Obsah testu
Teleskop slouží k pozorování hvězdné oblohy. Přinášíme vám srovnání vybraných modelů a poradíme, jak a podle čeho vybrat dalekohled přesně pro vaše potřeby.
TEST: 6 nejlepších hvězdářských dalekohledů
Recenze hvězdářských dalekohledů
Recenze Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm
Hvězdářský dalekohled Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm má průměr zrcadla 130 mm, patří tedy už k výkonnějším strojům pro amatérské astronomy. Potěší vás také paralaktická montáž naváděná GPS, která usnadňuje vyhledávání objektů na obloze dle GPS souřadnic. Výrobce označuje tuto funkci svým pojmenováním „GoTo montáž“. Celkově se jedná o katadioptrický dalekohled, který tedy kombinuje zrcadla a čočky. Ohnisková vzdálenost přístroje činí 650 mm f/5.
Jako příslušenství dostanete okuláry 25 mm pro 26x zvětšení a 9 mm pro 72x zvětšení. Velmi příjemné je ovládaní montáže, které probíhá elektronicky servomotory, které fungují i jako hodinový stroj, bohužel o něco horší je stabilita stativu. Byť je stativ z nerezové oceli, je relativně tenký, což zvyšuje sklony k chvění dalekohledu hlavně při větších přiblíženích. Materiál vlastního tubusu dalekohledu je pak velmi kvalitní, hliníkový. Oceňujeme také velmi dobré optické vlastnosti v dané kategorii.
- Velmi dobré optické vlastnosti
- Směrování přes GPS servomotory
- Sledování objektů přes „hodinový stroj“
- Slabší materiál stativu způsobuje chvění
Recenze Celestron Powerseeker 127EQ
Hvězdářský teleskop Celestron Powerseeker 127EQ je vybaven zrcadlem o průměru 127 mm, takže představuje slušný základ pro amatérské astronomy. Kromě toho je cenově dostupný díky klasické manuálně ovládané montáži bez elektroniky. Montáž je tzv. equatorialní (EQ montáž), což je vlastně vylepšená paralaktická montáž umožňující velmi jemné ovládání dalekohledu. Ohnisková vzdálenost je 1000 mm f/8 a využít můžete okuláry 20 mm pro zvětšení 50x, 4 mm pro zvětšení 250x a jako doplněk je zde také Barlowova čočka zvětšující 3x. Dalekohled je čistý reflektor, tedy jde o zrcadlový dalekohled.
Na první pohled vás zaujmou kompaktní rozměry kratšího tubusu a váha jen 7,71 kg. Kratší tubus ovšem vždy znamená horší optické vlastnosti, i když v dané kategorii a při požadavcích na kompaktnost je to přijatelný kompromis. Stativ je hliníkový a slušně stabilní. Jako nevýhody lze označit jisté nedostatky konstrukce, jako jsou prokluzující bowdeny nebo plastové kličky pro dotahování šroubů.
- Poměr cena/výkon
- Equatorialní montáž pro jemné ovládání
- Hliníkový stojan
- Rezervy v konstrukci
Recenze Bresser Teleskop Pollux 150/1400 EQ3
Hvězdářský dalekohled Bresser Teleskop Pollux 150/1400 EQ3 má velmi slušný průměr zrcadla 150 mm a jedná se o klasický typ reflektor. S ohledem na větší velikost tubusu se připravte také na vyšší hmotnost, která činí rovných 17 kg a je třeba na to myslet při přenášení nebo převážení dalekohledu. Kromě klasických okulárů pro různá přiblížení je v balení i Barlowova čočka násobící zvětšená až 3x.
U tohoto dalekohledu, který je vhodným nástrojem pro začínající amatérské astronomy, vás potěší také integrace adaptéru pro smartphony umožňující skrz dalekohled pořizovat také fotografie. Díky rovníkovému držáku můžete také snadno sledovat pohyb objektů na obloze. Jako nevýhody lze můžeme označit méně stabilní stativ a slabší provedení paralaktické montáže, které jde ruku v ruce s příznivou cenou. V tomto ohledu je potřeba počítat s vyšším chvěním dalekohledu hlavně na větší přiblížení.
- Poměr cena/výkon
- Velké zrcadlo
- Integrovaný držák na smartphone
- Menší stabilita
Recenze Celestron PowerSeeker 50
Hvězdářský dalekohled Celestron PowerSeeker 50 je klasický refraktor, tedy čočkový dalekohled vybavený hlavní čočkou o průměru 50 mm. Tento hvězdářský dalekohled má ohniskovou vzdálenost 600 mm a světelnost f/12, snadno se používá i díky azimutální montáži a je kdykoliv a kdekoliv připraven k pozorování. Nízká hmotnost 2,4 kg umožňuje snadné přenášení. K dispozici máte okuláry 20 mm pro 30x zvětšení, 12 mm pro 50x zvětšení a 4 mm pro 150x zvětšení. Je zde také Barlowova čočka se zvětšením 3x.
Hliníkový stativ zajišťuje slušnou stabilitu, ale přístroj je citlivější na vítr, je to slabina většiny těchto konstrukcí. V dané ceně se jedná ale o slušný stativ. Výhodou je, že za nízkou cenu získáte přístroj, který je již plnohodnotným dalekohledem a nejedná se o vyloženou hračku pro děti. Světelnost je o něco horší, ale to lze u čočkového dalekohledu této velikosti a kategorie očekávat. Jedná se o vhodný přístroj pro první seznámení s noční oblohou, zvládne pozorovat jasnější blízké objekty.
- Vhodný pro první seznámení s objekty sluneční soustavy
- Dobrá kvalita provedení
- Kvalitní optika
- Menší světelnost
Recenze Bresser National Geographic 60/700 AZ
Hvězdářský teleskop Bresser National Geographic 60/700 AZ je čočkový dalekohled vybavený achromatickým objektivem s průměrem 60 mm. Ohnisková vzdálenost je 700 mm a světelnost činí f/11.6, tedy poněkud nižší hodnota korespondující s čočkovým provedením. Achromatický objektiv je vybaven antireflexní vrstvou, což zlepšuje kvalitu obrazu. Okuláry mají 20 mm, 12,5 mm a 4 mm pro zvětšení 35x, 56x a 175x. Nechybí Barlowova čočka s trojnásobným zvětšením.
Jedná se celkově o vhodný přístroj pro začátečníky a hodí se i jako první dalekohled pro děti. Azimutální montáž na daném stativu není příliš stabilní, což spolu s nižší světelností představuje hlavní neduhy přístroje. V dané ceně se však jedná o obvyklé připomínky a je třeba si uvědomit, že je to přístroj vhodný opravdu hlavně pro seznámení se s hvězdářským dalekohledem a jeho používáním. Na CD dostanete interaktivní mapu hvězdné oblohy.
- Pro začátečníky a pro děti
- Vhodný pro blízké a jasné objekty
- Antireflexní vrstva a v dané ceně a slušná optika
- Vratký stativ
Recenze Levenhuk Skyline Travel 70
Hvězdářský dalekohled pro děti Levenhuk Skyline Travel 70 je levným řešením pro začátečníky a jako dětský hvězdářský dalekohled. Čočkový dalekohled má průměr hlavní čočky 70 mm a světelnost f/5.7 s ohniskovou vzdáleností 400 mm. Ve výbavě nechybí dvojice okulárů 10 mm a 20 mm pro zvětšení 40x a 20x. K dispozici máte hliníkový stativ s výškovým nastavením. Potěší vás celkem nízká hmotnost 2,7 kg a celkově kompaktní řešení ideální na cesty.
Hmotnost dalekohledu je dána i jeho tělem, které je plastové. To samozřejmě přináší i některá úskalí, která jsou spojena třeba s plastovými komponentami mechanismu ostření, který by si jistě zasloužil kovové provedení a plynulejší chod. Kvalita optiky je však velmi dobrá a pokud si uvědomíte limity dalekohledu, je pro začátečníky nebo děti vhodným řešením jako první dalekohled. Určitě jej však nedoporučujeme, pokud to myslíte s pozorováním skutečně vážně.
- Pro začátečníky a pro děti k základnímu pozorování jasných objektů
- Slušná světelnost čočkového dalekohledu
- Kompaktní řešení na cesty
- Plastový mechanismus ostření
Nejprodávanější hvězdářské dalekohledy 2025
Vzhlédli jste někdy očima k obloze? Hvězdářský dalekohled neboli také teleskop, je přístroj, který vám umožní dohlédnout dále a vidět více. Pohled na hvězdnou oblohu, hlavně v nejtemnější noci bez světelného znečištění, bere dech. S dalekohledem si vše ještě více užijete.
Pokud jste se právě nyní rozhodli pořídit sobě nebo svým dětem hvězdářský dalekohled, jste tady správně. Náš test a průvodce výběrem vám pomůže zvolit vhodný přístroj.
Nejprve doporučujeme odpovědět si na několik otázek, které vás správně nasměrují:
- Jaké budou vaše potřeby pro pozorování oblohy – můžete se zaměřit na pozorování různých objektů, například proměnných hvězd nebo sledování blízkých objektů sluneční soustavy, na což stačí i menší optické přístroje. Nebo vás naopak zajímají objekty vzdáleného vesmíru, které zase vyžadují co největší světelnost a co největší zrcadlo. Pozorované objekty ovlivňují volbu dalekohledu.
- Jaké bude vaše využití teleskopu – pozor na to, že typické zrcadlové hvězdářské dalekohledy převracejí obraz, který je potom „vzhůru nohama“ a nehodí se tedy na pozorování krajiny. Je to proto, že pro zobrazení správné polohy obrazu by bylo potřeba dalších čoček nebo zrcadel, a to pak zhoršuje optické vlastnosti přístroje. U hvězdářských dalekohledů jsou však optické vlastnosti zásadní. Pokud chcete univerzální dalekohled také pro pozorování krajiny, určitě na to tedy myslete.
- Jaký typ hvězdářského dalekohledu chcete – většina výkonnějších přístrojů pro pozorování hvězdné oblohy patří mezi zrcadlové dalekohledy. Mají velmi dobrou světelnost a pro pozorování oblohy se tedy velmi hodí, navíc cena je příznivá i u velkých průměrů. Pak jsou zde čočkové dalekohledy, které mají omezení velikosti, protože čočku nelze vybrousit neomezeně velkou nebo by to bylo drahé. Existuje také typ katadioptrický, který kombinuje čočky a zrcadla.
- Zvolte vhodnou montáž – montáž je mechanismus na stativu, na kterém je umístěno samotné tělo dalekohledu. Kdo má zkušenost s pozorováním hvězdné oblohy, tak vám potvrdí, že jednoduchý Dobson je lepší než mizerná paralaktická montáž. Abychom to vysvětlili, jednoduchá montáž typu Dobson je pevná, ale má určitá omezení, která odstraňuje komplikovanější paralaktická montáž. Paralaktická montáž však musí být stabilní, a tedy dostatečně robustní, což ty levné bohužel moc nebývají. Paralaktická montáž může být směrována na objekty na obloze také elektronicky přes GPS. Pak je zde ještě azimutální montáž, která se ale nejvíce používá u dalekohledů pro pozemní pozorování.
- Pevný stativ je základ – důležité je také to, co je pod montáží, tedy konstrukce stativu. Ta by měla být v ideálním případě kovová, protože to je předpoklad solidní pevnosti, a tedy omezení chvění, se kterým se budete při pozorování objektů na obloze vždy do určité míry potýkat. Roli hraje ale i síla materiálu.
- Kolik jste ochotni investovat – kvalitní hvězdářský dalekohled něco stojí, cenu ovlivňuje nejen celková konstrukce nebo typ montáže, ale samozřejmě také velikost dalekohledu. S větším dalekohledem více uvidíte, ale záleží také na tom, co chcete pozorovat. Zvažte, zda pořizujete hvězdářský dalekohled pro děti, pro začátečníka nebo jste už zkušenými astronomy amatéry.
V rámci následujících řádků našeho průvodce výběrem se dále zaměříme na jednotlivé otázky a více je rozebereme. Stejně tak se podíváme na další okolnosti výběru dobrého hvězdářského dalekohledu, který vám bude dělat radost, ať již jste amatérský astronom nebo prostě hledáte dalekohled, který podpoří vědeckou zvídavost vašeho dítěte.
Typy hvězdářských dalekohledů
To první, co musíte udělat při výběru dalekohledu, je zvolit si vhodný typ dalekohledu. Dalekohledy rozlišujeme dle typu zejména v závislosti na vnitřní optice dalekohledu, kdy v základu můžeme rozdělit přístroje na zrcadlové a čočkové, je zde ale i kombinovaný typ:
- Zrcadlové dalekohledy – reflektory
- Čočkové dalekohledy – refraktory
- Katadioptrické dalekohledy (čočko-zrcadlové)
V rámci následujících řádků si blíže popíšeme jednotlivé typy dalekohledů, uvedeme si jejich výhody a nevýhody pro pozorování hvězdné oblohy a sami uvidíte, které řešení vám bude nejvíce vyhovovat. Při výběru dalekohledu vždy zohledněte také vaše zkušenosti.
Zrcadlový dalekohled
Zrcadlovým dalekohledům se říká reflektory, jsou to většinou ty nejvhodnější dalekohledy pro pozorování hvězdné oblohy a jde o klasické hvězdářské dalekohledy, či chcete-li astronomické dalekohledy. Zejména proto, že samotné zrcadlo nabízí vysokou světelnost, což je u pozorování objektů na obloze velmi důležité.
Je to tím důležitější, čím jsou objekty více vzdálené a mají horší hodnotu tzv. magnitudy, tzn. jasnost. Hlavně pro pozorování objektu hlubokého vesmíru, takzvaného „deep space“ (galaxie, mlhoviny, hvězdokupy apod.), platí, že čím větší průměr hlavního zrcadla dalekohledu, tím lépe, rozměry kolem 10 cm jsou spíše pro toto ještě nedostatečné.
Velikost zrcadla je právě také jedna z výhod zrcadlových dalekohledů, protože zrcadlo můžete teoreticky vyrobit libovolně velké a není to žádný zásadní problém. Většina dalekohledů pro amatérské pozorování však má zrcadlo o velikosti okolo 10 až 15 cm, což samo o sobě pro začátečníky ale může dostačovat.
Pokud jste pokročilejší a chcete investovat do většího dalekohledu, přestože to zhorší mobilitu, je to už samozřejmě na vás. Velice často se tyto dalekohledy používají také pro astrofotografii, tedy fotografování vesmírných objektů.
Nejčastější montáží u těchto dalekohledů je paralaktická montáž nebo montáž typu Dobson či jejich elektronicky řízené verze. Pozor na to, že zrcadlové teleskopy nejsou vhodné pro pozorování krajiny, už proto, že převracejí obraz.
Čočkový dalekohled
Čočkovým dalekohledům se říká refraktory. Většina čočkových dalekohledů je velmi univerzálních, prakticky všechny dalekohledy určené pro pozorování krajiny jsou čočkové. Existují ale také astronomické dalekohledy, které využívají pro celou optickou soustavu čoček.
Nevýhodou však je, že tyto dalekohledy nenabízejí takovou světelnost, jako zrcadlové dalekohledy. Kromě toho, nelze vyrobit čočku neomezeně velkou, proto většina těchto dalekohledů je spíše menšího průměru, zhruba do 7 cm hlavní čočky.
Velikost tyto dalekohledy z pohledu pozorování hvězdné oblohy omezuje zejména na pozorování blízkých objektů sluneční soustavy, které jsou dostatečně jasné. Jsou to tedy především jasné planety, hlavně také ale povrch Měsíce.
Maximálně se pak hodí na pozorování například komet. Pokud byste chtěli takovým dalekohledem pozorovat vzdálené objekty jako galaxie, tak neuspějete. Mnoho těchto dalekohledů má jednoduchou a méně stabilní azimutální montáž, která se často používá u dalekohledů pro pozorování pozemních objektů.
Katadioptrický dalekohled
Jinak také čočko-zrcadlový dalekohled, využívá kombinace zrcadla a čoček, což nám ostatně říká samotné jeho označení. Hlavní výhodou těchto dalekohledů je možnost použít je pro pozemní pozorování, oproti klasickým zrcadlovým dalekohledům. Mají optiku, která kombinuje soustavu zrcadel se speciálně tvarovanou čočkou.
Právě tato kombinace umožňuje dosažení správné polohy obrazu, která není obrácená, jako je tomu u čistě zrcadlových dalekohledů. Z hlediska samotných optických vlastností se jedná o určitý kompromis, který může mít dopad na nižší světelnost oproti čistě zrcadlovým dalekohledům.
Z hlediska kvality optiky vždy také však velmi záleží na konkrétním modelu dalekohledu, nelze obecně říci, že tyto dalekohledy jsou horším řešením než zrcadlové, pokud jde o pozorování hvězdné oblohy. Jelikož tyto dalekohledy jsou vybaveny klasickým hlavním zrcadlem, jako běžné zrcadlové dalekohledy, určitě patří mezi velmi vhodné přístroje pro pozorování hvězdné oblohy obecně, a to včetně vzdálených objektů. K zrcadlovým dalekohledům totiž mají velký blízko.
Hvězdářský dalekohled pro začátečníky a pro děti
Jak jsme již zmínili výše, pokud si vybíráte svůj první hvězdářský dalekohled, určitě je důležité, abyste zohlednili své schopnosti. Na následujících řádcích se budeme více věnovat důležitým parametrům výběru, kde se dozvíte více nejen o typech dalekohledů, což jsme již probrali, ale třeba také o typech montáží.
Většina hvězdářských dalekohledů má paralaktickou montáž, která však není úplně vhodná pro naprosté začátečníky, protože vyžaduje určité pokročilejší znalosti obsluhy. Na druhou stranu možnost pořídit si relativně levně paralaktickou montáž vám nabídne také příležitost naučit se takový přístroj ovládat.
Pokud se podíváme na dnešní komerční nabídku na trhu, druhou variantou oproti paralaktické montáži bývá v drtivé většině případů azimutální montáž, která je obvykle vhodnou volbou jako základní dalekohled pro děti, případně se hodí pro univerzální dalekohledy, jestliže chcete pozorovat i krajinu, nejen hvězdnou oblohu.
Z hlediska typu dalekohledu pro pozorování se zaměřením na hvězdnou oblohu určitě doporučujeme zvolit zrcadlový dalekohled, tedy reflektor. Čočkový dalekohled volte spíše pokud vás zajímají jen blízké objekty sluneční soustavy a chcete pozorovat také krajinu.
Důležité parametry
Na následujících řádcích se pojďme podrobněji podívat na jednotlivé důležité parametry, které souvisí s výběrem dalekohledu. Tyto parametry určují například optické vlastnosti přístroje, řeknou vám hodně o tom, co konkrétní přístroj dokáže, proto je potřeba je mít na zřeteli.
Stativ
Nemusí se to zdát, ale velmi důležitou součástí hvězdářského dalekohledu je kvalitní stativ, či chcete-li stojan. Hlavně levnější hvězdářské dalekohledy určené pro začátečníky mohou právě v této oblasti poměrně zaostávat, protože výrobce se zkrátka někde snažil ušetřit. Nestabilní stojan je bohužel velmi častým jevem, takže pozor na to.
Bohužel to není asi něco, co můžete dopředu odhadnout z obrázků, ale lze se podívat na uživatelské recenze, které vám mnohdy napoví. Problém nestabilního stojanu spočívá v tom, že na dalekohled se přenáší chvění, ať už z proudění vzduchu, tedy větru, případně z vašich dotyků při obsluze, ostření apod. Toto chvění je o to horší, čím větší zvětšení využijeme.
Velmi se potom při nestabilním stativu budete potýkat s tím, že každý dotyk dalekohledu vyžaduje následně počkat až se konstrukce uklidní a teprve poté můžete do dalekohledu nahlédnout a něco slušného vidět. Napovědět něco o stabilitě vám může materiál, ale také jeho síla:
- Kovový stativ (ocelový nebo hliníkový)
- Dřevěný stativ
Dalo by se říci, že vhodnější je kovová konstrukce než třeba dřevěná, což je rozhodně pravda. Nicméně také tenká kovová konstrukce není zrovna příslibem stability. Obecně méně stabilní mohou být také lehčí dalekohledy, které se mnohem snadněji rozechvějí ve větru. Velkou výhodu v tomto mají dalekohledy na montáži typu Dobson, které stojí velmi pevně na zemi a nemají klasický stativ (trojnožku), ale o montážích teprve v následující části.
Montáž
Druhá důležitá součást je montáž dalekohledu, která je umístěna přímo na stativu. Na samotné montáži je potom uchyceno vlastní tělo dalekohledu. Montáž tedy slouží k tomu, abychom si dalekohled nastavili za cílem našeho pozorování. Můžete se setkat s těmito typy montáží:
- Azimutální montáž – jedná se o základní montáž, která je poměrně jednoduchá a je typická hlavně pro dalekohledy určené pro pozemní pozorování, tedy pozorování například krajiny, zvířat nebo zkrátka přírody. Můžete se s ní však setkat také u hvězdářských dalekohledů, zejména u těch jednodušších a menších, typicky čočkových. Je to řešení, které je vhodné pro začátečníky, ale třeba také pro děti, stabilita nebývá tak dobrá.
- Paralaktická montáž – mnohem pokročilejší je paralaktická montáž, kterou je vybavena většina prodávaných hvězdářských dalekohledů. Nabízí totiž možnost snadno zaměřit objekt ve směru pozemských os a snadno jej sledovat na obloze. Při pozorování objektů na obloze totiž musíte počítat s tím, že vlivem rotace Země se vám budou po zaměření ztrácet ze zorného pole, a právě to se díky paralaktické montáži kompenzuje mnohem snadněji. Předpokladem je zde však vždy správné nastavení paralaktické montáže a její orientace vzhledem k Zemi, což vyžaduje určité zkušenosti.
- GPS naváděná montáž – jinak také elektronicky naváděná montáž, může být jak azimutální, tak paralaktická. Nejedná se tedy v zásadě o nějakou novou konstrukci nebo typ montáže, ale jde o to, že azimutální nebo praktická montáž je poháněna servomotory a navádí se na pozorované objekty zadáváním souřadnic GPS na klávesnici. Výrobci ji mohou označovat i jako GoTo montáž apod. Jedná se o velmi komfortní řešení, které je však také poměrně dražší.
- Dobson montáž – tento typ montáže se významně odlišuje od všech ostatních, protože nevyužívá klasický stativ v podobě trojnožky, ale je to vlastně takový otočný podstavec. Dalekohled je umístěn prakticky na zemi, na otočném podstavci, čemuž musíte přizpůsobit také pozorování. Zejména u objektů, které jsou nízko na obloze si budete muset sednout například na stoličku. Výhodou této montáže je jednoduchost a robustnost, která si poradí i s opravdu velkými dalekohledy, je přitom také velmi levná a absence trojnožky hodně eliminuje chvění. Je oblíbená i mezi amatérskými astronomy-kutily, kteří si ji dokáží například sami vyrobit a používají ji třeba i pro výkonné dalekohledy vlastní výroby.
Jak tedy vidíte, výběr máte poměrně široký. Pokud se budete soustředit pouze na komerční nabídku na trhu, setkáte se běžně zejména s azimutální nebo paralaktickou montáží, případně u dražších modelů dalekohledů potom také s naváděním prostřednictvím GPS. Můžete ale zakoupit také výrobky na montáži typu Dobson.
Průměr tubusu
Základní parametr, který určuje řekněme něco jako výkon dalekohledu, je průměr jeho tubusu. Ten nám totiž napoví, jak velké je v něm zrcadlo, případně jak velkou má hlavní čočku. Většina čočkových dalekohledů má průměr do 70 mm, protože velké čočky jsou náročné na výrobu a drahé, naopak zrcadlové dalekohledy začínají spíše na zhruba 100 mm a jdou výše:
- Průměr čočky/zrcadla do 100 mm – pro začátečníky a jako dalekohledy pro děti, vhodné pro pozorování blízkých objektů sluneční soustavy a pokud jsou na to uzpůsobeny, také pro pozorování krajiny.
- Průměr zrcadla od 100 do 200 mm – pro středně pokročilé astronomy amatéry nebo nadšené začátečníky, vhodné pro detailnější pozorování blízkých objektů sluneční soustavy nebo třeba komety, vhodné i pro některé vzdálenější objekty hlubokého vesmíru jako hvězdokupy nebo proměnné hvězdy.
- Průměr zrcadla nad 200 mm – pro pokročilé astronomy amatéry, kteří mají pozorování hvězdné oblohy jako velký koníček, možnost pozorovat dobře i vzdálené a málo jasné objekty hlubokého vesmíru jako mlhoviny a galaxie.
Rozměry tubusu ovlivňují také ohniskovou vzdálenost a světelnost. To jsou další velmi důležité parametry, které nám dokáže definovat, jak jasné a vzdálené objekty budeme schopni naším dalekohledem pozorovat.
Ohnisková vzdálenost
Teorie nám ohniskovou vzdálenost definuje jako vzdálenost čočky nebo zrcadla od ohniska. Tato vzdálenost potom definuje zvětšení dalekohledu na základě momentálně zvoleného okuláru. Dejte pozor na to, že maximální zvětšení, které je na limitu přístroje, už většinou nenabídne dostatečnou světelnost a významně to ovlivňuje kvalitu obrazu.
Proto nejlepšího pozorování dosáhnete s velkým dalekohledem, který má i díky velké ohniskové vzdálenosti ještě dostatečnou rezervu ve zvětšení.
Světelnost
Nejlepší světelnost poskytují samozřejmě velké dalekohledy, a to z jednoho prostého fyzikálního principu, že jejich zrcadlo nebo čočka dokáže pojmout více světla. Obecně největší světelnost tady nabízejí zrcadlové dalekohledy, protože na trhu můžete najít modely s opravdu velkým zrcadlem přesahujícím 300 mm i pro běžné amatérské použití. Světelnost dalekohledů se běžně definuje v rozsahu f/4 až f/15, kdy nejlepší světelnost mají dalekohledy s nejnižším číslem.
Vyšší světelnost zajišťuje, že dalekohled dokáže pojmout dostatek světla i z velmi vzdálených a málo jasných objektů, které mají vysokou magnitudu. Magnituda nám u objektů na obloze určuje zdánlivou hvězdnou velikost či zdánlivou jasnost, případně jasnost detekovanou přístrojem, což může být právě dalekohled. Velmi vzdálené a málo jasné objekty mají vysokou magnitudu, ty nejjasnější naopak nízkou, a to až v záporných hodnotách.
Okuláry a jejich zvětšení
Okulár je součást dalekohledu, která umožňuje pozorování obrazu vytvářeného objektivem. Okuláry jsou výměnné, v závislosti na požadovaném zvětšení (přiblížení). Ke každému dalekohledu obvykle dostanete několik okulárů (asi 2 až 3), další lze případně dokoupit dle kompatibility. Obecně lze říci:
- Malé zvětšení – pokud použijete okulár s menším zvětšením, objektiv dalekohledu vám dokáže zobrazit větší zorné pole, tedy větší výseč oblohy. Také získáte stabilnější obraz, protože zvětšení není tak velké. Samozřejmě budete omezeni z pohledu pozorování detailů.
- Velké zvětšení – uvidíte jen malou výseč oblohy, bude složitější objekt zaměřit a více se projeví případné chvění v důsledku nestabilního stativu nebo montáže. Pokud nemá dalekohled dobře seřízenou nebo kvalitní optiku, může být také problém u velkých zvětšení objekty dostatečně zaostřit. Velké zvětšení umožňuje pozorovat detaily.
Čím větší zvětšení okulár nabídne, tím více klesá využitelná světelnost objektivu. I proto, pro velká zvětšení a pozorování méně jasných vzdálených objektů, je potřeba mít dalekohled s co největší světelností.
Můžete se setkat také se speciálním objektivem zvaným Barlowova čočka. Jedná se o achromatickou čočku, kterou vynalezl anglický matematik a fyzik v 19. století a používá se u astronomických dalekohledů, ale také u mikroskopů nebo fotoaparátů.
Většinou je v podobě tubusu, který vložíte mezi objektiv a okulár, čímž se prodlouží ohnisková vzdálenost a významně se zvýší zvětšení. Zní to sice skvěle, ale bohužel toto řešení značně degraduje kvalitu obrazu a dále zhoršuje světelnost, proto pokud můžete, se jejímu použití raději vyhněte.
Funkce a vlastnosti
Při výběru hvězdářského dalekohledu vás mohou zaujmout také různé funkce a vlastnosti, jež některé přístroje nabízejí. Jedná se o různé speciality, které nemusíte najít zdaleka u všech zařízení na trhu, pozor ale na to, že za ně obvykle více připlatíte:
- GPS navádění – dalekohled má montáž vybavenou servomotory a elektronicky se umí sám nastavit na pozici objektů na obloze dle zadaných souřadnic GPS. Samotné zařízení často obsahuje databázi známých objektů.
- Hodinový stroj – vlastnost elektronicky naváděné montáže, která umožňuje sledování objektů pohodlně automaticky tak, jak se „pohybují“ po obloze s ohledem na otáčení Země.
- Antireflexní úprava – nabídne vyšší jas a kontrast obrazu, typické hlavně pro kvalitní optiku vyšší kategorie.
- Zvýšená odolnost – může se jednat o voděodolnost nebo použití pogumovaných materiálů, které zvyšují odolnost přístroje ve venkovním prostředí, ať už proti vlhkosti nebo třeba mechanickému poškození.
Vhodná výbava a příslušenství
K hvězdářskému dalekohledu je vhodné mít určité příslušenství. Některé příslušenství a výbava je součástí balení samotného dalekohledu, ale v mnoha případech si můžete také další příslušenství dokoupit. Může jít o další okuláry nebo adaptéry na fotoaparát apod. Můžete se tedy setkat zejména s tímto příslušenstvím:
- Okuláry – v kombinaci s objektivem dalekohledu vám nabídnou různé variabilní zvětšení. Většinou máte přibaleny už některé okuláry jako součást balení dalekohledu, ale můžete si dokoupit také další.
- Barlowova čočka – někteří výrobci dalekohledů přikládají jako příslušenství také tuto speciální čočku, která dokáže zvýšit zvětšení vloženého okuláru. Má to však vliv na kvalitu obrazu, a hlavně v kombinaci s okulárem s velkým zvětšením se zvyšuje náchylnost na chvění přístroje a dále se zhoršuje kvalita.
- Filtry – v balení dalekohledu můžete najít také různé filtry, nejčastější je sluneční filtr nebo měsíční filtr. Filtry se používají hlavně u objektů, které jsou velmi jasné a mohou být nepříjemné na pozorování dalekohledem. To se vám může stát právě už u Měsíce, zejména pokud je například v úplňku. Absolutní nutností je pak použití slunečního filtru, pokud se chcete dívat přímo do Slunce, avšak pozor na to, že je to obecně velmi nebezpečné a je lepší Slunce pozorovat přes projekci na plátno než přímo okem, byť přes filtr. U defektního filtru zde hrozí nevratné poškození oka až ztráta zraku!
- Optický hledáček – umožňuje orientační nalezení objektu na obloze, pro snadnější zaměření samotného dalekohledu.
- Adaptér na fotoaparát – většinou je lze samostatně dokoupit, může jít o adaptér pro klasickou zrcadlovku nebo třeba jsou populární dnes také adaptéry pro mobilní telefony, které vám umožní udělat astrofotografii i smartphonem s lepším fotoaparátem.
- Transportní pouzdro – většinou se používá pro transport, u dalekohledu jej obvykle nenajdete, ale může být vhodné si pouzdro dokoupit dodatečně. Zajistí ochranu vašemu dalekohledu při přenášení.
- Krytky – okuláry přibalené k dalekohledu, případně dokoupené optické příslušenství, vyžaduje vhodnou ochranu, aby nedošlo k poškrábání citlivé optiky. Z těchto důvodů bývá toto příslušenství opatřeno krytkami.
Nejznámější prodejci
Alza
Největší český internetový obchod vám umožní pořídit si hvězdářský dalekohled, ať už jste začínajícím amatérským astronomem nebo hledáte hvězdářský dalekohled pro děti. V sortimentu najdete také hvězdářský dalekohled s fotoaparátem, resp. s možností umístění fotoaparátu skrz adaptér. Hvězdářské teleskopy zde mají velmi široký výběr.
Heureka
Pokud vás zajímá srovnání produktů na trhu, jejich uživatelské recenze, případně si chcete porovnat cenové nabídky na různých internetových obchodech, využijte srovnávač zboží. Kromě toho si zde můžete hvězdářský teleskop také zakoupit přímo prostřednictvím srovnávače. Vyhledávaným produktem je dětský hvězdářský dalekohled.
Lidl
Zajímavou možností, jak pořídit první hvězdářský dalekohled pro děti nebo zkrátka hvězdářský dalekohled pro začátečníky, je nabídka tohoto známého supermarketu. Často najdete v rámci různých akcí levné dalekohledy, které ocení právě začátečníci. Využít můžete také internetový obchod, kde je stálá nabídka produktů i v této kategorii.
Nejznámější výrobci
Celestron
Americká značka patří mezi výrobce dalekohledů a hvězdářských teleskopů i jiných optických zařízení. Svou tradici píše už od roku 1960, patří tedy mezi opravdové matadory v oboru. Pořídit si můžete hvězdářský dalekohled profi i hvězdářský dalekohled pro začátečníky.
Bresser
Německá značka Bresser Optik je tradičním zástupcem v oblasti výroby dalekohledů, hvězdářských teleskopů, ale třeba také mikroskopů. Přístroje se nacházejí ve střední cenové kategorii, můžete pořídit také hvězdářský dalekohled s připojením k PC a další produkty.
Levenhuk
Oblíbený americký výrobce, zejména pokud jde o levnější produkty pro děti. Oblíbenou nabídkou v sortimentu je dětský hvězdářský dalekohled, který vám dokáže nabídnout kvalitní optiku, ale přitom nestojí mnoho. Pokud hledáte levný dalekohled, je to dobrá volba.
Meade
Americký výrobce se zaměřuje na kvalitní hvězdářské dalekohledy s řadou inovativních řešení, binokulární dalekohledy i celou řadu dalších produktů. V nabídce společnosti naleznete nejeden hvězdářský dalekohled profi, která je určen i pro náročné amatéry.
Omegon
Jedná se o německou značku, která se zaměřuje na optické přístroje. Samozřejmostí jsou tedy hvězdářské teleskopy a jejich příslušenství. Vyberou si zde amatérští astronomové, ale také otcové dětí, kteří hledají dětský hvězdářský dalekohled za rozumnou cenu.
Skywatcher
Tato značka vznikla roku 1999 a prodává velmi dobré dalekohledy a příslušenství za dobré ceny, které je vyráběno v Číně. Vše probíhá pod dozorem kanadské firmy Pacific Telescope Corp. z Britské Kolumbie, jejímž vlastníkem je výrobce optiky Synta Taiwan.
Cenové relace hvězdářských dalekohledů
Z hlediska cen je rozptyl opravdu široký. Pokud hledáte hvězdářský dalekohled pro začátečníky, případně hvězdářský dalekohled pro děti, můžete pořídit levnější modely do 10 tisíc korun, avšak samozřejmě pokročilí amatéři nebo nadšenci mohou investovat i desetitisíce. Není problém zaplatit za dalekohled přes 100 tisíc.
Můžeme si definovat tyto cenové relace:
- Do 10 000 Kč – ty nejlevnější hvězdářské dalekohledy pořídíte už pod 3 tisíce, ale pozor, že jsou to do značné míry spíše hračky pro děti. Pro lepší kvalitu investujte aspoň přes 5 tisíc, kde je mnoho čočkových dalekohledů, ale také menší zrcadlové dalekohledy do 100 mm. Pokud hledáte slušný přístroj pro začátečníka, budete se velmi blížit horní hranici intervalu. Pro začátečníky a pro děti se jedná o ideální cenovou kategorii, kde poznáte, zda vás nebo vaše děti tento koníček chytne. Většina dalekohledů bude mít azimutální nebo výše pak paralaktickou montáž.
- Od 10 000 do 20 000 Kč – pokud si chcete pořídit kvalitnější přístroj s větším průměrem tubusu, a tedy větším zrcadlem, určitě se budete muset poohlédnout minimálně v této cenové kategorii. Zde pořídíte přístroje i s průměrem zrcadla okolo 150 mm. Většinou budou tyto dalekohledy vybaveny paralaktickou montáží.
- 20 000 Kč a více – jestliže hledáte kvalitní náčiní pro pozorování i vzdálených objektů ve vesmíru, jste nadšeným amatérem, který má pozorování jako plnohodnotný koníček, pravděpodobně si najdete vhodný přístroj v této ceně. Zde si můžete vybírat dalekohledy s rozměrem zrcadla přes 200 mm a dalekohledy vybavené i montáží s elektronickým řízením s možností automatického vyhledávání objektů.
Nejčastější otázky při výběru dalekohledu
Oba typy mají své místo. Pokud chcete pozorovat výhradně hvězdnou oblohu, doporučujeme rozhodně zrcadlový dalekohled většího průměru, protože nabídne větší světelnost a možnost pozorovat i vzdálené objekty. Pokud hledáte univerzálnější řešení s možností pozorování také krajiny, můžete zvolit čočkový dalekohled nebo katadioptrický dalekohled, který toto použití umožňuje.
S ohledem na obsah balení musíte počítat s tím, že ten se bude lišit podle konkrétního modelu, výrobce a K pozorování planet a obecně blízkých objektů sluneční soustavy můžete využít jak čočkový, tak zrcadlový dalekohled. Na jasné planety obecně vám stačí méně výkonný přístroj s menším průměrem. Větší průměr vám ale samozřejmě vždy zajistí více detailů. Už základní zrcadlový dalekohled o průměru okolo 10 cm vám umožní dobře vidět například Saturnovy prstence nebo velké měsíce Jupitera.
Měsíc je velmi vděčným objektem na pozorování zejména pro začátečníky. Nemusíte totiž mít ani příliš výkonný dalekohled, abyste na něm viděli zajímavé detaily, krátery a tmavé oblasti písčitého povrchu zvané „moře“. Nejvhodnější na pozorování Měsíce jsou vždy rané fáze „dorůstání“ nebo „couvání“, kdy Slunce dopadá na měsíční povrch pod úhlem a povrch je tak velmi plastický. Nejméně vhodný je úplněk, kdy Slunce svítí na Měsíc z našeho pohledu přímo a útvary na povrchu jsou nevýrazné.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.