Nejlepší kancelářské židle pro rok 2024

Jak si doma zařídit ideální pracovní kout? Základem je kvalitní kancelářská židle. Aby jste seděli zdravě a bez bolesti, je třeba vybrat židli se špičkovými  ergonomickými vlastnostmi. Jak takovou židli vybrat a které jsou ty nejlepší na současném trhu? To vám prozradí náš test a recenze. 

TEST: Nejlepší kancelářské židle nad 6 000 Kč

1. místo 2. místo 3. místo
Název Alba Ergo 24
TOP židle nad 6 000 Kč
Antares Ergohuman Office Pro Merope SP
Alba Ergo 24 Antares Ergohuman Office Pro Merope SP
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Alba Antares Office Pro
Opěrka hlavy: ano ano ano
Područky: ano ano ano
Výška sedáku (cm): 54 55 52
Hloubka sedáku (cm): 50 47 56
Šířka sedáku (cm): 70 68,5 66
Barvy: černá černá černá
Čalounění: 100% polyester 100% polyester 100% polyester
Nosnost (kg): 160 130 135

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší kancelářské židle do 6 000 Kč

1. místo 2. místo 3. místo
Název Antares Scope
TOP židle do 6 000 Kč
Alba Game Šéf VIP Rim Flexi FX 1104
Antares Scope Alba Game Šéf VIP Rim Flexi FX 1104
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Antares Alba Rim
Opěrka hlavy: ano ano ano
Područky: ano ano ano
Výška sedáku (cm): 53 54 53
Hloubka sedáku (cm): 51 50 42
Šířka sedáku (cm): 51 51 42
Barvy: černá černá černá
Čalounění: 100% polyester 100% polyester 100% polyester
Nosnost (kg): 130 150 120

zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší kancelářské židle do 3 000 Kč

1. místo 2. místo 3. místo
Název Antares Sander
TOP židle do 3 000 Kč
Halmar Relax Antares Tennessee
Antares Sander Halmar Relax Antares Tennessee
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Antares Halmar Antares
Opěrka hlavy: ano ano ano
Područky: ano ano ano
Výška sedáku (cm): 53 54 51
Hloubka sedáku (cm): 48,5 52 50
Šířka sedáku (cm): 51 52 51
Barvy: černá, zelená šedá černá
Čalounění: potahová látka eko kůže potahová látka
Nosnost (kg): 120 130 120

zpět nahoru ↑

Nejprodávanější kancelářské židle 2024

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat kancelářskou židli

V dnešní době je home office mnohem častěji skloňovaným tématem. Spousta kanceláří se přesunula do domácího prostředí a s tím vzrostla i potřeba kvalitního pracovního koutku. V takovém případě je vždy základem dobrý pracovní stůl a také kvalitní židle, která zajistí pohodlné a hlavně správné sezení.

Jak takovou kancelářskou židli vybrat, aby vyhovovala potřebám každého, kdo ji bude využívat? Před koupí byste si měli zodpovědět několik základních otázek, které vás navedou ke správným možnostem. 

1

Na co se zaměřit před výběrem 

Kancelářská židle nebo kancelářské křeslo?

V první řadě je třeba vysvětlit rozdíl mezi kancelářskou židlí a kancelářským křeslem. Není to totiž to samé, ale často dochází k záměně. Hlavní rozdíl tkví v jednom detailu a tím je způsob uchycení područek. Zatímco kancelářská křesla mají područky napevno spojené se zbytkem konstrukce (spojení sedáku s opěrákem), židle takovéto spojení nemají a nabízejí díky tomu širší možnosti nastavení. 

Další rozdíl je ve velikosti – křesla jsou mohutnější a zároveň vypadají pohodlněji, zatímco židle jsou více odlehčené a mívají jiný sklon opěrky. Křesla sice pohodlná jsou, ale nejsou určena k dlouhému sezení a práci, jsou ideální spíše k odpočinku, například při sledování filmu u PC, notebooku a podobně. Obvykle také mají velmi omezené možnosti nastavení (pokud vůbec) a ergonomicky na tom nejsou nejlépe. 

Na trhu se samozřejmě objevují světlé výjimky v podobě křesel, které řeší ergonomii více do detailů, ale obecně lze říci, že minimálně pro pracovní účely jsou kancelářské židle nejlepší. Oproti křeslům si za ně ale o něco připlatíte. 

Kdo bude kancelářskou židli využívat?

Pokud se tedy rozhodnete pro koupi kancelářské židle, nejdříve byste si měli říci, kdo všechno ji bude využívat. Bude sloužit jenom vám nebo ji budou využívat i ostatní členové domácnosti? 

V první řadě vás určitě bude zajímat nosnost. Ta se pohybuje zhruba od 70 do 180 kg a vždy by měla o něco přesahovat váhu nejtěžšího uživatele, který na žili bude sedět. Důležitá je i výška postavy, a to kvůli výšce opěradla a pokud vybíráte židli pro dítě, výběr bude ještě o něco specifičtější. Na trhu dnes existují i takzvané rostoucí židle, které lze s tím, jak dítě roste, podle potřeby nastavovat. 

