Jak vyčistit pračku – zaručené rady

Často si myslíme, že koupě dobré pračky a kvalitních přípravků na praní, nám zajistí stále pěkné, čisté a voňavé prádlo. Během každého praní se však v pračce usazují nečistoty z oblečení a zbytky pracích prostředků a aviváže.

Jak vyčistit pračku

Špatně vyprané prádlo a zápach z pračky nemusí být znamením, že pračka špatně funguje nebo je již stará. Na vině mohou být plísně a bakterie, které se vytvoří ze zbytků pracích prostředků, mastnoty a vlivem nízkých teplot praní. Zanesená a špinavá pračka nikdy prádlo nevypere dle vašich představ a proto je potřeba pravidelně ji čistit a dodržovat několik základních doporučení.

Příčiny špatně vypraného či zatuchlého prádla

  • Pračka je umístěna ve vlhké nebo špatně větrané místnosti
  • Prádlo často perete při nízkých teplotách
  • Pračku prádlem přeplňujete
  • Používáte nevhodný prací režim
Proč je čištění pračky důležité

Při každém praní dochází k zanášení pračky přípravky na praní, nečistotami z prádla, vlasy a nitěmi. Všechny tyto nečistoty spolu s neodpařenou vodou, jsou živnou půdou pro plísně a bakterie, které bují v bubnu pračky, v těsnění, hadici a ve filtru. Bakterie mají vliv na horší výsledky praní, jsou příčinou zápachu pračky i prádla a mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce. Kvalitu praní může ovlivňovat také vodní kámen. Neudržovaná pračka nejen špatně pere, ale vodní kámen a nečistoty mohou pračku poškodit.

Co vše je důležité čistit

  • Čištění gumového těsnění
  • Vymytí zásobníku
  • Vyčištění filtru
  • Čištění bubnu
  • Vyčištění hadice
  • Odvápnění a odstranění vodního kamene

Jak často čistit jednotlivé části pračky?

Těsnění pračky – po každém praní otřít hadříkem nebo vlhčeným kapesníčkem
Šuplík na prací přípravky – po každém praní vyjmout a vymýt
Filtr – 4x za rok
Buben pračky – každé 2 měsíce dlouhým pracím cyklem na vysokou teplotu
Hadice pračky – 2x za rok
Odvápnění a odstranění vodního kamene – 2 – 4x za rok
zpět nahoru ↑

Jak vyčistit buben pračky

Na čištění bubnu pračky můžete použít speciální čističe nebo kyselinu citrónovou. Během čištění se rozpustí zbytky pracích přípravků v bubnu, v těsnění i v trubkách, kterými dochází k dávkování pracího prostředku a aviváže. Sáček s kyselinou citrónovou nasypte do zásobníku a zapněte pračku na nejvyšší teplotu. Po ukončení pracího cyklu nechte pračku otevřenou, aby se vyvětrala.

Jak vyčistit buben pračky
zpět nahoru ↑

Jak vyčistit gumové těsnění u pračky

V těsnění dvířek pračky se hromadí voda, nečistoty z prádla a zbytky pracího přípravku a aviváže. Proto byste ho měli po každém praní vyčistit a suchým hadříkem vytřít dosucha. Abyste se dostali do všech záhybů a zbavili se i odolné špíny, můžete si pomoct například zubním kartáčkem. Minimálně každý měsíc všechny záhyby vyčistěte octem nebo kyselinou citrónovou. Nepoužívejte žádné agresivní čističe, které by mohly snížit životnost gumového těsnění. Po vyčištění nechte dvířka pootevřená a nechte pračku vyvětrat.

Jak vyčistit gumové těsnění
zpět nahoru ↑

Jak vyčistit filtr u pračky

Ve filtru se zachycují nečistoty a předměty, které zůstaly v oblečení. Abyste zabránili jeho ucpání a následnému poškození pračky, nezapomeňte ho několikrát z rok vyčistit. Filtr se nachází za dvířky v dolní části pračky. Po vyjmutí filtru vždy z pračky vyteče trochu vody, proto si na podlahu k pračce připravte suchý hadr. Filtr točícím pohybem vyjměte, odstraňte nečistoty a omyjte ho pod proudem horké vody. Jak filtr vyčistit, naleznete v návodu k danému typu pračky.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit dávkovač na prací prostředky

Jak vyčistit dávkovač na prací prášek

V šuplíku dávkovače zůstávají zbytky pracích přípravků. Abyste předešli jejich plesnivění a  zápachu, po každém praní šuplík vyjměte a vypláchněte pod proudem teplé vody. Odolnější nečistoty odstraňte zubním kartáčkem a šuplík utřete dosucha. Než šuplík zasunete zpátky, vyčistěte i otvor po něm a nechte několik hodin vyvětrat.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku od vodního kamene

Vodní kámen vzniká usazováním minerálů z vody. Především uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. Čím je voda tvrdší, tím více minerálů obsahuje a způsobuje větší množství usazenin v pračce, v hadicích a na topném tělesu (u praček s kovovým topným tělesem).

Usazený vodní kámen na topném tělesu snižuje kvalitu praní a zvyšuje spotřebu elektrické energie. Z toho důvodu je důležitá prevence spočívající v používání změkčovače vody nebo sody na praní (uhličitan sodný). Změkčovač vody se jednoduše přisype k pracímu prostředku. Pokud si proces změkčování vody chcete usnadnit, kupte si prací prostředek, který již změkčovač vody obsahuje.

