Nejlepší kolečkové brusle pro rok 2021

Kolečkové neboli inline brusle jsou velice populární nejen u nás. Přinášíme vám srovnání těch nejlepších bruslí a poradíme, jak a podle čeho vybrat ty pravé přesně pro vás.

TEST: Nejlepší pánské kolečkové brusle 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název K2 F.I.T. Pro 84
TOP pánské inline brusle
Spokey PRIME PRO Nils NA 9022
K2 F.I.T. Pro 84 Spokey PRIME PRO NILS NA 9022
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: K2 Spokey Nils
Typ: pánské kolečkové brusle pánské kolečkové brusle pánské kolečkové brusle
Provedení: fitness brusle fitness brusle fitness brusle
Skelet: plast plast plast
Rám: hliník hliník hliník
Připevnění rámu: šrouby šrouby šrouby
Zapínání: přezka, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky
Brzda: ano ano ano
Ložiska: ILQ 5 ABEC 9 ABEC 9
Velikost koleček (mm): 84 80 80
Tvrdost koleček: 80A 82A 82A
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dámské kolečkové brusle 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Powerslide Argon Rose 100
TOP dámské inline brusle
WORKER Farila NILS NA 14169 A
Powerslide Argon Rose 100 WORKER Farila NILS NA 14169 A
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Powerslide Worker Nils
Typ: dámské kolečkové brusle dámské kolečkové brusle dámské kolečkové brusle
Provedení: fitness brusle fitness brusle fitness brusle
Skelet: plast plast plast
Rám: hliník hliník hliník
Připevnění rámu: šrouby šrouby šrouby
Zapínání: přezka, suchý zip, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky
Brzda: ano ano ano
Ložiska: ABEC 9 ABEC 7 ABEC 9
Velikost koleček (mm): 100 80 72
Tvrdost koleček: 83A 82A 82A
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dětské kolečkové brusle 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Fila J ONE BOY
TOP dětské inline brusle
Nils NH 18122 Nils NJ 4613 A
Fila J ONE BOY NILS NH 18122 Nils NJ 4613 A
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Fila Nils Nils
Typ: dětské kolečkové brusle dětské kolečkové brusle dětské kolečkové brusle
Provedení: klasické brusle klasické brusle klasické brusle
Skelet: plast plast plast
Rám: plast hliník hliník
Připevnění rámu: šrouby šrouby šrouby
Zapínání: přezka, suchý zip, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky přezka, suchý zip, tkaničky
Brzda: ano ano ano
Ložiska: ABEC 5 ABEC 7 ABEC 7
Velikost koleček (mm): 70 72 70
Tvrdost koleček: 82A 82A 82A
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější kolečkové brusle 2021

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat kolečkové brusle

Jízda na inline bruslích je v posledních letech jednou z nejoblíbenějších sportovních aktivit. Bruslení je finančně nenáročný sport vhodný pro děti i dospělé. Během jízdy na in-line bruslích zpevňujete svaly, formujete postavu, posilujete srdce a zlepšujete krevní oběh.

Obchody nabízejí velké množství bruslí různých typů, designů a cenových relací. Vyberou si rekreační bruslaři i jezdci, kteří milují rychlou jízdu. Abyste si koupili brusle, které budou přesně odpovídat vašim potřebám, měli byste si napřed zodpovědět několik základních otázek.

Jak vybrat online brusle

Jaké otázky si zodpovědět před výběrem kolečkových bruslí?

 • Jaké máte zkušenosti s bruslením?
 • Kde budete bruslit?
 • Jaký typ bruslí si chcete pořídit?
 • Upřednostňujete stabilitu nebo rychlost?

Jaké máte zkušenosti s bruslením?

Začátečník

Pro začínající bruslaře jsou vhodné brusle s měkčími kolečky. Jsou stabilnější, pomalejší, pohodlné, absorbují nerovnosti, mají zadní bezpečnostní brzdu, dobře se ovládají a přilnou k povrchu. Dětem je praktické pořídit brusle s nastavitelnou velikostí, které jim díky možnosti roztažení vydrží několik sezón. Pro začátečníky jsou ideální fitness brusle, protože jsou vhodné na cyklostezky i do parku.

Pokročilý

Pokročilí bruslaři si mohou troufnout na jízdu ve městě, v přírodě nebo skateparku. Pro jízdu v náročnějším terénu je zapotřebí ovládat velmi dobře techniku jízdy. Pro pokročilé bruslaře lze doporučit tvrdší větší kolečka, která sice příliš dobře neabsorbují vibrace a nerovnosti, ale umožní vyvinout vyšší rychlost.

Profesionál

Pro profesionály, kteří bravurně zvládají techniku bruslení, budou ideální závodní brusle vhodné pro rychlostní a vysokorychlostní trénink. Závodní brusle snižují valivý odpor a mají dlouhou životnost. Nejsou vhodné na nerovné povrchy.

Kde budete bruslit?

Než si brusle pořídíte, musíte vědět, kde budete jezdit. Tedy po cyklostezce, ve skateparku nebo po městě. Podle terénu následně zvolíte typ bruslí – na hladké povrchy fitness nebo závodní brusle, do skateparku aggressive brusle a do města brusle městské (street, urban).

Pánské kolečkové brusle

Pánské inline brusle jsou konstruované tak, aby odpovídaly fyziologické konstrukci mužského těla. Oproti dívčím kolečkovým bruslím jsou těžší, širší přes nárt i kotníky a zúžené v oblasti lýtka. Provedení i design je v pánském stylu.

Dámské kolečkové brusle

Dámské inline brusle jsou oproti pánským bruslím lehčí, užší přes nárt a v oblasti kotníku, a širší přes lýtko. V nabídce jsou ryze dámské designy i univerzální barevná provedení.

Dětské kolečkové brusle

Dětské inline brusle mohou být vyrobeny přímo pro konkrétní velikost nebo nastavitelné až o 4 velikosti. Nastavitelné brusle tak dítěti vydrží několik sezón. Kolečkové brusle pro nejmenší jsou ideální pro naučení bruslení, rekreační bruslení a zjištění, zda dítě bruslení bude bavit a jestli má smysl pořizovat dražší model bruslí. 

Možnost délkového nastavení bot je vykoupena menším pohodlím, avšak boty jsou koncipovány tak, aby na noze netlačily a umožnily plnohodnotné používání. Skvělá je varianta  2v1, kdy letní brusle výměnou za rám s nožem, přeměníte na brusle zimní.

Typy kolečkových bruslí

Typ brusleDruh jízdyVelikost koleček
FitnessRekreační, na inline stezky80–90 mm
ZávodníRychlá a výkonnostní100–110 mm
AggressiveSkate parky50–60 mm
TrekovéTriky, tanec50–60 mm
HokejovéHraní hokeje72–80 mm
MěstskéKombinace fitness a aggressive76–80 mm

1) Brusle pro začátečníky

Brusle pro začátečníky mají velmi malá kolečka (72 – 80 mm), nízký rám, měkkou botu a jsou vhodné pro naučení bruslení či na rekreační ježdění.

2) Fitness brusle – rekreační jízda

Fitness brusle jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé bruslaře. Jsou ideální na hladké povrchy – inline stezky, cyklostezky a asfaltové silnice. Mají kolečka o průměru 80 – 90 mm. Brusle jsou lehké a dobře ovladatelné.

Fitness brusle jsou výbornou volbou pro každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví, zhubnou, zpevnit a zformovat svou postavu. Mají zadní brzdu, kterou však můžete odmontovat.

3) Závodní brusle – výkonnostní až profesionální jízda

Závodní brusle jsou určené pro výkonnostní rychlou jízdu na hladkém povrchu v přímém směru. Díky dlouhému rámu pojmou 3 až 5 koleček o průměru 100 – 110 mm. Bota bruslí umožňuje nižší postoj, je nízká a tvrdá.

Brusle jsou lehké, rychlé a stabilní. Hůře se však ovládají, jsou méně pohodlné a špatně zvládají nerovnosti terénu.

4) Aggressive brusle – agresivní jízda

Aggressive brusle jsou uzpůsobeny na skákání, triky a akrobacii ve skateparku. Brusle jsou celoplastové, těžké, dobře fixují nohu, jsou stabilní a výborně ovladatelné. Mají malá kolečka o velikosti 50 – 60 mm a krátký plastový rám. Jejich konstrukce je dostatečně odolná. 

Brusle zvládnou drsnější zacházení a větší zátěž, jako je skákání a jezdění na schodech, zábradlí a lávkách. Konstrukce bruslí při tvrdých dopadech ochrání vaše nohy před úrazem. Pro svá malá kolečka a absenci zadní brzdy nejsou vhodné na delší trasy, ani k ježdění po cyklostezkách.

5) Trekové brusle (quad) – rekreační i sportovní jízda

Trekové brusle jsou určeny pro triky, tanec a roller derby. Jsou to čtyřkolečkové brusle s kolečky ve dvou řadách s přední brzdou, vhodné na velmi hladký povrch, protože špatně zvládají jakékoliv nerovnosti. Jsou stabilní a v menší rychlosti se velmi dobře ovládají. Jejich kolečka mají průměr 50 – 60 mm. 

Boty mohou být klasické, sportovní nebo v retro stylu. Klasické boty mají design podobný botám na krasobruslení a poskytují dobrou oporu kotníku. Retro boty mohou mít vysoký i nízký kotník. Trekové brusle jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé bruslaře. Nejsou vhodné k delším projížďkám.

6) Hokejové brusle (hoceky in-line) – sportovní až výkonnostní jízda

Hokejové brusle brusle uzpůsobené pro hraní in-line hokeje, jsou rychlé a obratně se přizpůsobují změnám směru. Jsou vhodné pro pokročilé bruslaře a profesionální sportovce. Mají odolné tuhé boty a kolečka o průměru 72 – 80 mm. Umožňují rychlé starty, sprinty a prudké zatáčky. 

Kolečka hokejových bruslí se vyrábějí v tvrdosti pro halové a venkovní použití. Pro ježdění v hale se používají měkká kolečka, pro venkovní bruslení na hrubším povrchu odolnější tvrdší kolečka. Hokejové brusle pro svou vyšší váhu nejsou vhodné na delší projížďky.

7) Městské (street či urban brusle) – rekreační až sportovní ježdění

Městské brusle jsou kombinací fitness a aggressive bruslí. Mají pevný skelet konstruovaný na přejíždění různých překážek během cesty městem. Jsou pomalejší, ale velmi dobře ovladatelné a stabilní. Nemají zadní brzdu, mají kratší rám a kolečka o průměru 76 – 80 mm.

Městské brusle jsou vhodné pro každodenní ježdění pro pokročilejší bruslaře.

8) Slalomové brusle

Slalomové brusle jsou vhodné pro jízdy ve městě i pro fitness a slalom. Jsou dobře ovladatelné, mají tuhou botu a menší kolečka o průměru 76 – 80 mm.

9) Nordic brusle

Nordic brusle jsou outdoorové brusle uzpůsobené pro jízdu na nerovném povrchu mimo asfaltové stezky. Projedete na nich přes zámkové dlažby, nezpevněné cesty, travnaté plochy, nerovné asfaltové cesty i hliněné pěšiny. Mají dvě velká nafukovací kola o průměru 150 – 165 mm – jedno před a druhé za bruslí.

Jezdí se na nich s holemi, podobně jako při jízdě na běžkách. Bota je pohodlná a měkká. Brusle jsou vhodné na dlouhé tratě pro pokročilé bruslaře a běžkaře.

Důležité parametry kolečkových bruslí

Stabilita

Stabilita bruslí je dána především kvalitou konstrukce boty, výškou, materiálem, typem uchycení boty a tuhostí rámu. Abyste mohli co nejlépe bruslit, musí nohy v bruslích pevně držet při odrazu, ve skluzu i při přešlapování. Noha se v brusli může pohybovat směrem ke špičce. Stabilní by měla být především na bocích.

Velikost a tvar boty

Brusle jsou vyrobené tak, aby se během několika prvních jízd přizpůsobily tvaru vaší nohy. Protože se tvarováním bota mírně zvětší, kupujte si brusle, které jsou vám akorát, případně větší o několik milimetrů. Boty zkoušejte v odpoledních hodinách, kdy je noha po celodenní námaze mírně oteklá a s ponožkami, které do nich budete nosit.

Výrobci bot mohou mít různé číslování, proto se vždy orientujte podle velikosti chodidla a tabulky bot konkrétního výrobce. Brusle si vždy dobře vyzkoušejte, projeďte se po obchodě a zkuste, jak moc jsou stabilní, pohodlné a ovladatelné.

Kolečka

Podle toho, kde a jak budete na bruslích jezdit, zvolte velikost, tvrdost, tloušťku a počet koleček. Rozměry koleček se udávají v milimetrech.

Počet koleček
 • 2 kolečka – 2 kolečka se používají u nordic bruslí, aggressiv nebo kolečkových bruslí.
 • 3 kolečka – 3 kolečka mají ideální poměr rychlosti a ovladatelnosti bruslí. Díky tomu lze při kratším rámu použít větší obratnější kolečka. Kolečka mohou mít průměr až 125 mm. Osazení 3 kolečky se využívá také u dětstkých bruslí.
 • 4 kolečka – 4 kolečka zajišťují dobrý poměr rychlosti, obratnosti a ovladatelnosti bruslí. Maximální velikost koleček je 110 mm.
 • 5 koleček – 5 koleček mívaly starší závodní modely nebo speciální modely pro downhill a alpine slalom.
Průměr koleček

Průměr koleček in-line bruslí se pohybuje od cca 72 do 110 mm (nafukovací kolečka nordic bruslí mohou mít průměr až 165 mm). Obecně lze říci, že čím větší průměr koleček brusle mají, tím jsou rychlejší, lépe překonávají nerovnosti povrchu, ale hůře se ovládají.

Výhody větších koleček
 • Vyšší rychlost
 • Delší rám
 • Vyšší těžiště
Nevýhody větších koleček
 • Horší ovladatelnost
 • Horší stabilita

Brusle s menšími kolečky jsou pomalejší, ale poskytují lepší stabilitu a dobře se ovládají. Záleží na bruslaři, zda dá přednost rychlé jízdě, chce si na bruslích vyformovat postavu, bude hrát hokej, tančit nebo jezdit ve skateparku.

Výhody menších koleček
 • Lepší ovladatelnost
 • Lepší stabilita
Nevýhody menších koleček
 • Nižší rychlost
 • Kratší rám
 • Nižší těžiště
Průměry koleček
 • Méně než 80 mm – malá kolečka jsou využívaná především na starších modelech bruslí nebo pro speciální modely na freestyle, in-line hokej, dětské brusle nebo fitness brusle pro začátečníky.
 • 80 mm – menší kolečka využívaná pro brusle k rekreačnímu a fitness bruslení.
 • 84 mm – kolečka pro střední modely fitness bruslí vhodná pro pokročilejší bruslaře.
 • 90 mm – kolečka pro vyšší modely in-line bruslí pro zkušené bruslaře pro rychlou jízdu.
 • 100 mm – větší kolečka pro rychlou jízdu avšak s horším ovládáním, vhodné pro zkušené bruslaře při jízdě na delší vzdálenosti.
 • 110 mm – kolečka pro zkušené bruslaře s dobrou technikou. Umožňují rychlou jízdu na dlouhé tratě. Hůře se ovládají. Jsou využíváná pro závodní a semi-race brusle.
 • 125 mm – největší kolečka využívaná pro fitness, sportovní a závodní bruslení. Používají se do rámu se 3 kolečky. Umožňují rychlou jízdu, ale horší zrychlení.
Tvrdost koleček

Kolečka in-line bruslí jsou vyráběna z litého polyuretanu. Tvrdost koleček (udávána v jednotkách A) se pohybuje od nejměkčích 74 A do nejtvrdších 100 A. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, ale méně tlumí otřesy, rychleji se opotřebují a hůře se na bruslích manévruje.

Rám bruslí

Rám spojuje jednotlivá kolečka a připevňuje je k botě. Jeho délka ovlivňuje stabilitu a ovladatelnost bruslí. Brusle s většími kolečky mívají delší rám. Materiál rámu ovlivňuje životnost a odolnost bruslí.

Krátký rám
Výhody krátkého rámu
 • Dobře se manévruje
Nevýhody krátkého rámu
 • Méně stabilní při vyšší rychlosti
Dlouhý rám
Výhody dlouhého rámu
 • Vyšší stabilita
 • Vhodné na delší tratě pro zlepšení fyzické kondice
Nevýhody dlouhého rámu
 • Hůře se manévruje
Materiál rámuVýhodyNevýhody
PlastovýNižší cenaNižší životnost, horší kvalita
KovovýDelší životnostVyšší cena
KarbonovýLehkost, vysoká odolnost a životnostVysoká cena

Například fitness brusle mívají vyšší a lehký plastový rám. Aggressiv brusle mají rám kovový, mohutný, nízký a opatřený ochrannými prvky pro zajištění co nejlepší stability a odolnosti.

Ložiska

Ložiska mají vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Čím je menší tření, tím je bruslení méně namáhavé. Kvalita ložisek je uvedena v normě ABEC. Čím vyšší číslo, tím kvalitnější ložisko. Nezáleží však pouze na tom, jak vysokou třídu ložiska mají (1 – 9), ale také na použitém materiálu a hladkosti povrchu ložisek.

Brzda

Brzda na bruslích je důležitá především pro začínající bruslaře. Na fitness bruslích, které jsou vhodné pro začátečníky, bývá brzda na pravé brusli, případně na každé brusli jedna. Když už je bruslař na bruslích jistější a umí brzdit pomocí jiných technik, může si brzdu odmontovat, aby mu nepřekážela při složitějších pohybech.

Hmotnost

Těžší kolečkové brusle jsou odolnější, ale hůře se ovládají a rychleji se při jízdě na nich unavíte. Lehčí kolečkové brusle se dobře ovládají, pomaleji se unavíte, ale nejsou příliš odolné.

Tuhost

Brusle by měly být přiměřeně tuhé. Díky tomu budou stabilnější a budou se vám lépe ovládat. Příliš tuhé provedení je vhodné pro hokejové bruslaře, ale při delší jízdě po cyklostezkách, by vás v takových bruslích brzy začaly bolet nohy.

Ventilace

Protože se noha v bruslích potí, především pak při bruslení v horkých letních dnech, je důležité, aby brusle měly dostatečné množství větracích otvorů.

Materiál

Brusle jsou vyrobeny z materiálů, které jsou vhodné pro druh bruslení, ke kterému jsou určeny. Boty mají různě tvarované polstrování pro zajištění pohodlí, změkčovací prvky proti otřesům a odvětrávací prvky pro odvod potu. Pro výrobu bruslí se využívá tvrzený plast, kompozit, sklolaminát, textilní materiály, pro polstrování nylon, latex, latexová nebo paměťová pěna. Spodní vrstvy zajistí lepší odpružení a vyšší komfort při jízdě díky gelovým nebo pěnovým částem.

Skelet bot může být měkký nebo pevný plastový. Měkkou botu mají obvykle fitness brusle. Mohou mít označení softboots, softskates, což znamená, že jsou vyrobeny z lehkých, měkkých a prodyšných materiálů. Pevnou botu mají brusle s plastovým skeletem (obvykle se zapínáním na přezky), do kterého se vkládá měkká vložka. Bota k rámu může být uchycena pomocí šroubů, nýty nebo přilepena. Nejodolnější je uchycení pomocí šroubů.

Zapínání

Zapínání bruslí by by mělo zajistit, aby byly nohy v bruslích pevně a pohodlně usazené. Zapínání by mělo být konstruováno tak, abyste si boty zapli i rozepli rychle a bez námahy. K zapínání bruslí se používají tkaničky, přezky, pásky na suché zipy, navíjecí systém BOA (u bruslí K2) nebo kombinace těchto systémů.

Ochranné pomůcky a doplňky

Z důvodu zvýšení bezpečnosti během bruslení je vhodné pořídit si ochranné pomůcky, které zmenší následky případného pádu.

Přilba

Ochranná přilba je nejdůležitějším ochranným prvkem pro bruslaře. Při prudkém pádu a nárazu hlavou na tvrdou silnici vám může zachránit život. Helmu vybírejte podle velikosti (obvodu) své hlavy, podle kvality zpracování a použitých materiálů. Protože na bruslích budete pravděpodobně jezdit především za teplého počasí, měla by mít dostatek větracích otvorů pro odvádění potu.

Chrániče

Především začátečníci by si měli pořídit chrániče na kolena, holeně, lokty, zápěstí a kyčle. Chrániče by měly mít velikost odpovídající vašim proporcím, měly by dobře sedět a neměly by nijak omezovat vaši pohyblivost.

Sportovní brýle

Každý bruslař ví, že muška v oku během rychlé jízdy může znamenat riziko pádu a úrazu. Proto je dobré předcházet tomu pořízením sportovních brýlí, které vás současně ochrání i před oslňujícím sluncem (jsou-li brýle tónované).

Batoh na in-line brusle

Pokud se chystáte na delší vzdálenost nebo cesta bude obsahovat úsek, po kterém bruslemi nelze jet, pořiďte si batoh na in-line brusle. Do batohu uložíte všechny nebytnosti na cestu i náhradní obuv. Když brusle vyzujete, do batohu je uložíte nebo připnete na jeho vnější část.

Ledvinka

Ať už vyrážíte na kratší nebo delší cestu, potřebujete někam uložit mobilní telefon, doklady, peníze a další drobnosti. Praktická je ledvinka. Vejdou se do ní všechny drobnosti a při jízdě vám nebude nijak překážet.

Údržba in-line bruslí

Aby vám brusle co nejdéle dobře sloužily, je potřeba se o ně starat po čase vyměnit některé jejich části. Například brzdu nebo kolečka na brusle.

 • Brusle po každé jízdě nechte dobře vyschnout.
 • Vložku bruslí průběžně dezinfikujte a jednou za čas vyperte.
 • Pro zvýšení bezpečnosti bruslaře, efektivity bruslení a životnosti bruslí, je dobré dát občas brusle do servisu.
 • Výměna koleček na bruslích – kolečka bruslí se nejvíc opotřebovávají ze strany, ze které se odrážíte – tedy z jejich vnitřní strany. Pro rovnoměrnější opotřebení kolečka průběžně přehazujte nejen v rámci jedné brusle, ale i mezi bruslemi navzájem. Nejčastěji se využívá záměna pozic 1 – 3 a 2 – 4. Když jsou kolečka hodně opotřebovaná, je potřeba je vyměnit. To je ideální chvíle pro vyzkoušení koleček jiné tvrdosti, pokud vám stávající příliš nevyhovovala a chcete například jezdit rychleji. Při přehazování koleček můžete rovnou promazat ložiska.
 • Promazávání ložisek – některá ložiska (především u nejlevnějších bruslí) nejdou rozebrat a vyměnit. Životnost dražších bruslí však můžete prodloužit rozebráním, vyčištěním a promazáním ložisek. K promazání můžete použít vazelínu, která dlouho vydrží, ale ložiska mírně brzdí. Nebo olej, díky kterému pojedete rychleji, ale budete muset ložiska promazávat častěji.
 • Kontrola opotřebení brzdy – brzda se opotřebovává velmi rychle. Na spodní části brzy je gumová část s ryskou, na které vidíte míru jejího opotřebení a okamžik, kdy je brzdu potřeba vyměnit.

Jak začít jezdit na in-line bruslích

Jak začít jezdit na in-line bruslích

Vybavení na cestu

Než vyrazíte, dobře se připravte. Oblečte se do funkčního oblečení, které je lehké, neprofoukne, ale dobře odvádí pot. Kromě bruslí si vezměte helmu, chrániče a sportovní brýle, které vaše oči ochrání před slunečními paprsky i muškami.

Do ledvinky nebo batůžku si přibalte pantofle nebo lehčí boty, kdybyste na bruslích z nějakého důvodu nechtěli nebo nemohli pokračovat dál, či pro překonání úseku, přes který se na bruslích nedá jet. Nezapomeňte na doklady (především kartičku pojištěnce pro případ úrazu), náplasti, peníze a vodu.

Správný postoj

Pokud stojíte na místě nebo jedete z kopce, pro lepší udržení stability mějte jednu nohu vystrčenou dopředu. Tělo mějte mírně předkloněné a kolena lehce pokrčená.

Odrážení

Každý bruslař si musí najít svůj styl a techniku jízdy a odrážení. Odrážet byste se měli celou hranou brusle a střídavě přenášet váhu z nohy na nohu. Různé typy bruslí umožňují různý typ jízdy.

Brzdění

Brzdit či zastavit můžete pomocí brzdy na brusli – nohu s brzdou předsuňte dopředu, pokrčte ještě víc kolena a špičku nohy zvedněte tak, aby brzdná plocha přiléhala k vozovce a zpomalila vaši jízdu. Lze brzdit i plužením (rozkročené nohy a špičky mířící k sobě) nebo téčkem – jednu nohu položíte kolmo hranou bruslí k zemi do tvaru písmena T. Zastavit můžete i otočením do protisměru, vběhnutím na trávu, zachycením se o lavičku, sloup nebo strom.

Padání

Ať už jste začátečník nebo pokročilejší bruslař, měli byste vědět, jak padat. Důležité je padat dopředu, přikrčit se a dopadnou na kolena, poté na lokty a ruce. Při pádu dozadu předkloňte hlavu, abyste jí nenarazili o silnici. Pokud je to možné, pád směřujte na trávu.

Jízda z kopce

Při jízdě z kopce vysuňte jednu nohu dopředu, zachováte lepší stabilitu. Pokud jedete příliš rychle, k přibrzďování využijte techniku plužení, brždění téčkem nebo zadní brzdu bruslí. Pokud ještě v brzdění z kopce nejste zdatní, můžete kopec bokem sejít po trávě nebo si brusle vyzout a kopec sejít v náhradní obuvi.

Trénink

Než vyrazíte na frekventovanější cesty nebo cyklostezku, absolvujte kurz jízdy na in-line bruslích nebo si nechte poradit od zkušenějších bruslařů. Jízdu, brždění a udržení stability si trénujte na prázdném parkovišti nebo na jiném bezpečném místě s rovným povrchem.

Nabídka nejznámějších výrobců kolečkovách bruslí

Kolečkové brusle K2

Americká značka K2 patří k jedné z nejvýraznějších světových sportovních značek. Kromě lyží, snowboardů a vybavení na triatlon se prosadila díky svým průlomovým novinkách v oblasti kolečkových bruslí. Za použití nejmodernějších technologií vyrábí kolečkové brusle s kvalitní výbavou, střední cenové kategorie – především pro fitness, aggressive nebo hokej. Modely K2 mají osobitý a atraktivní design.

Kolečkové brusle Bauer

Kanadská firma Bauer patří ke světové špičce ve výrobě kompletní hokejové výstroje, ale také in-line bruslí. Jejich výrobky jsou charakteristické precizností provedení, střihu a používáním inovačních materiálů dle nejnovějších požadavků trhu.

Kolečkové brusle Powerslide

Powerslide je německá, téměř výhradně bruslařská značka vyrábějící in-line brusle a bruslařské doplňky. Vyznačuje se především vývojem nových řešení. Nabízí 2, 3 a 4 kolečkové brusle – modely vhodné pro začátečníky i pokročilé a profesionální sportovce, u nichž patří mezi nejoblíbenější značky.

Kolečkové brusle Fila

Fila – původně italská značka s dlouholetou tradicí, vyrábí kolečkové brusle nižší až střední cenové relace, pro děti i dospělé na rekreační i hbitou rychlostní jízdu.

Kolečkové brusle Tempish

Český výrobce in-line bruslí nabízí brusle střední a nižší cenové kategorie určené nejen pro rekreační bruslení, ale také brusle vyšších tříd od fitness, freestyle až po speedskating modely.

Kolečkové brusle Zealot

Firma Zealot vyrábí dětské, dámské a pánské brusle pro fitness i aggressive jízdu, nízkých cenových relacích, vhodné pro začínající i pokročilé bruslaře.

Kolečkové brusle Oxelo

Značka Oxelo prodávaná v Decathlonu, nabízí dětské, dámské í pánské levné brusle pro rekreační, fitness i freeskate jízdu.

Kolečkové brusle Rollerblade

Značka Rollerblade pochází z USA. Patří mezi nejstarší výrobce in-line bruslí na světě. Obsáhlá kolekce firmy Rollerblade nabízí in-line brusle pro bruslaře všech úrovní, stylů i věkových kategorií, od dětských bruslí po závodní brusle Racemachine.

Kolečkové brusle Nils

Česká firma Nils vyrábí kvalitní levné in-line brusle pro děti, ženy a muže na rekreační i aggressive ježdění. Brusle jsou vhodné pro začátečníky, i pro rychlou jízdu a quad.

Kolečkové brusle Spokey

Česká firma Spokey se zaměřuje na vývoj, výrobu a dovoz sportovních potřeb pod svou vlastní značkou. Nabízí Inline brusle za příznivé ceny v široké nabídce typů a designů pro fitness, trekové i rychlostní ježdění pro začátečníky i pokročilé bruslaře.

Kolečkové brusle Truly

Česká firma Truly nabízí dětské, juniorské, dámské a pánské boty nižších cenových relací pro rekreační i každodenní ježdění.

