Obsah testu
Vestavné myčky nádobí patří mezi praktické typy spotřebičů pro moderní kuchyně. Přinášíme vám srovnání vybraných modelů o rozměrech 45 cm a 60 cm a poradíme, jak a podle čeho vybrat myčku přesně pro vaše potřeby.
TEST: Nejlepší vestavné myčky 60 cm
Recenze Bosch SMV4EVX15E
Vestavná myčka Bosch SMV4EVX15E patří mezi vestavné spotřebiče vyšší střední třídy, který vám nabídne veškerý komfort. Myčka o plné šířce 60 cm má klasické dva koše na nádobí doplněné možností úpravy jejich vnitřcích prostor sklopením některých prvků, což výrobce označuje jako VarioFlex. Kromě toho je zde také zásuvka na příbory, což umožňuje kvalitní mytí veškerých příborů. Myčka je určena na 13 sad nádobí a hlučnost je 44 dB. Energetická třída C.
Výsadou myčky je kvalitní mytí, včetně zaschlých zbytků, předpokladem je samozřejmě správné použití programů dle znečištění. Vnitřní provedení myčky je nerezové, vyjma plastové vany. Nabízí automatické otevření dveří po domytí nebo ztišení chodu. Myčku můžete spárovat s aplikací Home Connect, která umožňuje různá další nastavení, bohužel některé základní funkce je přímo nutno nastavovat přes aplikaci, jako je třeba nastavení světelné signalizace o provozu promítané na podlahu nebo signalizaci ukončení programu.
- Kvalitní mytí
- Funkce pro ztišení chodu
- Možnost aplikace do mobilu
- Některé funkce přístupné jen skrz aplikaci
Recenze Whirlpool WIO 3O540 PELG
Vestavná myčka nádobí Whirlpool WIO 3O540 PELG nabídne velmi úsporný chod ohodnocený energetickou třídou B dle nových štítků. Stejně tak hlučnost je velmi nízká, výrobce udává 40 dB, a to je patrné i v praxi. Celkem se do myčky vejde 14 sad nádobí a jde tedy o prostornou vestavnou myčku plné velikosti. K dispozici máte také zásuvku na příbory a klasické koše potom nabízejí variabilní uspořádání, jak je v dané kategorii již zvykem. Navolit lze až 10 programů.
Myčka se vyznačuje funkcí PowerClean Pro, což jsou speciální přidané trysky, které si poradí i s velmi znečištěným nádobím. Klasikou je technologie 6. SMYSL známí u tohoto výrobce, která dokáže přizpůsobit program podle náplně myčky. Jako negativum bychom mohli označit trochu pocitově méně pevnou konstrukci košů na nádobí. Celkově se jedná o spotřebič střední třídy s velkou nabídkou i některých pokročilých funkcí.
- Velmi tichý chod
- Velmi úsporná
- PowerClean Pro
- Menší pevnost košů na nádobí
Recenze Electrolux EES48200L
Vestavná myčka Electrolux EES48200L se nachází ve střední cenové kategorii a je zajímavá z pohledu poměru ceny a výkonu. Je určena na 14 sad nádobí a je tak ideální i pro větší rodinu. Hlučnost je 46 dB a energetická třída je E. Zvolit si můžete 8 programů mytí. Tato myčka je vybavena také přihrádkou na příbory. Jako ovládací panel v horní hraně dveří se využívají dotyková tlačítka.
Za svou cenu myčka nabízí i některé pokročilé funkce, jako je automatické otevření dveří po dobytí, což je možné v případě požadavku ale také deaktivovat. Někteří zákazníci si při praktickém provozu stěžují na o něco horší výsledky sušení, což by v případě této zkušenosti mělo jít eliminovat nastavením funkcí XtraDry a AirDry. Také hlučnost může být pocitově vyšší než u jiných podobných spotřebičů, zvlášť pokud jste před touto myčkou měli extra tichý spotřebič vyšší třídy.
- Poměr cena/výkon
- Dobré mytí
- Automatické otevření dveří
- Horší sušení
TEST: Nejlepší vestavné myčky 45 cm
Recenze Bosch SPV6YMX11E
Vestavná myčka nádobí Bosch SPV6YMX11E je ideální společník pro jednotlivce nebo dvojice, kde si vystačí s menším objemem myčky, přitom hledají kvalitní spotřebič vyšší střední třídy a neodradí je přece jen vyšší cena za tuto menší myčku. Toto úzké provedení 45 cm je určeno pro 10 sad nádobí a k dispozici máte 6 programů. Jedná se o velmi úsporný spotřebič v energetické třídě B a hlučnost výrobce uvádí 45 dB. Myčka má kompletně nerezové útroby včetně vany a nabízí pokročilé funkce.
Myčka využívá systém sušení minerálem Zeolith, který zajistí perfektní sušení, včetně skleněného nebo plastového nádobí. Také kvalita mytí je vynikající. Využívat můžete další pokročilé funkce jako je ztišení mytí na vyžádání nebo promítání času do konce mytí na podlahu. K dispozici máte možnost propojení s aplikací Home Connect pro ovládání z mobilu. Navolit si můžete také oblíbený program a přidávat funkce jedním dotykem.
- Velmi dobrá kvalita mytí i sušení Zeolith
- Pokročilé funkce
- Úsporný spotřebič a tichý chod
- Vyšší cena
Recenze Electrolux EEM63310L
Myčka Electrolux EEM63310L je vestavným spotřebičem vyšší střední třídy v úzkém provedení 45 cm. Úzká myčka nabízí v praxi tichý chod, který je udáván hodnotou 44 dB. Vybrat si můžete 8 programů mytí na dotykovém ovládacím panelu v horní hraně dveří. Do myčky se vám vejde 10 sad nádobí. Provedení je zcela nerezové, včetně spodní vany. Velmi dobré mytí je podpořeno pokročilými sprchovacími rameny.
U této myčky se můžete spolehnout nejen na kvalitní mytí, ale také na kvalitní sušení. Ačkoliv je to úzká myčka, tek je dobře rozvržená, a tak docela prostorná. Využít můžete také automatické otevření dveří po ukončení sušení, což by mělo zlepšit sušení. Zajímavostí jsou gumové hroty v horní zásuvce, které umožňují lepší a jistější umístění sklenic třeba od vína nebo sektu, kdy se skleničky ani nehnou. Myčku lze určitě doporučit z pohledu poměru ceny a celkové kvality spotřebiče.
- Poměr cena/kvalita
- Poměr cena/kvalita
- Tichý chod
- Občas váhavé dotykové ovládání
Recenze Beko DIS35020
Vestavná myčka Beko DIS35020 patří k levnému řešení na trhu od spolehlivého výrobce. Dá se říci, že v tomto ohledu jde o cenový tip, který vám umožní levně pořídit úzkou myčku 45 cm. Myčka velmi dobře myje i suší. Výrobce uvádí hlučnost 49 dB, což dnes patří spíše k hlučnějším spotřebičům, ale v dané ceně je to očekávatelné. Do myčky se vejde 10 sad nádobí. Pro mytí můžete zvolit 5 programů. Energetická třída spotřebiče je E, samozřejmě dle nových štítků. Na trhu jsou úspornější myčky, ale i zde je spotřeba stále velmi nízká, zvlášť s přihlédnutím k ceně.
Přes nízkou cenu nabídne myčka kompletně nerezové provedení včetně vany, což je třeba u levného spotřebiče hodnotit kladně. Stejně tak celkové provedení působí kvalitním dojmem. S ohledem na nižší cenu je třeba počítat se základním provedením košů na nádobí, které nejsou nijak flexibilní. Myčka je vhodná pro nenáročného zákazníka, kterému stačí základní funkce spotřebiče.
- Cena
- Jako základní myčka zcela vyhovuje
- Kompletně nerezová vč. vany
- Koše nejsou variabilní
Nejprodávanější vestavné myčky 2025
Vestavná myčka dnes naprosto převažuje při výběru spotřebiče do moderní kuchyně. Nové kuchyňské linky počítají s vestavnými spotřebiči, které umožní vytvořit jednotný a elegantní design kuchyně, což by s volně stojícími spotřebiči nebylo možné. Výběr konkrétních spotřebičů podléhá požadavkům každého z nás, ale myčku má dnes prakticky každý.
Pokud si i vy právě vybíráte novou vestavnou myčku do nové kuchyňské linky, potom je tady pro vás náš test a průvodce výběrem, kde najdete vše důležité, co byste měli vědět.
Před nákupem je dobré si položit několik základních otázek, které vám výběr významně usnadní:
- Jaká je požadovaná kapacita – v zásadě si můžete vybírat mezi plnou šířkou vestavné myčky 60 cm, což se hodí pro rodiny, nebo můžete zvolit tzv. úzkou myčku 45 cm, která většinou může vystačit hlavně pro jednotlivce nebo dvojice, případně může být vhodná jako myčka na chatu, kde ji využíváte jen část roku. Povšimněte si také toho, že u myček může být rozdíl i v sadách nádobí, které pojmou. Většina klasických rozměrů myček pojme asi 14 sad nádobí, ty úzké pak asi 10 sad.
- Jakou očekáváte spotřebu – moderní myčky mají velmi nízkou spotřebu vody, a to už řadu let. Většina myček si běžně vystačí do 10 litrů na mycí cyklus, někdy je to už spíše i kolem 5 litrů. Spotřeba elektřiny také rapidně v posledních letech klesá, a i v rámci nových energetických štítků dosahují ty nejlepší myčky běžně tříd B a C. Velmi úsporný spotřebič už ani často nemusí být tak drahý.
- Jaké jsou pro vás důležité funkce – někomu stačí základní myčka se základními funkcemi, kde zapnete nejčastěji automatický program a o více se nemusíte starat. Moderní myčky ale často nabízejí mnohem více, umožňují různé přídavné funkce třeba pro lepší sušení apod. Určitě je užitečné mít k dispozici více programů, pokud je chcete využívat. Pro hračičky je tady pak třeba i ovládání mobilem, kde je reálná užitečnost spíše sporná, ale i toto dnešní spotřebič může umět, pokud po tom toužíte.
- Jaký máte na vestavnou myčku rozpočet – pokud řešíte cenu jako jeden z důležitých parametrů, tak cena většinou roste s množstvím speciálních funkcí anebo také samozřejmě s ohledem na značku spotřebiče, což může někdy odrážet i kvalitu. Sami si rozmyslete, co je pro vás jak důležité. Je dobré najít optimální řešení s ohledem na funkční výbavu, kterou využijete, případně kvalitu, kterou očekáváte. Z pohledu kvality v dnešní spotřební době doporučujeme zohledňovat ale hlavně případně delší záruku na celý spotřebič než jen logo.
V rámci našeho průvodce dále rozebereme odpovědi na jednotlivé otázky a zmíníme také spoustu dalších aspektů výběru vhodné vestavné myčky. Odpověď na otázku, jak vybrat vestavnou myčku, tak pro vás bude hned jednodušší.
Vestavná myčka vs. volně stojící myčka
Na začátku našeho průvodce se podíváme na hlavní rozdíly mezi vestavnou myčkou, na které se zaměřuje náš test, a mezi volně stojící myčkou, které už dnes v nových kuchyních prakticky ale neuvidíte. Zmíníme také výhody a nevýhody obou variant, abyste měli základní srovnání mezi oběma typy.
Vestavná myčka
Jak jsme již zmínili, toto provedení myčky je dnes zdaleka nejvíce žádané. Pokud lidé dělají rekonstrukci staré kuchyně, mají moderní linku, kde už chtějí vestavný spotřebič, který je v tomto provedení nejčastější. Vestavnou myčku tak můžete dokonale sladit se zbytkem vaší kuchyně, aniž by jakkoliv utrpěl vzhled interiéru.
Vestavné myčky mohou být v zásadě ve dvou provedeních. Buď dvířka zcela překrývá jeden díl čela kuchyně, kdy ovládání myčky je pak přístupné po jejím otevření v horní hraně dveří, případně některé myčky mohu mít také viditelný čelní ovládací panel. První řešení je většinou častější a je také větší výběr mezi myčkami, ale můžete mít i druhou variantu.
Vestavné myčky mohou být poměrně tiché, protože dodatečně jejich činnost izoluje ještě samotná kuchyňská linka. Určitou drobnou nevýhodou vestavné myčky je skutečnost, že její instalace je o něco složitější, výměna spotřebiče někdy vyžaduje odborníka, pokud si sami netykáte s vrtačkou. Na druhou stranu instalace není zase tak příliš komplikovaná, pokud jste trochu zručnější.
Většina výrobců se dnes už je ve velké míře soustředí právě na vestavné myčky, kde máte zdaleka nejširší možnosti výběru. Můžete si vybírat levnější spotřebiče se základními funkcemi, stejně tak pokročilé spotřebiče, které budou mít mnoho funkcí, programů a pokročilé mycí režimy.
Volně stojící myčka
Vedle vestavných myček, kterými se zabýváme především, existují volně stojící myčky. Taková myčka je potom klasickým volně stojícím spotřebičem, který není určen k zabudování do linky. Tím pádem má spotřebič kompletní vnější opláštění a čelo dvířek. Nevýhodou samozřejmě je, že takový spotřebič se příliš nehodí do moderní kuchyňské linky, protože zkrátka už ani není moc kam dát. Dnes je trendem, aby byly kuchyňské linky ucelené a volně stojící myčka by to samozřejmě rozbila, případně byste museli mít někde předěl.
Volně stojící myčka je tak typicky vhodná hlavně tam, kde máme starší kuchyň, která ještě nepočítá s vestavěnými spotřebiči. V takovém případě je umístění vestavné myčky v podstatě nemožné a jediným řešením je pořízení volně stojící myčky.
Volně stojící myčka má určitou výhodu i v tom, že instalace je velmi snadná, stačí vám přívod vody a elektrická zásuvka, spotřebič v podstatě jen postavíte na místo a nemusíte nikde nic dodatečně montovat. Velmi snadná je potom samozřejmě také případná výměna spotřebiče za novější, nebo v případě poruchy.
U volně stojící myčky počítejte s tím, že může být její provoz o něco hlučnější než v případě vestavných řešení. Důvodem je to, že myčka stojí volně, není vestavěná v kuchyni, a tím pádem se může hluk z mytí více šířit do okolí.
Ve skutečnosti dnes už neexistuje příliš logických důvodů, proč upřednostnit volně stojící myčku před vestavným spotřebičem, pokud tedy nemáte starou kuchyň. Volně stojících myček je už také v sortimentu výrobců stále méně, protože poptávka je nižší.
Důležité parametry
Nyní se dostáváme do té části průvodce výběrem, kde se zaměříme na jednotlivé důležité parametry vestavných myček, které by vás při výběru měly zajímat. Většina těchto parametrů je společná také s klasickou volně stojící myčkou, takže v tomto ohledu je náš průvodce univerzální.
Rozměry
To základní, co nás bude zajímat při výběru libovolné myčky, jsou její rozměry. V podstatě si můžete vybírat ze dvou základních rozměrů, které jsou charakteristické pro běžné vestavné myčky, ale také pro většinu volně stojících myček. Výška myčky zhruba odpovídá výšce linky, stejně tak její hloubka. Co se ale může lišit, to je šířka:
Typ | Šířka (cm) |
---|---|
Standardní | 60 |
Úzká (slim) | 45 |
Dá se říci, že je klasickou šířku 60 cm lze doporučit každému, kdo má trochu více nádobí. Naprostá nutnost je to samozřejmě pro rodiny, kde je toho nádobí více vždy. Úzká myčka 45 cm je potom vhodná spíše pro jednotlivce nebo dvojice, kterým bude menší rozměr stačit.
Také v tomto případě však určitě zvažte, zda pro vás není lepší standardní šířka, protože podobně jako lednička, ani žádná myčka není mnohdy dostatečně velká. Nejde totiž nutně pouze o množství nádobí, ale třeba také o velikost nádobí, pokud používáte větší hrnce a podobně.
Kapacita
S velikostí spotřebiče, pokud jde o jeho vnější rozměry, do značné míry souvisí také samotná kapacita myčky, tzn. to, co se do myčky vejde. V tomto případě hovoříme o kapacitě spotřebiče udávané v sadách nádobí, kdy jedna sada nádobí představuje 3 talíře (plytký, hluboký a malý), 1 hrnek, 1 sklenici, vidličku, nůž a lžíci. V tomto ohledu lze říci, že:
Typ | Počat sad nádobé |
---|---|
Standardní 60 cm | 13 až 15 |
Úzká (slim) | do 10 sad |
Mějte na paměti, že u každého spotřebiče to může být trochu jinak. Množství sad nádobí, které se do myčky vejde, závisí také na vnitřním rozvržení prostoru, provedení košů na nádobí a podobně. Právě rozvržení vnitřního prostoru určitě nepodceňujte a budeme se mu věnovat hned na následujících řádcích.
Vnitřní uspořádání
Kolik toho dáte do myčky nezáleží pouze na velikosti myčky nebo na její papírové kapacitě, ale také na tom, jak inteligentně výrobce vyřešil vnitřní uspořádání. To může do značné míry ovlivnit například přítomnost zásuvky na příbory nebo flexibilní segmenty koše, které se umí přizpůsobit podle nádobí, které do myčky aktuálně dáváte. Faktory vnitřní variability můžeme shrnout takto:
- Zásuvka na příbory – tento prvek se velmi často využívá u moderních myček, aby se daly příbory lépe rozmístit a kvalitněji se tak umyly. Na druhou stranu mnoho lidí si neuvědomuje, že pokud myčka obsahuje zásuvku na příbory, potenciálně to ovlivňuje využitelnou výšku spotřebiče. To znamená, že v zásuvkách na nádobí potom můžete mít dohromady méně místa na výšku a může být problém sem dát třeba větší hrnce či talíře. Alternativou k zásuvce na příbory je potom klasický košík, který se umisťuje do dolního koše, který sice ubere nějaké místo v dolním koši, ale neobere vás o cennou využitelnou výšku ve spotřebiči.
- Výškově nastavitelný horní koš – horní koš je typicky v myčce výškově nastavitelný, to znamená, že můžete získat více prostoru v dolním koši, pokud koš posunete více nahoru nebo naopak.
- Flexibilní segmenty koše – pokud si pořídíte myčku střední nebo vyšší třídy, narazíte v ní už na flexibilní segmenty koše. Jedná se o to, že některé díly koše lze sklopit podle toho, aby vám to více vyhovovalo na různé druhy nádobí, které potřebujete momentálně mýt. Většinou najdete tyto sklopné segmenty ve spodním i horním koši na nádobí. Právě sklopné segmenty koše jsou velmi důležité pro celkovou využitelnost vnitřního prostoru.
Některé myčky mohou být také uzpůsobeny na určitý specifický typ nádobí. Je to zase typické spíše pro myčky střední a vyšší třídy, které mohou nabídnout třeba speciální úchyty pro vinné sklenice nebo sklenice na sekt, které jsou obecně choulostivé. Mohou zde být různé pogumované výstupky, které zafixují lépe sklenicí na místě, prostor může být uzpůsoben tomu, aby se zde sklenice dobře umístila, aniž by měla tendenci se převrátit.
Z hlediska vnitřního prostoru je dobré, abyste si myčku někde fyzicky prohlédli, pokud je to možné. Pozor na to, že v internetových obchodech někdy nemusí obrázky odpovídat realitě, tak abyste potom nebyli překvapeni. Hodně důležité například je nejen to, zda má koš různé sklopné segmenty, ale také to, jak je celkově koš provedený.
Koš může být třeba z poměrně chatrného materiálu, některé koše zase mohou být například příliš „řídké“, což pak znesnadňuje umísťování menšího nádobí, které snadněji propadne, to a mnoho dalšího jsou všechno způsoby, jak dnes výrobci šetří.
Účinnost mytí a sušení
Obecně se dá říci, že dnešní moderní myčky už myjí všechny velmi dobře. Pravděpodobně se na trhu nesetkáte s myčkou, která by myla nádobí vyloženě špatně. Co může být ještě u některých, hlavně levnějších myček, horší, to je sušení. Otázka účinnosti mytí a sušení ale není nutně o kvalitě, ale spíše o mytí a sušení ve vztahu ke spotřebě energie.
Údaje o účinnosti mytí a sušení jsou běžně dostupné na energetickém štítku, kdy v podstatě vyjadřují, jak dobře spotřebiče hospodaří s elektrickou energií při mytí a sušení. Musíte počítat s tím, že spotřebiče s vyšší účinností jsou dražší, protože spotřebují na mytí nebo sušení méně energie. Z hlediska účinnosti však dnes rozdíly mezi myčkami nejsou až tak zásadní, dobrá myčka by měla nabídnout index účinnosti mytí aspoň 1,12 a index účinnosti sušení aspoň 1,06.
Spotřeba vody
Současné myčky jsou velmi úsporné, pokud jde o spotřebu vody. V podstatě každá myčka vám dnes nabídne spotřebu okolo 10 litrů, a to platí i pro ty nejméně hospodárné na trhu. U nových myček už dnes spotřeba může být i okolo 5 litrů na mycí cyklus.
Jak je patrné, při používání myčky, na rozdíl třeba od ručního mytí nádobí, můžete na spotřebě vody poměrně výrazně ušetřit. Pokud byste myli celý obsah myčky ručně ve dřezu, tak jej do 10 litrů objemu vody určitě v žádném případě neumyjete.
Hlučnost
Poměrně důležitým parametrem u každé myčky může být také její hlučnost. Myčka bývá samozřejmě umístěna v kuchyni, což je samo o sobě obytný prostor, mnohdy dnes také spojený s obývacím pokojem. V takovém případě určitě chcete tichou myčku.
Dobrou zprávou je, že vestavné myčky jsou obecně poměrně tiché, tím spíše, pokud je vestavíte do linky, kde jsou z obou stran obestavěny skříňkami kuchyňské linky. Právě to totiž dokáže ještě dále utlumit hluk při mytí nádobí. Pokud hledáte opravdu tichou myčku, soustřeďte se na spotřebiče, které se co nejvíce blíží 40 dB (většina myček má více).
Energetický štítek
Moderní myčky jsou velmi úsporné, ale více o jejich spotřebě, ať už vody nebo elektrické energie, vám napoví energetický štítek. Zároveň, pokud jste to ještě nezaznamenali, od 1. března 2021 jsou v platnosti nové energetické štítky pro tyto spotřebiče, což upravilo hodnotící stupnici a některá související kritéria. Současný energetický štítek myček nádobí obsahuje následující:
- QR kód – přes mobilní telefon lze snadno získat dodatečné informace o spotřebiči z evropské databáze ERPEL, kde je produktový list výrobku.
- Stupnice označující energetickou účinnost – představuje stupnici v celkovém rozsahu A až G, a to od zelené až po červenou. Úspornější spotřebiče jsou v zeleném poli (nejlepší spotřebiče značeny písmenem A), nejméně úsporné se pak nacházejí v červeném poli (nejnižší účinnost mají spotřebiče označené písmenem G).
- Třída energetické účinnosti přístroje – je v pravé části štítku vedle stupnice účinnosti. Odpovídá rozsahu stupnice energetické účinnosti A (nejlepší) až G (nejhorší).
- Spotřeba energie – vyjadřuje spotřebu elektřiny na 100 cyklů mytí. Hodnota je v kilowatthodinách (kWh) za dané období. Vynásobením cenou za 1 kWh dle ceníku vašeho dodavatele elektřiny, snadno získáte přepočet na peníze.
- Jmenovitá kapacita – jedná se o počet kompletních sad nádobí, které lze do myčky naložit při mytí na program ECO.
- Spotřeba vody na jeden cyklus – označuje spotřebu vody na jeden mycí cyklus v programu ECO. Spotřebovaná voda je v litrech (L).
- Doba trvání – vyjadřuje dobu trvání programu ECO, která je uvedena v zápisu hodiny : minuty.
- Emise hluku šířeného vzduchem – hlučnost spotřebiče, která je udávána v decibelech (dB). Dole pod piktogramem je na energetickém štítku uvedena rovněž třída emise hluku od nejlepší (A) po nejhorší (D). Je to hluk, který je při provozu spotřebiče šířen výhradně vzduchem.
Funkce myček
Současné myčky vám mohou nabídnout různé funkce. Tyto funkce se mohou lišit a mohou mít různé názvy v závislosti na výrobci spotřebiče. Mnoho výrobců také nazývá stejné funkce různými marketingovými názvy, my se zde proto omezíme na obecný výčet obvyklých funkcí, se kterými se můžete u myček setkat:
- Odložený start – u většiny dnešních spotřebičů, včetně myček, můžete nastavit odložený start, pokud nechcete, aby se spotřebič spustil okamžitě. Start programu lze typicky odložit až o 24 hod. po hodinových či půlhodinových intervalech, v závislosti na modelu.
- LED osvětlení – zejména vybavenější myčky mohu nabídnout osvětlení vnitřního prostoru, což vám zvýšit komfort při plnění myčky nebo při vyndávání nádobí.
- Světelná indikace nebo promítání času na podlahu – protože vestavné myčky nemají většinou viditelný čelní panel, v podstatě vás nemají jak obvyklým způsobem informovat o průběhu mycího cyklu. Proto výrobci vymysleli způsob, kdy myčka promítá v oblasti soklu linky na podlahu světlo, které informuje o činnosti spotřebiče. Případně se zde u lepších modelů může promítat také i čas do konce mytí.
- Zvukový signál – standardní výbavou každého spotřebiče je nějaký zvukový signál, který vás upozorní třeba na ukončení mycího cyklu, případně na chybu apod.
- Ovládání a displej – stále více moderních míček obsahuje dotykové ovládání. Také vestavné myčky mívají dotykové ovládání v horní hraně dveří. U některých myček se zde můžete stále setkat ještě s fyzickými tlačítky. U každé myčky však typicky najdete ještě také displej jako součást ovládacího panelu, který vás informuje o aktuálním nastavení, případně nutnosti doplnit třeba sůl či leštidlo.
- Poloviční náplň – někdy můžete chtít umýt ne zcela naplněnou myčku, v takovém případě se vám hodí nastavení poloviční náplně, kde myčka počítá s tím, že je v ní méně nádobí a tomu upraví mycí cyklus. Bude to znamenat úsporu vody i energie.
- Množstevní automatika – využití mycího prostředku, vody a energie, může být optimalizováno prostřednictvím nejrůznějších čidel a chytrý funkcí. Stejně tak moderní myčky umí upravovat teplotu vody v závislosti na znečištění nádobí.
- Automatické otevření dveří – vyšší řady myček a obecně stále více myček umožňuje funkci automatického otevření dveří po ukončení mycího cyklu. To by mělo zrychlit sušení. Na druhou stranu je s tím spojeno i určité negativum, že myčka vám okamžitě vypustí do prostoru spoustu páry, proto lze obvykle tuto funkci vypnout, podle toho, zda ji chcete nebo nechcete využívat.
- Aktivní sušení – u některých myček se můžete setkat s funkcí aktivního sušení, kdy sušení probíhá prostřednictvím ventilátoru. Obecně výrobci nabízejí různé funkce pro vylepšené sušení, vždy v závislosti na modelu myčky.
- Samočistící filtr – ve spodní části myčky najdete vždy filtr, který je potřeba pravidelně čistit. Některé myčky si už umí filtr pročistit také sami, takže jeho údržba není nutná.
- AquaStop – na přívodní hadici k většině myček najdete speciální ventil, který zabraňuje vytopení. V případě závady jednoduše zastaví přívod vody.
- Dětská pojistka – drtivá většina spotřebičů v současné době má určitou formu dětské pojistky, která zabraňuje jejich náhodnému uvedení do chodu dítětem.
Programy myček
Obvykle se u myček nachází 6 až 10 programů, ale může se to lišit podle výrobce a modelu. Vybavenější myčky samozřejmě nabízejí více programů a dodatečných funkcí. Podobně jako u funkcí, které jsme popisovali výše, také u programů se můžete setkat s širokou škálou doplňujících funkcí, které lze přidat k programům. Ty se mohou svými názvy lišit v závislosti na výrobci, my si zde proto popíšeme typické programy obecně:
- ECO program – většina dnešních myček vám nabídne tzv. ekologický program, který však, pokud jej nezkrátíte, může vyústit až v několikahodinové mytí nádobí ve studené vodě. Sami si musíte zvážit, zda to má smysl nebo je to spíše „vychytávka“ poplatná době. Program by měl být každopádně nejúspornější co do spotřeby energie.
- Program na 70 °C – většinou se jedná o program, který je určen pro silně znečištěné nádobí, typicky se může jednat o hrnce se zaschlými zbytky a podobně.
- Program na 60 °C – obvykle program vhodný na středně znečištěné nádobí, případně nádobí, které máte v myčce po několik dní.
- Program na 50 °C – typicky se tato nebo podobná teplota používá pro běžně znečištěné nádobí.
- Program na 40 °C – vhodné pro málo znečištěné nádobí, případně sklo apod.
- Program Auto – většina výrobců zde udává nějaký rozsah teplot, které může myčka nastavit v závislosti na znečištění nádobí. Jedná se tedy o automatický program, který si může teplotu částečně přizpůsobit sám třeba v rozsahu od 45 do 65 °C apod.
Pamatujte na to, že většina myček vám umožní některé programy zkrátit, abyste ušetřili čas. V takovém případě je možné, že to ovlivní negativně spotřebu. Na druhou stranu současné myčky jsou i tak úsporné a při zkrácení programu myčka umyje nádobí zhruba za hodinu a nemusíte dlouho zbytečně poslouchat monotónní hluk.
Programová nabídka myček může obsahovat také různé doplňkové funkce, které přidáte ke konkrétním programům. Může jít třeba o extra sušení či cokoliv jiného, co zlepšuje kvalitu mytí a může se vám u určitého nádobí hodit. Stejně tak mnoho myček obsahuje program údržby, který je určen k čistění spotřebiče a měli byste jej čas od času spustit.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Alza
Největší český internetový obchod s elektronikou a dalším sortimentem vám nabídne také široký výběr bílého zboží. Velké spotřebiče zde pořídíte zcela běžně spolu s komfortním dovozem. Pořídíte klasickou vestavnou myčku nádobí, ale stejně tak se v nabídce nachází vestavná myčka s předním panelem, která vám může vyhovovat třeba více.
IKEA
Věřte nebo ne, myčku si můžete pořídit také od výrobce nábytku IKEA. Jelikož se firma zaměřuje také na výrobu kuchyní na míru, můžete si objednat kuchyně rovnou s myčkou nádobí nebo i myčku samostatně. V sortimentu je vestavná myčka v několika provedeních, jedná se o spotřebiče vyráběné pro IKEA, které lze zařadit do nižší až střední třídy.
Datart
Jestliže hledáte co nejkomfortnější pořízení bílého zboží, jako je třeba právě myčka nádobí, můžete se obrátit na tohoto specialistu. Myčku vám přivezou a současně klidně odvezou starý spotřebič. Vestavná myčka s předním panelem nebo klasická vestavná myčka do kuchyňské linky bez viditelných ovládacích prvků je zde standardním sortimentem.
Heureka
Pokud vás zajímá srovnání zboží a cen v různých internetových i kamenných prodejnách, navštivte srovnávač zboží. Stejně tak zde můžete najít uživatelské recenze zákazníků, kteří si zakoupili konkrétní produkt před vámi. To vám podstatně může pomoci s výběrem. Výhodou určitě je, že díky srovnání cen nakoupíte vždy zaručeně výhodně.
Nejznámější výrobci
Bosch
Známá německá značka má ve svém sortimentu vestavné myčky nádobí od těch levnějších až po špičkové spotřebiče. Můžete se spolehnout na ověřenou německou kvalitu, s čímž je spojena obvykle také vyšší cena těchto spotřebičů. Ani levná myčka Bosch však není výjimkou, jen nebude mít třeba tolik funkcí, co vám za tu cenu nabídne méně zvučná značka.
Beko
Jestliže hledat dobrý poměr ceny a kvality, můžete vsadit na tohoto tureckého výrobce. Značka se soustředí na produkty nižší a střední třídy, často dokáží nabídnout zajímavou cenu u vybavených spotřebičů, za které byste jinde zaplatili více. Kvalita je na velmi dobré úrovni, avšak můžete najít detaily, které mají zvučnější značky vyřešené lépe.
Electrolux
Švédský koncern, který nabízí tradiční kvalitní spotřebiče. Můžete zde pořídit levnější myčky nádobí i špičkově vybavené drahé myčky. Vestavná myčka je běžnou součástí sortimentu, k dispozici je úzká myčka 45 cm i klasická myčka 60 cm. Součástí koncernu Electrolux je dnes celá řada dalších kdysi samostatných výrobců, jako je například AEG.
Whirlpool
Americká značka domácích spotřebičů, která je velmi dobře etablovaná také na našem trhu. Nabízí spotřebiče s dobrým poměrem ceny a výkonu, většina spotřebičů je v nižší až vyšší střední třídě, přitom jsou vždy dobře funkčně vybaveny. Vestavná myčka od tohoto výrobce se může chlubit také známou technologií 6. SMYSL vylepšující hospodárnost mytí.
AEG
Původně německý výrobce je aktuálně součástí koncernu Electrolux. Také v rámci koncernu Electrolux si však značka AEG zachovala své prémiové postavení, které si vydobyla historicky německou kvalitu svých výrobků. V rámci koncernu Electrolux tak značka AEG nabízí spíše vyšší třídu spotřebičů, výjimkou pak nejsou ani spolehlivé vestavné myčky nádobí.
Gorenje
Původně slovinská firma je dnes součástí čínského koncernu Hisense. Tradičně nabízí cenově dostupné bílé zboží, spíše levnější produkty až střední třídu, což platí také pro vestavné myčky nádobí. Určitě se můžete u této značky spolehnout na dobrý poměr ceny a výkonu, pořídíte zde levnější vestavnou myčku i vybavenější model 60 i 45 cm.
Siemens
Německá firma se dlouhodobě zaměřuje také na kvalitní domácí spotřebiče. V rámci domácích spotřebičů má určitou kooperaci s jinou německou značkou Bosch. Také proto si můžete všimnout, že zde může být u různých spotřebičů jistá nápadná podobnost. Značka Siemens je však typicky cenově výše než značka Bosch a nabízí prémiové výrobky.
Cenové relace vestavných myček
Slušnou vestavnou myčku v dnešní době můžete pořídit už klidně pod hranicí 10 tisíc korun, pokud se tedy spokojíte s tím, že se bude jednat spíše o základní model, bez pokročilých funkcí, což však v mnoha případech může dostačovat a vlastně to může být i žádoucí. Na druhém konci spektra pak můžete za myčku zaplatit klidně i desítky tisíc. Cenový rozdíl vždy může dělat samozřejmě také značka.
Můžeme si definovat následující cenové relace:
- Do 10 000 Kč – základní cenová kategorie, ve které pořídíte nejnižší až střední třídu, pokud jde o myčky 45 cm. Pokud si budete chtít pořídit klasický rozměr 60 cm, v této ceně se nacházejí opravdu pouze ty nejlevnější spotřebiče. Budou mít vždy základní programy, koše na nádobí nemusí být variabilní z hlediska úložného prostoru a většina myček v této kategorii nebude mít samostatnou zásuvku na příbory. Pozor na to, že v této ceně se můžete setkat také s šetřením na materiálech, kvalita košů na nádobí nemusí být taková, mohu zde být větší mezery apod. Spotřebiče mohou být hlučnější a méně úsporné.
- Od 10 000 do 20 000 Kč – toto je v zásadě taková zlatá střední cesta, kde vybírat, pokud hledáte myčku střední až vyšší třídy a nechcete nutně kupovat to nejlevnější. V této kategorii vám už nabídne slušný produkt drtivá většina výrobců na trhu, včetně známých značek. Můžete si pořídit kvalitní vestavnou myčku, která vám třeba i vydrží řadu let. V této ceně se už také častěji setkáte s myčkou, která bude mít nerezovou vanu. Samozřejmostí je v této kategorii široká nabídka programů, včetně doplňkových funkcí a různých pokročilých funkcí pro intenzivní mytí a kvalitnější sušení. Většina lepších spotřebičů zde už bude velmi tichá a čím dražší spotřebič si pořídíte, tím bude mít pravděpodobně lepší energetickou třídu.
- Od 20 000 Kč výše – pokud chcete mít doma to nejlepší a skutečně hledáte exkluzivní produkty nejvyšší kategorie, můžete si pořídit i spotřebič v této cenové relaci. Zde se budou nacházet drahé spotřebiče německých značek jako je Siemens nebo Miele, které mohou mnohdy zaujmout i exkluzivním designem. V případě vestavné myčky nádobí si však design příliš neužijete. V této cenové kategorii najdete nejkvalitnější zpracování, provozní vlastnosti a nejvyšší výbavy, nízkou spotřebu a tichý chod.
Nejčastější otázky při výběru dalekohledu
Doporučuje se používat vždy mycí prostředky, které doporučuje sám výrobce. Ať už se jedná o tablety do myčky nebo prášek do myčky. V žádném případě nesmíte používat prostředky na ruční mytí nádobí, protože silně pění, což je v myčce špatně a hrozilo by to třeba i poškozením spotřebiče.
Starost o myčku je velmi jednoduchá a nevyžaduje nic zásadního. Je vhodné pravidelně čistit filtr, doplňovat leštidlo a sůl dle tvrdosti vody. Také občas můžete spustit program pro čištění myčky, který většina modelů má. Existují také čistící tablety na desinfekci myčky. Čas od času otřete také těsnění dvířek, kde se ráda usazuje plíseň, jelikož je zde vlhko.
Pokud se rozhodnete investovat do kvalitní značky, což jsou většinou německé značky, nesázejte dnes ale pouze na to. Výroba je hodně globalizovaná a součástky jsou různého původu, obecně je vhodnější, pokud zvolíte spotřebič, který nabídne třeba aspoň 5 let záruky na celou myčku (pozor na záruky omezené jen na motor apod., to nejsou plné záruky). Jedině to vám dá do ruky určitou jistotu, že spotřebič možná něco vydrží, a hlavně budete mít jistotu krytí oprav na náklady výrobce, pokud se vám v prvních letech provozu něco pokazí.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.