Další možností je instalace magnetického odvápňovače na hadici pračky. Vlivem magnetického pole voda získá vlastnosti měkké vody a nedochází tedy k nežádoucímu usazování minerálů.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit odpadovou hadici pračky

Zanesená vypouštěcí hadice může být příčinou pomalého napouštění vody do pračky. Než se do čištění pustíte, zastavte přívod vody do pračky, odšroubujte přívodní hadici od pračky a kanalizace.

Zbytkovou vodu z hadice zachyťte do připravené nádoby. Na čištění hadice použijte speciální nekovový kabel Kevlar s kartáčkem na jeho špičce. Můžete však také improvizovat a použít drát, na jehož konec připevníte hadřík. Nakonec hadici propláchněte.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku octem

Ocet pro čištění různých věcí v domácnosti využívaly již naše prababičky. Pokud chcete pračku zbavit zápachu, bakterií a vodního kamene, nalijte do zásobníku pračky (do přihrádky na prací prostředek i na aviváž) cca 300 ml octa a pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program. Po ukončení pracího cyklu pračku otevřete a nechte vyvětrat.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku jedlou sodou

Při použití jedlé sody postupujte stejně, jako při čištění pračky octem. Do zásobníku pračky (do přihrádky na prací prostředek i na aviváž) nasypte cca 300 g jedlé sody a pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program. Po ukončení programu pračku nechte otevřenou, aby vyvětrala.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku sodou a octem

Čištění pračky sodou a octem

Pro vyčištění pračky můžete využít i kombinaci těchto dvou účinných čističů. Do přihrádky pro prací prostředek vysypte cca 150 g jedlé sody. Do přihrádky pro aviváž nalijte cca 150 ml octa. Pro zesílení účinku můžete sodu ještě nasypat do bubnu pračky a pračku opět zapnout na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku kyselinou citrónovou

300 g kyseliny citrónové vysypte do přihrádky pro prací prostředek i pro aviváž, pračku zapněte na delší prací program s vyšší teplotou. Po ukončení cyklu nechte pračku vyvětrat.

Přípravky přímo určené k čištění pračky

V drogerii můžete zakoupit přípravky, které jsou k čištění pračky přímo určené. Některé pračku zbaví zápachu, jiné usazených nečistot nebo vodního kamene.

Tekuté čistící prostředky

Pokud vám nejde odstranit například plíseň kolem těsnění pračky, použijte tekutý čistící prostředek. Dle návodu na obalu ho smíchejte s teplou vodou. V roztoku umyjte nebo nechte odmočit zásobník pračky, vymáchejte hadřík a umyjte všechna místa, na kterých ulpěly zbytky pracích prostředků nebo se vytvořila plíseň. Zbylý roztok vylijte do přihrádky na prací prostředek v zásobníku pračky a zvolte prací program s co nejvyšší teplotou.

Práškový odstraňovač vodního kamene

Práškový odstraňovač vodního kamene ničí vápenaté usazeniny v pračce. Několikrát za rok do zásobníku na prášek tento odstraňovač nasypte a pračku zapněte.

Práškový odstraňovač mastnoty a vodního kamene

Práškový odstraňovač mastnoty a vodního kamene ničí usazené mastné nečistoty a vodní kámen v pračce. Prášek vysypete do zásobníku pračky a pračku zapněte.

Čistící tablety

Čistící tablety odstraňují nečistoty a zápach i z těžko dostupných míst pračky. Tablety se vkládají přímo do bubnu pračky.

Čistící ubrousky

Čistícími ubrousky napuštěnými čistícím přípravkem jednoduše setřete zbytky pracích prostředků a nečistoty.

Běžná údržba pračky

Kvalitu praní prádla a životnost pračky zvýšíte její pravidelnou údržbou a dodržováním několika základních doporučení.

  • Používejte prací prostředky a jejich dávkování podle návodu, s ohledem na tvrdost vody a podle druhu a množství tkanin.
  • Pokud často perete na nízké teploty, nezapomínejte průběžně prát i na delší program s vyšší teplotou, což přispěje k odstranění usazenin a zničení bakterií.
  • Po každém praní otřete hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem zbytky pracích prostředků a nečistoty z těsnící gumy pračky.
  • Po ukončení pracího cyklu nechte buben pračky i zásobník otevřený, aby pračka mohla vyschnout. Před tím ze zásobníku opláchněte zbytky pracích přípravků pod proudem teplé vody.
  • Místnost, ve které je pračka umístěná, po praní dobře vyvětrejte, aby se následkem vlhkosti netvořily plísně v pračce ani na zdech místnosti.
  • Každé 3 měsíce (dle četnosti praní) vyčistěte filtr pračky a prostor za ním.
  • Průběžně pračku spusťte na vysokou teplotu a delší program. Místo pracího přípravku a aviváže do ní vložte ocet nebo ocet a sodu.
  • Velkou částí práce s čištěním pračky vám ušetří koupě pračky se samočistícím programem nebo programem na čištění pomocí páry.
  • Nezapomínejte také na údržbu vnějšího pláště pračky a tlačítek pomocí vlhkého hadříku nebo vlhčených ubrousků.

Pokud i přes vaše pečlivé čištění pračka nepere, jak má, obraťte se s radou na autorizovaný servis.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit pračku s horním plněním

  • Nastavte pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší prací cyklus.
  • Po chvíli prací cyklus zastavte a do horké vody nalijte cca půl litru octa. Víko zavřete a nechte v pračce několik minut míchat.
  • Opět cyklus zastavte a nechte roztok v bubnu pračky minimálně hodinu působit.
  • Poté pračku zapněte a nechte cyklus dojet až do konce.
  • Vlhkým hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem odstraňte z pračky zbytky nečistot a usazených přípravků na praní.
4.3/5 - (29 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo