Jak postavit a umístit ptačí budku

Umístěním budek zvýšíme pravděpodobnost, že se ptactvo uhnízdí u nás v zahradě, a zároveň biologickou ochranu zahrady. Do jisté míry snížíme nutnost používat chemické přípravky, čímž přispějeme ke svému zdraví. Množství hnízdních míst je limitováno velikostí zahrady či sadu. Různé druhy ptáků mají různé teritoriální nároky.

Budky vyvěšujeme v místech s větším množstvím stromů a keřů (ptáci tu najdou dostatek přirozeného úkrytu a potravy) a tak, aby nebyly pod korunou stromu. Ptáky nebudeme lákat do pravidelně chemicky ošetřovaných zahrad, protože by nenašli dost potravy pro svá mláďata. Také se vyhýbáme místům, kde by je mohli ohrožovat jejich přirození nepřátelé, například kočky.

V malých zahradách (200-300 m2) stačí vyvěsit pět budek. Od sebe by měly být vzdáleny alespoň 20 m, abychom zachovali hnízdní revír ptáků. Vletový otvor orientujeme na jihovýchod. Budky upevňujeme podle druhu, jemuž jsou určeny, do výšky 2,2 až 4 m. Obsazenou budku je dobré chránit manžetou nebo pletivem v rámu.

Budky vyvěšujeme nejdříve v prosinci, nejdéle však v březnu. Budky osazené již, v předchozích letech čistíme v únoru po zimních hostech a na konci léta po mláďatech. Vydrhneme je kartáčem a horkou vodou.

Stavba budky

Ptákům nezáleží na tvaru a provedení, ale především na rozměrech dna a vleto-vého otvoru. Proto dbáme, aby rozměr dna byl minimálně 13-14 cm, vnitřní výška 23-27 cm, průměr vletového otvoru 3,2-3,5 cm a výška zavěšení 2-3 m. Při výrobě používáme desky o tloušťce ca 2 cm. Z vnitřní strany budky desky nehoblujeme, ptáci by se obtížně dostávali z budky. Dno vsadíme mezi boky, jinak by mohlo časem odpadnout. Je vhodné vyrobit budku s otvírací stříškou kvůli snadnému přístupu při kontrole a čištění.

Stříška by měla přesahovat asi 4 cm nad vletový otvor, pod nějž nikdy nedáváme bidélko, které usnadňuje přístup kočkám. Naopak, mláďata ptáků v budce chráníme tak, že zevnitř, těsně pod vletový otvor, připevníme hranolek, který je jakýmsi ochranným převisem. Stříšku lze pokrýt lepenkou, PVC, plechem nebo tlustší fólií, jež budou přesahovat asi 2 cm na boky stříšky.

Někdy vletový otvor rozšiřuje strakapoud. Tomu lze zabránit oplechováním. Otvor zhotovíme o 2 mm větší, opilujeme ostré hrany a oplechujeme nerezavějícím plechem. Nechceme-li se pouštět do výroby budek, můžeme výskyt ptactva podpořit alespoň zimními krmítky. Krmítka by měla být běžnou součástí dvora, zahrady nebo sadu, ať vyvěsíme ptačí budky, nebo ne. Stálým ptákům (zůstávají u nás celoročně) či částečně tažným (část populace zůstává, část odlétá) zpestříme jídelníček a protože někteří z nich jsou i hmyzožraví, budou v zimním období prohledávat kmeny i větve dřevin a ničit přezimující stadia škodlivého hmyzu.

5/5 - (2 hodnocení)

O autorovi

Komentáře k článku

Budeme rádi, pokud přidáte k obsahu svůj komentář. Prosíme, buďte slušní a objektivní.


Přidejte svůj komentář

Všeuměl.cz
Logo