
Jak na údržbu plynového kotle
Údržba plynového kotle je velice důležitá, jelikož stav kotle má dopad na spotřebu plynu a také neudržovaný kotel má mnohem menší životnost. Proto musíme při údržbě vyměnit staré a rezavé díly, které netěsní. Většina kotlů v ČR je značky Destila – jsou to dobré, spolehlivé a výkonné plynové kotle…
Jak postupovat při čištění kotle

KROK 1: Vytáhneme přerušovač tahu – je to takový ten zvon. Musí se vytáhnout nejprve z kotle a potom ve spoji vrchní části přerušovače.

KROK 2: Odejmutí vrchního krytu – ten se jen rukou sundá. Drží tam na takovém kovovém kolíčku, jak je vidět u prstu.
KROK 3: Azbestová dečka – vytáhnete ji rukou – je volně položená.
KROK 4: Odšroubování hlavního plechu. Vezmeme si vhodný klíč a odšroubujeme matky. Poté plech vytáhneme a uvidíme žebrování ve vnitřku kotle. Tento plech i s žebrováním bývají často uhnilé, proto je lepší koupit nové. Pod plechem je azbestové těsnění to bývá rozpadlé. Je potřeba koupit nové – prodává se na metráž a průměrem se neliší. Nezapomeňte na toto těsnění!!! V mnoha případech si toho, že tam bylo ani nevšimnete. Až tak může být opotřebované.
KROK 5: Žebrování. Pokud vypadá tak jako na obrázku tak to je ještě dobré, ale pro sichr – pořádně ho oklepte, a kdyby se začalo rozpadat, tak kupte všechny nové. Takže všechny povytahujte a očistěte nebo vyměňte.
KROK 6: Takhle vypadá vyčištěný kotel. Žebrování jevytažené. Smetáčkem, špachtličkou nebo kompresorem (stlačeným vzduchem) jeho dutinu řádně vyčistíme. Kusy rzi a špíny propadnou na zem, ale ve spodu této dutiny jsou plynové trysky a proto je dobré nakonec vše profouknout vzduchem, aby se trysky nezanášely.
KROK 7: Azbestové těsnění. Po očistě vlastně vše navracíme opačným postupem. Nasuneme nové žebrování, NEZAPOMENEME !!! na nové azbestové těsnění. Nasadíme a zašroubujeme nový hlavní plech. Nasadíme azbestovou dečku. Nandáme kryt (pozor na zdířku pro čudl!).
KROK 8: A nakonec nasadíme opačným postupem i nový přerušovač vzduchu.
Po provedené údržbě kotel vyzkoušejte – nejlépe ještě před sezónou, abyste případně mohli včas zavolat odborníka 🙂
Čištění vždy děláme s uzavřeným plynem a vypnutým kotlem!
Pokud si nevíte rady a nejste si jisti, svěřte tuto údržbu odborníkovi.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.