Obsah testu
Dřevníky a nejrůznější přístřešky na dřevo na zahradu i domů slouží k uskladnění a vysušení palivového dřeva na topení. Srovnali jsme pro vás ty nejoblíbenější dřevníky a poradíme, jak vybrat ten nejlepší.
TEST: 6 nejlepších dřevníků
Recenze dřevníků
Recenze IWHOME PLUTOS A
Dřevník s kůlnou IWHOME PLUTOS A 3,07 m² vám nabídne jak možnost uložit dřevo, tak do vedlejší kůlny, která je součástí konstrukce, uskladnit třeba nářadí nebo menší zahradní techniku a podobně. Dřevník je z ocelového plechu, na kterém je pozink. Ocelový a pozinkovaný je také ocelový rám konstrukce. Celkové rozměry jsou u tohoto dřevníku 168 x 282 x 109 cm (ŠxVxH), přičemž údaje jsou uvedeny včetně střechy. Mohou vás zajímat také rozměry dveří kůlny, které jsou 66 cm na šířku a 152 cm na výšku. Hmotnost konstrukce dřevníku je 40 kg.
Tento dřevník na zahradu je spíše menších rozměrů, takže se hodí na zahrady, kde máte omezený prostor a nechcete jej zastavět velkým dřevníkem nebo kůlnou. Toto řešení je elegantní a kompaktní provedení 2v1. Pokud jde o kůlnu, tak zahradní dřevník je samozřejmě uzamykatelný. Celková stabilita konstrukce je velmi dobrá a zajímavý je také poměr ceny a celkové užitné hodnoty a kvality provedení.
- Poměr ceny a užitné hodnoty
- Pozinkovaný dřevník
- Kůlna součástí
- Spíše menší prostor na dřevo
Recenze Biohort WoodStock 230
Kovový dřevník Biohort WoodStock 230 je tedy vyroben z kovového materiálu vysoké kvality a můžete jej pořídit také v barvách stříbrná metalíza nebo šedá metalíza. Z hlediska materiálu se jedná o žárově pozinkovaný ocelový plech, na kterém je nanesen polyamidový vypalovací lak. Celkovou konstrukci zpevňují bytelné hliníkové profily. Rakouský výrobce počítá s dlouhou životností, kterou deklaruje 20 let dlouhou zárukou. Rozměry dřevníku jsou 229 x 199 x 102 cm (ŠxVxH) včetně převislé střechy a celková hmotnost tohoto dřevníku na zahradu je 32,5 kg.
S ohledem na kvalitní materiály se tento dřevník na palivové dřevo v provedení pozink vyznačuje vysokou stabilitou a pevností. Montáž je díky preciznímu provedení snadná. Výrobce dimenzoval tento dřevník na skladování palivového dříví ve dvou řadách při maximální délce polen 35 cm. Dřevník lze ukotvit díky šroubům a hmoždinkám, které slouží k připevnění podlahy. NA přední straně se nachází integrovaný okap.
- Kvalita a pevnost hliníkové konstrukce
- Snadná montáž
- Záruka 20 let
- Nic významného
Recenze G21 Přístřešek na dřevo WOH 181
G21 Přístřešek na dřevo WOH 181 242 x 75 cm vám umožní uložit palivové dřevo na zimu. Počítat můžete s úložným prostorem o celkovém objemu 2 m3. Celkové rozměry jsou 242 x 160 x 75 cm (ŠxVxH) a hmotnost tohoto dřevníku je 20 kg. Celková hmotnost už tak trochu napovídá určitý neduh konstrukce, kterou je nižší pevnost z důvodu tenčích plechů. Plechový dřevník je z pozinku a můžete jej pořídit v několika barevných variantách. Konkrétně se jedná o šedou, zelenou nebo hnědou.
Dřevník dokáže splnit svou funkci pro uskladnění menšího množství dřeva, ale kvalita konstrukce by mohla být vyšší. Je tedy na to potřeba pamatovat, ale pro normální používání bude většině lidí dostačovat. Potíže mohou nastat při montáži, protože nemusí přesně pasovat všechny otvory, jak naznačují i uživatelské recenze. Zřejmě je to záležitost kus od kusu a možná tak budete muset některé otvory upravit.
- Cena
- Pozink
- Více barev na výběr
- Slabší plechy
Recenze G21 Přístřešek na dřevo WOH 136
G21 Přístřešek na dřevo WOH 136 182 x 75 cm je malý dřevník, který vám nabídne prostor pro 1,5 m3 dřeva. Tyto menší dřevníky a přístřešky na dřevo jsou ideální pro uskladnění momentálně používaného palivového dříví, které chcete mít při ruce. Můžete si jej tak postavit třeba blízko vchodu do domu. Celkové rozměry jsou 182 x 160 x 75 cm (ŠxVxH) a pravdou je, že pozinkovaná konstrukce by si zasloužila trochu silnější plechy, aby byla stabilnější. Menší sílu plechů naznačuje již hmotnost 18 kg.
Ačkoliv pevnost dřevníku je nižší, díky menším rozměrům to tak zásadně nevadí. Při sestavování vás ale mohou překvapit nepřesnosti výroby, které možná budete muset upravit svépomocí (zejména jde o předvrtané otvory). Potěšit vás může, že tento zahradní dřevník pořídíte hned v několika barevných kombinacích a zvolit tak můžete tu, která vám nejlépe sedne na zahradu. Jde o barvy šedá, hnědá a zelená
- Cena
- Pozinkovaný dřevník
- Možnost více barev
- Nepřesnosti výroby a slabší plechy
Recenze VeGA Stojan na dřevo KOMFORT 180-DG
VeGA Stojan na dřevo KOMFORT 180-DG v tmavě šedém provedení, které můžeme označit také jako antracit, je na první pohled jednoduché konstrukce. To je dáno i velmi nízkou cenou, takže pokud hledáte opravdu levný plechový dřevník, může to být zajímavá volba. Celkové rozměry tohoto dřevníku či stojanu jsou 180 x 105 x 44 cm (ŠxVxH) a celková hmotnost je 12 kg.
Kovová konstrukce je velmi lehká a není problém stojan rozložit a uskladnit, pokud jej nepoužíváte. Na potíže ovšem můžete narazit při první montáži, jelikož dle uživatelských recenzí zde mohou být nedostatky ve výrobě v závislosti na kusu. Je to na druhou stranu očekávatelné, pokud přihlédneme k nízké ceně. Dopředu tedy raději počítejte s možnou nutností kutilských úprav. Stojan každopádně dokáže ochránit uskladněné dřevo a zabránit jeho vlhnutí od podkladu, jelikož dřevo nemá kontakt se zemí.
- Velmi nízká cena
- Elegantní barva
- Jednoduchá konstrukce
- Nepřesnosti výroby
Recenze Rojaplast 6602
Dřevěný dřevník Rojaplast 6602 je vyroben z borovicového dřeva, a to v medovém provedení co do barvy. Dřevo je ošetřeno impregnací. Z hlediska rozměrů se jedná o hodnoty 130 x 168 x 60 cm (ŠxVxH), a to vše při hmotnosti 45 kg. Malý dřevník z borovice je ideálním řešením pro ty, kdo preferují dřevo před plechovými dřevníky. Odměnou vám bude vyšší bytelnost celé konstrukce.
Musíte samozřejmě počítat s tím, že tento dřevník je spíše pro menší objemy dřeva, které používáte k okamžitému topení. Vhodné je jej tedy postavit tak, abyste k němu neměli daleko. Dobře jistě může posloužit také jako dřevník ke krbu na terase, kde díky dřevěnému provedení bude vypadat vždy lépe než plechové řešení. Pokud si potrpíte na ekologicky vyrobených produktech, může vás zaujmout, že dřevník má certifikát FSC, což potvrzuje výrobu z šetrně obhospodařovaných lesů, kde jsou dodržována přísná ekologická a sociální kritéria.
- Bytelná dřevěná konstrukce
- Ošetřené dřevo z výroby
- Ekologický výrobek
- Menší rozměry
Nejprodávanější přístřešky na dřevo 2025
Dřevník patří k praktickým způsobům, jak uskladnit palivové dříví. S ohledem na stoupající ceny energií, je to také stále pro více lidí aktuálnější téma, pokud si tedy mohou zvolit vytápění tuhými palivy. O palivové dříví v poslední době vzrostl zájem, a tak roste zájem také o dřevníky.
Před samotným výběrem dřevníku si položte několik základních otázek, díky kterým si ujasníte, jaký dřevník vlastně hledáte. Mohou se totiž v mnoha ohledech lišit, včetně materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Určitě se tedy zaměřte na následující:
- Z jakého materiálu má dřevník být – určitě je důležitá volba materiálu, protože ten do značné míry určuje jednak bytelnost konstrukce, ale také třeba zda budeme například mít možnost dřevník rozložit. Záleží tedy na vašich preferencích. Nejčastější jsou dřevníky kovové nebo dřevěné. Každé provedení má své nesporné výhody a nevýhody, čemuž se budeme věnovat i v rámci průvodce.
- Jaký typ dřevníku vás zajímá – existuje více typů dřevníků, a to zejména v závislosti na tom, jaké dřevo budeme chtít dřevníku uchovávat a také kolik toho dřeva bude. Pokud uchováváte vlhké dřevo, je důležité jej mít na dobře větraném místě, tedy v otevřeném venkovním dřevníku. Ke krbu vám však stačí malý stojan na dřevo, kde budete mít dostatek suchého dřeva na přikládku. Populární je také dřevník s kůlnou, který kombinuje úložný prostor pro dřevo a uzamykatelnou kůlnu pro zahradní nářadí a techniku.
- Jakou má mít dřevník velikost – velikost dřevníku, který budete potřebovat, je potřeba uzpůsobit zejména množství uchovávaného dřeva. Pokud plánujete uskladnit dřevo na celou zimu, samozřejmě vám nestačí dřevník, který pojme 2 m³. Ideální je mít připraveno 8 m³ i více, v závislosti na tom, jak velký objekt vytápíte. Bohužel velkokapacitní dřevník je většinou třeba si postavit svépomocí nebo na zakázku, protože se jako dřevník stavebnice běžně prodávají spíše menší do 5 m³. Do většího dřevníku většinou ukládáme mokré dřevo k proschnutí, do těch malých potom často už suché dřevo připravené na okamžitou spotřebu.
- Jakou cenu dřevníku jste ochotni akceptovat – důležitou roli samozřejmě hraje také cena. Mnoho lidí láká postavit dřevník svépomocí, což je určitě možné. Nejčastěji jsou takové dřevníky dřevěné, ale vyžaduje to samozřejmě určité úsilí a manuální zručnost. Pro ty ostatní je tady možnost si dřevník koupit za rozumné peníze, kdy se jedná nejčastěji o montované ocelové konstrukce, ale samozřejmě můžete si pořídit i dřevěný dřevník. Existují také firmy, které vám postaví dřevěný dřevník na zakázku. U zakázkových prací ale samozřejmě počítejte s vyšší cenou.
V rámci našeho průvodce výběrem, jak vybrat dřevník na zahradu, si všechny výše položené otázky a řadu dalších podstatných kritérií výběru zodpovíme podrobněji. Vše budeme směřovat k tomu, aby vám váš zahradní dřevník sloužil podle vašich představ.
Typy dřevníků
Na trhu existuje několik druhů dřevníku. Právě proto si také je potřeba na začátku ujasnit, který typ nám vlastně bude vyhovovat nejvíce. Pokud se podíváme na to, mezi čím můžete vybírat, tak se jedná zejména o:
- Stojan na dřevo – jedná se o základní přístřešek, který je ideální pro umístění menšího množství dřeva, které slouží k okamžitému použití. Může jít klidně o pozinkovaný dřevník venkovní, ale často jsou to také úložné prostory na dřevo do interiéru, někdy označované také jako dřevník do interiéru. V mnoha ohledech jde také o dřevník ke krbu, zejména potom k tomu venkovnímu například na terase. Venkovní řešení stojanů na dřevo samozřejmě bývají typický větší než řešení do interiéru.
- Přístřešek na dřevo – přístřešky na dřevo jsou v podstatě klasické dřevníky, které mohou být různých rozměrů. Může se jednat o zahradní dřevník pro uskladnění menšího množství dřeva třeba do 2 m³, což jsou typicky stavby pro uskladnění již proschlého dřeva. Mnohdy jde o kovový dřevník z pozinku. Ale také může jít o velké dřevníky, které slouží k uskladnění velkého množství dřeva, nejčastěji se jedná o mokré dřevo, které zde necháváme proschnout. Takové dřevníky pak jsou často dřevěné, ale rovněž mohou být kovové.
- Zahradní domek nebo dřevník s kůlnou – někteří lidé volí možnost uskladnit dřevo do zahradního domku, který primárně slouží k uskladnění zahradní techniky, nářadí nebo zahradního nábytku apod. V takovém případě si ale dejte pozor, že je ideální zde uskladnit suché dřevo, protože jinak by vám tady plesnivělo. Do zahradního domku totiž není odpovídající přísun vzduchu a pro prosychání mokrého dřeva se tak nehodí. To samé pochopitelně platí pro uzavřený dřevník, které si někdy lidé staví svépomocí. Někdy je naopak menší zahradní domek, nebo spíše kůlna na nářadí, jako doplněk dřevníku. Jedná se potom o dřevník s kůlnou, které najdete i v rámci naší recenze.
Ať už si vyberete libovolný typ dřevníku, je zejména nutné, aby splnil vaše potřeby. Určitě je dobré se dopředu zejména rozmyslet, zda potřebujete uskladnit mokré dřevo, nebo spíše menší množství suchého dřeva k okamžité spotřebě. Podle toho volíme jak typ, tak velikost dřevníku. Na velikost dřevníku se podíváme ještě v další části našeho průvodce.
Materiály dřevníků
Dřevník na dřevo může být také vyroben z různého materiálu. Zdaleka nejběžnější jsou plechové a dřevěné dřevníky. Existují i jiná provedení dřevníků, které mohou být například zakryty textilní tkaninou nebo fólií, ale jedná se o okrajovou záležitost a dlužno dodat, že pro skladování dřeva také ne zcela vhodnou. Pokud si to tedy shrneme, nejčastěji máte na výběr:
- Dřevěný dřevník
- Kovový dřevník (někdy také plechový dřevník nebo ocelový dřevník)
Jednotlivé varianty materiálového provedení dřevníků si nyní trochu popíšeme a uvedeme si také jejich hlavní výhody a nevýhody. Každé materiálové provedení je také typicky vhodnější pro jiné použití, vždy v závislosti na tom, co od dřevníku vlastně očekáváte.
Dřevěný dřevník
Pro dřevěný dřevník hovoří obecně určitá dostupnost. Právě dostupnost stavebního materiálu, tedy v tomto případě dřeva, umožňuje také postavit si dřevěný dřevník svépomocí. Můžete jej samozřejmě ale také koupit nebo si jej nechat postavit na zakázku. Také cenové rozpětí u takových dřevníků tak může být velmi velké. Výhodou dřevěného dřevníku je také vysoká bytelnost konstrukce, která zvládne i velké zatížení, například sněhem. Za výhodu lze označit také typicky lepší estetiku přírodního materiálu, kdy na zahradě zkrátka vypadá většinou lépe.
Mezi určité nevýhody bychom naopak mohli zařadit nutnost se o dřevěný dřevník více starat. Dřevo, jakožto přírodní materiál, totiž vyžaduje pravidelnou údržbou. Mezi to patří zejména ochrana proti plísním, opakovaná impregnace, nátěr a podobně. Stavba dřevěného dřevníku je také typicky náročnější a pokud jsi takový dřevník necháte dovézt, musíte počítat také s vyšší hmotností jednotlivých dílů.
Kovový dřevník (plechový dřevník, ocelový dřevník)
Právě kovové dřevníky se nejčastěji prodávají jako montované konstrukce. Kostru konstrukce většinou tvoří ocelové nebo hliníkové profily, přičemž na bočnice a střechu se používá profilovaný ocelový plech. Výhodou tohoto řešení je snadná montáž svépomocí, stejně tak patří mezi výhody absence nutnosti větší údržby. Kvalitnější dřevníky bývají opatřeny dostatečně trvanlivým nátěrem, který chrání kovové části před korozí. Často to bývají také menší dřevníky pro skladování dřeva na otop k okamžitému použití. Výhodou je rovněž možnost takový dřevník poměrně jednoduše rozložit.
Mezi nevýhody pak můžeme zařadit zejména chatrnost konstrukce levnější dřevníků. Můžete si samozřejmě pořídit kvalitnější a dražší dřevník na dřevo, ale nejprodávanější jsou často samozřejmě ty levné. U levných dřevníků potom musíte počítat s tím, že plechy bývají tenčí, ale také kvalita výroby bývá někdy horší a často vyžaduje potom dodatečné kutilské zásahy při sestavování dřevníku.
Důležité parametry
Nyní se pojďme podrobněji podívat na jednotlivé důležité parametry dřevníků. Zatím jsme si o dřevnících řekli to nejdůležitější, co je charakterizuje, ale nyní si musíte také správně vybrat dřevník podle jednotlivých parametrů.
Kapacita
Samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů vůbec je kapacita dřevníku. Ta se udává typicky v metrech krychlových (kubických metrech), což nám řekne, kolik dřeva můžeme do dřevníku uložit. Je to samozřejmě dřevo ukládané, takže do dřevníku uložíte více m³ dřeva, než jak se často palivové dřevo prodává, tzn. sypané. Kapacitu dřevníku je potřeba volit dle toho, zda využíváte dřevo pro:
- Celoroční vytápění objektu výhradně dřevem
- Doplňkové vytápění, k venkovnímu krbu apod.
Pokud to myslíte s vytápěním objektu dřevem vážně a vytápění dřevem je hlavní zdroj tepla, potom samozřejmě potřebujete velkou kapacitu dřevníku. Na zimu je v takovém případě potřeba typicky uskladnit více než 5 m³ dřeva, což vám často klasické kovové montované středníky, které zakoupíte, neumožní.
Montované plechové dřevníky se naopak velmi hodí pro uložení dřeva pro případ doplňkového vytápění třeba v krbových kamnech, ale také jako úložiště suchého dřeva u venkovního krbu. Můžete si tak pořídit malý dřevník ke krbu, který vám bude naprosto dostačovat. Samozřejmě ale takový dřevník nepokryje topnou sezonu v domě.
Rozměry
Kapacitu dřevníku do značné míry samozřejmě určují jeho rozměry. Pokud výrobce neuvádí kapacitu dřevníku v metrech krychlových, můžete si ji snadno vypočítat právě z udávaných rozměrů. Pro volbu vhodného rozměru dřevníku je dobré se zaměřit na:
- Délku ukládaných polen
- Místo pro dřevník
Zejména pokud pořizujete malý kovový dřevník, které především zahrnuje náš test, dobře zvažte, v kolika řadách zde vlastně dřevo uložíte. Malé dřevníky mohou být třeba jen na dvě řady dřeva, ale může se jednat například o polena do 30 cm a pokud budete mít delší, nevyužijete kapacitu dřevníku optimálně. Proto vždy myslete na délku ukládaných polen.
Rozměry dřevníku je pochopitelně potřeba uzpůsobit také místu, které máte na dřevník vyhrazeno. S malými dřevníky většinou nebývá problém, ale hlavně u velkého dřevníku je potřeba zvážit, kde jej na zahradě umístíte.
Hmotnost
Pokud pořizujete plechový dřevník, tak celková hmotnost konstrukce často napoví, z jak bytelných materiálů je tento dřevník vyroben. Hmotnost malých plechových dřevníků, který nabízí kapacitu kolem 2 až 3 m³, bývá většinou do 40 kg gramů. Pokud je to výrazně méně, pravděpodobně výrobce šetřil na konstrukci. Obecně však lze plechové dřevníky velmi snadno rozložit a jednotlivé díly přenášet a uskladnit.
Vyšší hmotnost potom logicky mívají dřevěné dřevníky, kde také množství materiálu je typický vyšší. Na druhou stranu dřevěný dřevník jednou postavíte a dále už s ním nebudete manipulovat, takže tady vás hmotnost příliš nezajímá. Většina dřevníků za dřeva bývá většinou z lehčího měkkého dřeva.
Kvalita konstrukce
S výše uvedenou hmotností do značné míry souvisí také kvalita konstrukce, což jsme už také načali. Nelze se samozřejmě spoléhat pouze na hmotnost jednotlivých dílů, které sice mohou napovědět, jak hrubý plech výrobce použil, ale neřeknou vám třeba nic o celkovém zpracování. Často jde ale ruku v ruce jedno s druhým. To znamená, že ošizený levný plechový dřevník s tenkými plechy také mívá horší zpracování.
Typicky jde o ty nejlevnější dřevníky, které se pohybují kolem 2 000 Kč, a které mohou mít problémy v kvalitě výroby, kdy např. předvrtané díry nemusí přesně sedět, což vyžaduje další dodatečné úpravy a pokud nejste zručný kutil, nemusíte si s tím optimálně poradit. Proto myslete na kvalitu konstrukce ještě před pořízením dřevníku, čtete uživatelské recenze na srovnávačích cen, kde se často o těchto nedostatcích dozvíte.
Design
Důležitý také může být celkový design dřevníku, protože ačkoliv je to stavba, ze které potřebujeme mít zejména prakticky užitek, tak ji máme postavenou zpravidla někde na zahradě, kde nechceme, aby vypadala úplně špatně.
V tomto případě mají navrch dřevěné dřevníky, a to jednoduše z toho důvodu, že dřevo jako přírodní materiál vypadá o něco lépe. Takový zahradní dřevník se upotřebí ke krbu na terase a může být i designovou záležitostí. Pokud se však jedná o běžné dřevníky a přístřešky na dřevo někde na okraji zahrady u plotu, tak tady možná vysoké nároky na vzhled mít nebudeme.
Pokud jde o plechové montované dřevníky, tak ty mohou vypadat také velmi dobře, ale jejich vzhled je přece jen už poněkud technický. Na přírodní zahradě tak mohou rušit. Dostupné jsou často ale ve více barvách, takže je můžete udělat méně nápadnými.
Zdaleka asi největší důraz budete klást na design, pokud se jedná o dřevník do interiéru. To jsou nejčastěji různé stojany na dřevo ke krbu, které jsou známé také jako dřevník ke krbu. Pořídit je lze v provedení, které bude ladit s vybavením vašeho bytu.
Jak správně skladovat dřevo?
Pokud si pořídíte dřevník, je jasné, že jej pořizujete pro skladování dřeva. Proto si řekneme pár slov k tomu, jak vlastně správně takové dřevo skladovat. To se odvíjí zejména od toho, zda se jedná o již suché dřevo, nebo se jedná o dřevo čerstvé, které potřebuje teprve proschnout. V těchto případech platí:
- Suché dřevo – V případě suchého dřeva, které je opravdu dobře vysušeno a je připraveno na okamžitou spotřebu, je možné jej skladovat prakticky kdekoliv. Můžete jej skladovat také v interiéru, kde vám bude při ruce u krbu. Můžete jej skladovat v zahradním domku nebo v uzavřeném dřevníku. Je dobré jej chránit před vlhkostí.
- Čerstvé dřevo – U čerstvého dřeva je zde velký poměr vlhkosti v dřevě obsažené, takže není možné takové dřevo skladovat v uzavřených prostorách, kde bude napadeno plísněmi a houbami. Dřevo skladujte na dobře větraném místě, rozhodně to musí být venku a ideálně v otevřeném dřevníku.
Hlavně u mokrého dřeva je potřeba dodržet to, aby k němu byl dostatečný přístup vzduchu, aby mohlo správně proschnout. Obecně každé uskladněné dřevo by mělo mít mezi jednotlivými polínky určité vzduchové mezery a dřevo by nemělo být úplně zakryté, aby se zde nesrážela vlhkost.
Naprosto nevhodné jsou pro skladování dřeva například různé fóliovníky apod., i když někteří lidé mají tendenci je i tak to používat. Pokud nemáte dřevník, tak nejjednodušší řešení je uskladnění dřeva pod plachtou, ale vždy je potřeba dát nepromokavou plachtu pouze shora, nikdy nesmí být po stranách, opět z toho důvodu, aby neprodyšně neuzavřela prostor. Každé dřevo je také vhodné skládat na nějakou základnu, například na palety, rozhodně nikdy ne rovnou na zem, protože opět bude nasávat vlhkost ze země a bude zespodu hnít.
Jak se starat o dřevník?
Plechový dřevník, který si pořídíte jako montovaný dřevník, zpravidla není potřeba nějak složitě udržovat, protože bývá opatřen antikorozní nátěrem. Také se typicky používají pozinkované plechy, které něco vydrží.
Horší je to v případě dřevěného dřevníku, který je potřeba pravidelně natírat, aby bylo dřevo dobře chráněno před povětrnostními podmínkami, hnilobou apod. Je to v podstatě stejné, jako u každé jiné dřevěné stavby, kterou máte na zahradě, případně u dřevěného nábytku. Pravidelný nátěr je vhodné provádět aspoň jednou za 3 roky, a to v závislosti na kvalitě použité lazury.
Jak postavit dřevník svépomocí
Nakonec určitě stojí za zmínku také skutečnost, že dřevník si můžete postavit kompletně sami. Můžete si postavit jednoduchý dřevník z palet, který ale nebude příliš estetický, takže pravděpodobně budete chtít spíše dřevník dřevěný. Musíte se však zamyslet nad tím, zda se vám postavit dřevník svépomocí vyplatí, a to také z hlediska stráveného času a úsilí, které budete muset vynaložit.
Pokud jste však zruční kutilové a něco budovat vás zkrátka baví, může se to vyplatit. V takovém případě si stručně popíšeme, jak si jednoduše takový dřevník na zahradě postavit vlastními silami. Budete typicky potřebovat:
- Nářadí – AKU vrtačka, přímočará pila (příp. okružní pila a elektrický hoblík)
- Spojovací materiál – vruty do dřeva různých délek, zemní vruty
- Stavební materiál – trámy požadované síly, desky, příp. také OSB desky
Volba nářadí, spojovacího materiálu a také stavebního materiálu se do značné míry může lišit podle toho, jaké provedení dřevníku si plánujeme postavit. Například zemní vruty budete potřebovat tehdy, pokud stavíte větší dřevník, který plánujete ukotvit do země. To se také obecně doporučuje, a to z toho důvodu, aby jej neohrožoval například velký vítr.
Začínáme právě zevními vruty, na které upevňujeme konstrukci podlahy. Na rám konstrukce podlahy, který bude vyroben ze silných trámů nad terénem, lze zhotovit podlahu z OSB desek. Po stranách konstrukce rámu podlahy vztyčíme stojiny, vepředu vyšší a vzadu nižší z důvodu svažné střechy. Pokud je dřevník větší, tak stojiny samozřejmě nemusí být pouze v rozích, ale na delších stranách mohou být i další zpevňující podpěrné stojiny.
Stojiny v zadní části dřevníku spojíme nahoře podélným trámem, který bude tvořit základ střechy. To stejné uděláme v případě předních stojin. Na tyto podélné trámy pak příčně klademe trámy střešní konstrukce. Ty by měly být ve vzdálenosti maximálně 80 cm od sebe, aby byla střecha dostatečně pevná. Střechu pak mohou tvořit buď klasické desky, nebo si můžeme zrychlit práci OSB deskami. Na střechu pak upevníme krytinu, kdy dočasně může stačit třeba pískovaná lepenka, ale z dlouhodobého hlediska je lepší zde upevnit plechy.
Boky a záda dřevníku potom vyplníme deskami od podlahy směrem nahoru v námi požadovaný rozestupech. Pokud zvolíte větší mezery, bude mít dřevník větší větrání a bude lepší na skladování mokrého dřeva. Pozor ale zase na to, aby vám potom do dřevníku ze stran nepršelo. Proto je dobré pamatovat i na dostatečné přesahy střechy.
Nejznámějších výrobci dřevníků
Dřevníky G21
Vybavení na zahradu od tohoto výrobce se z pohledu dřevníků týká zejména slušných plechový dřevníků klasické konstrukce. Od ceny se odvíjí také kvalita zpracování, takže vybírejte dřevník na zahradu pečlivě.
Dřevníky Rojaplast
Menší kovové dřevníky i dřevěné dřevníky slušné kvality nabízí právě tento výrobce. Výhodou je široká nabídka modelů. Zakoupíte dřevník na zahradu jak v nižší, tak ve vyšší cenové kategorii.
Dřevníky VeGA
Známá značka zahradní techniky, která ale ve svém portfoliu také nabízí jednodušší dřevníky. Od tohoto výrobce pořídíte i stojan na dřevo, který se vám bude hodit třeba ven ke krbu. Výhodou jsou nízké ceny.
Dřevníky Meedo
Široký výběr dřevníků, ať už se jedná o dřevěné dřevníky nebo kovové dřevníky. Uspějete u tohoto výrobce i tehdy, pokud hledáte větší dřevník s kůlnou nebo kovový dřevník pro uskladnění většího množství dřeva. V nabídce jsou totiž i velké modely.
Dřevníky Biohort
Kvalitní rakouský výrobce dřevníků, který nabízí dobře zpracované modely. Jedná se o plechové, či chcete-li ocelové dřevníky, které mohou být kombinovány také s hliníkovou konstrukcí. Tím se zaručuje vysoká životnost. Výrobce poskytuje i dlouhé záruky.
Nejznámější prodejci nebo srovnávače dřevníků
Dřevníky OBI
Známý prodejce vybavení a techniky pro všechny kutily a zahrádkaře nabízí ve svém portfoliu také dřevníky různých výrobců. Vybírat si můžete z hobby produktů, které dokáží naplnit vaše očekávání z pohledu poměru ceny a kvality.
Dřevníky Hornbach
Další ze známých hobbymarketů, který má ve své nabídce samozřejmě rovněž dřevníky. V případě nabídky tohoto prodejce zde najdete také dřevníky vlastní výroby, kdy se mnohdy jedná i o víceúčelové přístřešky, které lze využít i jinak.
Dřevníky Baumax
Prodejce hobby řešení pro všechny kutily a zahrádkaře nabídne i celou řadu zajímavých dřevníků a třeba i kulatý dřevník. Vyberte si takový, který vám vyhovuje, ať už bude z ocelové konstrukce nebo kovový. Venkovní dřevník na palivové dřevo zde pořídíte velmi levně.
Dřevníky Heureka
Známý srovnávač cen, který vám nabídne kromě srovnání cen, také uživatelské recenze zákazníků, kteří si pořídili konkrétní produkt před vámi. Můžete se tak dobře podívat na hodnocení a případné nedostatky dřevníku, který si plánujete pořídit.
Cenové relace dřevníků
Jak jsme již zmínili v průběhu našeho průvodce výběrem, dřevník lze pořídit v poměrně široké cenové relaci. Hodně závisí na materiálu, na velikosti, samozřejmě na tom, zda si necháte postavit dřevník na zakázku, budete si jej stavět svépomocí nebo si jej prostě koupíte. V rámci naší recenze se ale zaměřujeme na dřevníky, které můžete zakoupit běžně v obchodech, kde si můžeme cenovou relaci rozdělit následovně:
- Do 2 000 Kč – Jedná se o základní cenovou relaci, kde s pořízením kvalitního většího dřevníku nemůžete moc počítat. Drtivá většina konstrukcí v této ceně bude z plechu. Pokud už pořídíte trochu větší konstrukci kolem 2 m³, tak kvalita plechů a profilů nebude vysoká. V této ceně se tak jedná nejčastěji o menší stojan na dřevo. Může to být ale také stojan do interiéru, někdy označován rovněž jako dřevník do interiéru, který se typicky používá jako dřevník ke krbu v interiéru. Ten slouží doslova na pár polen dřeva.
- Od 2 000 do 5 000 Kč – V této cenové relaci se vyskytují ty nejběžnější základní dřevníky. Může se jednat jak o plechové dřevníky, tak o dřevěné dřevníky. V obou případech ale počítejte, že ani v této ceně ještě nekoupíte opravdovou kvalitu. Hlavně u plechového dřevníku to poznáte na tenčím provedení materiálu a horším zpracování, kde mohou být různé otřepy, nezačištěné hrany a špatně předvrtané otvory. Dřevníky zde mohou být kolem 3 m³.
- Od 5 000 Kč výše – Jestliže hledáte opravdu kvalitní konstrukci dřevníku, je vhodné zainvestovat právě nad tuto částku. Zde už pořídíte dřevník z kvalitnějších ocelových plechů, jehož konstrukce bude dostatečně bytelná. Můžete se spolehnout také na vyšší kvalitu zpracování a nástřiku ochranné barvy. I v násobcích se pak pohybují velké dřevěné dřevníky a dřevníky konstruované na zakázku.
Nejčastější otázky při výběru mobilního telefonu
Především byste měli realisticky zvážit své schopnosti z pohledu zručnosti. Pokud si budete chtít dřevník postavit, není to sice v zásadě nic složitého, ale pokud nejste kamarádi aspoň s AKU vrtačkou a přímočarou pilou, raději si pořiďte montovaný dřevník. Řešením je pochopitelně také nechat si postavit dřevník na zakázku, pokud chcete mít pěknou dřevěnou konstrukci a z nabídky montovaných dřevníků si nevyberete. Často je potřeba zvolit stavbu dřevníku zejména tehdy, pokud potřebujete dřevník větších rozměrů. Některé hobbymarkety ale často nabízejí také různě velké přístřešky, které slouží například jako přístřešek na auto, ale mohou pochopitelně posloužit i jako dřevník nebo základ k jeho vybudování.
Běžné dřevníky, které si můžete pořídit v obchodě, jsou typicky menších rozměrů. Takový dřevník stačí zkonstruovat na rovné ploše a je ideální pro uskladnění hlavně menšího množství suchého dřeva. Proto nevadí, pokud konstrukce takového dřevníku není úplně bytelná, jak to bývá u levnějších provedení. Musíte na to ale pochopitelně myslet. Obecně ale platí, že čím bytelnější a kvalitnější konstrukce je, tím déle vydrží a nebude mít problém s uskladněním většího množství dřeva. Platí to zejména tehdy, pokud ukládáte do dřevníku vlhké dřevo, které je těžší, a hlavně tenké postranní plechy levných kovových dřevníků by se mohly deformovat.
Pokud na to je vlhké dřevo, které je potřeba uskladnit k prosušení, pamatujte především na to, že jej nemůžete dát do uzavřeného prostoru, kde není dobrý přístup vzduchu. To znamená, že je naprosto nevhodné skladovat takové dřevo v uzavřeném zahradním domku, pod fólií, případně v uzavřeném dřevníku. Samozřejmě je také nevhodné takové dřevo skladovat někde v interiéru. Pokud nebude mít vlhké dřevo přísun vzduchu, začne plesnivět a nikdy se dobře nevysuší. Ideální je pro takové dřevo venkovní dřevník větších rozměrů, který je částečně otevřený, a tedy větraný do stran.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.