Obsah testu
Průmyslový vysavač nabízí vyšší výkon a také větší odolnost oproti klasickému vysavači. Srovnali jsme 6 nejlepších stavebních vysavačů a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších průmyslových vysavačů
Recenze průmyslových vysavačů
Recenze Bosch GAS 35 L AFC Professional
S cenou okolo 12 000 korun se jedná o poměrně drahý přístroj. Za tuto cenu nabízí vysávání nasucho i namokro a také sáčkový či bezsáčkový provoz. K dispozici je funkce automatického zapnutí a také automatický oklep filtru. Kromě toho může pracovat i v dlouhé vzdálenosti od zásuvky – délka kabelu je 3 m, akční rádius pak 8,5 metru. Kromě toho se může pochlubit průtokem vzduchu 266 m3/h, což je opravdu úctyhodné číslo. To vše je bohužel vykoupeno také vysokou hlučností stroje při provozu.
Příkon vysavače je 1 200 W. To je také velmi dobrá hodnota. V případě vysávání různých druhů odpadu je možné regulovat sání – zvýšit sání můžete například pro vysávání suti, pro prach zase můžete hodnotu sání snížit. Tento průmyslový vysavač nabízí taktéž připojení přes pracovní zásuvku, takže je možné využívat hned dva přístroje najednou. Díky tomu můžete odpad likvidovat hned tam, kde vzniká. Vysavač nemá fukar, tedy funkcí zpětného chodu – kdy kromě vysávání také vzduch vyfukuje.
- Automatický oklep filtru
- Dosah až 8,5 m
- Nadprůměrný průtok vzduchu
- Vyšší cena
- Vyšší hlučnost
Recenze Bosch GAS 12-25 PL Professional
Za tento přístroj zaplatíte asi 6 000 korun, což je velice příznivá cena. Ve srovnání s konkurenčními stroji ale rozhodně nepropadá! Nabízí příkon 1 350 W, což je nadprůměrná hodnota. Vždy je ale třeba myslet také na to, že vysoký příkon přináší také vyšší spotřebu energie. Sběrná nádrž je 25 litrů. I tentokrát jde o jednu z nejlepších hodnot. Svůj přístroj tak nebudete muset tak často vysypávat. Hmotnost vysavače je 8 kg, to je hodnota těch nejtěžších průmyslových vysavačů.
Vysavač je určen na suché i mokré vysávání a je vyveden v sáčkovém provedení. I tento model nabízí automatický oklep filtru, což je vlastnost, kterou disponují spíše dražší vysavače. Pokud je průmyslový vysavač s oklepem, lze očistit filtr bez nutnosti rozebrat vysavač. A to je určitě velice příjemná vlastnost. Stroj je vhodný pro odstranění až 99,95 % jemného prachu díky filtru H 13 HEPA. Stroj disponuje funkcí automatického spouštění.
- Příznivá cena
- Automatický oklep filtru
- Vysoký příkon
- Vyklepávací hadice k čištění filtru není součástí balení
Recenze Bosch Advanced Vac 20
Za tento průmyslový vysavač zaplatíte asi 3 500 korun. Můžete jej použít na suché i mokré vysávání a nabízí možnost vysávat se sáčkem i bez něj. Jeho příkon je 1 200 W, což je hodnota, kterou strčí do kapsy i dražší přístroje. Sací výkon je 300 W, a to už je nadprůměrná hodnota. Tentokráte se můžete spolehnout na funkci fukaru – tedy použití zpětného chodu, kdy se vzduch fouká ven. K dispozici je celá spousta příslušenství, které je dostupné v základní sadě (nemusíte je přikupovat). Toto příslušenství je umístěno na těle vysavače, takže je vždy po ruce.
Pokud budete chtít, můžete využít pracovní zásuvku a spolu s vysavačem tak používat další elektronické příslušenství. Oba přístroje se budou vždycky spouštět současně, takže se můžete spolehnout na to, že vaše pracoviště bude vždy krásně čisté. Sběrná nádoba má objem 20 litrů (při kapalných nečistotách pak 13,5 litrů) a oklep filtru je mechanický. Vysavač má zabudovanou výpusť na kapalné nečistoty. K dispozici je také filtrační sáček, který má objem 16,8 litru. Hmotnost vysavače je 7,6 kg.
- Dobrá cena
- Vysoký sací výkon
- Pracování zásuvka na elektropříslušenství
- Má fukar
- Zanášení filtru
- Mechanický oklep filtru
Recenze Narex VYS 25-21
Tento model stojí přibližně 5 500 korun a nabízí suché i mokré vysávání. Vysavač můžete používat se sáčkem i bezsáčkově. Navzdory vysokému výkonu (1 200 W) disponuje velmi dobrou energetickou třídou s označením A++. Váží 9 kg a objem sběrné nádoby je 25 litrů. Vysavač je má velice kladné recenze, a to zejména díky kompaktním rozměrům, díky kterým se snadno používá. Manipulace s tímto vysavačem je tedy velmi jednoduchá a oceníte to v kancelářských prostorách i při úklidu staveniště.
Oklep filtru není automatický, je třeba jej provádět manuálně. Průmyslový vysavač se zásuvkou nabízí vysoký sací výkon a je velmi odolný. Vydrží každodenní používání, a to i to náročnější (například vysávání suti). I nyní máte možnost využití pracovní zásuvky, díky čemuž udržíte své pracoviště v maximální možné čistotě. K tomuto vysavači dostanete v rámci balení celou řadu dalšího příslušenství, což jen zvýší univerzálnost jeho použití.
- Energetická třída A++
- Kompaktní rozměry
- Vysoký sací výkon
- Pracovní zásuvka
- Kabel není samonabíjecí
- Manuální oklepávání
Recenze Makita VC2512L
Makita je považována za velmi kvalitní značku. Tento průmyslový vysavač můžete pořídit za přibližně 3 500 korun. Jeho hmotnost je 8 kg a příkon 1 000 W. Jedná se o sáčkový vysavač, který můžete použít na suché i mokré vysávání. Objem sběrné nádoby je 25 litrů. Filtr je třeba čistit manuálně, což lze považovat za nevýhodu, nicméně vzhledem k ceně produktu se nejedná o nic zásadního. Filtr je z materiálu PET a je omyvatelný ve vodě.
Hadice se dá zapojit i ze zadní strany vysavače, a to pak vyfukuje vzduch ven, tedy jako fukar. Výhodou je také bohaté příslušenství, které je možné v rámci vysavače použít (například odsávací trubky a hadice, adaptér s regulací, box na příslušenství, podlahová hubice, úzká hubice, hubice na polštáře, filtrační vak a sáčky).
- Příznivá cena
- Funkce fukaru
- Bohaté příslušenství
- Manuální čištění filtru
- Slabší výkon
Recenze Scheppach ASP 30 PLUS
Jedná se o velice levný přístroj. Zaplatíte za něj pouhých cca 2 500 korun. Přesto tento přístroj nabízí velice příznivé parametry. Váží 6,8 kilogramů, čímž se řadí k těm lehčím průmyslovým vysavačům. Objem sběrné nádoby je 30 litrů a příkon 1 200 W. Je to sáčkový vysavač, který využijete na vodu i na suché vysávání. Délka přívodního kabelu je 4 metry, a to je nadprůměr u průmyslových vysavačů.
Oklep filtru je mechanický, což je ale v této cenové kategorii považováno za dobrou vlastnost. Filtr je náchylný k zanášení drobnými částicemi. Abyste nemuseli rozebírat celý vysavač a filtr vyčistit, můžete si pomoci právě mechanickými rázy a pokračovat v práci. Spolu s vysavačem zakoupíte i další příslušenství, jako je sací hadice, třídílná trubka, podlahová hubice, štěrbinová hubice, sáček na prach, pěnový a HEPA filtr. Vysavač má vespod výpusť vody, což ještě více usnadňuje práci a manipulaci s ním.
- Velice dobrá cena
- Dobrý poměr cena/výkon
- Bohaté příslušenství
- Zanášení filtru
Nejprodávanější průmyslové vysavače 2025
Předtím, než vyrazíte do obchodu, se vyplatí alespoň základně se seznámit s některými parametry vysavačů. Budete tak mít konkrétnější představu o tom co chcete (nebo nepotřebujete) a neztratíte se v široké nabídce. Různé průmyslové vysavače můžou mít různé vlastnosti a funkce, které budou pro jednoho uživatele základní podmínkou, pro jiné zase mohou být zbytečné.
Zde je přehled toho, co byste měli před koupí průmyslového vysavače zvážit:
- Využití – podle toho, co budete vysávat, si koupíte určitý druh vysavače. Od druhů nečistot se bude odvíjet také potřebná výkonnost vysavače. Pokud víte, že budete svůj vysavač používat pouze na suché vysávání, můžete ušetřit nějaké peníze za to, že nebudete investovat do mokrého vysávání. Existují také speciální druhy průmyslových vysavačů, které využijete na chemikálie nebo třeba na popel.
- Výkon – pokud chcete vysávat větší nečistoty, jako je například suť, budete se muset zaměřit na vyšší příkon a sací výkon. Průmyslové vysavače jsou obvykle výkonnější, než klasické domácí vysavače, ale nahradit je neumí. Obvykle jsou totiž objemnější, těžší a hůře se s nimi manipuluje.
- Funkce – některé vysavače nabízí funkce navíc. Jedná se o automatický start, fukar nebo třeba osvětlení. Zvažte, které z funkcí budete potřebovat, protože za každou funkci navíc si obvykle budete muset připlatit.
- Uklízecí plocha – v závislosti na tom, kde budete vysávat, se můžete rozhodnout pro vysavač s větším nebo menším akčním rádiem (tj. vzdáleností, která je dána délkou kabelu a také délkou hadice). Někdy vám plocha, kterou budete uklízet může poradit také v tom, jaký objem sběrné nádoby budete potřebovat.
- Cena – v rámci určité cenové kategorie můžete od svého vysavače očekávat určité funkce. Při nákupu byste se neměli zaměřovat na co nejnižší cenu, ale spíše na poměr ceny a kvality. Ne vždy totiž platí, že dražší je lepší. Na druhou stranu příliš levné výrobky vás mohou nepříjemně překvapit krátkou životností.
Průmyslový vs. klasický vysavač
Jak už jste asi pochopili, tak průmyslové vysavače jsou výkonnější – vysají toho mnohem víc. Určeny jsou také k vysávání hrubých nečistot či dokonce tekutin (pokud podporují mokré vysávání), škodlivých látek a některé jsou dokonce vhodné i na vysávání chemikálií.
To je první základní rozdíl, kterým se liší od klasického vysavače. Ten je totiž určen pouze na vysávání běžných nečistot. Zatímco průmyslový vysavač najde uplatnění v dílnách nebo na pracovištích či dokonce v kancelářích, ten klasický používáme v domácnostech.
Oba vysavače se liší také cenově. Asi nepřekvapí, že průmyslové vysavače jsou o dost dražší. Jejich nevýhodou je také vyšší hmotnost a větší rozměry, díky kterým nemůže nahradit běžný vysavač. Jen si představte, že byste museli několikrát týdně vytahovat ze skříně těžký průmyslový vysavač, abyste udrželi svou domácnost v čistotě!
Profesionální průmyslové vysavače vs. vysavače pro domácí kutily
Průmyslové vysavače můžeme rozlišit na dva typy: na ty, které jsou určené pro domácí kutily a profi průmyslové vysavače. Je asi jasné, že profesionální průmyslové vysavače budou dražší a mnohem výkonnější, než ty pro kutily. Pokud patříte mezi osoby, které čas od času potřebují vysát hrubé nečistoty, vystačíte si ale s vysavačem pro kutily. Ten profi by pro vás mohl být zbytečně naddimenzovaný.
- Pro domácí kutily – tyto vysavače mají příkon asi 1 000 W a sací výkon okolo 200 W. Jsou levnější. Nabízí objem 10 až 15 litrů a třídu prašnosti L nebo M. Jsou vhodné spíše pro krátkodobé použití.
- Pro profesionály – disponují příkonem od 1 600 W a sacím výkonem od 250 W. Jsou vyrobeny z odolných materiálů a mají objem 30 litrů a více. Třída prašnosti je M nebo H. Některé mohou vyžadovat zapojení do třífázové zásuvky, můžete je ale používat v chodu dlouhodobě. Zaplatíte za ně více než 10 000 korun.
Průmyslové vysavače podle typů nečistot
V závislosti na tom, co si přejete se svým vysavačem vysávat, se můžete rozhodnout pro určitý typ vysavače. Rozdělit je můžeme na tyto druhy:
- Na suché vysávání – vysavač je schopen vysát vše, co není mokré či vlhké, může jít o hrubé nečistoty.
- Na mokré vysávání – můžete vysávat také kapaliny. Některé modely jsou vybaveny vodním čerpadlem, které vypouští vysátou vodu, čímž umožňují práci bez přerušení. Nevysávejte ale oleje nebo chemikálie, které mohou vysavač poškodit.
- Na mokré a suché vysávání – jsou vysavače, kterými můžete vysávat suché i mokré prostředí.
- Na chemikálie – takto se můžete zbavit potenciálně nebezpečných nebo toxických látek. Ne každému se ale tento typ vysavače bude hodit. Takové vysavače bychom neměli následně používat také v domácnosti.
- Na popel – jedná se o speciální druhy vysavačů, které si poradí i s tak jemnými částečkami, které se vyskytují v popelu.
Důležité parametry průmyslových vysavačů
Jednotlivé modely průmyslových vysavačů se budou lišit také svými parametry. Určit ten nejlepší průmyslový vysavač není možné, protože každý z nás má trochu jiné představy o použití vysavače. Abyste si vytvořili dokonalou představu, zjistěte si, které parametry pro vás budou důležité.
Typ motoru
To, jaký motor si zvolíte, bude záviset na skutečnosti, jak dlouho budete chtít vysavač používat. Některé vysavače jsou určeny spíše pro krátkodobý chod, což pro obvyklé účely stačí. Pro krátkodobé použití bude stačit jednofázový motor, zapojíte jej do klasické domácí zásuvky (230 V).
Budete-li ale vyžadovat dlouhodobější nebo dokonce nepřetržité využití vysavače, pak se dívejte po třífázových motorech. Jejich nevýhodou je, že budou vyžadovat zapojení do 400 V zásuvky – zkontrolujte si předem, zda ji v dílně máte.
Příkon
Příkon průmyslových vysavačů začíná obvykle na 1 000 W. Pokud narazíte na nižší výkon, obvykle můžete počítat s tím, že si neporadíte se všemi druhy nečistot. Příkon obecně označuje spotřebu vysavače za jednotku času a je udáván ve wattech.
Příkon tedy udává to, kolik elektrické energie vysavač spotřebuje. Z tohoto hlediska se tedy vyplatí sáhnout po strojích s nižším výkonem. Tuto hodnotu výrobci zpravidla uvádějí.
Sací výkon
Sací výkon je úzce spjat se samotným příkonem vysavače. Obvykle platí, že čím vyšší je příkon vysavače, tím vyšší je také jeho sací výkon. Jedná se vlastně o parametr, který nám udává, jak moc bude vysavač sát. Čím vyšší je sací výkon, tím větší hmotnost vysávaných nečistot může být.
Sací výkon ale nepatří mezi povinné parametry, které musí výrobci uvádět. Obvykle se pohybuje od 220 do 380 W. Pokud budete vysávat spíše drobné a lehké nečistoty, jako je prach, vystačíte si s výkonem 160 až 220 W.
Sáčkový či bezsáčkový
Průmyslové vysavače si můžete koupit v sáčkovém nebo bezsáčkovém provedení. Pokud vysavač má sáček, pak se jedná o velmi odolný textilní sáček. Výhodou je to, že sáček tvoří další filtrační stupeň navíc, takže se hodí zejména pro vysavače určené na vysávání jemných nečistot.
Mnozí lidé ale volí raději bezsáčkové modely, protože nemusí dokupovat sáčky. Jejich používání je navíc pohodlnější, protože je snadno můžete vyprázdnit po každém použití. Na druhou stranu jsou bezsáčkové modely obvykle dražší. Navíc jsou také náchylnější na zanášení filtrů.
Řada průmyslových vysavačů se vyrábí v kombinovaném provedení, kdy můžete, ale nemusíte využívat sáček. Obecně se sáček využívá vždy, když se chystáte vysávat prach, piliny či drobné nečistoty. Sáček totiž působí jako další filtrační vrstva a chrání tak filtr před zanesením. Hrubší nečistoty se pak vysávání bez sáčku, protože objem sběrné nádoby je tak o něco větší. Při vysávání kapalin se sáček taktéž nepoužívá.
Vysávání suché/mokré
Není pravdou, že všechny průmyslové vysavače můžete použít na vysávání tekutin. Ověřte si proto předem, zda to vámi vybraný vysavač umí. Pokud byste vysáli vodu vysavačem, který na to není uzpůsoben, mohli byste jej nenávratně poškodit. Hrozí taktéž újma na zdraví. Vysavače, které jsou určeny na mokré vysávání, si umí poradit s vysátím i většího množství kapaliny – jako je například vytečená pračka apod. Není výjimkou, že průmyslové vysavače disponují kombinovaným způsobem vysávání – můžete je použít na suché i mokré vysávání.
Stupeň krytí
Stupeň krytí se označuje pod zkratkou IP. Udává odolnost průmyslového vysavače proti vniknutí cizího tělesa či kapalin. Výrobci jej udávají prostřednictvím IP kódu, kdy po znacích IP následují dvě číslice. Ta první je ochrana před nebezpečným dotykem či vniknutí cizích předmětů, ta druhá pak ochranu před vniknutím tekutiny.
První číslice může mít maximální hodnotu 6, druhá pak 9. Platí, že čím vyšší tato čísla jsou, tím je stroj odolnější. Pokud narazíte na stroj označení IP 69, jedná se o stroj s maximálním možným stupněm krytí.
Kapacita sběrné nádoby
Někdy je udávána též jako objem sběrné nádoby, protože se uvádí v litrech. První úvaha, kterou každý spotřebitel má, je to, že čím větší nádoba, tím méně častěji ji budeme muset vysypávat. Na druhou stranu ale příliš velká nádoba může být po naplnění příliš těžká, takže se s ní nemusí dobře manipulovat.
Vzhledem k tomu, že budete vysávat hrubé nečistoty, měli byste dát přednost větším objemům sběrné nádoby. Průmyslové vysavače mají objem nádoby od 15 do 40 litrů.
Materiál sběrné nádoby
Sběrné nádoby jsou obvykle vyrobeny z plastu nebo kovu. Velmi důležitý je materiál sběrné nádoby zejména u vysavačů, které jsou určeny na likvidaci chemikálií. Sběrná nádoba může být zabudovaná nebo vyklápěcí. Zabudovaná nádoba má vypouštěcí hadici, pokud je určena také na mokré vysávání.
Důvodem je to, že zvedání nádržky plné vody by mohlo být fyzicky náročné. Výklopnou nádržku tedy mají spíše modely určené pro suché vysávání.
Typy filtrů
Filtr patří k nejdůležitějším součástem průmyslového vysavače. Většina filtrů je vybavena jednoduchou filtrací. V tomto případě se jedná o filtrační sáček, který zachytí drobné nečistoty. Kromě toho ale existují ještě filtry motoru.
Ve většině vysavačů se vyskytují dva filtry – jeden před motorem, který jej chrání před poškozením, druhý pak na výstupu, který brání tomu, aby se nečistoty dostaly z vysavače ven.
Typ | Popis |
---|---|
Mikrofiltr | Vyrábí se z papíru nebo pěny. Je nejlevnější, ale současně poskytuje nejnižší úroveň filtrace. Není tedy vhodný pro alergiky |
EPA a PET filtry | Vyrobeny jsou z tkaniny nebo skelných vláken. Jsou omyvatelné pod proudem vody nebo je můžete čistit také pomoci tlaku vzduchu. Jsou mnohem účinnější, než mikrofiltry. |
HEPA a ULPA filtry | Jsou vhodné při vysávání drobných částeček, jako je například prach. Zpět do ovzduší pustí jen minimální množství části. |
Třída prašnosti
Tento údaj souvisí se samotnými filtry. Jedná se o označení toho, jak jsou filtry kvalitní v tom ohledu, že pouští určité částečky prachu zpět do ovzduší. Označují se písmeny a tvoří tři kategorie:
Kategorie | Popis |
---|---|
L (light) | Jsou vhodné pro vysávání prachu, který není zdravotně nezávadný. Hodí se tedy pro běžné využití například ve stavebnictví. |
M (medium) | Využívají se pro středně rizikový prach, který je například v truhlářských provozech. |
H (high) | Jsou ideální do rizikového prostředí, kde jsou karcinogenní nebo choroboplodné nečistoty. |
Hlučnost
Pro komfortnější využívání vysavače je dobré, když je hlučnost co nejmenší. Nejtišší průmyslové vysavače mají hlučnost okolo 60 dB, což je hluk běžné lidské konverzace. Nejhlučnější modely ale mohou mít nad 85 dB.
Pokud byste chtěli tichý model, budete si za něj muset připlatit. Pokud budete svůj vysavač používat nárazově, pak se bude jednat o parametr, který vás až tak zajímat nebude.
Hmotnost
Na jednu stranu je co nejnižší hmotnost vysavače příjemná při manipulaci a přenášení, na druhou stranu ale vyšší hmotnost poskytuje větší stabilitu modelu. Taktéž platí, že čím je výkon vysavače větší, tím je také vyšší jeho hmotnost. Hmotnost ovlivňuje i objem nádoby.
Průmyslové vysavače obvykle váží od 4 do 10 kg, kdy za ideální hmotnost je považováno 6 kg. Pokud vysavač budete často přenášet, bude se hodit ten s menší hmotností nebo alespoň vybavený kolečky. Myslete ale také na to, že odolnější materiály obvykle váží víc. Kov je například těžší, než plast, vydrží ale mnohem déle.
Délka kabelu
U průmyslových vysavačů nikdy nevíte, kde přesně je budete muset používat. Vyplatí se proto zvolit model s co nejdelším kabelem, abyste nebyli limitování dosahem elektrické sítě (nebo nutností použít prodlužovací kabely). Průmyslové vysavače by měly mít kabel dlouhý alespoň 6 metrů. Profesionální vysavače mají klidně i více než 9 metrů.
Akční rádius
Akční rádius je vlastně dosah vysavače. Je dán součtem délky přívodního kabelu a délky hadice. Hadice mají obvykle délku 1,8 až 2,2 metru. Pokud tedy máme vysavač s kabelem dlouhým 6 metrů a délkou hadice 1,8 metru, akční rádius je 7,8 metru. Běžný akční rádius u průmyslových vysavačů je 6 až 9 metrů.
Průtok vzduchu
U průmyslových vysavačů se často setkáte také s pojmem „průtok vzduchu“. Co si pod tím představit a k čemu je tento údaj užitečný? Průtok vzduchu je závislý na výkonu. Udává rychlost nasátého vzduchu za jednotku času, obvykle za jednu sekundu.
Proto se uvádí nejčastěji v litrech za sekundu. Pod tímto údajem si můžete představit, jak velké nečistoty bude schopen průmyslový vysavač vysát. Vysavače s průtokem vzduchu menším než 40 l/s se hodí pro drobnější nečistoty. Nad 40 l/s jsou vhodné pro větší částice.
Oklep filtru
Jedná se speciální funkci, kterou se průmyslové vysavače liší od těch domácích. Díky tomu můžete očistit zanesený filtr, aniž byste museli rozebrat vysavač. Pokud tedy najdete označení například průmyslový vysavač bezsáčkový s oklepem, víte, o čem je řeč. Jsou tři typy oklepů:
- Automatický – jedná se o nejjednodušší údržbu. Vše je zajištěno automaticky, bez vaší spoluúčasti.
- Poloautomatický – oklep se provádí tak, že se hadice ucpe rukou. Tím se vytvoří podtlak a dojte k oklepání filtru.
- Manuální – vždy, když vysypáváte nádobku, zmáčknete tlačítko v horní části vysavače. Oklep se provede tedy až po aktivaci tlačítka.
Funkce a příslušenství průmyslových vysavačů
To, co umí zpříjemnit a zjednodušit používání průmyslového vysavače, jsou speciální funkce. Díky nim můžete získat také způsoby používání navíc (například díky fukaru nebudete vysávat ale odfoukávat nečistoty stranou). Zde jsou nejčastější funkce, se kterými se můžete u průmyslových vysavačů setkat.
Indikátor
Jedná se o světelné indikátory, které mají za úkol informovat nás o určitých skutečnostech. Mohou ukazovat aktuální program nebo nutnost výměny některé součástky, zanesený filtr, nutnost vysypat sběrnou nádobu apod.
Fukar (funkce zpětného chodu)
Fukar je někdy označován také jako vzduchové koště. Jedná se o stav, kdy vysavač nenasává vzduch, ale žene jej směrem ven. Využít jej můžete při odklízení listí ze schodů či nečistot na terase.
Funkce Press Clean
Můžete čistit filtr silným proudem vzduchu. Typicky lze takto čistit například HEPA filtr. Abyste filtr vyčistili, nemusíte rozebírat zařízení.
Funkce automatického vypnutí
Pokud je sběrná nádoby příliš plná, přístroj se vypne, aby nedošlo k jejímu přeplnění.
Kolečka u vysavače
Většina průmyslových vysavačů má kolečka, protože jejich hmotnost je vyšší. Kolečka by ale měla být dostatečně kvalitní a otočná, což usnadňuje jejich mobilitu.
Osvětlení
Pokud pracujete v prostorách, které nejsou dobře osvětleny, pak můžete využít funkci osvětlení. Vidět tak můžete i na místech, kde nejsou integrována svítidla.
Regulace výkonu
Jedná se o užitečnou funkci, díky které můžete regulovat sací výkon podle toho, co zrovna vysáváte. Tato funkce je ve formě tlačítka či jiného ovládacího prvku.
Nástavce
Čím více dodatečných nástavců vysavač má, tím univerzálnější na použití je. Může jít například o tyto nástavce: široké hubice, šamponovací nástavce, kartáče, stěrky, tenké hubice či multifunkční nástavce.
Quick Click
Díky této funkci jednoduše vyměníte jeden nástavec za druhý.
Integrovaná (pracovní) zásuvka
Díky této zásuvce můžete k vysavači připojit další elektrický přístroj. Výhodou je to, že elektrický přístroj i vysavač se spouští a vypínají současně. Využijete to například u vrtačky, brusky či pily, kdy zároveň vrtáte (pilujete, zabrušujete) a zároveň vysáváte nečistoty. Tímto způsobem udržujete pracoviště čisté.
Soft start
Tato funkce šetří motor, který je zatěžován při startování. Díky této funkci se motor spouští plynuleji.
Plovák
Je typický pro vysavače určené pro mokré vysávání. Kontroluje stav nádržky, aby nedošlo k jejímu přeplnění a tím i možnému ohrožení motoru vysavače. Na druhou stranu ale plovák zmenšuje kapacitu nádoby.
Údržba průmyslového vysavače
Vzhledem k tomu, že pořízení průmyslového vysavače vyžaduje větší investici, je dobré snažit se o to, aby sloužil co nejdéle. A toho můžete dosáhnout pravidelnou údržbou. Ta zahrnuje zejména vysypávání (vylévání) sběrné nádoby na odpad po každém použití (když nepoužíváte sáček) a používání vysavače v souladu s pokyny výrobce. To znamená, že strojem, který není určen na mokré vysávání, nevysáváme tekutiny, nebo dokonce toxické látky apod.
Po každém vysávání použijte oklep filtru, pokud jím vysavač disponuje. Prach, který by byl dlouhodobě „nalepený“ na filtru by jej mohl ucpat a znehodnotit. Pokud váš stroj nedisponuje oklepem, filtr můžete očistit manuálně. Vyplatí se filtr kontrolovat pravidelně. Neměly by na něm být žádné praskliny. Myslete také na to, že filtr je spotřební zboží, a jednou za čas jej budete muset vyměnit.
Po vysávání se zaměřte také na kontrolu a čištění hadic a vyjměte všechny uvízlé nečistoty.
Nejznámější výrobci průmyslových vysavačů
Výrobců průmyslových vysavačů je celá spousta. Proto se může stát, že nebudete vědět, jaký výrobek koupit. Vzhledem k tomu, že u průmyslového vysavače spoléháte na kvalitu a jedná se o nemalou investici, je dobré zvolit si ověřeného výrobce.
Pomoci mohou uživatelské recenze, které vám mohou pomoci v rozhodování. Výrobci totiž umí i nevýhodu popsat tak, že to vypadá vlastně jako výhoda a spoustu uživatelů tím zmatou. Zde jsou výrobci průmyslových vysavačů, kteří jsou dobře známí.
Bosch
Bosch je kvalita sama o sobě. Už jen ten název zná i ten, kdo nepatří mezi kutily. Průmyslové vysavače od této značky jsou spolehlivé, kvalitní a nabízí celou řadu funkcí. A ani za ně nemusíte utratit majlant – i když v nabídce narazíte i na profi vysavače.
Makita
Také Makita patří mezi proslulé značky, které ocení kutilové i profesionálové. Průmyslové vysavače, které nabízí, jsou v různých cenových relacích a vybaveny jsou poměrně dobře. I tentokrát se můžete spolehnout na kvalitu, odolnost a výkon.
Narex
Tentokrát se jedná o méně známou značku. Vysavače jsou vyrobeny v černomodrém provedení. Nabízeny jsou v různých cenových kategoriích a recenze na ně jsou vesměs kladné. Koupit můžete i vysavače nad deset tisíc korun.
Scheppach
Tato značka se soustředí na výrobu zejména levnějších průmyslových vysavačů, i když ojediněle narazíte také na dražší modely. Ty levnější vysavače koupíte kolem dvou tisíc korun, avšak svým vybavením a funkcemi snadno strčí do kapsy i konkurenční dražší modely. Určeny jsou spíše pro nenáročné uživatele.
Metabo
Nabídka není příliš široká, ale na kvalitu těchto strojů si můžete vsadit. Bohužel si za ně také budete muset připlatit. Stojí okolo čtrnácti tisíc korun.
Kärcher
Tento výrobce nabízí opravdu širokou škálu výrobků. Průmyslové vysavače koupíte kolem dvou tisíc korun, ale i profesionální kusy, za které zaplatíte i přes sto tisíc korun. Značka má velmi dobrou pověst, a když se rozhodnete do ní investovat, neprohloupíte.
Nilfisk
Široké portfolio průmyslových vysavačů má také výrobce Nilfisk. Soustředí se spíše na výrobu profesionálních výrobků, které nakoupíte s cenou nad deset tisíc korun, ale klidně i za více než sto tisíc korun. Určeny jsou pro náročné uživatele.
Parkside
Dobrý poměr cena/kvalita splňuje značka Parkside, kterou můžete nakoupit u obchodního řetězce Lidl. Nabídka je omezená, ale za dobrou cenu a se slušným vybavením.
Hecht
Nabídka je skoupá. Průmyslové vysavače tohoto výrobce jsou určeny pro méně náročné uživatele.
Hilti
Vyráběny jsou pro profesionální použití, čemuž odpovídá také cena. Uživatelé, kteří měli s vysavačem tu čest, jsou ale spokojení. Pro domácí použití se ale může jednat o naddimenzovaný vysavač.
Důležité je také to, od koho si vysavač koupíte. Různé společnosti mohou nabízet různý servis. Zde jsou nejoblíbenější prodejci průmyslových vysavačů.
Heureka
Nabídka je opravdu široká. Ten pravý výrobek si můžete vyhledat prostřednictvím velmi podrobného filtru. Dejte si ale pozor – pokud zadáte parametr, který u výrobku není uveden, ačkoli ho splňuje, výrobek vám automaticky vypadne z výběru.
Lidl
Nabídka je spíše omezená a určena je spíše pro nenáročné uživatele. Vysavače jsou prodávány za příznivou cenu a oslní i funkcemi.
Hornbach
Nabídka této společnosti je velmi omezená, narazíte pouze na několik kusů. Pokud budou splňovat vaše požadavky, není důvod nenakoupit. Filtr je velmi skoupý, nicméně k množství výrobků adekvátní.
Cenové relace průmyslových vysavačů
V rámci dané cenové relace můžete očekávat určité technické vybavení a funkce vysavače. Jaké? Jaký je rozdíl mezi vysavačem, který stojí 2 000 Kč a tím, který je za 20 000 Kč? Zde je krátké srovnání.
- Do 2 000 Kč – v rámci této cenové kategorie nakoupíte ty nejlevnější průmyslové vysavače. Asi se nedivíte, že jsou určeny především pro nenáročné uživatele. Tyto vysavače jsou jen o něco lepší, než klasické vysavače. Nečekejte žádné speciální funkce ani bohaté příslušenství. Sací výkon vás příliš neohromí a filtr bude horší kvality. Také materiály na výrobu nebudou kvalitní, což se může projevit na životnosti vysavače.
- Od 2 000 do 7 000 Kč – jedná se o oblíbenou cenovou kategorii mezi kutily. Materiály, které byly použity na jeho výrobu, jsou kvalitnější, takže vysavače jsou i odolnější. Výkon postačí na běžné kutilské a občasné stavební práce. Příkon se pohybuje kolem 1 500 Wattů. Určeny jsou na suché i mokré vysávání.
- Od 7 000 do 13 000 Kč – můžete se spolehnout na kvalitní materiály, celou řadu pokročilých funkcí a výborný sací výkon. Tato cenová kategorie je vhodná pro náročnější uživatele a řemeslníky.
- Nad 13 000 Kč – určeny jsou pro profesionální použití a také velmi náročné uživatele. Mohou být použity v různých specifických podmínkách. Mají nejvyšší výkon a často musí být napojeny na 400 V zásuvku. Za nejdražší modely zaplatíte i více než 100 000 Kč.
Nejčastější otázky při výběru průmyslového vysavače
Záleží na objemu nádržky vysavače. Při vysávání vody je dobré dávat si pozor, nakolik je nádržka naplněná, aby nedošlo k poškození motoru. Je dobré, když je vysavač vybaven plovákem.
Modely, které jsou určeny na suché i mokré vysávání si poradí i s takovými nečistotami, jako je právě bahno. Na suť jsou obvykle stavěné i vysavače levnější, protože se jedná o „suché“ nečistoty. Nutný je ale výkon 250 W.
Průmyslové vysavače můžete použít na jakýkoli povrch. Při výběru je ale dobré vědět, který povrch budete potřebovat vysát nejčastěji. K dispozici jsou vysavače na tvrdé podlahy, koberce, nebo měkké typy podlah. Pomoci mohou různé nástavce.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.