Kolečkové brusle Roces

Italská firma Roces je světovým lídrem ve výrobě in-line i quad bruslí. Vyrábí in-line brusle pro fitness bruslení, polozávodní bruslaře a bruslaře, kteří milují freestyle, urban skating a aggressive skating.

Nabídka nejznámějších prodejců a srovnávačů inline bruslí

Kolečkové brusle Decathlon

Francouzský prodejce sportovních potřeb se sítí prodejen po celém světě, nabízí široký výběr in-line bruslí pro fitness jízdu, freestyle, aggressive i quad brusle příznivých cenových relací.

Kolečkové brusle Sportisimo

Sportisimo je přední prodejce zaměřený na sportovní vybavení, oblečení a obuv. V nabídce má in-line brusle různých cenových relací, typů a značek. Nabízí brusle značek například Bauer, K2, Rollerblade, Zealot, Sulov nebo Fila.

Kolečkové brusle Lidl – Crivit

Německá společnost Lidl, prodává potravinářské i spotřební zboží. V jeho nabídce najdete i dětské, dámské a pánské in-line brusle Lidl značky Crivit.

Kolečkové brusle Heureka

Heureka je srovnávač cen a zboží, ve kterém si přehledně z pohodlí domova vyberete nejlepší brusle podle jejich typu, ceny a recenzí.

Cenové relace kolečkových bruslí

Pokud budete brusle využívat jen výjimečně, nejspíš si vystačíte s některým z levnějších modelů. Pravidelně bruslícím sportovcům se však již vyplatí investovat do dražších bruslí s delší životností a vyšším komfortem jízdy. K rozhodnutí, jaké brusle si koupit, vám může pomoci recenze a test u daného typu.

 • Kolečkové brusle do 1 500 Kč – v nejlevnější cenové relaci pořídíte dětské brusle nebo fitness brusle jednoduchého designu pro rekreační bruslaře. Brusle obvykle nemívají příliš dlouhou životnost a při pravidelných a delších jízdách byste mohli pociťovat jisté nepohodlí.
 • Kolečkové brusle od 1 500 do 3 500 Kč – ve střední cenové kategorii si vyberou rekreační i pokročilejší bruslaři. Za 3 000 Kč můžete koupit i velmi dobrý model – např. z výprodeje loňské kolekce. Použité materiály jsou kvalitní, brusle jsou odolné, pohodlné a vhodné pro dlouhou a rychlou jízdu.
 • Kolečkové brusle nad 3 500 Kč – dražší brusle by si měli pořídit všichni, kdo se bruslení chtějí věnovat na profesionální úrovni. Brusle jsou vyrobeny z vysoce kvalitních a odolných materiálů, mají krásný design, disponují různými vychytávkami a důmyslným ventilačním systémem.

Často kladené otázky při výběru inline bruslí

Jaké brusle jsou nejvhodnější pro začátečníky?

Než se začínající bruslař na bruslích naučí jezdit, držet rovnováhu a brzdit, doporučujeme pořídit si fitness brusle. Můžete na nich jezdit na různém typu povrchu, mají menší a měkčí kolečka a dobře se na nich manévruje.

Jak vysoká by měla být bota brusle?

Pro začátečníky doporučujeme vyšší botu. Pevně obepne kotníky a bruslaři zajistí vyšší stabilitu. Zkušenější bruslaře by naopak vyšší bota mohla omezovat v pohybu.

Jakou mám zvolit velikost bruslí?

Brusle byste si měli koupit ve velikosti, ve které si obvykle kupujete boty. Pokud do bruslí budete nosit silnější ponožky, brusle si zkoušejte s těmito ponožkami. Můžete v botě nechat ještě několik milimetrů vůli, ale kupovat příliš velké boty nedoporučujeme, protože každá bota se během prvních jízd ještě zformuje podle vaší nohy a trochu roztáhne.

Je nutné brusle zkoušet?

Pokud chcete, aby vám brusle na nohách dobře seděly a zajišťovaly noze dostatečný komfort a stabilitu, je nutné si brusle před koupí vyzkoušet. Každý člověk má jinou anatomickou stavbu, která se liší například ve výšce nártu, šířce lýtka atd. Vyzkoušet brusle doporučujeme i z důvodu, že výrobci mají různé číslování.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo