Čistička vzduchu je dnes tématem ve většině domácností, kde je přikládán význam kvalitě vzduchu, který dýcháme. Mezi jeden z nejprodávanějších produktů na trhu v tomto sortimentu patří Ionic-CARE Triton X6. Tichá elektrostatická čistička kombinovaná s ionizátorem se snadno stane také elegantním doplňkem vašeho interiéru. Jak si stojí z hlediska výkonu a kvality filtrace vzduchu? Také na to se podíváme v rámci naší recenze.
Obsah balení a výbava
Nejprve se podívejme na samotné balení produktu. Klasická kartonová přepravní krabice chrání obal samotného přístroje s vyobrazením čističky. Balení obsahuje samozřejmě samotnou čističku vzduchu, potřebné kabely pro zapojení do sítě a třeba také čistící kartáč. Nechybí ani český a slovenský návod k obsluze.
zpět nahoru ↑Design a zpracování
Zajímavostí tohoto přístroje nepochybně je už jeho designové provedení, které vám umožňuje velké možnosti sladění s interiérem. Je to dáno nejen nenápadným štíhlým designem, ale také dostupnými barevnými kombinacemi. V tomto případě jsou k dispozici barvy perleťově bílá, černá, stříbrná a také třešňový nebo dubový dekor. Provedení v dekoru dřeva vyjde o něco dráž.
Samotný přístroj je na podstavci, přičemž takto vám již přijde zařízení zkompletováno. Na pohled působí velmi slušně. Celá konstrukce je přes vyšší provedení vcelku stabilní a nehrozí náhodné převržení.
V horní části najdete ovládací panel, kde se přístroj zapíná a nastavujete také výkon filtrace. Jsou zde rovněž indikační diody chodu, včetně diody indikující chybu přístroje. Najdete zde také mechanismus pro čištění ionizačních drátků. Vnitřní část těla přístroje pak tvoří vlastně takový tubus, do kterého se vkládá elektrostatický filtr. Po stranách je zařízení perforováno ionizačními drátky a dochází zde také k proudění vzduchu k filtraci.
Parametry Ionic-CARE Triton X6
Výrobce | Ionic Care |
Funkce | Ionizátor, čistička vzduchu |
Příkon | 5 W |
Vzduchový výkon | 65 m3/h |
Doporučený prostor | 187,5 m3 |
Typ filtru | elektrostatický |
Počet rychlostí | 3 |
Noční režim | ano |
Hmotnost | 3,1 kg |
Rozměry (VxŠxH) | 71 x 21 x 24 cm |
Délka přívodního kabelu | 2,5 m |
Manipulace a ovládání
Ovládání je velmi jednoduché. Jak jsme již zmínili, nachází se v horní části přístroje, kde najdete jak zapínací tlačítko, tak možnost zvolit jeden ze tří stupňů výkonu filtrace. To se samozřejmě volí vztaženo zejména k velikosti místnosti.
Nízký výkon (Lo) je ideální pro malé místnosti do 15 m2, přičemž při tomto nastavení má čistička nejmenší spotřebu (do 5 W) a dokáže profiltrovat až 15 m3 vzduchu za hodinu.
Provoz čističky probíhá v režimu 20 sekund provozu a 170 sekund pauza. Při nastavení středního výkonu (Med) počítá přístroj s větší místností do 50 m2, kdy zvládne profiltrovat 38 m3 za hodinu (spotřeba je do 7 W).
Provoz je v režimu 20 sekund provozu a 20 sekund pauza. Na plný výkon (Hi) pak čistička počítá s velkou místností do 75 m2 nebo s místem se zvýšenou prašností, kdy se profiltruje 65 m3 za hodinu (při spotřebě 9 W). Režim provozu je potom nepřetržitý.
Při provozu je potřeba dbát na čištění a údržbu přístroje. Velkou výhodou je nepochybně absence nutnosti dokupování a měnění filtrů, ale elektrostatický filtr v přístroji musíte pravidelně čistit. Elektrostatický filtr je z nerezu a nečistoty se zachycují na jeho povrchu. Pro vyčištění jej vyjměte směrem nahoru z přístroje a předtím se ujistěte, že jste zařízení vytáhli z elektrické zásuvky. Filtr uvolníte tlakem nahoru na zámek v dolní části rukojeti.
Samotné čištění lze provádět buď vlhkým hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem, případně můžete filtr umýt pod teplou tekoucí vodou se saponátem. Pokud je elektrostatická čistička používána v kuřáckém prostředí, je vhodné filtr omývat teplou vodou se saponátem vždy, protože jinak hrozí tvorba dehtu na povrchu plátů filtru, a tím snížení filtrační schopnosti a celkové účinnosti přístroje.
Nikdy nepoužívejte abrazivní čistící prostředky, drátěnky nebo hrubé strany houbiček na nádobí, protože jinak filtr poškrábete. To sice nesnižuje jeho účinnost, ale může se hůř čistit, jelikož nečistoty ze vzduchu pak na zdrsněném povrchu lépe přilnou.
Interval čištění je výrobcem doporučován každých 4 až 7 dní, a to v závislosti na prašnosti prostředí, kde zařízení používáte. Každopádně je potřeba údržba pravidelná, aby na filtru nevznikala nadměrná vrstva nečistot, která opět snižuje jeho účinnost.
Po každém čištění vodou vždy ponechejte filtr 8 hodin ve svislé poloze pro vyschnutí. Nevkládejte mokrý filtr do přístroje, protože hrozí jeho poškození. Navrácení filtru do přístroje je snadné, stačí jej zasunout a přiměřeně shora zatlačit, dokud nezapadne zámek.
Součástí manipulace s přístrojem je při procesu čištění také údržba ionizačních drátků, kde je opět nežádoucí mít nános nečistot, které pak snižují účinnost. Očistit je můžete táhlem na odstranění nečistot, a to zároveň při každém čištění filtru. K tomu jsou zde korálky, které je třeba přetáhnout 3x až 4x, v kuřáckém prostředí až 10x nebo 20x.
zpět nahoru ↑Funkce a vlastnosti
Hlavní funkcí přístroje je pochopitelně čištění vzduchu, a to na elektrostatickém principu, tedy zcela bezhlučně. To je jeho obrovská výhoda oproti konvenčním čističkám, které prostě budete vždy do určité míry slyšet.
Dále je zde funkce ionizace vzduchu, která zlepšuje kvalitu vzduchu díky ionizaci molekul vzduchu zápornými ionty prostřednictvím elektrostatického výboje. Ty jsou v uzavřených prostorách vždy deficitní. Ionizace potlačuje výskyt mikrobů a neutralizuje pachy. Vzduch v interiéru tak získává zpět své přirozené vlastnosti, které má v čistém venkovním prostředí, kde je výskyt záporných iontů běžný.
zpět nahoru ↑Kvalita čištění vzduchu
Velkou devizou přístroj je zejména elektrostatický princip čištění. Jeho účinnost je slušná, ale musíte počítat s tím, že zde není aktivní proudění vzduchu ventilátory, které by zajistilo jeho intenzivní čištění v celém objemu, jako je to u klasických čističek. Je to tedy něco za něco a klíčové je umístění přístroje. Měl by být vždy tam, kde není bráněno přirozené cirkulaci vzduchu, na kterou se přístroj z velké části spoléhá.
Absence ventilátorů ale neznamená absenci jakékoliv aktivní cirkulace, protože se zde využívá princip tzv. elektronového větru prostřednictvím soustavy elektrod. Klasické proudění vzduchu to však zcela nenahradí, na druhou stranu zase nedochází k víření prachu. Pro větší prostory doporučujeme mít těchto přístrojů v domácnosti více, abyste dosáhli skutečně efektivního čištění.
Myslete na to, že pokud jsou v místnosti více otevírány dveře nebo okna, nemusí zařízení poskytovat odpovídající výsledky. Zařízení je nejvíce účinné zejména tam, kde se vzduch příliš intenzivně nemění, protože jinak může být jeho činnost logicky anulována nebo minimálně výrazně ovlivněna.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.
Ano, uvádĕné výhody jsou pravdivé. Navíc ionizace vzduchu potlačuje nepříjemné pachy! Je zde jen jedna zásadní nevýhoda. Mĕl jsem ionizátor tohoto typu a dva staršího typu. Žádný z nich nevydržel déle než tři roky. Přepálily se tenké wolframové drátky, výmĕna stojí cca 1000 Kč + poštovné.