
Během horkých letních měsíců netřeba ohřev vody v bazénu řešit. Jenže vodním radovánkám se na zahradě můžete věnovat i za chladnějších dnů, stačí zvolit vhodné řešení, jež učiní vodu příjemnější.
Slunce jako nejpřirozenější zdroj tepla
Ačkoli je otužování zdravé, neboť má např. pozitivní vliv na imunitu (obranyschopnost organismu), většina lidí chce mít v bazénu vodu příjemnou. V průběhu horkých letních měsíců se o ohřev vody v bazénu mohou postarat sluneční paprsky, které jsou nejpřirozenějším zdrojem tepla. Ba co víc, tento způsob ohřevu je zcela zdarma. Na druhou stranu musíme upozornit, že slunce dokáže spolehlivě ohřát vodu v bazénu pouze za předpokladu, že panují tropické teploty. Pokud tedy chcete mít příjemnou vodu třeba šest měsíců v roce, musíte se spolehnout na různé formy ohřevu vody, které nemusí být drahé, neboť stačí využít např. slevy na Marimex.cz. Jaké ale máte možnosti?
Solární energie může být ekologická i efektivní
Zůstaňme ještě u solární energie, která je zdarma a navíc se jedná o ekologické řešení. Pokud chcete k ohřevu vody v bazénu využít právě sluneční paprsky a požadujete, aby vodu ohřívaly efektivně, pořiďte si solární panel, plachtu či pyramidu. Jistě, tento způsob vás již bude stát nějakou počáteční investici, nicméně dále už nebudete platit nic. Nejefektivnějším solárním ohřívadlem je přitom solární panel, který jednoduše připojíte jedním koncem na výstup vodního filtru a druhým do bazénu. Vodu přitom takto snadno ohřejete až o 6 °C. Solární ohřívadla jsou přitom vhodná spíše pro nezastřešené bazény, neboť ty získávají teplo ze slunce díky krytu a k ohřevu se u nich hodí spíše tepelné čerpadlo.
Tepelná čerpadla rozhodně nezaostávají
Tepelná čerpadla jsou dalším efektivním, levným a zároveň ekologickým řešením. Opět totiž prakticky postačí pouze počáteční investice, neboť jejich fungování je založené na získávání tepla z okolního vzduchu, které je účinně předáváno do vody v bazénu. Navíc odvádí chlad z vody do okolí. Opět potěší i snadná instalace, protože je stačí jednoduše napojit na filtrační čerpadlo. Největší výhodou tepelných čerpadel je ovšem skutečnost, že ohřívají vodu v bazénu i v zatažených dnech, protože nejsou nijak závislé na slunečních paprscích. Vodu přitom dokážou ohřát na teplotu o 12 °C vyšší, než panuje v okolí. To znamená, že se lze vodním radovánkám věnovat i mimo horké letní dny.
Další způsoby ohřevu vody v bazénu
Pokud chcete mít vodu v bazénu teplejší, úplně postačí, když jej zakryjete střechou, bezpečnostními lamelami nebo tepelně izolační plachtou. Tímto způsobem (a opět jen s počáteční investicí a velmi ekologicky) můžete udržet vodu až o 8 °C teplejší. Máte ovšem i další možností. Uplatnění může nalézt např. tepelný výměník, který umožňuje pro ohřev vody využít vlastní zdroj vytápění (např. plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva). Další možnost představuje průtokový ohřívač, jenž zajišťuje elektrický ohřev, díky čemuž není absolutně závislý na počasí, takže voda může být teplá i v zimě. Musíme ovšem dodat, že tato dvě řešení jsou drahá a pro každodenní využití se nehodí.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.