Nejlepší pračky Whirlpool pro rok 2024

Pračky Whirlpool nabízí kvalitní a spolehlivé pračky. Srovnali jsme vybrané pračky podle jejich typu a umístění a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně tu pro vaše potřeby.

TEST: Nejlepší pračky s předním plněním

1. místo 2. místo 3. místo
Název Whirlpool W8 W046WB EE
TOP pračka s předním plněním
Whirlpool W8 W946WB CS Whirlpool FFB 8458 BV EE
Whirlpool W8 W046WB EE Whirlpool W8 W946WB CS Whirlpool FFB 8458 BV EE
Hodnocení
Cena
Parametry
Orientační cena (Kč): 18 000 16 000 9 000
Typ pračky: s předním plněním s předním plněním s předním plněním
Způsob umístění: volně stojící volně stojící volně stojící
Motor: invertorový invertorový invertorový
Počet otáček (min) 1 400 1 400 1 400
Maximální náplň pračky (kg): 10 9 8
Hlučnost při praní (db): 71 71 78
Hlučnost při odstřeďování (db): 71 71 78
Energetická třída: A A B
Spotřeba vody (l): 45 64 48
Objem bubnu (l): 64 64 54
Třída účinnosti odstřeďování: B B B
Počet programů: 15 15 14
Odložený start: ano ano ano
Displej: ano ano ano
Dětská pojistka: ano ano ano
Parní praní: ano ano ano
Program pro alergiky: ano ano ano
Hmotnost (kg): 83 83 67
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší pračky s horním plněním

1. místo 2. místo 3. místo
Název Whirlpool TDLRBX 6252BS
TOP pračka s vrchním plněním
Whirlpool TDLR 65242BS CS/N Whirlpool TDLR 6230SS EU/N
Whirlpool TDLRBX 6252BS Whirlpool TDLR 65242BS CS/N Whirlpool TDLR 6230SS EU/N
Hodnocení
Cena
Parametry
Orientační cena (Kč): 12 900 11 900 7 500
Typ pračky: s horním plněním s horním plněním s horním plněním
Způsob umístění: volně stojící volně stojící volně stojící
Počet otáček (min) 1 200 1 200 1 200
Maximální náplň pračky (kg): 6 6,5 6
Hlučnost při praní (db): 72 74 76
Hlučnost při odstřeďování (db): 72 74 76
Energetická třída: A C D
Spotřeba vody (l): 43 44 43
Objem bubnu (l): 42 42 42
Počet programů: 14 14 12
Třída účinnosti odstřeďování: B B B
Odložený start: ano ano ano
Displej: ano ano ano
Dětská pojistka: ano ano ano
Parní praní: ano ano ano
Program pro alergiky: ne ne ne
Hmotnost (kg): 56 56 57
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší vestavné pračky

1. místo 2. místo 3. místo
Název Whirlpool BI WDWG 81484E
TOP vestavná pračka
Whirlpool BI WMWG 91484E Whirlpool BI WMWG 71483E EU N
Whirlpool BI WDWG 81484E Whirlpool BI WMWG 91484E Whirlpool BI WMWG 71483E EU N
Hodnocení
Cena
Parametry
Orientační cena (Kč): 14 900 14 000 13 000
Typ pračky: s předním plněním s předním plněním s předním plněním
Způsob umístění: vestavný vestavný vestavný
Motor: invertorový invertorový invertorový
Počet otáček (min) 1 400 1 400 1 400
Maximální náplň pračky (kg): 8 9 7
Hlučnost při praní (db): 45 45 45
Hlučnost při odstřeďování (db): 70 70 72
Energetická třída: C C D
Spotřeba vody (l): 48 50 44
Objem bubnu (l): 58 58 52
Třída účinnosti odstřeďování: B B B
Počet programů: 14 14 14
Odložený start: ano ano ano
Displej: ano ano ano
Dětská pojistka: ano ano ano
Parní praní: ano ano ano
Program pro alergiky: ano ano ano
Hmotnost (kg): 66,5 66,5 64,4
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější pračky Whirlpool 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat pračku

Pračka Whirlpool patří mezi velmi oblíbené spotřebiče. Je to dáno zejména používáním nejmodernějších technologií, které jsou zabaleny v mnohdy příjemné cenovce. Právě proto spotřebiče této značky oslovují celou řadu zákazníků.

V rámci našeho průvodce výběrem vám pomůžeme vybrat tu nejlepší pračku Whirlpool pro vaše potřeby. Ještě předtím, než se pustíme do samotného výběru, položte si několik základních otázek, které vám pomohou udělat si představu o svých požadavcích:

  • Jaký typ pračky potřebujete – základní rozdělení je na pračky s předním nebo horním plněním. Můžete požadovat také pračku volně stojící nebo vestavnou. Rovněž se vám může hodit úzké provedení, tzv. SLIM.
  • Jakou požadujete kapacitu pračky – kapacita pračky se určuje v kilogramech, tedy potřebujete vědět, na kolik kilogramů prádla budete pračku chtít. Pro čtyřčlenné rodiny se doporučuje typicky pračka aspoň na 8 kg prádla, ale výjimkou dnes nejsou pračky ani na 9 kg a více. Větší kapacita se každému hodí také při praní objemného prádla, jako je ložní prádlo.
  • Jakou jste ochotni akceptovat spotřebu – hlavně v dnešní době, kdy významně rostou ceny energií, se každý dívá na spotřebu. V rámci našeho průvodce si rozebereme energetický štítek, kde najdete řadu důležitých informací. Obecně je lepší vybírat spotřebiče v nejvyšší energetické třídě, ale počítejte s tím, že budou dražší.
  • Jaké funkce od pračky očekáváte – každá pračka vám nabídne různé funkce, množství funkcí se často odvíjí už od samotné nabídky programů. Dražší modely nabízejí větší počet sofistikovanějších programů, stejně tak vám mohu nabídnout speciality, jako je třeba parní praní, program pro alergiky nebo program pro funkční oblečení nebo džíny aj. Pro choulostivé a jemné prádlo je oblíbený program ručního praní.
  • Kolik jste ochotni do spotřebiče investovat – pračku zpravidla pořizujeme na určitou dobu, není to zařízení, které bychom měnili každý rok. Proto o investici pouvažujte. Pračky Whirlpool jsou obecně poměrně zajímavé z pohledu ceny a výkonu. Nabízejí množství funkcí a k tomu má výrobce přijatelnou cenovou politiku.
1

Nabídka praček Whirlpool

Značka Whirlpool byla založena už roce 1911 a dodnes figuruje na trhu s bílou technikou a prakticky všemi běžnými domácími spotřebiči. Nabídka značky se vyznačuje dobrým poměrem ceny a výkonu, přičemž přináší nejmodernější technologie i design. Když se řekne Whirlpool, tak vás často napadne 6. SMYSL, jako technologie často propagovaná v reklamách, a i tom bude dále v našem textu ještě řeč.

Z hlediska sortimentu nabízí značka Whirlpool relativně hodně modelů praček. Můžete si vybrat od těch nejlevnějších, až po prémiové modely, které nabízejí nejvíce funkcí a využívají nejmodernější technologie. Nabídka praček z pohledu kapacity prádla se pohybuje od 6 do 11 kg.

Stejně tak značka Whirlpool nabízím provedení praček s klasickým předním plněním, ale také některé modely vrchem plněné. Pračky s předním plněním, či chcete-li s bočním plněním, potom nabízejí možnost zvolit model, který má až 1600 ot./min při odstřeďování.

Kromě toho zde najdete standardní hloubky praček, ale také pračky úzké, tedy SLIM. Kromě volně stojících praček samozřejmě nechybí také pračky vestavné. Na sortiment z pohledu jednotlivých typů se podíváme nyní v textu a uvedeme si i jejich hlavní výhody a nevýhody.

Technologie značky Whirlpool

Ještě se pojďme ale na chvíli zastavit také u nabídky technologií, se kterými se u značky Whirlpool setkáte. Je dnes poměrně běžné, že každý výrobce nabízí určité patentované technologie, které obvykle zvyšují efektivitu praní. Často se jedná také o technologie, které jsou společné pro řadu výrobců, ale každý výrobce si je označuje trochu jiný marketingovým názvem. U značky Whirlpool jsou to zejména:

  • 6. SMYSL – asi marketingově nejznámější technologie, která prostřednictvím různých čidel upravuje praní podle množství a typu zvolené tkaniny, což zvyšuje efektivitu a účinnost praní. Je to také součást množstevní automatiky.
  • FreshCare+ – technologie, která udržuje prádlo svěží i po skončení pracího cyklu. To zvládá až po dobu 6 hodin, co prací cyklus skončil. Uvnitř bubnu cirkuluje pára, která zabraňuje množení bakterií. Právě ty jsou zdrojem zápachu, jestliže ponecháte prádlo v pračce, protože třeba zrovna nemáte čas jej vytáhnout.
  • Technologie Zen – tato technologie souvisí s použitým motorem bez řemenu a budeme se jí ještě dále věnovat u typů motorů praček Whirlpool. Snižuje vibrace pračky, což znamená, že pračka je tišší, zejména při vysokých otáčkách při procesu odstřeďování.
  • Steam Hygiene – pračky využívající tuto technologii dokáží zlepšit dezinfekci prádla, aniž by byly použity jakékoliv přísady. Ideální jsou tedy pro lidi s citlivou pokožkou a také jsou samozřejmě šetrné k životnímu prostředí. Díky tomuto čištění je odstraněno obrovské množství běžných bakterií.
  • Steam Refresh – tato technologie vrátí vašemu prádlu svěžest, protože prádlo projde speciální cyklem, kdy proud páry proniká do vláken a odstraňuje tak nepříjemné pachy. Zároveň vlákna uvolňuje a vyhlazuje záhyby. Navrátit prádlu svěžest zvládnete s tímto cyklem už za 20 minut.
  • AutoDose – jedná se o automatický dávkovací systém, který vám u praček Whirlpool umožní ušetřit až 30 % pracího prostředku při každém praní.
2

Typy praček Whirlpool

Jak jsme již zmínili výše, na typy praček se můžeme dívat z různých úhlů pohledu. Rozebereme si na následujících řádcích možné způsoby dělení automatických praček, přičemž si zmíníme jejich hlavní výhody a nevýhody. Všechny tyto typy vám může nabídnout značka Whirlpool.

Volně stojící vs. vestavné

Jedno z nejběžnějších rozdělení je na volně stojící nebo vestavné spotřebiče. Volně stojící je samostatně stojící spotřebič, který umístíte například v koupelně nebo v prádelně. Vestavný je potom spotřebič obestavěný nábytkem. Pojďme si oba popsat blíže.

Volně stojící pračky

Výhodou volně stojící pračky je možnost zvolit si přední nebo horní plnění, podle toho, jaké provedení vám bude lépe vyhovovat. Můžete spotřebič postavit kdekoliv. Velice snadno jej nainstalujete, protože jej umístíte a zapojíte sami.

Potenciálním negativem může být o něco vyšší hlučnost než u vestavných modelů, protože zde není žádný nábytek, který je odděluje od místnosti. Také to není nejlepší řešení tam, kde chcete pračku schovat, aby nebyla ihned vidět, což může být třeba nouzová potřeba umístit pračku v kuchyni z důvodu nedostatku místa v interiéru.

Výhody
  • Možnost volby předního i horního plnění
  • Pračka může stát prakticky kdekoliv
  • Jednoduchá instalace (postavíte a zapojíte pračku sami)
Nevýhody
  • Potenciálně vyšší hlučnost oproti vestavným pračkám
  • Nevhodné do obytných prostor (pokud je nutnost umístit v kuchyni apod.)

Vestavné pračky

Také vestavná pračka má své nesporné výhody. Rozhodně mezi výhodu můžeme zařadit možnost sjednotit design interiéru, kdy jej neruší žádný spotřebič. Příkladem je umístění pračky například v kuchyni, kde zkrátka nechceme, aby byla viditelná.

Tyto pračky jsou také oproti volně stojící modelům o něco tišší. Jako vestavné pračky se však prodávají pouze pračky s předním plněním. Stejně tak pozor na to, že montáž do linky nebo nábytku zpravidla nezvládnete sami a musíte počítat i s vyšší cenou spotřebiče.

Výhody
  • Pračka neruší design interiéru (ideální třeba v kuchyňské lince)
  • Obvykle tišší chod než volně stojící
Nevýhody
  • Existují jen jako pračky s předním plněním
  • Nutná odborná montáž
  • Vyšší cena než volně stojící

Přední plnění vs. horní plnění

Dále si můžeme automatické pračky rozlišit podle toho, zda jsou s předním plněním (případně se někdy říká také s bočním plněním), nebo zda jsou s horním plněním. Zdaleka nejběžnější jsou pračky s předním plněním, my si ale každopádně popíšeme výhody a nevýhody obou typů.

Pračky s předním plněním

Jelikož jsou pračky s předním plněním zdaleka nejrozšířenější na trhu, máte na výběr také velké množství modelů, což se odráží na možnosti vybrat si od těch levnějších, méně vybavených spotřebičů, až po spotřebiče nabité nejnovějšími technologiemi.

Tyto pračky vám nabídnou velkou kapacitu, jsou tiché a úsporné a tato kategorie vám umožňují pořídit modely, které nabízejí až 1600 ot./min při odstřeďování. Pokud si pořídíte tuto pračku v setu se sušičkou, můžete sušičku postavit na pračku. Zásadnější negativa u tohoto provedení nejsou, snad jen, že musíte mít místo, kam se budou otevírat dvířka.

Výhody
  • Nejpokročilejší technologie, široký výběr na trhu
  • Velké kapacity bubnu a vstupní otvor
  • Úsporné a relativně tiché, dostupné vysoké otáčky odstřeďování
  • Možnost postavit sušičku na pračku
Nevýhody
  • Dvířka vpředu vyžadují prostor

Pračky s horním plněním

Daleko méně budete potěšeni, pokud chcete pračku s horním plněním. Důvod je zejména ten, že mají celkově nižší vybavenost, protože jsou obvykle zaměřeny na seniory. Je to i proto, že při jejich plnění se nemusíte shýbat k pračce, což starší lidé ocení a rádi je tak kupují.

Nevýhodou je ale hlavně mnohem nižší výběr na trhu, modelů je zkrátka méně. Tyto pračky jsou také obecně hlučnější, mají menší výkony a otáčky. Jsou ale velmi vhodné pro stísněném prostory, jako jsou například malé koupelny v bytových domech.

Výhody
  • Vhodné pro stísněné prostory
  • Není třeba se k pračce shýbat při plnění
Nevýhody
  • Vyšší hlučnost, nižší výkony i otáčky
  • Obecně menší vybavenost, spíše zaměřeno na seniory
  • Malý výběr na trhu

Úzké (SLIM) pračky

Velmi oblíbené je na trhu provedení pračky s předním plněním, která má menší hloubku. Těmto pračkám se říká úzké, případně SLIM. Hodí se vám tehdy, pokud chcete pračku s předním plněním, ale velká pračka standardních rozměrů může být do vaší koupelny příliš.

Díky úzké pračce tak můžete ušetřit nějaké místo směrem ke stěně. Přitom tyto pračky nabízejí typicky výbavu a rychlé otáčky, která je srovnatelná s modely běžných rozměrů. Výhodou je samozřejmě o něco menší náplň bubnu a pokud na ně budete chtít postavit sušičku, tak jejich výhoda rychle mizí.

Výhody
  • Méně prostorově náročné provedení praček s předním plněním
  • Výběr na trhu srovnatelný s pračkami standardní hloubky
  • Funkčně a výbavou srovnatelné s pračkami běžných rozměrů
Nevýhody
  • Pouze menší náplň prádla
  • Potenciálně problematické umístění sušičky na pračku

Pračky se sušičkou

Nakonec musíme ještě zmínit možnost pořídit si u značky Whirlpool pračky kombinované se sušičkou. Tento kombinovaný spotřebič však lze obecně doporučit spíše pro občasné využití, například na chaty a chalupy. Pokud můžete pořídit klasický set pračky a sušičky, je to určitě vhodnější řešení.

Pračka se sušičkou je sice levnější než set dvou spotřebičů, ale zejména z hlediska kvality sušení tyto spotřebiče nedosahují na samostatné sušičky. V obecné rovině můžeme zmínit také vyšší poruchovost těchto spotřebičů, což se nijak nevztahuje konkrétně ke značce Whirlpool, ale je to obecný problém.

Výhody
  • Praní a sušení obstará jediný spotřebič
  • Levnější než samostatná pračka a sušička v setu
Nevýhody
  • Horší kvalita sušení oproti samostatné sušičce, nelze prát a zároveň sušit
  • Spíše na méně časté využití
  • Obecně vyšší poruchovost
3

Důležité parametry

V následující části textu se více podíváme na veškeré důležité parametry, které souvisejí s otázkou, jak vybrat pračku. Mnoho z těchto parametrů je společných pro pračky od všech výrobců, nejen těch od značky Whirlpool, na které se zaměřuje náš test primárně.

Kapacita

Jako první je určitě potřeba se zaměřit na objem bubnu pro prádlo. Objem bubnu začíná u praček Whirlpool na 6 kg a končí na 11 kg. Zdaleka největší výběr je samozřejmě v běžných objemech, které se pohybují typicky od 6 do 9 kg. Pračky s větším objemem, které jsou velkokapacitní, potom bývají v nabídce maximálně po několika modelech.

Volba vhodného objemu bubnu se odvíjí od toho, jaké množství prádla obvykle perete. Často se uvádí vhodný objem bubnu podle počtu členů domácnosti, ale ani to nemusí být ideální pohled. Také v případě, pokud jste sami nebo bydlíte v páru, určitě totiž perete ložní prádlo, které se v menší pračce vždy bude hůř prát.

Dobře tak zvažte, jakou kapacitu chcete. Obecně bychom doporučovali kapacity aspoň 8 kg, přičemž menší pračky se většinou volí tehdy, pokud máte málo místa a chcete vyloženě SLIM řešení.

Typ motoru

V podstatě všichni výrobci v dnešní době již používají invertorový motor. U vyšších řad někteří výrobci také nabízejí speciální pohony, jako je zejména přímý pohon bubnu, což je i případ praček Whirlpool, které mohou mít dva typy motorů:

  • Invertorový motor – v podstatě vylepšení dříve používaných uhlíkových motorů. Na buben jsou otáčky přenášeny prostřednictvím řemenu a řemenice. Pohonná jednotka je řízena elektronicky invertorem, což má pozitivní vliv na spotřebu. Invertorový motor je již dlouhodobě prověřená technologie, která je charakteristická vysokou spolehlivostí.
  • Motor Zen – u praček Whirlpool se u tichých modelů vyšších řad setkáte s využitím takzvané technologie Zen, která snižuje vibrace bubnu a snižuje hluk hlavně při odstřeďování. Zen je tedy marketingové označení pro pračku disponující trakčním motorem bez řemenu.

Volba pohonu je na vás. Nelze říci, že jedna varianta je vyloženě horší než druhá, také invertorový motor má dnes stále své místo, a hlavně u levnějších modelů je jasnou volbou. Invertorový motor je také obvykle méně náročný na opravy v případě poruchy, na druhou stranu, výrobci dnes poskytují na motory dlouhé záruky.

Hlučnost

Z pohledu hlučnosti budete pračku vnímat typicky hlavně při odstřeďování. Při běžném praní je většina dnešních praček velmi tichých. Whirlpool v tomto ohledu nějak zásadně nevybočuje, většina modelů je v kategorii průměrného hlučnosti, ale najdete zde i několik prémiových modelů, které nabízejí velice tichý chod.

O parametru hlučnosti hovoří také energetický štítek, ale pamatujte na to, že je hodnocení hlučnosti často velmi subjektivní. Na energetickém štítku se setkáte s hodnotou udávanou v decibelech (dB), ze které však logicky nepoznáte charakter hluku. U moderních praček se však v zásadě nemáte čeho obávat.

Počet otáček

Velmi důležitým parametrem je bezpochyby počet otáček při odstřeďování. Obecně platí, že pokud plánujete sušit prádlo v sušičce, je vhodné mít pračku, která zvládá odstřeďování 1200 ot./min a více. V dnešní době se ale určitě vyplatí volit modely, které nabízejí aspoň 1400 nebo ideálně 1600 ot/min. Hlavně pračky vrchem plněné mají nižší počet otáček. Rychlost odstřeďování je tedy závislá i na konstrukci:

  • Pračky s předním plněním – maximum od 1200 do 1600 ot./min.
  • Pračky s horním plněním – maximum obvykle do 1000 ot./min

Typicky se maximum praček s vrchním plněním tedy pohybuje okolo 1000 ot./min. Pračky klasické konstrukce s předním plněním potom nabízejí obvykle maximum v závislosti na modelu od 1200 po 1600 ot./min u nejlepších modelů.

Čím více otáček můžete nastavit, tím dokážete zkrátit dobu sušení, protože prádlo je více vyždímané. Samozřejmě ne u všech programů a u všech typů látek budete chtít využít maximální otáčky, ale určitě se hodí tu možnost mít.

Spotřeba energie a vody

Velmi důležitá je z dnešního pohledu spotřeba, protože nám neustále rostou ceny energií. Hlavně elektrická energie je čím dál dražší, takže je dobré kupovat úsporné spotřebiče. Na druhou stranu úspornější spotřebič typicky patří do vyšší modelové řady a vždy za něj zaplatíte o něco více.

Spotřebu energie i vody udává energeticky štítek, kterým se budeme podrobněji zabývat ještě v textu dále. Spotřeba energie se uvádí na 100 cyklů praní, v případě spotřeby vody potom počítejte zhruba 40 l na jedno praní u většiny praček.

Záleží samozřejmě ale také na zvoleném programu a zda zvolíte ekologické režimy, které dokáží více šetřit vodou. Spotřeba vody na energetickém štítku je uvedena na jeden cyklus.

Délka kabelu

Každou pračku je potřeba zapojit do elektrické energie, k čemuž slouží typicky vestavěný kabel. Ten nemůžete nějak prodloužit, a protože délka kabelů není typicky příliš velká, počítejte s tím, že musíte mít v místě umístění pračky dobře přístupnou také elektrickou zásuvku.

Rozměry a hmotnost

Celkové rozměry pračky souvisí zejména s kapacitou bubnu pračky. Pokud zvolíte provedení SLIM, získáte menší hloubku, která vám pomůže s úsporou místa. Uspořit místo vám dokáží také pračky s horním plněním. Potenciálně největší problém mohou způsobit rozměry u spotřebiče standardních rozměrů, zejména pak u velkokapacitních praček na 9 kg a více, které potom mají plnou hloubku okolo 60 cm.

Co do hmotnosti počítejte u klasické pračky okolo 80 kg gramů, což odpovídá běžné pračce s předním plněním na 8 kg prádla. Jakákoliv pračka je ale poměrně těžká, proto je vhodné si ji nechat dovézt a nejlépe vynést až do domu či bytu využitím vhodné služby u prodejce.

Počet programů

Celkový počet nabízených programů praní se odvíjí hlavně od modelové řady konkrétní pračky. Základní modely samozřejmě typicky nabízejí méně programů, kdy se počet pohybuje zhruba okolo 10. Vybavenější modely potom mohou mít 15 programů a více.

Mezi pokročilejšími programy se potom obvykle nacházejí programy jako je ruční praní pro citlivé látky a vlnu, parní praní, programy pro outdoorové oblečení nebo antialergické programy.

Zajímejte se také o to, zda lze jednotlivé programy nějakým způsobem modifikovat. Může se vám rozhodně hodit také funkce zkrácení programu, protože dnešní ekologické režimy často neúměrně prodlužují dobu praní. Bohužel ne všechny pračky vždy zkrácení programů nabízejí, proto je vhodné se na to zaměřit ještě před koupí.

Displej

Drtivá většina dnešních praček je vybavena displejem. Ten má nejen informační účel, kde vidíte veškeré nastavené parametry jednotlivých programů, ale kolem displeje bývají umístěna také tlačítka, velmi často dnes dotyková. Je to stále běžnější i u levnějších zařízení, protože dotykové panely jsou pro výrobce zpravidla levnější než fyzická tlačítka. Základní modely praček mohu nabídnout pouze jednoduchý menší displej.

4

Energetický štítek

Energetický štítek pračky

Pračky mají od prvního března 2021 nové energetické štítky, což platí pro celou řadu dalších spotřebičů. Pokud se podíváme na energetický štítek samotné pračky, nejdeme na něm údaje, které si nyní popíšeme:

  • QR kód – umožňuje snadný přístup do databáze EPREL, kde se dozvíte další informace o spotřebiči na jeho produktovém listu.
  • Třída energetické účinnosti přístroje – určuje třídu pro daný spotřebič, a to v rozsahu stupnice energetické účinnosti A (nejlepší) až G (nejnižší).
  • Vážená spotřeba energie – udává se na 100 pracích cyklů a hodnota je uvedena v kilowatthodinách (kWh).
  • Jmenovitá kapacita – informace o nejvyšší možné kapacitě pračky pro program EKO 40 – 60. Udává se v kilogramech (kg). Pokud kapacitu překročíte, prádlo se nemusí ideálně vyprat nebo se spotřebič nespustí.
  • Doba trvání – uvádí dobu trvání pracího cyklu při jmenovité náplni pračky.
  • Vážená spotřeba vody – udává se v litrech (L) na jeden prací cyklus. Z pohledu úspornosti provozu jde o jeden z důležitých údajů u každé pračky.
  • Třída účinnosti odstřeďování – udává účinnost odstřeďování pračky vyjádřenou třídou v rozsahu A (nejlepší) až G (nejhorší).
  • Emise hluku šířeného vzduchem – hodnota hlučnosti spotřebiče je udávána v decibelech (dB). Je uvedena také třída emise hluku od nejlepší (A) po nejhorší (D). Odpovídá hluku, který se šíří při provozu spotřebiče vzduchem.
5

Prací programy

Každá pračka nabízí k dispozici různé prací programy. Tyto prací programy se liší v závislosti na celkové výbavě spotřebiče, kdy typicky vybavenější modely nabízejí širší škálu programů. Většinou tak u lepších modelů najdete i specializované programy třeba na vlnu nebo na funkční oblečení. Pojďme se podívat na ty nejobvyklejší prací programy, se kterými se můžete u praček setkat:

  • ECO program – všechny moderní pračky v dnešní době musejí nabízet tzv. ECO režim, který má být primárně pro energeticky úsporné praní. Je to režim, ve kterém spotřebič využívat co nejméně vody elektrické energie. Musíte ale typicky počítat s delší dobou praní, která může přesáhnout i 3 hodiny.
  • Program pro vlnu – někdy je označována také jako ruční praní. Pračky, které nabízejí tento program, umí takzvané studené praní, které je podobné praní v ruce. Využívá se pro velmi jemné tkaniny, jako je právě vlna.
  • Jemné prádlo – další šetrný program, který je určen na jemné prádlo, což může v tomto případě být hedvábí. Jedná se o šetrnější prací cyklus, který se snaží zamezit přílišnému opotřebení jemné tkaniny.
  • Outdoor – program určený na outdoorové oblečení, tedy na libovolné funkční oblečení a prádlo. Využijí její rozhodně všichni sportovci, protože tento typ prádla vyžaduje speciální zacházení také v pračce.
  • Antialergický – jak název programu nepovídá, jedná se o program určeny pro zbavení prádla co největšího množství alergenů. Pokud máte v domácnosti alergika nebo malé děti, je to rozhodně velmi často využívaný program. Odstraňuje nejen bakterie, ale také zbytky pracího prostředku, který může být pro citlivé osoby alergenem.
  • Antibacterial – u některých praček můžete najít program na praní bavlny při vysoké teplotě, která je při tomto pracím cyklu udržována podobu asi 10 minut, což zajistí účinnou likvidaci bakterií.
  • Lůžkoviny – program na ložní prádlo kombinuje antibakteriální funkce, takže pokud pračka nabízí například páru, často zde bývá využita. Je určen pro hygienické vyprání ložního prádla.
  • Džíny – mnoho praček nabízí speciální program určený na džínovinu, protože je to zkrátka velmi oblíbené oblečení.
  • Rychlý program – jedná se o rychlý prací cyklus, který probíhá zhruba 15 až 30 minut, podle toho, jakou nastavíte teplotu a případně další doplňkové funkce k programu. Na tento program můžete prát lehce znečištěné oblečení nebo úplně nové oblečení.
  • Pára – velmi populární je také parní praní, protože má desinfekční účinky. Umí také osvěžit prádlo a vyrovnat vlákna. Některé modely praček umí přidat páru také k různým dalším programům na závěr cyklu, což pomáhá udržet prádlo nadýchané a zabránit jeho pomačkání.
6

Funkce praček

Kromě pracích programů uvedených výše, můžete najít u praček také různé funkce, které bychom si určitě měli popsat. Pokud se podíváme na ty nejběžnější funkce, se kterými se setkáváte také u praček Whirlpool, tak se jedná zejména o:

  • Odložený start – dnes naprosto běžná funkce, která umožňuje odložit praní až o několik hodin. Maximum bývá typicky 24 hodin. Některé pračky umožňují nastavení odložení spuštění pracího cyklu po 30 minutách, některé po 1 hodině. Tuto funkci využijete například tehdy, pokud chcete mít prádlo vyprané, jakmile se vrátíte z práce.
  • Dětská pojistka – opět velmi častá funkce, která slouží k tomu, aby zabránila náhodnému spuštění spotřebiče dítětem. Je to tedy bezpečnostní funkce, která zamezuje vzniku situace, kdy může dítě náhodným mačkáním tlačítek uvést přístroj do chodu.
  • Aqua stop – jedná se o ochranu proti vytopení, jinak také ochrana proti přetečení. Drtivá většina modelů praček má v balení právě také tento ventil, který je namontován na přívodní hadici. V případě poruchy spotřebiče zastaví přívod vody.
  • Parní funkce – pračky, které nabízejí parní program, obvykle umožňují také přidat parní funkce k různým jiným programům. Parní funkce jsou tady od toho, aby likvidovaly bakterie, osvěžily prádlo a zabránily jeho pomačkání, případně uvolnily vlákna a vyrovnaly tkaninu.
  • 6. SMYSL – patentovaná funkce značky Whirlpool, která je v podstatě určitou modifikací množstevní automatiky. Prostřednictvím speciálních čidel je program uzpůsoben přesně na míru dané tkanině a množství prádla. Zvyšuje se tak efektivita praní a snižuje se spotřeba.
  • Automatické dávkování pracího prášku / AutoDose – jedná se o funkci, která dávkuje prací prostředek je aviváž podle typu prádla a aktuální náplně pračky. Uspoříte tak prací prostředek a praní je zároveň šetrnější k samotné tkanině.
  • Smart funkce – některé pračky jsou v dnešní době vybaveny chytrými funkcemi. Umožňují spojit spotřebič prostřednictvím bezdrátové sítě například s vaším mobilním telefonem. Můžete tak některé funkce pračky ovládat na dálku, spustit na dálku praní apod.
  • Displej – většina praček je dnes vybavena displejem, který má jak informační funkci, kde se dozvíte, co vše máte nastaveno v rámci konkrétního zvoleného programu, ale zároveň je také součástí (dotykového) ovládacího panelu.
  • Zvukový signál – každý spotřebič dnes disponuje určitým zvukovým oznámením, kdy oznámí ukončení programu. Často se zvukové signály ozývají také při nastavování programu před samotným praním, případně pračka zvukovým signálem upozorňuje na problém.
  • Čistící funkce – některé spotřebiče nabízejí možnost samo-údržby. Obvykle se jedná o proplach bubnu nebo zásuvky na prací prostředky. Tyto programy je vhodné čas od času spustit, přičemž v manuálu výrobce typicky uvádí vhodné intervaly.

Jak se o pračku starat

Každý spotřebič, který nám má sloužit dlouho, si zaslouží určitou údržbu. Stejně je tomu v případě pračky. Údržba pračky není nějak složitá a je dobré si čas od času najít tu chvilku a věnovat spotřebiči patřičnou péči. Starejte se zejména o:

  • Filtr – doporučuje se čistit filtr pračky jednou za 2 měsíce. Čištění se ale bude vždy odvíjet hlavně o četnosti vašeho přání. Čištění filtru je vždy popsáno v návodu. Počítejte s tím, že budete potřebovat nízkou nádobu pro zachycení vody, která vždy z filtru vyteče.
  • Zásuvka na prací prostředky – poměrně problematickým místem může být zásuvka na prací prostředky. Tuto zásuvku čistěte aspoň jednou za měsíc. Pokud se nečistí, často se zde objevují usazeniny z vody, šíří se plísně a bakterie.
  • Těsnění – dalším místem, které zaslouží pozornost, je těsnění. V záhybech těsnění se také může někdy objevit drobný předmět, který zůstal někde po kapsách, knoflík apod. Mohou zde být i různé chuchvalce prachu. Těsnění proto pravidelně prohlížejte a čistěte.

Chybové kódy praček Whirlpool

Přestože se o svou pračku budete starat, každý spotřebič někdy může mít problém. Ačkoliv Whirlpool patří mezi ty lepší výrobce, tak ani těmto pračkám se nevyhýbají závady. Pokud k něčemu takovému dojde, pračka vás o tom obvykle informuje chybovým kódem. Chybové kódy praček Whirlpool jsou:

  • F01 – jedná se o problém s přívodem vody. Tento kód často ještě nemusí znamenat poruchu spotřebiče, ale mnohdy je důsledkem velmi nízkého tlaku ve vodovodním potrubí. Každá pračka totiž počítá s nějakým minimálním tlakem v potrubí a pokud je nižší, výrazně to prodlužuje dobu napouštění. V takovém případě může pračka zobrazit tento chybový kód. Často problém způsobí zanesené sítko přívodní hadice a stačí jej vyčistit.
  • F02 – informuje vás o problému s uzavíracím mechanismem. Pokud se objeví tento chybový kód, zůstávají dvířka uzamčeny. Uživatelským řešením je vypnutí a zapnutí spotřebiče, případně jeho vytažení z elektrické zásuvky a opětovné zapojení po určité chvíli. Pokud nemůžete dvířka pračky přesto odblokovat, zavolejte si servisního technika, protože může být poškozen dveřní mechanismus. Chybový kód může signalizovat také zablokovaný elektrický ventil, který zodpovídá za plnění vody.
  • F08 – jedná se o poruchu topného tělesa. Pravděpodobně došlo k nějakému poškození systému ohřevu vody v pračce. Může to znamenat také ulomený ochranný tlakový spínač nebo poškození elektrického regulátoru. U tohoto chybového kódu je jediným řešením zavolání servisu.
  • F5 – informace o poruše termistoru. Řešením je opět zavolání nejlépe autorizovaného servisu.
  • F12 – jedná se o problém ohřevu vody, přičemž voda se neohřívá buď kvůli poruše topného zařízení, případně kvůli poruše tlakového spínače. Samozřejmě to může znamenat také poškozené vedení mezi ohřívačem a regulátorem. Zavolejte servis.
  • F13 – chybový kód se může objevit tehdy, pokud je ucpaná zásuvka na prací prostředek, případně pokud je znečištěný filtr. Obecně se jedná o jeden z problémů se špatným plněním pračky vodou, který může mít více příčin. Pokud nepomůže vyčištění zásuvky nebo filtru, obraťte se na servis.
  • F23 – problém se snímačem hladiny vody v pračce. Je potřeba zkontrolovat funkci tlakového spínače. S ohledem na charakter problému je vhodné se obrátit na servis.
  • F27 – v případě tohoto chybového kódu se jedná o problém s motorem. Běžný uživatel tento problém samozřejmě neodstraní, proto je potřeba zavolání servisu.
  • FP – u tohoto chybového kódu se jedná o informaci o problému na odtoku vody z pračky. Nejčastější příčina je, že je ucpaný odtok pračky. Řešením je samozřejmě jeho vyčištění.

Výše uvedené chybové kódy jsou ty nejběžnější. Upozorňujeme na to, že chybové kódy se mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu vašeho spotřebiče. Výrobce také může v čase upravit definici některých chybových kódů.

Z těchto důvodů považujte výše uvedený seznam jako orientační. Chybové kódy k vašemu konkrétnímu modelu pračky jsou vždy uvedeny v rámci uživatelského manuálu, který dostanete se spotřebičem.

Nabídka nejznámějších prodejců nebo srovnávačů

Alza

Největší český e-shop nabízí opravdu velmi široký sortiment. Dokáže vám dovézt také velké bílé spotřebiče, jako jsou právě pračky. K dispozici jsou pračky s předním plněním, úzká SLIM pračka, ale třeba také pračka Whirlpool vrchem plněná. Pořídit si můžete samozřejmě také různé příslušenství a prostředky pro pračky.

Okay

Zajímavé cenové nabídky na bílé spotřebiče nabízí tento prodejce, který se specializuje na veškerou domácí techniku. Levná automatická pračka tady lze pořídit v akci za dobrou cenu. Využít můžete také dopravy spotřebiče až domů, což je dnes už standard. Automatické pračky Whirlpool jsou zde zastoupeny v mnoha modelových řadách.

Datart

Veškerou bílou techniku pořídíte u tohoto specialisty na spotřebiče. Navštívit můžete jak kamenný obchod, tak využít nákup přes internetové stránky. Předem plněné pračky, SLIM pračky nebo set pračka a sušička, záleží jen na vás, co hledáte. Nabídka je velmi široká, což platí také pro modely značky Whirlpool.

Heureka

Při výběru se určitě vyplatí navštívit srovnávač zboží. Nabídne vám srovnání a uživatelské recenze, které vám pomohou se samotným výběrem nejlepší pračky. Také si srovnáte ceny konkrétní pračky napříč internetovými i kamennými obchody a přečtěte si zkušenosti zákazníků, kteří si produkt pořídili před vámi.

Cenové relace praček Whirlpool

Ceny praček Whirlpool se pohybují od těch nejlevnějších základních modelů, které konkurují nejlevnějším značkám, až po nejvybavenější pračky nabité moderními technologiemi. Pračku Whirlpool si můžete pořídit zhruba v těchto cenových relacích:

  • Do 10 000 Kč – v této kategorii pořídíte ty nejlevnější pračky, jedná se o základní modely se základními funkcemi. Obvykle se jedná o pračky, které nabízejí kapacitu do 8 kg, ale většina modelů i méně. V této ceně můžete pořídit i pračku s vrchním plněním. Whirlpool zde nabídne dobrou cenu při dobré kvalitě.
  • Od 10 000 Kč do 20 000 Kč – pokud hledáte funkčně vybavený spotřebič, který vám nabídne také množství pracích programů a pokročilé funkce, tak budete vybírat v této cenové kategorii. Běžné ze zde už například parní praní, můžete se setkat s pračkami které vám nabídnou až 1600 ot./min apod.
  • Více než 20 000 Kč – nejmodernější pračky od značky Whirlpool, které nabízejí nejvíce funkcí a jsou často na větší objemy prádla od 9 kg více. V této cenovce se už nachází také více modelů, které nabízejí maximálně tichý chod díky motoru Zen. Špičkové pračky disponují také velmi moderním designem a ovládáním.

Nejčastější otázky při výběru pračky

Pračky Whirlpool nabízejí různé rychlosti odstřeďování. Jaké otáčky jsou dostatečné?

Pokud vás zajímá klasická automatická pračka Whirlpool s předním plněním, případně úzké provedení této pračky, k dispozici jsou modely, které nabídnou až 1400 nebo 1600 ot./min. Tyto modely je vhodné volit tehdy, pokud plánujete sušit prádlo v sušičce. Jestliže vás zajímá pračka Whirlpool vrchem plněná, tak jsou bohužel maximální otáčky nižší, okolo 1000 ot./min, ale je to typické pro toto konstrukční provedení u všech výrobců.

Jakým motorem disponují pračky Whirlpool?

Výrobce používá klasický invertorový motor, který přenáší svůj výkon na buben prostřednictvím řemenu a stejně tak u některých modelů využívá motor označovaný jako Zen, což je v podstatě varianta přímého pohonu bubnu. U přímého pohonu bubnu nefiguruje řemen, zajišťuje nižší vibrace a tišší provoz.

Jakou mají pračky Whirlpool záruku?

Záruka se může lišit v závislosti na konkrétním modelu. U mnoho praček je dnes však velmi běžné, že výrobce nabídne záruku 5 let na celý spotřebič, stejně tak se můžete běžně setkat se zárukou 10 a více let na motor. Pokud vás tedy zajímá záruka, určitě se informujte na možnosti záručního krytí u vámi vyhlédnutého modelu. Pozor na to, že zejména prodloužená záruka na celý spotřebič bývá někdy podmíněna registrací spotřebiče u výrobce do určitého data od zakoupení.

5/5 - (14 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo