Srovnali jsme 6 nejlepších dronů podle výkonu a kvality a poradíme vám, jak a podle čeho vybrat kvalitní dron a zbytečně přitom nepřeplácet.
TEST: 6 nejlepších dronů
Recenze dronů
Recenze DJI Mavic Air 2 Fly More Combo
Dron DJI Mavic Air 2 Fly More Combo patří do nejvyšší řady Mavic, která představuje to nejlepší mezi současně dostupnými drony. Model Air 2 Fly More Combo není zdaleka ještě to nejdražší, co si můžete u výrobce DJI pořídit, ale představuje naopak vyvážený poměr mezi vysokou kvalitou dronu a cenou. Příjemným bonusem je nižší hmotnost modelu Air (570 g) oproti modelům Pro. Kamera vyhoví každému, kdo to myslí s natáčením nebo focením dronem už opravdu vážně a nabídne parametry v podobě 48 MPx pro focení a pro video pak rozlišení 4K při 60 FPS. Snímací čip dronu je CMOS 1/2“.
Pokud budete s tímto dronem fotit, tak můžete využít pořizování HDR snímků a dokáže pořizovat panoramatické snímky. Patří tedy mezi kvalitní drony s kamerou a GPS mu také nechybí. Vložíte do něj micro SD kartu a podporuje HEVC (H.265). Bezdrátově umí komunikovat v pásmech 2,4 i 5 GHz a ve vzduchu vydrží 34 minut. V režimu Sport dokáže vyvinout rychlost až 68 km/h. Díky pokročilým systémům pilotní asistence se velmi snadno ovládá, přičemž využívat budete aplikaci DJI Fly.
- Poměr ceny a kvality
- Velikost snímače a kvalita výstupu
- Kompaktní, lehčí verze Air
- Nic významného
Recenze DJI Mini 2 Fly More Combo
Kvadrokoptéra DJI Mini 2 Fly More Combo je ideálním strojem jako dron pro začátečníky, kteří ale už chtějí něco více a nespokojí se se základním dronem. Dobře tak vyhoví i pokročilejším uživatelům a jde o kvalitní dron, který má mini rozměry. Tomu odpovídá také nízká hmotnost 249 g. Snímky dokáže pořizovat vestavěná kamera v rozlišení 12 MPx a vytvářet můžete také panoramatické snímky. Video umí natáčet v rozlišení 4K při 30 FPS. Spolehnout se můžete také na stabilizaci obrazu díky 3osémů motorizovanému gimbalu. Přenos obrazových dat v HD kvalitě zvládá dron na vzdálenost až 10 km.
Výhodou těchto mini verzí jsou samozřejmě jejich kompaktní rozměry, což jde vždy na úkor optiky hlavně u fotek, a také na úkor a letových vlastností. Mezi malými drony je toto ale rozhodně jedna z nejlepších voleb a letovými vlastnostmi v této kategorii vyniká. Oceníte také bohaté příslušenství, kde nechybí hned 3 akumulátory a velmi praktická je také nabíjecí základna na všechny tyto akumulátory. Dron ovládáte přes DJI Fly aplikaci.
- Vysoká kvalita provedení a bohaté příslušenství
- Intuitivní aplikace a letové schopnosti
- Malý a lehký
- Slabší kvalita fotografií
Recenze DJI Mini SE Fly More Combo
Dron DJI Mini SE Fly More Combo patří mezi relativně levnější modely v nabídce DJI a osloví každého, kdo hledá malý, ale kvalitní dron. V rámci této plně vybavené verze Combo, najdete v balení mnoho příslušenství včetně trojice akumulátorů, dálkového ovladače, ovládacích kniplů, trojice náhradních vrtulí, všech potřebných kabelů, ochranného pouzdra, nabíjecího hubu a dalších drobností. Pro provoz dronu vám tak nebude chybět vůbec nic. Hmotnost tohoto dronu je příjemných 249 g a nabídne kompaktní tělo, které vám usnadní jeho přenášení.
Pokud jde o vlastnosti optiky, tak dron nabídne rozlišení videa 2.7K, což odpovídá rozlišení 2704×1420. K dispozici je zde 3osý gimbal, který odvádí výbornou práci, pokud jde o stabilizaci videa. Fotografie je potom možno pořizovat v rozlišení 12 MPx. Dron můžete provozovat díky aplikaci DJI Fly, která nabídne intuitivní ovládání a třeba také možnost ihned upravovat videa do formátů vhodných k distribuci na sociální sítě.
- Kvalitní konstrukce
- Bohaté příslušenství
- Snadná ovladatelnost
- Slabší optika proti vyšším modelům
Recenze DJI Mini 2
Dron s kamerou DJI Mini 2 je odlehčenou verzí DJI Mini 2 Fly More Combo, a to zejména po stránce výbavy. Ochuzeni budete v této levnější verzi o dodatečný akumulátor, držáky a manuální ovladač. Jinak se jedná o parametrově totožné drony. Tento model tak nabídne, stejně jako jeho vybavenější verze, možnost pořizovat 12 MPx fotografie, natáčet videa do 4K při 30 FPS a motorizovaný gimbal pro co nejlepší stabilizaci obrazu. Nízká hmotnost 249 g a kompaktní rozměry této malé verze také dokáží potěšit.
Pokud byste se obávali o letové vlastnosti menšího dronu, tak v případě tohoto modelu od DJI nemusíte. Zavedený výrobce má dlouhodobé zkušenosti, které dokázal zúročit i v tomto modelu. Co do letových vlastností tak patří k nejlepším mezi menšími drony. Pro ovládání dronu se využívá moderní aplikace DJI Fly, jejíž rozhraní je velmi intuitivní a snadno pochopitelné, i když budete pořizovat tento dron pro začátečníky. Pokročilí uživatelé si s ním pak dokáží maximálně vyhrát.
- Kvalita provedení
- Intuitivní aplikace a letové schopnosti
- Malý a lehký
- Bez širší výbavy
Recenze Syma X30
Dron Syma X30 patří k menším dronům, které nejsou vhodné pouze jako dron pro začátečníky, ale také potěší pokročilejší uživatele. To je na první pohled zřejmé už z kvalitní konstrukce, která značí, že výrobci na produktu záleželo. S ohledem na svou cenu nabídne výborný poměr ceny a výkonu, a to i díky optice. Konstrukčně se vyrovná dražším dronům a optika nabídne až 4K video na přední kameře. Full HD kamera pak směřuje dolů. Pořizovat samozřejmě můžete video i fotografie. Ostré snímky zajistí optická a GPS stabilizace obrazu. Výsledky odpovídají své nižší cenové relaci.
Dron má velmi dobrou ovladatelnost a slušnou stabilitu i ve slabším větru, což je potřeba na takto malý a lehký dron ocenit. Celková hmotnost je pouze 205 g. Trochu horší je to s dobou provozu, kde se slibuje přes 27 minut, ale ve skutečnosti to je spíš méně. Na druhou stranu je to s ohledem na danou velikostní a cenovou kategorii docela běžné. V balení je vše potřebné včetně vysílače, nabíječky nebo náhradních vrtulí a ochranných oblouků.
- Poměr cena/výkon
- Kvalita konstrukce
- Slušné letové vlastnosti
- Slabší baterie
Recenze Ryze Tech Tello TEL0200
Malý dron s kamerou Ryze Tech Tello TEL0200 je opravdu maličký dron, někdy označovaný také jako micro selfie dron. Ryze Tech jej vyvíjela ve spolupráci s matadorem v oboru, tedy firmou DJI, a také firmou Intel. Jedná se tak o velmi slušný dron, který mimo jiné nabízí updaty firmwaru a je tedy vidět, že se výrobce o produkt stará. Překvapí vás svými malými rozměry a nízkou hmotností pouhých 80 g. Je vhodný jako dron pro začátečníky a možná tedy jako váš první dron vůbec.
Kamera je vybavena HD rozlišením 720p a 30 FPS, fotoaparát má 5 MPx. Máte zde přednastavené letové módy a dron zvládá automatický start a přistání. Stabilitu za letu zajišťuje gyroskop, a i přes své drobné rozměry se chová velmi dobře i při rozumném větru. Pozor pouze na horší světelné podmínky, kdy nepracuje zcela správně poziční systém, což způsobí zmatené chování dronu. S ohledem na velikost je také logicky slabší dolet. S ohledem na cenu také zapomeňte na fyzický ovladač, budete si muset vystačit s telefonem.
- Cena
- HD kamera
- Snadné ovládání
- Dolet
Nejprodávanější drony 2025
Dron je nejen skvělá hračka, se kterou si užijete spoustu zábavy, ale hlavně vybavenější drony s kvalitní kamerou dokáží nabídnout i nenahraditelný nástroj pro fotografy, cestovatele nebo třeba nadšence do videa. Je mnoho způsobů, jak lze drony využít.
Pokud právě uvažujete o pořízení dronu, možná svého úplně prvního, je dobré si tedy nejprve zodpovědět některé základní otázky, které vám pomohou s volbou toho správného dronu. Rozdíly mezi drony totiž mohou být velké, stejně jako jsou velké rozdíly v ceně. Zamyslete se tedy nad tím:
- Jaké bude vaše primární využití dronu – pořizujete si dron čistě pro zábavu z létání, nebo očekáváte také nějakou kvalitu obrazového záznamu? To byste si určitě měli ujasnit, protože drony můžete zakoupit dokonce i bez kamery. Většinou jsou velmi levné a zábavy si s nimi užijete spousty. Pokud je ale kvalita videa a fotek to hlavní, budete muset zamířit do vyšší cenové kategorie a také do větších velikostí dronů.
- Jaké očekáváte od dronu parametry – nejsou to jen parametry kamery, ale také celá řada dalších. Podstatné může pro mnoho uživatelů dronů být velikost a hmotnost, aby se jim dron dobře přenášel na každý výlet. Pokud naopak chcete co nejlepší letové vlastnosti, pravděpodobně se budete dívat po větším dronu, který si poradí třeba i s větrnější počasím nebo umožní upevnit akční kameru.
- Jaké funkce dronu vás zajímají – funkční výbava je vždy důležitá, protože hodně vypovídá o schopnostech zařízení. Mezi funkce samozřejmě patří i přítomnost samotné integrované kamery, může vás ale zajímat třeba také způsob komunikace dronu s ovládacím zařízením, takže dron by měl být nejlépe vybaven Wi-Fi, případně vás může zajímat třeba přítomnost GPS, která je využitelná v řadě případů včetně navigace.
- Kolik jste ochotni do dronu investovat – nejlevnější drony pořídíte za několik stovek korun, ty nejdražší mohou přesáhnout i sto tisíc korun. Kvalitnější drony pro hobby použití se ale běžně pohybují v rozmezí mezi 10 000 až po 30 000 korun.
V rámci našeho průvodce výběrem si ještě na jednotlivé otázky odpovíme podrobněji a také se seznámíme s dalšími důležitými vlastnostmi dronů. Podíváme se na to, co všechno každá kvadrokoptéra nebo jiný dron může nabídnout a vy si tak budete moci lépe vybrat.
Typy dronů
Na úvod si řekněme, že na trhu existuje více typů dronů, v závislosti na rozdílech v jejich konstrukci. Ty potom mohou ovlivňovat například to, jak se s takovým dronem létá, tedy letové vlastnosti. Obvykle se setkáte s těmito typy:
- Trikoptéry – u dronů tohoto typu najdeme trojici vrtulí, jak už ostatně napovídá jejich název. Díky tomuto počtu vrtulí nabídnou tyto drony výbornou manévrovatelnost. Jsou tak velice obratné. Na druhou stranu však nedosahují takových výkonů, což znamená, že mohou mít problémy s nesením větší zátěže v podobě kvalitnější optiky. Také jsou tady určité rezervy ve stabilitě při letu, protože nejsou tak odolné vůči zhoršeným povětrnostním podmínkám.
- Kvadrokoptéry – nejčastější provedení dronu, který je tedy vybaven čtyřmi vrtulemi. Tento počet vrtulí představuje určitý ideální poměr, který stejnou měrou preferuje jak stabilitu dronu, tak jeho výkon. Tyto drony jsou už dostatečně výkonné na to, aby bez problému mohly nést kvalitní kameru. Čím větší dron, tím větší kameru samozřejmě může nést a tím lepší optiku typický dokáže nabídnout. Tyto drony také nabízejí optimální stabilitu při letu, což zlepšuje jejich ovladatelnosti za horších povětrnostních podmínek.
- Hexakoptéry – zakoupit si můžete takhle drony, které mají šest vrtulí. Analogicky, na základě toho, co jsme už napsali ke dvěma předchozím typům, tak větší počet vrtulí dále zvyšuje stabilitu zařízení a jeho výkon, ale naopak snižuje obratnost. Proto je na to potřeba myslet, pokud plánujete s takovým strojem létat.
- Oktakoptéry – drony tohoto typu jsou orientovány výrazně na výkon. Vysoký výkon znamená také vysokou rychlost a takový dron s osmi vrtulemi zvládne rychlosti přesahující 100 km/h. Právě proto se tyto drony používají zejména pro profesionální účely, jejich cena je také pochopitelně vyšší. Pro běžné létání jsou v podstatě nevhodné. Profesionální využití mohou mít třeba při sportovních přenosech a s tím může souviset také vyšší náklad kvalitní profesionální optiky, kterou jsou schopny tyto drony unést.
Kvadrokoptéra je tedy zdaleka nejtypičtější komerční dron, který si můžete pořídit. Většina lidí tak používá právě tyto typy. Pro běžné létání jsou skvělým kompromisem mezi výkonem a obratností, takže se velmi dobře ovládají, což je hlavně pro rekreační piloty velmi důležité. Osvojit si ovládání takového dronu zvládne každý, a kromě toho unesou i kvalitní optiku v podobě třeba lepší 4K kamery.
Důležité parametry
Nyní se pojďme podívat na jednotlivé podstatné parametry, které je potřeba sledovat při výběru každého dronu. Ty totiž ovlivňují vaši zkušenost z používání dronu a jeho možnosti. Také v podstatě definují, co vaše zařízení zvládne.
Akumulátor a doba letu
Jednou z velmi důležitých součástí každého dronu je pochopitelně jeho akumulátor. Baterie jsou dnes běžně ve dronech vyměnitelné, přičemž u lépe vybavených dronů najdete hned několik baterií, které můžete měnit. Věřte tomu, že to využijete, protože ani větší drony, jejichž kapacita baterie může být vyšší, typicky nezvládají delší let než je půl hodiny. Větší dron s větší baterií totiž zase pochopitelně spotřebuje více energie, takže nárůst výdrže není oproti menším dronům tak velký. Obecně platí:
- Malé drony s hmotností okolo 200 g – cca 10 minut letu
- Velké drony s hmotností nad 500 g – cca 25 minut letu a více
Na trhu jsou dnes už také kvalitní kvadrokoptéry, které se dobou letu blíží celé hodině. U malých dronů musíte s krátkou vydrží počítat, protože zkrátka baterie nemůže být tak velká, ale aspoň 10 minut by dron měl vydržet, aby létání s ním mělo nějaký smysl. U velkých dronů je pak dobré vybírat dnes modely s výdrží aspoň kolem půl hodiny.
Většina dronů je vybavena moderními lithiovými akumulátory typu Li-Ion nebo Li-Pol, které netrpí paměťovým efektem. Baterie jsou vybaveny chytrou elektronikou, která se stará o jejich optimální nabíjení. Často se k dronům dodávají nabíjecí stanice, kde můžete jednotlivé baterie nabíjet.
Než odejdete z domu si zalétat, myslete na to, že baterie jsou obsaženy také v páčkovém ovladači a nezapomeňte také na dostatečně nabitou baterii vašeho mobilního telefonu, který dnes bývá také nedílnou součástí ovládání dronů. Nabitý dron je jedna věc, ale musíte zkrátka mít čím jej ovládat.
Typ přenosu signálu a frekvence
Každý dron musí být samozřejmě vybaven nějakou možnosti komunikace. Komunikuje jednak s páčkovým ovladačem, ale také pochopitelně s mobilním telefonem. Pokud se budeme bavit o těch úplně nejmenších dronech, které lze nazvat spíše hračkami, mohou využívat spojení Bluetooth. Tato technologie umožňuje pouze velmi omezený dosah, což znamená, že s dronem jste schopni komunikovat zhruba na dvě desítky metrů.
Pokud chcete od dronu více, tak vás to pochopitelně nemůže uspokojit. Proto každý lepší dron je vybaven také technologii Wi-Fi, která využívá buď pásmo 2,4 GHz nebo také 5 GHz. Pásmo 2,4 GHz může být dnes poměrně hodně zarušené, zejména ve více osídlených oblastech. Na druhou stranu, na takových místech je dnes prakticky nemožné létat, takže vás to nemusí příliš trápit. Pokud však bude dron vybaven také Wi-Fi umožňující vysílání na frekvenci 5 GHz, budete mít přece jen větší jistotu. Kvalitnější a dražší drony typicky nabízejí obě tyto frekvence.
Přenos signálu slouží nejen ke komunikaci z důvodu ovládání, ale také jaké z důvodu schopnosti přijímat zaznamenaná data z dronu, čímž myslíme fotky či video. Drony vybavené Wi-Fi, vám umožní přijímat obrazové záznamy na daleko větší vzdálenosti než Bluetooth.
Dosah signálu
Výše uvedeným se dostáváme také k dosahu signálu. V zásadě nám udává, jak daleko se může od nás dron vzdálit. Konkrétně pak od páčkového ovladače nebo od mobilního telefonu. Velké drony mohlo být vybaveny většími anténami s větším ziskem, což znamená také větší dosah.
Obecně se dosah signálu může u velkých dronů pohybovat až v řádech kilometrů. Je to tedy významný rozdíl oproti malým dronům, které jsou vybaveny třeba pouze Bluetooth a zvládnou pár desítek metrů, jak jsme zmínili již výše.
Kamera
Pokud je vaším zájmem pořizovat dronem kvalitní videa nebo fotografie, potom vás určitě musí zajímat vlastnosti kamery. Z hlediska vlastností kamery je důležitá například velikost čipu, která dává představu o tom, jak si dron povede za zhoršených světelných podmínek. Lepší drony nabídnou snímače o velikosti 1,2“ a více. Jsou tady ale i další parametry, které byste neměli přehlížet, jako je:
- Rozlišení – HD, Full HD, QHD, 4K pro video (příp. ekvivalent v MPx pro fotografie)
- Snímkovací frekvence – 30, 60 FPS
Pro video i fotografie je určitě důležité také rozlišení snímače, které u nejlevnějších dronů bývá HD, u těch nejlepších potom typicky 4K. Výrobci uvádějí také rozlišení pro fotografie, které se udává v megapixelech (MPx).
Ovládání
Úplně ty nejlevnější drony se ovládají typicky pouze klasickým dálkovým páčkovým ovladačem. Jsou to RC drony, které připomínají klasické RC modely a mnohdy nemají ani kameru nebo možnost spárování s mobilem. Z hlediska ovládání máte u dospělých dronů ale typicky na výběr:
- Analogový páčkový ovladač – jedná se o klasický ovladač s páčkami, kterým se ovládá dron pohodlně a přirozeně, protože máte velmi dobrou odezvu.
- Mobilní zařízení – nejčastěji mobilní telefon, případně také tablet. Prostřednictvím aplikace ovládáte váš dron a nepotřebujete páčky.
- Kombinace analogu a mobilu – asi nejlepší řešení. Lepší drony umožňují uchytit do speciálně tvarovaného analogového ovladače také mobilní telefon, abyste měli před sebou okamžitě náhled toho, co dron „vidí“. Přitom jej můžete ovládat pohodlně páčkami.
Rychlost letu
Běžně dosahují i malé drony rychlostí okolo 20 až 30 km/h. Výkonnější větší modely, které mohou mít i přes 500 g hmotnosti, potom nabízejí rychlosti okolo 60 km/h. Toto vám pro běžné hobby použití naprosto dostačuje. Samostatnou kategorií jsou potom profi drony, které umí i přes 100 km/h, ale obvykle nejde o kvadrokoptéry, ale o drony s více vrtulemi.
Materiál dronů
Drony mohou být vyrobeny z různých materiálů. Naprosto nejčastější je samozřejmě plast. Plastové materiály se však mohou poměrně výrazně lišit co do kvality a bytelnosti. Počítejte ale s tím, že každý plastový dron je potenciálně křehký a pokud s ním občas někde zavadíte nebo s ním rádi riskujete pro co nejlepší záběry, bude po čase trošku omlácený.
Někteří výrobci tak sázejí na kvalitnější materiály, jako jsou různé slitiny hliníku označované jako dural, případně karbonová vlákna nebo laminát. Na druhou stranu počítejte s tím, že tyto materiály najdete prakticky pouze u profi dronů.
Velikost a hmotnost
Rozměry určují jeho velikost a samozřejmě skladnost. Menší drony jsou velmi oblíbené, protože váží velmi málo a budete si jej mnohem častěji brát na každý výlet, protože vás zkrátka nebude zatěžovat.
Velikost tady souvisí prakticky vždy s hmotností. Pokud se podíváme podrobněji právě na hmotnost, tak zde hraje velkou roli legislativa (o které budeme v dalších ohledech hovořit podrobně ještě dále). Podle hmotnosti se totiž drony rozdělují do různých kategorií:
- C0 (do 250 g) – výhodou těchto dronů je, že se nemusí registrovat. Platí to ale pouze tehdy, pokud nejsou vybaveny kamerou.
- C1 (do 900 g) – v této kategorii se nachází typický hobby dron pokročilého uživatele, který to myslí s natáčením a focením vážně. Nutná registrace a průkaz pilota dronu.
Toto jsou obvyklé kategorie, kde budete vybírat. Existují ještě C2 (do 4 kg) a C3 a C4 až do 25 kg, ale to už se bavíme o profesionálních dronech, které často vyžadují i další doplňující zkoušky a znamenají pro vás více povinností.
Nosnost
Většinou vás tento parametr zajímat nebude. Pokud však chcete na dron umístit například akční kameru, je potřeba znát nosnost dronu. Myslete však vždy na to, že jakákoliv další zátěž vždy snižuje výkon dronu a zhoršuje jeho letové vlastnosti, i když se vejde do limitu nosnosti stanoveného výrobcem.
Letové režimy
Většina lepších dronů bývá vybavena různými letovými režimy. Ty vám v zásadě usnadňují ovládání dronu a umožňují radu činností zautomatizovat. Bez letových režimů byste navíc mnohé záběry pořizovali jen velmi těžko, pokud byste museli dron v dané situaci ovládat manuálně. Pro představu si uvedeme typické letové režimy, které se ale mohou lišit dle konkrétního dronu a v závislostí na výrobci mohou být také jinak pojmenovány. U dronů tedy často najdete tyto režimy:
- Automatický start/přistání – dron je schopen automaticky odstartovat, přičemž většina dronů zvládá také automatické přistání, které je důležité pokud dron ztratí spojení. Dron se pak dokáže vrátit na místo odkud startoval.
- Follow me – speciální režim, díky kterému bude dron následovat váš pohyb. Dron v tomto případě sleduje ovladač, což se může hodit třeba pokud chcete zaznamenávat svou jízdu autem, na kole apod.
- Watch me – podobný režim, jako je ten předchozí uvedený, ale v tomto případě dochází ke snímání z více úhlů.
- Point of interest/Circle – v překladu předmět zájmu, ev. také kroužení. To znamená, že dron přiletí k místu, které je pro vás zajímavé a okolo něj krouží. Díky tomu je možno jej prozkoumat ze všech stran.
- Way points – let dronu po naplánované trase přes vyznačené záchytné body.
- Journey – ideální pro selfie pořizované dronem, kdy dron vyletí do určité výšky a následně se k vám přibližuje po diagonále.
- Rocket – dron stoupá kolmo vzhůru s kamerou naměřenou dolů.
Letových režimů může být opravdu celá řada v závislosti na softwaru dronu. Často se můžete setkat také se zkratkou RTH (Return to home), která vyjadřuje schopnost vrátit se na počáteční pozici na vyžádání. Důležité je, že aby tato funkce fungovala, musíte mít zapnutou GPS.
Funkce a příslušenství
Funkce
Drony mohou být vybaveny různými funkcemi, což se může výrazně lišit podle toho, jak drahý dron jste si pořídili. Pojďme se nyní podívat na ty nejběžnější funkce, které můžete u dronu typicky nalézt:
- Integrovaná kamera – naprostá většina dronů je vybavena integrovanou kamerou, která umožňuje pořizování snímků nebo videa. U integrované kamery je důležitá stabilizace obrazu, která je u kvalitnějších dronů řešena víceosým gimbalem.
- Online přenos videa – dron vám dokáže posílat přímo do vašeho mobilního telefonu obrazový záznam toho, co právě „vidí“.
- Wi-Fi – základní komunikační technologie pro dospělé drony, díky které je možno držet s dronem spojení, ale také přijímat obrazové materiály. Dosah může být až v kilometrech.
- Bluetooth – typ komunikační technologie s kratším dosahem, který je součástí hlavně levných dronů, které nevyužívají Wi-Fi.
- GPS – modul satelitní navigace může v dronu sloužit více účelům. Jednak se díky této technologii zaznamenávají přesné polohové údaje o pořízených obrazových záznamech, ale dronu umožňuje satelitní navigace také lepší orientaci v prostoru či lepší navigaci na konkrétní místo. Díky navigaci můžete dron také nalézt, pokud se vám ztratil.
Vhodné příslušenství
Mnohé drony nabízejí bohaté příslušenství už v základu, ale některé cenově výhodnější varianty toho tolik obsahovat nemusí. Pojďme se podívat na to, jaké příslušenství může být součástí dronu nebo je dobré jej zakoupit:
- Držák akční kamery – plánujete-li na dron připevnit akční kameru, bude se vám hodit speciální držák
- Ovladač – některé drony nemusí být vybaveny a analogovým ovladačem, zejména pokud se jedná o levnější dron. Často lze ale volitelně dokoupit
- Kufřík nebo batoh – usnadní vám přenášení dronu, a také jej ochrání před možným poškozením
- Náhradní baterie – mnoho dronů je vybaveno už v základu několika bateriemi, abyste je mohli snadno měnit. Pokud nemáte více baterií, dokupte si další, protože jinak si moc nezalétáte
- FPV brýle – speciální brýle vám umožní sledovat to, co dron „vidí“ z pohledu první osoby
Legislativa, povinnosti a pravidla
Legislativa
Nenávratně pryč jsou doby, kdy bylo používání dronů prakticky anarchie. Největším úskalím pro majitele dronů je v dnešní době legislativa. Ta je stále přísnější a legální létání s drony v dnešní době opravdu zásadně omezuje. Platí to nejen pro českou republiku, ale také pro většinu jiných, hlavně vyspělejších zemí. Je to také důvod, proč si v dnešní době mnoho lidí investici do dronu dvakrát rozmyslí. Hlavně pokud jde o drahé velké drony, které postihuje legislativa nejvíce.
Stále je však řada míst na světě, kde jsou podmínky volnější. Proto mají výkonné drony stále velký význam třeba pro cestovatele, kteří mohou díky nim pořídit opravdu úžasné záběry krásných koutů naší planety.
Pokud si pořizujete dron na cesty do zahraničí, je potřeba si vždy ověřit legislativní požadavky v dané zemi. Na následujících řádcích se podíváme blíže na současnou legislativu v ČR, kde bude asi většina z vás chtít dron provozovat primárně. S ohledem na legislativu se toho změnilo v poslední době totiž opravdu hodně a mnohdy ani řada uživatelů dronů nemá v této otázce jasno. V roce 2022 přitom přichází celá řada zásadních změn.
Základní povinnosti provozovatele dronu
Provozovatel dronu je označován jako pilot dronu. Z této skutečnosti vyplývají některé důležité povinnosti, které musí každý pilot dronu splnit. Pokud si tyto povinnosti stručně vyjmenujeme, potom se jedná o:
- Registraci provozovatele – registrace je nutná pro drony od hmotnosti přesahující 250 gramů nebo pro všechny drony s kamerou. Obdržíte číslo provozovatele, a to prostřednictvím webové stránky pro registraci https://dron.caa.cz/operators
- Označení dronů číslem provozovatele – pokud vlastníte více dronů, všechny označíte svým číslem provozovatele. Všechny drony jsou tedy označeny stejným číslem. Někteří výrobci dronů nabízejí možnost vytištění laminátového štítku s číslem.
- Registraci pilota a složení online pilotní zkoušky – pilotní zkoušku stačí provést online prostřednictvím internetu, přičemž získáte průkaz pilota A1, A3. Vše je k dispozici na https://dron.caa.cz/pilots
Autorem uvedených podkladů je Úřad pro civilní letectví, který má na starosti stanovení pravidel a případně přijímání pravidel v rámci sjednocení s evropskou legislativou pro provoz dronů.
Rozšíření pro profesionální piloty dronů
Pokud patříte mezi profesionální provozovatele dronu, tak můžete využít možnosti rozšířeného vzdělání, což zahrnuje zkouška, po jejímž absolvování získáte průkaz pilota A2. Tento pilotní průkaz je podmínkou, pokud chcete létat v hustě osídlených prostorách. Jedná se o takzvanou kategorii Specific, kde musíte mít povolení třetích stran. Příkladem mohou být třeba CHKO, provozovatelé komunikací apod. Získat takové povolení je obvykle velmi obtížné, ovšem bez průkazu pilota A2 jej získat ani nemůžete.
Pravidla pro létání s drony
Nakonec se pojďme v rámci části věnované legislativě podívat na obecná pravidla pro létání s drony, která byste měli dodržovat. Dodržovat legislativu je jedna věc, druhá věc je být skutečně zodpovědným provozovatelem dronu. Je třeba myslet na to, že zejména větší stroje mohou třeba v případě pádu způsobit i poškození majetku nebo zranění. Ostatně také proto jsou pravidla jejich provozu v obydlených oblastech velmi striktní a skutečně si dnes nemůžete létat jen tak, kde vás to napadne. Myslete na to, že:
- Je potřeba udržovat přímý vizuální kontakt – právě od roku 2022, s výjimkou případů se speciálním povolením, je potřeba udržovat s dronem přímý vizuální kontakt. To skutečně znamená, že jej musíte vždy vidět. Právě toto pravidlo je považováno za velmi kontroverzní, protože značně omezuje létání s drony. Menší stroje totiž nejsou reálně vidět už na vzdálenost několika desítek metrů.
- Musíte respektovat bezletové zóny – mezi bezletové zóny patří zejména ochranné zóny okolo letišť, kde skutečně nemůžete s dronem létat. O bezletových zónách v okolí letiště se lze informovat na webu Řízení letového provozu ČR. Bezletové zóny jsou také oblasti okolo jaderných elektráren či vojenských objektů a dalších objektů, které jsou klíčové z pohledu národní bezpečnosti. Zakázáno je také létat v CHKO, na což musíte mít speciální povolení. Zákaz platí pochopitelně i v rámci NP a přírodních rezervací. Nesmíte létat nad soukromými pozemky bez souhlasu majitele.
Skutečnost, kde můžete používat konkrétní dron, je hodně závislá na jeho parametrech. Malé drony většinou nejsou tak svázány pravidly, proto například řada modelů má maximální hmotnost 249 gramů, aby se vešla do kategorie C0 (viz výše oddíl věnovaný hmotnosti).
Tipy na používání a údržbu
Pokud už jste si pořídili svůj vysněný dron, určitě vás bude zajímat, jak jej nejlépe používat, a také jak se o něj starat. Pokud se podíváme nejprve na otázku létání s dronem, může se vám hodit těchto několik tipů:
- Mějte vždy plně nabito – nezapomeňte na to, abyste měli před létáním nabité nejen všechny akumulátory, které pak můžete v průběhu měnit, ale také abyste měli nabité baterie v analogovém ovladači, případně baterie mobilního telefonu. Velmi vhodné je pořízení výkonnější powerbanky, která vám umožní nabíjet i více přístrojů najednou a dostatečnou rychlostí.
- Startujeme a přistáváme na bezpečném místě – určitě se doporučuje pro start a přistání vybrat rovnou plochu, která pokud možno není zaprášená nebo jinak znečištěná. Přistávací plocha pro drony je tedy důležitá. Vrtule dronu totiž dokáží rozvířit prach a zbytečně se zanáší třeba optika kamery a citlivé součástky dronu. U malých modelů můžete využít možnosti startovat i z ruky. Pozor ale na to, že určitě nezkoušejte již letící dron chytat do ruky, protože hrozí riziko zranění od vrtulí. Pořídit si dokonce můžete tzv. heliport pro drony, což je umělá přistávací plocha.
- Létání musí být bezpečné – hlavně pokud máte drahý dron, určitě jej nechcete při první příležitosti rozbít. Proto je vhodné si nejprve ovládání opravdu dokonale osvojit na bezpečném místě a až potom se pouštět do odvážnějších letů. Bezpečnost spočívá také v létání za příznivého počasí, tzn. není vhodné létat zejména za silného větru v dešti a podobně.
A jak o svůj dron pečovat? Pokud se vyvarujete toho, že budete dron používat způsobem, který jej bude nadměrně znečišťovat, čeká nás dlouhá životnost zařízení. Vždy je však potřeba čas od času něco vyčistit:
- Optika kamery – asi nejcitlivější místo, kterému je potřeba věnovat pozornost, je optika kamery. Je vhodné využívat například hadříky z mikrovlákna, které dostanete koupit na čištění brýlí. Existují také speciální hadříky na optiku, které ale obecně bývají jen dražší a víceméně udělají stejnou službu.
- Tělo dronu – pokud se vám stane, že se dostanou nečistoty do záhybů nebo špatně dostupných míst na těle dronu, které potom mohou způsobit mechanické problémy třeba při skládání ramen dronu, využijte ideálně stlačený vzduch ve spreji. Pokud byste se snažili odstranit nečistoty mechanicky, hrozí spíše to, že je ještě více zatlačíte do mezer a způsobíte větší problém.
- Akumulátory – většina dnešních litiových akumulátorů má inteligentní elektroniku a není potřeba se prakticky o nic starat. Pokud však dron delší dobu nepoužíváte, je vhodné mít baterie nabité zhruba na 80 % kapacity. Nenechávejte baterie dlouhou dobu úplně vybité, což lithiovým bateriím nesvědčí.
Nejznámější výrobci dronů
Drony DJI
Jeden z nejznámějších výrobců, který je sice z Číny, ale nabízí asi ty nejkvalitnější a nejpropracovanější stroje, které si pro hobby až poloprofesionální použití můžete pořídit. I ty levnější modely jsou posazeny ve vyšší cenové hladině, ale pořídíte malý dron s kamerou vysoké kvality i větší drony z nejvyšší řady Mavic.
Drony Syma
Patří mezi velmi oblíbené hobby drony na světě. Výrobci nelze upřít technologický posun v posledních letech. V nabídce je nejeden malý RC dron a mnohé drony s kamerou a GPS. Výhodou je velmi dobrý poměr ceny a výkonu, který u této značky získáte. Tato značka dokonce patří mezi nejprodávanější v České republice.
Drony Ryze
Doslova už za pár tisíc si můžete pořídit malé drony od tohoto výrobce, které jsou určeny pro létání venku i vevnitř. Malý dron s kamerou sice nezastane roli profi zařízení, ale užijete si s ním obrovskou porci zábavy. Malé drony patří mezi nejlevnější na trhu, a tak se hodí rovněž jako dron pro začátečníky nebo pro děti.
Drony Yuneec
Velmi speciální drony nabídne značka Yuneec. Ta totiž prodává nejen kvadrokoptéry, ale také hexakoptéry a oktakoptéry, které mají větší počet vrtulí. Za takové profi drony můžete zaplatit i několik desítek tisíc korun. Jsou však ideální jako dron na natáčení, pokud potřebujete využít opravdu nekompromisní optiku.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače
Drony Alza
Je to největší e-shop v Česku, a tak nabízí ve svém sortimentu také velké množství dronů, které jsou určeny především pro hobby nebo poloprofesionální použití. Pořídíte zde dron pro děti, skládací drony s kamerou nebo také doplňky, jako je třeba heliport pro drony. Nabídka obsahuje i závodní drony. Sortiment je velmi široký s mnoha značkami.
Drony DronPro.cz
Specializovaný prodejce, který se zaměřuje právě na drony, jak je patrné už z názvu. Pořídit zde můžete prakticky vše, ať už jde o profesionální drony nebo dětské drony. Samozřejmostí je také bohatá nabídka příslušenství různých doplňkových kamer a senzorů. Provozována je také půjčovna dronů nebo možnost si vyzkoušet zážitky s drony na zajímavých místech.
Drony Lidl
Velmi levné drony nabízí tato síť supermarketů, kde pořídíte dron už od několika storokun. Jedná se o zajímavé řešení hlavně jako dron pro začátečníky nebo dron pro děti. Jestliže tedy hledáte něco opravdu levného, na čem si chcete vyzkoušet létání s dronem, může být správnou volbou právě supermarket Lidl a jejich mini drony na nízké ceny.
Drony Heureka
Pokud jste si už vybrali svůj vysněný dron, ale chcete vědět, co si o něm myslí ostatní, je dobré podívat se na srovnání na webu. Na srovnávači cen si totiž nejen porovnáte cenové nabídky jednotlivých modelů zařízení mezi různými obchody, ale také si můžete přečíst právě uživatelské recenze. Ty vám mohou leccos napovědět o kvalitách výrobku.
Cenové relace dronů
Jak jsme již zmínili v průběhu našeho průvodce, tak ceny dronů se mohou výrazně lišit. Pořídíte dron už za pár tisíc korun, ale na druhou stranu můžete za dron zaplatit desítky tisíc. Je to opravdu hodně o tom, co od dronu očekáváte a samozřejmě kolik jste také ochotni investovat. Je určitě rozdíl také mezi tím, zda se chcete hlavně pobavit létáním, nebo je pro vás klíčová obrazová kvalita pořizovaných záznamů. Drony si můžeme proto rozdělit do následujících kategorií:
- Do 3 000 Kč – jedná se o kategorii, kde určitě budete vybírat třeba dron pro děti. Také v této ceně koupíte drony, které jsou vhodné pro úplné začátečníky, kteří nemají velké požadavky na obrazovou kvalitu záznamu z kamery a chtějí se hlavně naučit dron ovládat beze strachu, že rozbíjí drahé zařízení. Dětské drony jsou typicky spíše menší, mají kratší výdrž kolem 10 minut, ale zase je můžete používat na více místech, kde už velké drony mají značná omezení.
- Od 3 000 do 10 000 Kč – v této cenové kategorii pořídíte drony, kde už můžete očekávat přece jen o něco lepší kvalitu obrazového záznamu. Stále se nebude jednat o špičku, ale pro běžné použití to může být pro řadu lidí dostatečné. Výdrž těchto dronů se už bude pohybovat kolem 20 minut. Na horní části tohoto cenového rozpětí potom najdete už i nejnižší modely těch opravdu špičkových výrobců. Většinou však budou mít menší výbavu, může zde být absence ovladače, který je potřeba dokoupit zvlášť apod.
- Od 10 000 Kč do 30 000 Kč – pokud hledáte dron, který vám nabídne opravdu výbornou kvalitu obrazového záznamu, budete vybírat nejčastěji právě v této cenové relaci. Drony přes 20 000 Kč už nabízejí běžně 4K rozlišení vysoké kvality díky stabilizaci na gimbalu a velice kvalitní fotografie. Také je typické, že u těchto dronů je už také velmi bohaté příslušenství, včetně několika náhradních baterií, takže toho budete muset dokupovat mnohem méně. V této ceně se už pohybují střední až vyšší modely špičkových výrobců.
- 30 000 Kč a více – pokud hledáte opravdu to nejlepší na trhu, budete muset směřovat do této kategorie. Často to mohou být i násobky této částky, které za takový dron zaplatíte. Mezi drony pro běžné použití, co jsou nejčastěji klasické kvadrokoptéry, zde najdete tu nejlepší dostupnou optiku a stabilizaci obrazu. Pokročilé technologie, bohatou výbavu a zkrátka se můžete nechat hýčkat. Pokud byste se vymanili z běžné spotřební oblasti a hledali profesionální dron pro filmové účely, tak můžete snadno zaplatit i přes 100 000 Kč. Pozor ale na to, že profesionální stroje nejsou úplně ideální pro běžné použití, mohu mít horší manévrovatelnost, velké rozměry i hmotnost.
Nejčastější otázky při výběru dronu
To může být pro každého hodně rozdílné. Pro někoho je nejlepší dron skladný a lehký, pro někoho jiného je zase nejlepší dron ten, který je vybaven kvalitní optikou a nabídne co největší dolet. Volba nejlepšího dronu je typicky otázkou ujasnění si osobních preferencí, protože vždy je to tzv. něco za něco. Náš test vám nabídnul mnoho rozdílných dronů k výběru.
Pokud váš dron v balení nemá páčkový ovladač, budete odkázáni na mobilní telefon. Možností samozřejmě může být jsi takový ovladač dokoupit, pokud je volitelným příslušenstvím. Páčkový ovladač nabízí luxus hmatové odezvy, což při ovládání čistě dotykovým mobilním telefonem nikdy mít nebudete. Nejlepší je většinou řešení, které najdete u dražších dronů, kdy lze mobilní telefon vsunout do speciálně upraveného páčkového ovladače. Kombinuje se tak komfort ovládání páčkami spolu s interaktivními možnostmi smartphonu.
Můžete setkat s termínem indoor drony. V zásadě to označuje možnosti využití těchto dronů. Pokud dron umožňuje indoor létání, potom jej můžete používat ve vnitřních prostorách. Většinou se jedná o malé drony pro děti, které jsou vlastně RC hračkami. Některé drony jsou určeny pro indoor i outdoor létání, tedy je lze využívat vevnitř i venku.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.