Zahradní lehátka jsou skvělým vybavením, které můžete využít, když relaxujete na zahradě nebo na terase. Nezáleží přitom, jestli máte doma zahradní bazén nebo se chcete opalovat jen tak. Jak vybrat ale takové lehátko, které bude maximálně vyhovovat naším požadavkům? Poradíme vám.
TEST: Nejlepší plastová lehátka
TEST: Nejlepší dřevěná lehátka
TEST: Nejlepší látková lehátka
Nejprodávanější zahradní lehátka 2025
Zahradní lehátka jsou skvělým vybavením, které můžete využít, když relaxujete na zahradě. Nezáleží přitom, jestli máte doma zahradní bazén nebo se chcete opalovat jen tak. Správné lehátko by vám mělo poskytnout dostatek pohodlí. Mělo by být dokonce tak pohodlné, že nebude problém si na něm i zdřímnout. Jak vybrat ale takové lehátko, které bude maximálně vyhovovat naším požadavkům? Máme několik tipů…
Na co se zaměřit při výběru zahradního lehátka
Při srovnání jednotlivých lehátek na zahradu může hrát roli hned několik faktorů. Některé z nich se mohou vzájemně doplňovat, čímž zjistíte, které parametry byste u svého lehátka mohli ocenit. Někdy ale může dojít k tomu, že vámi zvolený materiál nebude podporovat funkci, kterou byste si přáli. A v takovém případě budete nuceni volit kompromisy. Před výběrem zahradních lehátek byste si měli ujasnit některé z následujících parametrů:
- Materiál – lehátka mohou být vyrobena z několika základních materiálů. Každý z nich může mít trochu jiné vlastnosti. Zahradní lehátka mohou být vyrobena prakticky z jednoho materiálu nebo může být použit jiný materiál na konstrukci a sedátka. To se může projevit v odlišném způsobu údržby lehátka.
- Využití – rozhodující může být také to, jaké plánujete pro své lehátko využití. Možná si vystačíte s tím, že jej rozložíte na zahradu a necháte je zde po celou sezónu. V některých případech ale budete chtít své lehátko převážet například k vodní nádrži – tak oceníte zejména jejich skladnost a nízkou hmotnost. Pokud jste zvyklí proležet na lehátku celé léto, vyplatí se vám investovat do propracovanější varianty.
- Cena – cena může ovlivnit životnost vašeho lehátka, ale také to, nakolik bude pohodlné. Opět je třeba řídit se tím, jak často budete své lehátko používat. Jestli se jedná o využití jednou za čas na chatě, vystačíte si i s levnějšími variantami. Pokud je budete využívat téměř denně na zahradě za domem, už budete potřebovat něco mnohem pohodlnějšího a propracovanějšího.
- Umístění – kde budete skladovat své venkovní lehátko v případě, že jej zrovna nebudete používat? Lehátko k bazénu by mělo být dostatečně odolné vůči vlhkosti (může jít například o plastová lehátka).
- Nosnost – každé lehátko má určitou nosnost, co je počet kilogramů, které unese. Osoby, které váží více, než 135 kg, by se na tento údaj měli rozhodně zaměřit.
- Hmotnost – tento parametr vás bude zajímat zejména v případě, kdy budete své lehátko přenášet. Obecně jsou lehátka s kovovou konstrukcí ta nejtěžší. Mezi nejlehčí naopak patří plastová lehátka. Pokud máte v plánu své lehátko pravidelně přesunovat, oceníte jeho nižší hmotnost. Chcete-li těžší lehátko, oceníte praktická kolečka určená k usnadnění přesunu lehátka.
Různé typy zahradních lehátek
Relaxační lehátko na zahradu může být velice užitečnou věcí, pokud chcete trávit čas venku. Můžete se na něm opalovat, relaxovat nebo dokonce pracovat. V závislosti na tom, jak chcete své lehátko používat, můžete vybírat jeho typ. Ačkoli se spousta lidí soustředí na výběr zahradního lehátka, nemusí být jeho využití čistě na zahradu. Využít je můžete také v jiných prostorách, jako jsou balkony a terasy. V takových případech můžete hledat spíše lehátko na terasu či balkon, než zahradní lehátko.
Podle různých druhů použití lehátek rozlišujeme také několik typů lehátek. Díky těmto typům si můžete ujasnit, na co přesně chcete své lehátko využívat, a jaké součásti by tedy mělo mít.
Zahradní lehátko na opalování
Tento typ lehátka využije asi nejvíce lidí. Jeho hlavním účelem bude relaxace na zahradě za účelem opalování. To znamená, že osoba, která jej bude využívat, na něm bude převážně ležet. Takové lehátko by mělo mít vymezené jedno místo, kde bude ležet. Nebudete jej přenášet často ani uklízet přes noc. Vzhledem k této skutečnosti vám nebude tolik záležet na tom, kolik lehátko váží. Přenesete je jednoduše na začátku a na konci opalovací sezóny. Vzhledem k tomu, že lehátko nebudete schovávat v případě, kdy jej nebudete používat, měli byste počítat také s tím, že by mělo být odolné vůči povětrnostním podmínkám.
Materiál, ze kterého se takové lehátko vyrábí, může být různý. Velice líbivá jsou dřevěná lehátka. Zejména ta, která jsou vyrobena z exotických druhů dřeva. Použít se dají ale také plastová či kovová lehátka. Součástí některých lehátek může být také polstrování nebo textilní potah, který by měl být odolný vůči vlhkosti (nebo ji dobře odvádět).
Co se týče polohy vašeho těla, oceníte, pokud se na lehátku bude dát ležet na zádech, na břiše a pohodlně také na boku.
Skládací zahradní lehátko
Pokud se chcete opalovat, ale nechcete své lehátko vystavovat povětrnostním vlivům (například v obavě o jeho životnost), zvolit byste měli to s nižší hmotností. Skládací zahradní lehátko je vhodné také pro ty, kteří nebudou své lehátko využívat příliš často. V případě, že lehátko nebudete potřebovat, tak je jednoduše složíte a uskladníte. Hodí se taktéž na terasu či balkon.
Relaxační lehátko
Pokud toužíte po lehátku, kde si po náročném dni sednete/lehnete a přečtete si nějakou knihu nebo si dopřejete sklenici vína. U takového lehátka bude velmi důležité zejména pohodlí a také možnost polohovat své lehátko do sedu, polosedu nebo do lehu. Taková lehátka jsou obvykle polstrovaná a prostorná. V závislosti na tom, jak často budete takové lehátko přenášet, můžete zvolit materiály, ze kterých bylo lehátko vyrobeno.
Cestovní lehátko
Cestovní lehátko se vyznačuje obvykle nízkou hmotností, díky které není problém lehátko snadno přenášet. Bohužel nízká hmotnost bude na úkor prostoru – cestovní lehátka jsou menší a také méně pohodlná. Můžete si je ale vzít k vodě, snadno je složíte i rozložíte.
Designové lehátko
Na zahradě či terase můžete kromě samotné funkčnosti ocenit taktéž design. Takové lehátko bude krásné a originální, může dokonale podtrhnout vzhled vaší zahrady. Vyrobeno bude z exkluzivních materiálů, jako jsou například exotické dřeviny. Výjimečné bude ale také svým tvarem a rozměry. Nezřídka můžete zakoupit také dvojlehátko tohoto typu. Designové lehátko bude doplněno spoustou příslušenství, jako je například stříška, pohodlné polstrování, držák na pití apod.
Polohovací zahradní lehátko
Polohovací lehátko můžete využít v případě, že si nejste tak úplně jisti tím, na co chcete své lehátko použít. Jednou jej použijete na relaxaci při čtení knihy, jindy se na něm budete chtít opalovat, anebo rovnou pracovat. V takovém případě oceníte, když budete moci své lehátko polohovat do různých úrovní sedu a lehu. Velké množství současných lehátek už jsou polohovací.
Houpací lehátko
Tato lehátka jsou vybavena speciálním houpacím mechanismem, který umožňuje v rámci relaxace také trochu pohybu. Líbit se budou dospělým, zejména pak ale dětem.
Zahradní lehátko se stříškou
Stříška je další vychytávkou, kterou oceníte nejen při opalování, ale také při relaxaci. Díky stříšce můžete zastínit svou hlavu, aniž byste museli svou hlavu chránit jinými způsoby.
Zahradní lehátko pro dva
Taková lehátka svým vzhledem připomínají manželskou postel. Je dobré zkontrolovat si, jestli jsou polohovatelná, a pokud ano, jestli se dá polohovat každá strana lehátka na jinou úroveň (jeden z páru může sedět a druhý ležet. Relaxační lehátko pro 2 osoby se hodí zejména pro ty, kdo nechtějí svůj čas na zahradě trávit sami.
Zahradní postele
Jedná se o luxusnější verzi zahradních lehátek, které mohou být vybaveny kvalitní matrací. Je tedy otázkou, zda je řadit do zahradních lehátek nebo mezi sortiment postelí. Určeny jsou zejména k odpočinku na sluníčku a vybaveny jsou stříškou.
Materiál zahradních lehátek
Materiál, ze kterého jsou lehátka vyrobena, může do značné míry ovlivnit jejich vzhled, ale také vlastnosti. Právě materiál je obvykle tím, co si vybereme jako první, když sháníme relaxační lehátko. Obvykle se takové lehátko stává ze dvou částí. Tou první je část, na které spočívá naše tělo. Druhou část tvoří konstrukce lehátka. Obě dvě části mohou být vyrobeny ze stejného nebo rozdílného materiálu (například textilní lehátko s kovovou konstrukcí). Čím lepší je konstrukce, tím má lehátko větší nosnost a stabilitu. Z jakých materiálu se tedy zahradní lehátka vyrábí?
Dřevěné lehátko
Dřevo je považováno za jeden z nejatraktivnějších materiálů. Někteří lidé se mu ale raději vyhýbají v obavě nad jeho údržbou. Dřevo je přírodní materiál, který se hodí do moderních, rustikálních i staromódních prostor. Má dlouhou životnost a vyznačuje se také vysokou nosností. Zvolit jej mohou tedy i osoby, které mají vyšší váhu, a to bez obav, že lehátko rozbijí. O tom, jak vysoce bude lehátko odolné, vypovídá také druh dřeva, z kterého je lehátko vyrobeno. Nejčastěji se jedná o:
- Akáciové dřevo – toto tvrdé dřevo je velice odolné a trvanlivé, snadno odolá povětrnostním vlivům. Za tyto skvělé vlastnosti si ale budete muset připlatit. Toto dřevo se často prodává pod označením „blackwood“.
- Teakové dřevo – i tento materiál se velice dobře hodí do exteriéru. Jde o vysoce odolné dřevo, které se často používá k výrobě zahradního nábytku. Jeho životnost se odhaduje na 15 až 25 let. Jedná se o tvrdé dřevo, které je na zahradě velmi oblíbené. I ono však patří k těm dražším.
- Dřeva Shorea – jedná se o tvrdé dřevo pocházející ze stromu zvaného damarovník. I toto je velmi odolné dřevo, které se vyznačuje dlouhou životností. Odolné je i vůči houbám a dřevokaznému hmyzu. Dlouho vydrží na slunci i dešti, je tedy ideální pro zahradní nábytek.
- Dřevo Meranti – tato exotická dřevina pochází z jihovýchodní Asie. Jedná se o středně tvrdé dřevo, které se vyznačuje dlouhou životností. I toto dřevo se skvěle hodí do exteriéru, protože je odolné vůči povětrnostním podmínkám a vlhku. Jejich údržba není složitá.
- Borovicové dřevo – pokud chcete dřevo, které nebude tolik drahé, můžete zvolit právě toto. Bohužel se nebude jednat o natolik odolnou odrůdu, jako tomu bylo v předchozích případech. Hrozí kupříkladu napadení škůdci a houbami, dřevo si neudržuje barevnou stálost. Pokud zanedbáte údržbu, může dojít k vysychání a praskání.
- Bambus – i když se nejedná tak úplně o dřevo, stále ještě řadíme bambus do dřevěného nábytku. Má výborné vlastnosti, díky kterým se skvěle hodí pro zahradní nábytek. Je velice pevný a pružný. Odolný je i vůči vlhkosti a slunce mu nijak neubírá na vlastnostech.
- Eukalyptus – tato dřevina je doma v Austrálii. Vyznačuje se vysokou kvalitou, kterou si ale zachová jen díky pravidelné péči. To se pak můžete těšit na dlouhou životnost, ne ale tolik dlouhou, jako u teakového dřeva.
- Smrkové dřevo – bohužel se jedná o měkkou dřevinu, která je sice levnější, nicméně na ní jde vidět každý drobný oděrek.
- Modřín – jedná se o kvalitní materiál, který patří k těm levnějším. Je odolný vůči vlhkosti.
- Dub – toto dřeva jsou tvrdá, velice vhodná pro zahradní nábytek. Jsou odolná vůči vlhkosti i mechanickému poškození a vyznačují se dlouhou životností. Spousta lidí si často k dubu přiřazují také buk. Toto dřevo ale není vhodné pro výrobu zahradního nábytku, protože často plesniví.
- Další dřeviny – mezi další dřeviny, které jsou extrémně trvanlivé, patří Ipe wood, dřevo Cumaru, padauk, Massaranduba či Merbau.
Dřevo jako materiál na výrobu lehátek, může mít svá pro a proti také v případě, že zvážíme, jestli je použité na konstrukci nebo na sedátko. Dřevěná konstrukce je považována za pevnou, ne příliš těžkou, i když ne tolik odolnou vůči vlhkosti. Taková lehátka by neměla stát na vlhké zemině nebo trávě. Dřevěné sedadlo je pružné a poskytuje dobrou oporu. Jeho nevýhodou ale může být to, že pro dlouhodobější odpočinek může být tvrdé. Proto je třeba doplnit jej měkkým polstrováním.
Dřevo je materiál, který je sice přírodní, může však v některých případech vážit příliš mnoho (zejména ve variantě, která je celodřevěná – tedy konstrukce i sedátko jsou ze dřeva). V takovém případě se vyplatí, když bude lehátko vybaveno kolečky. Vyplatí se investovat do lehátek se šroubovanou konstrukcí – ten má lepší stabilitu. Šrouby se sice časem uvolní, je ale možné je znovu dotáhnout. Naopak dřevěná lehátka, která mají lepené spoje, svou stabilitu ztrácí nenávratně.
Plastové lehátko
Plastová lehátka patří k těm nejlevnějším a jsou často tím, co si spousta lidí představí pod pojmem zahradní lehátko skládací. Oproti těm dřevěným sice nemusí mít nejkrásnější vzhled, někdy ale mohou napodobovat přírodní materiály, jako je například ratan. Umělý ratan (často označován jako polyetylen) vypadá velmi dobře a svými vlastnostmi snadno předčí ten skutečný. Lehátka se často vyrábí z PVC, což je materiál, který je sice odolný, avšak nemusí odolat mechanické zátěži. Také po čase, kdy je vystaven přímému slunci a dešti, snadno praská.
Plastová lehátka jsou také méně stabilní, ale vyznačují se nízkou hmotností. Proto jsou ideální zejména pro ty, kteří mají v úmyslu s lehátky často pohybovat. Ačkoli tento materiál není příliš odolný, je oblíbený, a to zejména díky své nízké ceně (nejlevnější plastová lehátka koupíte už kolem 500 Kč). Vhodnější než PVC je polyetylen, který je odolnější a má také delší životnost.
Moderní plastová lehátka mají textilénové výplety, která jsou poměrně měkká, takže je možné je využít taktéž bez polštářů. Textilén je odolný stejně jako polyetylen a není třeba jej nějak speciálně udržovat. Někdy je textilénové sedátko doplněno kovovou konstrukcí
Ratanové lehátko
Ratan je liána, která je používána k výrobě zahradního nábytku. Jedná se tedy o přírodní materiál (z rostliny zvané rotan rákosový), který je dostatečně odolný vůči vlhkosti a slunečnímu záření. Ratan obvykle doplňuje jiný materiál, zejména kov (hliník). Ratan tvoří obvykle jen sedací plochu. Údržbu provádíme tak, že lehátko občas otřeme vlhkým hadříkem. Výhodou ratanu je to, že se jedná o pevný, ale lehký materiál.
Ratan patří mezi cenově dostupné materiály, který je velmi odolný – v případě dlouhotrvajících dešťů je ale vhodné ratanový nábytek schovat na suché místo. pozor, pod pojmem ratanová lehátka se někdy prodávají i ta, která jsou vyrobena z umělého ratanu.
Kovové lehátko
Kov je odolný materiál, který je velmi nenáročný na údržbu. Dejte si pozor na průměr trubek, které jsou použity při výrobě lehátek. Minimální průměr by měl být 30 mm, aby byla zachována dostatečná odolnost a stabilita. Stěny trubek by přitom neměly být tenčí, než 1 mm. Obvykle se lehátka vyrábí z těchto materiálů:
- Hliník – jedná se o kov, který je odolný vůči korozi i mechanickému poškození. Jeho výhodou je nízká hmotnost. Hliníkové lehátko může ale mít horší stabilitu, která se váže právě k nižší hmotnosti.
