Recenze Apple iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro Max

Top model z nabídky Applu v tom největším provedení. To je letošní iPhone 13 Pro Max, který se od svého předchůdce zase tolik nezměnil. Aspoň tedy na první pohled. Jsou zde totiž vlastnosti, které vás mohou přesvědčit k upgrade, i když obhájit si to v rámci jedné generace je stále složitější. V naší recenzi se podíváme na to, zda se vám novinka vyplatí a proč ji chtít, nebo naopak vynechat.

Zobrazit nabídky

Hodnocení 9,6/10
Koupit nebo nekoupit letošní Max verzi? Jestliže přecházíte z loňského modelu, tak těch novinek pro vás tolik není. Je to hlavně 120 Hz displej jako lákadlo, ale také to není nic, bez čeho nelze být. Na foťáku potěší režim makro. Větší význam tak má přechod pro majitele starších modelů.

Obsah balení a výbava

V balení nejvybavenějšího a největšího iPhonu najdete opravdu jen to nejnutnější. Je to již druhá generace, kde Apple nedodává nabíječku a ani sluchátka. Spokojit se tak budete muset pouze s kabelem USB-C na Lightning, velmi jednoduchým návodem nebo spíše průvodcem rychlým zprovozněním a obligátní samolepkou jablíčka.

Samotné balení je velice minimalistické, tak jak je v případě kalifornské společnosti již standardem, a to nejen zmiňovaným obsahem, ale také provedením vlastního obalu. Jelikož nabíječku tedy nedostanete, můžete využít jinou nebo si dokoupit, ideálně však originál od Applu, kde máte jistotu maximálního výkonu při nabíjení. Pokud vám nevadí si trochu počkat a oceníte spíše komfort, lze zvolit ještě nabíječku MagSafe.

Parametry produktu

VýrobceApple
Operační systém iOS 15
Typ displejeSuper Retina XDR OLED
Úhlopříčka displeje6,7 palce
Rozlišení displeje2778 x 1284
Jemnost displete458 PPI
ProcesorA15 Bionic
Počet jader procesoru6
Frekvence procesoru3,22 Ghz
Operační paměť (RAM)6 GB
Kapacita úložiště128/256/512 GB
Výkon podle Antutu 842 093 bodů
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 12 Mpx
Rozlišení předního fotoaparátu  10 Mpx
Podpora rychlonabíjení ano
Snímač okolního osvětleníano
Kapacita baterie4 352 mAh
Hmotnost238 g
Výška160,8 mm
Šířka78,1 mm
Hloubka7,65 mm
zpět nahoru ↑

Konstrukce a design

Je to krasavec, ale také musíte počítat s méně praktickými materiály. Nerezová ocel je sice hezká na pohled, ale do chvíle, než na ní ulpí první otisk prstu, což je dílem okamžiku. Na světle při tom „správném“ nasvícení je to pak velmi dobře vidět. Aspoň, že skleněná záda jsou matná, a tak zde problémy s otisky nejsou. Také iPhone 13 Pro Max má stejně jako loňská generace ostré hrany, což je i dnes stále příjemné zpestření oproti létům oblých tvarů.

Zpracování konstrukce je příkladné a nelze tady očekávat nic méně, než perfektní provedení. Když si ale vezmete Max verzi do rukou, je to opravdový cvalík, a to i dílem použitých materiálů, kdy zkrátka ocel nebo sklo něco váží. V tomto případě je to rovných 240 gramů, což už opravdu není mnoho do čtvrt kila! Menší model Pro má potom 204 gramů, což je přece jen přijatelnější.

Výrazným prvkem na těle nových iPhonů je modul fotoaparátu, který opět o něco narostl. U Max verze to ale není tak patrné zvětšení, jako u menšího sourozence Pro, kde je změna oproti předchozí generaci opravdu viditelná.

zpět nahoru ↑

Displej

Jestliže si plánujete pořídit největší iPhone, tak displej si na tomto telefonu opravdu užijete. Jedná se o 6,7“ Super Retina XDR OLED panel, který zvládá typický jas 1000 nitů a až 1200 nitů v režimu HDR. To jsou velmi dobré hodnoty pro bezproblémovou čitelnost i na přímém slunečním světle. Podporuje HDR10.

Jemnost zobrazení displeje je 458 ppi, což odpovídá na dané úhlopříčce rozlišení 1284 x 2778. Povrch displeje je chráněn tvrzeným sklem s příměsí keramiky. A co notch skrývající Face ID? Ten je tady stále, jen je menší. Co vás ale asi oproti předchozí generaci nepochybně zaujme, to je především 120 Hz displej. Konečně.

Ano, dalo by se říci, že Apple je tady trochu pozadu za konkurencí, která už displeje s vysokou obnovovací frekvencí nějaký ten pátek nabízí. Na druhou stranu, jak je u Applu zvykem, dal si na implementaci technologie záležet. Zatímco u telefonů s Androidem se typicky setkáváme s vysokou obnovovací frekvencí nastavenou natvrdo, nebo se mění pouze třeba ve dvou krocích, Apple na to šel jinak.

Displej pracuje plynule s rozsahem frekvence od 10 do 120 Hz, v závislosti na obsahu, tedy zda je pohyblivý nebo statický. To se příznivě projevuje na spotřebě energie. Apple svou implementaci technologie označuje jako ProMotion a můžete ji ostatně znát už z iPadů.

zpět nahoru ↑

Výkon a hardware

V nejnovějším iPhonu najdeme čip Apple A15 Bionic, který zaručuje dostatek výkonu nejen dnes, ale také na nadcházející roky. To při dlouhé podpoře Apple telefonů bezpochyby oceníte až zejména časem. Jedná se dnes o nejvýkonnější mobilní čip, ačkoliv disponuje „jen“ 6 jádry.

K dispozici má telefon 6 GB RAM, což je z pohledu Android světa také poněkud podprůměrná hodnota, ale je třeba myslet na to, že tady jsme ve světě iOS, kde se více než na absolutní čísla v tabulce parametrů hraje na optimalizaci.

Z hlediska výkonu u nového „Maxe“ budete jen těžko hledat činnost, kde by vám nestačil. Pravděpodobně to bude platit i v nejbližších letech a kdy nastane čas na výměnu, to se bude odvíjet hlavně od vašich nároků a touhy po novém modelu.

zpět nahoru ↑

Fotoaparát

Věčné téma je u top modelů fotoaparát, což je disciplína, kde se těmto telefonům neodpouštějí kompromisy. Dnešní mobily nejsou jen o optice, ale také o postprocessingu, na což má A15 Bionic výkonu na rozdávání. Ne každému však musí sedět podání každého telefonu.

Oproti loňskému modelu se toho u většího iPhonu změnilo méně, než u jeho menšího bratříčka. Stabilizace pohybem snímače na hlavním fotoaparátu zde není novinka a další parametry jsou veskrze podobné s minulou generací, více se pak projeví spíše rozdíly právě v postprocessingu.

Z hlediska hlavního snímače je zde rozlišení 12 Mpx a světelnost f/1.5. Fotografie jsou vcelku přirozené s nádechem více do teplých barev, což je ale u iPhonů standardem. Pochválit musíme konzistentní podání napříč objektivy, kdy se nestane, že ultraširokoúhlým objektivem by fotka snad vypadala zcela barevně jinak.

Ten má mimochodem také 12 Mpx a světelnost f/1.8. Teleobjektiv potom nabídne rovněž 12 Mpx a f/2.8. Při snímání scény libovolným objektivem se můžete spolehnout na velmi dobré zvládání režimu HDR, ostření i nastavení kontrastu. Automatika v iPhonu zkrátka vyhoví drtivé většině běžných uživatelů a zvládá svou práci velmi dobře.

Zatímco podání fotografií je často subjektivní a někomu se mohou více líbit výstupy z jiných telefonů, ve srovnání s konkurenčními produkty na Androidu exceluje iPhone na celé čáře ve videu. Tato převaha je už dlouhodobá a je jedno, který aspekt natáčení videa vybereme. Ať už je to stabilizace obrazu nebo ostření, zajímavou novinkou je možnost přeostřování ve filmovém režimu.

Nejvyšší řada Pro disponuje také podporou formátu ProRes, který vám následně umožní multistreamové úpravy v reálném čase. Pozor však na to, že pokud si pořídíte iPhone 13 Pro Max se základní 128GB kapacitou úložiště, tak podpora ProRes je jen pro 1080p při 30 snímcích za sekundu. Vyšší kapacity zvládnou až 4K při 30 snímcích (nebo až 1080p při 60 snímcích).

zpět nahoru ↑

Výdrž baterie

Pokud v něčem největší iPhone opravdu vyniká, tak je to samozřejmě výdrž baterie, protože se do jeho útrob zkrátka vejde slušná baterka o kapacitě 4 352 mAh. V reálu i velmi náročný uživatel, který využívá telefon opravdu hodně, vydrží na jedno nabití 2 dny. Nabíjet lze až 20 W přes Lightning nebo lze využít až 15W MagSafe nabíječku.

zpět nahoru ↑

Používání a zkušenosti

Při používání tohoto telefonu si užijete velký displej s plynulými animacemi, vysoký výkon a možnost přesunout na takto velký iPhone nemálo ze své denní agendy. To je ale vykoupeno hlavně rozměry zařízení a zastavit se můžeme ještě u hmotnosti.

Zatímco iPhone 12 Pro Max mel 228 gramů, což už samo je nemálo, tak verze 13 vám umístí do kapsy nálož rovnou 240 gramů. Zde jsme už v situaci, kdy je potřeba si odpovědět, zda vám to nebude vadit.

Zobrazit nabídky

9.6Výborné
Závěrečné hodnocení

Koupit nebo nekoupit letošní Max verzi? Jestliže přecházíte z loňského modelu, tak těch novinek pro vás tolik není. Je to hlavně 120 Hz displej jako lákadlo, ale také to není nic, bez čeho nelze být. Na foťáku potěší režim makro. Větší význam tak má přechod pro majitele starších modelů.

Zpracování
9.5
Displej a ovládání
9.6
Funkce a hardware
9.6
Výdrž
9.7
Výhody
  • Vhodný pro opravdu náročné celodenní vytížení
  • Vynikající displej
  • Kvalita konstrukce a design
Nevýhody
  • Vysoká hmotnost

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo