému způsobu čerpání vody. V případě rotačních vřetenových čerpadel můžete zvládnout vytáhnout vodu až z hloubek 100 m, což se běžně používá pro hluboké vrty.
Konstrukce čerpadel
Zahradní čerpadla mohou mít různé typy konstrukce, zejména v závislosti na způsobu čerpání vody. Nestačí si tedy rozdělit čerpadla pouze na povrchová a ponorná, případně tlaková, ale musíme se podívat také na rozdělení dle konstrukce čerpadla:
- Ponorná odstředivá – naprosto nejběžnější druh čerpadla je ponorné odstředivé čerpadlo, které se nazývá také hydrodynamické čerpadlo. Je ideální na čerpání čisté nebo případně lehce zakalené či znečištěné vody. Výhodou tohoto řešení je cena, nenáročný provoz a vysoká spolehlivost. Jedná se o poměrně univerzální malá čerpadla, která využijete jak pro čerpání z menších studní, tak pro přečerpávání jímek, bazénů nebo jezírek. Nejsou úplně vhodná na příliš velké hloubky, protože nejde o klasické tlakové čerpadlo a má slabší výtlak.
- Ponorná vřetenová – další řešení ponorné konstrukce je ponorné vřetenové čerpadlo, které už dokáže čerpat vodu z hlubší studny. Nabídne totiž velký výtlak a také velký průtok čerpané vody. Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena oproti ponornému odstředivému čerpadlu. Při práci ponorného vřetenového čerpadla je potřeba se vždy ujistit, že je celé ponořeno do vody, je tedy vhodné opravdu hlavně pro studny a vrty, nikoliv pro čerpání vody z různých plytkých nádrží.
- Ponorná vibrační – některá ponorná čerpadla jsou postavena na vibračním principu membrány, kdy je možno zajistit velký výtlak a zároveň také čerpat vodu na delší vzdálenost. Oproti jiným řešením ponorných čerpadel zde však musíte počítat s menším průtokem vody a také tato čerpadla jsou hlučnější při běhu, což je dáno právě vibračním mechanizmem. Toto čerpadlo musí být ponořeno do vody kompletně, podobně jako ponorné vřetenové čerpadlo, rovněž se tedy nehodí pro čerpání z mělkých nádrží, ale je vhodné hlavně do studny.
- Povrchová odstředivá – jestliže hledáte čerpadlo, které nemusíte ponořit do vody, můžete využít klasické povrchové odstředivé čerpadlo. Podobně jako ponorné odstředivé čerpadlo, také povrchová varianta se hodí pro čerpání čisté či lehce znečištěné vody. Na rozdíl od ponorné varianty ale nabídne dostatečný tlak, protože je tlakové. Často se tak kombinuje také jako řešení s tlakovou nádobu, kdy potom vzniká domácí vodárna – darling. Čerpadlo dokáže dodávat tlak do vodovodního řádu. Na zahradě můžete s tímto čerpadlem přepravovat vodu na delší vzdálenost.
- Povrchová samonasávací – variantou povrchového čerpadla je samonasávací čerpadlo, což je v podstatě klasické povrchové odstředivé čerpadlo, kterému nemusíte při každém zapnutí zalévat sací hadici. Toto čerpadlo si tak dokáže samo nasát vodu a jeho činnost je tak plně automatická. Podobně jako u klasického povrchového čerpadla zde zůstává omezení maximálně na cca 8 m hloubky, ze které lze nasávat vodu.
Čerpadla podle druhu vody
V rozdělení čerpadel můžeme pokračovat také podle druhu vody, což je poměrně zásadní. Měli byste si uvědomit, jakou vodu budete čerpadlem čerpat. Některá čerpadla jsou vhodná pouze na čistou vodu, jiná naopak zvládají čerpat vodu s nečistotami. Podle toho si rozdělíme čerpadla na:
- Čerpadla na pitnou nebo užitkovou vodu – může se jednat jak o ponorná, tak o povrchová čerpadla, která jsou určena pro čerpání převážně čisté vody, případně mírně znečištěné vody s opravdu drobnými nečistotami, například ze studní. Toto čerpadlo tedy používáme buď na pitnou nebo užitkovou vodu, podle toho, jaký zdroj vody máme.
- Kalová čerpadla – naopak na silně znečištěnou vodu používáme kalová čerpadla, která najdete také v rámci našeho testu. Jsou to výhradně ponorná čerpadla. Tato čerpadla dokáží čerpat také velké množství nečistot, využívají se například při výkopových pracích či třeba pokud hloubíte studnu, kdy s nimi můžete odčerpávat přebytečnou vodu. Své využití má také jako čerpadlo na septik. Některá čerpadla dokonce umí rozdrtit větší nečistoty.
Čerpadla podle hloubky vody
Výše v textu jsme už okrajově zmínili, že čerpadla mohou nabídnout čerpání vody pouze z určité hloubky. Největší omezení v tomto ohledu mají povrchová čerpadla, která umí čerpat vodu z hloubky maximálně asi 8 m. Tuto informaci obvykle uvádí výrobce pod parametrem sací výška.
Ponorná čerpadla naproti tomu sací výšku nemají, protože vodu nenasávají žádným potrubím. Můžete se setkat ale s pojmem výtlak nebo výtlačná výška, která rovněž není u žádného ponorného čerpadla neomezená, ale zpravidla je větší než 8 m. Zde hodně záleží na konkrétním modelu čerpadla, zda je čerpadlo tlakové nebo nikoliv, zda má klasickou odstředivou nebo vřetenovou konstrukci, zda je to vibrační čerpadlo a podobně.
Tomu jsme se věnovali už v příslušné předchozí části. Výtlačnou výšku má i povrchové čerpadlo pro potrubí/hadici za čerpadlem. Oběma termínům, sací i výtlačné výšce, se budeme blíže věnovat ještě dále v rámci důležitých parametrů výběru.
Použití čerpadla
Je důležité vybírat si produkty podle toho, zda se jedná o zařízení, které je určeno pro domácí nebo profesionální použití. Podle toho je totiž dimenzovaná samotná robustnost celého zařízení, možná doba provozu a celková odolnost:
- Domácí použití – ideální pro zalévání zahrady, napouštění bazénu, zkrátka veškeré běžné práce na zahradě. K tomu se ideálně hodí hobby produkty, které koupíte v běžném hobbymarketu nebo prodejnách zahradní techniky. Výhodou je zejména nižší cena, často také lehká konstrukce a snadná obsluha. Tato čerpadla obvykle nejsou určena pro nepřetržitý provoz ani extrémní zátěž.
- Profesionální použití – pokud čekáte od čerpadla více, zajímá vás zejména průmyslové využití čerpadla, nasazení v náročných podmínkách či čerpání velmi znečištěné vody, právě pro tyto účely jsou zde profesionální čerpadla. Jejich cena je podstatně vyšší než u běžného spotřebního zboží, také je zde vyšší trvanlivost a robustnost. Jsou určena pro dlouhodobý provoz a velké zatížení.
Pohon čerpadla
V prvé řadě je potřeba říci, že drtivá většina čerpadel je poháněna elektromotorem. Je to ideální pro domácí použití, pouze v případě některých extrémních podmínek se může hodit jiný pohon. Rozlišujeme tedy tyto druhy pohonů čerpadel:
- Elektromotor – základní běžná čerpadla bez problému běží na napětí 230 V, ale zejména velká profesionální čerpadla a velká kalová čerpadla, mohou vyžadovat také napětí 400 V. Napětí nemusí vždy souviset s výkonem čerpadla, ale většinou to tak je.
- Spalovací motor – pokud řešíte maximální mobilitu, potřebujete provozovat čerpadlo v místech, kde není jednoduše dostupná přípojka elektřiny, existují čerpadla s benzínovým nebo naftovým pohonem. Samozřejmě jsou s tím spojeny také nevýhody, jako větší starost o samotný motor, je zde vyšší hluk a produkce zplodin.
Asi není potřeba dvakrát zdůrazňovat, že pokud si kupujete běžné čerpadlo pro domácí použití, určitě sáhnete po řešení s elektromotorem. Zda využijete 230 V nebo 400 V, to už záleží hlavně na vašich požadavcích a možnostech připojení do sítě. Například na chatách nebo chalupách často 400 V ani nebývá.
Důležité parametry
V rámci našeho průvodce výběrem si nyní posvítíme na důležité parametry, které souvisí s vhodným výběrem zahradního čerpadla. Tyto parametry jsou většinou společné pro různé typy a konstrukční provedení čerpadel, takže se na ně v každém případě zaměřte.
Průtok a množství čerpané vody
Před pořízením čerpadla si ujasněte, jaké množství vody budete chtít přečerpávat. Velmi důležitý je také okamžitý průtok. Obecně velký průtok nabízejí přečerpávací čerpadla, která slouží například pro rychlé čerpání vody v oblastech výkopových prací, v oblastech, kde probíhají záplavy a podobně. Tato čerpadla přečerpají okamžitě velké množství vody, ale neslouží k čerpání do příliš velké výšky. Jsou vhodná pro čerpání znečištěné vody a kalů, zástupcem jsou výkonná kalová čerpadla. Čerpadla tohoto typu běžně používají například hasiči.
Potom zde máme zásobovací čerpadla, která slouží pro běžné zásobování vodou, zalévání zahrady a podobně. Mohou dopravovat vodu i do větší výšky, ale jejich průtok a množství přečerpané vody nejsou zdaleka tak extrémní.
Pokud bychom si měli nějakým způsobem vyčíslit množství čerpání vody, můžeme si rozdělit čerpadla podle průtoku do několika skupin. Podle toho se ostatně také odvíjí jejich optimální využití v běžné praxi:
- Do 4 000 l/hod. – pokud potřebujete čerpat vodu ze studny, využíváte čerpadlo jako domácí vodárnu nebo chcete zavlažovat menší zahradu. Jde o optimální čerpadlo pro běžné domácí použití.
- Od 4 000 do 7 000 l/hod. – pokud máte vyšší nároky na přečerpané množství vody, chcete zalévat větší zahradu, potřebujete zavlažovat více skleníků nebo rozsáhlejší plochy.
- Více než 7 000 l/hod. – průtok o takovém objemu je vhodný pro kalová čerpadla, kde potřebujeme rychle odčerpat velké množství vody. Čerpadla s tímto průtokem jsou vhodná také pro odčerpávání velkých bazénů, jímek a podobně.
Ačkoliv výše udáváme průtok v litrech za hodinu, tak často se udává průtok v metrech krychlových za hodinu. Převod lze spočítat velmi snadno, každopádně pokud používáte čerpadlo běžným způsobem na zahradě, je dostačující průtok už okolo 1,5 m³ za hodinu, tedy 1500 l/hod.
Ponorná hloubka
Tento parametr najdete pouze u ponorných čerpadel, kalových čerpadel a všech podobných typů, které jsou odvozeny od klasického ponorného čerpadla. Netýká se samozřejmě povrchových čerpadel, která jsou nad hladinou vody a nikam se neponořují. U ponorných čerpadel se udává ponorná hloubka jako údaj, jak hluboko pod hladinu je možno maximálně čerpadlo ponořit.
V případě drtivé většině běžných čerpadel se setkáte s ponornou hloubkou od 8 do 40 m. Pokud byste ponořili čerpadlo do větší hloubky, než udává výrobce, může samozřejmě hrozit jednak riziko jeho poškození, ale spíše je riziko spojeno s tím, že čerpadlo už nedokáže z takové hloubky vodu vytlačit.
Sací výška
Pokud výše udávaný parametr ponorné hloubky byl spojen pouze s ponornými čerpadly, potom parametr sací výšky je spojen pouze s povrchovými čerpadly. Sací výška je totiž údaj, který udává vzdálenost od ústí sací hadice nebo sací trubky pod hladinou směrem k povrchovému čerpadlu.
Sací výška je obecně u většiny čerpadel možná do cca 8 m. Musíte mít tedy čerpadlo umístěno tak, aby vám dosáhlo pod hladinu vody do uvedené výšky. Pokud máte část sacího potrubí vedeného horizontálně, odečtěte na 10 m horizontálního potrubí 1 m ze sací výšky uvedené podle parametrů výrobce. Celková délka sacího potrubí tak může být delší než 8 m, pokud je vedení částečně i horizontální.
Výtlačná výška / výtlak
V tomto případě hovoříme o té části potrubí nebo hadice, která je za čerpadlem. Výtlačnou výšku, jinak také výtlak, najdete jak u ponorných, tak povrchových čerpadel a také zde tento parametr běžně udává výrobce. Na 1 m svislého potrubí připadá 1 m výtlačné výšky, ale pokud je potrubí horizontální, podobně jako v případě sací výšky, počítejte na 1 m výtlačné výšky 10 m horizontálního potrubí.
Počítejte s tím, že tlaková čerpadla mají obecně větší výtlak. Pokud se jedná čistě o ponorné čerpadlo s odstředivou konstrukcí lopatek, nemůžete od tohoto čerpadla očekávat velký tlak, a tedy také tlak na konci hadice, kde vám voda vytéká, bude vždy menší než u tlakového čerpadla. Na delší vzdálenosti pak nemusí být čerpadlo vůbec schopno vodu dopravit. I proto se v případně domácích vodáren používají výhradně tlaková čerpadla, ať už ponorná nebo povrchová (darling).
Dopravní výška a tlak v odběrném místě
Kromě výtlačné výšky je zde ještě údaj dopravní výška, který často bývá vyčíslením v metrech podobný nebo i stejný. U povrchových čerpadel je to součet sací výšky a výtlačné výšky, obecně je to pak vzdálenost, do které je čerpadlo schopno vodu dopravit při požadovaném tlaku. Tento údaj v podstatě zahrnuje rozdíl mezi nejnižší možnou hladinou vodního zdroje a místem odběru vody, ale souvisí i s délkou potrubí.
Zjednodušeně řečeno, počítejte rozdíl od hloubky čerpání čerpadla až k odběrnému místu. Je třeba pamatovat, že ztratíte jeden bar výstupního tlaku čerpadla na 10 výškových metrů. Započítat musíme i další ztráty. Vše si ukážeme na příkladu:
- délku podtrubí podělte hodnotou 10, což určuje ztrátu na 10 m potrubí
- ke ztrátě přičtěte hloubku studny a získáte výšku, kterou je potřeba překonat
- požadovaný tlak v odběrném místě vynásobte hodnotou 10
- dopravní výška v metrech je součet výsledků z předchozích dvou kroků
Pokud změníme požadovaný tlak v odběrné místě, samozřejmě se nám změní také vypočtená dopravní výška. Čím vyššího tlaku budeme chtít v odběrné místě dosáhnout, tím menší bude dopravní výška konkrétního čerpadla.
Příkon, výkon a napájení
U čerpadla sledujte také hodnoty příkonu, výkonu a udávané napájení. Pokud zvolíte čerpadlo na 230 V, zapojíte jej do běžné elektrické zásuvky. Čerpadlo na 400 V musíte zapojit do trojfázové zásuvky.
Výkon čerpadla se odvíjí od jeho příkonu. Hodnoty příkonu začínají někde na 250 W u malých čerpadel. Větší čerpadla mohou mít výkony okolo 1000 W a více. Dejte si vždy pozor na dostatečné dimenzování jističe, na který je čerpadlo připojeno.
Velikost pevných částic
U čerpadel můžete najít údaj informující o maximální velikosti pevných částic, které může čerpadlo nasát, aniž by se poškodilo. Tady záleží, zda se jedná o běžné čerpadlo pro čerpání pitné nebo užitkovém vody, které čerpá hlavně čistou vodu, nebo máte kalové čerpadlo, které si poradí i s hrubšími nečistotami.
Rozměry a hmotnost
Čerpadla pro domácí použití jsou poměrně malá a lehká. Rozměry vás budou zajímat především tehdy, pokud umisťujete ponorné tlakové čerpadlo do vrtu. Tady se zaměřte hlavně na průměr čerpadla, který samozřejmě musí být menší, než je průměr vrtu.
Z hlediska hmotnosti mohou mít čerpadla doslova pár kilogramů, ale stejně tak mohou vážit vysoko přes 20 kg. Vyšší hmotnosti se týkají zejména profesionálních čerpadel, velkých robustních kalových čerpadel a podobně.
Krytí IP
Představuje stupeň krytí elektrických zařízení, které je třeba zabezpečit proti vniknutí vody nebo cizích předmětů. Vysoký stupeň krytí IP samozřejmě musí mít také čerpadla, zejména se to týká ponorných čerpadel, která pracují přímo ve vodě. Povrchová čerpadla nutně nemusí mít nejvyšší stupeň krytí, jelikož elektronika není přímo vystavena působení vody.
Funkce a příslušenství čerpadel
Čerpadla jsou vybavena určitými funkcemi, ale také k nim dokoupíte příslušenství nebo provozní součásti, které jsou důležité pro provoz samotného čerpadla. U různých čerpadel se můžete setkat s následujícím:
- Měření ponoru čerpadla – ponorná čerpadla bývají vybavena funkcí, která detekuje přítomnost vody, takže poznají, zda jsou ponořená ve vodě. Je to ochrana proti tomu, aby čerpadlo neběžel nasucho. Často jde o plovákový spínač.
- Ochrana motoru – každé dnešní moderní zařízení má typicky tepelnou pojistku, což je zejména ochrana motoru proti přehřátí.
- Filtry – čerpadla bývají vybavena filtry, které zabraňují vyniknutí větších nečistot do útrob čerpadla.
- Madlo – většina čerpadel, ať už ponorných nebo povrchových, je vybavena madlem pro snadné přenášení.
Nejznámější prodejci
Hornbach
Pokud hledáte běžné zahradní čerpadlo na zalévání zahrady, můžete vyzkoušet oblíbený hobbymarket, kde si vyberete ze slušné nabídky různých výrobců. Koupíte vodní čerpadlo do studny i kalové čerpadlo, stejně tak jsou v nabídce povrchová čerpadla
OBI
Velkou nabídku čerpadel v oblasti použití pro hobby, dům a zahradu, nabízí také tento hobbymarket. Můžete si vybírat zahradní čerpadla, která jsou určena pro zalévání zahrady i dodávky vody do domácnosti. V nabídce je tlakové čerpadlo i čerpadlo na zavlažování.
Lidl
Také běžné supermarkety mohou dnes nabídnout ve svém technickém oddělení některé zajímavé produkty, které uplatníte doma nebo na zahradě. Lidl má často zajímavé akce právě na takové produkty, výběr je obvykle menší, ale cena zase velmi lákavá.
Nejznámější výrobci
Sigma
Tradiční český výrobce se vybaví prakticky každému, pokud se řekne čerpací technika nebo domácí vodárny. Tento výrobce má jak povrchové domácí vodárny, tak ponorná čerpadla. Můžete si pořídit malá čerpadla nebo větší čerpací systémy. Značka má historii 150 let.
Grundfos
Na světě je to v současnosti největší výrobce čerpadel. Tato dánská firma má široký sortiment, nabídne čerpadla pro domácnost a zahradu, ale také zařízení pro průmysl. Pořídíte kvalitní zahradní čerpadlo na vodu i ponorné tlakové čerpadlo.
Gude
Původně německý výrobce se soustředí na celou řadu nářadí a techniky, v nabídce má zároveň čerpadla nebo domácí vodárny. Čerpadla na zalévání zahrady nebo do studny pořídíte s dobrým poměrem ceny a kvality. Pravidelně vycházejí dobře u zákazníků.
Elpumps
Tato společnost píše svou historii od roku 1994 a specializuje se na kvalitní ponorná čerpadla, čerpadla odpadních vod, zahradní čerpadla, domácí vodárny nebo hlubinná ponorná čerpadla. Silné postavení si vydobyla díky bytelným a trvanlivým produktům.
Gardena
Německou značku a produkty s historií už od roku 1961 asi není potřeba nějak zvlášť představovat. Můžete se spolehnout na kvalitní produkty, které však mívají také o něco vyšší cenu. Pořídíte si čerpadlo na zavlažování na zahradu, ale také ponorné tlakové čerpadlo.
Leo
Značka patří mezi jednoho z předních čínských výrobců čerpadel, která ale má rovněž evropské zázemí. Na trh dodává čerpadla za velmi dobrou cenu, která konkurují dražším produktům evropských výrobců. Poměr ceny a kvality je na dobré úrovni.
Fieldmann
Česká značka prodává na našem trhu produkty ze zahraničí, soustředí se hlavně na levnější produkci. Může nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Pořídíte levné ponorné čerpadlo, které využije každý zahrádkář nebo chalupář pro běžné použití.
Hecht
Oblíbený výrobce zahradní techniky, která nabízí tradičně dobrý poměr ceny a výkonu. Pořídíte zde tlakové čerpadlo nebo kalové čerpadlo, ale také levnější čerpadlo na zavlažování. Levně pořídíte vodní čerpadlo do studny nebo vrtu.
Cenové relace čerpadel
Na trhu samozřejmě můžete pořídit drahá profesionální čerpadla, která budou stát více než 20 000 Kč. O tom ale náš test primárně není. V rámci našeho průvodce výběrem se zaměřujeme zejména na produkty pro domácí použití a na zahradu, podle čehož také definujeme cenové relace:
- Do 1 000 Kč – jedná se o ta cenově nejdostupnější zahradní čerpadla, která slouží pro běžné použití na zahradě. Většinou se bude jednat o levné ponorné čerpadlo s odstředivou konstrukcí lopatek, nepůjde tedy o tlaková čerpadla. Jedná se o klasické hobby produkty, které můžete pořídit velmi levně.
- Od 1 000 do 5 000 Kč – pokud vás zajímají výkonnější modely, kvalitnější konstrukce, například větší použití nerezu oproti plastovým dílům, můžete sáhnout do vyšší cenové kategorie. V této ceně pořídíte jak ponorná, tak povrchová čerpadla, pořídíte už i levnější tlakové ponorné čerpadlo. Mnoho čerpadel v této ceně už může čerpat také i znečištěnou vodu, pořídíte levnější kalová čerpadla.
- Od 5 000 Kč výše – zejména pokud hledáte tlaková ponorná čerpadla, budete se muset podívat typicky nad tuto cenu, kdy pořídíte už kvalitnější modely, které se hodí také pro zásobování domácnosti vodou. Ačkoliv se stále jedná o čerpadla pro víceméně běžné domácí použití, můžete už od nich očekávat dlouhodobější provoz a vyšší životnost.
Nejčastější otázky při výběru čerpadla
To záleží na konkrétním typu čerpadla. Běžná ponorná nebo povrchová čerpadla nejsou určena pro čerpání silně znečištěné vody, poradí si pouze s minimálními nečistotami, větší nečistoty je mohou poškodit. Na čerpání znečištěné vody slouží kalová čerpadla, dokonce i ta levnější si dokáží celkem poradit, a to obvykle díky sacímu koši, který nečistoty zachytí. Sledujte údaj o maximální velikosti pevných částic.
Některé modely zahradních čerpadel jsou určeny pro každodenní provoz. Zvládnou také provoz v létě i v zimě. Na druhou stranu, pokud třeba pořizujete tlakové ponorné čerpadlo na chatu pro zásobování objektu vodou, myslete na možnosti jeho zamrznutí, pokud v chatě nejste. Na zimu je pak třeba takové čerpadlo vytáhnout z vody.
Čerpadlu obyčejně nesvědčí časté spínání. Vyvarujte se každopádně provozu nasucho, nenechejte v zimě čerpadlo zamrznout. Pokud máte ponorné čerpadlo, vždy se ujistěte, že je dostatečně ponořeno pod hladinou vody. Pokud plánujete čerpadlo používat opravdu často, investujte do kvalitnějšího modelu, který používá kvalitnější komponenty a déle vám vydrží.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.