Nejlepší běžecké boty pro rok 2021

Přinášíme vám srovnání pánských, dámských i dětských běžeckých bot. Také vám poradíme, jak a podle čeho boty na běhání vybrat.

TEST: Nejlepší pánské běžecké boty 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Salomon Xa Pro 3D
TOP pánské běžecké boty
Inov-8 Trail Talon 235 Adidas GALAXY 5
Salomon Xa Pro 3D 392514 27 Black/Magnet/Quiet Shade Inov-8 Trail Talon 235 M grey/red adidas GALAXY 5 pánská běžecká obuv
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Salomon Inov-8 Adidas
Typ: pánská běžecká obuv pánská běžecká obuv pánská běžecká obuv
Barva: černá šedá/červená černá/bílá
Druh sportu: běh běh běh
Svrchní materiál: syntetika syntetika syntetika
Podešev: Premium Wet Traction Contagrip® neuvedeno guma
Mezipodešev: vstřikovaná EVA pěna neuvedeno CLOUDFOAM
Hmotnost (g): 760 235 neuvedeno
Velikosti: 40, 40 2/3, 41, 41,5, 42, 43, 44, 44,5 40, 40,5, 41, 41,5, 42, 42,5, 43, 44, 44,5, 45, 45,5, 46, 47,48 40, 41, 42, 42,5, 43, 44, 44,5, 45, 45,5, 46, 47
zpět nahoru ↑

TEST: Nejlepší dámské běžecké boty 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Název Inov-8 Parkclaw 275
TOP dámské běžecké boty
Adidas SUPERNOVA W Adidas ULTIMASHOW
Inov-8 Parkclaw 275 GTX S grey/teal Běžecké boty Adidas SUPERNOVA W fx6809 Adidas ULTIMASHOW černá dámská běžecká obuv
Hodnocení
Cena
Parametry
Výrobce: Inov-8 Adidas Adidas
Typ: dámská běžecká obuv dámská běžecká obuv dámská běžecká obuv
Barva: tyrkysová/šedá zelená/bílá černá/bílá
Druh sportu: běh běh běh
Svrchní materiál: syntetika syntetika síťovina
Podešev: PARKCLAW Continental™ guma
Mezipodešev: Powerflow+ boost™ kombinace tlumících materiálů
Hmotnost (g): 275 278 neuvedeno
Velikosti: 37, 37,5, 38, 38,5, 39, 40, 41,5 36, 36 2/3, 37 1/3, 38, 38 2/3, 39, 39 1/3, 40, 40 2/3, 41, 41 2/3 36 2/3, 37 1/3, 38, 38 2/3, 39 2/3, 40, 40 2/3
zpět nahoru ↑

Nejprodávanější běžecké boty 2021

Poradíme vám…

zpět nahoru ↑

Jak vybrat běžecké boty

Běh je velmi populární sportovní aktivita, kterou můžete provozovat kdykoliv a kdekoliv.

Stačí vám vhodné oblečení, dobré boty a můžete vyběhnout. Při běhu vaše tělo vyplavuje hormony štěstí – endorfiny a vám se tak zlepšuje nejen fyzická kondice, posiluje imunita, ale také upevňujete své duševní zdraví.

Jak vybrat běžecké boty

Jaké otázky si před koupí běžeckých bot zodpovědět?

Při běhu jsou namáhány svaly, kosti, klouby a vazy mnohem více než při chůzi. Abyste si sport užili a po běhu vás nebolely nohy následkem špatně zvolených bot, musíte si vybrat boty podle několika parametrů. Běžecké boty mají vliv na kvalitu běhu i váš komfort během sportu. Proto se při jejich výběru zaměřte na všechny důležité aspekty.

 • Po jakém terénu budete nejčastěji běhat?
 • Jakou velikost bot potřebujete?
 • Jaký došlap chodidla máte?
 • Jakou máte klenbu nohy?
 • Jaké tlumení potřebujete?
 • Jaké funkce a technologie by boty měly mít?
 • Jaký by boty měly mít design?
 • Kolik peněz do bot chcete investovat?

Po jakém terénu budete běhat?

Velmi důležitý je typ terénu, po kterém budete běhat. Každý typ terénu totiž vyžaduje jiný typ obuvi na běhání. Pokud běháte pro různém terénu, měli byste si pořídit běžeckých bot několik.

Typy běžeckých bot podle povrchu, po kterém běháme

Běžecké boty lze podle typu terénu rozdělit do několika základních kategorií. Rozdíl mezi běžeckými botami na silnici a botami do terénu je především ve struktuře a výstupcích podrážky.

1) Silniční běžecké boty

Silniční běžecké boty (silniční boty na asfalt) jsou nejvíce rozšířeným typem běžecké obuvi. Jsou uzpůsobené ke každodennímu běhu po silnicích, cyklostezkách a zpevněných površích, běžci zajišťují nadstandardní pohodlí. Zvládnou i běh po upravených lesních pěšinách a polních cestách. Avšak ve členitějším terénu by nezajišťovaly dostatečnou stabilitu a mohly by klouzat.

Silniční boty na běhání mají plochou hladkou podrážku, která skvěle přilne k hladkému povrchu. Jsou lehké, mají nízkou hmotnost. Nabízí výborné odpružení a tlumení dopadu, čímž šetří vaše klouby.

2) Běžecké boty do terénu (trailové, krosové)

Běžecké boty do terénu jsou určené pro běh v divoké přírodě za jakéhokoliv počasí a v libovolném terénu. Tato obuv pro běh po nezpevněných i promočených površích plných nerovností (kořeny, kameny, šišky), bývá označovaná také jako OFF-ROAD. Chrání nohy před nerovnostmi a zamezuje případnému zranění, např.uklouznutí a podvrtnutí kotníku.

Běžecké boty do terénu mají vzorek podrážky boty výrazný a hrubý – zajišťuje to stabilitu v nezpevněném terénu. Podrážka je silná a měkká, při delším běhu po asfaltu nebo betonu se rychle ničí. Boty mají vyšší odolnost proti vlhkosti a vodě, vyšší hmotnost a užší střih.

3) Běžecké boty na dráhu

Běžecké dráhové boty jsou určené pouze k běhu na běžecké dráze. Tyto boty mají nízkou hmotnost, méně tlumí otřesy a nabízí nižší stabilitu. Mají také nižší odolnost podrážky – boty jsou určené ke kratšímu běhu.

Schopnosti běžeckých bot

Návratnost energie

Při došlapu na zem působíme velkou energií. Běžecké boty s kvalitní mezipodešví vám tuto energii pošlou zpátky do těla. Vy díky tomu ušetříte mnoho energie, síly a bolestí nohou.

Stabilita

Běžecké boty by měly být dostatečně stabilní, aby vám pomohly udržet rovnováhu ve chvíli, kdy špatně došlápnete nebo zavrávoráte.

Tlumení

Při běhu naše tělo zpracovává každé došlápnutí na zem a reaguje na něj. Že mají běžecké boty kvalitní tlumení, poznáte hned při prvním dopadu nohy na podklad. Stupeň tlumení běžeckých bot záleží na tom, na jaký terén jsou určené a jaká je hmotnost běžce. Správná míra tlumení je důležitá z hlediska komfortu při běhu a také z hlediska zdravotního.

Stupně tlumení:
 • Běžecké boty s vysokým tlumením – vhodné na tvrdé povrchy (silnice, beton). Doporučená hmotnost běžce je více než 90 kg.
 • Běžecké boty se středním tlumením – vhodné na umělé povrchy (tartan). Doporučená hmotnost běžce je 70 až 90 kg.
 • Nízké tlumení – vhodné na nezpevněný, nerovný a měkký terén. Doporučená hmotnost běžce je méně než 70 kg.

Dělení běžecké obuvi podle biomechaniky chodidla a tělesných predispozic

Běžeckou obuv dle biomechaniky chodidla a tělesných predispozic (došlap a typ chodidla), dělíme na:

 • Neutrální běžecká obuv – NEUTRAL (LIGHTWEIGHT) – neutrální běžecká obuv je určena pro běžce, kteří mají vyšší klenbou nohy, s efektivní biomechanikou nohy a menší váhou. Je určená pro rychlý běh – k intenzivnímu tréninku nebo jako závodní běžecká obuv. Neobsahuje příliš prvků ke stabilizaci chodidla a klenby při došlapu.
 • Běžecká obuv s oporou – STABILITY (SUPPORT) – boty mají strukturu k podpoře nohy, klenby a kotníku, čím zabraňují nadměrnému nášlapu chodidla dovnitř (pronaci). Obuv je určena pro běžce s nízkou klenbou nebo nadměrnou pronací.

Čím se liší běžecké boty od klasických tenisek na běhání?

Klasické tenisky nejsou vhodné pro dlouhý běh nebo běh v terénu. Jsou vhodné spíše pro rekreační použití, čemuž odpovídá jejich provedení a materiály, ze kterých jsou vyrobené. Obvykle nemají dobře vyřešené odvětrávání nohy, nohu dostatečně nezpevňují, netlumí při došlapu, podrážky jsou špatně ohebné s nízkou životností, nejsou vhodné k běhu v terénu ani v nepříznivém počasí. Jsou zaměřené spíše designově než funkčně.

Rozdíl mezi dámskými, pánskými a dětskými běžeckými botami

Rozdíl mezi dámskými a pánskými běžeckými botami je v jejich šířce a některých detailech vycházejících z fyzických dispozic žen a mužů. Muži mají širší nohu, proto jsou i pánské běžecké boty širší, větší a těžší. Dámské běžecké boty jsou lehčí, drobnější a u některých dámských modelů pak zaznamenáte rozdíl i v ryze dámském designu.

Máte-li na výběr v koupi unisex obuvi nebo obuvi dámské či pánské, přikloňte se spíše k obuvi určené přímo pro vaše pohlaví. Dětské běžecké boty jsou orientované především na to, aby byly pohodlné. Jsou užší a mají design odpovídající věkové kategorii, pro kterou jsou vyrobené.

Velikost a šířka bot

Velikost bot bývá uvedena v evropském číslování (EU), v anglickém číslování (UK) a v americkém číslování US. Někteří výrobci udávají velikost stélky v milimetrech.

Jak si vybrat správnou velikost bot

 • Vyzkoušejte si i boty, které jsou o číslo větší až o číslo menší, než je vaše obvyklá velikost.
 • Boty vás nesmí tlačit ve své délce, ani ze stran.
 • V botách musíte mít možnost roztáhnout prsty do šířky i výšky.
 • Chodidlo musí v botě pohodlně sedět.
 • Boty zkoušejte odpoledne nebo večer, kdy je noha po celodenní aktivitě mírně oteklá.
 • Při rozdílné velikosti pravé a levé nohy, si kupte vždy velikost té větší.
 • Běžecké boty zkoušejte s ponožkami, které do nich budete nosit.
 • Běžecké boty by měly být minimálně o půl čísla větší, než je vaše velikost.
 • Ideální velikost běžeckých bot poznáte tak, že se v botách postavíte na nakloněnou rovinu směrem dolů. Nejdelší prst se nesmí dotýkat špičky boty.

Došlap chodidla

Každý člověk má jinak vychýlené kotníky a je pro něj vhodný jiný typ obuvi. Došlap vašich chodidel zjistí odborníci pomocí analýzy vašeho běhu na běžeckém pásu. Svůj došlap však poznáte i sami ze svých obnošených bot. Podle toho, kde jsou boty víc ošlapané, takový došlap máte.

 • Neutrální došlap – pokud nemáte kotníky vychýlené na žádnou stranu a při běhu došlapujete především doprostřed chodidla, máte neutrální došlap. Pořídit byste si tedy měli boty bez pronační podpory, ve kterých je zátěž rovnoměrně rozložena.
 • Pronace – pokud máte kotníky mírně vychýlené dovnitř a vaše boty jsou sešlapanější na jejich vnější straně, kupte si obuv s podporou pronace (s podporou na vnitřní straně bot). Takto vychýlené kotníky mívají lidé s nohami do X.
 • Supinace – pokud máte kotníky mírně vychýlené do vnější strany a vaše boty jsou sešlapanější na vnitřní straně, kupte si obuv s podporou supinace (s podporou na vnější straně bot). Takto vychýlené kotníky mívají lidé s nohami do X.

Klenba nohy

Jakou máte klenbu nohy, zjistíte ve specializovaném obchodě s běžeckou obuví, kde vám klenbu změří. Klenbu nohy si můžete změřit i sami, když mokré chodidlo obtisknete na papír.

 • Normální chodidlo – pokud na papíře vidíte obtisklé, pěkně vykrojené chodidlo, které se při došlapu papíru dotýká vnější stranou chodidla od přední části k patě po celé délce, pak nepotřebujete žádnou speciální běžeckou obuv.
 • Ploché chodidlo – pokud na papíře vidíte obtisklé celé chodidlo, tedy jeho vnější i vnitřní stranu od přední části k patě po celé délce, znamená to, že máte ploché nohy a potřebujete boty s vyšší stabilitou a snižující mírou pronace. Sníží se tím riziko, že se při běhu následkem horší stability při došlapu zraníte.
 • Vysoká klenba – pokud na papíře vidíte obtisklou pouze přední a zadní část chodidla, jen s úzkou nebo žádnou spojovací částí, pak máte vysokou klenbu. Měli byste si tedy pořídit flexibilní boty, které vám umožní mít došlap víc pod kontrolou.

Mondopoint

Mondopoint je označení pro nejdelší rozměr chodidla. Změříte ho tak, že na zem ke zdi položíte list papíru, na který si stoupnete bosou nohou tak, aby se pata dotýkala zdi. Fixem na papíře označíte, kde končí nejdelší prst na noze a vzdálenost od hrany papíru u zdi k tomuto bodu.

Diagnostika chodidla – Footscan

Footscan poskytuje nejobsáhlejší analýzu došlapu a celého chodidla. Vyhodnocuje pohyb při běhu a chůzi, vyšetří vaše nohy – jejich délku, šířku, zatížení zadní a přední části, levého a pravého chodidla a upozorní na případné problémy s fungováním dolních končetin. Díky tomuto přesnému posouzení budete vědět, jaký typ běžecké obuvi je pro vás vhodný.

Drop boty

Drop (udáván v milimetrech) je název pro rozdíl v tloušťce podrážky mezi zadní a přední částí boty, tedy mezi špičkou a patou. Větší drop vás nutí došlapovat na patu, menší drop umožňuje běh přes špičku.

TypRozdíl
Nejnižší drop0 – 4 mm
Střední drop5 – 9 mm
Nejvyšší drop10 – 12 mm

Funkce a technologie běžeckých bot

Moderní běžecké boty mohu mít mnoho užitečných funkcí, které vám při běhu zajistí maximální komfort. Technologie uvnitř bot určují, jak dobře se vám bude běžet.

Při nákupu běžeckých bot však musíte počítat s tím, že za každou speciální funkci si připlatíte. Proto si promyslete, s jakými funkcemi boty potřebujete a které pro vás budou zbytečné. Boty jednotlivých výrobců disponují i speciálními technologiemi, které si výrobci sami vyvinuli.

Jaké funkce mohou boty mít?

 • Voděodolná membrána (např. GORE-TEX®) – díky voděodolné membráně je obuv odolná vůči vlhku i vodě. Během sportu tak budete mít nohy v teple a suchu. Boty s membránou se mohou používat i jako zimní běžecké boty. Jsou objemnější a tužší, v horkém počasí se v nich nohy potí.
 • Boost™ kapsle – podrážka díky Boost™kapslím v ní obsaženým, funguje jako paměťová pěna. Vrací bonusovou energii absorbovanou při dopadu a každý odraz tak běžce zrychluje a přispívá k většímu výkonu.
 • Vzduchový polštářek – boty se vzduchovým polštářkem jsou lehké a ušetří vám mnoho energie. Polštářek při dopadu pohlcuje náraz a okamžitě se vymršťuje zpět. Tím podporuje rychlý pohyb a snižuje přetěžování kloubů, šlach a svalů.
 • Gelová mezipodešev – při běhu musí noha při každém dopadu snést 3 až 5 násobek tělesné hmotnosti běžce. Podrážky se speciální gelovou mezipodešví umí tuto zátěž rovnoměrně rozprostřít a pohlcovat při běhu na jakémkoliv povrchu.
 • Technologie HOVR™ – speciální pěna dokonale tlumí každý dopad a energii ihned vrací do odrazu. Při běhu v botách s technologií HOVR™máte pocit, jako by se vám snížila gravitace.
 • Podrážka Contagrip® – podrážka Contagrip® vám pomůže k maximálnímu výkonu na každém povrchu. Gumové části podrážky jsou podle tvrdosti rozděleny do několika zón. Měkčí prostředek podrážky zabraňuje podklouznutí. Tvrdší okraj zajišťuje výbornou trakci a zvyšuje odolnost.
 • New Balance Encap – technologie New Balance Encap je systém tlumení v mezipodeševu boty, který tvoří polyuretanová forma a tlumící pěna.

Běžecké boty Nike

Běžecké boty Nike využívají mnoho legendárních i nejnovějších technologií. Patří mezi ně například:

 • Nike Zoom Air – technologie Nike Zoom Air je nízká a plochá vzduchová kapsa, která se dopadem chodidla stlačuje a jemně tlumí došlap při rychlých nečekaných pohybech a ve vysokém tempu. Následné roztáhnutí vzduchové kapsy usnadní další odraz. Výrazně tak šetří vaše svaly, klouby a šlachy.
 • React – Nike React je měkká. lehká a odolná pěna. Tato technologie spojuje výjimečné tlumení došlapu a následné silné odpružení, čímž je zajištěna maximální návratnost energie. Materiál bot je tak lehký, že boty na nohou téměř necítíte.
 • Nike Joyride – technologie Nike Joyride jsou tisíce malých pružných kuliček v podešvi bot, díky kterým se vnitřek boty zformuje přímo podle tvaru vaší nohy.
 • Free – technologie Nike Free napodobuje přirozený pohyb nohou. Zpevňuje je a pomáhá udržovat rovnováhu.
 • Shield – Nike Shield je technologie využívající vodoodpudivé materiály a vylepšenou podrážku.

Běžecké boty Adidas

Společnost Adidas vyvíjí stále nové modely běžecké obuvi s nejnovějšími technologiemi. Patří mezi ně například:

 • Adidas Boost – základem technologie Adidas Boost jsou tisíce malých polystyrenových kuliček, které se při každém došlapu nohy stlačí a následně se roztáhnou a usnadní odraz z povrchu. Běžci tak umožňují při každém došlapu okamžité zrychlení.
 • Adidas Ultra Boost st – obuv pro běžce s pronačním nášlapem. Ergonomický tvar paty poskytne noze na potřebných místech lehkou oporu. Pěna BOOST™ v mezipodešvi je na vnitřní straně zvýšená. Tím pomáhá vyrovnávat pronační došlap. Při každém došlapu dochází k okamžitému zrychlení. Má skvělou přilnavost v suchých i mokrých podmínkách.
 • Adidas 4D – Adidas 4D je technologie přinášející skvělou stabilitu, perfektní tlumení a maximální návrat energie z mezipodeševu zpět do těla.
 • Adidas TORSION®SYSTEM – systém Adidas Torsion plní funkci podpory klenby a zajišťuje plynulý přechod mezi patou a špičkou. Zpevňuje a stabilizuje chodidlo a díky tomu zabraňuje nepřirozeným pohybům.
 • Supernova Glide 8 – tato objemová běžecká obuv disponuje odpružením BOOST™, systémem TORSION®. Pružný funkční svršek ze síťoviny se přizpůsobí všem typům chodidel. Speciální pryž CONTINENTAL™ v podešvi zajišťuje vysokou odolnost a skvělou přilnavost v suchých i mokrých podmínkách.
 • SUPERCLOUD – technologie SUPERCLOUD znásobuje příjemný pocit při běhu díky ultra měkké stélce. Boty jsou pohodlné a aktivní odpružení podporuje funkci mezipodešve.
 • ClimaCool® systém – systém ClimaCool® umožňuje maximální prodyšnost a ventilaci a velmi rychlý odvod vlhkosti. Díky tomu je v botách zachováno příjemné klima i v horkých letních měsících a v uzavřených prostorách.
 • Continental – Continental je podešev, kterou vyvinula společnost Adidas se světoznámým výrobcem pneumatik Continental. Podešev je vysoce kvalitní, odolná a umožňuje maximální záběr ve všech směrech při jakémkoliv počasí na suchém i mokrém povrchu.
 • ADIPRENE® / ADIPRENE® + – ADIPRENE® je umístěn v patní části běžecké boty. Při dopadu tlumí nárazy a pohlcuje velkou část energie. Tím se snižuje tlak na patu a chodidlo je lépe chráněno před zraněním.
 • ADIPRENE®+ – je velmi pružný a lehký materiál. V běžecké obuvi je umístěn v oblasti špičky. Podporuje odrazovou fázi a zvyšuje tak dynamiku pohybu běžce. Účinek lze přirovnat k trampolíně.

Běžecké boty Asics

Běžecké boty Asics tlumí dopady, perfektně sedí na noze a šetří vaše svaly, šlachy a klouby. Mezi technologie, používané při jejich výrobě, patří například:

 • IGS – IGS je systém založený na konstrukčním principu chodidla. Jedná se o soubor prvků přizpůsobených tak, aby společně fungovaly, jako lidská noha.
 • Asics gel – Asics gel je gelová kapsle uvnitř mezipodešve pomáhající rovnoměrně rozložit a tlumit energii přenášenou při dopadu. Výrazně tím šetří běžcovy svaly, šlachy a klouby.
 • Twist gel – Twist gel, je gel tlumící dopady. Je umístěný ve špičce boty.
 • SoLyte – SoLyte je patentovaný materiál mezipodešve s výrazně lepší absorpcí nárazů, než SpEVA. Vyniká skvělými odrazovými vlastnosti, dlouhou životností a velmi nízkou váhou.
 • SpEVA – SpEVA je skvělý revoluční materiál střední části podešve. Zdokonaluje odrazové vlastnosti boty. Flexibilní částice, ze kterých je materiál vyrobn, se po deformaci po dopadu vracejí velmi rychle zpět do svého původního tvaru, což zefektivňuje běh.
 • Personal heel fit – Personal heel fit je speciální pěnová stavba paty zaručující, že bota kolem paty výborně padne.
 • Biomorphic – Biomorphic je systém ve svršku boty v místě s nejvyšší deformací. Snižuje riziko poranění běžce a zlepšuje jeho výkonnost.

Běžecké boty Salomon

Běžecké boty Salomon patří díky svým výrobním postupům, designu a vlastnostem, mezi nejlepší běžecké boty. Mezi technologie, používané při jejich výrobě, patří například:

 • Endofit – Endofit je vnitřní vložka v oblasti jazyka, která v botě výborně upení chodidlo.
 • OrthoLite® – stélka OrthoLite® je tvořena pěnou OrthoLite® a v patní části pěnou EVA. Zajišťuje zdravé, příjemné a suché klima uvnitř boty a výborné odpružení chodidla.
 • Sensifit – systém Sensifit zajišťuje noze pohodlí. Nohu dobře obepne a snižuje tak riziko poranění.
 • Qucklace™ – Qucklace™ je silná minimalistická tkanička, kterou lze botu utáhnout pouze jedním pohybem.
 • Contagrip® TD – Contagrip® TD díky speciálním gumovým komponentům a přilnavému povrchu s protismykovými schopnostmi, pomáhá k lepšímu výkonů na jakémkoliv povrchu. Hluboký vzorek orientovaný do více stran vás podrží v blátě, na štěrku, písku nebo kamenech.
 • Climashiel™ – Climashiel™ je vysoce prodyšná a rychle schnoucí ochrana přední části boty.
 • 3D Advanced Chassis™ – 3D Advanced Chassis™je nízko profilované, odlehčené a umístěné mezi podešev a meziopodešev. Umožňuje maximální kontrolu pohybu, úsporu energie, stabilitu nohou a tím snížení rizka poranění.
 • Sensiflex™ – technologie Snesiflex™jsou dva středové panely v přední části chodidla, které se přizpůsobí šířce vašeho nártu při zachování dostatečné podpory nohy.

Běžecké boty Under Armour

Firma Under Armour nabízí běžecké boty na krátké i dlouhé vzdálenosti vylepšené nejnovějšími technologiemi v závislosti na použití boty a stavbě vaší nohy. Mezi technologie používané při jejich výrobě, patří například:

 • CHARGED CUSHIONING® – systém CHARGED CUSHIONING® absorbuje vynaloženou energii a vrací ji zpět, což zvyšuje dynamiku pohybu a šetří běžci energii. Boty výrazně tlumí dopad nohy na zem a zlepšují odraz. Šetří tedy vaše klouby, svaly a šlachy.
 • UA MICRO G® – technologie UA MICRO G® je využívána především pro podporu paty, zajišťuje její podporu a pomáhá udržet stabilitu nohy. Inovativní pěnové části bot jsou velmi odolné a lehké. Běžci poskytují pohodlí a výborné odpružení, díky kterému je běh efektivnější.  
 • UA SPEEDFORM® – revoluční konstrukce technologie UA SPEEDFORM® s vyvýšenou patou přispívá k lepším výkonům. Uchycení paty je pohodlné a běžce nijak neomezuje. Boty jsou lehké a prodyšné.

Běžecké boty New Balance

Běžecké boty New Balance jsou vhodné pro začátečníky i zkušené sportovce. Nabízí širokou paletu různých typů běžeckých bot určených na různé druhy povrchů. Mezi technologie, používané při jejich výrobě, patří například:

 • Stability Web® – technologie Stability Web® je mřížka termoplastického uretanu pro výbornou stabilitu a lepší ohyb přední části boty.
 • Rock Stop® – úprava Rock Stop® chrání díky karbonové destiče plosku nohy proti nerovnostem terénu a průniku kamenů skrz podešev.
 • Sticky Rubber – sticky Rubber jsou vysoce odolné podrážky, které se vyznačují skvělou přilnavostí na mokrém povrchu.
 • Phantom Liner™ – phantom Liner™ je hladký bezešvý vysoce oděruvzdorný materiál umístěný uvnitř konstrukce svršku boty.
 • Acteva™ – Acteva™ je velmi lehký a trvanlivý materiál části mezipodešve, který pomáhá tlumit nárazy.
 • Vibram® – Vibram® je materiál podešve speciálně vyvinutý pro běh na suchém i mokrém terénu.

Design běžeckých bot

Ve výběru designu běžeckých bot se nemusíte nijak omezovat, protože na trhu najdete nepřeberné množství bot nejrůznějších designů a materiálů. Od výrazných vzorovaných bot originálního vzhledu s reflexními prvky, až po minimalistické boty neutrálních barev.

Péče o běžecké boty

Aby vám boty dobře a dlouho sloužilo, je potřeba běhat v nich do k nim určeného terénu, správně si je obouvat i zavazovat tkaničky, ale také o ně pečovat. Kromě pravidelné údržby je boty občas potřeba pořádně vyčistit. Praní v pračce výrobci příliš (nebo vůbec) nedoporučují.

 • Při koupi bot se zeptejte prodejce, jak o boty pečovat. Dodržujte návod výrobce. Pokud byste boty čistili jinak, než výrobce udává, nebude vám uznána jejich případná reklamace.
 • Pokud není v návodu uvedeno jinak, nečistoty z povrchu bot odstraníte kartáčkem a teplou mýdlovou vodou.
 • Před čištěním z bot vyndejte vložky a tkaničky.
 • Napřed očistěte podrážku. Poté kartáčkem vyčistěte svršek boty a vnitřní nedostupné záhyby. Stélku čistěte houbičkou.
 • Pro odstranění zápachu můžete použít octovou vodu.
 • Nakonec na boty aplikujte impregnaci.

Prodejci a výrobci běžeckých bot

Nejlepší běžecké boty podle svých požadavků, si můžete koupit u některého z největších prodejců sportovní obuvi či nejznámějších výrobců. Na internetu naleznete recenze a testy, které vám pomohou vybrat nejlepší boty na běhání, ať už levné nebo vyšší cenové kategorie.

Bežecké boty Reebok

Americká společnost (od roku 2005 dceřiná společnost německého koncernu firmy Adidas), která vyrábí sportovní oblečení, obuv a doplňky, nabízí široký výběr běžecké obuvi originálního a nápaditého designu pro muže, ženy i děti, vhodnou pro závody, tréninky, lehký běh i běh v terénu.

Bežecké boty Mizuno

Mizuno je japonský výrobce patřící mezi světové špičky vyrábějící sportovní obuv a oblečení. Nabízí běžecké boty pro delší běh a každodenní trénink, které vám díky mnoha převratným technologiím poskytnou vysoký komfort a zlepší váš sportovní výkon.

Bežecké boty Puma

Puma je německá společnost specializovaná na výrobu sportovního oblečení, vybavení a obuvi. Při výrobě běžeckých bot pro běžce s pronací i neutrálním došlapem, výrobce používá inovační technologie a nejlepší materiály.

Bežecké boty Salming

Švédská sportovní značka Salming je úzce zaměřená na sportovce. Nabízí špičkové běžecké boty na silnici, zpevněné cesty i do terénu.

Bežecké boty Sportisimo

Sportisimo je síť prodejen a e-shop zaměřený na prodej sportovního oblečení, vybavení a obuvi pro všechny věkové kategorie. Nabízí běžeckou obuv renomovaných světových značek v různých cenových relacích.

Bežecké boty Decathlon

Decathlon je francouzská společnost, která provozuje síť několika desítek sportovních obchodů po celé Evropě. Koupíte zde běžecké boty světových značek, ale také méně známých výrobců za velmi přijatelné ceny.

Cenové relace běžeckých bot

Můžete si vybírat mezi dražšími modely renomovaných značek, i mezi levnějšími botami méně známých výrobců. Cena bot se odvíjí od jejich provedení, použitých materiálů, technologií a výrobce.

 • Cena do 500 Kč – nejlevnější běžecké boty jsou vhodné pro začínající nebo rekreační sportovce. Použité materiály nemají příliš dlouhou životnost a nohám nezajistí dostatečný komfort. Podrážku mívají univerzální – pro použití na silnici i v lehkém terénu.
 • Cena od 500 do 1 500 Kč – za tuto cenu pořídíte běžecké boty pro začínající i pokročilé sportovce. Modely jsou lépe zpracované, lehké, s dobrým tlumením a zajímavým designem. Nebývají však příliš odolné, ani vhodné do náročnějších terénů a  nepříznivého počasí.
 • Cena od 1 500 do 3 000 Kč – ve střední cenové relaci si na své přijdou začínající i profesionální sportovci. Boty jsou vylepšeny různými technologiemi pro pohodlný běh, jsou prodyšné, odolné a vhodné na zpevněné i nezpevněné povrchy.
 • Cena nad 3 000 Kč – boty v nejvyšší cenové kategorii jsou vyrobeny za použití nejmodernějších technologií, které běžci zajistí maximální bezpečí, komfort a pomohou mu k lepším výkonům. Vybírat můžete mezi modely na silnici, ale i do náročného terénu a nepříznivého počasí. Boty se vyznačují výborným tlumením, skvělou pružností, lehkým provedením, vysoce kvalitní podrážkou a originálním designem.

Často kladené otázky při výběru běžeckých bot

Jak poznám, že mám boty se špatným došlapem?

Pravděpodobně vás při nebo po běhu budou bolet kotníky, kolena, kyčle, vazy či šlachy.

Proč nemají silniční běžecké boty odolný povrch?

U silničních bot se předpokládá, že budete běhat po suchém hladkém povrchu a je žádoucí, aby boty byly co nejlehčí. Proto je jejich povrch vyroben z lehkých, avšak méně odolných materiálů.

Mohu v silničních běžeckých botách běhat po lese?

V silničních běžeckých botách se v lese a polích držte pouze na cestách a pěšinách. V náročnějším terénu vám boty budou klouzat, můžete si je roztrhnout nebo si podvrtnout kotník.

Mohu v terénních běžeckých botách běhat po silnici?

V běžeckých botách do terénu můžete běhat i po silnici, avšak nezajistí vám takový komfort, jako boty silniční. Pro své menší tlumení budete více vnímat otřesy a musíte počítat také s jejich vyšší váhou a rychlejším opotřebením.

Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti.

Přidat komentář

Všeuměl.cz
Logo