Jak postavit zděnou zeď

Chystáte se provést drobné stavební úpravy v bytě či domě, nebo jste se dokonce rozhodli, že si svůj dům postavíte sami? Abyste se stali mistry v oboru zednickém, nechte se při stavbě inspirovat zkušenostmi a lety prověřenými zásadami pro zdění (samozřejmě s využitím moderních materiálů).

Nezapomeňte na legislativní povinnosti vůči stavebnímu úřadu. U stavebních úprav, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukcí stavby a nemění se způsob užívání stavby, stačí ohlášení stavebnímu úřadu. U všech ostatních staveb a u stavebních úprav, kde budete např. zasahovat do nosných konstrukcí, budovat nové nebo bourat staré, měnit vzhled budovy je třeba zahájit stavební řízení (viz. stavební legislativa).

Nářadí a pracovní pomůcky

míchačka (míchací spirála k nasazení na vrtačku), kolečko pro přepravu malty, vědro, lopata, fanka, zednická lžíce, zednické kladivo, vodováha, olovnice, provázek.

Materiál

Na trhu je dnes bohatý sortiment cihel nejrůznějších vlastností i velikostí od mnoha výrobců. Plné, děrované, s perem a drážkou, nosné, příčkovky, obvodové (tepelně izolační)…Nejprve si ujasněte, k čemu bude vaše stěna sloužit (obvodová nosná zeď, vnitřní nosná zeď, příčka standardní, příčka s instalacemi, příčka mezibytová), co od ní očekáváte (vlastnosti nosné, izolačně tepelné a akustické…) a vypočítejte si množství potřebného materiálu.

Při výběru malty máte několik možností. Obecně se malty dělí na vápenné, vápenocementové, cementové a lehké. Vápenné malty (ve složení vápno, písek a voda) se používají pro běžné zdění. Tam, kde požadujete vyšší pevnost zdiva použijte maltu vápenocementovou nebo maltu cementovou. Lehké tepelně izolační malty se používají na zdění obvodových stěn a vylepšují tepelně izolační schopnosti stěny o 5%. Spotřeba malty při zdění běžnými plnými cihlami se pohybuje v rozmezí 10 l malty na 25-30 cihel. Pro zdění přesnými pórobetonovými tvárnicemi je nejvýhodnější použít speciální tmely na pórobeton.

Příprava malty

V míchačce (za neustálého chodu) připravíte směs jemnozrnného písku s pojivem (vápno, popř. cement) pro běžnou maltu v poměru cca 6 dílů písku : 1 díl cementu : 1 díl vápenného hydrátu nebo pro čistou cementovou maltu (zvláště namáhaná místa) v poměru cca 4 díly písku : 1 díl cementu. Větší množství pojiva zvyšuje pevnost malty a naopak. Postupně přidávejte vodu a nechte směs řádně promíchat až do dosažení správné konzistence. Malta musí být tak hustá, aby neprotékala dutinami cihel. Připravte si vždy takové množství malty, které stihnete zpracovat za cca 3 hodiny.

Stále častěji se používají suché maltové směsi. Koupíte je v pytlích v již požadované kvalitě (tj. přesný poměr písku ku pojivu) a k přípravě malty vám stačí vsypat směs do míchačky, přidat vodu a řádně promíchat. Místo míchačky můžete použít vědro a míchací spirálu nasazenou na vrtačku. Správný postup je většinou uveden na obalu maltové směsi.

Podklad

Na podklad (stropní deska nebo základ) si vyznačte požadované umístění zdi a zkontrolujte zda je vodorovný. Případné odchylky vyrovnejte maltou. V případě zdění na základový pas (v suterénu nebo přízemí) položte pod nově vyzdívanou stěnu vodorovnou izolaci proti zemní vlhkosti (šířka zdi +15cm na každou stranu).

Zdění

Uložte v každém rohu nově vyzdívané stěny po jedné cihle, srovnejte je poklepem zednickým kladívkem do roviny (ověřte vodováhou) a rohy spojte provázkem tak, aby vám vytvořil vodicí čáru pro osazování první řady cihel. Zednickou lžící naneste na vyznačenou stopu zdi maltu ložné (vodorovné) spáry a do čerstvé malty podle provázku položte další cihlu. Máte-li cihly na pero a drážku, pokládáte je těsně vedle sebe. Pokud jsou cihly bez pera a drážky, necháte zhruba centimetrovou mezeru. Přesného umístění cihel do roviny dosáhnete poklepem zednického kladívka a zkontrolujte vodováhou. Tímto způsobem vyzdíte celou řadu. Pokud vám cihla nevychází přesně na délku, použijte tzv. vyrovnávací cihly, které se vyrábějí k některým zdícím systémům jako doplňkový sortiment nebo cihlu zkraťte dle potřeby poklepem zednického kladívka, až se vám rozlomí. Používáte-li cihly hladké (bez pera a drážky), musíte ještě styčné (svislé) spáry vyplnit maltou.

Z důvodů dosažení optimální přilnavosti malty ke zdícím prvkům musíte navlhčit horní část již vyzděné řady cihel a teprve poté nanést maltu další ložné (vodorovné) spáry v tloušťce 1cm. Druhou a každou další řadu cihel ukládejte stejně jako předchozí (od rohů a do šňůry), styčné (svislé) spáry řady cihel se nesmějí v další řadě nikdy opakovat na stejném místě, posuňte je do vazby o 1/4 až o 1/2 cihly. Maltu v ložných i svislých spárách, která vám přeteče přes šířku zdi, odstraňte v průběhu zdění zednickou lžící.

Pro zdění obvodových stěn se používá tzv. nanášení malty ložných spar do pruhů. To zvyšuje tepelně izolační vlastnosti stěny, ale na druhé straně to výrazně snižuje pevnost zdi.

Provázání zdí

Vyzdíváte-li roh nebo napojujete-li dvě nové zdi do sebe, musíte je mezi sebou řádně „provázat“, tj. zachovat vazbu (posunutí svislých styčných spár) mezi sousedními vrstvami cihel min. o 1/4 cihly. Kříží-li se vám zdi, necháte vždy jednu proběhnout a druhou přizdíte. V další vrstvě je to naopak, druhá probíhá, první je přizděna.

Pokud přizdíváte novou příčku ke stávající nosné konstrukci (různé vlastnosti zdí), vzájemného spojení dosáhnete pomocí uložených kotevních prvků (ocelové pásky) v každé druhé ložné spáře nové zdi a přišroubované na vrut a hmoždinku ke stávající zdi.

Tipy

Pokud plánujete pouze dílčí úpravy, nebo zdění několika příček, zvolte raději hotové maltové směsi. Zaručují dosažení správných poměrů míchání pojiv bez praktických zkušeností, vysokou kvalitu v požadovaných vlastnostech a snadnější manipulaci s materiálem. Maltu zpracovávejte vždy při teplotě vyšší než +4°C.

Alternativní materiály s tisíciletou tradicí

Průběh vyzdívání
Průběh vyzdívání

Kromě klasických cihel, broušených nebo vápenopískových (Ytong) cihel se nabízí varianta stará tisíce let – z přírodních materiálů. Pokud nechcete krásu cihel schovávat pod omítku, lícové cihly jsou tím pravým řešením. Lícovky se vyznačují jedinečným vzhledem, specifickou strukturou, vysokou pevností a jsou mrazuvzdorné. Velmi často se využívají v exteriéru, své místo ale najdou i v interiérech, například ve vinných sklepech nebo u cihlových kleneb a kombinují se obvykle s cihlovou dlažbou.

Lícové cihly
Lícové cihly není potřeba omítat
5/5 - (1 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo