Jak zjistit, komu patří telefonní číslo?

Stalo se to každému z nás – na displeji telefonu se objevilo číslo, které nemáme uložené v seznamu. Ptáte se, jestli máte na dané číslo zavolat zpátky nebo raději ne? Podvodníků je spousta a vy jim samozřejmě nechcete naletět. Co když se ale jednalo o něco důležitého? Obecným pravidlem zní, že pokud byl hovor důležitý, volající se pravděpodobně ozve znovu sám. Nebo si můžete zkusit najít, komu číslo patří. Zde je návod, jak to udělat.
Zjistit majitele čísla není možné vždycky
Bohužel, telefonní údaj se považuje za citlivé údaje, takže není možné najít majitele vždy. Telefonní číslo je možné změnit v řádu několika minut, takže každá taková změna nemusí být zaznamenána. A podvodníci jsou v tomto ohledu velice vynalézaví. Za zkoušku to ale rozhodně stojí. Existují webové poradny, na kterých ostatní uživatelé mohou dané číslo rozebírat. Pokud někdo naletí, může se o to podělit s ostatními, například v rámci různých recenzí.
Webové stránky
A tím se dostáváme k první možnosti, jak zjistit, kdo vám volal. Existují specializované internetové stránky, které fungují jako jakási databáze telefonních čísel. Díky nim tak můžete zjistit volajícího. Jedná se například o tyto stránky:
- Kdovolal.cz
- Kdovolal.eu
- Vyhledatcislo.cz
- Muzutozvednout.cz
- Kdomivolal.cz
- Zmeskanyhovor.cz
- Infobel.com
Princip jejich použití je velmi jednoduchý. Do příslušného políčka vypíšete telefonní číslo, které chcete zjistit. Pokud je číslo v databázi, můžete se prostřednictvím komentářů dozvědět, zda je bezpečné číslo vzít nebo na něj zavolat, či nikoliv. V některých případech se dokonce dozvíte také konkrétní jméno. V případě neúspěšného vyhledávání, zkuste více těchto webových stránek. Třeba jedna z nich bude mít větší databázi.
Vyhledávače
Prospěšné mohou být také vyhledávače, jako jsou Google a Seznam. Některé informace uvádí společnosti na svých stránkách například v kontaktech. Pokud hledané telefonní číslo napíšete do vyhledávače, je velmi pravděpodobné, že zjistíte i volajícího. Tímto způsobem se můžete dostat i do databáze předchozích webových stránek. Je to nejjednodušší způsob, jak se pokusit vyhledat identitu volajícího.
I po změně formátu telefonního čísla se nemusí podařit najít výsledek. Znamená to, že se jedná o číslo, které v internetové databázi zatím uvedeno nebylo. To ale neznamená, že se jedná o číslo bezpečné! Třeba jej zatím nikdo neokomentoval.
Pokud je výsledkem vašeho hledání zahraniční webová stránka s telefonním číslem v URL adrese, jedná se jen o reklamu. Ta pro nás není užitečná. Po jejím rozkliknutí se majitele čísla nedozvíte, ale za proklik mají weby zisk. K vyhledávání telefonního čísla prostřednictvím vyhledávače se tedy vyplatí využít tento trik:
Do vyhledávání zadáme telefonní číslo a za něj text site:cz (např. 123456789 site:cz). Díky tomu se budou zobrazovat pouze výsledky z českých webových stránek. Tím se šance na dohledání skutečného majitele mohou zvýšit.
Sociální sítě
Někteří uživatelé vyplňují své údaje pečlivě, a to i na sociálních sítích. Telefonní číslo můžete napsat do vyhledávacího pole těchto sociálních sítí. Můžete být úspěšní.
Mobilní aplikace
V dnešní době, kdy jsou vyvíjeny aplikace téměř na všechno, není překvapení, že existují také ty, které zjistí, komu patří telefonní číslo. Tyto aplikace fungují podobným principem jako specializované webové stránky. Pokud je vložené číslo v databázi, mohou vás informovat, zda se jedná o seriózního volajícího či nikoliv.
Nevýhodou těchto aplikací ale je, že jim musíte povolit určitá práva, která mohou zasahovat do použití mobilního telefonu. Typicky se jedná například o přístup k příchozím hovorům. Chcete-li některou z aplikací přesto vyzkoušet, máte poměrně široký výběr. Zde jsou ty nejoblíbenější:
- Můžu to zvednout? (Pouze pro zařízení s operačním systémem Android).
- Zvednout to? (Pro Android i iOS)
- Nevolejte.cz (Android a iOs)
- Sync.me (vhodná zejména pro zahraniční telefonní čísla)
- KdoMiVolal
- Shoul I Answer
Na těchto aplikacích mohou uživatelé vytvářet tzv. blacklisty, tedy seznamy nebezpečných nebo nežádoucích čísel. Některé aplikace jsou zdarma, za jiné si budete muset zaplatit.
Aplikace vám nabízí zjistit, kdo volal nebo komu číslo patří, ale také recenze na toto telefonní číslo od ostatních uživatelů. Kromě toho můžete vkládat vlastní hodnocení a tím pomoci ostatním. Přes aplikaci můžete také zablokovat telefonní číslo, o které nemáte zájem.
Skype
Pokud máte účet Skype nebo vám nevadí si jej založit, můžete číslo najít i zde. Do vyhledávání vložte telefonní číslo a Skype vám zobrazí majitele, pokud ho má v databázi.
Zlaté stránky
Možná si ještě pamatujete na objemnou knihu, která byla vyvedená ve žluté barvě. Najít jste ji mohli v řadě domácností či v telefonních budkách, když ještě nebyl internet tolik rozšířený. Poslední vydání tištěných Zlatých stránek pochází z roku 2015. Zlaté stránky dnes ještě fungují, ale už jenom v online podobě. A nabízí další možnost, jak můžete zjistit, kdo vám volal.
Zatímco v tištěných Zlatých stránkách bylo možné dohledat každého, kdo měl „pevné“ telefonní číslo, u těch online to možné není. V ní jsou pouze telefonní čísla českých firem a podnikatelů. Vzhledem k tomu, že v databázi Zlatých stránek je na 800 000 kontaktů, šance najít vámi hledané číslo, je poměrně vysoká. Do Zlatých stránek ale přidává kontakt samotný podnikatel, takže pokud se jedná o podvodníka, nemusíte ho najít (nebo najít jeho pravou identitu).
Opakující se hovory
Pokud se vám někdo snaží opakovaně dovolat, vy víte jeho identitu, ale nechcete hovor přijmout, nemusíte. Číslo si můžete uložit, což je naprosto bezpečné, a budete vědět, že jej nemusíte brát. Nebo číslo můžete rovnou zablokovat. Neznámé hovory ale mohou být i důležité. Může se jednat o odpověď na vámi podané inzeráty (například v životopise při hledání práce) nebo vám může volat kurýr doručující balíček či jídlo.
Skryté číslo
Může se stát, že vám volá skryté číslo. Je bezpečné takové volání přijmout? To, že se jedná o skryté číslo poznáte tak, že na místě, kde se vyskytuje jméno osoby (pokud ji máte uloženou v telefonu) nebo telefonní číslo, není nic, než informace o tom, že se jedná o skryté číslo.
Takový způsob volání je typický zejména pro telemarketingové společnosti a call centra. Hovory od nich pro vás nejsou důležité. Na druhou stranu prostřednictvím skrytého čísla může volat také Policie ČR či státní úřady.
Pokud bychom chtěli vědět, kdo nám ze skrytého čísla volal, museli bychom se obrátit na svého mobilního operátora nebo Policii ČR. Mobilní operátor vám skryté telefonní číslo musí sdělit, ale je pravdou, že to nebude zadarmo. Policii ČR využijeme pouze v případě, že nás skryté číslo velmi obtěžuje (volá často, v nočních hodinách apod.). Policie si sama zjistí, komu telefonní číslo patří, a zdarma.
Hovory na účet volaného
Přijmout hovor z neznámého čísla obvykle představuje riziko jen v tom smyslu, že budete vystaveni „výhodným“ nabídkám prodejců. O peníze přijít nemusíte, pokud nic nekoupíte. Problémem ale mohou být hovory na účet volaného, které poskytují mobilního operátora. To se vám může hodit, když dojde kredit nebo nemáte volné minuty. Tuto službu hojně využívají také rodiče – jejich děti jim tímto způsobem mohou zavolat. Bohužel je i tato služba zneužívána podvodníky. Za obtěžující hovor tak navíc můžete ještě zaplatit.
Naštěstí se informaci o tom, že se jedná o hovor na účet volaného dozvíte ještě předtím, než hovor přijmete. Můžete jej odmítnout.
Zmeškaný hovor ze zahraničí
Takové hovory patří mezi nejrizikovější. Pokud nemáte nějaké kontakty v zahraničí nebo neočekáváte žádný balíček či jinou záležitost ze zahraničí, většinou se nevyplácí číslo zvedat. Volat na něj je čiré bláznovství, protože za takový hovor můžete zaplatit tisíce. Předvolba pro Českou republiku je +420. Pokud má číslo jinou předvolbu (tři čísla za plusem) jedná se o zahraniční hovor. Například:
- +216 je Tunisko
- +225 je Pobřeží slonoviny
- +678 Vanuatu
- atd.
Pokud máte se zahraničím něco dočinění (bydlí tam vaši známí, někdo tam odjel na dovolenou, čekáte balíček), raději si číslo předem prověřte, než na něj zavoláte. Nebudete-li mít jistotu, že je číslo bezpečné, raději na něj nevolejte.
Vyhledejte si operátora
Pokud se vám nedaří najít majitele telefonního čísla prostřednictvím výše zmíněných prostředků, můžete z něj alespoň zjistit další informace. O zahraničních hovorech jsme si řekli v odstavci výše. Další věc, kterou lze z čísla vyčíst, je operátor. Na webových stránkách jednotlivých operátorů můžete jednoduše zjistit, zda se daná osoba nachází u jakého operátora. I to může usnadnit identifikaci.
Dávno už neplatí, že například předčíslí 601, 602 patří pouze O2. V dnešní době je poměrně snadné přenést si své telefonní číslo k jinému operátorovi beze změny předčíslí.
Předčíslí u pevných linek vám může pomoci odhalit, z jakého kraje vám volající telefonuje.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.