Obsah testu
Chcete si vychutnat skvělé hranolky nebo smažené řízky i bez oleje? Pak vsaďte na horkovzdušnou fritézu. Jak se v tomto spotřebiči připravuje jídlo a na co si dát pozor při výběru? To vám prozradí náš test a recenze.
TEST: 6 nejlepších horkovzdušných fritéz
Recenze horkovzdušných fritéz
Recenze SOGO SS-10465
S nejlepšími parametry v našem testu přichází horkovzdušná fritéza SOGO. Slouží nejen jako horkovzdušná fritéza, ale také jako trouba či sušička potravin. S objemem 6 litrů vystačí i pro více porcí, kdy zde můžete připravovat jak hlavní chod, tak přílohu. Fritéza disponuje přehledným ovládacím panelem s podsvícením, na němž stačí stisknout tlačítko požadovaného programu a fritéza už sama nastaví čas a teplotu (celkem je zde 8 programů).
K přípravě fritovaných pokrmů postačí opravdu minimální množství tuku, přebytečný tuk pak odkapává do speciální misky. K dispozici je praktický otočný gril, přípravu pak můžete sledovat skrze prosklené okénko. Uvnitř fritézy je dokonce i osvětlení, takže na přípravu pokrmu krásně uvidíte. Jídlo se díky vysokému výkonu připraví opravdu rychle a rotační buben zajišťuje, že se například pečené brambory nebo hranolky připravují opravdu rovnoměrně a jsou křupavé. Pokud bychom měli vyjmenovat nevýhody, pak to bude vyšší cena, (která však odpovídá vybavení a schopnostem fritézy) a absence podrobného českého návodu.
- Multifunkčnost
- Velký objem
- Přednastavené programy
- Rotační gril
- Vyšší cena
- Chybí návod v češtině
Recenze DOMO DO 513 FR
Jen o něco menší objem než předchozí model od SOGO má fritéza DOMO DO 513 FR. S 5,5 litry je taktéž vhodná pro přípravu většího množství jídla (až 1,5 kg). Tento model představuje dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Nepatří sice k nejlépe vybaveným fritézám, ale výsledky má skvělé a pro běžné využití v domácnosti je naprosto dostačující. DOMO se rychle nahřívá, takže příprava pokrmu může začít už do 3 minut (u všech fritéz se doporučuje vložit jídlo až po zahřátí). K dispozici je termostat, na němž lze nastavit teplotu od 80 do 200 stupňů Celsia a také časovač.
S tímto modelem získáte i příslušenství – například grilovací rošt nebo jehly na špízy.Fritéza je sice trochu větší a těžší, ale přípravu většího množství jídla určitě oceníte. Můžete zde i péct. Líbí se nám také vyjímatelný koš, který lze mýt v myčce. Pozor si však dejte při nasazování koše zpět do fritézy, někdy to jde trochu hůř.
- Cena/výkon
- Velký objem
- Rychlé nahřátí
- Možnost mytí v myčce
- Větší rozměry
- Vyšší váha
Recenze TESLA AirCook Q60 XL
TESLA AirCook na první pohled zaujme elegantním designem, a to jak tvarově, tak i nerezovým tělem. Na fritéze je přehledný dotykový displej, na kterém lze nastavit teplotu a čas nebo vybrat některý z 8 fritovacích programů. Tato fritéza disponuje velkým vyjímatelným košem s objemem 6 litrů, takže stejně jako dva předchozí modely patří k těm větším. I zde je k dispozici časovač s automatickým vypnutím a zvukovým signálem a k tomu možnost ruční úpravy teploty a délky přípravy.
Modelu od Tesly však chybí funkce automatického míchání, takže bude občas během přípravy potřeba potraviny promíchat ručně, aby se připravily rovnoměrně. Nemile překvapit by vás také mohl kratší přívodní kabel, ale to je u těchto typů spotřebičů běžné. Co se nám naopak líbí je snadná údržba i speciální kuchařka, v níž najdete recepty přímo pro AirCook. I zde se jedná o příjemný poměr mezi cenou a výkonem.
- Elegantní design
- Velký objem
- Snadná údržba
- 8 fritovacích programů
- Chybí funkce automatického míchání
- Bez dodatkového příslušenství
Recenze Tefal EY 201815
Vícero možností přípravy přináší kompaktní fritéza TEFAL EY 201815. která patří na našem trhu k nejoblíbenějším. Jejím drobným limitem je oproti předchozím modelům právě její velikost s objemem 4,2 litru, což je pro přípravu většího množství jídla najednou pro větší rodinu celkem málo. Stále je to ale přijatelná velikost, na trhu existují i mnohem menší fritézy. TEFAL EY 201815 umí kromě fritování také grilovat, smažit a péct, takže je opravdu multifunkčním pomocníkem. Nenajdete zde příliš vychytávek, ale krása této fritézy je právě v její jednoduchosti.
Ovládání je prováděno otočným knoflíkem, kterým lze nastavit teplotu a čas. K dispozici je i časovač. K přípravě postačí naprosté minimum tuku, přebytečné tekutiny jsou sváděny do sběrné nádoby. Nevýhodou je, že ke kontrole pokrmu je třeba vysunout koš a také budete muset jídlo sami ručně protřepat během přípravy. Jinak může dojít k nerovnoměrnému propečení.
- 4 druhy přípravy jídla
- Snadné ovládání
- Minimální nebo žádné množství tuku
- Možnost mytí v myčce
- Bez dotykového displeje
- Jídlo je třeba ručně promíchat
Recenze XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L
Horkovzdušná fritéza XIAOMI MI Smart Air Fryer 3.5L se v rámci současné nabídky na trhu nachází mezi velmi populárními produkty. Pokud vám nevadí menší objem nádoby 3,5 litru, který se hodí spíše pro jednotlivce nebo dvojice než pro větší rodinu, tak se pro vás může snadno stát multifunkčním pomocníkem. Kromě fritování zvládá rozmrazování jídla, sušení ovoce, pečení nebo vám umožní připravit jogurt a zvládá mnoho dalších způsobů přípravy pokrmů.
Přístroj se snadno ovládá a vše nastavíte jednoduše. Přístroj je také velmi skladný, a i s ohledem na menší objem nádoby nezabere tolik místa. Líbil se nám povedený design. Zajímavým zpestřením může být možnost částečně přístroj ovládat pomocí mobilní aplikace, i když je otázkou, nakolik je to skutečně praktická záležitost. Pro někoho může být nevýhodou absence českého návodu, takže pokud nevládnete angličtině, je dobré s tím před nákupem počítat.
- Mnoho možností přípravy pokrmů
- Snadné nastavení
- Vzhled
- Absence českého návodu
Recenze Sencor SFR 5320 WH
Poslední místo v našem testu obsadila mini fritéza Sencor s objemem 3 litry, tedy nejmenším objemem ze všech modelů v recenzi. I když vypadá fritéza na první pohled velice dobře a i cena vypovídá o tom, že by měla být dobře vybavená, její parametry nepatří k nejlepším. Například příkon je 1400 W, což je spíše nižší hodnota a příprava jídla trvá déle. K dispozici je 6 přednastavených programů, ale manuální nastavení teploty na dotykovém displeji umožňuje pouze rozmezí od 60 do 200°C , přičemž spodní hranice se obvykle u jiných fritéz pohybuje už od 40 stupňů.
Kladně však hodnotíme moderní design, který ladí s dalšími přístroji značky Sencor i přítomnost filtru zabraňujícího unikání pachů z fritování. Velkým plusem je také odpojitelný přívodní kabel, což je skvělá záležitost co se týče skladování i zachování životnosti kabelu.
- Přednastavené programy
- Odnímatelný kabel
- Pachový filtr
- Kompaktní
- Nižší výkon
- Užší teplotní rozmezí
Nejprodávanější horkovzdušné fritézy 2025
Podle čeho se při nákupu fritézy řídit, abyste do své domácnosti vybrali ten nejvhodnější model? Níže najdete tipy, které by vám mohly při výběru výrazně pomoci.
Hlavní výhody horkovzdušných fritéz
Horkovzdušné fritézy mají řadu výhod, které představují významné plusové body při výběru. Dříve jsme byli zvyklí na klasiku s velkým množstvím oleje, ale nezdravému stravování už dnes v mnoha případech odzvonilo. Jaká jsou tedy hlavní pozitiva horkovzdušných variant?
- Zdravější příprava jídla – ke smažení v horkovzdušných fritézách a hrncích postačí jen minimální množství oleje, takže se jedná o mnohem zdravější variantu než jak je tomu u klasických fritéz. Přesto mají pokrmy onu specifickou a žádanou chuť.
- Rychlá příprava – horkovzdušné modely se velice rychle zahřívají a jídlo tak můžete připravovat během chvilky a tím pádem mnohem rychleji než v klasických fritézách, kde se musí nahřát olej.
- Multifunkční využití – u některých variant je možné nejen smažení, ale také grilování či sušení pokrmů
- Snadná údržba – díky absenci horkého oleje je údržba mnohem snadnější a také se zbavíte velkého množství odpadu. Některé části horkovzdušných fritéz se dají umýt i v myčce.
- Téměř žádný zápach – jak je známo, smažení v oleji s sebou nese i typický zápach, po kterém je pak cítit kuchyň i oblečení, pokud nemáte opravdu dobrou digestoř. V případě horkovzdušných fritéz je pach ze smažení naprosto minimální.
Typy horkovzdušných fritéz a způsob fungování
Způsob fungování se u fritéz a horkovzdušných hrnců liší podle jednotlivých typů. Každopádně jak už název napovídá, tyto spotřebiče primárně fungují na principu horkého vzduchu, díky němuž je možné připravit pokrmy s minimálním množstvím tuku. U klasických typů fritéz se jídlo připravuje vložením do horkého oleje, který pokrm usmaží.
Halogenová horkovzdušná fritéza
Tyto fritézy dokážou smažit i grilovat za pomoci halogenového topného tělesa, které produkuje infračervneé světlo. Vzniklé teplo ohřívá potraviny, což je obvykle možné sledovat přes průhledné víko. Jídlo je připraveno rovnoměrně a s dobrými výsledky. Halogenové fritézy však patří spíše k dražším.
Statický horkovzdušný fritovací hrnec
Statické fritovací hrnce fungují na principu proudění horkého vzduchu okolo potravin. Tím dochází k zahřívání a smažení. Oproti halogenovým fritézám je ale rovnoměrnost smažení na nižší úrovni a doporučuje se během přípravy jídlo promíchat, aby bylo usmaženo všechno stejně.
Dynamická horkovzdušná fritéza
Dynamická fritéza také využívá proudící horký vzduch, ten je ale doplněn o otáčivé lopatky, které potraviny automaticky promíchávají a vše se tak připraví rovnoměrně bez toho, abyste museli do přípravy pokrmu zasahovat.
Důležité parametry
Jaké jsou ty nejdůležitější parametry, které je při koupi třeba sledovat? Kromě typu fritézy je důležitý i její výkon a samozřejmě také velikost.
Příkon
Příkon je jedním z prvních parametrů, na který je kladen důraz, a to u všech druhů elektrických spotřebičů. Jeho hodnota totiž uvádí, jak moc je spotřebič výkonný a rychlý. Příkon je uváděn ve Wattech a u horkovzdušných fritéz a hrnců se v průměru pohybuje kolem 1400 až 2000 W.
Pokud hledíte spíše na to, aby bylo jídlo připravené opravdu rychle, doporučujeme vybírat spíše vyšší hodnoty. Je ale třeba počítat s tím, že bude vyšší i spotřeba energie. Rozdíly ve spotřebě ale nejsou nijak zvlášť drastické.
Velikost
Dalším důležitým parametrem je samozřejmě velikost. Ta hraje velkou roli vzhledem k počtu členů domácnosti, pro které se bude jídlo ve fritéze připravovat. Tento parametr se většinou uvádí jakožto objem v litrech nebo také v kilogramech – tedy kolik kg jídla budete moci najednou připravit.
Ty nejmenší modely jsou určeny například jen pro něco kolem 350 gramů, ty rodinné už pak zvládnou i 1,5 kilogramů a více najednou. Objemově se jedná o zhruba 1,5 litru až 12 litrů.
Materiál
Co se týče materiálu, většina horkovzdušných fritéz je na tom dosti podobně. Základem je nepřilnavý povrch ve fritovacím hrnci, který bývá většinou z teflonu. Můžete se ale setkat i s nerezovou variantou s nepřilnavou úpravou. Plášť pak obvykle bývá z tvrzeného plastu a nejlépe jsou na tom modely, které jsou celé z nerezu.
Údržba
Údržba horkovzdušné fritézy není nijak složitá, základem je důkladné mytí fritovacího hrnce či mřížky. Vybírejte ideálně takové modely, jejichž části lze umýt v myčce. To vám ušetří spoustu času a práce. Díky nepřilnavému materiálu je ale mytí snadné i v ruce. Pokud je fritéza vybavena pachovým či kouřovým filtrem, myslete na to, že je třeba tyto filtry čas od času měnit.
Funkce horkovzdušné fritézy
Regulace teploty
Regulací teploty by měla být vybavena každá horkovzdušná fritéza. Většinou se dá teplota nastavit od 50 do 200 stupňů Celsia, aby bylo možné připravit pokrm přesně podle představ. Teplota je ovládána manuálně a nebo digitálně prostřednictvím LED displeje.
Časovač
Časovač je u tohoto typu spotřebiče téměř nezbytnou záležitostí. Umožní vám nastavit čas přípravy pro konkrétní pokrmy tak, aby se připravily akorát. Fritéza vás po uplynutí dané doby upozorní prostřednictvím zvukové signalizace. Některé modely se po uplynutí času dokonce samy vypnou. Časovače najdete u modelů střední a vyšší třídy.
Odložený start
Díky funkci odloženého startu můžete do fritézy například ráno umístit potraviny, nastavit čas přípravy a pak už jen na oběd přijít k hotovému. Fritéza se díky nastavení postará o vše sama. Tuto funkci najdete u dražších modelů.
Přednastavené programy
Velice pohodlnou záležitostí jsou přednastavené programy. Díky tomu se vyhnete ručnímu nastavené doby a teploty a například hranolky, řízky nebo další fritované dobroty se zmáčknutím jednoho tlačítka připraví na ideální čas a teplotu. I v tomto případě se jedná spíše o modely z vyšších řad.
Odizolování
Díky vícevrstvému odizolování by fritéze neměla být při spuštění na dotek horká, izolování zabraňuje popálení. Izolace patří k bezpečnostním prvkům fritézy, o nichž byste se měli při nákupu informovat. Samozřejmostí by měla být i tepelně izolovaná rukojeť.
Průhledné víko
Pokud je fritéza vybavena průhledným víkem, můžete snadno kontrolovat jídlo uvnitř, aniž byste museli fritézu otevírat a rušit tak přípravu.
Pachový filtr
I když je u horkovzdušných fritéz pach minimální, může se přeci jen objevit. Pro tyto účely mohou být fritézy vybaveny pachovým filtrem, který pach eliminuje.
Automatické míchání
Automatické míchání mají k dispozici dynamické horkovzdušné fritézy. Díky promíchání budou potraviny rovnoměrně připraveny, aniž byste museli do procesu přípravy jakkoliv zasahovat.
Tipy jak připravit jídlo v horkovzdušné fritéze
Abyste měli jídlo z fritézy či fritovacího hrnce s horkým vzduchem dokonalé, je dobré znát základní tipy a triky pro ideální přípravu. Zde je několik základních rad.
- Před přidáním jídle fritézu předehřejte – pokud nemáte nastaven konkrétní program nebo odložený start, pak je dobré fritézu nejdříve předehřát (stačí i 1 minuta) a až pak jídlo vložit. Dočkáte se díky tomu lepších výsledků.
- Domácí hranolky nakrájejte rovnoměrně – pokud budete připravovat domácí hranolky z brambor, dbejte na to, aby byly rovnoměrně nakrájeny. Stejná délka a šířka zajistí, že budou všechny hranolky rovnoměrně ufritované a nestane se, že některé budou příliš a jiné ani nekřupnou. K těmto účelům je vhodné pořídit například kráječ zeleniny.
- Fritovací hrnec vymažte troškou oleje – horkovzdušné fritézy potřebují k přípravě opravdu minimum tuku, mnohdy žádný. Ale pro lepší výsledky a vyhnutí se případnému přichycení pokrmu je lehká vrstva oleje žádaná. Vhodné je používat oleje s nízkým kouřovým bodem – například sojový olej. Olivový se naopak nedoporučuje.
- Fritovací košík příliš nenaplňujte – když dáte do fritézy hodně surovin, může se stát, že mezi nimi bude málo místa a horký vzduch jimi nebude moct dostatečně prostoupit. Z toho důvodu je lepší větší množství jídla připravit ve více várkách.
- Ve fritéze můžete i péct – některé fritézy bývají vybaveny speciální pánví, kterou lze použít k pečení. Ve fritéze tak lze připravit různé koláče, muffiny, koblihy a podobně.
- Pražení ořechů – v horkém vzduchu si můžete také upražit oříšky. Ať už na slano nebo na sladko, stačí je posypat kořením či cukrem a vložte do fritézy. Jakmile bude slyšet drobné pukání, oříšky budou připraveny.
Nejznámější výrobci horkovzdušných hrnců a fritéz
Horkovzdušné fritézy Tefal
Fritézy od značky Tefal patří k oblíbeným a vyhledávaným, cenově se pohybují zhruba od 2 000 Kč, dražší a vybavenější modely se pak pohybují kolem 5000 Kč. Mezi oblíbené patří například model Tefal EY se čtyřmi možnostmi přípravy pokrmů.
Horkovzdušné fritézy Delimano
Velice dobrá hodnocení a umístění v top žebříčcích mají fritézy Delimano. Tato firma má v nabídce především vybavení do kuchyně včetně spotřebičů i kuchyňského nádobí. Základní fritézy od Delimana se pohybují kolem 1700 Kč.
Horkovzdušné fritézy Tesla
Tesla se pyšní především svým modelem Tesla AirCook Q30. Jedná se o multifunkční fritézu s 8 přednastavenými programy. V nabídce je také větší AirCook Q60 XL nebo další horkovzdušné hrnce. Kromě toho Tesla prodává mnoho dalších spotřebičů do domácnosti.
Horkovzdušné fritézy Philips
Značku Philips asi není třeba dlouze představovat. Kromě mnoha elektrických spotřebičů do domácnosti jako jsou například elektrické zubní kartáčky, odšťavňovače či čističky vzduchu, nabízí také horkovzdušné fritézy spíše ve vyšší cenové hladině a s různými funkcemi. Mezi nejoblíbenější modely patří například Philips Airfryer XXL, která se pohybuje kolem 7 000 Kč.
Horkovzdušné fritézy Sencor
Sencor nabízí fritézy střední cenové třídy, nejčastěji v kombinaci svých barev – bílé a zelené. Tyto barvy najdete i na mnoha dalších kuchyňských spotřebičích od Sencoru.
Horkovzdušné fritézy Klarstein
Klarstein má relativně velký výběr mezi horkovzdušnými fritézami a vyznačuje se zajímavým oválným designem. K oblíbeným modelům patří například Klrastein VitAir Turbo.
Horkovzdušné fritézy DeLonghi
DeLonghi nabízí několik modelů fritéz ve střední a vyšší cenové hladině, například model FH1394/2 pořídíte za ceny kolem 6 000 Kč.
Horkovzdušné fritézy Domo
Fritézy od Domo se často objevují na předních místech žebříčků v různých recenzích. Firma nabízí velice kompaktní modely s objememe kolem 2,5 litru, ale i velkokapacitnější fritézy s objemem ařž 10 litrů.
Horkovzdušné fritézy Clatronic
Firma Clatronic, která se soustředí na kuchyňské spotřebiče a elektroniku nabízí fritézy v nižší cenové hladině a menším vybavením, obvykle se jedná spíše o kapacitně menší modely.
Horkovzdušné fritézy Concept
Několik modelů má i firma Concept, jejíž fritézy jsou typické kombinací nerezu a černého plastu. Jedná se o moderní přístroje s celkem slušnými parametry za ceny kolem 2 500 až 4 000 Kč.
Horkovzdušné fritézy Sogo
Méně známá značka zabývající se spotřebiči pro domácnost ve svém portfoliu jen pár modelů fritéz, ale vybrat si můžete z různé úrovně parametrů i cen. Velice dobře si vede model SOGO SS-10465.
Horkovzdušné fritézy Alza
Alza nabízí horkovzdušné fritézy a hrnce od více než 20 značek, největší zastoupení zde mají značky Tefal a Klarstein, ceny se pohybují zhruba od 1 500 Kč.
Horkovzdušné fritézy Datart
Datart nabízí rovněž více než 20 značek, nejvíce modelů je od značek Klarstein a Delimano. Nejdražší modely se zde pohybují kolem 8 000 Kč, nejlevnější pak od 1 400 Kč.
Horkovzdušné fritézy Lidl
Lidl nabízí jeden od značky Silvercrest, která patří i v případě ostatních spotřebičů k nejlevnějším na trhu. Tato fritéza má dobré parametry – celkem 9 přednastavených programů, příkon 1800 W, objem 10 l i průhledné sklo.
Horkovzdušné fritézy Heureka
Na Heurece najdete jako u ostatních spotřebičů velký výběr, i zde je nejvíce modelů od značky Klarstein, dále také Tefal či Domo. V rámci zdejšího žebříčku oblíbenosti vede fritéza Delimano Air FryerPro.
Cenové relace horkovzdušných hrnců a fritéz
- Fritézy do 2 000 Kč – v této cenové relaci se nacházejí základní modely, spíše s menším objemem a omezenějším počtem funkcí. Ovládání bývá omezeno na otočný knoflík, často chybí různé fritovací programy a také příslušenství. Určitě to ale neznamená, že by výsledné pokrmy nebyly dobře udělané. I s těmi nejlevnějšími fritézami můžete dosáhnout velice dobrých výsledků.
- Od 2 000 do 4 000 Kč – nejvíce se nakupují modely v cenách kolem 2000 až 4000 Kč, které už mají lepší vybavení v podobě dotykového displeje, přednastavených programů, vyššího příkonu a podobně. Jsou také větší kapacitně a dost často dokážou poskytnout i více typů přípravy – například i pečení, sušení a podobně.
- Od 4000 Kč – nejlépe vybavené a nejmodernější fritézy najdete za ceny zhruba od 4000 Kč. Prémiové řady fritéz od různých značek s epak pohybují i kolem 8000 Kč.
Často kladené otázky při výběru fritézy
Jednoduše řečeno zde připravíte všechno, jako ve fritéze klasické, akorát za minimálního použití tuku. Nejčastěji se ve fritéze dělají hranolky, řízečky a další smažené věci, některé modely ale dokážou i upéct či ugrilovat kuře, usušit ovoce nebo třeba upéct moučník. Záleží proto na konkrétním modelu, který si pořídíte.
Tohle je velice častá otázka a zároveň nejčastější obava při nákupu horkovzdušné varianty. Jak se smažené jídlo může připravit bez oleje? Rozdíl lehce znatelný je, ale křupavou kůrku na hranolkách či mase v trojobalu zvládnete v horkém vzduchu udělat také. Záleží také na konkrétním způsobu přípravy, ale to, že obliba horkovzdušných fritéz stoupá, svědčí o tom, že jídlo z nich chutná velice dobře.
To asi nelze jednoznačně říci. Každá značka má různé modely, které se mohou od sebe kvalitativně lišit a proto nelze jmenovat jednu konkrétní. Oblíbené jsou ale například fritézy od značek Klarstein, Delimano, Domo a další.
Možné to je, některé fritézy umožňují přípravu naplno bez oleje. Někteří výrobci ale přeci jen doporučují alespoň pár kapek oleje, a to i z hlediska výsledné chuti. Opět ale záleží na tom, co konkrétně budete připravovat. Pokud se chcete oleji úplně vyhnout, neměl by to být problém
Zajímavé zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_fryer
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.