Jak šetřit peníze?

Zdražuje se bydlení, energie, potraviny, chceme jet na dovolenou, koupit milovaným dárky k Vánocům a nejen koronavirus, ale i střídající se fáze ekonomiky, nám do toho leckdy ,,hodí vidle‘‘.

Jak ušetřit peníze

V případě, že máme stálé zaměstnání, je velmi výhodné udělat si úspory. Odborníci nám radí, naspořit nejméně 9 čistých platů. V případě, že o zdroj příjmů přijdeme, je devět měsíců doba, během které bychom měli být schopní najít nové odpovídající zaměstnání. Jenže i v době nezaměstnanosti je nutné platit včas složenky, kupovat jídlo nebo platit hypotéku.

Bohužel někdo, kdo má čistý měsíční příjem kolem 15 tisíc a méně, není schopen našetřit bokem ani korunu a je naopak rád, že zvládne vyžít tzv. od výplaty k výplatě. Takových lidí, je v České republice mnoho. Jedná se o zaměstnance ve státní správě, manuální pracovníky, učitelé, invalidní důchodce a mnoho dalších. Mzdy a výplaty se liší i podle regionu.

Často jsme tak nuceni šetřit, kde se dá. Musíme se uskromnit na čas nebo i trvale, podle toho jaký je důvod finanční tísně. Někdy se může zdát, že už není kde ubrat, ale často nás jen nenapadne, že jsou některé výdaje úplně zbytečné. Kde tedy často vyhazujeme peníze oknem a na čem se dá lehko ušetřit?

Vařte si vlastní jídlo

Například na stravování. Nikoliv na jeho kvalitě, ale na jeho přípravě. Vyplatí se nakupovat základní suroviny a potraviny a z nich vařit. Stravování v restauracích nebo bistrech je velmi nákladná záležitost. Vaření samozřejmě stojí mnoho času a je lákavé obědvat venku, ale nezapomínejme, že pak platíme nejen za suroviny, ale i za práci odvedenou kuchařem, číšníkem, podílíme se na nájmu provozovny, nákladech na energii a marži obchodníka.

Velmi pomůže příprava týdenního jídelníčku a následně seznamu potřebných surovin. Zásadní je, se při nákupu seznamu držet. Nechodit na nákup hladoví, protože nás pak honí mlsná a nutí kupovat věci, které nepotřebujeme.

Sezónnost a lokálnost

Výhodné je vařit jednoduchá jídla s použitím mála potravin. Sledovat sezónní zeleninu a ovoce a lokální potraviny. Pokud koupíme jablka dovezená z jiných krajin, musíme zaplatit i náklady na jejich dopravu. Pokud sáhneme po jablku z České republiky, tyto náklady jsou nižší. Kupujte jahody v červnu nikoliv v prosinci. Vyhněte se unáhleným nákupům zboží v akci, které jsou málokdy opravdu výhodné.

Mluvte s dětmi

Pokud vás tíží finanční situace, sedněte si s dětmi a vše jim vysvětlete. Že se musí na chvilku uskromnit, že narozeninových a vánočních dárků bude méně, že třeba nenaplní jejich očekávání, ale pokud vydrží, nepříjemná situace pomine. Zkuste navrhnout, že si vzájemně darujete jeden dárek v dohodnuté maximální výši. Pomoci může i losování kdo komu dárek pořídí. Pokuste se apelovat na původní význam vánoční svátků, být spolu v klidu a pohodě, a že dárky nejsou to hlavní.

Odpusťte si dovolenou

Lidé často utrácí za dovolenou nad své poměry nebo touží mít byt vybavený nejmodernější elektronikou. Zkuste se na čas uskromnit a i když to může být někdy těžké, nepodlehněte pokušení si na věci půjčit peníze ať už v bance nebo u finančních společností. Je velmi lákavé užít si exotickou dovolenou a zaplatit za ní někdy v budoucnu, bohužel půjčky mají vysoký úrok a nevýhodné podmínky (můžete ale zkusit najít výhodnou půjčku díky srovnání půjček). Dovolenou tak mnohokrát přeplatíte a zabřednete do problémů, ze kterých je cesta velmi těžká a dlouhá.

Nebuďte marniví

Buďte šetrní při nákupu oblečení, pokud je potřeba něco nového na sebe, kupujte věci, které se vám hodí do stávajícího šatníku. Vyhněte se módním výstřelkům, které nebudete mít s čím kombinovat a budete nuceni si dokoupit další oblečení nebo doplňky. Stejně tak nekupujte přehnaná množství kosmetických a drogistických potřeb. Určete si priority a zhodnoťte, zda je opravdu potřeba mít kosmetický kufr plný věcí, které použijete příležitostně.

Šetřete peníze i životní prostředí

Každým rokem dochází ke zdražování energií, zkuste se soustředit na důsledné utahování kohoutků v koupelně, zhasínání v prázdných místnostech. Výhodné je i vyměnit klasické žárovky za LED svícení, které velmi uspoří na elektrické energii. Šetřete peníze i přírodu a snažte se omezit jízdu automobilem, minimálně tam kam dojdete pěšky, nebo se vyplatí jet hromadnou dopravou. Pokud jezdíte hromadnou dopravou pravidelně, zainvestujte do předplacených kupónů, jsou mnohem výhodnější než klasické jednorázové jízdenky. Například v Praze tím ušetříte opravdu tisíce korun ročně. 

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo