Navrhování základů pro schodiště v zahradě

Existují dvě základní možnosti: tuhý betonový základ založený do nezámrzné hloubky, který je odolný proti působení mrazu a sedání půdy, je však drahý a náročný na provedení, nebo flexibilní, nezpevněný základ, který se skládá z vrstvy štěrku a vodopropustné vyrovnávací vrstvy hubeného betonu. Tato druhá možnost je sice méně nákladná, avšak hěhem delší doby může dojít k posunutí schodiště …

O tom, která stavební technologie je vhodnější, rozhoduje více hledisek. Podle zkušeností musí dlouhá a široká schodiště sestavena z jednotlivch stupňů, případně schodiště mezi zdmi neho schodiště přiléhající k budově být dokonale pevně osazena, protože jejich pozdější přestavba by vyžadovala neúměrně mnoho námahy a nákladů. Ostatní menší, volně v terénu osazená schodiště mohou být založena jednodušeji, jestliže počítáme s jejich případným posunem nebo sedáním, a tedy nezbytným rozebíráním a přeskládáním. Tato oprava je většinou ekonomick únosná. Musíte vždy zhodnotit situaci z dlouhodobého hlediska. I v době, kdy ještě neexistoval beton, se v zahradách stavěla schodiště, která jsou dodnes v bezvadném stavu.

Tuhé betonové základy se staví ve stupňovitém tvaru a sahají až do hloubky rostlélo terérnu nebo zhutněného podkladu, nejméně však do hloubky 80 cm. Při osazování základu do svahu stačí, aby základ sahal do nezámrzné hloubky pouze pod prvním a posledním schodišťovým stupněm. Schodišťové stupně ležící mezi nimi spočívají na „betonovém mostě“, který se nahoře a dole opírá o základv. Vlastní schodišťové stupně se osazují do maltového lože na jednotlivé stupně základu.

Flexibilní, nezpevněné základy se skládají z vodopropustné štěrkové vrstvy položené na odstupňovaný terén, která se zakryje asi 20 cm silnou vodopropustnou vrstvou hubeného betonu a do ní se pak osazují schodišťové stupně. U jílových půd většinou postačuje štěrková vrstva silná 30 cm. U propustných štěrkových půd může být tato vrstva i tenčí. Terén pod schodištěm se upraví do vodorovných stupňů a nesmí být pouze šikmý, protože by mohlo dojít k sesunutí ze svahu. Tento druh základu je ovšem vhodný pouze pro deskové nebo blokové schodiště. Pro schodiště z dřevěných pražců se hubený beton klade na vrstvu kamenné drti, aby se zlepšily vsakovací vlastnosti. Obrubníková schodiště a schodiště z mrazuvzdorných cihel musí být bezpečně zakotvena do hlubokých betonových základů. Obrubníkové schodišťové stupně by se jinak mohly v průběhu let vyklápět směrem od svahu dolů, a to většinou nepravidelným způsobem. Chůze po takovémto schodišti by mohla být nebezpečná, protože pak dojde i k posunu nášlapné dlažby.

Tuhý betonový základ, který je odolný proti mrazu a sedání půdy, se staví pro dlouhá nebo široká schodiště a pro schodiště připojená k budovám nebo zídkám.
5/5 - (1 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo