Kvalitní sluchátka s ANC, to je kategorie, kde si musíte vždy trochu připlatit. V případě Sony WH-1000XM4 to však není cenovka nijak závratná a přitom se opět mohou pyšnit titulem nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku. Skutečně to ale platí bezezbytku? Na to a další otázky se vám pokusíme odpovědět v naší recenzi.
Obsah balení a parametry
Sluchátka dostanete v krabičce, která nikterak nevybočuje z klasického Sony standardu. Pokud jste už tedy nějaká sluchátka Sony měli, nic vás nepřekvapí. Po otevření balení najdete nejprve velké pouzdro, které vyplňuje většinu místa. Pod ním je klasická dokumentace a to je vše.
Samotná sluchátka najdete přímo v pouzdře. Po jeho otevření na vás kromě sluchátek čeká ještě nabíjecí USB-A na USB-C kabel a kabel s 3,5 mm jackem, který slouží pro poslech klasicky drátově. Potěší vás také adaptér do letadla, kde ostatně taková sluchátka nepochybně rádi použijete. Sony tedy v balení myslelo na vše podstatné.
Parametry produktu
Výrobce | Sony |
Konstrukce | sluchátka přes hlavu |
Citlivost | 105 dB/mW |
Konektor | 3,5 mm Jack |
Přenos signálu | bezdrátová (Bluetooth) |
Doba přehrávání | 30 hodin |
Aktivní potlačení okolního hluku | ano |
Skládací sluchátka | ano |
Vodotěsnost | ne |
Mikrofon | ano |
Velikost měniče | 40 mm |
Délka přívodního kabelu | 120 cm |
Hmotnost | 254 g |
Design a zpracování
Pokud vezmeme do ruky sluchátka jako taková, tak Sony zůstává věrné plastovému zpracování. Na druhou stranu zde nic nevrže a vše působí solidním dojmem. Plast se také pozitivně projeví na hmotnosti. Jediné místo, kde plast nenajdeme, je výztuha hlavového mostu, což je logické. Od předchozí generace se po stránce vzhledu prakticky nic nezměnilo, na druhou stranu, kdo zná předchozí model, tak to nelze označit za negativum.
Mušle jsou dostatečně velké a příjemné na uši. Jako u všech těchto typů sluchátek lze po dlouhodobém nošení očekávat pocení uší, ale tomu se zde zkrátka nevyhneme. Na sluchátkách dále najdete ovládací tlačítka a ovládací dotykovou plochu, nechybí pochopitelně USB-C port pro nabíjení sluchátek.
zpět nahoru ↑Ovládání, připojení a funkce
Pojďme ale konečně na samotný poslech, funkce a vůbec používání a ovládání sluchátek. Pro ovládání jsou zde k dispozici dvě tlačítka a dotyková plocha na pravé mušli. Jedno tlačítko slouží pro zapnutí a vypnutí sluchátek a pochopitelně také zároveň pro spárování se zařízením. To lze provést také přes NFC. Další tlačítko je zde pro úpravu tlaku v mušlích dle okolí, lze s ním ale vyvolat také hlasové asistenty Google nebo Alexa.
Samotné ovládání přehrávání probíhá na dotykové ploše, která funguje spolehlivě. To je potřeba ocenit, protože u sluchátek s dotykovým ovládáním to nebývá rozhodně bohužel zvykem. Ovládání je také lidské, přirozené či chcete-li intuitivní. Velmi dobře funguje v součinnosti s dotykovým ovládáním také samotná funkce potlačení okolního hluku. Pojďme se na ni nyní podívat tedy podrobněji.
Pokud přiložíte ruku na pravé sluchátko, automaticky se utlumí hudba ve sluchátkách a slyšíte zvuky okolí. Po sejmutí ruky se opět hudba zesílí a okolí utlumí. Zesílení hudby probíhá pozvolna, takže se nemusíte obávat, že by vám sluchátka připravovaly nečekané šoky. Funkce podobně reaguje také pokud začnete pouze mluvit, kdy mikrofony sluchátek toto rozpoznají a opět utlumí hudbu a zesílí okolí. Zvyknete si na to velice rychle, protože je to zkrátka přirozené.
Samotné ANC nabízí možnosti nastavení. To znamená, že si můžete sami dle svých potřeb nastavit, jak moc má být okolí utlumeno a jak moc se chcete izolovat. Pokud byste to nechtěli řešit, můžete to samozřejmě nechat na automatice, kde pak musíte ale počítat s tím, že to nemusí být vždy dle vašich představ.
Jak jsme již zmínili, párování probíhá buď přes NFC nebo také pochopitelně klasicky manuálně přes vyhledání bluetooth sluchátek na vašem zařízení. S problémy jsme se při párování nesetkali. Zajímavou vlastností sluchátek je schopnost se spárovat až se dvěma zařízeními. Nemusíte tak být omezeni pouze třeba na svůj telefon, ale klidně si je spárujte také s tabletem nebo s počítačem a mezi zařízeními se jednoduše přepínejte.
Ke sluchátkům je k dispozici mobilní aplikace, která existuje pro obě hlavní platformy, tedy Android a iOS. V appce lze realizovat veškerá pokročilá nastavení, jak s ohledem na ANC, tak třeba úpravu ekvalizéru nebo úpravu funkce druhého tlačítka a mnoho dalšího.
zpět nahoru ↑Výdrž na baterii a nabíjení
Sluchátka vás nikterak nebudou při poslechu omezovat. To je asi zásadní informace, kterou byste si měli odnést. Je to dáno schopností vydržet na jedno nabití až 30 hodin včetně používání funkce ANC. Bez potlačení okolního hluku výdrž pochopitelně ještě naroste, a to ke 40 hodinám.
Sluchátka se nabíjejí z vybitého stavu do plné kapacity asi 3 hodiny. Pokud se vám stane, že si je úplně vybijete, tak po 10 minutách na nabíječce, kdy se sluchátka nabíjejí rychleji, budete mít k dispozici 5 hodin poslechu, což je určitě příjemné.
zpět nahoru ↑Kvalita přehrávání a telefonování
Jak jsou na tom sluchátka zvukově? Jsou to sluchátka, tak je to přece jen nejdůležitější, co vás asi zajímá. Sluchátka využívají technologii Bluetooth 5.0 a přenos zvuku probíhá přes kodek AAC nebo potom méně kvalitní SBC, který je ale spíše nouzová záležitost a pokud to jde, tak se mu vyhněte. Co zde bohužel nenajdete je kodek aptX nebo aptX HD. O kvalitu poslechu s potlačením hluku se stará čip QN1. Sluchátka podporují technologie DSEE Extreme a LDAC.
Na samotném obalu sluchátek můžete nalézt také obligátní informace o frekvenčním rozsahu, citlivosti a podobně. Bohužel, tyto údaje nejsou nikdy vypovídající a o kvalitě zvuku neřeknou v podstatě nic. Výrobci je obecně uvádějí bez dalších podrobností, za jakých okolností vlastně byly naměřeny a jedná se tak o údaj hlavně marketingový. Proto rozsah typu 20 Hz až 40 kHz je vždy spíše k pousmání, než že bychom z něj měli cokoliv vyvozovat. Doporučujeme si sluchátka poslechnout, jedině tak poznáte, zda vám jejich reprodukce charakterem sedí nebo nikoliv.
Z hlediska poslechu můžeme za nás říci, že se jedná o velice univerzální sluchátka. Jsou schopna si poradit prakticky s libovolným žánrem, a to v tom smyslu, že se nemusíte obávat zahuhlaného přednesu nebo slévání hudebních nástrojů. Vokály znějí jak mají, zvuku nechybí prokreslení ani dynamika, pokud jste ale fandové pořádných basů, tak na trhu jistě najdete modely, které vás uspokojí více, ostatně tato sluchátka nepatří do modelové řady Sony, která je na tuto složku hudby explicitně zaměřená.
Co se Sony příliš nepovedlo, to je kvalita hovorů, zejména pak v rušnějším prostředí. Na druhou stranu určitě si zrovna tato sluchátka nebudete pořizovat primárně na telefonování. Je to ale každopádně negativum, se kterým je potřeba počítat. Mikrofony snímají příliš mnoho ruchů a vaše protistrana vás nemusí slyšet dostatečně zřetelně.
Komentáře k článku
Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.