- Ocel – ocel je o něco těžší než hliník, takže mohou existovat problémy při jeho přenášení. Jde o slitinu železa a uhlíku. Důležité je, aby tento kov byl ošetřen proti korozi (často nese označení legovaná ocel).
- Železo – někteří výrobci uvádějí někdy místo přesného označení kovu „železo“. V takovém případě si raději zjistěte, o slitinu jakých kovů se jedná.
Pokud sháníte houpací lehátko na zahradu, jeho konstrukce bude pravděpodobně právě kovová. Dejte si pozor na korozi – i když jsou materiály ošetřeny tak, aby byly odolné vůči korozi, při dlouhodobém stání ve vlhku, když kolem neproudí vzduch, zkorodovat mohou. Právě kovová konstrukce je typická součást jiných druhů materiálů. Proto je třeba rozlišovat celokovové modely od těch, které obsahují ještě jiný materiál na plochu k sezení. Ty celokovové jsou méně pohodlné a budou bohužel také dražší. Vybavit je můžete měkkými poduškami pro větší pohodlí.
Textilní zahradní lehátka
V podstatě můžeme rozlišovat tři druhy takovýchto lehátek:
- Textilní sedadlo doplněné kovovou konstrukcí – nejedná se o nejpohodlnější variantu, avšak vyznačuje se nízkou cenou. Sedadlo se navíc může postupně uvolňovat.
- Zahradní lehátko s neodnímatelným čalouněním – nejedná se o příliš častou variantu. Náročná je na údržbu.
- Celotextilní lehátka – vypadají podobně jako pufy k sezení, avšak jsou užší a delší, aby se na nich dalo ležet. Jejich cena je ale vysoká a v případě slunění může jít o nepraktickou variantu, na které se budete potit více, než je nutné.
Důležité parametry při výběru zahradního lehátka
Zahradní lehátko může být skvělou odměnou za práci a námahu, kterou zahradě věnujeme. Po náročném dni můžete relaxovat na lehátku, které jste si přizpůsobili svým potřebám. Abyste zjistili, co vlastně od lehátka očekáváte, je dobré si přečíst recenze. Díky tomu můžete zjistit, co skutečně je pro vás důležité, a které funkce (například houpání) naopak vůbec nepotřebujete. Poradíme vám, na jaké důležité parametry se při výběru zahradního lehátka zaměřit.
Rozměry
Obecně by se dalo říci, že čím bude lehátko prostornější, tím bude pohodlnější. Na druhou stranu mohou vzniknout problémy při přenosu nebo skladování příliš velkého lehátka. Pokud máte omezené prostory pro skladování, je vhodnější vybrat si skládací variantu zahradních lehátek. U těch je ale zapotřebí zaměřit se na jejich stabilitu po složení.
- Šířka lehátka – dostupné jsou různé velikosti. Ty nejmenší mají 60 až 90 cm. Od šířky 80 cm jsou lehátka považována za dostačující pro většinu populace.
- Délka lehátka – za ideální délku lehátka se považuje 180 až 200 cm. Ideální velikost ale poznáte tak, že ke své výšce přičtete 20 cm. To je minimální délka, kterou by vaše lehátko mělo mít, aby se vám leželo pohodlně.
- Výška – obvyklá výška lehátka je od 30 do 60 cm. Tento parametr ale není pro pohodlnou relaxaci na lehátku stěžejní. O něco vyšší jsou polohovatelné modely. Nižší modely jsou obvykle stabilnější, což je dáno nižším těžištěm.
Nosnost
Na trhu se vyskytují lehátka, která disponují různou nosností. Nejnižší nosnost může být méně než 80 kg. Za ideální nosnost se pak považuje lehátko s nosností 100 kg. Ta by měla být postačující pro naprostou většinu populace. Čím vyšší však nosnost bude, tím lépe. Zejména rodiče se často mohou o lehátko dělit také se svými ratolestmi.
Lehátka pro dva by měla disponovat hmotností minimálně 160 kg. Ideální nosnost lehátka by se měla odvíjet od hmotnosti uživatele – k jeho hmotnosti připočtěte ještě rezervu 20 kg. Nejlepší lehátka mají nosnost okolo 135 kg.
Hmotnost
Když si vybíráme zahradní lehátko, narazíme na hmotnostní rozmezí 8 až 15 kg. Čím je lehátko lehčí, tím snadnější manipulace s ním bude. Na druhou stranu bude mít o to menší stabilitu. Za nejlehčí se považují lehátka hliníková s textilní výplní. Ta mohou vážit i méně než 8,5 kg. Na druhou stranu mohou lehčí lehátka disponovat také mnohem nižší nosností. Obecně se za nejtěžší považují kovová lehátky, poté dřevěná a plastová lehátka budou nejlehčí. U těžších modelů oceníte kolečka, která vám usnadní přenos lehátka.
Stabilita
Obvykle platí, že čím má lehátko vyšší hmotnost, tím je stabilnější. Stabilita je ale dána také výškou lehátka a jeho konstrukcí. Čím je lehátko vyšší, tím nižší má stabilitu. Tento parametr je důležitý pro naši bezpečnost a současně pohodlí.
Polstrování
U celodřevěných nebo celokovových lehátek se bude hodit polstrování. Díky němu bude vaše lehátko mnohem pohodlnější. Je dobré, pokud je polstrování zahradního lehátka voděodolné (pokud výrobce tuto skutečnost neuvádí, můžete si provést test vodou na kousku polstrování). Voděodolnost oceníte zejména u lehátka u bazénu, ale také v případě údržby. Tu provádíme jen vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou.
Design
Také design může hrát určitou roli při výběru vhodného lehátka. Klasický styl zahrady doplní bambusové nebo dřevěné lehátko, retro styl může vybírat ze dřevěných lehátek. Moderní zahrady ocení kovový nebo ratanový nábytek. Různé modely lehátek můžete sladit s ostatním zahradním nábytkem, který už ve své zahradě máte.
Polohovatelnost
Zatímco některá lehátka umožňují pouze ležení, existují také ta, která si můžete upravit. Obvykle se pohybuje opěrkou lehátka, takže lehátko můžete v různých úrovních nadzvednout až do polosedu či dokonce sedu. Pokud je lehátko polohovatelné, zjistěte si, s kolika částmi lehátka můžete hýbat. V některých případech je totiž možné lehátko složit až do tvaru židle – k tomuto účelu ale musí být polohovatelných více částí, než jen opěrka. Čím více částí je polohovatelných, tím je obvykle také vyšší cena lehátka.
Tvar sedáku
Pokud je lehátko ergonomicky tvarované, pak tak trochu připomíná písmeno „S“. Neergonomické lehátko je oproti tomu rovné. To, který tvar bude vyhovovat právě vám, bude záviset na vašich preferencích. Existují osoby, které si lépe pohoví v ergonomickém lehátku, někomu ale mohou být tato zakroucení nepříjemná. Obecně se ale ergonomické tvarování považuje za pohodlnější.
Vlastnosti a údržba
Vlastnosti lehátka
Kromě klasických lehátek můžete narazit také na lehátka, která mají různé vychytávky. Tato vylepšení pak mohou výrazně zvýšit komfort nejenom při používání, ale také při skladování. Platí, že čím více vychytávek lehátko má, tím vyšší cenu může mít. Jaké vlastnosti můžete u lehátek najít?
- Polohování – tato vlastnost nabízí multifunkční využití vašeho lehátka. Můžete se opalovat v lehu, číst si v polosedu nebo si dopřát osvěžující nápoj v sedu. To, kolik poloh bude moci vaše lehátko zaujmout, závisí na tom, kolik částí lze polohovat. U dražších modelů můžete upravovat polohu nejenom v oblasti zad a nohou, ale také opěrky rukou.
- Složitelnost – možnost složit lehátko je velice prospěšná nejen v případě, kdy budete lehátko často přenášet, ale také z hlediska skladování.
- Houpání – houpací mechanismus může umožnit další funkci lehátka, a tou je houpání. Tento model bude mít kovovou konstrukci, která je speciálně zaoblená. Houpací lehátko by mělo být vybaveno také aretačním systémem (aby bylo možné houpání zablokovat).
- Kolečka – ta jsou výhodná zejména pro usnadnění mobility lehátka. U těžších lehátek byste je měli dokonce vyhledávat, lehčí modely snadno přemístíte i bez koleček.
- Stínítko – lehátko se stínítkem slouží jako ochrana vaší hlavy před sluncem. Díky tomu můžete předejít úpalu nebo nepříjemnému zakrývání obličeje během opalování. Stínítko je připevněné na horní části lehátka.
- Stříška – jedná se v podstatě o něco větší stínítko. Nachází se nad celým horním prostorem lehátka. Zkontrolujte si ale, zda je stříška polohovatelná nebo odmontovatelná. Stín, který poskytuje, by vám mohl při opalování zavazet.
- Stoleček – některá lehátka mohou obsahovat stoleček, který si v případě potřeby jednoduše vytáhnete. Některé modely ale disponují fixními stolečky, které nemůžete polohovat. Ty jsou méně praktické. U jiných lehátek můžete využít alespoň plochu pro odložení nápoje.
- Ruční opěrky – nabízí oporu pro vaše lokty. Ne všechna lehátka jimi disponují, mohou však významně zvýšit pohodlí.
Údržba lehátka
Správná údržba lehátek může prodloužit jejich životnost. Péči vyžadují zejména dřevěná lehátka, která je třeba na začátku a konci sezóny napustit olejem či jinými ochrannými látkami, které uvádí výrobce lehátka. Plast a umělý ratan stačí otřít hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě nebo jej opláchnout proudem vody. Kovová lehátka je dobré na konci sezóny promazat. Použít na ně můžete antikorozní sprej. Lehátka, která jsou spojena šroubováním, je dobré čas od času utáhnout.
Skladování lehátka
Žádné lehátko není určené pro celoroční stání na zahradě. Jakmile jej přestanete kvůli nepřízni počasí používat, je dobré, lehátko zazimovat. Rozhodně by nemělo být vlhké ani znečištěné. Lehátko skladujeme na suchém a tmavém místě. Je dobré je zabalit, abychom předešli znečištění.
Nejznámější výrobci zahradních lehátek
Pokud si chcete koupit kvalitní lehátko, vyplatí se vsadit na produkty, které byly vyrobeny kvalitními výrobci. Mezi ty nejoblíbenější výrobce zahradních lehátek patří následující.
Zahradní lehátka V-Garden
Tento výrobce poskytuje lehátka v různých cenových kategoriích. Koupíte je už od jednoho tisíce korun, najdete ale i některé velice luxusní modely. Zahradní lehátka můžete koupit v různých provedeních a typech.
Zahradní lehátka Rojaplast
Navzdory názvu tohoto výrobce můžete koupit nejenom plastová zahradní lehátka, ale také dřevěná nebo třeba kovová. Nabídka je opravdu široká a vyberou si i nároční uživatelé.
Zahradní lehátka Blumfeldt
Cenově dražší ale velice kvalitní lehátka nabízí výrobce Blumfeldt. Koupit můžete lehátka s cenou od dvou tisíc korun až za několik desítek tisíc. To se pak pohybujeme už na poli zahradních postelí.
Zahradní lehátka Dimenza
Pokud hledáte ergonomicky tvarované lehátko, měli byste se zaměřit na nabídku tohoto výrobce. Právě ten totiž nabízí širokou nabídku lehátek, avšak nejen těch ergonomických. Nakoupit můžete jednodušší lehátka již od tisíc pěti set korun, a dokonce i zahradní postele přesahující cenu sta tisíc korun.
Zahradní lehátka Nardi
Tento výrobce nabízí kvalitní lehátka, která vynikají taktéž svým designem. Smutnou skutečností ale je, že za tyto vlastnosti si budete muset připlatit.
Zahradní lehátka Tribu
Zde se nacházíme v kategorii opravdu luxusních lehátek. Nekoupíte je pod pětadvacet tisíc korun. Spolehnout se ale můžete na celou řadu užitečných vlastností a pohodlí, které poskytují.
Zahradní lehátka Hanscraft
Toužíte po zajímavě vypadajících lehátkách výborné kvality? Pak byste se měli zaměřit na značku Hnascraft. Právě ta vám nabídne lehátka, která se od ostatních svým vzhledem odlišují. Budete si ale muset mírně připlatit.
Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů zahradních lehátek
Jestliže se rozhodnete pro koupit zahradního lehátka, vyrazíte obvykle do obchodního domu s nábytkem nebo hobby marketu. Kam nejčastěji chodíme, když chceme koupit lehátka na zahradu, balkon či terasu?
Zahradní lehátka Jysk
Nabídka této společnosti je poměrně omezená, obsahuje ale od každého něco. Nakoupit můžete levná zahradní lehátka, ale i ta dražší. Jen s designem budete asi trochu na štíru.
Zahradní lehátka IKEA
Zahradní lehátka tohoto výrobce se mohou pochlubit moderním vzhledem. Nevýhodou je ale velmi omezená nabídka. Zřejmě si budete muset počkat na období, kdy budou zahradní lehátka v sezóně.
Zahradní lehátka OBI
V tomto hobby marketu už narazíte na poměrně širokou nabídku lehátek všech cenových kategorií. Těšit se budete z nejlevnějších i designových kousků. K dispozici je také celá spousta doplňků k zahradním lehátkům.
Zahradní lehátka Mountfield
Mountfield má v nabídce několik zajímavých kousků, nicméně je třeba říci, že i nyní je nabídka velmi omezená. Pokud přicházíte s konkrétní představou o svém lehátku, nemusíte najít to, co hledáte.
Zahradní lehátka Hornbach
Dřevená, plastová, kovová i textilní lehátka najdete v nabídce tohoto hobby marketu. Design lehátek je základní, takže neočekávejte žádné originální kousky. Zato se můžete těšit na cenově dostupnější lehátka.
Zahradní lehátka Bauhaus
I když zde můžete najít zahradní lehátka všech typů a materiálů, nabídka je i tak velmi omezená. I zde se vyplatí přijít, když nemáte přesnou představu o tom, jaké lehátko chcete koupit. V opačném případě byste mohli být zklamaní.
Zahradní lehátka Heureka
Přehled nejrůznějších typů a druhů lehátek a jejich provedení, různých cenových relací i nejrůznějších výrobců najdete právě zde. Vybírat můžete prostřednictvím velmi podrobného filtru a přečíst si můžete zajímavé uživatelské recenze. Nabídka zahradních lehátek je na Heuréce nejširší ze všech výše zmiňovaných.
Cenové relace zahradních lehátek
Jedním z velmi významných parametrů při nákupu bude samozřejmě také cena. I když bychom se jí neměli nechat ovlivňovat příliš, je dobré přihlédnout k tomu, v jaké cenové relaci se dají lehátka nakupovat. Od ceny se může odvíjet kvalita výrobku – za kvalitnější materiály a zpracování si zkrátka budete muset připlatit. V jakých cenových kategoriích se lehátka pohybují?
- Do 1 000 Kč – od těchto lehátek neočekávejme žádné zázraky. Ta nejlevnější lehátka můžete koupit už za 500 Kč. Většinou budou vyrobena z levných materiálů, takže se nebudou pyšnit dlouhou životností. Ani se stabilitou a dalším příslušenstvím nelze počítat. Najdete zde ale skládací i polohovatelné varianty.
- Do 3 000 Kč – nyní můžete narazit zejména na plastová lehátka, a to i ta z ratanu. Jejich vzhled může být už přitažlivý. Pokud byste chtěli vybírat ze dřeva, můžete i v této cenové relaci, avšak pouze základní dřevěné modely. Plastová lehátka už mohou nabídnout polohování nejen v zádové části, ale také v oblasti nohou. Také opěrky rukou jsou už k dispozici. Narazit můžete také na houpací lehátka.
- Do 6 000 Kč – v této cenové hranici už naleznete lehátka nejrůznějších materiálů. Očekávat od nich můžete také spoustu užitečných vlastností a zajímavý design. Narazíte i na závěsná houpací lehátka.
- Nad 6 000 Kč – krásný design, kvalitní materiály, moderní vzhled a celá spousta užitečných vlastností. To vše spolu s kvalitním zpracováním udělá z vašeho zahradního lehátka líbivý doplněk vaší zahrady.
Nejčastější otázky při výběru zahradního lehátka
Pokud si kupujete zahradní lehátko, měli byste počítat s tím, že mimo sezónu jej bude potřeba zazimovat a uskladnit. V případě, že pro své lehátko najdete prostor pod střechou, kde bude chráněno před deštěm i sněhem, mohlo by lehátko stát venku i celoročně. Počítejte ale s jeho kratší životností.
Ačkoli se ergonomická lehátka považují obecně za nejpohodlnější, nemusí to platit pro každého. Existují lidé, kteří budou raději relaxovat na „plochých“ lehátkách. Proto je dobré vyzkoušet si oba typy lehátka, abyste zjistili, které bude právě pro vás pohodlnější.
Sháníte-li lehátko k bazénu, měli byste se zaměřit na takové varianty, které jsou odolné vůči vlhkosti. Hrozí zde totiž to, že budou potřísněny vodou, nebo v ní mohou také delší dobu stát. Ideální jsou modely z plastu, textilénu nebo umělého ratanu. Za určitých podmínek lze zvolit také kovové lehátko. Mělo by ale být ošetřeno proti korozi.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.