Každopádně pokud chcete koupit takovou židli, na které se bude střídat více lidí, zvolte možnosti s co nejširšími možnostmi nastavení a vyhněte se univerzálním variantám. 

Jak dlouho denně budete na židli sedět?

Velkou roli při výběru hraje i doba, po kterou budete židli denně využívat. Doba hraje roli v případě, že židli bude využívat jedna osoba. 

Do 5 hodin denně

Pro občasné sezení nebo denní využití v řádu minut či pár hodin postačí kancelářské židle se základní mechanikou, dobře polstrované, aby se na nich sedělo pohodlně. Hlavními parametry, které stačí v takovém případě sledovat, je pak materiál a také vzhled, zároveň nemusíte ani počítat s většími investicemi. 

Do 8 hodin denně

Jestliže v kancelářské židli na home office strávíte klasickou pracovní dobu, pak už je třeba se nad výběrem více zamyslet a vybrat takový model, který bude vyhovovat vašim zádům. To znamená, že by taková židle měla mít dostatečné ergonomické vlastnosti a typ mechaniky, který zabraňuje strnulosti. 

Ideální je takzvané dynamické sezení se synchronní nebo asynchronní mechanikou, o nichž si více povíme níže v tomto článku. Tento typ sezení pracuje s vaším svalstvem a zabraňuje ztuhlosti. Volte také modely, které umožňují nastavení opěrky, výšky i područek. 

Více než 8 hodin denně

Pokud na židli trávíte většinu dne, pro vaše pohodlí i zdraví budou nejlepší ty nejergonomičtější varianty s rozsáhlým systémem nastavení. 

Taková židle by měla mít opěrku hlavy, možnost nastavení bederní opěrky i sklonu zádové opěrky, nastavení područek (ideálně polstrovaných), nastavení výšky a polohy sedáku i dynamické sezení. V takovém případě je ale třeba počítat s větší investicí, kterou je však třeba vnímat jako investici do vlastního zdraví. 

Jaký zvolit materiál?

Pro každodenní využívání jsou vhodné dobře omyvatelné a zároveň prodyšné materiály. Nejčastěji se tak setkáte se syntetickou i pravou kůží, síťovinou či čalouněním. 

Nejpraktičtějším materiálem pro každodenní využití je síťovina a textilní čalounění. Obojí je dostatečně prodyšné a příjemné na dotek, vyžadují však pravidelnou údržbu. 

TIP: k údržbě čalouněných textilií můžete využít parní čističe. Jejich samostatnou recenzi naleznete ZDE.

Pokud při výběru hraje roli i vzhled, pak se často volí syntetická a pravá kůže. Oba materiály mají luxusní vzhled a jsou snadno omyvatelné, nejsou však ideální pro dlouhé sezení, protože obzvlášť v letních měsících podporují pocení. Syntetická kůže je také náchylnější k potrhání a popraskání. 

Často se využívá také praktický polyuretan, který je velmi odolný. 

Kolik peněz chcete investovat?

Cena by při výběru kancelářské židle v ideálním případě neměla hrát roli, ale to je samozřejmě málokdy možné. Pokud nechcete investovat například více než 3 až 4 tisíce, pak musíte počítat s tím, že se vám dostane pouze základních možností, které jsou vhodné spíše jen pro občasné využití a ergonomické vlastnosti jsou zde naprosto minimální.

Opravdu kvalitní kancelářské židle, zdravotní židle, židle k PC nebo židle pro děti pořídíte zhruba od 8 000 Kč s tím, že ty nejlepší modely se mohou pohybovat i za ceny kolem 20 000 Kč a výš. 

Dodatečné rady při výběru

Jak při nákupu nenaletět? Držte se těchto rad:

  • Židli nekupujte přes internet – ergonomická židle je záležitost, kterou je třeba si vyzkoušet, zda vám sedí. I když si přeci jen nějakou na internetu vyhlédnete, najděte si kamenný obchod, ve kterém židli mají a vyzkoušejte si ji. Ne vždy se totiž židle i s těmi nejlepšími vlastnostmi trefí do vašich potřeb. 
  • Židli si nechte předvést – abyste se doma vyhnuli zbytečným nedorozuměním a dlouhému studování návodu, nechte si v obchodě židli předvést. To platí hlavně u modelů s širšími možnostmi nastavení, u nichž byste mohli později tápat nebo byste vlastně ani nevěděli, jaké všechny funkce můžete využít. Když vám prodejce ukáže vše na vlastní oči, snadno si už pak se vším poradíte. Při prezentaci se navíc dozvíte nejen to, jak židli správně nastavit, ale také jak ji správně používat a jak v ní sedět, aby bylo sezení opravdu tak efektivní, jak by mělo být. Ideální je židli vyzkoušet i společně se stolem, protože samotné posazení vám tolik neprozradí. 
2

Typy kancelářských židlí podle mechaniky

Kancelářské židle lze dělit na několik základních parametrů – nejčastěji podle mechaniky. Ta hraje ve způsobu sezení velkou roli. 

Typ mechaniky udává způsob sezení a v základu se dělí na pevnou a dynamickou mechaniku. Dynamická mechanika umožňuje svalům a kloubům lidského těla různé typy pohybu během sezení, což zabraňuje nežádoucímu zatuhnutí. Při dynamickém sezení se neustále mění poloha těla a zatínají se břišní i zádové svaly, což napomáhá předcházet strnulosti a problémům s pohybovým aparátem. Patří sem systémy synchronní i asynchronní, Body-balance, Move and Stop a další. 

S rozšiřující se nabídkou židlí pro home office se objevuje i více druhů mechanik, které mají své specifické vlastnosti. 

Pevná mechanika

Základním typem je pevná mechanika, kdy není možné nastavit sklon opěrky či sedáku, protože opěradlo je k sedáku napojeno napevno. Nastavit lze pouze výšku židle, která pak mívá pouze otáčecí mechanismus a nenabízí možnosti dynamického sezení. Často se využívá u dětských kancelářských židlí či křesel a patří k těm nejlevnějším. 

Synchronní mechanika

V tomto případě už se dostáváme k dynamickému způsobu sezení. Synchronní mechanika umožňuje nastavení sklonu opěradla do několika pozic s tím, že se zároveň nastavuje i sklon sedáku. 

To znamená, že židli lze zablokovat do určité pozice napevno nebo ji nechat v dynamickém módu s tím, že židle doslova kopíruje váš sed a vaše pohyby (zaklonění, předklonění atd). Synchronicita tedy spočívá v tom, že jakmile se například zakloníte, zakloní se i sedák. Synchronní mechanika je považována za ergonomicky celkem kvalitní a je doporučována pro každodenní využití.

Asynchronní mechanika

Obdobným způsobem mechaniky je mechanika asynchronní. Rozdíl je však v tom, že k nastavení opěrky a sedadla dochází nezávisle na sobě. Můžete si tak nastavit zvlášť opěrku bez toho aniž by se vám nastavil i sedák. 

Tyto židle tak bývají obvykle vybaveny třemi páčkami, z nichž jedna ovládá sklon opěrky, druhá sedák a třetí výšku židle.  Tato variabilita nastavení nabízí opravdu pohodlné a ergonomicky správné sezení a je často využívána i u zdravotních židlí. 

Houpací mechanika

Houpací mechanika je inspirována klasickými houpacími křesly. To znamená, že židle umožňuje lehké houpání zepředu dozadu, ale za cenu toho, že nelze nastavit sklon opěrky ani sedáku. 

Opěrka a sedák jsou k sobě spojeny napevno. Jedná se sice o pohodlnou záležitost, ale z ergonomického hlediska to rozhodně není ideální. Takové židle tak slouží spíše k občasnému využití, odpočinku a relaxaci nežli k dlouhodobějším pracovním účelům. Pokud je něco jejich předností, pak to může být například zajímavý design. 

Mechanika Hard

Hard mechanika je vhodná pro uživatele s vyšší váhou a zároveň pro ty, kteří tráví hodně času u PC, například pro hráče počítačových her. Hard mechanika spočívá zaprvé ve velké nosnosti – je vhodná pro jedince přesahující váhu 100 kg a robustní konstrukce zároveň umožňuje i pokročilé možnosti nastavení.

Takovou možností je například i možný úhel sklonu až do 116 ° a zároveň i takzvaný negativní sklon sedáku. Negativní neboli dopředný sklon umožňuje posun sklonu sedačky až o – 5°, což může pomoci při odlehčení krevního a lymfatického oběhu a zároveň ulevit od bolestí krční či bederní páteře.  

Move and Stop mechanika

Tato novější mechanika napodobuje pohyb a funkci gymnastického míče. To znamená, že sedák se může pohybovat nejen zepředu dozadu, ale i ze strany na stranu – jednoduše řečeno všemi směry, což umožňuje ideální dynamické sezení. Tento způsob dynamického sezení je skvělý při dlouhodobém každodenním pobytu na kancelářské židli.  

Při sezení je umožněno posilování zádového i břišního svalstva, židle se zároveň přizpůsobuje pohybům pánve a páteře. Dynamické sezení lze využívat po celou dobu nebo jen po část pobytu na židli, můžete ji totiž také zablokovat a získat tak standardní sedačku. Tyto polohy je ideální střídat, aby se tělo během sezení vždy alespoň na chvíli hýbalo. 

Body-balance Tech mechanika

Body-balance systém funguje prakticky stejně jako ten předchozí – to znamená, že je tělu dopřáno přirozeného pohybu podobně jako na gymnastickém míči, což zaručuje zatínání svalů a uvolnění páteře, avšak v tomto případě zde není ona funkce STOP, což znamená, že je zde balanční sezení po celou dobu. Na jednu stranu je to dobře pro tělo, které se tak musí namáhat po celou dobu sezení, ale pro někoho to může být po čase nepohodlné. Mít možnost nastavení jako v případě Move and Stop je tak možná o něco praktičtější. 

Ostatní typy mechanik

Na trhu se objevují i další typy mechanik, které jsou různorodou kombinací výše zmíněných, setkat se tak můžete například s kloubovou mechanikou, multilock mechanikou, extrem systémem, TILT mechanikou a dalšími. 

3

Typy kancelářských židlí podle účelu

Kancelářské židle lze rozdělit také dle účelu, který mají plnit. Na trhu se pohybuje několik základních typů. 

  • Kancelářská židle – klasická kancelářská židle je určena k práci za kancelářským stolem, jedná se o lehčí variantu s různými mechanikami a kolečky pro snadnou manipulaci. Tyto židle mohou a nemusí mít opěrku hlavy nebo nastavitelná madla, časté je statické i dynamické sezení.
  • Herní židle nebo židle k PC – herní židle či křesla jsou větších rozměrů a jsou určeny k počítači, nejčastěji pro vášnivé hráče. Jsou ergonomicky tvarované, mívají sundavací či pevnou opěrku hlavy či bederní opěrku, široké možnosti nastavení, opěrky pro ruce a vyšší nosnost. Často jsou ale pro své dobré vlastnosti a pohodlné sezení využívány i v běžných kancelářích. Mohou se zároveň rozložit do polohy téměř v leže a některé modely mají i vysouvací opěrku na nohy. 
  • Zdravotní židle – setkat se můžete také s pojmem “zdravotní židle”. Tyto židle jsou určeny pro ty, kteří sezením tráví hodně času nebo často trpí bolestmi zad a krku. Zdravotní židle udržují tělo ve správné poloze a umožňují i žádaný pohyb. Tyto židle mohou mít různé podoby – buďto je to klasická kancelářská židle s propracovanými ergonomickými parametry (pružiny, nastavitelná opěrka, balanční systémy apod.) nebo se jedná o balanční modely, které nemají opěradlo a mají podobu jednoduchých stoliček, které mají různé balanční mechanismy i různé typy sedáků. 
  • Dětské židle – správné sezení je důležité u každého, ale u dětí obzvlášť. Proto jsou k dispozici i speciální dětské židle, které nabízejí potřebnou oporu i speciální “rostoucí” mechanismy. díky nimž lze židli nastavovat podle toho, jak dítě roste. Najdete ale i jednodušší varianty, které na sobě mají například barevné dětské designy.
4

Části židle

Sedák

Sedák je spolu s opěrkou hlavní částí židle. Každá židle by měla disponovat alespoň možností nastavit výšku sedáku nahoru a dolů, což se obvykle provádí za pomoci speciální páčky (systém páček bývá většinou takový, že dolů lze posunout sedák i když na něm sedíte, při pohybu nahoru se musíte zvednout a židli nastavit páčkou do výšky). 

Židle s pokročilejším nastavením umožňují i pohyb sedačky dopředu či dozadu, tedy nastavení hloubky posedu. U některých modelů pak lze měnit i sklon (záleží na konkrétní mechanice). Jak poznáte, že je sedák správně nastavený do základní polohy? Vaše kolena by měla být o trochu níž než boky a chodidla by měla být rovnoměrná se zemí. 

Některé sedáky jsou rovné nebo lehce prohnuté, ty pokročilejší mají tvar přizpůsobený lidské postavě, což dopomáhá ke správnému sezení. S tím se setkáte například u zdravotních židlí, herních židlí či dražších a ergonomicky propracovanějších variant. 

Opěrka zad

Opěrka nebo také opěrák zad slouží jako hlavní opora pro páteř. Opěrka by měla být ideálně tvarovaná tak, aby kopírovala linii zad po celé ploše. Toho lze nejlépe dosáhnout za pomoci nastavitelné bederní opěrky. Dobrou službu udělají také dynamické opěrky – například ty se synchronní či asynchronní mechanikou. Některé modely mají dokonce systém protiváhy, 

Opěrka hlavy

Speciální opěrku hlavy neboli podhlavník mají jen některé modely kancelářských židlí. Slouží především k dočasnému opření hlavy, k odpočinku či uvolnění. Některé opěrky lze nastavit výškově i polohově a mohou tak sloužit jako permanentní opora. Opěrka se obvykle vyrábí z takzvané líné pěny. 

Područky

Područky mohou mít hned několik funkcí. Zaprvé ulevují svalům a ramenům, za druhé pomáhají při vstávání ze židle jako pevná opora. Správně by měly podpírat především lokty, nikoliv zápěstí. Područky by se zároveň neměly dotýkat stolu a měly by být umístěny tak, aby se židle dala pod stůl zasunout.

Některé područky jsou napevno, jiné jsou sklápěcí nebo různě nastavitelné. Někdy lze nastavit výška, u propracovanějších modelů pak i hloubka. Područky lze využít pro občasný odpočinek nebo jako podporu při práci na počítači.

Kříž

Kříž slouží jako základna celé židle. Jedná se o ramena s kolečky, na němž je zvrchu umístěn stojan s pístem a sedák. Píst pak umožňuje nastavení výšky či balanční pohyby židle. Kříž může být z tvrzeného plastu nebo z kovu – kovové písty mají lepší nosnost (nejčastěji ocel, hliník či chrom). 

Kolečka

Kolečka se mohou zdát jako méně důležitá součást, na kterou se není třeba tolik soustředit, ale není tomu tak. Existuje hned několik typů koleček, která jsou vhodná pro různé typy podlah. Právě povrch, který máte doma, pomůže při výběru zvolit ta správná kolečka. 

  • Tvrdá kolečka pro měkké podlahy – jsou ideální pro měkké podlahové krytiny, jako jsou koberce, měkké PVC a podobně. Jsou asi nejčastějším typem a obvykle jsou tvořeny z kov nebo tvrzeného plastu. 
  • Měkká kolečka – jsou naopak určena pro tvrdé typy podlah, které jsou náchylné k poškrábání. Hodí se na plovoucí a dřevěné podlahy, linoleum, dlažbu a další. Tato kolečka jsou pogumovaná, takže nehrozí žádné mechanické poškození podlahové krytiny. 
  • Kolečka s brzdou – ať už tvrdá nebo měkká kolečka mohou být vybavena speciálním brzdným systémem. Systémy jsou dva. V prvním případě můžete kolečka zabrzdit sami za pomoci páčky, aby vám při sezení židle nepopojížděla nebo naopak aby se nehýbala, když zrovna nesedíte. V druhém případě jsou kolečka samobrzdící. Jakmile si sednete na židli, kolečka se uvolní. Jakmile vstanete, spustí se brzda a židle zůstane stát na místě. 
  • Zátěžová kolečka – jsou určena pro zátěžové kancelářské židle a vyznačují se velkou nosností. Obvykle bývají v kombinaci kovu a polyuretanu a jsou vhodné pro všechny typy podlah. 
  • Kluzáky – pokud kolečka nepotřebujete, pak můžete zvolit židli s takzvanými kluzáky, Jedná se o gumová zakončení, která jsou protiskluzová a udrží židli na místě. 

Doplňky

Pokud nechcete riskovat poničení podlahy, ke kancelářské židli lze dokoupit speciální plastovou podložku, která je transparentní a je zespodu vybavená protiskluzovým povrchem. Tyto podložky jsou vhodné například pro plovoucí a dřevěné podlahy, parkety nebo linolea. 

Co se týče koleček, tak ty je u většiny židlí možné dokoupit a vyměnit, většinou se prodávají v celé sadě, a to po pěti kusech. 

5

Hlavní parametry

Jaké jsou hlavní parametry, které je třeba sledovat z hlediska konstrukce kancelářských židlí? Zajímat vás bude hlavně nosnost, celkové rozměry židle, její mechanismy a samozřejmě také materiál. 

Nosnost

Jak už zde bylo řečeno, nosnost židle by měla odpovídat váze nejtěžšího člověka, který ji bude používat (respektive nosnost by měla být vždy o něco vyšší, aby se židle nepřetěžovala na maximum). 

  • U dětských nebo základních židlí se maximální nosnost pohybuje kolem 70 kg.
  • Průměrná nosnost u většiny modelů se pohybuje kolem 130 až 150 kg.
  • Herní a zátěžové židle mívají nejvyšší nosnost, která běžně přesahuje 180 Kg. 

Na nosnost se vždy zeptejte u prodejce, pokud není u výrobku uvedena. Je to důležité nejen z hlediska životnosti židle, ale také kvůli správnému a zdravému sezení. 

Rozměry

Je třeba počítat s tím, že propracovanější kancelářské židle jsou celkem velkou záležitostí a tak je třeba mít na ně v pracovním koutu dostatek místa. 

Pozornost směřujte k výšce židle v poloze, která pro vás bude ideální, a to kvůli výšce pracovního stolu. Doma by vás pak mohlo nemile překvapit, že se se židlí nezasunete pod stůl například kvůli vysokým područkám. Většina modelů je ale vyrobena tak, aby odpovídala standardizovaným výškám stolu. 

Rozměry jsou samozřejmě důležité i kvůli správnému sezení. Ideální je, když lze vše nastavit a přizpůsobit si výšku i hloubku vlastní postavě. Váha židle nehraje přílišnou roli, protože díky kolečkům je manipulace obvykle bezproblémová a tak není váha příliš důležitým parametrem. 

Mechanismy

Mezi základní mechanismy, které už dnes má prakticky každá kancelářská židle, patří otáčivý mechanismus a Up-Down mechanismus. To znamená, že se na židli můžete nejen otáčet dokola, ale můžete ji i zvedat nebo naopak snižovat podle potřeby. Toho je docilováno za pomoci pístu a kromě zvedáku lze nastavit například také područky nebo opěrku a další. Samozřejmě sem patří i výše zmíněné mechaniky, které zaručují různé ergonomické vlastnosti židle. 

Materiál

Při výběru židle se zaměřte hlavně na materiál potahu. Přeci jen sedák a opěrka jsou tím, na čem budete sedět a aterál by měl být příjemný, prodyšný a také snadno udržovatelný. Obzvláště pro každodenní použití jsou nejlepší materiály, které jsou prodyšné a snadno omyvatelné. 

  • Síťovina a textilní čalounění – tyto materiály jsou pro kancelářské židle nejvyužívanější. Síťovina je prodyšná a často je v kombinaci s textilním čalouněním na sedáku, zatímco je síťovina součástí opěrky. Tyto materiály jsou příjemné na sezení, je však třeba je pravidelně čistit.  Co se týče potahové látky, nejčastěji se jedná o polyester, kvalitnější potahy pak v sobě mohou mít i vlnu, visil nebo viskózu. Čalouněný potah je také vhodné před použitím naimpregnovat. 
  • Kůže a koženka – luxusnější vzhled nabízí pravá kůže a koženka, obojí se ale využívá spíše u kancelářských křesel nebo židlí. Tyto materiály jsou snadno omyvatelné a vypadají dobře, ale nejsou praktické z hlediska prodyšnosti a v létě proto mohou být nepohodlné. 
6

Tipy a rady

Jak správně sedět na kancelářské židli

Správná kancelářská židle je určitě cestou k úspěchu, ale je potřeba také vědět, jak na ní sedět a jak se celkově chovat a pohybovat během pracovní doby, aby tělo netrpělo. Právě správným pracovním prostředím se v tomto ohledu zabývá ergonomie. 

Ergonomie

Obecně se ergonomie zabývá pracovním prostředí člověka a věcmi, kterými je při práci obklopen. Jedná se o popis toho, jak by měla práce vypadat, jaké jsou například ideální rozměry stolu, židle a jaké je uspořádání všech pracovních nástrojů. 

V rámci takzvaného ergonomického komfortu hraje roli jak fyzická, tak i psychická a organizační rovina práce. Jednou z nejrozšířenějších oblastí této vědy je ergonomie práce na PC, protože kancelářskou práci vykonává velké množství lidí. Jedním z hlavních cílů ergonomie je předejít syndromu RSI, což je syndrom poškození z trvalého namáhání. V takovém případě se bere v potaz pět hlavních faktorů:

  • Dispozice kanceláře a její vybavení
  • Výška a rozměry pracovního stolu
  • Ergonomická kancelářská židle
  • Správné sezení u PC
  • Přestávky a rozcvičky

Nejčastější problémy při nesprávném sezení

Zdravotní problémy získané při sedavém zaměstnání a práci s počítačem se obvykle neprojevují hned. Samozřejmě vás mohou bolet záda, hlava nebo třeba otékat nohy, tyto symptomy ale mohou mít po delším čase horší a závažnější následky. 

Mezi nejčastější problémy spojené se špatným sezením patří:

  • Poškození zad a páteře
  • Bolesti rukou
  • Syndrom tenisového lokte
  • Syndrom karpálního tunelu
  • Poškozená hybnost ramenních pletenců
  • Zhoršení a problémy se zrakem 
  • Potíže s dolními končetinami
  • Záněty šlach či svalů

To vše dohromady je označováno jako syndrom RSI, tedy syndrom poškození z opakovaného namáhání. RSI v sobě zahrnuje všechny zdravotní problémy, které jsou způsobeny špatnou ergonomií při práci. Problémy obvykle vznikají kvůli nesprávné poloze těla během práce, nedostatku pohybu i svalovému napětí. U nepodchycených případů vede tento syndrom dost často i k operativním zákrokům, proto není radno jej podceňovat. 

Jak správně zařídit pracovní kout

Základem každého pracovního koutu je židle a stůl. Stůl by měl podobně jako židle dosahovat správných ergonomických vlastností, protože výrazně ovlivňuje polohu a sklon ramen, nadloktí, loktů, předloktí a rukou.

Deska stolu by měla být matná, aby neprodukovala odlesky, které by mohly být nepříjemné a nežádoucí pro oči. Výška stolu by měla být taková, aby vaše lokty nesvíraly úhel menší než 90 °. Držení paží je pak mnohem přirozenější. Obecně je obvyklá výška stolu kolem 72 cm s tím, že existují stoly, které lze výškově nastavit. Řešením pak může být i výškově nastavitelná židle (pro ženy je ideální výška ještě o něco nižší).

Další záležitostí je funkční ergonomická židle do kanceláře. Ta by měla být samozřejmostí pro každého, kdo kancelářskou práci vykonává. Když je židle dobře nastavena, pomůže uvolnit zátěž vašich zádových svalů a neměla by vás z ní bolet záda a krční páteř. Platí, že čím víc emožností nastavení, tím lepší. 

Jak správně sedět u PC

Abyste svou ergonomickou židli využili naplno, pak se řiďte následujícími radami. 

  • Seďte vzpřímeně bez jakéhokoliv hrbení, opěrka by měla poskytnout dostatečnou oporu
  • Na sedáku byste měli sedět co nejvíce vzadu, ideálně kopírovat bederní podpěrku
  • Uši, ramena a boky by měly být v jedné přímce
  • Lokty by měly být totožné s výškou stolu a ruce by měly být položeny volně podél těla
  • Předloktí a nadloktí by mělo svírat úhel 90°
  • Lýtka by měla se stehny také svírat pravý úhel, chodidla by měla být rovně na zemi. 
  • Vzdálenost monitoru počítače od očí by měla být 45 až 70 cm.
  • Střed obrazovky by měl být zhruba 20 až 35 ° pod horizontální úrovní očí.
  • Klávesnice by měla být v dosahu rukou tak, abyste k ní ruce nemuseli natahovat.
  • Doporučuje se také gelová podložka pod ruku, kterou používáte myš. 

Během sezení byste neměli celou dobu sedět strnule, ale měli byste průběžně měnit polohu trupu. Občas je dobré se mírně zaklonit nebo naopak předklonit, což pomůže k uvolnění svalstva a jeho prokrvení. 

Myslete také pro dostatečný prostor pro nohy, které by měly mít možnost se protáhnout do plné délky. 

Nepodceňujte ani přestávky a rozcvičky. Odpočinout by si měly vaše svaly, kosti i oči. Proto se alespoň jednou za hodinu zvedněte, protáhněte a chvíli se dívejte jinam než na počítač. Protáhnout se můžete přímo i na židli, na internetu najdete spoustu návodů na jednoduché, ale efektivní cviky. 

S lepšími výsledky také pomůže takzvané aktivní sezení, při němž dochází pohybu páteře i svalstva. K tomuto účelu jsou určeny ergonomické židle do kanceláře s dynamickými mechanismy, například synchronní, asynchronní a další mechaniky. To ale z hlediska pohodlí nemusí vyhovovat každému, proto je lepší si dynamické sezení nejprve vyzkoušet. 

Nejznámější výrobci kancelářských židlí

Kancelářské židle Antares

Kancelářské židle Antares

Antares je česká firma fungující od roku 1992. Dnes je úspěšným výrobcem, který dodává nábytek do mnoha zemí. Kromě kancelářských židlí nabízí i sedací vaky, pohovky, barové židle, herní židle stoly a mnoho dalšího. V rámci kancelářských židlí má opravdu velký výběr, a to jak z hlediska designu, tak z hlediska možností nastavení. Cenově se židle pohybují cca od 2 do 20 tisíc Kč. 

Kancelářské židle RIM

Kancelářské židle Rim

Dlouho na trhu je i značka RIM, která začala v roce 1991 vyrábět vlastní kancelářské židle. Později rozšířila sortiment a dnes je úspěšným výrobcem různých typů nábytku. V RIM se zabývají zdravým ergonomickým sezením a tomu přizpůsobují i svou nabídku. Jejich židle se cenově pohybují v průměru kolem 6 až 7 tisíc Kč, ale najdete zde i dražší modely. 

Kancelářské židle Herman Miller

Kancelářské židle Herman Miller

Velice dobře hodnocené a zavedené jsou kancelářské židle od firmy Herman Miller. Tato americká firma kombinuje ergonomii, moderní design i vysokou kvalitu zpracování. Tyto židle patří k těm nejdražším na trhu, průměrné ceny se pohybují kolem 30 tisíc Kč. 

Kancelářské židle Racing Pro

Tento výrobce se soustředí především na herní židle a křesla. Jeho modely se vyznačují silným polstrováním, mnoha opěrkami i různými barevnými designy. Cenově ale patří k levnějším, židle a křesla se pohybují od 2 500 Kč. 

Kancelářské židle Vitra

Kancelářské židle Vitra

Značka Vitra si v případě kancelářských židlí potrpí především na jednoduchý a elegantní design, přesto zachovává i dobré ergonomické vlastnosti. Tyto židle patří k luxusnějším, ceny se pohybují kolem 20 tisíc Kč, ale v nabídce jsou i modely přesahující 100 tisíc Kč. 

Nejznámější prodejci a srovnávače

Kancelářské židle Alza

Kancelářské židle Alza

Alza nabízí křesla od předních výrobců – například Antares, Mosh, Herman Miller, Autronic, Emagra a dalších. V nabídc ejsou klasické kancelářské židle, ale také zdravotní židle, studentské židle a herní varianty. Ceny se pohybují od 1500 do 45 tisíc Kč. 

Kancelářské židle Mobelix

Kancelářské židle Mobelix

Bohatou nabídku najdete i v Mobelixu, konkrétně více než 120 křesel od různých výrobců. Jsou zde ergonomické i jednodušší designové varianty v cenách už od 900 Kč do 14 tisíc. 

Kancelářské židle Asko

Kancelářské židle Asko

I v Asku je pěkná nabídka, mezi nejoblíbenější zde patří například židle Next či Lima. Ta nejlevnější křesla se pohybují od 1 400 Kč, nejdražší kolem 6 000 Kč. Jedná se tak spíše o jednodušší modely se základními možnostmi nastavení. 

Kancelářské židle IKEA

Kancelářské židle Ikea

Židle do kanceláře a židle k psacímu stolu nabízí i ikonická IKEA, která nabízí ty levnější a jednodušší varianty. Židle od IKEY jsou zajímavé spíše z designového hlediska, ergonomické vlastnosti jsou spíše základní. 

Kancelářské židle Jysk

Kancelářské židle Jysk

Jysk nabízí kancelářské židle v úrovních BASIC, PLUS a GOLD. I v tomto případě se jedná spíše o jednodušší varianty, které slouží k občasnému domácímu využití. Ceny se pohybují od 1100 Kč. 

Kancelářské židle B2B Partner

Kancelářské židle B2B Partner

U tohoto prodejce najdete klasické kancelářské židle i zdravotní a herní varianty. V akci zde můžete koupit i 1+1 židli zdarma. Ceny se pohybují od 3 000 do 9 000 Kč. 

Kancelářské židle Heureka

Kancelářské židle Heureka

Heureka má jednu z největších ne-li největší nabídku kancelářských židlí vůbec. Zastoupeno je zde přes 200 různých značek a ke každé z nich až stovky modelů. Mezi nejprodávanější židle na Heurece patří židle FOX od B2B Partner a také židle od značek Antares či Halmar. 

Cenové relace kancelářských židlí

  • Do 4 000 Kč – nejlevnější kancelářské židle seženete za ceny už od 1000 Kč s tím, že se jedná opravdu jen o základní varianty, mnohdy bez jakékoliv mechaniky nebo jen s otáčecím mechanismem či možností upravit výšku. Tyto židle mohou být zajímavé vzhledově a nemají příliš velké rozměry, ale jsou určeny spíše jen pro občasné využití, protože ergonomické vlastnosti jsou na minimální úrovni. Seženete zde ale i herní židle, které jsou ale spíše jen pohodlné než ergonomické. 
  • Od 4 000 do 8 000 Kč – ve střední cenové třídě už lze sehnat židle a křesla s rozšířenými možnostmi nastavení a lepšími ergonomickými vlastnostmi, které jsou vhodné pro domácí home office. Najdete zde klasické i zdravotní nebo herní varianty. Tyto židle už by měly splňovat vlastnosti pro pravidelné pracovní nasazení. 
  • Od 8 000 Kč – od 8 až 10 tisíc Kč výš už byste neměli sáhnout vedle. Takové modely mají pokročilé možnosti nastavení, různé typy dynamických mechanismů i kvalitní konstrukci a ty nejlepší materiály. Opravdu luxusní varianty se pak mohou pohybovat v řádech desítek tisíc Kč.

Často kladené otázky při výběru kancelářské židle

Je lepší kancelářská židle s dynamickým sezením nebo bez něj?

Na výpočet výkonu kotle jsme se zaměřili v rámci našeho průvodce v odpovídající části. Vždy je důležité Z ergonomického hlediska je určitě lepší, když má židle možnost dynamického sezení a má některý z mechanismů, který to umožňuje. Dynamické sezení ale nemusí každému vyhovovat a může být nepohodlné. Ideální je proto vybírat varianty, kde systém umožňuje jak dynamické, tak stabilní sezení.

Jak poznám kvalitní ergonomickou židli?

Opravdu kvalitní ergonomická židle by měla disponovat několika parametry. Měla by mít kromě klasické zádové opěrky i opěrku hlavy, nastavitelnou oporu zad včetně bederní opěrky, nastavitelné podpěrky pro ruce, upravitelnou výšku a ideálně i hloubku sedáku a některý z dynamických mechanismů. V takovém případě si můžete židli dokonale přizpůsobit své postavě a sedět zdravěji.

Na co se mám při výběru zaměřit jako první?

Kromě klasických parametrů byste se asi měli nejprve zaměřit na poměr mezi cenou a nabízenými vlastnostmi. Pokud je cena nižší, ale židle zároveň slibuje zázraky, něco asi nebude úplně v pořádku. Cena by vždy měla odpovídat možnostem židle a kvalitě materiálu. Poté je třeba řešit hlavně nosnost a již několikrát zmiňované ergonomické vlastnosti.

Jak poznám, že mi bude židle vyhovovat i při delším sezení?

Židli je ideální si vyzkoušet hned u prodejce, nastavit si výšku a případně i opěrky a podobně a chvíli v židli posedět. Pokud vás nebude nikde nic tlačit či bolet, sezení bude pohodlné a zároveň budete v židli sedět tak, jak se má, pak by vám měla vyhovovat i při delším sezení.

zajímavé zdroje

https://www.skolenibozp.cz/aktuality/jak-spravne-sedet-u-pc/

https://en.wikipedia.org/wiki/Repetitive_strain_injury

4.9/5 - (7 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


  1. Mně se nejvíc osvědčila zdravotní Adaptic Evora +. U ní opravdu maximální spokojenost. Ale obecně dost záleží na typu postavy. Já musel hledat i na základě nosnosti, která u obyčejnějších židlí moc vysoká není

  2. Za mě jsou nejlepší zdravotní židle s pružinou a výkyvným sedákem. Například Adaptic. Ostatní židle mě přijdou na jedno brdo a ty rozdíly jsou minimální a pro zdraví prakticky žádné.

Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo